Saturday's Results

Football

PIAA CLASS AAA SEMIFINALS

Archbishop Wood 42, Berwick 14

PIAA STATE CLASS AA SEMIFINAL

Imhotep Charter 20, Berks Catholic 0

STATE CLASS AAAA SEMIFINALS

St. Joseph's Prep 37, Neshaminy 21

Boys' Basketball

ABINGTON TIP-OFF TOURNAMENT

W.C. Henderson 60, Father Judge 56 (OT)

ARCHBISHOP RYAN TOURNAMENT

Archbishop Ryan 59, Lincoln 49

CHURCH FARM TOURNAMENT

Souderton 41, Church Farm 40

COUNCIL ROCK SOUTH TOURNAMENT

New Hope-Solebury 62, Council Rock South 58 Jenkintown 53, George School 41

DELCO CHRISTIAN TOURNAMENT

Phoenixville 69, Delco Christian 36

DOWNINGTOWN WEST TOURNAMENT

Downingtown East 63, Collegium Charter 53

Ben Franklin 63, Downingtown West 54

EDISON TIP-OFF CLASSIC

Paul Robeson 62, Mastbaum 53

Edison 56, Mastbaum 55

FRIENDS SELECT TOURNAMENT

Mercy Vocational 52, Friends Select 51

MaST Charter 38, Franklin Towne Charter 26

GERMANTOWN COMMUNITY TOURN.

Germantown Friends 58, Bodine 35

Indian Creek (Md.) 77, Cardinal O'Hara 63

GREAT VALLEY TOURNAMENT

Great Valley 64, Perkiomen Valley 56

HAMBURG TOURNAMENT

Octorara 69, Bloomsburg 27

INTERBORO TOURNAMENT

Haverford High 50, Interboro 42

KYLE LOWRY FAMJUICE CLASSIC

Roman Catholic 84, J.P. McCaskey 78

Imhotep Charter 58, Lower Merion 54

MAPL/FRIENDS TOURNAMENT

Hill School 73, Friends' Central 44

Blair Academy 74, Abington Friends 32

Westtown 59, Hun School 44

MEDIA SHOOTOUT

Chichester 56, Strath Haven 55

Penncrest 63, Academy Park 49

ORELAND LIONS TOURNAMENT

Bishop McDevitt 74, New Foundation 72 (OT)

Phil-Mont Christian 54, Springfield (M) 34

OXFORD TOURNAMENT

Solanco 56, Avon Grove 53

PAC10-SUBURBAN ONE CHALLENGE

Spring-Ford 65, Central Bucks South 56 (OT)

Central Bucks West 51, Pottstown 39

PENNRIDGE TIP-OFF TOURNAMENT

Methacton 64, Saucon Valley 44

RADNOR TOURNAMENT

Devon Prep 51, Roxborough 39

Episcopal Academy 55, Radnor 52

SCHOLASTIC PLAY BY PLAY

Martin Luther King 78, William Tennent 48

Archbishop Wood 71, Glasgow 42

SCHOLASTIC PLAY-BY-PLAY TIP-OFF

Phelps 69, Haverford School 67

Pennsbury 67, West Chester Rustin 54

SKIP COLEMAN TIP-OFF

LaSalle 65, State College 46

SOLEBURY SCHOOL TOURNAMENT

Solebury School 54, Valley Forge 48

STATE COLLEGE TOURNAMENT

North Allegheny 86, Norristown 51

TRUMAN TOURNAMENT

Holy Ghost Prep 64, Palmer 43

Glen Mills 44, Truman 39

TWIN VALLEY TOURNAMENT

Owen J. Roberts 68, Twin Valley 54

UNIONVILLE TOURNAMENT

Garnet Valley 63, Unionville 51

Kennett 60, Christian Academy 29

WEST CHESTER EAST TOURNAMENT

Marple Newtown 55, Mariana Bracetti 40

NONLEAGUE

Mastery Charter South 46, Sci Leadership 29

Gospel of Grace 72, Faith Christian 47

Abington 59, Wissahickon 48

Notre Dame (NY) 77, Malvern Prep 75 (OT)

