Saturday's Results

Football

PIAA CLASS AAAA FINAL

St. Joseph's Prep 49, Pine-Richland 41

Boys' Basketball

BISHOP WALKER INVITATIONAL

Germantown Acad. 83, St. Mary's Ryken 80 (3 OT)

BULLIS TOURNAMENT

Westtown 58, Millwood 56

COACHES VS. CANCER CLASSIC

St. Joseph's Prep 56, Frankford 46

Neumann-Goretti 70, Susquehanna Township 62

La Salle 57, Pennsbury 44

Abington 53, Cheltenham 49

COATESVILLE STEEL CITY TOURN.

Unionville 58, Dobbins 24

Coatesville 76, Spring-Ford 61

DELCO CHRISTIAN INVITATIONAL

Christian Academy 56, Christian Heritage 32

Wilmington Christian 51, Christian Academy 44

DON MCBRIDE CLASSIC TOURNAMENT

Hill School 75, Haverford School 66

GONZAGA DC CLASSIC

Roman Catholic 80, Calvert Hall (Md.) 56

PEDDIE SCHOOL INVITATIONAL

Wilbraham and Monson 78, Phelps 76

Gilman School 74, Penn Charter 73

SHIPLEY COACHES VS. CANCER

Shipley 65, Strawberry Mansion 60

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Lower Moreland 56, Church Farm 51 (OT)

