Sunday's Results

Boys' Basketball

ALL CITY CLASSIC

Roman Catholic 63, Haverford School 61

Math, Civics and Sciences 51, Life Center 48

FRIENDS SCHOOLS-MAPL CHALLENGE

Hill School 57, Westtown 56

Phelps 74, Peddie School 62

HARRISBURG TIP OFF TOURNAMENT

Penn Wood 65, Harrisburg 59

NONLEAGUE

Archbishop Wood 66, Frankford 52

Girls' Basketball

ARCHBISHOP CARROLL TIP-OFF

Bethlehem Catholic 64, W.C. Rustin 51

Cardinal O'Hara 46, Pope John Paul II 32

South Shore (N.Y.) 59, Archbishop Wood 56

Bishop Shanahan 41, Lansdale Catholic 36

St. Frances Academy (Md.) 51, Arch, Carroll 49

ART TURNER MEMORIAL TIP-OFF

Neumann-Goretti 67, Good Counsel (Md.) 47

HAVERFORD HALL OF FAME TIP-OFF

Haverford High 42, West Chester East 26

UPPER MERION TIP-OFF

Merion Mercy 51, Upper Merion 47

Boys' Basketball Boxes

All City Classic

Haverford School 20 12 17 12 - 61

Roman Catholic 15 16 15 17 - 63

HS: Levan Alston 29, Derek Mountain 5, Cameron Reddish 10, Micah Sims 2, Lamar Stevens 15.

RC: Nazeer Bostick 14, Tony Carr 23, Gemil Holbrook 6, Manny Taylor 4, D'Andre Vilmar 7, TreVaughn Wilkerson 9.

Math, Civics & Sciences 6 15 16 14 - 51

Life Center 13 19 11 5 - 48

MCaS: Donovan Barnes 9, Isaiah Culpepper 2, Samir Doughty 25, Keith Griffin 4, Nick Jones 8, Luis Reyes 3.

LC: Nysier Brooks 12, Tracy Carter 10, Turquin Mot 3, Dennis Tunstall 17, Mo Williams 6.

Friends Schools League-MAPL Challenge

Phelps 17 19 17 21 - 74

Peddie School 13 13 13 23 - 62

P: DaRon Curry 7, Anwar Epps 10, Antanas Krimelis 13, Quincy McKnight 12, Mustapha Traore 8, Oriol Tres 8, Mike Watkins 16.

PS: Sukhjot Bains 20, C.J. Davis 12, Everson Davis 16, Max Grutschus 5, Isaiah Seetrum 9.

Harrisburg Tip Off

Harrisburg 19 19 13 8 - 59

Penn Wood 18 19 11 17 - 65

H: Aebry Esayas 10, Stevie Olson 2, Jahaad Proctor 18, Dante Proctor 11, Frank Wilson 2, Chris Wititaker 16.

PW: Javon Derrel-Lindsay 2, Malik Jackson 34, Calvin Melton 10, Addison Scott 15, Ahmad Smalls 3, Terneol Zhee 1.

Nonleague

Frankford 6 11 13 22 - 52

Archbishop Wood 17 18 14 17 - 66

F: Francisco Campo 2, Seydou Cisse 10, Babacar N'Diaye 6, Quadire Truesdale 20, Tashawn Twiggs 4, Demetrius White 10.

AW: Jason Babb 2, Luke Connaghan 16, Cody Fitzpatrick 12, Tom Funk 14, Keith Otto 3, Tyree Pickron 19.

Girls' Basketball Boxes

Archbishop Carroll Tip-off

South Shore (N.Y.) 15 12 21 11 - 59

Archbishop Wood 16 14 15 11 - 56

SS(: Corble 14, Cruz 9, Fraser 22, McDonald 6, Shavis 2, Washington 6.

AW: Claire Bassetti 2, Karly Brown 3, Aubree Brown 19, Lexi Edwards 2, Bailey Greenberg 27, Cassie Sebold 3.

Lansdale Catholic 10 2 7 17 - 36

Bishop Shanahan 10 11 5 15 - 41

LC: Brokans 5, Crim 8, Ferko 2, Talley 4, Ward 15, Winslow 2.

BS: Devon Adams 13, Kelly Basile 2, Ciara Forde 22, Mikayla Maxwell 2, Jamie Powers 2.

St. Frances Acad. (Md.) 13 9 10 19 - 51

Archbishop Carroll 14 5 14 16 - 49

SFA(: Mikiara Carroll 6, Nia Clouden 11, Tyanna Custis 4, Mia Davis 8, Ilysia Lewis 5, Crystal Njoku 2, Tyeisha Smith 15.

