Saturday's Results

Boys' Basketball

ACADEMY OF NEW CHURCH INVITE

St. Benedict's 60, Springside Chestnut Hill 50

Academy of New Church 69, Penn Charter 57

ATHLETES HELPING ATHLETES TOURN.

St. Anthony (N.Y.) 67, Council Rock North 44

BENEDICTINE CAPITAL CITY CLASSIC

Haverford School 58, Trinity (Va.) 51

BOARDWALK CLASSIC SHOWCASE

Schalick 58, Harriton 45

BOARDWALK TROIANO BRACKET

Phil-Mont Christian 53, Absegami 44

BOYERTOWN BEAR CLASSIC

Boyertown 76, Governor Mifflin 60

Pennridge 73, Southern Lehigh 57

BUTCH MCLEAN MEMORIAL TOURN.

GAMP 44, Triton 36

CAIRN UNIVERSITY TOURNAMENT

Esperanza 66, Chapelgate Christian (Md.) 60

CEDAR CLIFF HOLIDAY TOURNAMENT

Daniel Boone 43, Unionville 35

CHARM CITY CLASSIC

Phila. Electrical 57, Henry Wise (D.C.) 49

Our Savior (N.Y.) 57, Penn Wood 46

CHRISTOPHER DOCK HOLIDAY TOURN.

Christopher Dock 45, West Chester East 30

COATESVILLE TOURNAMENT

Dobbins 59, Cheltenham 55

CONSTITUTION CONVENTION HOLIDAY TOURNAMENT

Olney 65, Mastery Charter South 32

Central 66, Fels 35

Roxborough 74, Tacony Charter 51

Engin. and Science 63, Mastery Charter North 46

EPISCOPAL ACADEMY TOURNAMENT

Episcopal Academy 49, Church Farm 44

FORT LEE HOLIDAY TOURNAMENT

George Marshall (Va.) 68, Ben Franklin 65 (OT) GREAT VALLEY CHRISTMAS CLASSIC

Avon Grove 61, Upper Moreland 59

Great Valley 65, Upper Dublin 39

HARRISBURG SLAMFEST

Woodson 57, Freire Charter 44

HAZLETON AREA COUGAR CLASSIC

Hazleton 69, Shipley 60

Erie Strong Vincent 61, Hatboro-Horsham 39

JACK SCHOTT TOURNAMENT

North Penn 74, Halifax (Nova Scotia) 37

Holy Ghost Prep 47, Conestoga 45

JAMEER/PETE NELSON CLASSIC

Martin Luther King 54, Susquehanna Township 41

Plymouth Whitemarsh 65, William Penn (Del.) 44

Roselle Catholic 67, Abington 52

Chester 58, Atlantic City 52

KSA TOURNAMENT

Central Bucks East 51, Vista Murrieta 37

Owen J. Roberts 76, Mingo Central (WV) 73

LENAPE HOLIDAY SHOWCASE

Delsea 50, Archbishop Ryan 44

Malvern Prep 62, Sterling 46

LOWER MORELAND TOURNAMENT

Calvary Christian 69, Northeast 65

Conwell-Egan 53, Lower Moreland 33

MARPLE NEWTOWN TOURNAMENT

Marple Newtown 60, Delco Christian 57

Bishop Shanahan 65, Phoenixville 45

NEW EGYPT WARRIOR CLASSIC

Solebury School 63, King's Christian 27

OVER THE RIVER TOURNAMENT

New Hope-Solebury 53, South Hunterdon 42

PENNCREST TOURNAMENT

Penncrest 67, Council Rock South 27

PIGGLY WIGGLY ROUNDBALL CLASSIC Imhotep Charter 48, Linden 45

ROBERT HOPF TOURNAMENT

Upper Merion 65, MaST Charter 45

Jenkintown 56, Franklin Towne Charter 38

SHIPPENSBURG TOURNAMENT

Shippensburg 63, Octorara 60

SHOOTING TOUCH SHOOTOUT

DeMatha (Md.) 82, Archbishop Wood 63

ST. AUGUSTINE CLASSIC

Camden Catholic 61, Bonner-Prendergast 40

St. Joseph 61, Father Judge 57

LaSalle 45, Wildwood Catholic 37

STATE COLLEGE TOURNAMENT

Upper Darby 57, Bethlehem Freedom 40

UENGER CHRISTMAS TOURNAMENT

Devon Prep 48, Bensalem 42

Academy Park 63, Haverford High 50

STOP DWI HOLIDAY CLASSIC

Math, Civics and Sciences 63, New Rochelle 57

TRIANGLE CLUB TOURNAMENT

Bishop McDevitt 73, Pope John Paul II 66

WALT KATUZNY TOURNAMENT

Radnor 73, New Media Charter 60

WEST CATHOLIC CHRISTMAS CLASSIC

Bartram 70, Abington Friends 51

WILLIAM ALLEN HOLIDAY TOURN.

Springfield (D) 50, William Allen (Allentown, PA) 48 (OT)

WYOMISSING HOLIDAY TOURNAMENT

Oxford 56, Wyomissing 43

NONLEAGUE

Washington 67, Prep Charter 41

Girls' Basketball

BOARDWALK CARLSON BRACKET

Council Rock North 47, St. Hubert 37

BOARDWALK FRANK MCALARNEN

Radnor 44, Germantown Friends 33

BOARDWALK TARBOTTON BRACKET

Notre Dame (N.J.) 58, Springfield (D) 49

BOYERTOWN BEAR CLASSIC

Boyertown 51, Downingtown East 26

BULLDOG HOLIDAY TOURNAMENT

Gwynedd-Mercy 51, Quince Orchard 23

CAIRN UNIVERSITY CLASSIC

Phil-Mont Christian 44, Timothy Christian 43

CONSTITUTION TOURNAMENT

Paul Robeson 44, Roxborough 35

DIAMOND CLASSIC

Harriton 59, Delaware Military Academy 14

GARNET VALLEY TOURNAMENT

W.C. Henderson 41, Academy Park 31

Garnet Valley 42, Archmere (Del.) 24

GEORGE W. SNEAR TOURNAMENT

Pope John Paul II 58, Lansdale Catholic 50

Mount St. Joseph 53, Norristown 25

KRAH CLASSIC

Northampton 73, Pennsbury 57

LOWER MORELAND ROTARY TOURN.

Truman 62, Bristol 31

Lower Moreland 59, Girard College 32

MARPLE NEWTOWN TOURNAMENT

Delco Christian 47, Phoenixville 38

Bishop Shanahan 66, Marple Newtown 36

OVER THE RIVER

New Hope-Solebury 33, South Hunterdon 29

OXFORD TOURNAMENT

Pequea Valley 51, Oxford 42

Chichester 42, Wilmington Charter 31

PLYMOUTH WHITEMARSH TOURN.

Plymouth Whitemarsh 44, Baldwin 25

PREFERRED SPORTSWEAR TOURN.

Penncrest 49, Simon Gratz 42

Sun Valley 42, Interboro 25

QUAKERTOWN TOURNAMENT

William Tennent 59, Quakertown 34

QUEEN ANNE'S TOURNAMENT

St. Basil 48, Thomas Stone (Md.) 37

QUEEN OF PALMS TOURNAMENT

Bonner-Prendergast 62, St. Petersburg (Fla.) 56

RIDLEY CHRISTMAS TOURNAMENT

Cheltenham 62, Chester 55

Ridley 73, Penn Wood 71 (3 OT)

ROBERT HOPF BASKETBALL TOURN.