Frankford 67, Cheltenham 53

Lansdale Catholic 60, Pennridge 58

West Chester East 73, Moyer Acad (Del.) 35

Harriton 75, Southern Lehigh 68

Upper Darby 59, Sayre 21

Girls' Basketball

ABINGTON TIP OFF TOURNAMENT

Abington 57, Martin Luther King 18

Bonner-Prendergast 66, Norristown 41

BRISTOL CLASSIC

Truman 47, Conwell-Egan 43

CHESMONT DIVISIONAL CHALLANGE

Coatesville 45, Kennett 28

Unionville 35, W.C. Henderson 33

CHICHESTER SHOWCASE

Strath Haven 51, Academy Park 21

Chichester 54, Penncrest 43

DELCO CHRISTIAN TOURNAMENT

Agnes Irwin 33, Delco Christian 30

FRIENDS SELECT TOURNAMENT

Franklin Towne Charter 44, Friends Select 32

GABBY HARTNETT TOURNAMENT

Math, Civics & Sciences 56, Bartram 41

Baldwin 57, Interboro 45

GERMANTOWN COMMUNITY TOURN

Indian Creek 51, Germantown Friends 32

Penn Charter 67, Bodine 26

GREAT VALLEY TIP-OFF TOURNAMENT Bishop Shanahan 58, Great Valley 45

HILL SCHOOL TOURNAMENT

Abington Friends 42, Hill School 39

KSA SLAM JAM TOURNAMENT

Spring-Ford 58, Mount Dora Bible 27

Spring-Ford 69, Ossining 38

LADY COUGAR ROTARY TOURNAMENT

Springfield (D) 37, Notre Dame 36

Central Bucks South 72, Penn Wood 48

LADY WARRIOR CLASSIC

Souderton 46, Council Rock South 37

Mount St. Joseph 46, Methacton 36

MUHLENBERG TOURNAMENT

Boyertown 40, Muhlenberg 30

NORTH PENN TOURNAMENT

North Penn 47, Gwynedd-Mercy 33

Pennsbury 52, Perkiomen Valley 43

OCTORARA TIP-OFF TOURNAMENT

Pequea Valley 68, Octorara 28

Avon Grove 44, Octorara 24

OLEY VALLEY TOURNAMENT

Oley Valley 57, Pottsgrove 17

ORELAND LIONS TOURNAMENT

Bishop McDevitt 37, Springfield (M) 34

Phil-Mont Christian 52, Jenkintown 45

OXFORD TOURNAMENT

Downingtown East 73, Wilmington Friends 22

Ridley 44, Oxford 33

PENNRIDGE TOURNAMENT

Mastery Charter North 59, Pennridge 39

RYAN TIP-OFF TOURNAMENT

Arch. Ryan 55, Springside Chestnut Hill 27

Nazareth Academy 52, New Foundations 19

TWIN VALLEY TOURNAMENT

Owen J. Roberts 57, Twin Valley 48

UPPER DARBY ROYAL CLASSIC

Upper Dublin 53, St. Hubert 37

UPPER MERION TOURNAMENT

Marple Newtown 47, Upper Perkiomen 43

Conestoga 54, Upper Merion 25

WILLIAM TENNENT INVITATIONAL

Wissahickon 33, Pottstown 17

William Tennent 45, New Hope-Solebury 28

NONLEAGUE

Merion Mercy 53, Radnor 39

Notre Dame (N.Y.) 64, Friends' Central 37

Westtown 49, St. Andrew's 39

Wrestling

NEW HOPE SOLEBURY TOURNAMENT - .

Westtown 161.5, Central Bucks West 139, Archbishop Wood 136; Mariana Bracetti 131.5; Haverford School 125.5; Bristol 111; St. Joseph's Prep 108; Abington 106; Great Valley 102.5; New Hope-Solebury 96; Upper Dublin 90.5; Upper Merion 52; Mastery 48; Edison 31.5; Girard College 17; Conwell Egan 14; Solebury School 3

106: Sean Lyons, SJP, pinned Carlos Morales, MB.

113: John Pires, SJP, pinned Josh Maldanado, Bristol.

120: Chad Hagely (Wood) pinned Freddie Corradetti (Haverford)

126: Alex Winshel (Abington) pinned Jared Marshall (Westtown)

132: Colin Devlin (Upper Dublin) pinned Bobby Giacobde (NHS)

138: Luke Meal (Westtown) dec. Jason Stout (CBW), 7-5

145: Riley Barth (CBW) dec. Jake Chien (Westtown), 16-0

152: Shane Ruhnke (GV) pinned Robert Endy (SJP)

160: Bryan Jastrzebski (CBW) maj dec. Jake Hervada (Haveford), 15-6

170: Nasim Banks (MB) dec. Clay McKee (Westtown), 7-6

182: Ethan Fye (Westtown) pinned Frankell Mack (Mastery)

195: LJ Barlow, Haverford, tech fall Eric Ekas (Westtown), 18-3

220: Darius Bernhardt (Mastery) pinned Luis Martinez (MB)

285: Dean Lang (GV) pinned Dylan Buck

Boys' Basketball Boxes

Abington Tip-Off Tournament

Father Judge 8 12 15 11 10 - 56

W.C. Henderson 6 17 12 11 14 - 60

FJ: Will Brazukas 11, Jamir Coleman 7, Aaron Curry 3, Pat Mulville 4, Johnmike O'Connor 16, Quincy Reed 13, Mark Rodriguez 2.

WH: Jason Bady 5, Colin Costello 16, Mark DiMatteo 14, Jensen Goldfine 5, Tre Green 2, Tyler Ramirez 4, Wes Smith 4, Andy Vermeil 10.

Archbishop Ryan Tip-Off Tournament

Lincoln 13 13 8 15 - 49

Archbishop Ryan 5 16 24 14 - 59

L: Kyle Bailey 3, Zyhir Baker-Elam 2, Blair Bowes 13, B. Bowes 3, Raymond Fred 16, Akquil Harrington 8, Ishmael Marshall 4.

AR: Austin Chabot 10, Matt Dever 6, Brendan Horan 16, Fred Killian 14, Kevin Nichols 6, Austin Slawter 7.

Church Farm Tournament

Souderton 17 7 10 7 - 41

Church Farm 10 8 9 13 - 40

S: Jared Bernhart 15, Carter Knight 8, Tim Markow 6, Steve Shaffer 2, Evan Sloane 6, Ben Wonderling 4.

CF: Aondosa Anyam 11, Mike Mohamed 2, Tyler Ofray 8, Joey Shelton 17, Joimori Zagou 2.

Council Rock South Tournament

George School 11 10 6 14 - 41

Jenkintown 7 9 21 16 - 53

GS: Damir Brummell 7, Harrison Fritz 5, Chris Gilbert 10, Luke Haug 2, Daniel Lindsey 9, Jibri Loving 8.

J: Ethan Goldman 4, Colin Mulvaney 22, Liam Mulvaney 5, JJ Nabron 7, Frank Sobolewski 7, Greg Wagner 8.

New Hope-Solebury 22 8 18 14 - 62

Council Rock South 11 6 24 17 - 58

NH: Dan Doolan 3, Jack Dougherty 11, Dan Freeman 3, Brendan Shadle 6, Connor Smith 2, Spencer Tinkel 23, Anthony Valhovic 3, Max Wagner 7, Dalton Waterman 4.

CRS: Dean Blank 19, Will Faccenda 8, Eric Gallo 7, Dan Kockett 2, Matt Stewart 6, Mike Stock 7, Tom Townson 4, Jack Wheatley 5.

Delco Christian Tournament

Phoenixville 18 22 16 13 - 69

Delco Christian 14 10 2 10 - 36

P: Mike Anthony 6, DeAndre Gavsden 11, James Jackson 1, Billy Kedra 3, Christian Kelly 14, Marquise McDuffee 5, Ryan Mia 2, Matt Ohare 6, Treshawn Rebalsky 4, Eric Wallace 17.

DC: Browne 9, Burrell 13, Miller 7, Parkins 4, Reese 1, Shook 2.

Downingtown West Tournament

Downingtown East 13 12 19 19 - 63

Collegium Charter 10 13 18 12 - 53

DE: Cary Angeline 25, Marquan Gallimore 16, Gary Grove 6, Brandon Seamster 2, Jake Truchan 6, Kyle Tucker 8.

CC: Tyler Allen 13, Donte Campbell 2, Marquise Jones 17, Ansu Sarnor 21.

Ben Franklin 7 14 17 25 - 63

Downingtown West 6 17 6 25 - 54

BF: Alexander 2, Bacon 19, Flores 4, Horton 6, Saunders 5, William Taylor 14, White 2, Young 11.

DW: Ryan Betley 15, Doug Conrod 1, Marvin Davis 2, Dom Guerrera 7, Jeff Halle 5, Sean Lorzel 10, Josh Warren 14.

