Saturday's Results

Football

PIAA CLASS AAA SEMIFINALS

Archbishop Wood 63, Somerset 20

PIAA CLASS AAAA SEMIFINAL

St. Joseph's Prep 37, Pennsbury 7

Boys' Basketball

ANTHONY "CHIC" D'ANGELO

COACHES VS. CANCER TIP-OFF

Mastery North 54, Morrisville 33

Conwell-Egan 60, Bristol 44

ARCHBISHOP RYAN TIP-OFF

Archbishop Ryan 50, Lincoln 42

Central Bucks East 39, Bensalem 33

DEVON PREP TOURNAMENT

Devon Prep 50, Pope John Paul II 49

DOWNINGTOWN WEST TIP-OFF

Downingtown East 55, Upper Merion 45

Downingtown West 59, Pottsgrove 29

FRED PICKETT CLASSIC

Sanford (Del.) 63, Imhotep Charter 57

Washington 59, Chester 53

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE-MAPL

Hill School 60, Phelps 57

Friends' Central 62, Peddie School 47

FRIENDS SELECT INVITATIONAL

Mercy Vocational 57, Friends Select 41

MaST Charter 56, Franklin Towne Charter 50

GERMANTOWN COMMUNITY

Germantown Friends 58, Cardinal O'Hara 39

GHOSTS TIP-OFF CLASSIC

Abington 48, Upper Darby 33

GREAT VALLEY TIP-OFF

Perkiomen Valley 61, Church Farm 59

GREAT VALLEY TIP-OFF SHOOT-OUT

Great Valley 44, Boyertown 38

HAMBURG TIP OFF TOURNAMENT

Octorara 60, Manheim Central 54

HARRISBURG TIP OFF TOURNAMENT

Penn Wood 80, Freire Charter 54

HATTERS TIPOFF CLASSIC

Upper Moreland 45, William Tennent 37

Hatboro-Horsham 46, Lower Moreland 33

HUSKEY TIP-OFF TOURNAMENT

Bishop Shanahan 87, Northern York 43

INTERBORO TIP-OFF TOURNAMENT

West Catholic 58, Interboro 53

MANHEIM TOWNSHIP TIP-OFF

Exeter 47, Holy Ghost Prep 46

MARSHALL COUNTY HOOP FEST (KY)

Villa Angela-St. Joseph (OH) 60, Arch. Carroll 54

MEDIA SHOOT OUT

Chichester 55, Strath Haven 53

Academy Park 54, Penncrest 51 (OT)

MILITARY TIP-OFF

Valley Forge Military 74, Carson Long Military 47

ORELAND LIONS TOURNAMENT

New Foundations 60, Springfield (M) 55

Bishop McDevitt 72, Phil-Mont Christian 62

OXFORD TIP OFF TOURNAMENT

Lampeter-Strasburg 44, Oxford 43

PA. CHALLENGE

True Bright Science Academy 46, Franklin Learning Center 41

PAC-10/SUBURBAN ONE CHALLENGE

Central Bucks West 55, Spring-Ford 40

Central Bucks South 68, Pottstown 65

PANTHERS TIP-OFF TOURNAMENT

Central 48, Frankford 47

PENNRIDGE MEMORIAL TIP-OFF

Pennridge 68, Christopher Dock 53

Methacton 65, Saucon Valley 49

RABBERMAN TOURNAMENT

Jenkintown 52, George School 37

New Hope-Solebury 50, Council Rock South 46 RADNOR TIP OFF TOURNAMENT

Ben Franklin 43, Radnor 35

Episcopal Academy 77, Roxborough 35

RED JENKINS TIP-OFF CLASSIC

Math, Civics & Sciences 63, Annandale (Va.) 53 SCHOLASTIC PLAY-BY-PLAY TIP-OFF

Life Center 60, Academy of New Church 34

St. Joseph's Prep 56, Bartram 32

Calvert Hall (Md.) 77, Haverford School 48

Neumann-Goretti 55, Phila. Electrical 45

Pennsbury 53, Lower Merion 41

SKIP COLEMAN TIP-OFF BASKETBALL

North Allegheny 73, Norristown 39

SOLEBURY TIP-OFF TOURNAMENT

Solebury School 80, King's Christian 41

SOUDERTON TIP-OFF CLASSIC

Souderton 62, Overbrook (Pa.) 36

Simon Gratz 52, Allentown Central Catholic 41

UNIONVILLE TIP-OFF TOURNAMENT

Kennett 65, Delco Christian 53

Springfield (D) 52, Unionville 45

UPPER DUBLIN INVITATIONAL

Germantown Academy 61, Upper Dublin 49

VANGUARD CLASSIC TIP-OFF

Prep Charter 43, Sun Valley 40

VIKING TIP OFF WEEKEND

West Chester East 53, Mariana Bracetti 36

West Chester East 77, Moyer Academy (Del.) 47

NONLEAGUE

Penn Charter 52, Parkway Center City 44

Malvern Prep 84, Cristo Rey 52

Mastery South 58, Science Leadership 43

Bonner-Prendergast 51, Springs. Chestnut Hill 44

Girls' Basketball

ARCHBISHOP RYAN TIP-OFF T

St. Hubert 58, Phila. Academy Charter 18

Archbishop Ryan 55, St. Basil 38

CALVARY BAPTIST TIP-OFF

Plumstead Christian 35, Calvary Baptist 21

CHICHESTER TIP-OFF TOURNAMENT

Strath Haven 59, Chichester 41

COUGAR CLASSIC

Solebury School 46, Calvary Christian 35

FRIENDS SELECT INVITATIONAL

Franklin Towne Charter 36, Mercy Vocational 29

FRIENDS VS. INTER-AC CHALLENGE

Shipley 46, Episcopal Academy 40

Abington Friends 57, Agnes Irwin 37

GHOSTS TIP-OFF CLASSIC

Baldwin 44, Mastery North 40

Bishop Loughlin (N.Y.) 52, Abington 44

GREAT VALLEY TIP-OFF SHOOT-OUT

Bishop Shanahan 70, Chester 42

Downingtown West 35, Great Valley 30 (OT)

HARRITON TIP-OFF TOURNAMENT

Downingtown East 58, Oxford 23

HATTERS TIPOFF CLASSIC

Hatboro-Horsham 51, Nazareth Academy 44 (OT)

