Thursday's Results

Boys' Basketball

ST. ALBANS TOURNAMENT

Germantown Academy 72, Blue Ridge (Va.) 44 CENTRAL LEAGUE

Penncrest 52, Garnet Valley 39

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Oxford 67, Unionville 42

Great Valley 63, Octorara 37

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Avon Grove 46, West Chester East 41

Coatesville 65, Downingtown East 48

PENN-JERSEY LEAGUE

International Christian 53, City Center 38

Girard College 55, Pine Forge 48

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Bartram 58, Sankofa Freedom 41

Esperanza 53, Engineering and Science 44

Del-Val Charter 58, Boys' Latin 50

Southern 68, Dobbins 64 (OT)

Fels 52, Prep Charter 47

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Audenried 57, Overbrook (Pa.) 50

Sayre 63, Palmer 61

Lincoln 67, Mastery Charter North 49

Olney 62, Northeast 40

Paul Robeson 91, Ben Franklin 87

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Mastbaum 65, Mastery Charter South 38

New Media 49, Franklin Towne Charter 30

Palumbo 71, Mariana Bracetti 46

Roxborough 73, World Communications 51

Kensington 84, Edison 68

Swenson 77, Bodine 45

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

Masterman 55, New Foundations 47

GAMP 39, Rush 29

Maritime Academy 45, CAPA 35

Parkway Northwest 52, Phila. Academy 47

Science Leadership 39, Elverson 38

SUBURBAN ONE AMERICAN

Wissahickon 73, Upper Dublin 49

SUBURBAN ONE NATIONAL

Truman 55, Neshaminy 43

TRI-COUNTY LEAGUE

Del-Val Friends 50, Woodlynde 45

Kimb. Waldorf 57, West-Mont Christian 35

NONLEAGUE

Phila. Electrical 66, Central Bucks South 53

Abington 75, Frankford 66

Mercy Vocational 49, New Jersey United Christian 38

Collegium Charter 68, Upper Merion 67

Bishop McDevitt 77, Chichester 52

Penn Wood 57, Perkiomen Valley 52

Academy Park 66, Bonner-Prendergast 53

Daniel Boone 59, Pottsgrove 36

Downingtown West 54, Delco Christian 35

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Phil-Mont Christian 52, Bristol 24

Jenkintown 49, Morrisville 22

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Lower Moreland 38, Calvary Christian 25

CATHOLIC ACADEMIES

Villa Joseph Marie 69, Sacred Heart (Pa.) 30

St. Basil 38, Gwynedd-Mercy 31

Mount St. Joseph 66, Nazareth Academy 22

Villa Maria 49, Merion Mercy 32

CENTRAL LEAGUE

Garnet Valley 61, Penncrest 36

Conestoga 44, Radnor 30

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Unionville 37, Oxford 30

Great Valley 51, Octorara 11

West Chester Rustin 56, Sun Valley 40

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Downingtown East 39, Coatesville 37

West Chester East 59, Avon Grove 23

Bishop Shanahan 79, W.C. Henderson 49

PENN-JERSEY LEAGUE

Girard College 56, Kohelet Yeshiva 6

SUBURBAN ONE NATIONAL

Neshaminy 64, Truman 22

TRI-COUNTY LEAGUE

Collegium Charter 38, Mercy Vocational 27

NONLEAGUE

Hallahan 51, Mariana Bracetti 15

Wilson 56, Episcopal Academy 40

Lansdale Catholic 63, Pottstown 17

Central Bucks South 48, Council Rock North 43

Upper Perkiomen 43, Brandywine Heights 41

Wrestling

CENTRAL LEAGUE

Ridley 31, Haverford High 28

CHES-MONT LEAGUE

Kennett 46, Octorara 24

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Perkiomen Valley 58, Pope John Paul II 12

PUBLIC LEAGUE

Mastery Charter 30, West Philadelphia 24

NONLEAGUE

Oxford 53, Glen Mills 13

Girls' Bowling

CATHOLIC LEAGUE

St. Hubert 4, Bonner-Prendergast 0

NONLEAGUE

Upper Moreland 4, Jenkintown 0

Boys' Bowling

BICENTENNIAL LEAGUE

Upper Moreland 4, Jenkintown 0

CATHOLIC LEAGUE

Father Judge 4, Bonner-Prendergast 0

St. Joseph's Prep 4, Neumann-Goretti 0

LaSalle 3, Conwell-Egan 1

Boys' Basketball Boxes

St. Albans Tournament

Blue Ridge (Va.) 14 11 7 12 - 44

Germantown Academy 16 25 22 9 - 72

GA: Eathyn Edwards 1, Tim Guers 16, Sam Lindgren 27, Evan-Eric Longino 9, Kyle McCluskey 2, Joe Stinson 4, Sean Weiss 4, Bailey Whitman 9.