Edison Tip-Off Classic

Mastbaum 11 9 14 21 - 55

Edison 8 11 21 16 - 56

M: Andre Bryant 17, Craig Burroughs 2, Rhasheed Camp 13, Romelo Colon 1, Alex Glover 2, Taiquan Jones 4, Robert Lafeyette 13, Ronald Ziegler 3.

E: Natrone Gary 1, Montrell Gilliam 22, Wesley Guzman 10, Kareem Hallman 2, Jahlil Jackson 5, Gilberto Martinez 6, Quadeer Pratt 10.

Friends Select Tournament

Mercy Vocational 3 8 18 23 - 52

Friends Select 11 15 13 12 - 51

MV: Jimmy Appel 2, Isaiah George 4, Rafiq Griffin 2, David Hughes 6, Shareef Jackson 33, Eric Jefferson 2, Frank Poole 3.

FS: Andrew Chachoute 8, Brendan Durst 2, Sam Feinberg 12, Kris Warren 24, Andy Zhang 5.

Franklin Towne Charter 3 14 4 5 - 26

MaST Charter 11 8 10 9 - 38

MC: Matt Carter 10, Colin Dever 2, Joe Gimbel 3, Shane Holmes 15, Bryan Kaelin 4, Donato Wepryk 4.

Germantown Community Tournament

Bodine 13 9 4 9 - 35

Germantown Friends 12 13 17 16 - 58

B: Cinque Akar 5, Terrell Brant 1, Divine Cowon 2, Raekwon Hatch 5, Joseph Lockley 4, Derrick McLean 4, Tyron Price 5, Troy Richardson 9.

GF: Andrew Aldridge 9, Michael Buckmire 6, Jamil Elliott 5, Austin Harriott 11, Ray Leon 27.

Great Valley Tournament

Perkiomen Valley 17 8 12 19 - 56

Great Valley 14 9 26 15 - 64

PV: Mekhi Clemons 11, Mike Formica 2, Justin Jaworski 6, Tyler Krause 15, Dan Light 2, Rafaan Stuart 4, Purnell WIlson 16.

GV: Kyrie Ames 10, Mikal Bridges 32, Ryan Buchholv 6, Nate Cohens 7, Blake Mcglond 2, Ricky Mcquay 7.

Hamburg Tournament

Bloomsburg 8 8 6 5 - 27

Octorara 17 16 24 12 - 69

B: Ashford 2, Buttrick 6, Everheart 9, Hemphill 2, Klingler 2, Thellion 6.

O: Tarojae Brake 22, Corey Cooper 2, Jaekwon Dickson 2, Andrew Forman 2, Arnold Middleton 5, Jackson Ray 12, Nate Reynolds 6, Jiaire Rodgers 3, Terrel Thompson 2, Devante White 13.

Interboro Tournament

Haverford High 9 17 13 11 - 50

Interboro 8 13 12 9 - 42

HH: Ryan Clancy 2, Jack Donaghy 10, Tom Liebig 2, Chris Lyons 7, Mike O'Halloran 11, Ben Parker 3, Jimmy Roe 11, Brendan Taylor 4.

I: Gallo 3, Grady 3, Hageman 8, Irons 16, McDevitt 6, Morales 6.

Kyle Lowry FamJuice Tip-Off Classic

Imhotep Charter 12 13 12 21 - 58

Lower Merion 10 18 9 17 - 54

IC: Deion Evans 4, Jakwan Jones 17, Devin Liggeons 4, Sean Lloyd 13, Dymir Logan 1, Daron Russell 2, Basil Thompson 17.

LM: Jule Brown 13, JaQuan Johnson 9, Nick Jones 15, Justin McFadden 17.

MAPL/Friends Tournament

Friends' Central 12 12 13 7 - 44

Hill School 16 9 29 19 - 73

FC: Jerome Allen 2, Steven Folwell 6, Max Ginsberg 3, Tre Grier 8, Jonathan Lawton 20, Antone Walker 5.

HS: Bryce Allen 8, Quin Butler 2, John Carroll 13, Kamau Faines 2, James Fives 15, Matthew Foltz 8, Sam Norton 4, Joe Pucci 9, Grant Smith 2, Seth Stankiewicz 10.

Blair Academy 19 19 20 16 - 74

Abington Friends 3 11 12 6 - 32

BA: Burns 10, Daltirus 2, Hendricks 1, Jolly 4, B Lubreski 2, Lubreski 10, Noel 8, Pistokache 9, Shayok 6, Silverthorn 11, Wright 11.

AF: Jordan Baker 2, Jordan Greene 17, John Hall 4, Sam Levy 1, Joe Robinson 8.

Media Shootout

Strath Haven 12 9 14 20 - 55

Chichester 16 14 8 18 - 56

SH: Chris Dienno 11, Nick Fender 9, Michael Fisher 13, Kyree Fuller 10, Ish 6, Denzil Lezenby 4, Sullivan 2.

C: Shah Ahmed 8, Balloco 6, Lockett 4, Mills 8, Eric Montanez 7, Welles 15, Jamai Womack 8.

Academy Park 8 10 10 21 - 49

Penncrest 14 17 20 12 - 63

AP: Jawan Collins 16, Terran Hamm 11, Henson 7, Travis Smith 4, Cyrie Spencer 10, Kaleb Taliaferro 1.

P: Rahjee Carroll 3, Nolan Carroll 7, Ben Casanova 19, Mike Doyle 3, Rahmi Halaby 9, Drew Hanna 14, Ethan Heller 8.

Oreland Lions Tournament

Bishop McDevitt 16 21 9 19 9 - 74

New Foundation 13 13 21 18 7 - 72

BM: James Bogans 6, Qadir Burgess 2, Mike Falbo 3, Fateem Jackson 6, Tyrell Long 41, Gary Meakim 5, Amin Taylor 11.

NFC: Keith Blassingale 27, Ed Cahoe 7, Matt Campbell 20, Nate Comp 8, Brandon Teel 5, Travon Williams 5.

Phil-Mont Christian 10 9 23 12 - 54

Springfield (M) 6 9 8 11 - 34

PC: Esahak Arefaint 1, Seth Brandenburg 9, Joshua Byrd 2, Zach Dolton 18, Sean Griffin 6, Evan Steiger 2, Thornton 2, Micah Valdez 14.

S(: Malik Ball 6, Larry Clark 10, Ryan Daley 4, Franczyk 2, Justin Hill 2, Deandre Johnson 3, Sean Lawn 1, CJ Vecchione 2, Christian Yoast 4.