Jenkintown 60, Sacred Heart (Pa.) 29

Springfield (M) 44, Upper Moreland 25

SALISBURY TOWNSHIP TOURNAMENT

Bethlehem Freedom 44, Hatboro-Horsham 28

SPRING-FORD TOURNAMENT

Coatesville 73, Octorara 16

Upper Darby 47, Agnes Irwin 33

Notre Dame 40, Conestoga 34

Hempfield 54, Council Rock South 43

Central Bucks South 62, Strath Haven 39

Penn Charter 59, Downingtown West 42

UNIONVILLE TOURNAMENT

Liberty 56, Unionville 49

Central Bucks East 35, Haverford High 23

UPPER DUBLIN CARDINAL CLASSIC

S. Chestnut Hill 37, Villa Joseph Marie 34 (OT)

Upper Dublin 49, Abington 45

VALLEY FORGE TOURNAMENT

Mount Airy Christian 48, Calvary Christian 40

WEST CHESTER CLASSIC

Cardinal O'Hara 52, Archbishop Ryan 23

NONLEAGUE

Archbishop Carroll 43, Episcopal Academy 33

Wrestling

TRUMAN DUALS

Northeast 57, Hightstown 15

Northeast 74, Roman Catholic 0

Northeast 49, William Tennent 28

Northeast 56, Archbishop Ryan 10

Northeast 55, Bristol 15

Boys' Basketball Boxes

Academy of New Church Invitational

St. Benedict's 15 17 5 23 - 60

Springside Chestnut Hill 9 10 15 16 - 50

SB: Lyndon Ewing 8, Norbertas Giga 7, Jalen Jackson 8, Shakaris Laney 23, Domantas Pavlouskis 4, Martynao Puceviano 6, Mark Thomas 4.

SCH: Jack Grasso 6, Frank Jackson 10, Najere Johnson 9, Josh Moss 1, Dylan Parsons 13, Jordan Watson 11.

Penn Charter 14 10 13 20 - 57

Academy of New Church 11 16 22 20 - 69

PC: Anthony Campanile 2, Malcolm Elashari-Rashed 10, Demetrius Isaac 15, Julian Johnson 1, Sean O'Brien 15, Alex Schwarz 14.

AoNC: Darrel Bryant 7, Carnell Harley 15, Vince Jackson 23, Payton Johnson 10, Quadir Philllips 2, Trey Westing 9, Tory Whiting 3.

Athletes Helping Athletes Tournament

St. Anthony (N.Y.) 18 13 16 20 - 67

Council Rock North 14 12 8 10 - 44

SA(: Bachman 6, Dennis 4, Dolce 6, Gormley 3, Kelly 13, Kinard 11, Lantier 2, Licciardi 8, Morris 2, Reinertson 12.

CRN: Will Desautelle 6, James Kosyla 3, Tyler Madison 2, Matt Margolis 6, Josh McWilliams 6, Steve Nowmos 2, Tyler Nowmos 2, Chris Rowland 17.

Capital City Classic

Trinity (Va.) 8 15 12 16 - 51

Haverford School 13 11 8 26 - 58

T(: Brown 14, Lewis 4, Logan 7, Quick 7, Reece 3, Roberson 9, Williams 7.

HS: Eric Anderson 14, Levan Alston Jr. 16, Derek Mountain 6, Cameron Reddish 10, Lukas Rosenbohm 2, Lamar Stevens 10.

Boardwalk Showcase

Harriton 17 11 9 8 - 45

Schalick 12 12 22 12 - 58

H: Spencer Dickler 6, Tas Dixon 8, Drake Friend 8, Jake Rosenberg 7, Alex Shippen 7, Sam Shlicting 2, Jordan Wright 7.

S: Melvin Allen 8, Mike Holloway 8, Rashaan Holloway 23, Tyler Lunsford 13, DeAndre Solomon 6.

Troiano Bracket

Phil-Mont Christian 15 12 16 10 - 53

Absegami 13 9 15 7 - 44

PC: Micah Baldez 8, Noah Baldez 12, Seth Brandenburg 12, Joshua Byrd 8, Sean Griffin 8, Evan Steiger 2, Matt Steiger 3.

A: Steven Ferebee 10, Cameron Johnson 2, Vinny Nelson 12, Manny Ruiz 16, Janir Vega 4.

Boyertown Bear Classic

Governor Mifflin 12 14 14 20 - 60

Boyertown 14 22 19 21 - 76

GM: Hoff 16, Klaher 2, Ovid 8, Peters 6, Quigley 7, Stephan Rodriguez 21.

B: Tyler Bauman 34, Ryan Corcoran 14, Kyle Dennin 6, Austin Long 1, Ben Longacre 2, Kevin McAteer 6, Colton Moyer 5, Christian Smith 8.

Southern Lehigh 9 19 13 16 - 57

Pennridge 19 12 16 26 - 73

SL: Cody Heflfinger 2, Lucas Hudson 9, Noah Kandt 2, Jacob Kessel 14, Casey Krauss 3, Meredith 5, Jason Redder 2, Reppert 8, Zabrecky 12.

P: Dan Long 13, Steve Lowry 8, Joe Molettiere 10, Zach Muredda 24, Matt Pasquale 14, Mike Tatarowicz 4.

McLean Memorial Tourn. Triton 7 19 8 2 - 36

GAMP 12 9 16 7 - 44

T: Aaron Bailey 11, Colton Cargen 6, Jake Keys 3, Ed Lott 14, Dan Venella 2.

G: Vincent Clark 6, David Ford 5, Dante Sanguiliano 7, Harniak Sembhi 12, Jeff Willford 14.

Cairn University Tourn.

Chapelgate Christian 10 12 20 18 - 60

Esperanza 13 15 24 14 - 66

CC(: Chris Fitzgerald 4, Matt Frierson 19, Malik Grandy 8, Chris Grandy 17, Cullen Hardin 4, John Morant 8.

E: Briheim Anthony 21, Hyking Brisbon 12, Terence Days 2, Robert Edwards 11, Amir Hill 8, Nyfis Humbert 2, Mohamed Sherif 10.

Cedar Cliff Holiday Tournament

Daniel Boone 4 12 14 13 - 43

Unionville 10 11 5 9 - 35

DB: Downs 8, Galanti 8, Kelsey 1, Mann 2, McCutchen 5, Schilling 6, Worthington 13.

U: Atma Bery 5, Ryan Engle 10, Steve Fatzinger 4, Matt Godek 4, Dan McClaskey 3, Jimmy Nowosiat 4, Chad Rafetto 5.

Charm City Classic

Henry Wise (D.C.) 15 11 11 12 - 49

Phila. Electrical 13 13 14 17 - 57

PE: Jihad Barnes 10, Nysir Marshburn 9, James Suber 13, Larenz Thurman 16, Devante Truitt 9.

Our Savior (N.Y.) 14 12 19 12 - 57

Penn Wood 16 13 7 10 - 46

OS(: Budanks 20, C. Diall 11, D. Diall 3, Nzei 10, Oliver 3, Wilson 7, Yakwe 3.

PW: Naeem East 10, Malik Jackson 32, Jeff Padliloni 2, Antonio Ward 2.

Christopher Dock Holiday Tournament

West Chester East 13 4 8 5 - 30

Christopher Dock 10 8 14 13 - 45

WCE: Evan Anderson 10, Josh Brady 2, Hasan Leonard- Hakim 4, Andrew Murphy 2, Zack Smith 6, Kyle Smith 6.