Central League

Garnet Valley 7 7 9 16 - 39

Penncrest 5 17 10 20 - 52

GV: Concannon 6, Jack Diggory 2, Austin Klenotiz 5, Steve Palis 5, Aaron Parenti 11, Sweeney 10.

P: Nolan Carroll 15, Ben Casanova 17, Rahmi Halaby 9, Drew Hanna 8, Ethan Heller 3.

Ches-Mont American

Oxford 15 18 15 19 - 67

Unionville 3 8 16 15 - 42

O: Miles Clarke 10, Dillion Dunn 4, Tylar Farr 8, Ryan Hubley 11, Jordan Logan 13, Musty Mahmud 8, Josh Mosley 10, Sumner 3.

U: Ryan Barrett 4, Atma Bery 2, Ryan Engle 9, Steve Fatzinger 5, Matt Foster 2, Tyler Hofmann-Reardon 5, Dan McClaskey 6, Jimmy Nowosiat 2, Alex Pechin 1, Chad Rafetto 2, Henry Shafer 4.

Great Valley 12 18 22 11 - 63

Octorara 5 14 11 7 - 37

GV: Kyrie Ames 10, Mikal Bridges 15, Ryan Buchholv 8, Will Buzan 2, Nate Cohens 7, Blake Mcglond 4, Ricky Mcquay 4, Mark Miller 7, Doug Strong 6.

O: Tarojae Brake 7, Corey Cooper 9, Jaekwon Dickson 3, Andrew Forman 2, Jackson Ray 5, Nate Reynolds 2, Jiaire Rodgers 2, Terrel Thompson 2, Devante White 5.

Ches-Mont National

West Chester East 15 14 5 7 - 41

Avon Grove 12 14 6 14 - 46

WCE: Evan Anderson 11, Josh Brady 4, Hanson Leonard- Hara 1, Andrew Murphy 2, Kyle Smith 5, Zack Smith 18.

AG: Chris Barto 4, Andrew Colagreco 25, Mike Deitz 5, Paul Guckin 2, Eric Ligda 8, JB Petrison 2.

Coatesville 15 28 11 11 - 65

Downingtown East 14 12 14 8 - 48

C: Tyler Burke 12, Keenan Coleman 5, Kevin Crutchfield 16, Amir Ealey 8, Jacquan Hollingshed 8, John Lott 7, Darren Rubincam 7, Levi Worthington 2.

DE: Cary Angeline 22, Ryley Angeline 8, Marquan Gallimore 10, Gary Grove 4, Brandon Seamster 1, Kyle Tucker 3.

Penn-Jersey League

City Center 2 12 5 19 - 38

International Christian 17 5 20 11 - 53

CC: Derek Bush 6, Jordan Freeland 6, John Meinel 3, Marshall Mitchell 11, Carl Watts 12.

IC: Patrick DeAmonte 8, Gary Hall 4, Jason Harris 6, John Horn 10, Colin Lahan 12, Glenn Scale 8, Leroy Tilgman 5.

Pine Forge 7 11 18 12 - 48

Girard College 8 19 10 18 - 55

GC: Bohenek Bryce 13, Eyen McAllister 3, Shahid Murphy 2, Emmanuel Oluwale 2, Siddeeq Tyson 4, Devon Walker 23, Omar Washington 8.

Public League B

Engineering & Science 12 6 8 18 - 44

Esperanza 15 11 12 15 - 53

EaS: Larry Best 2, Jon Hall 6, Eric Lewis 21, Hanif Taylor 4, Evan Williams 11.

E: Briheim Anthony 16, Hyking Brisbon 6, Robert Edwards 15, Amir Hill 11, Nyfis Humbert 2, Mohamed Sherif 3.

Dobbins 17 14 15 10 8 - 64

Southern 10 16 16 14 12 - 68

D: Cannedy 18, Darrell Ellis 5, Dashawn Gindraw 5, Laws 14, Khalil Parker 6, Pickney 2, Tyron Roberson 12, Johnathan Young 2.

S: Nashir Bailey 2, Benjamin Baker 13, Rasul Jackson 2, Khaid Jones 13, Kahsiaan Kay 14, Jamir Lomax 11, Barry Quartlebaum 2, Latrelle Wilson 11.

Sankofa Freedom 7 15 4 15 - 41

Bartram 6 14 20 18 - 58

SF: Justin Anson 2, Stephon Brant 10, Naseem Brown 9, Drew Jones 6, Ra'Shawn Ladson 2, Anthony Wright-Downing 12.

B: Shawn Bailey 7, Lymiere Banks 7, Kameer Cryor 6, Romello Johnson 7, Thomel Johnson 9, Nadeem King 8, Malik Smith 14.

Prep Charter 13 11 13 10 - 47

Fels 13 12 4 23 - 52

PC: Amin Amenra 2, Brandon Brown 8, Michael Diggins 2, Zamir Let 4, Amir Molton 12, Rahim Washington 19.

