Thursday's Results

Boys' Basketball

CITY OF PALMS TOURNAMENT

Providence Christian 62, Neumann-Goretti 51

DAVID MERCER INVITATIONAL

Peddie School 66, Episcopal Academy 59

CENTRAL LEAGUE

Lower Merion 45, Harriton 43

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

West Chester Rustin 64, Octorara 61

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

W.C. Henderson 58, Avon Grove 54 (2 OT)

Downingtown West 52, West Chester East 43

Downingtown East 54, Bishop Shanahan 52

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Perkiomen Valley at Boyertown, ppd.

Spring-Ford 65, Methacton 45

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Math, Civics & Sciences 63, Phila. Electrical 52

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Franklin Learning Center 75, Fels 72

Engineering and Science 53, Freire Charter 39

Simon Gratz 61, Sankofa Freedom 47

Esperanza 63, Prep Charter 50

Del-Val Charter 70, Dobbins 52

Washington 57, Southern 47

Boys' Latin 73, Bartram 60

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Audenried 84, Palmer 71

Strawberry Mansion 51, Lincoln 47

Mastery Charter North 50, Sayre 47

Robeson 71, Olney 67

Northeast 80, Overbrook (Pa.) 43

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Mastery South 59, World Communications 54

Edison 73, Randolph 54

Kensington 66, Mariana Bracetti 51

New Media Charter 67, Mastbaum 50

Palumbo 80, Roxborough 72

Swenson 54, Franklin Towne Charter 45

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

Parkway West 56, Rush 36

Masterman 60, Penn Treaty 30

High School of Future 94, New Foundations 64 GAMP 50, CAPA 42

Maritime Academy 68, Elverson 50

Science Leadership 59, Phila. Academy

Charter 33

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Pennridge 71, Quakertown 41

SUBURBAN ONE NATIONAL

Pennsbury 59, Council Rock South 40

NONLEAGUE

Glen Mills 53, Bensalem 40

Phelps 64, Malvern Prep 60

Mercy Vocational 55, AIM Academy 27

Calvary Christian 68, Devon Prep 57

George School 63, Solebury School 61 (OT)

Father Judge 61, Central Bucks South 46

Bishop McDevitt 62, Pope John Paul II 60

Bonner-Prendergast 55, Chichester 49 (OT)

Jenkintown 59, Springfield (M) 44

Academy Park 60, Church Farm 54

Girls' Basketball

KSA TOURNAMENT

Downingtown West 48, Brighton (Oh.) 41

NIKE TOURNAMENT OF CHAMPIONS

Archbishop Wood 56, Dilliard (FL) 39

Shipley 53, Narbonne (Calif.) 48

BICENTENNIAL LEAGUE

Phil-Mont Christian 49, Jenkintown 33

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Lower Moreland 54, Christopher Dock 43

CATHOLIC ACADEMIES

St. Basil 53, Villa Joseph Marie 43

Mount St. Joseph 48, Merion Mercy 26

Villa Maria 40, Gwynedd-Mercy 36

Nazareth Academy 53, Sacred Heart (Pa.) 26

CENTRAL LEAGUE

Harriton 55, Lower Merion 21

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Great Valley 46, Kennett 40

West Chester Rustin 76, Octorara 8

Unionville 42, Sun Valley 34

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Downingtown East 55, Bishop Shanahan 35

INTER-AC LEAGUE

Notre Dame 33, Agnes Irwin 15

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pottsgrove 43, Pottstown 29

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Pennridge 46, Hatboro-Horsham 45

SUBURBAN ONE NATIONAL

Pennsbury 51, Council Rock South 44

TRI-COUNTY LEAGUE

West-Mont Christian at Del-Val Friends, ppd.

Kimberton Waldorf 49, Mercy Vocational 30

NONLEAGUE

Solebury School 52, Princeton Day 16

Faith Christian 55, Bristol 36

Hallahan 37, Palumbo 32

Academy Park 51, Little Flower 43

St. Hubert 50, Springside Chestnut Hill 39

Pope John Paul II 63, Radnor 37

Bonner-Prendergast 61, Ridley 45

Wrestling

PUBLIC LEAGUE

West Philadelphia 25, Southern 24

NONLEAGUE

Central 49, Glen Mills 27

Boys' Swimming

Friends' Central 124, George School 45

Girls' Swimming

Friends' Central 90, George School 66

Girls' Bowling

Christopher Dock 4, Jenkintown 0

Boys' Bowling

CATHOLIC LEAGUE

St. Joseph's Prep 3, Conwell-Egan 1

NONLEAGUE

Jenkintown 4, Christopher Dock 0

Boys' Basketball Boxes

David Mercer Invitational

Peddie School 17 12 20 17 - 66

Episcopal Academy 9 16 11 23 - 59

PS: Davis 24, Hickman 10, Lougberg 6, Nigiio 2, Rivers 17, Setram 5, Toure 2.

EA: Tajmir Cannon 1, Joe Chambers 6, Kyleel Cosby 5, Mike Hinckley 4, Mike Jolaoso 31, Chris McNeal 9, Matt Woods 3.

Central League

Lower Merion 7 12 20 6 - 45

Harriton 9 17 12 5 - 43

LM: Jule Brown 8, JaQuan Johnson 12, Nick Jones 9, Justin McFadden 10, Steve Pendleton 1, Corey Sherman 5.

H: Spencer Dickler 2, Tas Dixon 7, Jake Rosenberg 11, Alex Shippen 6, Sam Shlicting 10, Jordan Wright 7.

Ches-Mont American

West Chester Rustin 20 15 16 13 - 64

Octorara 9 16 22 14 - 61

WCR: Ammerman 2, Dane Andersson 8, Tyler Blake 11, Andrew Chobany 13, Alonzo Matthews 2, Chris Richardson 6, Ethan Ridgeway 21.

O: Tarojae Brake 15, Corey Cooper 7, Andrew Forman 13, Jackson Ray 7, Devante White 17.

