Monday's Results

Boys' Basketball

DELCO COACHES VS. CANCER

Ridley 81, Chichester 46

Haverford High 46, Bonner-Prendergast 38

Springfield (D) 50, Cardinal O'Hara 47

SUBURBAN ONE NATIONAL

Pennsbury 64, William Tennent 46

NONLEAGUE

Oxford 70, Avon Grove 51

Franklin Learning Center 63, Robeson 60

Neumann-Goretti 73, St. Vincent-St. Mary's (Ohio) 57

Father Judge 61, Frankford 52

Lansdale Catholic 54, Upper Moreland 41

Wilson-West Lawn 62, Boyertown 38

Fels 53, Mastery Charter South 30

Episcopal Academy 59, Bishop Shanahan 34

Archbishop Ryan 62, Truman 40

St. Joseph's Prep 76, Shipley 47

West Chester Rustin 59, Penncrest 48

Germantown Academy 59, Del-Val Charter 48

Calvary Christian 58, New Hope-Solebury 55

Spring-Ford 63, Upper Dublin 51

Perkiomen Valley 52, Plymouth Whitemarsh 47

Daniel Boone 57, Phoenixville 45

Girls' Basketball

CONSTITUTION TOURNAMENT

New Media Charter 50, Roxborough 32

CATHOLIC ACADEMIES

St. Basil 39, Villa Maria 22

Mount St. Joseph 69, Sacred Heart (Pa.) 19

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pope John Paul II 68, Pottstown 25

SUBURBAN ONE NATIONAL

Pennsbury 62, William Tennent 49

NONLEAGUE

Upper Darby 52, Kipp Dubois Collegiate 5

Lower Merion 37, W.C. Henderson 33

Cardinal O'Hara 47, Germantown Academy 40

Gwynedd-Mercy 44, Notre Dame 32

Paul VI 32, Bishop McDevitt 30

Oxford 48, Avon Grove 21

Holy Cross 68, Conwell-Egan 46

Methacton 59, Merion Mercy 47

Central Bucks West 62, Neshaminy 39

West Chester Rustin 65, Garnet Valley 46

Boys' Basketball Boxes

Delco Coaches vs. Cancer

Chichester 7 10 13 16 - 46

Ridley 24 12 24 21 - 81

C: Shah Ahmed 7, Keyon Emmens-Womack 9, Laws 3, Jahmed Lockett 3, Mills 3, Paicco 2, Juan Santana 3, Smith 1, Derek Welles 11, Jamai Womack 4.

R: Brandon Bates 5, Ryan Bollinger 11, Justin Dawson 5, Brett Foster 19, Isaiah Lester 8, Andrew Murphy 9, Pat O'Neill 2, Ameer Staggs 5, Malcolm Strand-Young 8, Liam Thompson 3, Julian Wing 6.

Cardinal O'Hara 5 16 13 13 - 47

Springfield (D) 14 16 6 14 - 50

CO: Sekou Donzo 2, Garden 2, Kyrie Jones 2, Drew Louden 20, Mark Plousis 10, Carl Pola 7, Tom Schwartz 4.

S(: Brian Allen 8, Derrick Aungst 6, Sean Carpenter 4, Jordan Collins 11, Brian McCloskey 1, Kevin McCormick 15, Chris Strawley 3, Dan Wasson 2.

Bonner-Prendergast 7 8 11 12 - 38

Haverford High 11 2 14 19 - 46

B: John Hargraves 2, Tyler Higgins 17, Danny Ings 9, Joe Oquendo 5, Joey Quinn 5.

HH: Ryan Clancy 6, Jack Donaghy 2, Tom Liebig 15, Chris Lyons 5, Mike O'Halloran 12, Ben Parker 3, Jimmy Roe 3.

Nonleague

Oxford 16 22 16 16 - 70

Avon Grove 13 11 14 13 - 51

O: Miles Clarke 13, Brian Dorsey 3, Dillion Dunn 5, Ryan Hubley 5, Jordan Logan 20, Musty Mahmud 6, Josh Mosley 5, Shane Quigley 13.

AG: Chris Barto 10, Andrew Colagreco 19, Mike Deitz 2, Pat Huver 2, Quinn Parsons 16, Nate Sottung 2.

St. Joseph's Prep 17 11 35 13 - 76

Shipley 10 10 17 10 - 47

SJP: Chris Clover 27, Tom Fox 18, Peter Gayhardt 3, Rick Slusarczyk 7, Alex Stewart 5, Kyle Thompson 11, Ryan Wall 5.

S: Shawn Harvey 17, Quamier Johnson 16, Arvelle Jones 10, Seb Pepper 2, Kevin Zwolak 2.