F: Sami Arrington 5, James Bishop 12, Aasim Campbell 8, Samir Coe 11, Jordan Grant 2, Jaquann Harrell 1, Joshua Miles 6, Brendon Phasavath 3, Darrell Robinson 4.

Boys' Latin 14 10 12 14 - 50

Del-Val Charter 14 7 14 23 - 58

BL: Jamar Brisbon 16, Pasquale Dimascio 12, Leo Gardner 4, Jahmar Green 2, Jelani Mauge 2, Charles Pressley 6, Umar Saaba 4, Gus Sephes 4.

DC: Shahid Adams 10, DaShon Giddings 17, Karl Lewis 4, Bysil Northern 2, Sheldon Stroman 2, Dwine Walls 8, Clayton Wolfe 15.

Public League C

Sayre 6 25 17 15 - 63

Palmer 22 8 20 11 - 61

S: Kacey Banks 2, Arthur Benson 8, Antwan James 21, John McCloud 13, Khyleil Sweat 11, White 8.

P: Damian Bryant 8, Joe Fleming 2, Christopher Glover 14, Dashon Jefferson-Laws 2, Jarratt McLaurin 10, Brian Smith 7, Demetrius White 18.

Ben Franklin 17 18 23 29 - 87

Paul Robeson 21 17 19 34 - 91

BF: Hanif Alexander 25, Terron Bacon 10, Joshua Flores 5, Michael Kane 5, Shyheim Saunders 15, William Taylor 20, Nurideen Young 8.

PR: Juan Clark 4, Leron Epps 33, Jihaad Fluellen 29, Malik Harris-King 10, Maurice Saunders 3, Maurice Smith 12.

Olney 16 21 13 12 - 62

Northeast 4 11 10 15 - 40

O: Rasheed Baldwin 5, Paulil Campbell 2, Michael Castaneda 2, Kadir Chisholm 2, Rasaun Ford 3, Tyheim Monroe 26, Ryheem Parker 4, Shakeem Stevens 14, Tyrone Talington 4.

N: Desean Brown 9, Drew Heller 4, Dalvin Johnson 4, Will Okrafo-Smart 7, Elmange Watson 14, Tyriq Wilson 2.

Audenried 8 20 14 15 - 57

Overbrook (Pa.) 13 6 15 16 - 50

A: Devon Jacobs 15, Eddie Lewis 16, McNeal-Wright 3, Torrence Moore 2, Will Rowls 1, Kerry Scott 8, Nasim Smith 9, Deshawn White 3.

O(: Ronovan Bundy 5, Tyrek Cade 1, Devin Gayle 6, Jeffrey Noble 15, Daevon Ravenell 13, Virgil Williams 10.

Lincoln 13 22 17 15 - 67

Mastery Charter North 6 6 21 16 - 49

L: Kyle Bailey 4, Zyhir Baker-Elam 5, Blair Bowes 14, Justin Carlson 8, Raymond Fred 20, Akquil Harrington 10, Ishmael Marshall 6.

MCN: Raheen Francis 10, Isaiah Jones 4, Cananchet Jordan 15, Emmanuel Olanrewaju 2, Rodney Ross 17, Shawn Ruffin 1.

Public League D

World Communications 7 14 16 14 - 51

Roxborough 20 14 13 26 - 73

WC: Damir Boone 5, William Grant 14, Nehemiah Hodges 7, Julian Montgomery 5, Robert Moore 11, Kevin Salman 4, Sam Sams 5.

R: Quadair Bradley 3, Tony Brown 12, Austin Daniels 2, Hammond 7, Matt Harris 14, Hanif Henderson 1, Dashon Henley 2, Romello Holland 6, Tyere Marshall 20, Keyonne Parker 2, Nyree Terrell 4.

Bodine 13 6 13 13 - 45

Swenson 11 22 19 25 - 77

B: Cinque Akar 1, Terrell Brent 3, Raekwon Hatch 2, Joseph Lockley 7, Tyron Price 5, Troy Richardson 21, Yasin Smith 6.

S: Clarence Brunot 10, Vlad Bursanov 4, Reggie Davis 5, Coley Eleazer 2, Mohammed Hammoudeh 4, Mackenson Juste 4, Naykwon Phillips 18, Alex Rodriguez 12, Somah Slewion 8, Jihad Warner 10.

Edison 18 21 11 18 - 68

Kensington 15 29 18 22 - 84

E: Natrone Gary 15, Montrell Gilliam 24, Wesley Guzman 4, Gilberto Martinez 15, Quadeer Pratt 10.

K: Kendale Brisbon 12, Christofer Dantzler 2, Isaiah Hill 5, Marcus Jamison 3, Jerrell Richardson 22, Andrew Singleton 20, Charles Smith 5, Kharee Wise 2, Brandon Young 13.

Mariana Bracetti 10 18 7 11 - 46

Palumbo 9 20 24 18 - 71

MB: Emmanuel Armstrong 6, Miguel Cintron 8, Jiovanny Garcia 5, Luis Graciani 2, Marc Henriquez 14, Shaqur Jones 9, Antonio Smith 2.