HILL SCHOOL TOURNAMENT

Hill School 51, Princeton Day 24

Springside Chestnut Hill 51, Perkiomen School 37

INTERBORO TIP-OFF TOURNAMENT

Ridley 60, Interboro 43

Bartram 45, Freire Charter 17

LADY WARRIOR CLASSIC

Mount St. Joseph 38, Methacton 27

MUHLENBERG TIP-OFF TOURNAMENT

Boyertown 59, Lebanon 28

NORTH PENN MAIDENS

Perkiomen Valley 46, North Penn 44

ORELAND LIONS TOURNAMENT

Jenkintown 46, Bishop McDevitt 27

Phil-Mont Christian 46, Springfield (M) 41

PENNRIDGE MEMORIAL TIP-OFF T

Christopher Dock 60, Audenried 56

SOUDERTON TIP-OFF CLASSIC

Norristown 49, Westtown 35

Allentown Central Catholic 47, Souderton 26

SPRINGFIELD TIP OFF TOURNAMENT

Central Bucks South 43, Notre Dame 24

SPRINGFIELD TIP-OFF TOURNAMENT

Penn Wood 63, Springfield (D) 48

UPPER MERION TIP-OFF TOURNAMENT Merion Mercy 57, Upper Perkiomen 35

WILDCAT TIP-OFF CLASSIC

Central Bucks East 46, Owen J. Roberts 38

WILLIAM TENNENT INVITATIONAL

William Tennent 48, Phoenixville 39

Imhotep Charter 45, Lower Moreland 40

NONLEAGUE

Notre Dame-Green Pond 42, Villa Maria 39

Schuylkill Valley 39, Pottsgrove 32

Wrestling

HAVERFORD DUALS

Chichester 60, Episcopal Academy 21

West Chester East 63, Episcopal Academy 16

Episcopal Academy 48, Cheltenham 30

Episcopal Academy 48, Roman Catholic 34

Episcopal Academy 48, Penn Wood 36

KNIGHTS DUALS

Bensalem 49, Archbishop Ryan 25

Archbishop Ryan 34, Academy Park 33

Archbishop Ryan 39, Muhlenberg 36

Archbishop Ryan 54, Southern 18

NEW HOPE-SOLEBURY INVITATIONAL

Team scores: 1. Haverford School, 234.5; 2. Upper Dublin, 189.5; 3. Abington, 139.5; 4. Central Bucks West, 135.5; 5. Westtown, 112; 6. New Hope-Solebury, 96; 7. Upper Merion, 72; 8. Bristol, 64; 9. Olney, 49.5; 10. Franklin Towne, 47; 11. Church Farm, 42; 12. Edison, 33; 13. Conwell-Egan, 30; 14. Boys' Latin, 11; 15. Overbrook, 10; 16. Mastery Charter, 9; 17. Solebury School, 4; 18. Faith Christian, 0.

Boys' Basketball Boxes

Anthony "Chic" D'Angelo Coaches vs. Cancer Tip-Off

Conwell-Egan 20 10 12 18 - 60

Bristol 4 8 20 12 - 44

C: Jordan Burney 8, Vinny Dalessandro 12, Karron Johnson 2, Stevie Jordan 24, Chase Kumor 7, LaPri McCray- Pace 4, James Thompson 3.

B: Ryan Cosby 5, Aiden Coughlin 10, Dave D'Angelo 2, Deonte Harris 13, Brandon Johnson 3, Jabar Rankins 7, Nick Santana 4.

Morrisville 11 10 7 5 - 33

Mastery North 16 6 18 14 - 54

M: Damon Douglas 7, Prince Farley 9, Mike Hychalk 6, Jordan Neal 2, Andrew Ortiz 4, Kasean Rivers 5.

MN: Fred Farris 20, Vernon Hellamf 2, Asa Kitchen 2, Daequon Plowdan 4, Rodney Ross 16, Eriq Washington 10.

Archbishop Ryan Tip-Off

Lincoln 19 12 8 3 - 42

Archbishop Ryan 13 13 13 11 - 50

L: Kyle Bailey 5, Marner 8, Ishmael Marshall 17, Meares 2, Sharptun 2, Lamar Talley 6, N. Wieman 2.

AR: Izaiah Brockington 18, Austin Chabot 18, Chris Guest 2, Fred Killian 3, Chris Kuhar 6, Kevin Nichols 1, Chris Palantino 2.

Central Bucks East 11 13 9 6 - 39

Bensalem 8 11 5 9 - 33

CBE: Joshua Cenderelli 3, Sean Dann 2, Cooper Fink 3, Justin O'Neil 4, Matt Pattyson 5, Blake Peterson 8, Tommy Strasburger 14.

B: Keith Howard 2, Nick Mulvey 5, Avery Nyekan 12, Neil Patel 7, Brandon Vaughn 4, Kevin Wade 3.

Devon Prep Tournament

Pope John Paul II 11 17 12 9 - 49

Devon Prep 11 10 10 19 - 50

PJPI: Mike Cianciulli 8, Rich Dunham 11, Nick Giampietro 23, Fran Interrante 2, Warner 3, Wood 2.

DP: Danny Brace 10, Joe Heater 2, Jack Hegerty 19, Daniel Shannon 8, Andrew Shannon 8, Andrew Walheim 3.

Downingtown West Tip-Off

Pottsgrove 3 7 11 8 - 29

Downingtown West 13 13 22 11 - 59

P: Nick DeCurtis 2, Michael Fowler 3, Louie Gibbs 9, Nazhir Goldston 5, Tyler Hibbs 2, Jared Mayes 2, Jaden Wade 6.

DW: Cole Calamaro 2, Marvin Davis 3, Ryan Detley 11, George Gordon 6, Don Guerrera 11, Jeff Halle 4, Will Johnson 3, Tyler McNulty 4, Josh Warren 15.

Fred Pickett Classic

Imhotep Charter 17 8 16 16 - 57

Sanford (Del.) 16 12 9 26 - 63

IC: Jaquan Arrington 5, Jaekwon Carlyle 4, Khajib Cousins 1, Devin Liggeons 8, Deance Robinson 13, Daron Russell 13, Khalief Tinley 11, Joshua Townsend 2.

S(: Eric Ayala 19, Mikey Dixon 23, Kyle Evans 7, Jahi Love 4, Conner Ruffo 4, Jacob Walsh 6.

Washington 16 13 15 15 - 59

Chester 13 10 15 15 - 53

W: Asanti Ali 9, Jerome Blume 16, Charles Brown 6, Aaron Curry 2, Shaheed Fagan-Haynes 11, Jheron Johnson 4, Elmange Watson 11.

C: Khaleeq Campbell 3, Marquis Collins 13, Maurice Henry 11, Jamar Sudan 16, Keyonte Watkins 10.

Friends Schools-MAPL

Hill School 25 12 14 9 - 60

Phelps 15 13 20 9 - 57

HS: Bryce Allen 12, James Fives 8, Andrew Lundstrom 13, Calvin Martin 9, Sam Norton 3, Solomon Ruddell 3, Seth Stankiewicz 12.

P: DaRon Curry 3, Anwar Epps 6, Antanas Krimelis 19, Quincy McKnight 10, Mustapha Traore 8, Oriol Tres 3, Mike Watkins 8.

Peddie School 7 16 15 9 - 47

Friends' Central 14 14 11 23 - 62

PS: Sukhjot Bains 5, Everson Davis 16, C.J. Davis 24, Chris Glazer 2.

FC: Chuck Champion 33, Jonathan Lawton 23, Antone Walker 6.

Friends Select Invitational

Mercy Vocational 14 14 17 12 - 57

Friends Select 7 8 10 16 - 41

MV: Askew 3, A. Davis 12, Desantis 2, J Johnson Gardner 8, I George 6, T. Gladeen 4, D Hardin 3, Jefferson 11, C. Sisco 8.

FS: Andrew Chachoute 15, Brendan Durst 17, Phil Sieg 6, Jacob Taranta 3.

MaST Charter 21 15 6 14 - 56

Franklin Towne Charter 12 12 11 15 - 50

MC: Mason Carr 4, Matt Carter 10, Colin Dever 13, Shane Henehan 3, Bryan Kaelin 6, Jordan Telesford 20.

Germantown Community

Cardinal O'Hara 8 5 9 17 - 39

Germantown Friends 8 17 13 20 - 58

CO: Tom Bacchia 2, Alvin Eburuoh 2, Zakee Griffin 5, Kairi Jones 6, Kyle Sullivan 2, Tip Swartz 6, Domantas Tiska 2, Ahmad Williams 5, Ahmin Williams 9.