NONLEAGUE

Motivation 79, Mastery South 63

Boyertown 57, Daniel Boone 34

Del-Val Charter 41, Sankofa Freedom 31

Simon Gratz 56, Overbrook (Pa.) 29

Pennington 63, Perkiomen School 41

Mastery North 55, Bristol 54

Episcopal Academy 60, Friends' Central 57

Ridley 77, Chichester 60

Central Bucks East 61, New Foundations 50

Cristo Rey 53, Abington Friends 49

Phila. Electrical 62, Millford Mill (Md.) 57

Oxford 65, Phoenixville 61

Downingtown West 68, Garnet Valley 52

Math, Civics & Sciences 89, Elmer L. Meyers 63

Octorara 57, W.C. Henderson 55

Archbishop Ryan 69, Bishop Shanahan 58

Council Rock North 48, Hazleton 37

Jenkintown 59, Morrisville 42

Springside Chestnut Hill 69, GAMP 42

Calvary Christian 47, New Hope-Solebury 45

Archbishop Wood 66, Malvern Prep 55

Conwell-Egan 82, Bethlehem Catholic 51

Central Bucks West 45, Lansdale Catholic 29

Father Judge 70, Trinity (Australia) 37

Plymouth Whitemarsh 79, Perkiomen Valley 37

Penncrest 44, West Chester Rustin 36

Great Valley 46, Glen Mills 45

Bartram 70, Penn Wood 53

Girls' Basketball

BEAST OF THE EAST

Archbishop Wood 49, Poly High (Md.) 37

Roland Park Country School (Md.) 54,

Germantown Academy 29

SPARTAN CLASSIC

Friends' Central 55, Solebury School 38

TINA THOMPSON CLASSIC

Georgetown Visitation 44, Spring-Ford 34

WESTTOWN TOURNAMENT

Agnes Irwin 58, Westtown 56

George School 36, Friends Select 31

CATHOLIC ACADEMIES

Gwynedd Mercy 56, Nazareth Academy 31

NONLEAGUE

St. Basil 59, Hallahan 12

W.C. Henderson 58, Octorara 17

Perkiomen Valley 33, Souderton 26

Wilson 34, Kennett 28

Sun Valley 41, Villa Joseph Marie 29

Episcopal Academy 44, Archbishop Carroll 42

Phoenixville 33, Oxford 27

West Chester Rustin 51, Mount St. Joseph 46

Penn Charter 66, Hun School 53

Villa Maria 40, Archmere (Del.) 37

Penncrest 40, Avon Grove 22

Abington Friends 58, St. Hubert 49

New Hope-Solebury 35, Jenkintown 28

Boyertown 36, Governor Mifflin 30

Wrestling

EXETER DUALS

Spring-Ford 58, Manheim Township 10

Spring-Ford 59, Downingtown West 3

Spring-Ford 60, Manheim Central 5

Spring-Ford 45, Exeter 19

GHOSTTOWN DUALS

Father Judge 47, Upper Darby 27

Father Judge 52, Hatboro-Horsham 30

Pennsbury 46, Father Judge 27

Father Judge 57, Wissahickon 24

Father Judge 53, Abington 24

Upper Moreland 51, Northeast 21

W.C. Henderson 74, Northeast 6

Abington 48, Northeast 28

Northeast 34, Radnor 33

Hatboro-Horsham 70, Northeast 3

Hatboro-Horsham 46, Wissahickon 21

Pennsbury 58, Hatboro-Horsham 24

Upper Darby 56, Hatboro-Horsham 15

Hatboro-Horsham 70, Northeast 3

SPRINGSIDE CHESTNUT HILL INVITATIONAL

Team scores: 1. Westtown School, 133; 2. George Washington 120; 3. William Penn Charter 118; 4. New Hope-Solebury, 110; 5. Academy of the New Church, 86, 6. Springside Chestnut Hill Academy , 72; 7. Malvern Prep, 69; 8. Valley Forge Military Academy , 66; 9. Germantown Friends, 57; 10. Roman Catholic 40; 11. Abington Friends, 38; 12. George School , 32; 13. Edison, 21; 14. West Philadelphia, 21; 15. Bishop McDevitt, 5.

TRAVIS MANNION TOURNAMENT

Team scores: 1. Kennard Dale, 172; 2. Neshaminy, 150; 3. Muhlenberg, 90; 4. La Salle, 80; 5. Frankford, 60; 6. Boys' Latin, 40.

TOWANDA DUALS

Haverford School 51, La Salle Institute 21

Haverford School 50, Elmer L. Myers 27

Haverford School 49, Central Columbia 21

Haverford School 61, Tioga 15

Haverford School 51, Towanda 16

CENTRAL LEAGUE

Garnet Valley 42, Penncrest 27

NONLEAGUE

Archbishop Ryan 62, Cheltenham 12

Boys' Indoor Track

TRACK & FIELD COACHES ASSOCIATION OF

GREATER PHILADELPHIA MEET

At Lehigh University

Division 1

60 meter: 1. Charles Headen, LaSalle, 7.15; 2. Kameron Hammonds, Downingtown East, 7.29; 3. Bobby Gablein, Hatboro-Horsham, 7.38.

200: 1. Jalin Jackson, St. Joseph's Prep, 23.71; 2. Tyler Green, Haverford, 23.86; 3. Saahir Bethea, Cheltenham, 23.99.

400: 1. Isiah Smith, Abington, 51.83; 2. Sean Conway, Neshaminy, 52.02; 3. Hunter Small, Garnet Valley, 52.75.

800: 1. Dylan Eddinger, Boyertown, 2:02.42; 2. David Marrington, Neshaminy, 2:03.38; 3. Ahmere Ponzo, Penn Wood, 2:03.39.

1 mile: 1. Joe Maguire, Council rock South, 4:38.71; 2. Isaiah Fisher, St. Joseph's Prep, 4:40.30; 3. Dustin Willing, Neshaminy, 4:48.42.

3,000: 1. Andrew Hanna, Council Rock South, 9:13.48; 2. John Daly, St. Joseph's Prep, 9:22.38; 3. Tyji Mays, Bensalem, 9:28.08.

60 hurdles: 1. Janeel Solanki, North Penn, 9.13; 2. Miles Green, Sat. Joseph's Prep, 9.16; 3. Arnold Hammond, Coatesville, 9.22.

4x200: 1. Dowingtown West, 1:36.62; 2. Council Rock North, 1:37.50; 3. Pennridge, 1:39.37.

4x400: 1. Central Bucks East, 3:38.41; 2. Abington, 3:39.03; 3. Upper Dublin, 3:40.69.

4x800: 1. Pennridge, 8:32.44; 2. Coatesville, 8:35.08; 3. Central Bucks West, 8:42.36.

Distance Medley: 1. Cheltenham, 11:11.78; 2. North Penn, 11:19.24; 3. Chester, 11:22.08.

High jump: 1. Cole Swiger, Upper Dublin, 5-10; 2. Ryan Thomas, William Tennent, 5-10; 3. Mike Wells, LaSalle, 5-08.

Pole vault: 1. Nicholas Marino, Hatboro-Horsham, 13-00; 2. Eddie Eason, LaSalle, 13-00; 3. Hason Douple, Central Bucks West, 11-06.

Long jump: 1. James Holt, Downingtown West, 21-08.5; 2. Joe Adighibe, Perkiomen Valley, 20-08; 3. Abram Austin, Cheltenham, 20-06.