P: Shamar Campbell 8, Mike Chau 13, Anwar Epps 26, Rafiq McCleary 11, Shafi Meachum 12, Laquan Preston 1.

Mastbaum 13 17 12 23 - 65

Mastery Charter South 5 11 5 17 - 38

M: Andre Bryant 9, Rhasheed Camp 13, Cannedy 6, Romelo Colon 4, Alex Glover 2, Robert Lafeyette 10, Jon McCrea 8, Shadiq Muhammad 3, Donnell Shields 2, Ronald Ziegler 7.

MCS: Larry Edwards 17, Michael Ferebee 7, Troy Fields 2, Elijah Kiah-El 2, Justin Motts 1, Nasir Muhammad 8, Kasim Shaw 1.

Franklin Towne Charter 5 4 6 15 - 30

New Media Charter 6 13 14 16 - 49

FTC: Ryan Boyd 3, Stephen Callahan 2, Demetrius Frye 1, Mike Kessler 12, Marc Lentine 6, Will Welch 6.

NMC: Devin Bullock 17, Rafiq Colon 2, John Fieffe 16, Lateef Govan 6, Jirveese Thomas 8.

Public League E

GAMP 2 7 12 18 - 39

Rush 10 3 15 1 - 29

G: Vincent Clark 4, David Ford 7, Dante Sanguiliano 5, Dante Sanguilliano 9, Deverris Stuckey 6, Matt Ventus 4, William Whiteley 4.

R: Dieon Hammond 5, Dillon McClain 6, Anthony Moore 8, Isaiah Riddick 10.

Masterman 10 12 16 17 - 55

New Foundations 10 10 10 17 - 47

M: Seamus Gleason 8, Mothafer Idres 4, Justin Murray 5, Liam Shanahan 18, Jesse Turkson 17, Jack Winner 3.

NF: Keith Blassingale 5, Ed Cahoe 5, Matt Campbell 10, Nate Comp 11, Travon Williams 8, Nazir Wilson 8.

Phila. Academy Charter 16 6 12 13 - 47

Parkway Northwest 14 14 9 15 - 52

PAC: Bailey Broomhead 3, Wyatt Broomhead 5, Dennis Keys 5, Muhammad Laws 22, Tyler Michaels 2, James Smith 6, Eddie Trexler 4.

PN: Kahlief Askew-Hughes 2, Djuan Baucom 12, Ahanri Briggs 22, Jahmair Craig 3, Sayzon Dunn 3, Shawn Gardiner 7, Demetrius Jackson 3.

CAPA 2 12 5 16 - 35

Maritime Academy 11 12 13 9 - 45

C: Michael Adkins 2, Marcus Bryant 9, Omar Hill-Walker 2, Damir Lewis 7, Phu Nguyen 3, Bryant Turner 12.

MA: Josiah Gary 2, Akeem Roberts 9, Zahir Stewart 18, Wendell Vann 8, Ronald Wilson 8.

Elverson 4 9 17 8 - 38

Science Leadership 15 13 9 2 - 39

E: Isaiah Blowne 2, Perry 7, R. Raymond 6, Stuart 9, A. Washington 14.

SL: True Black 2, Nuri Bracey 5, Roger Bracy 11, Lewis Ford 4, Tim Ingram 4, Haneef Nelson 10, Ben Simon 3.

Sub. One American

Upper Dublin 6 16 13 14 - 49

Wissahickon 13 21 20 19 - 73

UD: John Barrett 10, Mark Conrn 2, Simeon Fryer 13, Zach Greenberg 10, Matt Thompson 3, Eddie Weiss 3, Kevin Woods 8.

W: Thomas Aloia 2, Todd Bentley 10, Chris Carradorini 9, Stephen Driscoll 5, Yondell Dudley 4, Brandon Pace 6, Jared Reed 5, Jake Segal 2, Chris Vila 8, Chase Wilson 22.

Suburban One National

Truman 9 9 17 20 - 55

Neshaminy 8 20 7 8 - 43

T: Tramere Adams 11, Zaire Brown 10, Zyese Hunt 9, Tyquan Law 19, Rosario 4, Maurice Towner 2.

N: Housel 3, Kimber 2, Lee 10, McGulty 2, Moore 11, Pickett 4, Thomas 11.

Tri-County League

Del-Val Friends 14 17 7 12 - 50

Woodlynde 6 4 23 12 - 45

DF: Aaron Abrams 4, Asher Barry 20, Keith Frankilin 21, Jordan Tunnell 5.

W: Jordan Booth 10, Dan Cervone 6, Ryan Harvie 15, Andrew Rosenberg 12, Nick Spino 2.

Kimberton Waldorf 17 10 16 14 - 57

West-Mont Christian 5 7 14 9 - 35

KW: Bowers 10, Bulger 16, Janisch 18, Lewis 7, Maatis 4, Packard 2.