Ches-Mont National

West Chester East 5 17 8 13 - 43

Downingtown West 14 16 7 15 - 52

WCE: Evan Anderson 16, Josh Brady 2, Christian Chaney 4, Kyle Smith 12, Zack Smith 9.

DW: Ryan Betley 14, Doug Conrad 2, Marvin Davis 2, George Gordon 1, Dom Guerrera 9, Jeff Halle 4, Dion Lattanzi 2, Sean Loerzel 9, Josh Warren 8.

W.C. Henderson 13 14 10 9 6 6 - 58

Avon Grove 8 12 15 11 6 2 - 54

WH: Brian Armstrong 6, Jason Bady 3, Colin Costello 12, Mark DiMatteo 11, Matt DiNacci 4, Jensen Goldfine 2, Tyler Ramirez 1, Wes Smith 11, Andy Vermeil 8.

AG: Chris Barto 2, Andrew Colagreco 11, Mike Deitz 4, Paul Guckin 4, Eric Ligda 12, Tyler MacCrory 3, Quinn Parsons 18.

Downingtown East 15 10 17 12 - 54

Bishop Shanahan 15 8 13 16 - 52

DE: Ryley Angeline 13, Cary Angeline 13, Crum 4, Marquan Gallimore 13, Brandon Seamster 6, Kyle Tucker 5.

BS: Dylan Alderman 3, Mike Booth 20, Pat Corcoran 10, Doug Costin 15, Hector Hilton 1, Joe Lord 3.

Pioneer Ath. Conference

Methacton 15 7 8 15 - 45

Spring-Ford 16 20 15 14 - 65

M: Justin Aardman 6, Dillon Alderfer 9, Richard Dunham 14, Zach Jenkins 9, Sean Mann 7.

S: Alex Epps-Ortiz 3, Gary Hopkins 9, Drew Kakareka 17, Mike Olsen 14, Cameron Phillips 6, Nick Stanek 10, Josh Tupper 6.

Public League A

Math, Civics & Sciences 10 21 16 16 - 63

Phila. Electrical 21 14 12 5 - 52

MCaS: Donovan Barnes 8, Nazeer Bostick 5, Samir Doughty 20, Tyrese Hester 11, Terquin Mott 10, Lou Myers 6, Mike Watkins 3.

PE: Jihad Barnes 10, Nysir Marshburn 2, Jakwon McQueen 1, Zakee Shakur 11, James Suber 9, Larenz Thurman 9, Devante Truitt 10.

Public League B

Freire Charter 15 7 9 8 - 39

Engineering & Science 12 14 12 15 - 53

FC: Jahmir Burton 2, Elijah Elam 7, Malik Freeman 10, Frank Johnson 7, Jamir Poindexter 1, Semaj Smith 2, Thomas Spruill 10.

EaS: Larry Best 6, Shaquan Frazier 9, Jon Hall 11, Eric Lewis 20, Hanif Taylor 5, Evan Williams 2.

Del-Val Charter 13 18 14 25 - 70

Dobbins 15 12 9 16 - 52

DC: Shahid Adams 7, DaShon Giddings 6, Ahmad Gilliam 2, Karl Lewis 12, Bariq London 7, Kaleem Lovelace 5, Bysil Northern 2, Daius Wallace 11, Dwine Walls 11, Clayton Wolfe 7.

D: Andre Cannedy 26, Darrell Ellis 6, Devante Laws 7, Khalil Parker 5, Tyron Roberson 8.

Esperanza 17 16 10 20 - 63

Prep Charter 12 9 16 13 - 50

E: Briheim Anthony 23, Hyking Brisbon 12, Robert Edwards 6, Amir Hill 5, Nyfis Humbert 7, Mohamed Sherif 10.

PC: Brandon Brown 8, Michael Diggins 5, Marquis Fisher 7, Zamir Let 6, Amir Molton 6, Dontaye Morris 3, Rahim Washington 15.

Fels 21 12 20 19 - 72

Franklin Learning 18 19 15 23 - 75

F: Sami Arrington 6, James Bishop 15, Sahnef Claude 9, Jordan Grant 28, Jaquann Harrell 3, Joshua Miles 9, Brendon Phasavath 2.

FLC: Dante Blocker 9, Chase Davis 10, Damontay Fowler-Thomas 7, Jacory Livingston 4, Che Perry 15, Cole Ruley 3, Karon Snead 23, Aaron Turner 4.

Southern 6 9 22 10 - 47

Washington 19 13 8 17 - 57

S: Benjamin Baker 4, Rasul Jackson 3, Khaid Jones 10, Kahsiaan Kay 10, Jamir Lomax 5, Latrelle Wilson 15.

W: Asante Ali 5, Jerome Blume 1, Charles Brown 8, James Cottrell 6, Malcolm Jerkins 4, Jehron Johnson 17, Jaleel Moses 6, Joseph Randall 10.

Bartram 6 24 14 16 - 60

Boys' Latin 22 19 16 16 - 73

B: Shawn Bailey 17, Kevin Brown 4, Kameer Cryor 4, Romello Johnson 6, Nadeem King 10, Malik Smith 19.

BL: Jamar Brisbon 28, Pasquale Dimascio 3, Leo Gardner 4, Jelani Mauge 7, Siddiq Moyer 2, Charles Pressley 10, Umar Saaba 12, Gus Sephes 7.

Simon Gratz 17 12 15 17 - 61

Sankofa Freedom 12 13 8 14 - 47

SG: Joseph Burnett 10, Chris Howser Dinkins 10, Lamar Moore 21, Tahir Wharton 10, Quasim White 6, Shawn Williams 1, Kareem Williams 3.

SF: Sakwon Ali-Epps 2, Justin Anson 2, Braheem Bey 2, Stephon Brant 7, Naseem Brown 12, Drew Jones 2, Anthony Wright-Downing 20.

Public League C

Lincoln 6 15 11 15 - 47

Strawberry Mansion 11 14 7 19 - 51

L: Blair Bowes 9, Raymond Fred 18, Akquil Harrington 16, Ishmael Marshall 3, Savion Parks 1.

