Monday's Results

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Roxborough 66, Elverson 58 (OT)

Masterman 64, Palumbo 53

West Philadelphia 40, Kensington 33

Edison 63, Parkway Northwest 44

Washington 56, St. Joseph's Prep 43

Phelps 93, Malvern Prep 83

MaST Charter 76, Tacony Charter 73

Plumstead Christian 37, Palisades 27

Lower Moreland 62, Bishop McDevitt 52

Bonner-Prendergast 68, Parkway C. City 43

Council Rock North 62, New Foundations 43

Girls' Basketball

CENTRAL LEAGUE

Marple Newtown 46, Penncrest 26

PUBLIC LEAGUE SILVER

Del-Val Charter 55, Roxborough 16

NONLEAGUE

Simon Gratz 37, Overbrook 25

Hallahan 62, Olney 13

Robeson 55, Kensington 46 (OT)

Masterman 29, Girls High 27 (OT)

St. Hubert 70, Northeast 20

Sacred Heart 43, Bristol 17

Friends' Central 61, Bishop McDevitt 37

Barrack Hebrew 31, Cristo Rey 13

Garnet Valley 45, Unionville 24

Boys' Basketball Boxes

Elverson 14 11 13 18 2 - 58

Roxborough 8 19 19 10 10 - 66

E: Browne 4, Jones 6, Lowry 6, Muhamm 14, Perry 9, Rodmond 13, Staniger 4, Sullivan 2.

R: Quadair Bradley 1, Austin Daniels 6, Jovan Hammond 8, Keyonne Parker 9, Walter Smith 33, Eric Washington 2, Terrell Williams 2, Isaiah Woodard 4, Jerome Wright 1.

Washington 12 13 15 16 - 56

St. Joseph's Prep 8 17 11 7 - 43

W: Asanti Ali 10, Jerome Blume 10, Charles Brown 20, Jheron Johnson 7, Elmange Watson 9. SJP: Chris Clover 10, Pete Gayhardt 2, Jack Henkels 8, James McGovern 15, Chris Montie 2, Mark Scarlett 6.

Masterman 21 14 10 19 - 64

Palumbo 9 13 13 18 - 53

M: Seamus Gleason 2, Maurice Scott 4, Andrew Seibert 2, Liam Shanahan 32, Corey Stewart 8, Jesse Turkson 16. P: Muhammad Bey 9, Samad Dawson 8, Saadiq Jones 9, Jason Kinning 2, Shafi Meachum 17, Laquan Preston 6, Mekhi Williamson 2.

Kensington 6 9 8 10 - 33

West Philadelphia 14 5 6 15 - 40

K: Kendale Brisbon 7, Vernell Nelson 4, Jerrell Richardson 15, Charles Smith 10, Sadiq Walker 2. WP: Stanley Coleman 6, Lavelle Harper 19, Haneef Herring 2, Anthony King Jr. 5, Dominique Owens 8.

Edison 14 11 21 17 - 63

Parkway Northwest 8 9 10 17 - 44

E: Ernest Beideman 3, Andre Brown 12, Montrell Gilliam 20, Wesley Guzman 5, Jahliel Jackson 1, Raul Mercedes 3, Nathan Rodriquez 1, Robert Sample 16, Tyrone Tillman 2. PN: Ahanri Briggs 9, Osric Clark 2, Sayzon Dunn 15, Shawn Gardner 1, Martin Hutchins 8, Hanif Islam 4, Demetrius Jackson 2, Christian Thomaston 3.

MaST Charter 15 18 24 19 - 76

Tacony Charter 15 7 32 19 - 73

MC: Mason Carr 11, Matt Carter 27, Colin Dever 3, Shane Henehan 14, Bryan Kaelin 11, Jordan Telesford 10.

TC: Jeremiah Alston 23, Alex Carrion 2, E'Drise Hightower 4, Justin Johnson 17, Ervin Merone 16, Joe Purnell 5, Tyler Taliaferro 6.