WC: Justin Fredericks 16, Devon Jackson 6, Jeffrey McDermott 3, Kyle Stroble 7, Nate Yeoman 3.

Nonleague

N.J. United Christian 11 8 11 8 - 38

Mercy Vocational 11 15 19 4 - 49

NJUC: Allen Baugh 28, Paul Dwyer 1, Stanley 9.

MV: Isaiah George 9, Rafiq Griffin 7, David Hughes 10, Shareef Jackson 14, Eric Jefferson 7, Manny Morton 2.

Phila. Electrical 21 17 14 14 - 66

Central Bucks South 10 21 2 20 - 53

PE: Jihad Barnes 16, Mike Cooper 3, Anthony Harris 7, Zakee Shakur 3, Naifes Small 2, James Suber 12, Larenz Thurman 14, Devante Truitt 9.

CBS: Ryan Bagliamonte 3, Josh Brodie 6, Bryce Dobisch 10, Sean Gallagher 2, Mason Kummer 3, Matt Scamuffo 23, Ian Vogt 2, Tim Waddington 2, Paul Weeks 2.

Bishop McDevitt 28 15 18 16 - 77

Chichester 18 4 13 17 - 52

BM: James Bogans 5, Qadir Burgess 7, Coates 1, Mike Falbo 2, Folkes 3, Fateem Jackson 2, Tyrell Long 24, Gary Meakim 5, Reed 3, Amin Taylor 25.

C: Eric Balloco 13, Keyon Evans 3, Jahmed Lockett 2, Eric Montanez 8, Juan Santana 4, Derek Welles 13, Jamai Womack 9.

Delco Christian 12 2 8 13 - 35

Downingtown West 21 12 17 4 - 54

DC: Browne 8, Harkins 6, Miller 17, Reese 3, Wells 1.

DW: Ryan Betley 6, Doug Conrad 8, George Gordon 2, Dom Guerrera 6, Jeff Halle 9, Dion Lattanzi 2, Sean Loerzel 7, Josh Warren 14.

Bonner-Prendergast 10 12 15 16 - 53

Academy Park 17 14 12 23 - 66

B: Jack Carden 11, John Hargraves 10, Tyler Higgins 6, Danny Ings 17, Tim McCaffrey 2, Tom McLoone 5, Joe Oquendo 2.

AP: Jawan Collins 13, Terran Hamm 10, Dayjuan Henson 4, Travis Smith 14, Cyrie Spencer 16, Kaleb Taliaferro 9.

Penn Wood 15 11 16 15 - 57

Perkiomen Valley 13 10 14 15 - 52

PW: Naeem East 2, Dameen Holbrook 8, Malik Jackson 16, Landen Jenkins 12, Jeff Padliloni 6, Addison Scott 1, Antonio Ward 12.

PV: Mekhi Clemons 15, Tyler Krause 10, Patterson 2, Rafaan Stuart 10, Purnell WIlson 15.

Frankford 9 18 11 28 - 66

Abington 16 13 18 28 - 75

A: Mark Bond 4, Eric Gaines 1, Amir Hilton 27, Kyrie Jefferson 13, Lazaros Mackrides 9, Jordan Neely 15, Matt Penecale 6.

Girls' Basketball Boxes

Bicentennial League

Jenkintown 14 7 16 12 - 49

Morrisville 6 10 4 2 - 22

J: Emma Dorshimer 17, Nina Grosbard 2, Madison Kremp 9, Olivia McCormick 3, Morrin McSherry 2, Ruby Westkaemper 16.

M: Fogg 2, Lozado 2, Mena 14, Onley 2, Sacco 2.

Phil-Mont Christian 17 14 9 12 - 52

Bristol 2 4 6 12 - 24

PC: Jana Goodman 17, Tracey Goodman 17, Keyen Green 8, Sierra Green 2, K Olinger 2, Lauren Tipton 6.

B: Janree Davis 6, Khadaija Hicks 6, Olivia O'Nal 6, Alicia Riley 4, Kate Santana 2.

Lower Moreland 17 7 10 4 - 38

Calvary Christian 3 6 2 14 - 25

LM: Bridgette Alexander 7, Erica Fleck 2, Lauren Killind 7, Millan 8, Demi Morganstein 4, Erin Przbylinski 2, Kaley Przbylinski 8.

CC: Megan Barish 4, Jessica Bixby 1, Kelsey Caldwell 4, Shannon Kelly 5, Kendra Spum 11.

Catholic Academies

Merion Mercy 4 8 11 9 - 32

Villa Maria 10 10 16 13 - 49

MM: Caroline Corzel 10, Tina DiGiacomo 6, Gabby Heinsinger 5, Valez Jackson 5, Kristen Konieczny 1, Lee 4, Tomesetti 1.

VM: Jackie Carlin 6, Mora Fetterolf 5, Danielle Knopp 6, Katie Mooney 7, Molly Namiotka 9, Claire O'Rourke 5, Devon Tirney 11.