SM: Marcquis Graham 7, Poindexter Knight 4, Quadir Norman 22, Anthony Pinkney 8, Jahlil Richardson 1, Christopher Russell 9.

Audenried 26 12 27 19 - 84

Palmer 12 17 18 24 - 71

A: Devon Jacobs 30, Eddie Lewis 2, Will Rowls 5, Kerry Scott 9, Nasim Smith 2, Malachi Thompson 19, Justin Thompson 6, Raheem White 11.

P: Jon Beccles 2, Damian Bryant 14, Christopher Glover 6, Dashawn McGhee 7, Jarratt McLaurin 13, Brian Smith 7, Demetrius White 22.

Overbrook (Pa.) 8 16 10 9 - 43

Northeast 18 16 21 25 - 80

O(: Ronovan Bundy 2, Tyrek Cade 6, Hector Feliciano 6, Saleem Muhammad 2, Jeffrey Noble 9, Daevon Ravenell 8, Raekwon Thompson 2, Isa Torrence 2, Virgil Williams 6.

N: Darren Baggett 4, Desean Brown 18, Aaron Cabello 2, Drew Heller 3, Dalvin Johnson 12, Rashee Walls 6, Elmange Watson 28, Tyriq Wilson 7.

Sayre 6 10 11 20 - 47

Mastery Charter North 9 13 14 14 - 50

S: Kacey Banks 4, Richard Burton 4, Bilal Haines 4, Antwan James 13, John McCloud 2, Jamiere Swann 2, Khyleil Sweat 3, White 3, Javonnta Zimmerman 12.

MCN: Andre Allen 4, Eli Alvin 16, Raheen Francis 4, Isaiah Jones 7, Emmanuel Olanrewaju 2, Gerald Rolling 1, Rodney Ross 6, Shawn Ruffin 10.

Olney 10 23 16 18 - 67

Robeson 13 17 15 26 - 71

O: Shafranski Auguste 2, Rasheed Baldwin 2, Paulil Campbell 2, Lopears Guy 5, Marquise Laws 3, Tyheim Monroe 25, Ryheem Parker 3, Zaire Shoemake 7, Shakeem Stevens 18.

R: Donovan Butler 2, Juan Clark 7, Ross Coley 4, Leron Epps 2, Jihaad Fluellen 23, Jahir Lee 7, Maurice Saunders 12, Jermal Savage 2, Maurice Smith 12.

Public League D

Mariana Bracetti 13 12 9 17 - 51

Kensington 16 9 30 11 - 66

MB: Emmanuel Armstrong 11, Miguel Cintron 14, Jiovanny Garcia 6, Shaqur Jones 13, Chris Reyes 5, Antonio Smith 2.

K: Kendale Brisbon 10, Ahmeen Fletcher 4, Isaiah Hill 10, Marcus Jamison 2, Jerrell Richardson 19, Andrew Singleton 12, Charles Smith 5, Brandon Young 4.

Randolph 20 12 8 14 - 54

Edison 21 18 17 17 - 73

R: Dwayne Caldwell 8, Childs 10, Zahir Gillis 6, Donte McCrea 5, Tariq Meredith 4, Daquon Sanders 14, Jazz Walker 7.

E: Markeith Cintron 4, Montrell Gilliam 33, Wesley Guzman 4, Timagah Johnson 15, Gilberto Martinez 9, Quadeer Pratt 8.

Palumbo 16 21 19 24 - 80

Roxborough 10 16 18 28 - 72

P: Mike Chau 8, Samad Dawson 6, Anwar Epps 30, Saadiq Jones 6, Rafiq McCleary 12, Shafi Meachum 18.

R: Quadair Bradley 1, Tony Brown 18, Austin Daniels 4, Juuan Hammond 13, Matt Harris 6, Romello Holland 10, Tyere Marshall 10, Keyonne Parker 4, Donald Robinson 2, Nyree Terrell 4.

World Communications 14 14 10 16 - 54

Mastery Charter South 9 14 9 27 - 59

WC: Damir Boone 4, William Grant 8, D. Moore 13, Robert Moore 14, H. Nickels 4, K. O'Neill 2, Kevin Salman 4, Sam Sams 5.

MCS: Betterson 9, Morjess Butler 1, Gabriel Clark 1, Eddie Ferebee 21, Troy Fields 2, Elijah Kiah-El 1, Stanford Levy 9, Justin Motts 2, Nasir Muhammad 5, Dionte Salligan 6, Kasim Shaw 2.

Mastbaum 14 10 6 20 - 50

New Media Charter 10 9 33 15 - 67

M: Andre Bryant 7, Craig Burroughs 5, Rhasheed Camp 13, Cannedy 1, Taiquan Jones 4, Robert Lafayette 12, Jon McCrea 3, Sadiq Muhammad 3, Ronald Ziegler 2.

NMC: Jalil Boswell 6, Devin Bullock 20, Rafiq Colon 2, Keron Cumberbatch 2, John Fieffe 11, Donte Govan 9, Lateef Govan 1, Chris Shields 10, Jirveese Thomas 7.

Franklin Towne Charter 8 8 17 12 - 45

Swenson 11 14 18 11 - 54

FTC: Marcel Bosket 3, Ryan Boyd 15, Stephen Callahan 8, Demetrius Frye 1, Mike Kessler 14, Will Welch 4.

S: Clarence Brunot 11, Coley Eleazer 4, Mohammed Hammoudeh 5, Naykwon Phillips 6, Alex Rodriguez 17, Somah Slewion 9, Jihad Warner 2.

Public League Division E

GAMP 12 16 6 16 - 50

CAPA 12 10 8 12 - 42

G: Vincent Clark 5, David Ford 4, Dante Sanguiliano 10, Harniak Sembhi 8, Deverris Stuckey 11, Matt Ventus 8, William Whiteley 4.

C: Marcus Bryant 4, Isaiah Hendricks 11, Omar Hill-Walker 3, Damir Lewis 13, Phu Nguyen 5, Bryant Turner 6.