GF: Andrew Aldridge 18, Mike Buckmire 7, Charlie Dolgenos 3, Ray Leon 19, Jamil Pines-Elliott 4, Jalil Pines-Elliott 7.

Ghosts Tip-off Classic

Upper Darby 7 9 8 9 - 33

Abington 8 11 16 13 - 48

UD: Isheem Adams 8, Elliot Bruce 2, Jaris Fisher 11, Kahleel Henry 4, Andrew Keene 2, Quadi Turner 4, K. White 2.

A: Brian Close 2, Robby Heath 9, Amir Hinton 18, BJ James 4, Matt Penecale 11, Jack Steinman 3, Anthony Walker 1.

Great Valley Tip-Off

Perkiomen Valley 17 10 12 22 - 61

Church Farm 14 14 9 22 - 59

PV: Justin Jaworski 9, Tyler Krause 28, Sean Moriarity 2, Sean Owens 9, Dylan Pool 3, Kevin Stanton 10.

CF: Tim Davis 6, Jon Axel Gudmundsson 21, Ingvi Thor Gudmundsson 4, Emmit Jefferies 4, Michael Mohamed 9, Fred Odhiambo 15.

Great Valley Tip-Off

Boyertown 13 10 4 11 - 38

Great Valley 14 9 8 13 - 44

B: Kyle Dennin 3, Jerry Kapp 7, David Kreis 4, Ben Longacre 3, Kevin McAteer 8, Rob Merwath 4, Colton Moyer 3, Christian Smith 6.

GV: Ryan Buchholz 4, Will Buzan 8, Mark Miller 12, Geoff Rice 5, Doug Strang 15.

Hamburg Tip Off Tournament

Manheim Central 15 13 9 17 - 54

Octorara 11 12 20 17 - 60

MC: Tanner Brenize 4, Nick Brubaker 2, Ryan Carlino 2, Taylor Funk 23, Tony Staffieri 8, Matt Walsh 10, Dan Wiederrecht 5.

O: Tarojae Breake 22, Andrew Forman 14, Jackson Ray 8, Christian Ray 3, Nate Reynolds 2, Levi Worthington 11.

Harrisburg Tip Off

Freire Charter 16 10 13 15 - 54

Penn Wood 24 14 28 14 - 80

FC: Nasir Devnam 5, Elijah Elem 7, Malik Freeman 4, Joel Grant 12, Devon Mandy 4, Tyler Miller 6, Chalim Moultrie 12, Semaj Smith 4.

PW: Javon Derrel-Lindsay 4, Julian Halloway 5, Malik Jackson 24, Kybrien Jenkins 2, Ahmad Long 7, Calvin Melton 8, Nasir Sanders 1, Addison Scott 23, Terneol Zhee 6.

Hatters Tipoff Classic

Upper Moreland 9 1 18 17 - 45

William Tennent 13 9 12 3 - 37

UM: Decker 1, Martin 19, Mulligan 2, O'Donell 16, Stone 4, Trovato 2, Washington 1.

WT: Darion Griggs 2, Joe Lees 4, John Ryan 19, Chalie Wodack 12.

Lower Moreland 8 5 6 14 - 33

Hatboro-Horsham 8 13 12 13 - 46

LM: M. Carruti 9, D. Duffey 6, J. Fazio 2, P. Madden 4, T. Millan 3, D. Rhoades 3, N. Smolda 6.

H: Pat Haggerty 2, Kyle Katz 2, Walter Kimble 9, Brian McEachern 8, Clifton Moore 3, David Robinson 4, Joe Russell 5, Zeke Sloan 13.

Huskey Tip-Off Tournament

Northern York 15 10 9 9 - 43

Bishop Shanahan 22 25 22 18 - 87

NY: Owen Clenbaniel 3, Eric Jacobs 5, Scott Leitholf 4, Jack Mckenzie 2, Curtis Robinson 6, Nick Sacoman 5, Bobby Shelly 6, John Walsh 12.

BS: Jordan Ambrose 16, T.J. Booth 3, Pat Corcoran 12, Kevin Dodds 4, Drew Dolan 4, Justin Krasnick 8, Nick Lamb 6, Joe Lord 24, Ryan McNulty 10.

Interboro Tip-Off

West Catholic 12 11 17 18 - 58

Interboro 9 14 13 17 - 53

WC: Brandon Cole 5, Pasquale Dimascio 17, Jahmil Harris 11, Stefan' Jones 4, Nahim Lee 4, Stephon Maddox 9, Jeohnni Moore 8.

I: Encarnacion 3, Grady 16, Moralis 14, Pagan 15, Santini 3, Smith 2.

Manheim Township Tip-Off

Exeter 10 14 12 11 - 47

Holy Ghost Prep 7 13 14 12 - 46

E: Arndt 10, Churchill 8, Dobraniecki 2, Glover 10, Keim 8, Menet 2, O'Neil 5, Perkins 2.

HGP: Tim Brandt 2, Joe Braun 2, Liam Brennan 6, Tim Brennan 9, Jack Coolahan 10, Ted Kawoczka 5, Michael Kirby 7, Connor Rankin 5.

Marshall County Hoop Fest (KY)

Villa Angela-St. Joe (OH) 17 4 19 20 - 60

Archbishop Carroll 10 15 17 12 - 54

VAJ(: Carlton Bragg 25, Jeff Grudzinski 3, Simon Texidor Jr. 8, Derek Pardon 5, Brian Parker 19.

AC: Ernest Aflakpui 16, David Beatty 4, Derrick Jones 18, John Rigsby 2, Josh Sharkey 14.

Media Shoot Out

Chichester 11 11 18 15 - 55

Strath Haven 13 10 18 12 - 53

C: Shah Admed 5, Eric Baiocco 3, Eric Montanez 19, Derrick Welles 18, Jami Womack 10.

SH: Calieb Bachman 1, Nick Fender 17, Kyree Fuller 4, John Harrar 2, Alex Ischiropoulos 16, Tyler Lashly 6, Denzil Lezenby 2, Anthony Myers 5.

Academy Park 6 12 11 16 9 - 54

Penncrest 6 12 12 15 6 - 51

AP: Caldwell 9, Cobert 4, Collins 26, Henson 2, Smith 13.

P: Nolan Carroll 9, Mike Doyle 21, Drew Hanna 2, Chandler Henry 2, Nick Ladd 4, John Nichols 2, AJ Taylor 11.

Military Tip-off

Carson Long Military 7 8 14 18 - 47

Valley Forge Military 22 21 24 7 - 74

CLM: Addlaye 7, Brice 23, Dejean 4, Proia 13.

VFMA: Kai Amen-Ra 8, Ebrahim Buffey 7, Mohammed Camara 2, Aubley Isaacs 10, Bariq London 25, Elijah Miner 22.

Oreland Lions Tournament

New Foundations 15 15 4 26 - 60

Springfield (M) 15 8 10 22 - 55

NF: Keith Blassingale 21, Ed Cahoe 11, Matt Campbell 7, Ian Kennedy 12, Travon Williams 9.

S(: Ryan Daly 2, Brendan Dugan 4, Noel Franzik 3, Iam Frasca 3, Justin Hill 16, DeAndre Johnson 6, Quentin Johnson 1, Sean Stovall 12, CJ Vecchione 3, Christian Yoast 5.