Sacred Heart (Pa.) 13 4 5 8 - 30

Villa Joseph Marie 15 16 21 17 - 69

SH(: Cecchine 1, Corcoran 5, Kearns 2, Kilroy 7, Maccrary 7, McTaggart 3, Schneider 4.

VJM: Colleen Coleman 22, Shannon Coleman 2, Dumsie Ebo 2, Julia Hagan 2, Ani Javardian 7, Marissa Morano 7, Megan Morrison 4, Darrah Morrison 12, Sam Schubert 3, Gillian Staudt 6, Megan Vanleer 2.

Gwynedd-Mercy 16 2 6 7 - 31

St. Basil 10 8 7 13 - 38

G: Brigit Coleman 10, Erica DeCandido 4, Christa Giordano 1, Emily Sullivan 10, Dia Veneziano 6.

SB: Holly Forst 9, Kalee Fuegel 9, Molly Greenberg 7, Karen Lapkiewiecz 2, Kelly Mancini 2, Allie Sloan 5, Sarah Wilson 4.

Nazareth Academy 5 8 2 7 - 22

Mount St. Joseph 24 18 15 9 - 66

NA: Jacki Dollard 2, Katie Fagan 2, Rebcca Rhodes 2, Marissa Sylvester 9, Vega 1, Karli Visconto 4, Morgan Woltemate 2.

MSJ: Caitlyn Cunningham 5, Alex Louin 13, Kristin Lucas 2, Carly Monzo 14, Colleen Steinmetz 6, Libby Tacka 17, Mary Kate Ulasewicz 3, Sarah Wills 6.

Central League

Conestoga 13 15 7 9 - 44

Radnor 6 11 6 7 - 30

C: Rachel Howry 9, Ellie Mack 9, Jill Mascoli 6, Jess Monestaro 3, Kate Nalavanko 8, Maddie Tessier-Kay 7, Liana Weishaar 2.

R: Marya Ahazzi 5, Kristin Hamill 4, Katie Jordan 4, Kelsey Lally 4, Nicoole Massimino 2, Lauren Pacifico 2, Myonie Williamson 9.

Ches-Mont American

Unionville 12 6 7 12 - 37

Oxford 8 4 9 9 - 30

U: Micayla Flores 4, Emily Mason 1, Casey Scheuer 9, Maddie Shanahan 6, Lexi Shanahan 4, Taylor Thames 10, Adrianna Weaver 3.

O: Hannah Bahls 7, Alex Fernandez 7, Melanie Kemps 10, Miranda Kemps 2, Marissa Nadachowski 2, Devon Nask 2.

Sun Valley 9 10 9 12 - 40

West Chester Rustin 19 11 11 15 - 56

SV: Carson Adelberger 2, Madison Corrento 2, Brook Duncan 3, Steph Kelly 4, Kate Lannon 13, Shannon Savage 11, Taylor Stigale 5.

WCR: Adashia Franklyn 14, Julie Griesemer 2, Clair Nelson 3, Katie O'Hare 8, Annie Pitts 4, Noelle Powell 11, Emily Walls 4, Courtney Warley 2, Casey Warley 4, Lexi Zavitsky 4.

Octorara 0 3 8 0 - 11

Great Valley 19 11 10 11 - 51

O: Emily Carrigan 3, Jaycee Dagney 2, Brielle Kirk 2, Brianna Walter 4.

GV: Liberatos Cioli 3, Danielle DiSanto 10, Brittany Edwards 11, Lindsay Hoffman 4, Natalie Kahn 2, Jordan Keith 4, Emilee Kirk 2, Ashlyn Smith 6, Sandy Viguers 9.

Ches-Mont National

Bishop Shanahan 11 25 24 19 - 79

W.C. Henderson 16 12 1 20 - 49

BS: Annie Briglia 6, Kelly Dreiling 2, Ciara Forde 19, Kristen Habbel 3, Nikki Juliana 10, Mikayla Maxwell 2, Rachel Parker 8, Grace Phillips 18, Jamie Powers 2, Kathleen Wirshup 9.

WH: Emma Bertrando 3, Julie Gawrylowicz 10, Julie Jones 2, Vicki Keneis 4, Jenna Maratea 12, Chynna Scott 18.

Avon Grove 6 6 2 9 - 23

West Chester East 21 21 9 8 - 59

AG: Connor 6, Harten 3, Martin 4, Needham 1, Richardson 2, Rudisill 1, Whiteman 2, Whiteside 4.

WCE: Kaitlyn Boyle 4, Caitlin Culbertson 2, Lindsay Guinta 2, Holly Hager 16, Melanie Hartman 8, Nina Mazzarelli 18, Maura McCloskey 6, Shannon Newell 3.

Downingtown East 7 11 14 7 - 39

Coatesville 10 8 13 6 - 37

DE: Aryah Aungst 6, Kennedi Van Eyken 6, Kaelyn Johns 10, Lindsay Kent 3, Laura Ochsner 6, Paige Warfel 8.