Lower Moreland 12 17 17 16 - 62

Bishop McDevitt 9 21 9 13 - 52

LM: Matt Carruti 12, Danny Duffey 16, Jake Fazio 5, Phil Madden 18, Tyler Millan 6, Dicky Rhoades 2, Nick Smolda 3.

BM: Isaiah Brooks 1, Qadir Burgess 5, Jayson Clark 14, Zachary Coates 3, Emanuel Folkes 2, Allen Harmon 10, Fateem Jackson 13, Peter Sholanke 4.

Parkway Center City 6 6 17 14 - 43

Bonner-Prendergast 22 12 19 15 - 68

PCC: Hyzeem Banks 3, Josh McCray 5, Cole Ruley 14, Jemal Sheppard 4, Tyrell Tillman 4, Maqi Watson 5, James Wiles 4. B: DillonHaas 3,JohnHargraves8,Dylan Higgins 3, Tyler Higgins 3, Marques Jackson 14, Christian Lane 3,Tom McLoone 8, Mike Mercanti4,Joe Oquendo2,KeithWashington 20

New Foundations 4 14 13 12 - 43

Council Rock North 12 20 17 13 - 62

NF: Ololade Bello3, Keith Blassingale 14, Ed Cahoe 9, Matt Campbell3, Ian Kennedy4, Sean Ovack3, Travon Williams 2, Naz Wilson 5.

CRN: Matt Baniewicz4, Will Desautelle 9, Noah Ehlin 2, Drew Glenn 4, Elonas Marcauskus 1, Matt Margolis 14, Tyler Nowmos 6, Steve Nowmos 2, Riley Thompson 20.

Phelps 21 26 30 16 - 93

Malvern Prep 15 21 23 24 - 83

P: Xavi Cama 2, Anwar Epps 13, Antanas Krimelis 16, Quincy McKnight 31, Mustapha Traore 4, Oriol Tres 3, Mike Watkins 24.

MP: Chris Anderson 13, Ray Baran 4, Chance DeFibbo 5, Jack Doherty 23, Zac Fernandez 2, Joey Fitzpatrick 19, Will Powers 14, Tommy Wolfe 3.

Girls' Basketball Boxes

Penncrest 7 6 6 7 - 26

Marple Newtown 16 9 12 9 - 46

P: Kaitlyn Conrad 9, Erin Dougherty 2, Grace Harding 4, Brittney Hickman 2, Sam Martino 4, Corinne Mulhearn 5.

MN: Carley Hamilton 15, Kelly Houghton 1, Julia Lynch 3, Morgan McAndrews 2, Holly Nicolardi 2, Rylee Power 17, Nicole Smyth 4, Izzy Tello-Green 2.

Roxborough 7 7 2 0 - 16

Del-Val Charter 15 14 20 6 - 55

R: Zion Davis 3, Samantha Pelliciotti 9, L. Taylor 2, G. Wonder 2. DC: Imani Fletcher 2, Eboni Godwin 8, Zahrah Green 4, Dezire Hamilton 2, Arianna Harman 5, Dijohai Holmes 5, Tykeiah Martin 8, Jakyra Stamp 21.

Hallahan 20 9 23 10 - 62

Olney 2 5 4 2 - 13

H: Lillian Betteridge 12, Sonni Browne 4, Emily Dever 6, Megan Elliott 5, Alexis O'Neill 13, Alynn Phelan 2, Nya Searight 11, Lola Sneed 9.

O: K Jouliano 4, Z Perry 9.

Girls High 7 6 10 2 2 - 27

Masterman 2 8 6 9 4 - 29

GH: Nana Huang 17, Autumn Nolan 6, Qadirah Redmond 2, Jonyce Richardson 2.

M: Maya Bracy 8, Sasha Brehouse 8, Tatyanah Brehouse 6, Allison Mark 7.

Robeson 10 14 9 12 10 - 55

Kensington 8 14 8 14 2 - 46

R: Monique Babb 2, Ikera Foster 4, Zauria Lewis 24, Totiana Myers 20, Tayane Perry 5.