CD: Brennan Addley 2, Jared Armstrong 13, Landon Leinbach 6, Najee Miller 5, Seth Strickland 5, Tarrell Willis 14.

Coatesville Tournament

Cheltenham 11 7 21 16 - 55

Dobbins 9 8 17 25 - 59

C: Arron Burton 12, Jeremiah Coleman 9, Isaiah Daniels-Wheeler 8, Tavis Frank 4, Kevin Graham 3, Justin Sutton 6, Khalil White 8, Anthony White 5.

D: Andre Cannedy 15, Darrell Ellis 5, Dashawn Gindraw 4, Devante Laws 14, Jarelle Pinckney 2, Tyron Roberson 17, Johnathan Young 2.

Constitution Convention Holiday Tournament

Tacony Charter 17 13 10 11 - 51

Roxborough 19 17 19 19 - 74

TC: Alston 15, Blackwell 13, Lutz 2, Merone 6, Purnell 15.

R: Quadair Bradley 1, Tony Brown 14, Austin Daniels 10, Jovan Hammond 4, Matt Harris 13, Dashon Henley 2, Romello Holland 10, Tyere Marshall 10, Donald Robinson 5, Tyrell Williams 5.

Fels 8 10 5 12 - 35

Central 18 17 20 11 - 66

F: Sami Arrington 6, James Bishop 14, Aasim Campbell 2, Jordan Grant 1, Jaquann Harrell 2, Joshua Miles 8, Lamonte Williams 2.

C: Chris Bing 11, Gregory Holdsman 11, Tyler Jefferson 8, Rafiq Johnson 8, Jyel Thompson 2, Marcquise Washington 9, Kahlil Williams 17.

Mastery Charter South 8 8 8 8 - 32

Olney 21 12 23 9 - 65

MCS: Betterson 2, Brown 4, Larry Edwards 9, Falligan 4, Michael Ferebee 4, Troy Fields 1, Donte Harris 1, Long 5, Sand 2.

O: Shafranski Auguste 3, Michael Castaneda 1, Marquise Laws 2, Tyheim Monroe 17, Ryheem Parker 7, Allen Parks 3, Zaire Shoemake 2, Shakeem Stevens 25, Tyrone Talington 2, Daquan Wilkerson 2.

Mastery Charter North 12 15 15 4 - 46

Engineering and Science 16 9 20 18 - 63

MCN: Eli Alvin 12, Raheen Francis 3, Isaiah Jones 2, Cananchet Jordan 9, Gerald Rolling 12, Shawn Ruffin 8.

EaS: Jon Hall 9, Eric Lewis 33, Hanif Taylor 7, Evan Williams 14.

Episcopal Academy Tourn. Church Farm 12 10 12 10 - 44

Episcopal Academy 13 15 7 14 - 49

CF: Aondofa Anyam 14, Emmit Jefferies 2, Mike Mohamed 2, Tyler Ofray 4, Nkosi Pile 2, Joey Shelton 20.

EA: Nick Alikakos 4, Kyleel Cosby 4, Mike Hinckley 4, Mike Jolaoso 13, Connor Martin 13, Chris McNeal 11.

Fort Lee Tournament

George Marshall (Va.) 17 10 16 15 10 - 68

Ben Franklin 14 21 9 14 7 - 65

BF: Hanif Alexander 11, Terron Bacon 10, Joshua Flores 2, Marquise Horton 2, Michael Kane 4, Zaire McKissick 4, Shyheim Saunders 7, William Taylor 16, Steve White 6, Nurideen Young 3.

Great Valley Classic

Upper Moreland 21 7 22 9 - 59

Avon Grove 19 12 12 18 - 61

UM: Chris Corr 13, Tim Grasty 5, James Martin 14, Kevin McFall 9, Xavier Mulligan 3, Tom Robinson 9.

AG: Chris Barto 8, Andrew Colagreco 9, Mike Deitz 12, Paul Guckin 3, Eric Ligda 9, Quinn Parsons 20.

Upper Dublin 6 10 7 16 - 39

Great Valley 12 25 18 10 - 65

UD: John Barrett 5, Mark Conran 2, Gary Fields 2, Simeon Fryer 11, Zach Greenberg 9, Matt Thompson 2, Kevin Woods 8.

GV: Julian Alston 3, Kyrie Ames 9, Mikal Bridges 16, Ryan Buchholz 1, Nate Cohen 9, Evan Drill 9, Blake McGlond 4, Ricky McQuay 12, Mark Miller 2.

Harrisburg Slamfest

Woodson 5 23 20 9 - 57

Freire Charter 11 13 5 15 - 44

W: Ayoub 1, Boeham 2, Bowels 6, Johnson 4, McLaughlin 9, Oleyar 1, Stynchula 10, Theco 2, Wilson 8, Zabel 11.

FC: Jahmir Burton 8, Elijah Elam 9, Malik Freeman 2, Frank Johnson 3, Rashid Nixon 2, Jamir Poindexter 7, Thomas Spruill 13.

Hazleton Cougar Classic

Shipley 9 9 20 22 - 60

Hazleton 15 18 18 18 - 69

S: Josh Gorrell 11, Shawn Harvey 18, Arvelle Jones 18, Seb Pepper 8, Justin Ross 3, Kevin Zwolak 2.

H: Brett Barron 16, Sal Biasi 26, Mark Brehm 1, Kyle Carmonick 7, Jon Fogarty 12, Mike Makuta 1, Brett Panzarella 1, Reynal Santana 4, Chris Woodring 1.

Erie Strong Vincent 14 18 19 10 - 61

Hatboro-Horsham 7 14 13 5 - 39

ESV: Green 4, Morris 26, Pointer 7, Racley 17, Wofford 7.

H: Jim Gavaghan 3, Katz 3, Walt Kimble 9, Brian McEachern 4, Billy Metzgar 6, Zach Quattro 7, Jack Wingen 7.

Jack Schott Tournament Conestoga 12 7 13 13 - 45

Holy Ghost Prep 11 9 14 13 - 47

C: Daryl Caldwell 8, Andrew Diehl 11, Dionda 17, Martin Dorsey 2, James VanDeventer 4, Dan Vila 3.

HGP: George Armengani 7, Matt England 24, Alex Hanssen 8, Andre Puleo 2, Zahar Watkins 6.

Halifax (Nova Scotia) 13 13 7 4 - 37

North Penn 18 20 21 15 - 74

H(S: Alfred Burgesson 7, Delicaet 2, Egelhoff 3, Mike Fraser 1, Nate Grant 6, Raheem Johnson 6, Logan MacGilliurary 11, Suissa 1.

NP: Brian Coleman 7, Aaron Dean 9, Jason Jones 9, Jin Lim 9, Cordell Lord 16, Noah Melthior 10, Joe Richards 6, Kevin Shue 6, Quade Smith 2.

Jameer Nelson/Pete Nelson Classic

Susquehanna Township 8 16 10 7 - 41

Martin Luther King 8 15 18 13 - 54

ST: Roman Letterlough 12, Nehemiah Mack 19, Gabriel Mack 5, Joseph Marshall 1, Takhi Turner 2, Quintin Ward 2.

MLK: Greg Bennett 5, Sammy Foreman 18, Tyheem Harmon 12, Xavier Malone 3, Jabri McCall 8, Jahmir Taylor 8.