Bishop McDevitt 17 23 11 21 - 72

Phil-Mont Christian 6 13 17 26 - 62

BM: Isaiah Brooks 3, Qadir Burgess 25, Jordan Butler-Shields 2, Jayson Clark 12, Zachary Coates 1, Emanuel Folkes 1, Allen Harmon 9, Fateem Jackson 17, Davier Massey 2.

PC: Noah Baldez 18, Joshua Byrd 9, Lee DeHeer 2, David Giuliani 9, Sean Griffin 15, Matt Steiger 9.

Oxford Tip Off Tournament

Lampeter-Strasburg 9 5 19 11 - 44

Oxford 13 8 9 13 - 43

L: Matt Achille 15, Luke Beers 8, Jordan Boynton 2, Justin Dehaut 4, Ben Sandberg 15.

O: Thomas Cruz 11, Brian Dorsey 4, Tyler Farr 11, Terrence Henderson 2, Brian Hubley 10, Josh Mosley 3, Shane Quigley 2.

Pa. Challenge

True Bright Science 13 7 11 15 - 46

Franklin Lnr/ Center 5 12 15 9 - 41

TBSA: Tariq Boyer 8, Tyrone Brooks 2, Terrell Brown 4, Aarron Saders 32.

FLC: Chase Davis 6, Tyler Johnson 6, Ta'Quan Johnson 22, Tamir Wade 7.

Pac-10/Suburban One

Central Bucks South 9 19 16 24 - 68

Pottstown 9 11 19 26 - 65

CBS: Josh Brodie 3, Tommy Doyle 6, David Drea 4, Sean Gallagher 9, Chris Hones 4, Ryan Joerger 2, Alex Karras 5, Bryan Meyers 6, Ian Vogt 5, Tim Waddington 24.

P: Jayce Beasley 5, Rich Duvivier 33, Tyler Keefer 3, Bryant Quill 24.

Spring-Ford 15 6 11 8 - 40

Central Bucks West 10 11 22 12 - 55

S: Nigel Cooke 6, Ryan Corcoran 7, Jake Freedman 2, Liam Matthews 3, Mike Olsen 12, Cam Reid 10.

CBW: Owen Cooney 7, Erich Hohlenleitner 6, Luke Irons 5, Connor Lynch 2, Jim McCusker 8, Nico Munari 5, Cal Reichwein 22.

Panthers Tip-off Tournament

Central 14 8 13 13 - 48

Frankford 14 12 10 11 - 47

C: Geolahan Alliya 5, Kyre Eilal 2, Danny Holdsman 1, Greg Holdsman 11, Curtis Parker 2, Kyle Spaulding 7, Kahil Williams 20.

F: Francisco Campo 5, Seydou Cisse 12, Aleem Griffith 4, Jamire Solomon 4, Quadire Truesdale 12, Tashawn Twiggs 2, Demetrius White 8.

Pennridge Memorial Tip-Off

Christopher Dock 16 18 10 9 - 53

Pennridge 23 17 21 7 - 68

CD: Brennan Addley 21, Justin Burkholder 5, Sean Hinson 11, Landis 2, Rashid Saint-Fleur 4, Terrell Willis 10.

P: Dan Long 19, Stephen Lowry 7, Joe Molettiere 18, Zach Muredda 17, Joe Unangst 7.

Rabberman Tournament

New Hope-Solebury 15 6 20 9 - 50

Council Rock South 12 14 15 5 - 46

NH: Andrew Bobe 2, Pat Ginple 4, Mays Lane 9, Connor Smith 2, Spencer Tinkel 19, Anthony Vlahovic 4, Max Wagner 10.

CRS: Mike Agasar 1, Shane Brown 3, Dan Buchnik 13, Matt Stewart 8, Michael Stock 5, Austin Thomas 16.

Jenkintown 18 14 8 12 - 52

George School 10 5 8 14 - 37

J: Jameson Kolb 6, Aiden Lorenz 6, Andres Madden 6, Colin Mulvaney 20, Carl Robinson 6, Frank Sobolewski 8.

GS: Shadimere Coles 5, Diop 4, Gildrick 10, Jibri Loving 6, Austin Muprhy 3, Kiany Probherbs 9.

Radnor Tip Off Tournament

Ben Franklin 12 5 16 10 - 43

Radnor 5 7 7 16 - 35

BF: Hanif Alexander 10, Kawagie Carr 1, Ramir Hardrick 11, Dashaun Johnson 1, Rafiq Marten 10, Isaiah Wilmore 6, Omar Young-Jordan 4.

R: Jake Bodenger 5, Hyram Hill 2, Alex Hino 5, Vinnie Kelly 4, Michael Li 5, Thomas Mogan 2, Mason Ressler 5, Jake Schug 7.

Episcopal Academy 29 20 20 8 - 77

Roxborough 21 4 4 6 - 35

EA: Nick Alikakos 34, Conner Delaney 3, Mike Hinckley 9, Mike Jolaoso 8, Jack O'Connell 6, Cameron Pott 2, Kyle Sacchetta 2, Kyle Virbitsky 2, Matt Woods 11.

R: Quadair Bradley 2, Jovan Hammond 10, Dashon Henley 6, Keyonne Parker 2, Walter Smith 13, Terrell Williams 2.

Red Jenkins Tip-Off Classic

Annandale (Va.) 2 16 15 20 - 53

Math, Civics & Sciences 13 12 19 19 - 63

A(: Elmour 15, Hall 18, Johnson 8, Khoury 6, Mohammed 6.

MCaS: Donovan Barnes 10, Isaiah Culpepper 2, Samir Doughty 26, Keith Griffin 5, Nasir Groomes 5, Nick Jones 13, Darrin Manning 2.

Scholastic Play-by-Play

Bartram 3 11 15 3 - 32

St. Joseph's Prep 13 17 17 9 - 56

B: Cameron Arrington 4, Shawn Bailey 10, Lymier Banks 2, Martin Fischer 5, Jameel Hester-Bey 5, Maurice Waters 6.

SJP: Temi Aiyegbusi 3, Chris Clover 28, Pete Gayhardt 2, Jack Henkels 7, James McGovern 9, Chris Montie 2, Mark Scarlett 5.

Phila. Electrical 12 11 10 12 - 45

Neumann-Goretti 13 9 13 20 - 55

PE: Jihad Barnes 8, Mike Cooper 12, Hassan Darby 11, Justin Davis 5, Jakwon McQueen 2, Devanta Peterie 5, Zakee Shakur 2.

N: Rasheed Browne 7, Dhamir Cosby-Roundtree 4, Vaughn Covington 2, Quade Green 18, Lamarr Kimble 10, Zane Martin 14.

Lower Merion 14 11 13 3 - 41

Pennsbury 9 14 19 11 - 53

LM: Jule Brown 7, KJ Helton 8, Terrell Jones 5, Steve Pendleton 9, Corey Sherman 12.

P: Mekhi Bryant 8, Isaiah Carpenter 2, Cameron Jones 12, Juan Perez Jones 8, Zack Roy 5, Derrick Woods 18.

Life Center 13 15 13 19 - 60

New Church 7 16 3 8 - 34

LC: Nysier Brooks 6, Tracy Carter 9, Kayode Ivrahim 2, Turquin Mot 5, Yashua Powe 3, Dennis Tunstall 29, Mo Williams 6.