Bishop McDevitt 4 9 7 17 - 37

Friends' Central 17 18 17 9 - 61

BM: Suzzanna Cantwell 2, Sierra Dacosta 25, Savannah Roberts 10. FC: Rucha Alur 4, Lisa Bernstein 3, Larissa Carroll 2, Briana Cypress 4, Zoe Ginsberg 3, Anna Leone 7, Iyanna McCurdy 19, Mikayla Vaughan 19.

Cristo Rey 6 0 4 3 - 13

Barrack Hebrew 7 8 6 10 - 31

CR: McHenry 1, Murdles 6, Newell 2, Parker-Watson 2, Wallace 2. BH: Lindsey Chevlin 7, Tali Glickman 1, Dria Guitierez 4, Talia Kolten-Fromm 11, Sarah Nelson 2, Talia Raikin 2, Gavi Weitzman 4.

Simon Gratz 8 10 9 10 - 37

Overbrook 4 7 10 4 - 25

SG: Ciani Ballard 14, Tiana Barnett 1, De'Zae Guder 2, Kira Lewis 6, Robmira Taylor 12, Geneea Walker 2. O: Abram 4, J. Benton 11, Carter 2, AFowler 2, Richardson 4, J. Woods 2.

Northeast 3 8 2 7 - 20

St. Hubert 17 19 20 14 - 70

N: Agosto 2, Braun 2, Gillman 1, McHale 3, Simon 2, Smith 8, Urgiles 2.

SH: Alexa Forward 2, Kasey Hawe 2, Courtney Hoffman 12, Emma Keal 2, Amber Linder 2, Meghan Matthews 6, Megan O'Connell 5, Carla Ovington 2, Sam Patterson 13, Caela Russell 8, Emily Smith 4, Celine Tobin 10, Allison Wilson 2.

Unionville 6 4 5 9 - 24

Garnet Valley 12 6 12 15 - 45

U: Micayla Flores 10, Emily Mason 2, Sam Pancoast 3, Casey Scheuer 2, Madelyn Shanahan 5, Adrianna Weber 2.

GV: Sydney Fail 2, Macy Goldbach 11, Jordan Ireland 12, Maddie Ireland 16, Kerry O'Donoghue 2, Sam Tomasetti 2.

Bristol 7 4 3 3 - 17

Sacred Heart 8 15 13 7 - 43

B: Alexis Christi 2, Olivia Onal 5, Kate Santana 5, Janirel Wooten 5. SH: Celine Dugan 4, Emily Franz 2, Agnes Freind 2, Lauren Kilroy 3, Bridie Anne MacCrory 8, Juliana Michniak 3, Eileen Piombino 9, Madison Schneider 12.

Tuesday's Schedules

Boys' Basketball

BICENTENNIAL CONFERENCE

Valley Forge at Church Farm, 7

New Hope-Solebury at Holy Ghost Prep, 7

CENTRAL LEAGUE

Upper Darby at Radnor, 7

Haverford High at Harriton, 7

Ridley at Strath Haven, 7:30

Conestoga at Springfield (D), 7:30

Lower Merion at Penncrest, 7:30

Garnet Valley at Marple Newtown, 7:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pottsgrove at Phoenixville, 7:15