Triple jump: 1. Caleb Appiah-Owusu, Bensalem, 43-08.25; 2. Darian Alston, Downingtown West, 42-05.5; 3. Jeremy Jennings, Downingtown West, 41-10.25.

Shot put: 1. Kieran Moore, Upper Dublin, 46-01.75; 2. Khalaf Jihad, Chester, 45-03; 3. Brian Miller, Central Bucks West, 44-04.75.

Division II

60 meter: 1. Ovonnie Baker, Overbrook, 7.30; 2. Isaiah Cooper, Cardinal O'Hara, 7.37; 3. Clarence Rowland, Boys' Latin, 7.40.

200: 1. Alex Mollick, Springside-Chestnut Hill, 23.82; 2. Sam Pope, Episcopal Academy, 24.30; 3. Damere Gilbert, Boys' Latin, 24.55.

400: 1. Anthony Fratanduono, Archbishop Ryan, 53.39; 2. David Bond, West Chester, 53.43; 3. Tamir Jones, Cardinal O'Hara, 54.34.

800: 1. Alex Lindsey, Upper Moreland, 2:08.59; 2. Tom Hammond, Archbishop Ryan, 2:08.78; 3. Steve Cromity, Bonner-Prendergast, 2:09.09.

1 mile: 1. Eric Diestelow, West Chester, 4:34.72; 2. Josh Coakley, Twin Valley, 4:36.35; 3. Ryan Rastatter, Bonner-Prendergast, 4:39.95.

3,000: 1. Julian Degroot-Lutzner, Masterman, 9:20.53; 2. Sam Ebby, Harriton, 9:256.14; 3. Nicholas Sperger, Abington Friends, 9:31.79.

4x200: 1. Church Farm School, 1:35.22; 2. Penncrest, 1:38.92; 3. Glen Mills, 1:39.57.

4x400: 1. Imhotep Charter, 3:42.17; 2. Penncrest, 3:45.86; 3. Upper Moreland, 3:58.94.

4x800: 1. Strath Haven, 8:32.05; 2. Nuemann-Goretti, 8:42.47; 3. Bishop Shanahan, 8:45.53.

Distance Medley: 1. Radnor, 11:14.10; 2. Holy Ghost Prep, 11:21.26; 3. Wissahickon, 11:30.91.

High jump: 1. Desean Lee, Academy Park, 6-00; 2. Jon Alber, Great Valley, 6-00; 3. Gregory Fuller, Glen Mills, 5-10.

Pole vault: 1. Chris Stone, Springfield, 14-00; 2. Gurjeet Rai, Marple Newtown, 13-06; 3. Steve Nispel, Great Valley, 12-06.

Long jump: 1. Christian D'Andrea, Archbishop Carroll, 21-07.5; 2. Kory Wharton, Simon Gratz, 19-09.0; 3. Alec Escobar, Radnor, 19-03.0.

Triple jump: 1. Kyle D'Ambrosio, Pope John Paul, 41-09.5; 2. Pat Jurgelewicz, Archbishop Ryan, 36-02.5; 3. Nick Algeo, Malvern Prep, 35-07.25.

Shot put: 1. Milton Jones, Glen Mills, 48-08.25; 2. Naquise Childs, Nuemann-Goretti, 45-03.5; 3. Greg Hoch, Archbishop Ryan, 43-00.0.

Boys' Squash

FRIENDS LEAGUE

Shipley 5, Friends' Central 4

Girls' Squash

NONLEAGUE

Friends' Central 9, Springside Chestnut Hill 0

Boys' Basketball Boxes

Bishop Walker Invitational

St. Mary's Ryk 10 11 9 26 8 6 10 - 80

Germ. Acad. 10 13 14 19 8 6 13 - 83

SMR: Etherudge 34, Kaciuska 8, Kuzovas 5, Smith 4, Tabbs 16, Tull 4, Zemgulis 9.

GA: Devon Goodman 26, Tim Guers 18, Sam Lindgren 23, Evan-Eric Longino 8, Kyle McCloskey 5, Joe Stinson 2, Bailey Whitman 1.

Coaches vs. Cancer Classic

Frankford 9 15 15 7 - 46

St. Joseph's Prep 8 9 15 24 - 56

F: Seydou Cisse 2, Quadire Truesdale 26, Tashawn Twiggs 4, Demetrius White 14.

SJP: Brendan Burns 5, Chris Clover 22, Pete Gayhardt 5, Jack Henkels 7, James McGovern 15, Chris Montie 2.