Oxford Tournament

Solanco 18 11 11 16 - 56

Avon Grove 17 13 10 13 - 53

S: Shane Belcvyk 7, Buffington 1, Joseph Fender 9, Damon Kreyder 22, Desmond Kreyder 3, Zachery Lenoard 11, Evan Mankin 1, Ethan Mccardell 2.

AG: Chris Barto 2, Andrew Colagreco 17, Mike Deitz 6, Paul Guckin 2, Eric Ligda 12, Quinn Parsons 14.

PAC10-Suburban One Challenge

Pottstown 16 7 8 8 - 39

Central Bucks West 13 6 18 14 - 51

P: Beasley 6, R.J. Duvivier 19, Edwards 2, Marleeke Lear 2, Bryant Quill 10.

CBW: Vince Brunetto 4, Owen Cooney 3, Luke Irons 4, Pat Kelley 11, Jared Kelly 13, Nico Munari 1, Cal Reichwein 5, Kyle Salvitti 10.

Spring-Ford 12 15 17 7 14 - 65

Central Bucks South 14 9 18 10 5 - 56

S: Noah Collins 1, Alex Epps-Ortiz 11, Gary Hopkins 10, Drew Kakareka 14, Mike Olsen 2, Cameron Phillips 9, Nick Stanek 18.

CBS: Josh Brodie 5, Shane Degnan 2, Bryce Dobisch 6, David Drea 9, Sean Gallagher 1, Mason Kummer 5, Matt Scamuffo 23, Tim Waddington 5.

Pennridge Tip-Off Tournament

Saucon Valley 10 12 7 15 - 44

Methacton 14 15 19 16 - 64

SV: Headley 2, Ja.Snead 5, Jo.Snead 1, Kane 14, Maderas 3, Mosher 8, Pazzaglia 2, Simpson 9.

M: Justin Ardman 13, Dunham 9, Tom Dyer 10, Zach Jenkins 21, Mann 4, Marberger 1, Joe Ruhl 6.

Radnor Tournament

Roxborough 6 12 8 13 - 39

Devon Prep 12 9 11 19 - 51

R: Brown 8, Hammond 9, Holland 10, Marshall 9, Parker 3.

DP: Chris Bauers 10, Jack Haggerty 6, C.J. Kohlbrenner 14, Grant Letran 2, Mike McKenna 3, Matt McSurdy 15, Andrew Shannon 1.

Episcopal Academy 14 11 11 19 - 55

Radnor 7 15 9 21 - 52

EA: Kyleel Cosby 8, Mike Jolaoso 21, Connor Martin 14, Chris McNeal 9, Cameron Pott 3.

R: Nelson Blickman 14, Nick Kelly 14, Andrew Lundstrom 6, Terrance Quinn 10, Rashawn Reed 3, Jake Schug 5.

Scholastic Play By Play

William Tennent 8 9 12 19 - 48

Martin Luther King 17 21 18 22 - 78

WT: Matt Alden 25, Matt Brickman 3, Vinnie Case 6, Cory Hamlet 1, John Ryan 8, Kevin Simonson 5.

MLK: Greggory Bennett 13, Randolph Edwards 4, Sammy Foreman 24, Tyheem Harmon 5, Jabri McCall 13, Brandon McNair 2, Chase Rogers 6, Rasool Samir 7, Jahmir Taylor 4.

Glasgow 7 10 10 15 - 42

Archbishop Wood 11 16 22 22 - 71

G: Coleman 10, Flagg 10, Guthrie 6, Helton 7, Mangold 2, Perkins 2, Stinson 3, Thompson 2.

AW: Jason Babb 4, Luke Connaghan 16, Tommy Funk 10, Matt Funk 6, Nate Hober 2, Tom Rush 10, Pat Smith 21, Eric Walsh 2.

Scholastic Play-By-Play Tip-Off

Haverford School 16 16 19 16 - 67

Phelps 15 12 18 24 - 69

HS: Eric Anderson 10, Levan Alston Jr. 27, Derek Mountain 10, Lukas Rosenbohm 6, Lamar Stevens 14.

P: Martin Bedulskij 1, Raheem Hall 12, Marquis Jackson 2, Terry Larrier 26, Quincy McKnight 14, Matt O'Hara 4, Mustapha Traore 10.

West Chester Rustin 4 18 19 13 - 54

Pennsbury 7 22 16 22 - 67

WCR: Dane Andersson 4, Andrew Chobany 3, Brendan Halvorsen 4, Alonzo Matthews 6, Chris Richardson 20, Etha Ridgeway 17.

P: Mekhi Bryant 20, Nassir Chew 4, Steve Ciotti 4, Cameron Jones 26, Lewis Troh 2, Derrick Woods 11.

Skip Coleman Tip-Off

State College 4 16 12 14 - 46

LaSalle 19 16 14 16 - 65

SC: Michael Beattie 22, Michael Caswell 2, Lucas Cooper 3, Michael Hall 5, Tyler Hall 1, Patrick Irwin 7, Lonnie Kuudela 2, Tyler Schneider 4.

L: Mick Barrett 3, Chuck Champion 8, Dan Corr 8, Sean Greenberg 2, Jalen Herdsman 2, Dave Krompotich 8, Matt Paulus 3, Shane Stark 7, Najee Walls 12, Shawn Witherspoon 12.

Solebury School Tournament

Valley Forge 10 11 12 15 - 48

Solebury School 18 16 8 12 - 54

VF: Mohammad Camara 5, Darius Daniels 11, Audley Isaacs 1, Elijah Miner 9, Daymar Rosser 5, Aaron Still-Lock 17.

SS: Justin Burger 11, Malik Harvey 11, Darvin Johnson 16, Milo Luciano 13, Macio Sexton 3.

Truman Tournament

Holy Ghost Prep 20 12 14 18 - 64

Palmer 7 9 15 12 - 43

HGP: George Armengani 2, Joe Braun 5, Tim Brennan 8, Matt England 25, Mike Kirby 7, Andre Puleo 4, Connor Rankin 2, Zahar Watkins 11.

P: Bryant 5, Deccles 4, Fell 8, Glover 4, McLaurin 16, Trotman 1, White 5.

Glen Mills 11 7 7 19 - 44

Truman 8 4 4 23 - 39

GM: Bacon 9, Anthony Burgos 5, Dawine Harmon 4, Anthony Johnson 4, Solden Moreland 6, Nathaniel Searight 16.

T: Tramere Adams 8, Zaire Brown 2, Zyese Hunt 6, Tyquan Law 14, Maurice Towner 9.