Atlantic City 11 10 15 16 - 52

Chester 10 15 12 21 - 58

AC: Kevin Allen 9, Isaiah Graves 21, Bryan Nolan 4, Jamir Prevard 6, Tashad Reynolds 5, Lamar Thomas 4, Dennis White 4.

C: Khaleeq Campbell 4, Conrad Chambers 4, Marquis Collins 7, Mahir Johnson 17, Tyrell Sturdivant 24, Brewster Ward 2.

KSA Tournament

Vista Murrieta 5 9 13 10 - 37

Central Bucks East 17 11 7 16 - 51

CBE: Travis Ives 5, Ben Kardane 6, Brendan McLaughlin 14, J. O'Neil 2, Brendan O'Neil 6, Blake Peterson 6, Tommy Strasburger 12.

Mingo Central (WV) 8 28 21 16 - 73

Owen J. Roberts 16 21 24 15 - 76

MC(: Dillon 4, Hammond 4, Hatefeild 15, Hateher 9, Hatfield 9, Lee 18, May 14.

OJR: Morgan Bailey 19, Brad Beard 2, Ben Condello 10, Matt Crider 25, Ben Huzzard 2, Ryan Michener 4, Sam Murphy 11, Cameron Reid 3.

Lenape Showcase

Archbishop Ryan 10 11 9 14 - 44

Delsea 6 12 12 20 - 50

AR: Austin Chabot 7, Matt Dever 8, Nick Heuser 3, Brendan Horan 11, Fred Killian 8, Austin Slawter 7.

D: Kris Anderson 2, Keith Braxton 23, Dan McDuffie 1, Kaleb Morton 11, Kwame Morton 7, Ronnie Russell 6.

Malvern Prep 15 22 15 10 - 62

Sterling 14 14 7 11 - 46

MP: Chris Anderson 5, Chance DiFebbo 8, Jack Doherty 5, Joey Fitzpatrick 12, Brent Greeley 11, Hayden Mahoney 4, Andy Pancoast 9, Will Powers 2, Ricky Walsh 6.

S: Kevin Gilligan 5, Marvin Jones 13, Jarod Mullica 18, Tommy Sheehan 1, Ryan Smith 3, Devon Tuten 6.

Lower Moreland Tourn.

Northeast 17 18 18 12 - 65

Calvary Christian 17 9 21 22 - 69

N: Desean Brown 13, Quintin Graves 6, Dalvin Johnson 6, Will Okrafo-Smart 9, Rashee Walls 5, Elmange Watson 17, Tyriq Wilson 9.

CC: Sam Bair 17, Jon Boback 20, Micah Doran 5, Peter George 5, Brett Kikendall 6, Robert Morales 10, Joel Thibobeau 6.

Conwell-Egan 18 9 14 12 - 53

Lower Moreland 8 10 6 9 - 33

C: Jordan Burney 8, Vinny Dalessandro 2, Stevie Jordan 16, Sean Kelly 2, Chase Kumor 12, LaPri Pace 10, James Thompson 3.

LM: Matt Cerruti 2, Nick Cerruti 4, Danny Duffey 15, Jake Fazio 2, Joe Leventhal 2, Nick Smolda 5, Stefan Zoubroulis 3.

Marple Newtown Tourn.

Delco Christian 11 20 17 9 - 57

Marple Newtown 9 23 13 15 - 60

DC: D.L. Browne 6, Ron Burrell 4, Wyatt Harkins 13, Henry Miller 26, Johnny Reese 2, Nazim Tremell-Wells 6.

MN: Matt Bailey 2, Tom Davis 4, Nick Giordano 19, matt Hahn 6, Tim MacNeal 7, Jake McGee 21, Mike Rutecki 1.

Phoenixville 12 7 10 16 - 45

Bishop Shanahan 18 13 15 19 - 65

P: Mike Anthony 3, DeAndre Gavsden 9, James Jackson 2, Billy Kedra 8, Cole Luzins 2, Marquise McDuffee 6, Matt Ohare 3, Eric Wallace 12.

BS: Dylan Alderman 5, Mike Booth 17, Pat Corcoran 5, Doug Costin 18, Hector Hilton 4, Joe Lord 12, Dan Murphy 4.

New Egypt Classic

King's Christian 3 6 10 8 - 27

Solebury School 12 15 19 17 - 63

KC: Ryan Anderson 2, Jared Jewett 5, Aaron Panagotopulos 3, Jonathan Roselli 4, Tejuan Russell 6, Cole Trimble 7.

SS: Justin Burger 25, Malik Harvey 12, Darvin Johnson 16, Trevor McLaughlin 2, Macio Sexton 8.

Over The River Tourn.

New Hope-Solebury 14 15 11 13 - 53

South Hunterdon 11 13 14 4 - 42

NH: Dan Doolan 2, Jack Dougherty 18, Andre Garabaldi 2, Spencer Tinkel 16, Anthony Valhovic 5, Max Wagner 10.

SH: Begg 10, Carey 3, Colon 2, Davis 6, Frazee 2, Hope 4, Troutman 15.

Penncrest Tournament

Council Rock South 7 3 8 9 - 27

Penncrest 13 20 15 19 - 67

CRS: Agasar 2, Dean Blank 2, Buchnile 5, Eric Gallo 3, Matt Stewart 7, Mike Stock 3, Tom Townsend 3, Jack Wheatley 2.

P: Nolan Carroll 5, Rahjee Carroll 5, Ben Casanova 6, Mike Doyle 24, John George 2, Rahmi Halaby 13, Drew Hanna 2, Ethan Heller 3, Nick Ladd 3, Matt Lunger 2, AJ Taylor 2.

Piggly Wiggly Roundball Classic

Linden 19 26 0 0 - 45

Imhotep Charter 21 27 0 0 - 48

L: Carter 6, Dolbrize 4, Hamilton 2, Jones 22, Moore 4.

IC: Deion Evans 2, Jakwan Jones 13, Devin Liggeons 8, Sean Lloyd 3, Dymir Logan 4, Daron Russell 9, Basil Thompson 9.

Robert Hopf Tourn.

MaST Charter 10 10 8 17 - 45

Upper Merion 26 12 16 11 - 65

MC: Matt Carter 4, Colin Dever 5, Shane Henehan 10, Shane Holmes 12, Tim Kaelin 6, Bryan Kaelin 3, Donato Wepryk 5.

UM: Ryan Brennan 6, Josh Grant 9, Dan Kubler 6, Ethan Miller 4, Samir Patel 11, C.J. Reinert 2, Branden Rhodes 8, David Stecz 19.

Franklin Towne Charter 11 7 8 12 - 38

Jenkintown 16 16 8 16 - 56

FTC: Ryan Boyd 14, Stephen Callahan 4, Demetrius Frye 4, Mike Kessler 12, Sean Pera 2, Cordelle Swinson 2.

J: Ethan Goldman 13, Aidan Lorenz 4, Liam Mulvaney 5, Colin Mulvaney 17, J.J. Naborn 2, Frank Sobolewski 6, Greg Wagner 9.

Shippensburg Tourn.

Octorara 22 6 17 15 - 60

Shippensburg 14 28 8 13 - 63

O: Tarojae Brake 4, Corey Cooper 16, Andrew Forman 5, Jackson Ray 18, Nate Reynolds 2, Jiaire Rogers 3, Terrel Thompson 5, Devante White 7.

S: Hastings 13, Jacoby 6, Lovett 8, Spencer Van Scyoc 32, Shannon 4.