Pope John Paul II at Pottstown, 7:30

Methacton at Boyertown, 7:30

Owen J. Roberts at Perkiomen Valley, 7:30

PUBLIC LEAGUE

Frankford at Northeast, 3:15

Southern at Sankofa Freedom, 3:15

Freire Charter at Boys' Latin, 3:15

Washington at Engineering and Science, 3:15

Simon Gratz at Olney, 3:15

Bartram at Central, 3:15

Lincoln at Robeson, 3:15

Sayre at High School of Future, 3:15

Franklin Learning Center at Overbrook, 3:15

Strawberry Mansion at W. Philadelphia, 3:15

Audenried at Prep Charter, 3:15

Fels at Mastery North, 3:15

Mastbaum at Kensington, 3:15

World Communications at Palumbo, 3:15

Mariana Bracetti at Swenson, 3:15

Bodine at New Media Charter, 3:15

Edison at Roxborough, 3:15

Randolph at Franklin Towne Charter, 3:15

KIPP DuBois at Mastery South, 3:15

Elverson at Rush, 3:15

Parkway Center City at Motivation, 3:15

Parkway West at Tacony Charter, 3:15

Masterman at Maritime Academy, 3:15

Phila. Academy Charter at Penn Treaty, 3:15

GAMP at Parkway Northwest, 3:15

CAPA at Science Leadership, 3:15

NONLEAGUE

Cheltenham at Central Bucks West

King's Christian at Girard College, 3:30

Penn Charter at Abington Friends, 3:45

Barrack Hebrew at City Center, 3:45

International Christian at Friends' Central, 4

Germantown Friends at Mercy Vocational, 5

Solebury School at New Church, 5:15

Episcopal Academy at Shipley, 5:30

Westtown at Sanford (Del.), 5:30

North Penn at Plymouth Whitemarsh, 5:30

Conwell-Egan at Princeton Day, 5:45

Faith Christian at Morrisville, 7

Jenkintown at Devon Prep, 7

Plumstead Christian at Bristol, 7

Pequea Valley at Octorara, 7

Trinity (Australia) at Cardinal O'Hara, 7

Central Bucks East at Upper Dublin, 7

Pennridge at William Tennent, 7

Pennsbury at Souderton, 7

Chichester at Truman, 7

Moyer Academy (Del.) at Collegium Charter, 7 Kennett at West Chester East, 7:15

Rising Sun at Oxford, 7:15

W.C. Henderson at Unionville, 7:15

Sun Valley at Solanco, 7:30

Downingtown West at WC Rustin, 7:30

Lancaster McCaskey at Chester, 7:30

Phil-Mont Christian at Christopher Dock, 8

TEAM TAGGART CLASSIC

La Salle vs. Germantown Acad. at Cabrini, 7

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Bristol at Morrisville, 4

Phil-Mont Christian at Plumstead Christian, 5

Jenkintown at Faith Christian, 7

MaST Charter at Calvary Christian, 3:45

Lower Moreland at New Hope-Solebury, 7

CATHOLIC ACADEMIES

Nazareth Academy at Villa Maria, 2

St. Basil at Merion Mercy, 5:15

Villa Joseph Marie at Mount St. Joseph, 5:15

CATHOLIC LEAGUE

Conwell-Egan at Archbishop Wood, 7

CENTRAL LEAGUE

Springfield (D) at Conestoga, 5:30

Penncrest at Lower Merion, 7

Marple Newtown at Garnet Valley, 7

Radnor at Upper Darby, 7

Harriton at Haverford High, 7:30

Strath Haven at Ridley, 7:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Boyertown at Methacton, 7:30

Perkiomen Valley at Owen J. Roberts, 7:30

Phoenixville at Pottsgrove, 7:30

Pottstown at Pope John Paul II, 7:30

TRI-COUNTY LEAGUE

Collegium Charter at Del-Val Friends, 3:30

West-Mont Christian at Perkiomen School, 4

NONLEAGUE

Springfield (D) at William Tennent

Dobbins at Ben Franklin, 3:15

Sacred Heart at Baldwin, 3:45

AIM Academy at New Church, 3:45

Lansdale Catholic at Abington Friends, 4

Shipley at Penn Charter, 4

Springside C. Hill at Germantwn Friends, 4:15

Palumbo at West Catholic, 5

William Tennent at Springfield (M), 5

Westtown at St. Andrews, 5:30

Cardinal O'Hara at West Chester Rustin, 6

Little Flower at Bensalem, 7

Academy Park at Sun Valley, 7

Chester at Coatesville, 7

Penn Wood at Upper Merion, 7

Upper Dublin at Central Bucks East, 7

Souderton at Abington, 7

Central Bucks West at Neshaminy, 7

Pennridge at Wissahickon, 7

Plymouth Whitemarsh at Pennsbury, 7

West Chester East at Kennett, 7:15

North Penn at Downingtown West, 7:15

Chichester at W.C. Henderson, 7:15