AoNC: Matt Cotton 6, Carnel Harley 1, Vince Jackson 11, Quadir Phillips 10, Samir Phillips 2, Timothy Spencer 2, Markus Stephenson 2.

Solebury Tip-Off Tournament

King's Christian 10 15 9 7 - 41

Solebury School 25 17 22 16 - 80

KC: Ryan Anderson 2, Jared Jewett 5, Claude LaFond 2, Christian Pellerin 8, Chris Ross 5, Caleb Shorter 1, Anthony Thomas 14, Cole Trimble 4.

SS: Justin Berger 9, Keson Brown 3, Malik Harvey 16, Darvin Johnson 12, Gabe Kass 3, Milo Luciano 5, Devin Matchett 18, Curtis Thompson 14.

Unionville Tip-Off

Delco Christian 11 14 5 23 - 53

Kennett 13 14 17 21 - 65

DC: Danny Browne 9, Felice 3, Hankins 9, Devin Hill 22, Tray Tann 8, Well 2.

K: Mike Boulden 10, Jackson Hyland 26, Matt Kelly 11, Parker Leto 2, Connor McGlone 12, Kerry Tomasetti 4.

Springfield (D) 16 11 8 17 - 52

Unionville 10 10 13 12 - 45

S(: Abbonizio 8, J. Collins 12, Nick Fox 4, Long 3, McClaskey 6, Kevin McCormick 13, Dan Wasson 2, Quideer Wimes 4.

U: Ryan Angle 2, Ryan Barrett 3, Atma Bery 16, Pat Clark 2, Matt Godek 2, Drew Menninger 9, Alex Pechin 9, Jordan Shafteen 2.

Upper Dublin Invitational

Germantown Academy 19 14 11 17 - 61

Upper Dublin 13 11 5 20 - 49

GA: Devon Goodman 12, Tim Guers 19, Sam Lindgren 17, Evan-Eric Longino 11, Kyle McCloskey 2.

UD: John Barrett 12, Will Derr 4, Simeon Fryer 24, Ryan Stover 1, Luke Teesdale 2, Matt Thompson 6.

Vanguard Classic Tip-Off

Prep Charter 15 13 7 8 - 43

Sun Valley 6 11 15 8 - 40

PC: Thomas Adams 2, Brandon Brown 5, Marcell Curry 3, Zamir Lett 16, Dontaye Morris 2, Eric Taylor 3, Rahim Washington 12.

SV: Scan Baron 10, Juwau Challer 1, Anthy Coota 10, Nate Cosumanu 2, Coby Herestora 1, Wali Siabree 6, Rohnas Williams 10.

Viking Tip Off Weekend

Mariana Bracetti 7 6 4 19 - 36

West Chester East 3 14 15 21 - 53

MB: Azeen Fletcher 2, Jiovanni Garcia 8, Josh Marren 2, Jordan Rush 5, William Russel 2, Antonio Smith 11, Jonas Williams 6.

WCE: Evan Anderson 16, Eric Duran 2, Hasan Leonard-Hakim 6, Zae Murrey 2, Tyrone Richardson 2, Milaj Singletary-Thomas 6, Kyle Smith 2, Dominic Stifel 14, Steve Versak 3.

Moyer Academy (Del.) 6 7 11 23 - 47

West Chester East 20 21 15 21 - 77

MA(: Marc Brown 4, Coates 9, Eric Marshall 10, Alex Pollard 13, Kwa'jree Turner 9, Isiah Woodland 2.

WCE: Evan Anderson 17, JD Carroll 2, Eric Duran 2, Karlo Jean-Baptiste 2, Hasan Leonard-Hakim 6, William McCaughern 4, Zae Murrey 13, Tyrone Richardson 7, Milaj Singletary-Thomas 10, Kyle Smith 3, Dominic Stifel 5, Steve Versak 6.

Nonleague

Cristo Rey 15 12 13 12 - 52

Malvern Prep 18 27 24 15 - 84

CR: Bempah 11, Delorbe 6, Hall 1, Kente 14, Mosley 12, Sanders 8.

MP: Chris Anderson 3, Ray Baran 7, Chance DeFibbo 11, Jack Doherty 11, Zac Fernandez 13, Joey Fitzpatrick 9, Mike Hollingsworth 11, Ryan McNulty 4, Will Powers 9, Tommy Wolfe 6.

Springside Chestnut Hill 11 6 11 16 - 44

Bonner-Prendergast 10 6 17 18 - 51

SCH: Justin Anderson 16, Olly Cheung 7, Paul Dooley 12, Sean Simon 9.

B: Dillon Haas 5, John Hargraves 7, Dylan Higgins 3, Marques Jackson 6, Christian Lane 10, Tom McLoone 14, Keith Washington 6.

Parkway Center City 10 6 1 27 - 44

Penn Charter 13 6 10 23 - 52

PCC: Hyzeem Banks 3, Tyron Davis 5, Josh McCray 13, Kareem Robinson 3, Cole Ruley 7, Jemal Sheppard 6, Tyrell Tillman 3, James Wiles 4.

PC: Sean Foley 4, Michael Hnatkowsky 3, Julian Johnson 10, Patrick McCain 6, Jake McCain 10, Eric Stahlheber 2, Harrison Williams 17.

Girls' Basketball Boxes

Archbishop Ryan Tip-Off

Phila. Academy Charter 7 4 7 0 - 18

St. Hubert 17 10 21 10 - 58

PAC: Elisa Curtin 4, Taylor Fritz 9, O'Connor 5.

SH: Alexa Forward 4, Courtney Hoffman 2, Emily Holmes 5, Allison Hoovan 5, Meghan Matthews 5, Megan O'Connell 2, Carla Ovington 4, Sam Patterson 9, Caela Russell 4, Emily Smith 10, Celine Tobin 4, Allison Wilson 4.

St. Basil 14 2 10 12 - 38

Archbishop Ryan 16 13 14 12 - 55

SB: Natalie Kucowski 13, Karen Lapkiewicz 14, Liz Napierkowski 4, Ally Sloan 7.

AR: Shannon Glenn 11, Sam Hicks 5, Shayna Rodriguez 6, Danielle Skedzielewski 11, Ashley Smink 22.

Calvary Baptist Tip-Off

Plumstead Christian 11 8 10 6 - 35

Calvary Baptist 4 4 8 5 - 21

PC: Sophie Kent 2, Ali Kent 7, Shaylee McRoberts 14, Ruth Thurston 12.

CB: Mary Finkbeiner 14, Carissa Gahman 2, Mary Ogidigben 1, Jessica Suiter 4.

Chichester Tip-off

Strath Haven 12 21 19 7 - 59

Chichester 15 5 11 10 - 41

SH: Kaylyn Crowley 5, Katie Fisher 19, Claire Hollyer 2, Ami Iannello 9, Brigette Sherry 8, Ellie Stief 6, Rachel Vresilovic 9, Morgan Waters 1.

C: Carrafa 8, O'Donnell 7, Thornton 26.

Cougar Classic

Solebury School 7 19 10 10 - 46

Calvary Christian 13 10 8 4 - 35

SS: Stasia Babicki 2, Maya Brewington 13, Denia Campbell 20, Qiana Vigo 11.

CC: Megan Barish 11, Kelsey Caldwell 7, Julie Cervone 9, Lauren Kachnycz 2, Mary Pelullo 4, Melanie Werner 2.