St. Vincent-St. Mary's 10 18 8 21 - 57

Neumann-Goretti 18 15 25 15 - 73

SVM(: Baddley 6, Blount 3, Grave 12, Hudson 16, Junius 4, Williams 16.

N: Vaughan Covington 2, Jamal Custis 17, Troy Harper 4, Lamarr Kimble 13, Ja'Quan Newton 31, Tony Toplyn 6.

Phoenixville 19 6 11 9 - 45

Daniel Boone 8 9 14 26 - 57

P: Mike Anthony 3, DeAndre Gavsden 15, Christian Kelly 9, Cole Luzins 2, Marquise McDuffee 6, Eric Wallace 10.

DB: Dabney 1, Downs 17, Galanti 6, Kelsey 6, Mann 9, McCutchen 5, Sievers 4, Worthington 9.

Bishop Shanahan 9 9 7 9 - 34

Episcopal Academy 20 15 20 4 - 59

BS: Dylan Alderman 7, Ambrose 2, Mike Booth 7, Pat Corcoran 4, Doug Costin 7, Joe Lord 3, Dan Murphy 4.

EA: Nick Alikakos 8, Joe Chambers 2, Kyleel Cosby 14, Connor Delaney 3, Mike Hinckley 5, Mike Jolaoso 7, Connor Martin 3, Chris McNeal 11, Cameron Pott 2, Terrell Smith 4.

Del-Val Charter 13 9 10 16 - 48

Germantown Academy 9 13 20 17 - 59

DC: Shahid Adams 12, DaShon Giddings 7, Sheldon Stroman 2, Daius Wallace 8, Dwine Walls 7, Clayton Wolf 12.

GA: Tim Guers 16, Sam Lindgren 16, Evan-Eric Longino 16, Kyle McCloskey 11.

Penncrest 13 10 13 12 - 48

West Chester Rustin 14 16 16 13 - 59

P: Nolan Carroll 18, Ben Casanova 18, Mike Doyle 2, Rahmi Halaby 10.

WCR: Tyler Blake 17, Andrew Chobany 13, Alonzo Matthews 1, Matt McCarrick 5, Akwety Okine 2, Chris Richardson 9, Ethan Ridgeway 12.

Frankford 16 15 8 13 - 52

Father Judge 12 12 16 21 - 61

F: Mussa Ba 4, Odanis Betances 5, Lowell Caple 5, Ladji Fofana 11, Aaron McFarlan 9, Rob Simmons 6, Quadire Truesdale 12.

FJ: Will Brazukas 12, Jamir Coleman 11, Aaron Curry 3, Pat Mulville 8, Johnmike O'Connor 2, Quincy Reed 2, Mark Rodriguez 23.

Upper Moreland 8 6 16 11 - 41

Lansdale Catholic 16 15 12 11 - 54

UM: Chris Corr 6, Tim Grasty 15, James Martin 6, Kevin McFall 12, Tom Robinson 2.

LC: Corey Kirk 4, Tommy O'Connor 7, Kyle Pavlik 22, Brian Rafferty 4, Andrew Riviello 17.

Perkiomen Valley 9 9 20 14 - 52

Plymouth Whitemarsh 18 7 12 10 - 47

PV: Mekhi Clemons 17, Tyler Krause 18, Dan Light 2, Patterson 3, Rafaan Stuart 2, Purnell WIlson 10.

PW: Manuel Herezi 2, Cameron Johnson 2, TJ Minetola 6, Andre Mitchell 7, Jimmy Murray 24, Brett Paul 5, Alex Williams 1.

New Hope-Solebury 9 11 23 12 - 55

Calvary Christian 10 19 13 16 - 58

NH: Jack Dougherty 14, Andre Garabaldi 4, Spencer Tinkel 18, Max Wagner 16, Dalton Waterman 3.

CC: Jon Boback 29, Micah Doran 2, Peter George 8, Robert Morales 17, Joel Thibobeau 2.

Upper Dublin 11 12 13 15 - 51

Spring-Ford 14 9 17 23 - 63

UD: John Barrett 1, Mark Conran 4, Simeon Fryer 13, Zach Greenberg 6, Phil Santerian 2, Ryan Stover 6, Kevin Woods 19.

S: Ryan Class 3, Alex Epps-Ortiz 2, Gary Hopkins 12, Drew Kakareka 16, Mike Olsen 5, Cameron Phillips 2, Nick Stanek 23.

Mastery Charter South 3 7 10 10 - 30

Fels 12 8 14 19 - 53

MCS: Betterson 5, Brown 3, Larry Edwards 8, Elijah Kiah-El 2, Stanford Levy 2, Long 2, Nasir Muhammad 2, Dionte Salligan 2, Kasim Shaw 4.