Masterman 16 16 12 16 - 60

Penn Treaty 10 7 5 8 - 30

M: Ahmen El-Hassan 4, Jackson Foltz 5, Seamus Gleason 2, Mothafer Idres 6, Jacob Nelson 4, Maurice Scott 2, Liam Shanahan 15, Jesse Turkson 20, Jack Winner 2.

PT: Tony Banks 2, Taquan Carter 7, Elijah Cintron 2, Isaiah Frazier 2, Dymier Redmond 7, Kendall Watson 10.

Phila. Academy Charter 8 7 10 8 - 33

Science Leadership 15 17 11 16 - 59

PAC: Bailey Broomhead 2, Dennis Keys 2, Muhammad Laws 27, James Smith 2.

SL: True Black 8, Roger Bracy 21, Jeremiah Cunningham 2, Tim Ingram 4, Haneef Nelson 14, Ben Simon 3, Raekwon Smith 7.

Elverson 8 14 19 9 - 50

Maritime Academy 13 15 12 28 - 68

E: Isaiah Blowne 7, Chris Cherry 1, Samre Jones 6, Shafi Muhamad 11, Davon Perry 2, Robert Redmond 8, Wayne Stewart 11, Anthony Washington 4.

MA: Devon Adams 19, Akeem Roberts 19, Zahir Stewart 16, Wendell Vann 8, Ronald Wilson 6.

New Foundations 16 12 16 20 - 64

High School of Future 24 18 20 32 - 94

NF: Keith Blassingale 31, Ed Cahoe 2, Brandon Teel 3, Travon Williams 15, Nazir Wilson 9.

HSoF: Justin Garland 7, Nick Miles 12, Dominick Morales 37, Malik Morancie 4, Shawn Morrison 21, Chancy Scott 7, Ronald Thomas 6.

Parkway West 18 11 16 11 - 56

Rush 6 4 11 15 - 36

PW: Anthony Darius 4, Dean Grant 8, Darrell Harris 2, John Herndon 13, Khalif Hester 5, Stephon Sessoms 10, Kobe Tate 12, Walker 2.

R: Munchar Cassell 2, Dieon Hammond 14, Dillon McClain 3, Anthony Moore 11, Isaiah Riddick 6.

Sub. One Continental

Pennridge 10 20 22 19 - 71

Quakertown 9 4 17 11 - 41

P: Adam Bahl 2, Devon Balmer 2, Dan Long 10, Steve Lowry 7, Pat McClathcy 4, Joe Molettiere 18, Zach Muredda 12, Matt Pasquale 2, Austin Robertson 2, Mike Tatarowicz 8, Joe Unangst 4.

Q: Liam Buckley 2, Kevin Nordarisas 4, Brian Rejniak 14, Mark Repsher 3, Ridley 1, Lucas Schan 4, Griffin Schmidt 11.

Suburban One National

Council Rock South 7 19 10 4 - 40

Pennsbury 14 19 8 18 - 59

CRS: Dean Blank 6, Will Faccenda 5, Eric Gallo 2, Dan Kockett 12, Tom Townson 16.

P: Walter Allen 4, Mekhi Bryant 22, Nassir Chew 8, Steve Ciotti 11, Cameron Jones 14.

Nonleague

Bensalem 10 4 17 9 - 40

Glen Mills 16 8 14 15 - 53

B: Chris Kilcoyne 10, Brian Kilcoyne 8, Avery Nyekan 17, Neel Patel 3, Aquille Winton 2.

GM: Dion Bacon 7, Kaheem Brower 2, Anthony Burgos 13, Dawine Harmon 6, Anthony Johnson 10, Solden Moreland 1, Nathaniel Searight 7, Stephen Welsh 7.

Phelps 18 9 13 24 - 64

Malvern Prep 14 20 14 12 - 60

P: Raheem Hall 10, Marquis Jackson 2, Terry Larrier 26, Quincy McKnight 11, Ray Mohring 4, Matt O'Hara 3, Mustapha Traore 8.

MP: Chris Anderson 10, Jack Doherty 4, Joey Fitzpatrick 8, Brent Greeley 12, Hayden Mahoney 2, Will Powers 12, Ricky Walsh 12.

AIM Academy 6 9 9 3 - 27

Mercy Vocational 22 5 13 15 - 55

AA: Berghuis 14, Berman 4, Carluccio 2, Ridenhour 5, Zisselmar 2.

MV: Renaldo Askew 2, Isaiah George 11, Rafiq Griffin 8, David Hughes 13, Shareef Jackson 17, Michael Lemer 2, Chris Sisco 2.

Solebury School 12 19 14 11 5 - 61

George School 10 12 17 17 7 - 63

SS: Justin Burger 9, Malik Harvey 5, Darvin Johnson 13, Milo Luciano 25, Macio Sexton 4, Derick Zhang 5.

GS: Darius Brummell 2, Harrison Fritz 8, Chris Gilbert 2, Luke Haug 21, Timofei Kharisov 2, Daniel Lindsey 10, Jibri Loving 16, Charles Williams 2.

Devon Prep 17 6 9 25 - 57

Calvary Christian 15 14 16 23 - 68

DP: Chris Bauers 11, Jack Haggerty 7, C.J. Kohlbrenner 8, Grant Letran 4, Mike McKenna 7, Matt McSurdy 15, Andrew Shannon 5.

CC: Sam Bair 8, Jon Boback 29, Micah Doran 8, Brett Kikendall 3, Robert Morales 7, Joel Thibobeau 13.

Pope John Paul II 17 17 14 12 - 60

Bishop McDevitt 15 19 16 12 - 62

PJPI: James Bleming 33, Nick Giampetro 6, James McKeon 4, Matt Mesaros 4, Roasario Peloro 5, Tim Tadros 6, Patrick Vasas 2.

BM: James Bogans 10, Qadir Burgess 4, Jayson Clark 16, Fateem Jackson 2, Tyrell Long 17, Matt Reed 3, Amin Taylor 10.