Shooting Touch Shootout

DeMatha (Md.) 22 19 18 23 - 82

Archbishop Wood 12 15 16 20 - 63

D(: Clark 3, Darling 3, Garner 4, Grant 8, Hampton 10, Harvey 9, Henson 26, McMorris 3, Moore 8, Newble 6, Taylor 2.

AW: Aidan Clinton 2, Luke Connaghan 4, Cody Fitzpatrick 15, Tommy Funk 7, Matt Funk 4, Joe Lostracco 9, Tom Rush 4, Pat Smith 18.

St. Augustine Classic

Wildwood Catholic 9 12 9 7 - 37

LaSalle 11 10 11 13 - 45

WC: George Cook 4, Clint Freeman 15, Kevin McWade 12, Jordan Robertson 6.

L: Chuck Champion 19, Dan Corr 3, Jalen Herdsman 10, Dave Krompotich 9, Najee Walls 1, Shawn Witherspoon 3.

Camden Catholic 10 14 25 12 - 61

Bonner-Prendergast 8 11 10 11 - 40

CC: Rob Brosh 13, Brendan Crawford 14, Courtney Cubbage 16, Cole Janowsky 2, Demola Onifade 6, Thomas Organ 7, Jimmy Robinson 3.

B: Ryan Germany-Hill 2, Dillon Haas 2, John Hargraves 2, Tyler Higgins 9, Danny Ings 12, Tom McLoone 13.

Father Judge 17 9 14 17 - 57

St. Joseph 15 14 12 20 - 61

FJ: Will Brazukas 8, Jamir Coleman 9, Aaron Curry 4, Justin Flemings 7, Johnmike O'Connor 17, Quincy Reed 4, Mark Rodriguez 8.

SJ: Laquay Brown 6, Devin Martin 8, B.J. Mitchell 10, Ricardo Quiringdongo 8, Charlie Riccardi 23, Val Vadino 6.

State College Tourn.

Bethlehem Freedom 10 10 7 13 - 40

Upper Darby 11 13 19 14 - 57

BF: Najee Cash 3, Jason Fraser 6, Josh Jackson 8, Nigel Long 10, Dashaun Neufville 7, Kylon Pretty 2, David Williams 4.

UD: Isheem Adams 11, Torey Green 11, Quadir Rice 15, Demetrius Timmons 5, Beni Toure 10, Corey Williams 5.

Juenger Christmas Tournament

Devon Prep 11 5 11 21 - 48

Bensalem 14 2 3 23 - 42

DP: C.J. Kohlbrenner 14, Grant Letran 8, Mike McKenna 9, Matt McSurdy 10, Andrew Shannon 7.

B: AJ Brody 3, Brian Kilcoyne 12, Chris Kilcoyne 8, Avery Nyekan 4, Neel Patel 12, Brandon Vaughan 3.

Academy Park 14 10 22 17 - 63

Haverford High 16 11 6 17 - 50

AP: Jawan Collins 6, Terran Hamm 16, Dayjuan Henson 5, Brian Ingram 5, Travis Smith 15, Cyrie Spencer 14, Kaleb Taliaferro 2.

HH: Ryan Clancy 5, Jack Donaghy 4, Joe Ghisu 3, Tom Liebig 27, Mike O'Halloran 5, Jimmy Roe 6.

Stop DWI Classic

New Rochelle 13 17 8 19 - 57

Math, Civics and Sciences 15 21 17 10 - 63

NR: Alleyne 5, Dorn 6, Galamore 3, Lewis 12, Peterson 8, Reese 15, Tuci 8.

MCaS: Nazeer Bostick 15, Isaiah Culpepper 2, Samir Doughty 13, Keith Griffin 2, Tyrese Hester 8, Terquin Mott 4, Lou Myers 7, Mike Watkins 12.

Triangle Club Tourn.

Pope John Paul II 9 16 12 29 - 66

Bishop McDevitt 14 16 20 23 - 73

PJPI: James Bleming 18, Michael Cianciulli 7, Nick Giampetro 17, Matt Mesaros 3, Roasario Peloro 6, Tim Tadros 9, Patrick Vasas 6.

BM: James Bogans 15, Qadir Burgess 2, Jayson Clark 9, Allen Harmon 2, Tyrell Long 18, Matt Reed 2, Amin Taylor 25.

Walt Katuzny Tourn.

New Media Charter 20 17 15 8 - 60

Radnor 18 19 11 25 - 73

NMC: Devin Bullock 14, Keron Cumberbatch 1, John Fieffe 7, Lateef Govan 9, Tyquill McFadden 4, Jirveese Thomas 25.

R: Nelson Blickman 28, Chris Galloway 2, Nick Kelly 17, Andrew Lundstrom 4, Terrance Quinn 11, Rashawn Reed 11.

West Catholic Classic

Bartram 25 11 14 20 - 70

Abington Friends 17 8 12 14 - 51

B: Shawn Bailey 9, Lymiere Banks 4, Kevin Brown 10, Kameer Cryor 10, Martin Fischer 2, Sharif Goffi 2, Jameel Hester-Bey 2, Romello Johnson 6, Malik Smith 25.

AF: Jordan Greene 20, Yohn Hall 4, Joe Robinson 25, Dariush Sosnowski 2.

William Allen Holiday Tournament

William Allen 23 10 6 6 3 - 48

Springfield (D) 6 15 9 15 5 - 50

WA(P: Barnett 16, Davis 7, Myers 2, Sheppard 7, Smith 1, Texter 8, Walton 7.

S(: Brian Allen 13, Derrick Aungst 6, Sean Carpenter 7, Jordan Collins 7, Brian McCloskey 2, Kevin McCormick 10, Chris Strawley 5.

Wyomissing Holiday Tournament

Oxford 11 20 19 6 - 56

Wyomissing 11 16 6 10 - 43

O: Miles Clarke 11, Dillion Dunn 8, Ryan Hubley 9, Jordan Logan 19, Musty Mahmud 8, Shane Quigley 1.

W: Bolton 6, Hartman 6, Kovch 4, Lewis 6, Paolini 4, Reedy 9, C Smith 2, S Smith 2.

Nonleague

Washington 15 20 18 14 - 67

Prep Charter 17 12 7 5 - 41

W: Asante Ali 4, Jerome Blume 8, Charles Brown 14, James Cottrell 11, Hunt-Hawkins 3, Darrin Jainlett 2, Malcolm Jerkins 4, Jaleel Moses 5, Harvey Mosley 4, Joseph Randall 12.

PC: Brandon Brown 12, Michael Diggins 1, Johnny Edens 2, Zamir Let 6, Amir Molton 6, Dontaye Morris 4, Rahim Washington 10.

Girls' Basketball Boxes

Boardwalk Carlson

Council Rock North 5 15 13 14 - 47

St. Hubert 16 7 9 5 - 37

CRN: Madison Attanasio 12, Katie Bundy 2, Hailey Burns 4, Tara Garfield 2, Jessica Gerber 16, Megan Haggerty 3, Emily Mackin 6, Hannah Weiler 2.

SH: Gina Cocci 4, Maria Derentz 2, Alexa Forward 2, Meghan Matthews 6, Caroline Price 9, Megan Reilly 3, Kelly Riley 11.

Boardwalk McAlarnen

Radnor 15 11 9 9 - 44

Germantown Friends 6 8 12 7 - 33

R: Kristin Hamill 10, Lauren Pacifico 8, Myonie Williamson 26.