Twin Valley Tournament

Owen J. Roberts 11 20 20 17 - 68

Twin Valley 8 14 15 17 - 54

OJR: Morgan Bailey 17, Mitch Bradford 4, Ben Condello 5, Matt Crider 15, Ben Huzzard 4, Sam Murphy 8, Chris Patrick 8, Cameron Reid 7.

TV: Akkod 2, Deihm 2, Digiacomo 10, Gribbon 3, Larson 12, Polisano 16, Rank 2, Stoudt 7.

Unionville Tournament

Garnet Valley 14 10 23 16 - 63

Unionville 9 7 15 20 - 51

GV: Concannon 5, Jack Diggory 5, Brandon Hitner 4, Austin Klenotiz 2, Steve Palis 7, Aaron Parenti 17, Joey Sweeney 20, Tienabeso 3.

U: Ryan Engle 5, Steve Fatzinger 1, Matt Foster 2, Matt Godek 3, Dan McClaskey 13, Alex Pechin 9, Chad Rafetto 18.

Christian Academy 9 6 4 10 - 29

Kennett 15 17 16 12 - 60

CA: Durron 4, Haseltine 9, Howard 2, Owens 3, Ben Walker 4, Waller 13.

K: Mike Bouldan 1, Jackson Hyland 27, Vaughn Jenkins 14, Matt Kelly 2, Yohsuke Kobayashi 9, Connor McGlone 4, Chris Tucker 3.

West Chester East Tournament

Mariana Bracetti 4 10 11 15 - 40

Marple Newtown 15 11 22 7 - 55

MB: Cintron 6, Graciani 12, Henriquez 6, Jones 9, Reyes 5, Smith 2.

MN: Matt Bailey 5, Nick Giordano 30, matt Hahn 2, Tim MacNeal 5, Jake McGee 13.

Nonleague

Science Leadership 6 15 0 8 - 29

Mastery Charter South 9 6 10 21 - 46

SL: Bracy 2, Ford 15, Ingram 5, Nelson 6, Simon 1.

MCS: Troy Fields 4, Donte Harris 4, Stanford Levy 9, Dionte Salligan 13, Eddie Serebee 10, Kasim Shaw 2, Shawn Tomlin 4.

Gospel of Grace 19 15 15 23 - 72

Faith Christian 18 10 9 10 - 47

GoG: Naeem Akano 5, Donnell Fyffe 12, Matt Kelley 5, Jalen Molletta 10, Daimir Williams 17, Eric Williams 23.

FC: Zy Blythe 4, Seth Brenner 3, Derek Crivello 2, John Hasson 7, Tyler Landis 14, Danny Zicardi 17.

Abington 8 17 20 14 - 59

Wissahickon 16 10 8 14 - 48

A: Mark Bond 4, Scott Brown 2, Amir Hinton 22, Jefferson 3, Lazaros Mackrides 11, Matt Penecale 16, Young 1.

W: Chris Carradorini 12, Jared Reed 3, Chris Vila 11, Chase Wilson 22.

Notre Dame (NY) 13 21 19 13 11 - 77

Malvern Prep 17 19 19 11 9 - 75

MP: Chris Anderson 11, Chance DiFebbo 9, Jack Doherty 4, Joey Fitzpatrick 23, Hayden Mahoney 4, Ryan O'Neill 2, Andy Pancoast 7, Will Powers 9, Nick Zarkoski 6.

Harriton 9 20 18 28 - 75

Southern Lehigh 23 14 12 19 - 68

H: Ethan Anderson 2, Tas Dixon 20, Drake Friend 10, Jake Rosenberg 8, Alex Shippen 20, Sam Shlicting 2, Jordan Wright 13.

Frankford 14 16 19 18 - 67

Cheltenham 10 12 19 12 - 53

F: Mussa Ba 8, Odanis Betances 2, Ladji Fofana 6, Aleem Griffith 4, Bamba Jaye 6, Aaron McFarlan 11, Rob Simmons 9, Quadire Truesdale 21.

C: Satliv Al-Ahad 10, Arron Burton 16, Jeremiah Coleman 9, Josh Colemon 6, Kevin Graham 2, Justin Sutton 6, Khalil White 4.

Moyer Academy (Del.) 10 7 8 10 - 35

West Chester East 17 25 18 13 - 73

MA(: Jaki Bland 2, Jamil Johns 1, Malik Mack 3, Malik McKnight 3, Trevor Pearl 14, Zahir Pennicot 6, Isaiah Woodland 6.

WCE: Evan Anderson 18, Josh Brady 4, Christian Chaney 8, Nate Hochstetler 1, Andrew Murphy 10, Milaj Singletary-Thomas 7, Kyle Smith 10, Zack Smith 15.

Sayre 5 4 8 4 - 21

Upper Darby 14 7 15 23 - 59

S: Burton 2, James 11, McLoud 4, Zimmerman 4.

UD: Adams 10, Green 16, Rice 11, Timmons 5, Toure 17.

Lansdale Catholic 16 15 10 19 - 60

Pennridge 19 19 11 9 - 58

LC: Kyle Kilpatrick 3, Corey Kirk 2, Tommy O'Connor 4, Kyle Pavlik 12, Brian Rafferty 13, Andrew Riviello 20, Brendan Schneider 6.

P: Dan Long 18, Pat McClathcy 7, Joe Molettiere 13, Zach Muredda 16, Matt Pasquale 2, Mike Tararowicz 2.

Girls' Basketball Boxes

Abington Tip Off Tournament

Bonner-Prendergast 17 14 22 13 - 66

Norristown 13 9 7 12 - 41

B: Princess Clemons 5, Shalina Miller 11, Sarah Monaghan 25, Alyssa Monaghan 19, Shannon Murphy 2, Anna Savage 1, Mary Ann Young 3.

N: Dewalt 2, Ferguson 9, Fortescque 5, Hedgepeth 13, Kennedy 2, Kennedy 3, Schools 1, Williams 6.

Martin Luther King 3 7 2 6 - 18

Abington 20 21 14 2 - 57

MLK: Adams 6, Childs 2, Gouche 4, Johnson 2, Palmer 4.

A: Adriana Gonzales 7, Michael Harris 10, Sammy Lochner 8, Tayler Nicholson 2, Gabby Nolan 12, Deja Rawls 14, Gigi Vitelli 4.

Bristol Classic

Conwell-Egan 6 10 15 12 - 43

Truman 9 8 21 9 - 47

T: Alexis Booker 6, Jayda Campbell 5, Tianna Coleman 2, Taylor Gasperi 4, Khristaijah Jackson 21, Daeja Moore 7, Jasmyn Wilson 2.