AC: Jess Carney 6, Julia Gantz 20, Theresa Kearney 2, Kristen Ryan 2, Bella Sorrentino 6, Lexi Stover 13.

Art Turner Memorial Tip-off

Good Counsel (Md.) 12 7 10 18 - 47

Neumann-Goretti 19 19 13 16 - 67

GC(: Caelin Broder 2, Halle Burgess 3, Nicole Enabosi 11, Madison Hardy 3, Cara Judkins 7, Breonna Mayfield 1, Ariana Phillips 2, Lindsey Pulliam 14, Maya Riley 4.

N: Christina Aborowa 4, Felicia Aiyeotan 4, Erica Brown 3, Ciani Cryor 8, Minika Green 2, Jabria Ingram 5, Alicia Kebbe 2, Sianni Martin 11, Jada Russell 2, Melanie Schoolfield 3, Kimayah Smalls 6, A.J. Timbers 17.

Haverford Tip-Off

West Chester East 6 10 5 5 - 26

Haverford High 9 5 15 13 - 42

WCE: Steph Batog 4, Kaitlyn Boyle 6, Holly Hager 6, Maura McCloskey 9, Maddy Stiebritz 1.

HH: Amanda Battista 8, Brianna Blair 2, Kelly Lyons 5, Jess Lyons 2, Rosie O'Halloran 14, Mollie Reynolds 11.

Upper Merion Tip-off

Merion Mercy 7 14 14 16 - 51

Upper Merion 11 18 9 9 - 47

MM: Caroline Corzel 9, Gabby Heinsinger 14, Valez Jackson 13, Bernadette McGeever 2, Elizabeth McMonagle 8, Jada Smith 5.

UM: Eryn Brady 6, Anna Davis 6, Jessica Michael 10, Tatiani Pleasant 12, Regie Robinson 9, Katie Valeri 3, Jordan Wilson 1.

Monday's Schedules

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Washington at St. Joseph's Prep, 3:30

Lincoln at Father Judge, 3:45

Phelps at Malvern Prep, 4

MaST Charter at Tacony Charter, 6

Plumstead Christian at Palisades, 7

Lower Moreland at Bishop McDevitt, 7

Parkway Center City at Bonner-Prendergast, 7

New Foundations at Council Rock North, 7

Girls' Basketball

CENTRAL LEAGUE

Penncrest at Marple Newtown, 7

PUBLIC LEAGUE SILVER

Roxborough at Del-Val Charter, 3:15

NONLEAGUE

Olney vs. Hallahan at Towey Rec. Center, 3

Sankofa Freedom at Audenried, 3:15

Robeson at Kensington, 3:15

Girls High at Masterman, 3:15

Bristol at Country Day School, 3:45

MaST Charter at Tacony, 4

Northeast at St. Hubert, 4

Bristol at Sacred Heart, 5

Bishop McDevitt at Friends' Central, 5

Cristo Rey at Barrack Hebrew, 5:30

Unionville at Garnet Valley, 7

Conwell-Egan at Neshaminy, 7

Octorara at Pequea Valley, 7:30

Spring-Ford at Phoenixville, 7:30

Inter-Ac All-Stars

Boys' Soccer

FIRST TEAM

MVPs: Connor Gregory, Haverford, F

Christian Williams, Springside Chestnut Hill, M

Connor Gregory, Haverford, D

Shane Bradley, Haverford, D

Brandon Shima, Haverford, D

Peter Davis, Springside Chestnut Hill, D

Christian Williams, Springside Chestnut Hill, M

Harrison Williams, Penn Charter, M

Luke Zieger, Penn Charter, F

James Diver, Germantown, D

Aaron Bogle, Episcopal, M

Michael Hinckley, Episcopal, D

Matt Freese, Episcopal, G

Mike Narzikul, Malvern, M

SECOND TEAM

Grant Yu, Haverford, M

Jerry Karalis, Haverford, M

Jimmy Tricolli, Haverford, D

Blake Greenhalgh, Springside Chestnut Hill, M

Jose Contreras, Springside Chestnut Hill, F

Sam McDowell, Springside Chestnut Hill, G

Noah Schleicher, Germantown, D

A.J. Traynor, Malvern, F

Dave Bettenhausen, Malvern, D

Drew Shaifer, Penn Charter, D

Addison Cripe, Penn Charter, M