GF: Skyler Alig 5, Julia Mankoff 3, Caroline Myran 18, Imami Ross 7.

Boardwalk Tarbotton

Notre Dame (N.J.) 13 14 15 16 - 58

Springfield (D) 11 14 11 13 - 49

ND(: Jenna Carella 4, Olivia Cleale 4, Camille Duncan 6, Tori Fantozzi 2, Trinity Holmes 1, Olivia Lewandowski 4, Chelsea Maguire 9, Morgan Mitchell 4, Sam Widmann 24.

S(: Alyssa Abbonizo 1, Rebecca Bennett 8, Madison D'Ambrosio 12, Maggie O'Connell 8, Jess Pearse 3, Michelle Ronayne 7, Sam Tamaccio 10.

Boyertown Bear Classic

Downingtown East 2 4 4 16 - 26

Boyertown 25 10 4 12 - 51

DE: Aryah Aungst 4, Katelyn Crum 1, Kennedi Van Eyken 3, Lindsay Kent 6, Laura Ochsner 1, Paige Warfel 11.

B: Ali Bauman 6, Sam Brensiger 2, Megan Christman 1, Brooke Erb 4, Maria Garofolo 4, Abby Kapp 13, Taylor Landis 2, Amander Moyer 4, Dee Terry 8, Jordan Webb 7.

Bulldog Holiday Tourn.

Quince Orchard 4 4 8 7 - 23

Gwynedd-Mercy 13 17 12 9 - 51

QO: Emily Baumgartner 8, Brittany Beckwith 6, Alexa Sammartiz 5, Babepte Sanmartin 4.

G: Maggi Cameron 2, Jessica Campbell 2, Erica DeCandido 6, Tara Dingley 2, Megan Dougherty 19, Christa Giordano 7, Kristin Pollick 3, Emily Sullivan 10.

Cairn University Classic

Timothy Christian 10 13 10 10 - 43

Phil-Mont Christian 10 6 13 15 - 44

TC: Natasha Audain 6, Michaela Csorny 6, Elena DiLeo 6, Hannah Saquian 21, Gabrielle Saydee 2, Sabrina Solorzano 2.

PC: Tracey Goodman 11, Jana Goodman 12, Sierra Green 3, Keyen Green 14, Lauren Tipton 4.

Constitution Tourn.

Paul Robeson 4 13 10 17 - 44

Roxborough 5 2 18 10 - 35

PR: Foster 7, Myers 20, Perry 15, Taylor 2.

R: Tia Devlin 4, Brandi Donnell 2, Dellamae Traynhan 5, Cassandra Upchurch 22, Chelsea Warren 2.

Diamond Classic

Delaware Military Acad. 4 0 4 6 - 14

Harriton 21 17 16 5 - 59

DMA: Garbowski 10, Garbowski 2, Wolfe 2.

H: Nadirah Anderson 7, Lyndsey Biebel 6, Sophie Grady 3, Katie Melvin 12, Haley Morris 5, Christina Mullen 9, Sabrina Tabasso 12, Olivia Tevis 5.

Garnet Valley Tourn.

Archmere (Del.) 6 5 8 5 - 24

Garnet Valley 10 6 7 19 - 42

A(: Irvine 3, Mason 3, Olsen 4, Payne 6, Woodside 8.

GV: Megan Blair 2, Macy Goldbach 2, Jordan Ireland 9, Maddie Ireland 10, Katie Steck 2, Sam Tomasetti 5, Haley Warden 12.

W.C. Henderson 15 14 12 0 - 41

Academy Park 9 4 5 13 - 31

WH: Brynn Cullinan 8, Breanna Feeley 10, Julie Gawrylowicz 9, Julie Jones 1, Chynna Scott 11, Taylor Webb 2.

AP: Deirriel Bennett 13, Tytianna Mobley 7, Madisonn Street 10, Alyssa Williams 1.

George W. Snear Tourn.

Lansdale Catholic 22 11 9 8 - 50

Pope John Paul II 14 7 14 23 - 58

LC: Amanda Bradley 2, Erin Brokans 3, Lexie Ferko 4, Rachel Hart 2, Taylor Herd 27, Kim Talley 7, Abby Ward 3, Sammi Winslow 2.

PJPI: Susan Bossler 18, Ellen Chernaskey 10, Lauren Dao 1, Stephanie Petery 2, Gabby Troisi 20, Jenna Widdicombe 4, Dahlia Wilson 3.

Mount St. Joseph 13 19 11 10 - 53

Norristown 10 6 6 3 - 25

MSJ: Emily Carpenter 2, Caitlyn Cunningham 2, Alex Louin 13, Carly Monzo 14, Colleen Steinmetz 2, Libby Tacka 9, Mary Kate Ulasewicz 6, Sarah Wills 5.

N: Tatiana Dewalt 7, Keifonna Ferguson 12, Essence Milligan-Williams 6.

Krah Classic

Northampton 20 21 11 21 - 73

Pennsbury 10 19 12 16 - 57

N: Asia Blount 8, Erica Filipovits 6, Giavonna Martinez 10, Ali Reppert 18, Francesca Sanchez 2, Zeniyah Sanders 4, Leandra Sterner 25.

P: Sarah Alturuse 7, Sajanna Bethea 18, Niasa Boone 2, Emily Edwards 2, Kate Foley 5, Farryl Groder 6, Maggie Kane 10, Kaitlin Kelly 6, Sarah McDonald 1.

Lower Moreland Tourn.

Girard College 7 9 10 6 - 32

Lower Moreland 11 17 21 10 - 59

GC: Rashae Benvow 1, G'Mrice Davis 28, Kapria Powell-Stewart 1, Brianna Smith 2.

LM: Bridgette Alexander 14, Jordan Cohen 7, Jess Dranzik 2, Lauren Killion 19, Rachel Millan 7, Erin Przbylinski 4, Kaley Przbylinski 6.

Bristol 12 9 4 6 - 31

Truman 10 25 10 17 - 62

B: Khadaija Hicks 4, Emily Huffnagle 4, Olivia O'Nal 6, Alicia Reilly 2, Kate Santana 2, Janiree Wooten 8, Jasmine Wooten 5.

T: Alexis Booker 2, Shappelle Brewton 16, Jayda Campbell 6, Tianna Coleman 7, Taylor Gasperi 6, Khristaijah Jackson 15, Daeja Moore 2, Jasmyn Wilson 8.

Marple Newtown Tourn.

Bishop Shanahan 17 16 21 12 - 66

Marple Newtown 9 16 4 7 - 36

BS: Annie Briglia 7, Kelly Dreiling 7, Ciara Forde 10, Kristen Habbel 8, Nikki Juliana 13, Mikayla Maxwell 6, Rachel Parker 9, Grace Phillips 3, Kathleen Wirshup 3.

MN: Megan Devine 4, Carley Hamilton 7, Megan Lynch 2, Julia Lynch 2, Riley Paolino 3, Rylee Power 17, Nicole Smyth 1.

Phoenixville 11 6 13 8 - 38

Delco Christian 7 21 11 8 - 47

P: Jess Anthony 7, Jada Boyce 9, Julia Brown 3, Gabby Duda 2, Khadijah Fordbey 6, Rachel Miller 2, Mac Smith 2, Naomi Washington 7.

DC: Jamie Barr 11, Analeigh Crisanti 5, Emma Ellsworth 4, Victoria Eppright 4, Siani McNeil 12, Claudia Norton 3, Paige Thompson 6, Alex Thompson 2.