Chesmont Divisional Challange

Coatesville 11 7 17 10 - 45

Kennett 9 7 8 4 - 28

C: Bookman 8, Irelynn Donovan 3, Nafisa Saunders 8, Hannah Timmons 18, Wilson 8.

K: Emily Adelman 3, Aimee Armitage 5, Myia Bonifacino 1, Haley DeVoe 5, Lily Haley 2, Jess Hussey 9, Shannon Turner 3.

W.C. Henderson 7 11 7 8 - 33

Unionville 8 4 10 13 - 35

WH: Emma Bertrando 11, Brynn Cullinan 5, Julie Gawrylowicz 7, Jenna Maratea 4, Chynna Scott 6.

U: Micayla Flores 10, Casey Scheuer 2, Lexi Shanahan 8, Taylor Thames 7, Adrianna Weaver 8.

Chichester Showcase

Penncrest 10 10 9 14 - 43

Chichester 19 15 7 13 - 54

P: Dougherty 2, Hickman 2, Huggins 14, Kennedy 7, Martino 9, Mason 7, Panzer 2.

C: Lauren Carrafa 7, Tequila Donnelly 1, Logan Newman 15, Haley Sipple 13, Maddie Thornton 18.

Academy Park 3 4 6 8 - 21

Strath Haven 18 9 10 14 - 51

AP: Deirriel Bennett 3, Nohkera French 1, Raven Kemper 2, Tytianna Mobley 5, Alyssa Williams 10.

SH: Katie Fisher 11, Brandi Johnson 14, Bridget Scott 12, Bridget Sherry 1, Ellie Stief 2, Rachel Vresilovac 11.

Delco Christian Tip-Off Tournament

Agnes Irwin 11 7 10 5 - 33

Delco Christian 5 13 4 8 - 30

AI: Sierra Corbett 6, Caroline Coyne 4, Jolie Jemmott 1, Madison Schmidt 2, Lauren Spinelli 4, Autumn Wedderburn 13, Stephanie Williams 3.

DC: Jamie Barr 2, Amaleigh Crisanti 6, Tori Eppright 7, Siani McNeil 8, Paige Thompson 7.

Friends Select Tournament

Franklin Towne Charter 11 11 14 8 - 44

Friends Select 8 8 5 11 - 32

FTC: Madeline Cepparulo 2, Rebecca Gilborges 4, Rachel Gilborges 11, Alexis O'Neill 10, Skyler Pertroski 2, Zalentina Scalici 15.

FS: Sydney Lessler 8, Emily Payne 12, Laura Seavles 2, Jada Smith 6, Warren 4.

Gabby Hartnett Tip-Off Tournament

Baldwin 18 11 19 9 - 57

Interboro 8 15 8 14 - 45

B: Alex Brittingham 9, Imani Brown 7, Kejohna Hammond 18, Danielle Hammond 10, Sophia Hogg 2, Jen Motter 5, Ally Thaler 5, Kayla Watkins 1.

I: Sami Barnett 5, Stacie Hallinan 20, Amy Huddell 3, Brandi James 9, Gina McNamee 8.

Math, Civics & Sciences 9 14 16 17 - 56

Bartram 8 9 12 12 - 41

MC&S: Bianca Dunn 19, Kyesha Fields 31, Ollisha Fisher 6.

B: Sidney Barrow 22, Jynie Ford 5, Bryce Garrett 14.

Germantown Community Tournament

Penn Charter 26 13 21 7 - 67

Bodine 2 16 5 3 - 26

PC: Mireyah Davis 7, Hannah Fox 23, Camryn Gold 5, Alexis Hnatkowsky 4, Caroline Jones 5, Christina Kubach 3, Ayanna Matthews 7, Nicolette Napolian 6, Jess Soens 1, Julie Webb 6.

B: Darvin 10, Jaicquendolyn Hosey 3, Sydney Mitchell 10, S. Rucker 2, Kendra Stanford 1.

Indian Creek 11 13 13 14 - 51

Germantown Friends 8 5 7 12 - 32

IC: Cole 16, Mugford 3, O'Neal 4, Rhone 11, Sims 5, Vander 4, Zajac 8.

GF: Skyler Alig 10, Rachel Allison 1, Maddie Berg 2, Lydia Harvey 3, Julia Mankoff 11, Nikki Williams 5.

Great Valley Tip-Off Tournament

Bishop Shanahan 9 9 21 19 - 58

Great Valley 11 4 19 11 - 45

BS: Annie Briglia 5, Kelly Dreiling 14, Ciara Forde 7, Kristen Habbel 7, Nikki Juliana 5, Rachel Parker 5, Devan Perri 3, Grace Phillips 7, Kathleen Wirshup 5.

GV: Megan Buettner 8, Kodi Campetti 9, Danielle DiSanto 6, Brittany Edwards 2, Emilee Kirk 5, Ashlyn Smith 15.

Hill School Tournament

Abington Friends 8 9 8 17 - 42

Hill School 8 15 9 7 - 39

AF: Bianca Adams 16, Marissa Cotroneo 2, Isabel McPeak 4, Alexa Middleton 8, Asia Turner 12.

HS: Chyanna Antonio 2, Jackie Anyanwu 5, Kennedy Gallagher 5, Julia Hernan 7, Funmilayo Laural 3, Jasmine Nyce 7, Rachel Salter 5, Brielle Smith 5.

KSA Slam Jam Tournament

Ossining 10 14 8 6 - 38

Spring-Ford 23 18 9 19 - 69

O: Jalay Knowles 10, Jenna Lividini 3, Shadeen Samuels 2, Alicia Sanchez 7, Madison Sfrippoli 3, Abigail Squirrell 9, Stefanie Suoboda 4.

S: Abby Beyer 8, Maddie Haney 2, Cammy Jones 2, Maggie Locke 12, Shelby Mueller 14, Julia Roshelli 5, Amy Roth 2, Sammy Stipa 12, Emily Walker 12.

Mount Dora Bible 8 2 6 11 - 27

Spring-Ford 27 16 9 6 - 58

MDB: Mikayla Baker 4, Gianna Bonner 2, Cape Mann 4, Maiya Taylor 1, Hayley Todd 16.

S: Abby Beyer 3, Lynam Delaney 2, Maddie Haney 1, Molly Hynes 4, Maggie Locke 4, Lauren Mensch 2, Shelby Mueller 11, Julia Roshelli 9, Amy Roth 2, Devin Scilingo 2, Sammy Stipa 12, Emily Walker 6.