Central Bucks South 11 2 9 24 - 46

Father Judge 18 5 22 16 - 61

CBS: Ryan Bagliamonte 15, Shane Begman 3, Josh Brodie 3, Bryce Dobisch 10, David Drea 1, Chris Hones 4, Mason Kummer 3, Matt Scamuffo 7.

FJ: Will Brazukas 12, Jamir Coleman 22, Aaron Curry 8, Justin Flemings 5, Pat Mulville 3, Johnmike O'Connor 2, Mark Rodriguez 9.

Bonner-Prendergast 5 8 17 15 10 - 55

Chichester 13 16 9 7 4 - 49

B: Jack Carden 22, Ryan Germany-Hill 9, Tyler Higgins 12, Danny Ings 7, Conor Mitchell 3, Joe Oquendo 2.

C: Shah Ahmed 5, Eric Balloco 4, Ray Drulik 2, Mills 1, Eric Montanez 17, Juan Santana 1, Derek Welles 8, Jamai Womack 11.

Church Farm 22 9 10 13 - 54

Academy Park 11 17 13 19 - 60

CF: Aondosa Anyam 7, Mike Mohamed 13, Tyler Ofray 16, Joey Shelton 18.

AP: Jawan Collins 11, Terran Hamm 18, Travis Smith 9, Cyrie Spencer 18, Kaleb Taliaferro 4.

Jenkintown 17 14 12 16 - 59

Springfield (M) 14 13 10 7 - 44

J: Ethan Goldman 16, Aidan Lorenz 4, Liam Mluvaney 5, Colin Mluvaney 21, J.J. Naborn 6, Frank Sobolewski 2, Greg Wagner 5.

S(: Malik Ball 11, Larry Clark 13, Jamie Dougherty 3, Brendan Dugan 7, Justin Hill 2, Deandre Johnson 6, Christian Yoast 2.

Girls' Basketball Boxes

KSA Tournament

Brighton (Oh.) 11 10 9 11 - 41

Downingtown West 16 15 11 6 - 48

B(: Brady 15, Kaiso 2, Kramer 7, Michael 1, Potestio 6, Salas 4, Weir 2, Zink 4.

DW: Payton Bradley 2, Kerri Caruso 9, Maddie Dew 16, Megan Graham 3, Megan Kuhmar 2, Holly Schanck 4, Katy Steffen 2, Hanna Supplee 10.

Nike Tournament of Champions

Narbonne (Calif.) 15 7 16 10 - 48

Shipley 18 11 16 8 - 53

S: Sox Alexander 13, Yndia Bobo 6, Martine Fortune 8, Nia Holland 12, Courtney Redcross 6, Colleen Walsh 8.

Dilliard (FL) 5 13 12 9 - 39

Archbishop Wood 16 18 6 16 - 56

D(: Green 3, Grier 2, Lee 5, Paul 9, Ty Wilkes 3, Wilks 14, Wyatt 2.

AW: Aubree Brown 8, Rachel Day 10, Bailey Greenberg 7, Jess Kaminski 6, Brittany Keyes 8, Catey McFadden 9, Lizzy O'Leary 4, Laura Trisch 4.

Bicentennial League

Phil-Mont Christian 13 9 10 17 - 49

Jenkintown 5 2 13 13 - 33

PC: Jana Goodman 28, Tracey Goodman 5, Keyen Green 8, Sierra Green 4, Kathryn Olinger 4.

J: Emma Dorshimer 22, Madison Kremp 2, Morrin McSherry 2, Ruby Westkaemper 7.

Christopher Dock 8 6 10 19 - 43

Lower Moreland 9 12 15 18 - 54

CD: Jill Bolton 13, Lanae Hunsberger 8, Olyvia Longacre 2, Tab Miller 3, Kereece Seuren 7, Mattasyn Shisler 8, Megan Swintosky 2.

LM: Bridgette Alexander 11, Jess Dranzik 4, Lauren Killion 18, Rachel Millan 5, Demi Morganstein 8, Kaley Przbylinski 8.

Catholic Academies

Sacred Heart (Pa.) 2 10 4 10 - 26

Nazareth Academy 17 14 12 10 - 53

SH(: Emily Cartasalsa 2, Kerri Corcoran 2, Lauren Kilroy 3, Bridie Anne MacCrory 9, Jessica McTaggart 2, Nicolette Paci 2, Maddie Schneider 6.

NA: Jacki Dollard 4, Katie Fagan 3, Kristen Foley 8, Eliza Lavigne 2, Rebcca Rhodes 3, Marissa Sylvester 22, Alexis Vega 5, Karli Visconto 6.

Gwynedd-Mercy 7 17 3 9 - 36

Villa Maria 7 6 10 17 - 40

G: Jessica Campbell 4, Brigit Coleman 12, Erica DeCandido 9, Tara Dingley 2, Emily Sullivan 3, Dia Veneziano 6.

VM: Jackie Carlin 14, Katie Mooney 13, Molly Namiotka 8, Devon Tirney 5.

Mount St. Joseph 17 10 8 13 - 48

Merion Mercy 5 10 7 4 - 26

MSJ: Alex Louin 21, Kristin Lucas 1, Libby Tacka 8, Mary Kate Ulasewicz 7, Sarah Wills 11.

MM: Caroline Corzel 12, Tina DiGiacomo 2, Gabby Heinsinger 1, Valez Jackson 5, Kristen Konieczny 2, Carly Loonstyn 2, Bernadette McGeever 2.

Villa Joseph Marie 8 14 10 11 - 43

St. Basil 16 15 8 14 - 53

VJM: Colleen Coleman 7, Dumsie Ebo 3, Caroline Gray 2, Marissa Morano 11, Darrah Morrison 6, Mary kate Ridgeway 14.

SB: Holly Forst 7, Kalee Fuegel 15, Molly Greenberg 9, Karen Lapkiewiecz 10, Kate Skalski 10, Allie Sloan 2.

Central League

Lower Merion 3 2 4 12 - 21

Harriton 12 19 13 11 - 55

LM: Donzo 1, Glasgow 4, S. Goldstein 5, Goldstein 2, Quinn Harrigan 1, Leach 3, Urheim 5.