Susquehanna Township 6 20 15 21 - 62

Neumann-Goretti 10 18 19 23 - 70

ST: M. Dawson 2, R. Letterlough 4, N. Mack 10, J. Marshall 9, Q. Ward 6, D. Williams 31.

N: Dhamir Cosby-Roundtree 6, Vaughn Covington 4, Quade Green 14, Lamarr Kimble 27, Zane Martin 18, Emil Moody 1.

Pennsbury 5 6 11 22 - 44

La Salle 9 18 12 18 - 57

P: Mekhi Bryant 15, Rob Daly 3, Cameron Jones 13, Juan Perez Jones 4, Derrick Woods 9.

LS: Dan Corr 8, Dave Krmpotich 13, Matt Paulus 6, Shane Stark 12, Jarrod Stukes 1, Najee Walls 3, Shawn Witherspoon 14.

Abington 13 15 7 18 - 53

Cheltenham 11 7 13 18 - 49

A: Brendan Gallagher 5, Robby Heath 9, Amir Hinton 21, Matt Penecale 11, Jake Porter 3, Jack Steinman 4.

C: Fatiir Al-Ahad 8, Blair Brown 4, Justin Sutton 10, Maurice Valentine 5, Anthony White 4, Khalil White 18.

Coatesville Steel City

Dobbins 7 6 6 5 - 24

Unionville 13 16 14 15 - 58

D: Ryan Bowie 2, Javon Bowie 2, Omar Coaxum 2, Dyshawn Parker 5, Brandon Smith 6, Maqel Styles 5, Witherspoon 2.

U: Ryan Angle 7, Ryan Barrett 2, Atma Bery 11, Pat Clark 4, Peter Ferraro 2, Matt Godek 4, Drew Menninger 5, Jimmy Nowosiat 10, Alex Pechin 6, Jordan Shafteen 7.

Spring-Ford 18 10 14 19 - 61

Coatesville 15 19 16 26 - 76

S: Nigel Cooke 7, Ryan Corcoran 11, Jake Freedman 17, Mike Olsen 17, Cam Reid 7, Danny Zack 2.

C: Keenan Coleman 13, Kevin Crutchfield 15, John Lott 9, Justus Martinez 8, Dondre Pitman 7, John Rodriguez 19, Parker Turner 5.

Delco Christian Invitational

Christian Heritage 2 15 8 7 - 32

Christian Academy 14 12 18 12 - 56

CH: D'Haiti 14, Guinta 8, Lee 6, Nelson 2, Webley 2.

CA: Davier Daniels 5, Ethan Dutton 9, Devon Howard 14, Michael Ives 2, Anthony O'Brien 3, Jalen Sherrill 2, RJ Walker 4, Brady Waller 4, Jeramiah Williams 13.

Wilmington Christian 18 8 16 9 - 51

Christian Academy 9 8 14 13 - 44

WC: Byrd 3, Clarke 1, Hardcastle 16, Harris 23, Retting 6, Sipala 2.

CA: Davier Daniels 4, Ethan Dutton 9, Devon Howard 2, Jalen Sherrill 4, RJ Walker 5, Brady Waller 6, Jeramiah Williams 14.

Don McBride Classic

Hill School 17 17 20 21 - 75

Haverford School 17 17 12 20 - 66

HS: Bryce Allen 17, James Fives 22, Andrew Lundstrom 6, Calvin Martin 8, Sam Norton 12, Seth Stankiewicz 4, Jack Woepke 6.

HS: Levan Alston 19, Derek Mountain 8, Cameron Reddish 17, Micah Sims 4, Lamar Stevens 18.

Gonzaga DC Classic

Calvert Hall (Md.) 15 9 16 16 - 56

Roman Catholic 19 18 19 24 - 80

CH: Bahar 3, Bucket 10, Clareth 13, Edwards 15, Gorhan 10, Griffiths 2, Phoenix 3.

RC: Nazeer Bostick 9, Tony Carr 16, Dakquan Davis 5, Gemil Holbrook 11, Paul Newman 4, Manny Taylor 15, D'Andre Vilmar 9, Khalil Vinson 2, TreVaughn Wilkerson 9.

Peddie School Invitational

Gilman School 14 18 19 23 - 74

Penn Charter 17 18 18 20 - 73

GS: Butler 13, Duncan 9, Foster 11, Locksley 28, Madison 7, Winchester 6.

PC: Michael Berk 14, Evan Ferrell 6, Michael Hnatkowsky 9, Julian Johnson 8, Jake McCain 5, Patrick McCain 9, Harrison Williams 22.