Oxford Tournament

Wilmington Charter 10 3 6 12 - 31

Chichester 13 9 4 16 - 42

WC: Baunshaulk 2, Behmke 2, Cammisa 8, Kaminski 1, Modi 5, Shivery 5, Waltz 8.

C: Lauren Carrafa 4, Jess Cruz 2, Tequila Donnelly 6, Logan Newman 14, Haley Sipple 4, Maddie Thornton 12.

Pequea Valley 10 15 9 17 - 51

Oxford 16 5 9 12 - 42

PV: Victoria Dhaven 14, Alyssa Hershey 26, Amanda Houck 2, Heather Lockard 5, Megan Stoltzfus 4.

O: Hannah Bahls 17, Alex Fernandez 10, Grace Hennessey 4, Devon Nask 5, Meghan O'Connor 4, Emily Shallow 2.

Plymouth Whitemarsh Tournament

Baldwin 7 10 6 2 - 25

Plymouth Whitemarsh 8 18 9 9 - 44

B: Imani Brown 2, Kejohna Hammond 11, Danielle Hammond 10, Jen Motter 2.

PW: Asia Baker 11, Hickson 1, Rachel Konowal 5, Chrissie Mesunas 5, Alynna Williams 22.

Preferred Sportswear Christmas Tournament

Simon Gratz 6 15 7 14 - 42

Penncrest 14 10 11 14 - 49

SG: Nardaja Allen 7, Ciana Ballard 6, Tianna Barnette 6, Brianna Jenkins 14, Kira Lewis 9.

P: Erin Dougherty 4, Brittany Hickman 8, Shayla Kennedy 3, Nicole Mason 7, Colleen O'Brien 2, Kate Panzer 8, Katie Russo 17.

Sun Valley 13 7 9 13 - 42

Interboro 2 5 14 4 - 25

SV: Madison Corrento 8, Brook Duncan 7, Chelsea Jones 10, Steph Kelly 2, Kate Lannon 11, Shannon Savage 4.

I: Sami Barnett 3, Suzey Fink 2, Stacie Hallinan 2, Amy Huddell 3, Brandi James 2, Gina McNamee 5, Becca Reifer 8.

Quakertown Tourn.

William Tennent 17 12 20 10 - 59

Quakertown 10 9 6 9 - 34

WT: Nikki Alden 18, Alyssa Christiansen 3, Kyla Gibson 11, Rachel McCabe 2, Angie Pomponio 19, Sarah Richie 1, Jenn Rutkowsky 3, Emily Wasserleben 2.

Q: Ahinne 2, Cooke 4, Klee 5, Kressley 2, Lynn 4, Morano 9, Ashley Ruzicka 8.

Queen Anne's Tourn.

Thomas Stone (Md.) 9 10 8 10 - 37

St. Basil 18 6 11 13 - 48

TS(: Brown 1, Clark 5, Dorsey 2, Haldary 1, Jenkins 6, Nelson 1, Jade Sink 12.

SB: Caroline Buckley 2, Holly Forst 6, Kalee Fuegel 7, Molly Greenberg 8, Natalie Kucowski 2, Karen Lapkiewiecz 6, Kelly Mancini 5, Liz Napierkowski 2, Kate Skalski 5, Allie Sloan 5.

Queen of Palms Tourn.

St. Petersburg (Fla.) 15 9 11 21 - 56

Bonner-Prendergast 14 17 11 20 - 62

SP(: Baskin 11, Berenbaum 11, Brown 10, Everhart 11, Myrick 2, Uchatafe 10, Wilson 1.

B: Amber Ballinger 8, Princess Clemons 8, Shalina Miller 15, Alyssa Monaghan 15, Sarah Monaghan 12, Anna Savage 3, Sierra Stretch 1.

Ridley Christmas Tourn.

Penn Wood 9 10 12 17 7 8 8 - 71

Ridley 12 8 10 18 7 8 10 - 73

PW: Lorna Caesar 15, Indiah Cauley 21, Joy Morton 6, Dahnye Redd 18, Simone Walker 11.

R: Hanna Crowley 4, Isabella Hamlin 4, Mel Malseed 2, Bree Mulhern 14, Jalessa Rodriguez 12, Mary Kate Rumbaugh 34, Kristin Saraceni 3.

Chester 17 8 17 13 - 55

Cheltenham 10 14 11 27 - 62

C: Camry Adams 11, Bailey Cowen 2, Lanaysia Dixon 24, Kah'leyah Purnsley 16, Khani Whitfield 2.

C: Aigner Brookard 4, Nashira Brown 3, Ashley Jones 30, Monet McGorda 4, Amarri Trueheart 14, Gabrielle Wright 7.

Robert Hopf Basketball Tournament

Upper Moreland 8 6 4 7 - 25

Springfield (M) 6 17 16 5 - 44

UM: Julia Gatto 5, Jenna Getz 3, Karli Lynch 3, Allie Miller 1, Maddy Pisut 8, Collen Ward 3, Emily Zanine 2.

S(: Veronica Asman 10, Molly Dugan 11, Jayla Green 5, Bailey Kerwson 6, Jewell Ringgold 4, Maura Ryan 6, Megan Wheatley 2.

Sacred Heart (Pa.) 6 11 6 6 - 29

Jenkintown 19 10 15 16 - 60

SH(: Emily Cartasalsa 2, Kayla Cecchine 1, Kerri Corcoran 2, Celine Dugan 2, Hannah Kearns 2, Lauren Kilroy 4, Bridie Anne MacCrory 1, Jessica McTaggart 4, Nicolette Paci 11.

J: Emma Dorshimer 18, Molly Dorshimer 2, Nina Grosbard 4, Madison Kremp 16, Kayla Morrow 2, Lauren Shenk 2, Ruby Westkaemper 16.

Salisbury Twp. Tourn.

Bethlehem Freedom 16 13 7 8 - 44

Hatboro-Horsham 3 7 6 12 - 28

BF: Coyne 1, Dosedlo 10, Erie 2, Garza 4, Herman 4, Husser 13, McCasin 6, McCready 2, Rosete 2.

H: Diamond Black 2, Amanda Brett 6, Rachel Helton 7, Maddy Laesieg 1, Cassidy Quattro 11, Haley Seifert 1.

Spring-Ford Tourn.

Coatesville 20 16 18 19 - 73

Octorara 5 6 3 2 - 16

C: Bookman 17, Irelynn Donovan 14, Irwin 10, Jamison 6, Nafisa Saunders 17, Turner 5, White 4.

O: Rocio Hernandez 2, Brielle Kirk 8, Amber Stirling 2, Brianna Walter 4.

Downingtown West 13 6 6 17 - 42

Penn Charter 14 16 12 17 - 59

DW: Megan Camden 4, Maddie Dew 26, Megan Graham 2, Megan Kuhmar 2, Holly Schanck 4, Hanna Supplee 4.

PC: Mireyah Davis 3, Hannah Fox 18, Camryn Gold 10, Alexis Hnatkowsky 2, Caroline Jones 2, Christina Kubach 3, Ayanna Matthews 16, Nicolette Napoleon 3, Julie Webb 2.

Hempfield 7 11 16 20 - 54

Council Rock South 8 13 10 12 - 43

H: Clark 10, Duscha 9, Eager 11, Loose 4, Rohrer 12, Strothers 5, Thomas 3.