F: Sami Arrington 18, James Bishop 4, Sahnef Claude 2, Samir Coe 14, Jordan Grant 9, Joshua Miles 6.

Wilson-West Lawn 8 18 18 18 - 62

Boyertown 10 9 8 11 - 38

WL: Zach Button 3, Jaylin Calloway 16, Travaun Coad 18, Kyle Ganor 3, Anthony Rivera 4, Sam Smith 6, Matt Timochenko 10, Kyle Watkins 2.

B: Tyler Bauman 12, Kyle Dennin 8, David Kreis 2, Austin Long 2, Ben Longacre 7, Kevin McAteer 7.

Robeson 15 13 9 23 - 60

Franklin Learning Center 17 10 17 19 - 63

R: Donovan Butler 2, Ross Coley 2, Jihaad Fluellen 15, Malik Harris-King 18, Jahir Lee 1, Maurice Saunders 8, Maurice Smith 14.

FLC: Dante Blocker 6, Chase Davis 8, Damontay Fowler-Thomas 14, Che Perry 18, Cole Ruley 2, Karon Snead 14, Aaron Turner 1.

Truman 2 12 10 16 - 40

Archbishop Ryan 25 13 15 9 - 62

T: Tramere Adams 2, Zaire Brown 4, Zyese Hunt 8, Jackson 2, Tyquan Law 12, Mark Lopez 7, Sachel Simpson 5.

AR: Izaiah Brockington 2, Austin Chabot 16, Matt Dever 3, Nick Heuser 3, Brendan Horan 14, Fred Killian 12, Chris Marshall 2, Kevin Nichols 3, Austin Slawter 7.

Suburban One National

Pennsbury 18 16 15 15 - 64

William Tennent 10 12 12 12 - 46

P: Walter Allen 8, Mekhi Bryant 13, Nassir Chew 3, Steve Ciotti 5, Matthew Doan 2, Cameron Jones 19, Derrick Woods 14.

WT: Matt Alden 14, Matt Brickman 2, Vinnie Case 7, John Ciarlante 3, Ian Drumm 3, Cory Hamlet 6, John Ryan 11.

Girls' Basketball Boxes

Constitution Tourn.

New Media Charter 18 14 10 8 - 50

Roxborough 6 12 9 5 - 32

NMC: Bennett 18, Sydney Charles 9, Ranira Johnson 16, Noel 5, Wilcox 2.

R: Asada 2, Tia Devlin 10, Dellamae Traynhan 2, Cassandra Upchurch 18.

Catholic Academies

St. Basil 3 13 10 13 - 39

Villa Maria 7 2 6 7 - 22

SB: Holly Forst 3, Kalee Fuegel 7, Molly Greenberg 9, Lindsay Joyce 1, Karen Lapkiewiecz 4, Kelly Mancini 5, Kate Skalski 8, Sarah Wilson 2.

VM: Jackie Carlin 2, Mora Fetterolf 3, Katie Mooney 4, Murrin Pague 3, Devon Tirney 10.

Sacred Heart (Pa.) 6 6 5 2 - 19

Mount St. Joseph 21 16 20 12 - 69

SH(: Lauren Kilroy 4, Bridie Anne MacCrory 4, Jessica McTaggart 4, Nicolette Paci 3, Maddie Schneider 4.

MSJ: Emily Carpenter 8, Caitlyn Cunningham 8, Jenny Geatens 3, Alex Louin 5, Kristin Lucas 8, Mary Katherine Maloney 2, Carly Monzo 10, Caitlin Morrissey 4, Colleen Steinmetz 2, Libby Tacka 12, Mary Kate Ulasewicz 5, Sarah Wills 2.

Pioneer Athletic

Pottstown 8 5 6 6 - 25

Pope John Paul II 21 17 13 17 - 68

P: Terri Chestnut 2, Jenna Endy 2, Amiyah Hudson 7, Emily IIezzi 2, Sydney Sanford 6, Leanne Strauss 2, Tyler Thorne 2, Destiny Willis 2.

PJPI: Susan Bossler 16, Ellen Chernaskey 8, Lauren Dao 6, Stephanie Petery 3, Courtney Thompson 4, Gabby Troisi 10, Jenna Widdicombe 11, Dahlia Wilson 2, Rachel Yerger 8.

Suburban One National

William Tennent 14 9 15 11 - 49

Pennsbury 18 13 9 22 - 62

WT: Nikki Alden 20, Alyssa Christiansen 3, Kyla Gibson 7, Angie Pomponio 15, Sarah Richie 2, Emily Wasserleben 2.