Wilbraham and Monson 23 15 18 22 - 78

Phelps 18 19 23 16 - 76

WaM: Curtis Cobbs 22, Wenyen Gabriel 26, Ryan Murphy 3, Derric Newton 18, Earl Stephen 4, Ben Vezele 5.

P: DaRon Curry 3, Anwar Epps 7, Antanas Krimelis 22, Quincy McKnight 25, Mustapha Traore 13, Mike Watkins 6.

Shipley Coaches vs. Cancer

Strawberry Mansion 11 15 12 22 - 60

Shipley 16 16 13 20 - 65

SM: Saleme Barbee 8, Marques Biddle-Johnson 6, Antwuan Butler 11, Reggie Jackson 11, Quadir Norman 16, Christopher Russell 8.

S: Kiyon Hardy 17, Arvelle Jones 12, John Parker 4, Seb Pepper 12, Micah Salamon 2, Sam Sessoms 9, Kevin Zwolak 9.

Bicentennial Independence

Church Farm 14 7 10 13 7 - 51

Lower Moreland 19 6 8 11 12 - 56

CF: Tolu Babalola 5, Tim Davis 2, Ingvi Thor Gudmundsson 5, Jon Axel Gudmundsson 22, Michael Mohamed 17.

LM: Matt Carruti 8, Danny Duffey 18, Jake Fazio 2, Phil Madden 11, Tyler Millan 7, Nick Smolda 10.

Nonleague

Pennington 13 20 18 12 - 63

Perkiomen School 8 11 7 15 - 41

P: Robert Demaree 3, Andrew Gurick 6, Tyler Jones 10, Marcellus Morris 2, DJ Rice 4, Isiah Taylor 26, Elijah Wright 12.

PS: Joshua Cruz 2, Sam Glavin 2, Dillon Larkin 10, Miles Longstreth 6, Nicholas Posocco 7, Martynas Simanavicius 4, Paulius Zalys 10.

Motivation 16 15 14 34 - 79

Mastery South 21 8 17 17 - 63

M: Rasjay Bettis 13, Nazir Gossette 17, Dequan Harvey 3, Isaiah Lewis 25, Malik Redmond 4, Jamal Richardson 14, Robert Slate 3.

MS: Jahleel Brown 3, Larry Edwards 21, Dionte Falligan 11, Michael Feredee 7, Elijah Kiah-El 7, Justen Monts 2, Za'von Richardson 12.

Cristo Rey 15 11 8 19 - 53

Abington Friends 9 9 15 16 - 49

CR: Matthew Bempah 13, Tymir Bush 2, Carlos Delorbe 2, Corchado Kente 10, Jalil Mosley 10, Bryan Rosario 2, Stefan Saunders 14.

AF: Joel Arteaga 2, Yohn Hall Jr. 26, Austin Levin 7, Jack Levy 4, Sam Levy 2, Jared Smith 1, Jake Stark 7.

Episcopal Academy 4 18 17 21 - 60

Friends' Central 11 16 18 12 - 57

EA: Nick Alikakos 19, Mike Hinckley 5, Mike Jolaoso 26, Cameron Pott 4, Matt Woods 6.

FC: Chuck Champion 16, Ardon Fryer 2, De'Andre Hunter 20, Jonathan Lawton 16, Antone Walker 3.

Ridley 15 18 27 17 - 77

Chichester 19 18 12 11 - 60

R: Ryan Bollinger 24, Nick Czechowicz 5, Brett Foster 19, Kylon Hicks 4, Ameer Staggs 12, L. Thompson 2, Julian Wing 10, Malik Young 1.

C: Shah Admed 4, Eric Baiocco 3, Lindley 2, Eric Montanez 20, Derrick Welles 21, Jami Womack 10.

Elmer L. Meyers 10 10 18 25 - 63

Math, Civics & Sciences 15 25 21 28 - 89

ELM: Aurelus 17, Bessowe 4, Davidson 4, Gilallon 2, Gomez 3, Kelly 2, Lawrence 8, Maffei 8, Mangat 3, Tiglte 2, Wasley 10.

MCaS: Donovan Barnes 12, Isaiah Culpepper 8, Samir Doughty 47, Keith Griffin 1, Nasir Groomes 2, Nick Jones 14, Jalen Roberts 5.

New Foundations 14 9 17 10 - 50

Central Bucks East 12 14 17 18 - 61

NF: Keith Blassingale 17, Ed Cahoe 10, Matt Campbell 4, Ian Kennedy 6, Travon Williams 5, Naz Wilson 8.