Lady Cougar Rotary Tip-Off Tournament

Central Bucks South 26 8 12 26 - 72

Penn Wood 14 12 7 15 - 48

CBS: Taylor Dunn 5, Chloe Entenberg 12, Emma Gardy 5, Alysha Lofton 24, Lauren Mosher 10, Kaley Smith 2, Jordan Vitelli 12, Brianna Wade 2.

PW: Lorna Caesar 6, Indiah Cauley 16, Joy Morton 10, Dahnye Redd 14, Simone Walker 2.

Notre Dame 14 8 8 6 - 36

Springfield (D) 13 6 12 6 - 37

ND: Caitlin Clark 6, Alex Kane 16, Leanne Purcell 7, Sam Sacchetta 3, Casey Walsh 2, Marissa Weimer 2.

S(: Alyssa Abbonizo 3, Rebecca Bennett 12, Madison D'Ambrosio 2, Maggie O'Connell 2, Jess Pearce 2, Michelle Ronayne 9, Sam Tamiccio 7.

Lady Warrior Classic

Mount St. Joseph 12 9 12 13 - 46

Methacton 4 9 7 16 - 36

MSJ: Alex Louin 24, Carly Monzo 4, Colleen Speinmetz 4, Libby Tacka 7, Mary Kate Ulasewicz 7.

M: Jenna Carroll 12, Jackie Cercehio 3, Ryan DeOrio 12, Kelly Glatthorn 7, Amber Szkaradnik 2.

Council Rock South 11 9 15 2 - 37

Souderton 13 4 13 16 - 46

CRS: Shannon Boyle 9, Emily DeAngelis 2, Taylor Dillon 18, Payton Spadiccino 6, Allison Taub 2.

S: Hannah Bergey 2, Devon Boehm 2, Sarah Derstein 4, Allison Gallagher 15, Katie O'Conner 9, Bianca Picard 14.

Muhlenberg Tournament

Boyertown 10 12 7 11 - 40

Muhlenberg 10 2 12 6 - 30

B: Brooke Erb 6, Maria Garofolo 8, Hannah Jaskuta 3, Abby Kapp 9, Dee Terry 8, Sarafina Valenti 3, Marie Valenti 1, Jordan Webb 2.

M: Christmas 4, Curry 3, Heere 6, Nieve 14, Rojas 3.

North Penn Tournament

Gwynedd-Mercy 7 6 11 9 - 33

North Penn 13 11 17 6 - 47

G: Maggi Cameron 2, Jessica Campbell 3, Brigit Coleman 14, Erica DeCandido 5, Christa Giordano 3, Dia Veneziano 6.

NP: Sam Carangi 6, Bri Cullen 8, Mikaela Giulini 2, Jess Huber 6, Erin Maher 6, Vicky Tumasz 15, Irisa Ye 4.

Pennsbury 7 13 16 16 - 52

Perkiomen Valley 12 10 4 17 - 43

P: Sarah Alturuse 2, Sajanna Bethea 30, Emily Edwards 1, Maggie Kane 3, Kaitlin Kelly 13, Sarah McDonald 3.

PV: Katherine Armstrong 16, AnnaMarie Bruni 7, Caitlyn Byrne 3, Julianna Hoifington 12, McKenna Kohler 5.

Octorara Tip-off Tournament

Avon Grove 8 9 8 19 - 44

Octorara 4 11 5 4 - 24

AG: Connor 4, Cook 9, Growell 4, Harper 2, Martin 2, Patrone 3, Richardson 6, Rudisill 8, Whiteman 2, Whiteside 4.

O: Brooke Balady 9, Megan Brown 5, Jaycee Dagney 2, Brielle Kirk 4, Amber Stirling 2, Brianna Walter 2.

Pequea Valley 9 18 30 11 - 68

Octorara 7 11 1 9 - 28

PV: B Andes 3, Dhaven 10, Dienner 2, Hershey 19, Houck 2, Lockard 22, Stoltzsus 5, Wallace 5.

O: Brooke Balady 8, Megan Brown 4, Brielle Kirk 10, Brianna Walter 4, Alli Zimmerman 2.

Oley Valley Tournament

Pottsgrove 5 7 2 3 - 17

Oley Valley 17 17 14 9 - 57

P: Alliya Austin 2, Marquita Barefield 2, Fallon Boddington 2, Karly Conrad 4, Cori Dickinson 1, Molly Galvin 5, Dirajah McCalvin 1.

OV: Amanda Aulembach 9, Brandi Ballely 15, Kayla Matustak 7, Tori Moll 6, Emily Moyer 2, Amanda Rizzuti 18.

Oreland Lions Tournament

Jenkintown 3 20 12 10 - 45

Phil-Mont Christian 14 14 16 8 - 52

J: Emma Dorshimer 22, Madison Kremp 12, Morrin McSherry 1, Lauren Shenk 2, Ruby Westkaemper 8.

PC: Jana Goodman 27, Tracey Goodman 3, Keyen Green 18, Sierra Green 4.

Bishop McDevitt 12 7 10 8 - 37

Springfield (M) 10 8 2 14 - 34

BM: Sierra DaCosta 11, Julie Kostic 10, Aykirah Murray 10, Shakirah Paulhill 2, Nia Reed 4.

S(: Veronica Asman 6, Jayla Green 4, Bailey Kerwson 2, Jewell Ringgold 5, Maura Ryan 13, Savannah Shacklesford 2, Megan Smith 2.

Oxford Tournament

Ridley 7 5 16 16 - 44

Oxford 6 4 11 12 - 33

R: Hanna Crowley 6, Isabella Hamlin 6, Hailee Mayer 3, Taylor Mulhern 2, Bree Mullhern 20, Mary Kate Rumbaugh 5, Amy Staiber 2.

O: Hannah Bahls 7, Alex Fernandez 11, Melanie Kempf 6, Marissa Nadachowski 2, Devon Nask 7.

Wilmington Friends 2 9 5 6 - 22

Downingtown East 29 15 18 11 - 73

WF: Natalie DePaulo 9, Sydney Gardner 7, Meryl Gatti 3, Jayna Jones 1, Margaret Sullivan 2.

DE: Aryah Aungst 14, Katelyn Crum 6, Brooke deZutter 2, Allison Dines 2, Kennedi Van Eyken 7, Kaelyn Johns 13, Lindsay Kent 6, Laura Ochsner 4, Claire Riley 6, Paige Warfel 13.

Pennridge Tournament

Mastery Charter North 15 18 16 10 - 59

Pennridge 12 8 7 12 - 39

MCN: Delina Adams 22, Stephanie Reed 14, Nyeelah Rousseau 14, Jean Sheared 5, Ci'Lah Womack 4.