Friends Select Invitational

Franklin Towne Charter 7 15 6 8 - 36

Mercy Vocational 4 8 8 9 - 29

FTC: Ryann Barretto 4, Kaitlin Iavecchia 4, Olivia Keyes 2, Marissa Kubis 9, Miranda Linton 2, Melanie McIntyre 5, Jenna Rand 6, Meg Stapf 4.

MV: Gabby Edwards 2, Noel 4, Lea Piersan 12, Essence Shaw 11.

Friends vs. Inter-Ac

Abington Friends 17 8 20 12 - 57

Agnes Irwin 15 10 3 9 - 37

AF: Alyssa DeNofa 10, Alexa Middleton 18, Casey Remolde 2, Asia Turner 20, Jade Young 7.

AI: Alex Blomstrom 9, Paige Braia 6, Siera Corbett 4, Caroline Coyne 2, Jolie Jemmott 3, Lauren Spinelli 11, Steph Williams 2.

Episcopal Academy 0 9 9 22 - 40

Shipley 14 13 5 14 - 46

EA: Elodie Furey 4, Dylan Higgins 5, Maria Kilcullen 10, Luca Mamula 7, Seanna McNamara 5, Margaux Paolino 3, Meghan Pickell 6.

S: Yndiah Bobo 10, Martine Fortune 6, Meredith Maguire 5, Tenisha Pressley 8, Courtney Redcross 17.

Ghosts Tip-off Classic

Baldwin 9 7 15 13 - 44

Mastery North 11 16 6 7 - 40

B: Imani Brown 6, Danielle Hammond 14, Kejohna Hammond 8, Radiana Mancheva 2, Morgan Mantout 4, Kayla Watkins 10.

MN: Alesha Green 3, Shaquida Matthew 9, Stephanie Reed 17.

Bishop Loughlin (N.Y.) 18 6 15 13 - 52

Abington 14 6 8 16 - 44

BL(: Billings-Harrison 7, Clark 3, Dorsey 14, Iweld 6, Moore 4, Patterson 8, Reid 10.

A: Bre Bermal 3, Sami Lochner 9, Gabby Nolan 4, Liz O'Leary 6, Deja Rawls 18, Leah Simmonds 4.

Great Valley Tip-Off

Bishop Shanahan 21 19 14 16 - 70

Chester 13 12 9 8 - 42

BS: Devon Adams 11, Abby Bailey 2, Kelly Basile 6, Kelly Cox 8, Ciara Forde 10, Kelly Grennhut 2, Sabrina Hinkley 1, Mikayla Maxwell 6, Rachel Parker 3, Grace Phillips 9, Jamie Powers 5, Jen Sendi 2, Digi Tice 4, Kelsi Trevisan 1.

C: Baley Cowan 6, Lanaysia Dixon 7, Dasiah Grasty 2, Shoedeah Kelly 8, Chantel Matton 3, Khani Whitfield 8, Rachel Williams 8.

Downingtown West 2 16 3 9 5 - 35

Great Valley 6 5 13 6 0 - 30

DW: Megan Camden 7, Heather Camden 3, Maddie Dew 2, Meghan Graham 2, Kerri Karuso 4, Melana Paternoster 1, Holly Schanck 5, Hannah Supplee 11.

GV: Stephanie Aker 5, Sadie Buzan 3, Codi Campetti 2, Emma D'Imperio 1, Emiiee Kirk 2, Christina Porreca 3, Ashlyn Smith 14.

Harriton Tip-off

Downingtown East 20 10 16 12 - 58

Oxford 2 4 9 8 - 23

DE: Aryah Aungst 11, Emily Crum 5, Katelyn Crum 2, Allison Diemes 1, Kaelyn Johns 6, Lindsay Kent 8, Laura Ochsner 9, Elise Person 2, Danielle Tyrell 5, Paige Warful 8, Nicole Welker 1.

O: Bahls 6, D'Aquanno 3, Henesey 2, Kempf 4, Nask 2, Pitton 1, Shallow 2, Williams 3.

Hatters Tipoff Classic

Nazareth Academy 15 4 13 11 1 - 44

Hatboro-Horsham 8 7 20 8 8 - 51

NA: Jacki Dollard 3, Emily Gindele 1, Becca Rhodes 15, Marissa Sylvester 20, Bridget Watson 5.

H: Rachel Helton 2, Hannah Mallon 4, Cassidy Quattro 22, Haley Seifert 8, Bergen Sims 10, Julia Thornton 5.

Hill School Tournament

Springside Chestnut Hill 11 18 10 12 - 51

Perkiomen School 7 11 7 12 - 37

SCH: Chole Burns 2, Destini Curry 2, Mo'ne Davis 10, Lindsay Hiner 13, Marissa Pownal 15, Delaney Sweitzer 9.

PS: Destinee Astheimer 11, Jordan Barth 6, Kristen Burdo 6, Stephanie Falcone 10, Laura Vetter 4.

Princeton Day 5 4 4 11 - 24

Hill School 16 7 17 11 - 51

PD: Anhut 2, Barbara 2, Bennett 2, Coyne 2, Healey 4, Robinson 7, Stevonson 5.

HS: Maria Julia Ananias 4, Chyanna Antonio 4, Jackie Anyanwu 8, Jonica Brown 13, Kennedy Gallagher 7, Ashley Gilmore 1, Julia Hernan 2, Rachel Salter 4, Brielle Smith 8.

Interboro Tip-off

Freire Charter 0 1 12 4 - 17

Bartram 13 18 11 3 - 45

FC: Zahkeyah Allen 6, Essence Robinson 4, Kwajera Wade 2, Muiyen Warner 5.

B: Sydney Barrows 7, Bryce Garrett 15, Tatiana Goosby 1, Cianni Matthews 6, Tatiana Nixon 14, Jay Wright 2.

Ridley 17 15 14 14 - 60

Interboro 6 12 13 12 - 43

R: Hanna Crowley 13, Dana D'Ambrosio 3, Desiree George 2, Isabella Hamlin 8, Hailee Mayer 10, Katrina Pennell 2, Jalessa Rodriguez 1, Kristin Saraceni 11, Haley Thompson 10.

I: Sami Barnett 4, Amber Huddell 8, Amy Huddell 5, Brandi James 18, Gina McNamee 3, Becca Reifer 2, Amanda Suydam 3.

Lady Warrior Classic

Mount St. Joseph 2 7 15 14 - 38

Methacton 5 8 3 11 - 27

MSJ: Emily Carpenter 5, Caitlyn Cunningham 6, Libby Tacka 19, Mary Kate Ulasewicz 6, Sarah Wills 2.

M: Jackie Cerchio 9, Ryan DeOrio 6, Tejarra Ellis 1, Gabby Falcone 11.

Muhlenberg Tip-Off

Lebanon 3 4 9 12 - 28

Boyertown 20 11 18 10 - 59

L: Aliscia Haitos 3, Aryania Orhiaza 6, Alexis Phil 6, Jayda Shellahamer 5, Jasmine Turner 1, Brittany Urich 7.

B: Katie Armstrong 9, Ali Bauman 10, Anna Blanch 4, Maria Garafolo 4, Abby Kapp 14, Allie Marcus 5, Megan Thristman 4, Sarafina Valenti 4, Jordan Webb 5.