C: Bookman 7, Irelynn Donovan 6, Hannah Timmons 12, White 4, Wilson 8.

Penn-Jersey League

Kohelet Yeshiva 1 2 0 3 - 6

Girard College 24 12 11 9 - 56

KY: Niknam 2, Rubin 3, Weitzman 1.

GC: Capri Bellinger 2, G'Mrice Davis 25, Taylor Gould 9, Kapria Powell-Stewart 6, Diana Saka 2, Brianna Smith 12.

Suburban One National

Neshaminy 26 16 18 4 - 64

Truman 2 7 7 6 - 22

N: Stephanie Donahue 2, Morgan Goldenbaum 6, Maddie Merry 12, McKenna Mullin 18, Sarah Olizeira 10, Erin Pirney 2, Tiara Porterfield 4, Megan Schafer 10.

T: Alexis Booker 2, Jayda Campbell 1, Tianna Coleman 4, Khristaijah Jackson 6, Daeja Moore 5, Jasmyn Wilson 4.

Tri-County League

Collegium Charter 8 6 11 13 - 38

Mercy Vocational 2 8 0 17 - 27

CC: Aaliyah Hoggard 2, Maimuna Kenneh 9, Amaiya Plowden 3, Lillian Rowell 14, Khya Washington 4, Akina Wollie 6.

MV: Eliasha Bagwell 5, Brittany Bucher 2, Nykia Richards 17, Essence Shaw 3.

Nonleague

Upper Perkiomen 6 8 11 18 - 43

Brandywine Heights 8 10 5 18 - 41

UP: Morgan Aldinger 4, Aubrey Gibbs 9, Holly Graber 13, Gina Moser 9, Jess Spano 8.

BH: Daddona 12, Jones 5, Leiby 8, Maclean 3, Miller 4, Ruppert 2, Tremblay 5, Wall 2.

Central Bucks South 14 6 13 15 - 48

Council Rock North 7 13 12 11 - 43

CBS: Taylor Dunn 4, Chloe Entenberg 5, Emma Gardy 2, Alysha Lofton 8, Lauren Mosher 10, Jordan Vitelli 19.

CRN: Madison Attanasio 5, Hailey Burns 4, Micheala Finneyfrock 7, Tara Garfield 3, Jessica Gerber 20, Emily Mackin 4.

Pottstown 2 4 2 9 - 17

Lansdale Catholic 26 20 9 8 - 63

P: Tiffany Cuascut 4, Jenna Endy 5, Sanford 2, Tyler Thorne 6.

LC: Amanda Bradley 5, Lexie Ferko 10, Rachel Hart 2, Taylor Herd 12, Clare Hill 3, Alyssa Hoos 6, Jackie Jester 2, Tara Sheridan 2, Kim Talley 11, Abby Ward 2, Sammi Winslow 8.

Episcopal Academy 7 8 6 19 - 40

Wilson 20 12 20 4 - 56

EA: Sarah Abbonizio 6, Jacqueline Curry 2, Elodie Furey 5, Dylan Higgins 2, Maria Kilcullen 2, Lily Kuntz 7, Julianne Longen 5, Margaux Paolino 4, Meghan Pickell 4, Courtnie Williamson 2, Reilly Wright 1.

W: Brew 12, Ebner 2, Lea 12, Marz 10, O'Brien 7, Wallace 9, Wallace 2, Wright 2.

Mariana Bracetti 4 3 2 6 - 15

Hallahan 16 10 20 5 - 51

MB: Aiondia Contera 4, Alexis Goldwire 2, Kiara Gonzalez 4, Tresjure Johnson 2, Nancy Saladanas 3.

H: Sonny Brown 4, Dejah Dupree 14, Alynn Phelan 21, Cherokee Pindle 4, Harriot Rowan 2, Bridget Stermel 6.

Friday's Schedules

Boys' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Plumstead Christian at Jenkintown, 7

Faith Christian at Phil-Mont Christian, 7

Christopher Dock at Calvary Christian, 7

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

MaST Charter at Devon Prep, 6:30

Lower Moreland at Holy Ghost Prep, 7

CENTRAL LEAGUE

Ridley at Conestoga, 7

Lower Merion at Strath Haven, 7:30

Haverford High at Upper Darby, 7:30

Springfield (D) at Marple Newtown, 7:30

Radnor at Harriton, 8

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Great Valley at Kennett, 7:15

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Abington Friends at Friends Select, 4

Germantown Friends at Shipley, 7

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Owen J. Roberts at Methacton, 7:30

Upper Perkiomen at Pottsgrove, 7:30

Pope John Paul II at Phoenixville, 7:30

Spring-Ford at Boyertown, 7:30

SUBURBAN ONE AMERICAN

Norristown at Upper Merion, 7

Upper Moreland at Plymouth Whitemarsh, 7

Cheltenham at Springfield (M), 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks East at Hatboro-Horsham, 7