H: Nadirah Anderson 10, Sophie Grady 14, Katie Melvin 5, Christina Mullen 7, Sabrina Tabasso 13, Olivia Tevis 6.

Ches-Mont American

Sun Valley 9 5 3 17 - 34

Unionville 9 12 12 9 - 42

SV: Madison Corrento 8, Brook Duncan 4, Kate Lannon 20, Shannon Savage 2.

U: Micayla Flores 3, Sam Pancoast 4, Casey Scheuer 5, Maddie Shanahan 2, Lexi Shanahan 12, Taylor Thames 7, Adrianna Weaver 9.

Kennett 7 12 10 11 - 40

Great Valley 12 13 10 11 - 46

K: Emily Adelman 8, Aimee Armitage 6, Haley DeVoe 10, Jess Hussey 12, Shannon Turner 4.

GV: Kodi Campetti 5, Danielle DiSanto 16, Brittany Edwards 8, Emilee Kirk 1, Ashlyn Smith 16.

Octorara 5 3 0 0 - 8

West Chester Rustin 27 18 19 12 - 76

O: Jaycee Dagney 2, Brielle Kirk 4, Brianna Walter 2.

WCR: Simone Costin 2, Adashia Franklyn 10, Julie Griesemer 2, Clair Nelson 4, Katie O'Hare 20, Annie Pitts 2, Noelle Powell 16, Casey Warley 5, Courtney Warley 8, Lexi Zavitsky 7.

Ches-Mont National

Bishop Shanahan 2 12 11 10 - 35

Downingtown East 21 10 13 11 - 55

BS: Annie Briglia 8, Kelly Dreiling 4, Ciara Forde 5, Kristen Habbel 2, Nikki Juliana 3, Rachel Parker 7, Grace Phillips 2, Jamie Powers 2, Kathleen Wirshup 2.

DE: Aryah Aungst 4, Kennedi Van Eyken 11, Kaelyn Johns 5, Lindsay Kent 7, Laura Ochsner 4, Claire Riley 2, Paige Warfel 22.

Inter-Ac League

Notre Dame 9 8 7 9 - 33

Agnes Irwin 3 1 5 6 - 15

ND: Caitlin Clark 6, Colleen Donnelly 3, Alex Kane 2, Jill Kane 1, Cassie Palumbo 3, Maura Pawlowski 2, Leanne Purcell 4, Kristen Rogers 1, Sam Sacchetta 1, Casey Walsh 10.

AI: Sierra Corbett 6, Jolie Jemmott 2, Lauren Spinelli 2, Stephanie Williams 5.

Pioneer Ath. Conference

Pottsgrove 14 9 6 14 - 43

Pottstown 2 7 6 14 - 29

P: Alliya Austin 8, Marquita Barefield 1, Tyler Conrad 4, Karly Conrad 9, Cori Dickinson 10, Molly Galvin 6, Dirajah McCalvin 1, Nikki Pond 4.

P: Terri Chestnut 2, Tiffany Cuascut 1, Amiyah Hudson 11, Sydney Sanford 7, Tyler Thorne 4, Destiny Willis 4.

Sub. One Continental

Pennridge 12 11 6 17 - 46

Hatboro-Horsham 8 11 16 10 - 45

P: Ashley George 17, Konstanzer 9, Devan Rimmer 12, Shelby Schoonover 1, Tennett 4, Kaeli White 3.

H: Diamond Black 2, Emilee Fox 4, Rachel Helton 1, Christina Maguire 16, Hannah Mallon 6, Cassidy Quattro 10, Haley Seifert 6.

Suburban One National

Pennsbury 13 13 12 13 - 51

Council Rock South 13 12 7 12 - 44

P: Sarah Alturuse 2, Sajanna Bethea 22, Emily Edwards 3, Maggie Kane 7, Kaitlin Kelly 15, Sarah McDonald 2.

CRS: Cara Barlow 5, Shannon Boyle 5, Taylor Dillon 19, Payton Spadiccino 6, Shannon Taub 3, Allison Taub 6.

Tri-County League

Mercy Vocational 2 8 8 12 - 30

Kimberton Waldorf 9 8 17 15 - 49

MV: Tara Crews 3, Nykia Richards 25, Essence Shaw 2.

KW: Lily Clee 19, Cheyenne Flores 22, Kayla Franklin 8.

Nonleague

Bonner-Prendergast 15 8 17 21 - 61

Ridley 5 12 8 20 - 45

B: Amber Ballinger 4, Shalina Miller 18, Sarah Monaghan 12, Alyssa Monaghan 18, Anna Savage 4, Mary Ann Young 5.

R: Hanna Crowley 4, Isabella Hamlin 6, Mel Malseed 11, Hailee Mayer 3, Bree Mullhern 13, Rodriguez 7, Mary Kate Rumbaugh 1.

Academy Park 16 14 13 8 - 51

Little Flower 8 13 7 15 - 43

AP: Deirriel Bennett 5, Courtney Jenkins 25, Trea-Sure Ketter 1, Tytianna Mobley 9, Haley Russo 2, Madisonn Street 2, Alyssa Williams 7.

LF: Desiree Brown 2, Michaela Dawson 6, Rosemary Hannah 3, McGovern 4, Meghan Petroski 12, Morgan Power 8, Brianna Reith 2, Alaina Zeroff 6.

Pope John Paul II 22 15 9 17 - 63

Radnor 8 6 13 10 - 37

PJPI: Susan Bossler 9, Ellen Chernaskey 14, Lauren Dao 17, Stephanie Petery 6, Gabby Troisi 10, Jenna Widdicombe 7.

R: Caitlin Connor 1, Grace Gallagher 3, Marya Ghazzi 7, Katie Jordan 2, Kelsey Lally 2, Nicole Massimino 4, Megan Massimino 2, Lauren Pacifico 6, Fallon Quinn 4, Myonie Williamson 6.

St. Hubert 6 23 9 12 - 50

Springside Chestnut Hill 9 6 13 11 - 39

SH: Gina Cocci 12, Maria Derentz 6, Biff Jones 11, Meghan Matthews 5, Caroline Price 11, Kelly Riley 5.