P: Ashley George 4, Devan Rimmer 9, Devon Rink 10, Shelby Schoonover 6, Alex Villella 5, Kaeli White 5.

Ryan Tip-Off Tournament

Springside Chestnut Hill 11 3 7 6 - 27

Archbishop Ryan 24 10 12 9 - 55

SCH: Chloe Burns 10, Henry 1, Lindsay Hines 12, Marissa Pownall 1, Kate Shields 1, Essence Walden 2.

AR: Taylor Adair 3, Shannon Glenn 11, Samantha Hicks 2, Megan Miller 2, Sara Ostaszewski 1, Shayna Rodriguez 12, Danielle Skedzielewski 13, Ashley Smink 9, Caryn Walsh 2.

New Foundations 8 6 5 0 - 19

Nazareth Academy 28 9 11 4 - 52

NF: Breazeale 4, DeAngelo 2, Lewis 3, Mullen 2, Mullen 8.

NA: Jacki Dollard 6, Alex Edger 9, Katie Fagan 5, Rebcca Rhodes 6, Marissa Sylvester 13, Bridget Temple 6, Karli Visconto 4, Morgan Woltemate 3.

Twin Valley Tournament

Owen J. Roberts 12 15 11 19 - 57

Twin Valley 12 9 17 10 - 48

OJR: Taylor Evans 2, Kylie Glenn 6, Cameron Glenn 4, Rebecca Painter 15, Nicki Testa 15, Theresa Walsh 15.

TV: Ashley Hoffman 7, Taylor Knorr 18, Hayley Kochel 19, Gabby Pavelman 1, Natalie Wilkinson 3.

Upper Darby Royal Classic

St. Hubert 5 15 4 13 - 37

Upper Dublin 12 15 10 16 - 53

SH: Gina Cocci 4, Maria Derentz 7, Courtney Hoffman 2, Meghan Matthews 7, Caroline Price 6, Megan Reilly 1, Kelly Riley 10.

UD: Allison Chernow 4, Julie Cross 4, Regan Gallagher 16, Jackie Lillo 4, Taylor Linus 7, Kayla McAneney 18.

Upper Merion Tournament

Conestoga 16 13 14 11 - 54

Upper Merion 8 5 8 4 - 25

C: Maddy Dreyer 2, Rachel Howry 10, Ellie Mack 12, Sarah Mascoli 7, Jill Mascoli 4, Jess Monestaro 2, Kate Nalavanko 10, Maddie Tessier-Kay 5, Liana Weishaar 2.

UM: Eryn Brady 2, Anna Davis 5, Shemma Gentles 1, Jessie Michael 5, Tatiana Pleasant 4, Regie Robinson 8.

Upper Perkiomen 7 8 14 14 - 43

Marple Newtown 6 14 15 12 - 47

UP: Morgan Aldinger 10, Holly Crossin 12, Duemler 2, Aubrey Gibbs 4, Holly Graber 9, Jess Spano 6.

MN: Danielle Collins 2, Megan Devine 2, Carley Hamilton 17, Morgan McAndrews 2, Rylee Power 20, Izzy Tello-Green 4.

William Tennent Invitational

New Hope-Solebury 1 12 6 9 - 28

William Tennent 13 14 14 4 - 45

NH: Annie Behre 8, Maggie Dougherty 4, Kelly Hyland 4, Madison Jaronski 2, Kerry Leonardi 7, Toni Suler 3.

WT: Nikki Alden 13, Alyssa Christiansen 5, Rachel Ebert 4, Kyla Gibson 8, Rachel McCabe 2, Angie Pomponio 10, Sarah Richie 1, Emily Wasserleben 2.

Wissahickon 14 9 6 4 - 33

Pottstown 3 8 5 1 - 17

W: Carra Dorini 2, Daria Earland 11, Brittany Gelman 9, Goodrich 2, Mack 4, Jessica Steitz 2, Bridget Sweeney 3.

P: Terri Chestnut 5, Tiffany Cuascut 1, Jenna Endy 3, Amiyah Hudson 6, Mills 2.

Nonleague

Westtown 9 15 13 12 - 49

St. Andrew's 11 11 7 10 - 39

W: Maggie Cattone 1, Katria Dobbins 8, Naomi Jimenez 10, Eunice Jimenez 17, Jordan Weir 13.

SA: Bristow 5, Dennis 22, Hallow 5, Saliba 7.

Radnor 10 12 15 2 - 39

Merion Mercy 12 10 21 10 - 53

R: Marya Ahazzi 3, Kristin Hamill 13, Katie Jordan 4, Kelsey Lally 2, Megan Massimino 1, Myonie Williamson 16.

MM: Caroline Corzel 6, Tina DiGiacomo 14, Gabby Heinsinger 8, Valez Jackson 5, Kristen Konieczny 4, Bernadette McGeever 6, Mariah Quinn 10.

Notre Dame (N.Y.) 14 11 22 17 - 64

Friends' Central 8 13 12 4 - 37

ND(: Emily Durr 30, Anari Harris 21, Alexia Patterson 2, Claire Sehring 7, Maggie Sehring 4.

FC: Sophie Berger 2, Larissa Carroll 2, Iyanna McCurdy 7, Mikayla Vaughn 26.

Garnet Valley 10 7 22 15 - 54

Central Bucks East 5 11 10 21 - 47

GV: Sabrina Fusco 3, Macy Goldbach 10, Maddie Ireland 9, Jordan Ireland 12, Sam Tomasetti 13, Haley Warden 7.

CBE: Megan Lapioli 1, Katelyn Miller 4, Lindsay Nier 6, Kyra Scaliti 7, Emily Sebesky 8, Courtney Webster 16, Caroline White 5.

Sunday's Schedules

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Bonner-Prendergast at Pope John Paul II, 2:30

MAPL/FRIENDS TOURNAMENT

At Hun School

Friends' Central vs. Peddie School, 12:30

Hill School vs. Abington Friends, 2

Westtown vs. Blair Academy , 3:30

Shipley at Hun School, 5

Girls' Basketball

BLUE CHIP TIP-OFF

At Archbishop Carroll

Cardinal O'Hara vs. Archbishop Carroll (D.C.), 1 Villa Maria-Erie at Archbishop Carroll, 2:30

Archbishop Wood vs. Roland Park, 5:30

Neumann-Goretti vs. Pope John Paul II, 7

ART TURNER TIP OFF SHOWCASE

At Paul VI (Va.)

Shipley vs. Elizabeth Seton, 5:15