North Penn Maidens

Perkiomen Valley 10 21 10 5 - 46

North Penn 21 5 11 7 - 44

PV: KT Armstrong 13, AnaMarie Bruni 6, Caitlyn Byrne 1, Kelsey Giese 3, McKenna Kohler 2, Katie Leahy 5, Nikki Marino 8, Tori Walter 8.

NP: Mikaela Giulini 5, Bri Hewlett 5, Jess Huber 12, Taylor Putman 6, Taylor Thames 10, Irisa Yi 6.

Oreland Lions Tournament

Jenkintown 12 6 13 15 - 46

Bishop McDevitt 7 8 3 9 - 27

J: Sarah Dillon 4, Emma Dorshimer 18, Jen Kremp 7, Ashley Kremp 9, Nina Lindenbaum-Grosbard 1, Morrin McSherry 6, Amelia Mulvaney 1.

BM: Sierra Dacosta 8, Samantha DiCicco 2, Briannna Edwards 4, Ollisha Fisher 2, Amber McLeod 4, Savannah Roberts 7.

Phil-Mont Christian 5 7 18 16 - 46

Springfield (M) 12 13 2 14 - 41

PC: Tracey Goodman 16, Keyen Green 24, Kayla Griffin 2, Lauren Tipton 4.

S(: Molly Dugan 18, Camryn Gold 5, Jayla Greene 6, Caroline Pape 3, Jewell Ringgold 3, Maura Ryan 6.

Souderton Tip-Off Classic

Norristown 18 17 6 8 - 49

Westtown 5 9 8 13 - 35

N: Dewalt 15, Greene 1, Schools 6, L. Sortescue 7, P. Sortescue 18, Wright 2.

W: Maggie Cottone 2, Dagny Davidsdottir 9, Eunice Jimenez 9, Naomi Jimenez 15.

Allentown Central Cat. 16 7 18 6 - 47

Souderton 2 2 10 12 - 26

ACC: Kate Arner 3, Eripret 5, Neila Luma 14, Mack 14, Roseman 5, Shoemaker 2, Wolf 4.

S: Alana Cardona 2, Olivia Kaunert 7, Marissa Sandone 5, Krista Schneider 12.

Springfield Tip Off

Notre Dame 4 5 7 8 - 24

Central Bucks South 8 15 15 5 - 43

ND: Caroline Allen 1, Alex Kane 13, Sam Sacchetta 5, Casey Walsh 5.

CBS: Courtney Bietzel 2, Jordan Bitelli 13, Sam Clezenstine 4, Taylor Dunn 5, Chloe Entenberg 5, Emma Gardy 7, Haley Meinel 2, Kaley Smith 5.

Penn Wood 22 13 15 13 - 63

Springfield (D) 7 12 14 15 - 48

PW: Carle Andrews 9, Nadege Durand 10, Gabrielle Hairston 9, Joy Morton 9, Dahnye Redd 20, Simone Walker 6.

S(: Amelia Brooks 2, D'Ambrosio 9, Amanda Hopkins 8, Maggie O'Connell 15, Sam Tomaccio 12, Bridget Whitaker 2.

Upper Merion Tip-off

Upper Perkiomen 13 11 6 5 - 35

Merion Mercy 9 16 18 14 - 57

UP: Aubrey Gibbs 8, Holly Graber 12, Katchmar 3, Gabi Marinelli 6, Jess Spano 6.

MM: Shannon Carrol 2, Caroline Corzel 17, Emily DeVoto 2, Gabby Heinsinger 17, Valez Jackson 9, Bernadette McGeever 2, Elizabeth McMonagle 2, Jada Smith 6.

Wildcat Tip-off Classic

Central Bucks East 15 11 5 15 - 46

Owen J. Roberts 4 9 16 9 - 38

CBE: Bridget Birkhead 14, Bree Galbot 3, Megan Lapioli 2, Haley McManus 5, Kyra Scaliti 15, Grace Stewart 7.

OJR: Alexi Arias 2, Taylor Evans 5, Kylie Glenn 2, Kerry Huzzard 2, Rebecca Painter 14, Marisa Sullivan 2, Nikki Testa 11.

William Tennent Invitational

Phoenixville 6 16 9 8 - 39

William Tennent 14 13 5 16 - 48

P: Jess Anthony 4, Julia Brown 7, Gabby Duda 4, Bridget Gibbons 1, Mackenzie Smith 4, Nomi Washington 19.

WT: Alyssa Christiansen 5, Kyla Gibson 15, Nicole Long 1, Angela Pomponio 11, Sarah Richie 4, Kelly Scipione 12.

Lower Moreland 12 9 9 10 - 40

Imhotep Charter 8 12 10 15 - 45

LM: Bridgette Alexander 10, Jordyn Cohen 2, Erica Fleck 4, Lauren Killion 5, Rachel Millan 13, Kaley Przyblinski 5, Erin Przyblinski 1.

IC: Lorna Caesar 6, Bionca Dunham 10, Allissia Green 2, Brittany Hinton 4, Shaderra Jenkins 5, Mayah Kitchen 6, Deja Perry 3, Deja Reynolds 6, Taylor Scruggs 2, Anyae Underwood 1.

Nonleague

Villa Maria 5 10 12 12 - 39

Notre Dame-GP 9 10 10 13 - 42

VM: Danielle Knopp 3, Katie Mooney 11, Clare O'Rourke 4, Murrin Pague 12, Marielle Picinich 5, Marissa Picinich 4.

NDP: Gabby Altmire 17, Sam Cabone 4, Kelsey Gorman 2, Cassie Kelly 2, Savannah Lynch 5, Sailee Murphy 6, Julie Romich 6.

Schuylkill Valley 6 8 10 15 - 39

Pottsgrove 8 8 11 5 - 32

SV: Kasey Bubel 9, Fandeley Cadena 2, Bethany Hepner 2, Emily Hepner 12, Estefany Paez 2, Madison Sisco 8, Madison Zimmerman 4.

P: Alliya Austin 18, Kyler Conrad 2, Cori Dickinson 2, Diana Randelman 4, Nikki Tond 2, Ronyel Trump 4.

Friday's Late Girls' Box

Hatters Tipoff Classic

Wissahickon 5 5 9 4 - 23

Hatboro-Horsham 10 9 6 11 - 36

W: L. Carradonini 2, D. Earland 4, B. Gelman 2, A. Kelly 1, C. Mack 4, A. Morgan 4, J. Weber 6.

H: Amanda Brett 3, Rachel Helton 5, Cassidy Quattro 15, Haley Seifert 3, Bergen Sims 8, Julia Thornton 2.

Sunday's Schedules

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Frankford at Archbishop Wood, 2:30

ALL CITY CLASSIC

At Girard College

Roman Catholic vs. Haverford School, 1

Life Center vs. Math, Civics and Sciences, 2:30

FRIENDS SCHOOLS-MAPL CHALLENGE

At Friends Central

Hill School vs. Westtown, 3:30

Peddie School vs. Phelps, 5

Hun School at Friends' Central, 6:30

Girls' Basketball

ARCHBISHOP CARROLL TIP-OFF

At Archbishop Carroll

W.C. Rustin vs. Bethlehem Catholic, 11 a.m.