SCH: Chloe Burns 6, Caroline Henry 2, Lindsay Hiner 15, Marissa Pownall 4, Julia Schumacher 10, Essence Walden 2.

Princeton Day 4 4 2 6 - 16

Solebury School 14 20 14 4 - 52

PD: H. Anhut 2, A. Davis 4, H. Heely 2, I. Meyevcord 4, S. Stevens 4.

SS: Maya Brewington 8, Hadiyyah Graves 4, Clover Stieve 18, Tavorsia Talley 22.

Hallahan 11 11 4 11 - 37

Palumbo 6 4 14 8 - 32

H: Sonny Browne 6, Dejah Dupree 13, Megan Elliot 2, Zehira Marcus 2, Bridget Miller 2, Alynn Phelan 10, Kate Shields 2.

P: Demia Falligan 6, Kiarah Henry 4, Jileah Leake 4, Ariana dos Santos 2, Jasmine Sowell 10, Shania Tolson-Fords 1, Sianni Tunstall 5.

Friday's Schedules

Boys' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Morrisville at Phil-Mont Christian, 6

Plumstead Christian at Calvary Christian, 7

Faith Christian at Christopher Dock, 7

Jenkintown at Delco Christian, 7:30

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

MaST Charter at Holy Ghost Prep, 7

Bristol at New Hope-Solebury, 7

Church Farm at Lower Moreland, 7

CENTRAL LEAGUE

Upper Darby at Garnet Valley, 7

Penncrest at Conestoga, 7:30

Strath Haven at Springfield (D), 7:30

Marple Newtown at Radnor, 7:30

Ridley at Haverford High, 7:45

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pottsgrove at Phoenixville, 7:30

SUBURBAN ONE AMERICAN

Cheltenham at Upper Dublin, 7

Wissahickon at Plymouth Whitemarsh, 7

Springfield (M) at Upper Merion, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks East at North Penn, 7

Souderton at Central Bucks West, 7

Central Bucks South at Quakertown, 7

Hatboro-Horsham at Pennridge, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Abington at Neshaminy, 5

Bensalem at William Tennent, 7

Council Rock South at Pennsbury, 7

Truman at Council Rock North, 7

NONLEAGUE

Upper Moreland vs. Hatboro-Horsham at Wells Fargo Center, 1:30

Simon Gratz at Conwell-Egan, 5

Science Leadership at Friends Select, 5:30

Frankford at LaSalle, 7

Interboro at Cardinal O'Hara, 7

Archbishop Ryan at Bishop Shanahan, 7

Oley Valley at Owen J. Roberts, 7:30

Archbishop Wood at Great Valley, 7:30

Boys' Latin at Germantown Academy, 8

CHICK-FIL-A CLASSIC

Archbishop Carroll vs. Carlisle (Va.) at Columbia, S.C., 6

MAKE A WISH TOURNAMENT

Shipley vs. Penn Charter at Germantown Academy, 5

QUAKER INVITATIONAL

Abington Friends vs. Moses Brown (R.I.) at Friends' Central, 7

SPRINGSIDE TOURNAMENT

New Media Charter vs. Lawrenceville at Springside Chestnut Hill, 4:45

Strawberry Mansion at Springside Chestnut Hill, 8:15

WESTSIDE WINTER CLASSIC

At West Philadelphia High

Palumbo vs. High School of Future, 5

Overbrook vs. Sayre, 5

KIPP vs. Paul Robeson, 7

West Philadelphia vs. Parkway West, 7

Girls' Basketball

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

New Hope-Solebury at Delco Christian, 6

CENTRAL LEAGUE

Marple Newtown at Radnor, 5:30

Strath Haven at Springfield (D), 6

Penncrest at Conestoga, 6

Ridley at Haverford High, 6:15

Garnet Valley at Upper Darby, 7

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Phoenixville at Pottsgrove, 7:30

PUBLIC LEAGUE

Girls High at Washington, 3:15

Olney at Central, 3:15

Northeast at Edison, 3:15

Kensington at Bartram, 3:15

Franklin Towne Charter at Frankford, 3:15

Simon Gratz at Southern, 3:15

Martin Luther King at Fels, 3:15

Overbrook (Pa.) at Mariana Bracetti, 3:15

Bodine at Prep Charter, 3:15

West Philadelphia at Palumbo, 3:15

Rush at Mastery South, 3:15

Mastery Charter North at Del-Val Charter, 3:15

Franklin Learning Center at Mastbaum, 3:15

Roxborough at Phila. Academy Charter, 3:15

World Communications at Imhotep, 3:15

Swenson at Science Leadership, 3:15

Penn Treaty at Parkway Northwest, 3:15

Maritime Academy at Phila. Electrical, 3:15

Ben Franklin at High School of Future, 3:15

Parkway Center City at Masterman, 3:15

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Dublin at Cheltenham, 7

Plymouth Whitemarsh at Wissahickon, 7

Upper Merion at Springfield (M), 7

Upper Moreland at Norristown, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

North Penn at Central Bucks East, 5

Central Bucks West at Souderton, 7

Quakertown at Central Bucks South, 7

Pennridge at Hatboro-Horsham, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Neshaminy at Abington, 3:30

William Tennent at Bensalem, 5

Truman at Council Rock North, 7

NONLEAGUE

Archbishop Carroll at Penfield (N.Y.), 3:30

Dobbins at Hallahan, 3:30

Science Leadership at Friends Select, 4

Penn Wood at Sun Valley, 4:45

West Catholic at Interboro, 5

Christian Academy at Calvary Christian, 5:30

Germantown Friends vs. New Garden Friends (N.C.) at Friends' Central, 5:30

KSA TOURNAMENT

Downingtown West vs. St. Francis (Canada) at Orlando, Fla., 9:30 a.m.