Souderton at North Penn, 7

Quakertown at Central Bucks West, 7

Central Bucks South at Pennridge, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Bensalem at Pennsbury, 7

William Tennent at Council Rock North, 7

Abington at Council Rock South, 7

NONLEAGUE

Esperanza at LaSalle, 4

Wyomissing at Pottstown, 7

Malvern Prep at St. Benedict's, 7

Washington at Archbishop Ryan, 7

Bishop Shanahan at Unionville, 7:15

Roman Catholic at Imhotep Charter, 7:30

Conwell-Egan at New Hope-Solebury, 7:30

Prep Charter at Friends' Central, 8

CONSTITUTION TOURNAMENT

West Catholic at Constitution, 7

MCBRIDE TOURNAMENT

Hill School vs. Summit Country Day (Oh.) at Haverford School, 6

PEDDIE SCHOOL INVITATIONAL

Phelps vs. Princeton Day at Peddie School, 3:30

Penn Charter at Peddie School, 7

READING HOOP GROUP

Chester vs. Reading at Albright College, 8

ST. ALBANS TOURNAMENT

Germantown Academy vs. St. Albans (Md.) at Washington D.C., 8:15

Girls' Basketball

CATHOLIC ACADEMIES

St. Basil at Villa Maria, 5:15

CENTRAL LEAGUE

Radnor at Harriton, 6:15

Strath Haven at Lower Merion, 7

Conestoga at Ridley, 7:30

Marple Newtown at Springfield (D), 7:30

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Shipley at Germantown Friends, 4

INTER-AC LEAGUE

Springside Chestnut Hill at Agnes Irwin, 3:45

Penn Charter at Notre Dame, 3:45

Germantown Academy at Baldwin, 3:45

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Methacton at Owen J. Roberts, 7:30

Pottsgrove at Upper Perkiomen, 7:30

Boyertown at Spring-Ford, 7:30

Phoenixville at Pope John Paul II, 7:30

PUBLIC LEAGUE

Franklin Towne Charter at Washington, 3:15

Olney at Southern, 3:15

Edison at Martin Luther King, 3:15

Kensington at Fels, 3:15

Simon Gratz at Frankford, 3:15

Dobbins at Mastery South, 3:15

Mastery North at Mariana Bracetti, 3:15

Bodine at Mastbaum, 3:15

Engineering & Science at Palumbo, 3:15

Rush at Freire Charter, 3:15

Franklin Learning Center at Del-Val Charter, 3:15

Roxborough at Swenson, 3:15

Penn Treaty at Imhotep Charter, 3:15

Maritime at Phila. Academy Charter, 3:15

World Comm at High School of Future, 3:15

Parkway Northwest at Masterman, 3:15

Ben Franklin at Phila. Electrical, 3:15

Paul Robeson at Audenreid, 3:15

New Media Charter at Sankofa Freedom, 3:15

Elverson at Strawberry Mansion, 3:15

Randolph at Parkway West, 3:15

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Dublin at Wissahickon, 7

Plymouth Whitemarsh at Upper Moreland, 7

Upper Merion at Norristown, 7

Springfield (M) at Cheltenham, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Pennridge at Central Bucks South, 7

Hatboro-Horsham at Central Bucks East, 7

Central Bucks West at Quakertown, 7

North Penn at Souderton, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Council Rock South at Abington, 7

Pennsbury at Bensalem, 7

William Tennent at Council Rock North, 7

NONLEAGUE

Academy of New Church at Friends' Central, 3:45

West Chester East at Chichester, 4

Conwell-Egan at Lower Moreland, 7

Unionville at Interboro, 7

Upper Darby at Haverford High, 7:30

Perkiomen School at Solebury School, 7:30

SOLEBURY SPARTANS CLASSIC

Girard College vs. Pennington at Solebury

WESTTOWN INVITATIONAL

George School vs. Kimberton Waldorf at Westtown, 5

Friends Select at Westtown, 6:30

Wrestling

CARLISLE TOURNAMENT

At Carlisle High School

Central Bucks East

GLENN JONES CHARGER CLASSIC

At Henry Lackey (Md.)

Conestoga, Souderton, Upper Perkiomen

KING OF THE MOUNTAIN

At Central Mountain

Boyerton, Calvary Christian, Council Rock South, North Penn

PENN MANOR TOURNAMENT

At Penn Manor

Avon Grove, Council Rock North, Marple Newton, Neshaminy, Phoenixville, Unionville, West Chester Henderson

PUBLIC LEAGUE

Martin Luther King at Central, 3:15

Washington at Franklin Towne Charter, 3:15

Mariana Bracetti at Northeast, 3:15

Palumbo at Southern, 3:15

Lincoln at Edison, 3:15

Olney at West Philadelphia, 3:15

SUBURBAN ONE NATIONAL

William Tennent at Truman, 3:30