Cardinal O'Hara vs. Pope John Paul II, 12:30

Archbishop Wood vs. South Shore (N.Y.) , 2

Lansdale Catholic vs. Bishop Shanahan, 3:30

St. Frances Academy (Md.) vs. Arch. Carroll, 5

ART TURNER MEMORIAL TIP-OFF

Neumann-Goretti vs. Good Counsel (Md.) at Fairfax, Va., 3:30

Monday's Schedules

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Washington at St. Joseph's Prep, 3:30

Lincoln at Father Judge, 3:45

Phelps at Malvern Prep, 4

MaST Charter at Tacony Charter, 6

Plumstead Christian at Palisades, 7

Lower Moreland at Bishop McDevitt, 7

Parkway Center City at Bonner-Prendergast, 7

New Foundations at Council Rock North, 7

Girls' Basketball

CENTRAL LEAGUE

Penncrest at Marple Newtown, 7

PUBLIC LEAGUE SILVER

Roxborough at Del-Val Charter, 3:15

NONLEAGUE

Sankofa Freedom at Audenried, 3:15

Robeson at Kensington, 3:15

Girls High at Masterman, 3:15

Bristol at Country Day School, 3:45

MaST Charter at Tacony, 4

Northeast at St. Hubert, 4

Bristol at Sacred Heart, 5

Bishop McDevitt at Friends' Central, 5

Cristo Rey at Barrack Hebrew, 5:30

Unionville at Garnet Valley, 7

Conwell-Egan at Neshaminy, 7

Octorara at Pequea Valley, 7:30

Spring-Ford at Phoenixville, 7:30

Tuesday's Schedules

Boys' Basketball

ATLANTIC COAST CHRISTIAN

Calvary Baptist at Quakertown Christian, 7:30

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Valley Forge Military at Church Farm, 7

New Hope-Solebury at Holy Ghost Prep, 7

CENTRAL LEAGUE

Upper Darby at Radnor, 7

Haverford High at Harriton, 7

Ridley at Strath Haven, 7:30

Conestoga at Springfield (D), 7:30

Lower Merion at Penncrest, 7:30

Garnet Valley at Marple Newtown, 7:30

PIONEER ATHLETIC FRONTIER

Pottsgrove at Phoenixville, 7:15

Pope John Paul II at Pottstown, 7:30

PIONEER ATHLETIC LIBERTY

Methacton at Boyertown, 7:30

Owen J. Roberts at Perkiomen Valley, 7:30

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Frankford at Northeast, 3:15

Southern at Sankofa Freedom, 3:15

Freire Charter at Boys' Latin, 3:15

Washington at Engineering and Science, 3:15

Simon Gratz at Olney, 3:15

Bartram at Central, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Lincoln at Robeson, 3:15

Sayre at High School of Future, 3:15

Franklin Lnr. Center at Overbrook , 3:15

Strawberry Mansion at West Philadelphia, 3:15 Audenried at Prep Charter, 3:15

Fels at Mastery North, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Mastbaum at Kensington, 3:15

World Communications at Palumbo, 3:15

Mariana Bracetti at Swenson, 3:15

Bodine at New Media Charter, 3:15

Edison at Roxborough, 3:15

Randolph at Franklin Towne Charter, 3:15

KIPP DuBois at Mastery South, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

Elverson at Rush, 3:15

Parkway Center City at Motivation, 3:15

Parkway West at Tacony Charter, 3:15

Masterman at Maritime Academy, 3:15

Phila. Academy Charter at Penn Treaty, 3:15

GAMP at Parkway Northwest, 3:15

CAPA at Science Leadership, 3:15

NONLEAGUE

Cheltenham at Central Bucks West

King's Christian at Girard College, 3:30

Penn Charter at Abington Friends, 3:45

Barrack Hebrew at City Center, 3:45

International Christian at Friends' Central, 4

Germantown Friends at Mercy Vocational, 5

Solebury School at Acad. of New Church, 5:15

Episcopal Academy at Shipley, 5:30

Westtown at Sanford (Del.), 5:30

North Penn at Plymouth Whitemarsh, 5:30

Conwell-Egan at Princeton Day, 5:45

Faith Christian at Morrisville, 7

Jenkintown at Devon Prep, 7

Plumstead Christian at Bristol, 7

Pequea Valley at Octorara, 7

Trinity (Australia) at Cardinal O'Hara, 7

Central Bucks East at Upper Dublin, 7

Pennridge at William Tennent, 7

Pennsbury at Souderton, 7

Chichester at Truman, 7

Moyer Academy (Del.) at Collegium Charter, 7

Kennett at West Chester East, 7:15

Rising Sun at Oxford, 7:15

W.C. Henderson at Unionville, 7:15

Sun Valley at Solanco, 7:30

Downingtown West at W.C. Rustin, 7:30

Lancaster McCaskey at Chester, 7:30

Phil-Mont Christian at Christopher Dock, 8

TEAM TAGGART CLASSIC

La Salle vs. Germantown Acad. at

Cabrini College, 7

Girls' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Bristol at Morrisville, 4

Phil-Mont Christian at Plumstead Christian, 5

Jenkintown at Faith Christian, 7

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

MaST Charter at Calvary Christian, 3:45

Lower Moreland at New Hope-Solebury, 7

CATHOLIC ACADEMIES

Nazareth Academy at Villa Maria, 2

St. Basil at Merion Mercy, 5:15

Villa Joseph Marie at Mount St. Joseph, 5:15

CATHOLIC LEAGUE

Conwell-Egan at Archbishop Wood, 7

CENTRAL LEAGUE

Springfield (D) at Conestoga, 5:30

Penncrest at Lower Merion, 7

Marple Newtown at Garnet Valley, 7

Radnor at Upper Darby, 7

Harriton at Haverford High, 7:30

Strath Haven at Ridley, 7:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Boyertown at Methacton, 7:30

Perkiomen Valley at Owen J. Roberts, 7:30

Phoenixville at Pottsgrove, 7:30

Pottstown at Pope John Paul II, 7:30

TRI-COUNTY LEAGUE

Collegium Charter at Del-Val Friends, 3:30

West-Mont Christian at Perkiomen School, 4

NONLEAGUE

Springfield (D) at William Tennent

Dobbins at Ben Franklin, 3:15

Sacred Heart at Baldwin, 3:45

AIM Academy at Acad. of New Church, 3:45

Lansdale Catholic at Abington Friends, 4

Shipley at Penn Charter, 4

Springside Chestnut Hill at Germantown Friends, 4:15

Palumbo at West Catholic, 5

William Tennent at Springfield (M), 5

Westtown at St. Andrews, 5:30

Cardinal O'Hara at West Chester Rustin, 6

Calvary Baptist at Quakertown Christian, 6

Little Flower at Bensalem, 7

Academy Park at Sun Valley, 7

Chester at Coatesville, 7

Penn Wood at Upper Merion, 7

Upper Dublin at Central Bucks East, 7

Souderton at Abington, 7

Central Bucks West at Neshaminy, 7

Pennridge at Wissahickon, 7

Plymouth Whitemarsh at Pennsbury, 7

West Chester East at Kennett, 7:15

North Penn at Downingtown West, 7:15

Chichester at W.C. Henderson, 7:15

Wrestling

CENTRAL LEAGUE

Lower Merion at Conestoga, 7

NONLEAGUE

Friends' Central vs. Delco Christian at Episcopal Academy, 3:45

New Foundations at Germantown Friends, 3:45

Friends' Central at Episcopal Academy, 4

Glen Mills at Haverford School, 4

Westtown at St. Andrew's, 4