MAKE A WISH CLASSIC

Archbishop Ryan vs. Penn Charter at Germantown Academy, 3:30

MAKE A WISH TOURNAMENT

Hill School at Germantown Academy, 6:30

NIKE TOURNAMENT OF CHAMPIONS

Shipley vs. Highland Ranch at Phoenix, 7

QUAKER INVITATIONAL

Abington Friends vs. Moses Brown (R.I.) at Friends Central, 7

SPRINGSIDE TOURNAMENT

Springside Chestnut Hill vs. Little Flower at Springside, 6:30

Wrestling

CENTRAL LEAGUE

Penncrest at Harriton, 5:30

Conestoga at Lower Merion, 7

CHES-MONT LEAGUE

West Chester Rustin at W.C. Henderson, 7

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Upper Perkiomen at Spring-Ford, 6:30

PUBLIC LEAGUE

Frankford at Northeast, 3:15

Lincoln at Washington, 3:15

Central at Edison, 3:15

Martin Luther King at Franklin Towne, 3:15

Mastery Charter at Palumbo, 3:15

NONLEAGUE

Perkiomen Valley at Glen Mills, 3:30

Methacton at Downingtown East, 6

Saturday's Schedules

Boys' Basketball

CATHOLIC LEAGUE

Bonner-Prendergast at Lansdale Catholic, 7

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Owen J. Roberts at Perkiomen Valley, 1:30

Boyertown at Methacton, 1:30

Pottstown at Pope John Paul II, 7:30

TRI-COUNTY LEAGUE

West-Mont Christian at Del-Val Friends, 3:45

NONLEAGUE

Pennsbury at Holy Ghost Prep

St. Benedict's at Malvern Prep

Lower Merion at St. Joseph's Prep, 12:30

Oxford at Avon Grove, 1

Phil-Mont Christian at Council Rock North, 1:30 Morrisville at Doane Academy, 1:30

W.C. Henderson at Oxford, 1:30

Radnor at Unionville, 2:15

Gospel of Grace at Downingtown West, 2:30

Coatesville at West Chester Rustin, 2:30

Bethlehem Catholic at Conwell-Egan, 3

Math, Civics and Sciences at Chester, 3:15

Bartram at Harriton, 4

Coastal Academy at Westtown, 4

Abington at LaSalle, 6

Shipley at Germantown Academy, 6:30

JIMMY V SHOWCASE

Archbishop Wood at Schalick

Paul VI vs. Archbishop Wood at Schalick, 7

MAKE A WISH TOURNAMENT

Penn Charter vs. Boys' Latin at Germantown Academy, 5

QUAKER INVITATIONAL

Abington Friends vs. Baltimore Friends (Md.) at Friends' Central, 7

Girls' Basketball

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Perkiomen Valley at Owen J. Roberts, 7:30

Methacton at Boyertown, 7:30

NONLEAGUE

Lansdale Catholic at Nazareth Academy, 1

Penncrest at Kennett, 1:15

Notre Dame at Villa Maria, 1:30

Oxford at W.C. Henderson, 1:30

Plymouth Whitemarsh at Chichester, 1:30

Downingtown East at Academy Park, 2

Girard College at Jenkintown, 2

Villa Joseph Marie at St. Hubert, 2:30

West Chester Rustin at Mount St. Joseph, 2:30

Christiana at Octorara, 2:30

Imhotep Charter at Clinton (N.J.), 3:15

Garnet Valley at Unionville, 7

HOOPSQUEENS WINTER BALL

Spring-Ford vs. Archbishop Molloy at Francis Lewis (N.Y.), 5

KSA TOURNAMENT

Downingtown West vs. Union County (Tenn.) at Orlando, Fla., 9:30 a.m.

MAKE A WISH CLASSIC

Archbishop Ryan at Germantown Academy, 8

QUAKER INVITATIONAL

Abington Friends vs. New Garden Friends (N.C.) at Friends Central, 5:30

Wrestling

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Ryan at Archbishop Wood, 1:30

CENTRAL LEAGUE

Ridley at Upper Darby, noon

NONLEAGUE

Westampton Tech at Bristol

Burlington Township at Bristol

Washington at Archbishop Wood, 9 a.m.

Friends' Central at Radnor, 9 a.m.

Lincoln at Archbishop Wood, 10:30 a.m.

Franklin Towne Charter at Archbishop Wood, noon

Northeast at Father Judge, noon

Springside Chestnut Hill at Cheltenham, 1

Sunday's Schedules

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Bishop McDevitt at Haverford School, 1

Malvern Prep at Devon Prep, 5

Girls' Basketball

Archbishop Carroll vs. South Shore (N.Y.) at Francis Lewis (N.Y.)

Episcopal Academy at Central Dauphin, 2

BLUE STAR ELITE INVITATIONAL

Neumann-Goretti vs. Capitol Christian Academy at Central Dauphin, 4

Wrestling

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pottstown at Pope John Paul II, 6:30

Monday's Schedules

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Bonner-Prendergast at Haverford High, 7

Bishop Shanahan at Episcopal Academy, 1

Truman at Archbishop Ryan, 3

St. Joseph's Prep at Shipley, 4

Penncrest at West Chester Rustin, 4:30

Del-Val Charter at Germantown Academy, 5:15

Springfield (D) at Cardinal O'Hara, 5:45

New Hope-Solebury at Calvary Christian, 6

Upper Dublin at Spring-Ford, 7

Pope John Paul II at Upper Merion, 7

Perkiomen Valley at Plymouth Whitemarsh, 7

Phoenixville at Daniel Boone, 7:30

Girls' Basketball

CATHOLIC ACADEMIES

St. Basil at Villa Maria, 11:30 a.m.

Mount St. Joseph at Sacred Heart (Pa.), 1

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pottstown at Pope John Paul II, 7:30

NONLEAGUE

Conwell-Egan at Holy Cross

W.C. Henderson at Lower Merion, 1

Cardinal O'Hara at Germantown Academy, 1

Notre Dame at Gwynedd-Mercy, 1:15

Bishop McDevitt at Paul VI, 1:30

Merion Mercy at Methacton, 6

Garnet Valley at West Chester Rustin, 7:15