P: Sarah Alturuse 5, Sajanna Bethea 30, Emily Edwards 6, Maggie Kane 6, Kaitlin Kelly 11, Sarah McDonald 2, Abby Wick 2.

Nonleague

Garnet Valley 9 7 17 13 - 46

West Chester Rustin 20 16 10 19 - 65

GV: Macy Goldbach 4, Maddie Ireland 11, Jordan Ireland 12, Sam Tomasetti 9, Haley Warden 10.

WCR: Simone Costin 2, Adashia Franklyn 20, Katie O'Hare 6, Noelle Powell 15, Emily Walls 2, Courtney Warley 9, Casey Warley 5, Lexi Zavitsky 6.

Merion Mercy 13 18 8 8 - 47

Methacton 19 12 16 12 - 59

MM: Caroline Corzel 8, Tina DiGiacomo 9, Gabby Heinsinger 14, Valez Jackson 8, Kristen Konieczny 1, Carly Loonstyn 3, Bernadette McGeever 4.

M: Jenna Carroll 14, Jackie Cerchio 2, Ryan DeOrio 13, Tejarra Eliis 8, Kelly Glatthorn 16, Amber Szkaradnik 6.

Kipp Dubois Collegiate 0 2 3 0 - 5

Upper Darby 24 9 11 8 - 52

KDC: Tysheera Reed 3, Alicia Williams 2.

UD: Cierra Brunson 4, Malak Firdaous 9, JP Gallagher 3, Taylor McElaney 4, Fatima Sharif 7, Kaliesha Stevens 2, Abby Stokes 2, Olivia Townsend 7, Dominique Williams 14.

Conwell-Egan 8 14 13 11 - 46

Holy Cross 18 11 23 16 - 68

C: Arianna Adrian 2, Rachel Gortez 2, Jayla Hodges 15, Savannah Jordan 13, Carly McClease 2, Morgan Petito 12.

HC: Rachel Benson 6, Alliya Butts 20, Bridget Fynan 4, Mary Kiefner 4, MacKenzie Moran 10, Morgan Morrocco 10, Cassandra Skelton 9, Juliette Stockton 4, Jenna Turner 1.

Neshaminy 16 10 9 4 - 39

Central Bucks West 20 12 15 15 - 62

CBW: Makenzie Carroll 8, Corrine Godshall 10, Mackenzie Mason 6, Nicole Munger 27, Maggie Rakowsky 5, Meghan Tilger 2, Payton Traina 4.

W.C. Henderson 8 5 10 10 - 33

Lower Merion 10 7 7 13 - 37

WH: Emma Bertrando 6, Brieanna Feeley 2, Julie Gawrylowicz 5, Jenna Maratea 8, Chynna Scott 12.

LM: Danielle Baer 6, Lizzy D'Alonzo 4, Nique Glasgow 5, Quinn Harrigan 4, Sakia Leach 6, Margo Urheim 12.

Avon Grove 4 8 2 7 - 21

Oxford 11 17 12 8 - 48

AG: Nina Connor 6, Missy Crowell 2, Cyndie Martin 2, Jessie Riichardson 3, Devon Rudisill 2, Chandler Salley 2, Morgan Whiteside 4.

O: Hannah Bahls 18, Alex Fernandez 3, Miranda Kemps 4, Melanie Kemps 13, Devon Nask 2, Meghan O'Connor 6, Emily Shallow 2.

Notre Dame 18 5 2 7 - 32

Gwynedd-Mercy 8 9 11 16 - 44

ND: Caitlin Clark 11, Sophia Galantino 3, Alex Kane 2, Leanne Purcell 1, Rachel Ryan 4, Sam Sacchetta 9, Casey Walsh 2.

G: Jessica Campbell 4, Mary Claire Casey 3, Brigit Coleman 9, Erica DeCandido 11, Emily Sullivan 14, Dia Veneziano 3.

Cardinal O'Hara 8 18 6 15 - 47

Germantown Academy 2 14 16 8 - 40

CO: Mia Farmer 17, Steph Garafolo 1, Rachel Guy 10, Christina Manning 13, Hannah Nihill 3, Mary Sheehan 3.

GA: Lilly Bolen 2, Olivia Gorman 8, Kendall Grasela 10, Margaret Anne Hubbell 7, Erin Lindahl 7, Lauren Oeth 4, Grace Polisano 2.

Bishop McDevitt 6 5 10 9 - 30

Paul VI 15 4 10 3 - 32

PV: Kristen McShane 8, Maria Owsiak 5, Simone Small 4, Aliyah Stephens 5, Kiana Ye 10.