CRS: Cara Barlow 2, Emily DeAngelis 9, Taylor Dillon 14, Payton Spadiccino 6, Shannon Taub 3, Allison Taub 9.

Upper Darby 10 15 10 12 - 47

Agnes Irwin 11 4 5 13 - 33

AI: Sierra Corbett 5, Michala Maciolek 2, Lauren Spinelli 8, Autumn Wedderburn 2, Stephanie Williams 16.

Strath Haven 14 7 4 14 - 39

Central Bucks South 18 22 12 10 - 62

SH: Katie Fisher 4, Ami Iannello 2, Brandi Johnson 17, Bridget Scott 6, Ellie Stief 5, Rachel Vresilovac 5.

CBS: Sam Clevenstine 2, Taylor Dunn 17, Marybeth Evangelista 4, Emma Gardy 7, Alysha Lofton 6, Lauren Mosher 4, Kaley Smith 7, Jordan Vitelli 9, Brianna Wade 6.

Notre Dame 14 9 7 10 - 40

Conestoga 8 6 11 9 - 34

ND: Caitlin Clark 7, Colleen Donnelly 2, Alex Kane 11, Leanne Purcell 2, Kristen Rogers 3, Rachel Ryan 6, Sam Sacchetta 5, Casey Walsh 4.

C: Rachel Howry 4, Ellie Mack 10, Kate Nalavanko 13, Maddy Tessier-Kay 7.

Unionville Tournament

Central Bucks East 8 10 10 7 - 35

Haverford High 6 6 0 11 - 23

CBE: Katelyn Miller 4, Lindsay Nier 2, Kyra Scaliti 2, Emily Sebesky 8, Courtney Webster 17, Caroline White 2.

HH: Erin Burke 2, Samantha Estes 1, Meghan Fowler 2, Kelly Lyons 2, Rose O'Halloran 11, Mollie Reynolds 5.

Liberty 11 18 15 12 - 56

Unionville 6 17 14 12 - 49

L: Amann 1, Capuano 18, Oyeniyi 9, Pastor 5, Pinter 8, Snead 3, West 3, Zerby 9.

U: Micayla Flores 17, Emily Mason 2, Sam Pancoast 3, Casey Scheuer 6, Lexi Shanahan 6, Maddie Shanahan 4, Taylor Thames 4, Adrianna Weaver 7.

Upper Dublin Classic

Abington 4 10 6 25 - 45

Upper Dublin 15 5 11 18 - 49

A: Bre Bermel 5, Taylor Deal 2, Michael Harris 14, Sammy Lochner 2, Gabby Nolan 5, Joslin Poole 1, Deja Rawls 14, Leah Simmons 2.

UD: Allison Chernow 6, Julie Cross 10, Regan Gallagher 9, Taylor Linus 6, Kayla McAneney 18.

S. Chestnut Hill 8 12 4 7 6 - 37

Villa Joseph Marie 4 7 11 9 3 - 34

SCH: Chloe Burns 2, Caroline Henry 3, Lindsay Hiner 14, Marissa Pownall 7, Julia Schumacher 8, Madi Sehn 1, Kate Shields 2.

VJM: Shannon Coleman 6, Dumsie Ebo 6, Caroline Gray 4, Marissa Morano 4, Megan Morrison 1, Mary kate Ridgeway 11, Sam Schubert 2.

Valley Forge Christian Tournament

Mount Airy Christian 11 10 12 15 - 48

Calvary Christian 11 12 8 9 - 40

MAC: Alyssa Bowen 21, Shannon Eaton 4, Katie Flemming 10, Ashley Kurdziolek 8, Hannah Wiland 5.

CC: Megan Barish 2, Kelsey Caldwell 2, Lauren Kachnycz 7, Shannon Kelly 6, Kendra Stum 19, Naoimi Thompson 4.

West Chester Classic

Neumann-Goretti 23 14 14 13 - 64

Villa Maria 2 10 7 10 - 29

N: Ella Awobajo 2, Stephanie Brown 2, Ciani Cryor 5, Kaschae Harris 1, Alisha Kebbe 3, Ciani Martin 19, Schofield 2, Kamiah Smalls 2, Tanesha Sutton 10, AJ Timbers 19.

VM: Blair Allan 4, Jackie Carlin 14, Mora Fetterolf 1, Danielle Knopp 2, Mary Kate O'Malley 1, Shea Saturno 2, Devon Tirney 5.

Archbishop Ryan 7 6 5 5 - 23

Cardinal O'Hara 11 12 14 15 - 52

AR: Taylor Adair 5, Shannon Glenn 4, Devon Jones 1, Cailee O'Shea 4, Shayna Rodriguez 2, Danielle Skedzielewski 3, Alison Szyszko 4.

CO: Sam Amicone 2, Mia Farmer 16, Rachel Guy 8, Maeve Heneghan 2, Christina Manning 11, Hannah Nihill 6, Mary Sheehan 2, Kim Whelan 5.

Nonleague

Archbishop Carroll 10 13 3 17 - 43

Episcopal Academy 1 15 10 7 - 33

AC: Jess Carney 5, Julia Gantz 19, Anne McKnight 2, Keara McNulty 3, Lexi Stover 11, M.J. Valeri 3.

EA: Sarah Abbonizio 11, Maria Kilcullen 3, Lily Kuntz 7, Margaux Paolino 1, Meghan Pickell 8, Reilly Wright 3.

Sunday's Schedules

Boys' Basketball

NONLEAGUE

St. Anthony at Archbishop Ryan, 1

BOARDWALK CLASSIC - BILL OSBORN BRACKET

Germantown Friends vs. Washington Township at Wildwoods Convention Center, 7:15

BOARDWALK CLASSIC SHOWCASE

Harriton vs. Middle Township at Wildwoods Convention Center, 11 a.m.

CHARM CITY CLASSIC

Penn Wood vs. Thurgood Marshall at Park School (Md.), 5

JAMEER NELSON/PETE NELSON CLASSIC

Norristown vs. William Penn (Del.) at Widener University, noon

Lower Merion vs. Sanford (Del.) at Widener University, 1:45

St. Joseph's Prep vs. William Tennent at Widener University, 3:30

Neumann-Goretti vs. Chester at Widener University, 7

Methacton vs. Bartram at Widener University, 8:30

PENNCREST TOURNAMENT

W.C. Henderson at Penncrest, noon

SCHOLASTIC PLAY-BY-PLAY

Wissahickon vs. Martin Luther King at Chestnut Hill College, 1:30

Phila. Electrical vs. West Chester Rustin at Chestnut Hill College, 3:15

Plymouth Whitemarsh vs. Newark (Del.) at Chestnut Hill College, 5

TRENTON CATHOLIC TOURNAMENT

Pennsbury vs. St. Johnsbury (Vt.) at Trenton Catholic

Girls' Basketball

NONLEAGUE

Archbishop Ryan at Villa Maria, 6

BOARDWALK ANZELONE BRACKET

Friends' Central vs. Atlantic County Tech at Wildwoods Convention Center, 12:30

BOARDWALK CLASSIC LEWIS BRACKET

Abington Friends vs. Woodstown at Wildwoods Convention Center, 7:15

Absegami vs. Nazareth Academy at Wildwoods Convention Center, 8:45

WEST CHESTER CLASSIC

Great Valley vs. Oley Valley at West Chester University, 3

West Chester Rustin vs. Susquehanna Township at West Chester University, 4:30

Neumann-Goretti vs. Cardinal O'Hara at West Chester University, 6