CBE: Fenner 4, Justin O'Neil 13, Matt Pattyson 10, Chris Reilly 8, Tommy Strasburger 26.

Archbishop Ryan 23 14 18 14 - 69

Bishop Shanahan 21 9 8 20 - 58

AR: Izaiah Brockington 22, Austin Chabot 18, Chris Guest 1, Fred Killian 10, Colin Murphy 6, Kevin Nichols 3, Chris Palantino 1, Austin Slawter 8.

BS: Jordan Ambrose 3, T.J. Booth 3, Pat Corcoran 17, Doug Costin 16, Drew Dolan 9, Justin Krasnick 2, Nick Lamb 2, Joe Lord 6.

Garnet Valley 12 13 13 14 - 52

Downingtown West 14 17 10 27 - 68

GV: Jack Diggory 4, Austin Klenotz 5, Austin Laughin 11, Andrew Louden 16, Griffin Morandini 4, S. Palis 3, Carl Tiemabeso 9.

DW: Ryan Betley 18, Cole Calamaro 4, Doug Conrad 2, George Gordon 13, Don Guerrera 7, Will Johnson 2, Tyler McNulty 2, Josh Warren 20.

W.C. Henderson 11 19 12 13 - 55

Octorara 20 14 8 15 - 57

WH: Jason Bady 5, Colin Costello 20, Matt Dinacci 2, Tyler Ramirez 9, Wes Smith 9, Andy Vermeil 10.

O: Tarojae Breake 26, Andrew Forman 2, Jackson Ray 7, Christian Ray 2, Jiaire Rodgers 4, Levi Worthington 16.

Hazleton 6 12 9 10 - 37

Council Rock North 3 12 10 23 - 48

H: Biasi 3, Genasevich 2, Makuta 6, Planctis 15, Samec 4, Zukoski 7.

CRN: Will Desautelle 4, Drew Glenn 3, Elonas Marcauskus 2, Matt Margolis 15, Steve Nowmos 6, Tyler Nowmos 8, Riley Thompson 10.

Morrisville 18 9 5 10 - 42

Jenkintown 17 14 17 11 - 59

M: Brandon Alwood 3, Damon Douglas 1, Prince Farley 12, Mike Hychalk 4, Jordan Neal 2, Kasean Rivers 15, Tahmeir Scott 5.

J: Chris Callas 1, Mike Divalentino 2, Jameson Kolb 7, Aiden Lorenz 12, Colin Mulvaney 27, Frank Sobolewski 10.

Del-Val Charter 11 11 9 10 - 41

Sankofa Freedom 4 9 4 14 - 31

DC: Dwayne Coleman 1, DaShon Giddings 25, Saadiq Harris 2, Karl Lewis 4, Jermaine Lucas 2, Makhi Morris 5, Bysil Northern 2.

SF: Justin Anson 4, Stephon Brandt 4, Naseem Brown 8, Nasir Johnson 5, Kijuan Matthews 2, Verland Wayns 8.

Archbishop Wood 13 19 20 14 - 66

Malvern Prep 13 16 15 11 - 55

AW: Luke Connaghan 20, Cody Fitzpatrick 10, Tom Funk 25, Collin Gillespie 2, Tyree Pickron 9.

MP: Chris Anderson 15, Ray Baran 3, Jack Doherty 10, Zac Fernandez 2, Joey Fitzpatrick 2, Mike Hollingsworth 7, James Keating 1, Ryan O'Neill 2, Will Powers 8, Tommy Wolfe 5.

Oxford 16 13 17 19 - 65

Phoenixville 19 18 14 10 - 61

O: Thomas Cruz 18, Brian Dorsey 9, Tyler Farr 5, Brian Hubley 27, Josh Mosley 2, Shane Quigley 4.

P: Mike Anthony 11, Jeff Conboy 9, DeAndre Gadsden 12, Christian Kelly 21, Marquise McDuffee 6, Phil Meszaros 5.

Bristol 11 19 11 13 - 54

Mastery North 9 17 16 13 - 55

B: Ryan Cosby 5, Aidan Coughlin 5, Dave D'Angelo 16, Deonte Harris 19, Sieed McFadden 5, Jabbul Rankins 4.

MN: Andre Allen 5, Eli Alvin 4, Fred Farris 4, Matthew Reed 12, Rodney Ross 9, Koby Thomas 15, Eriq Washington 6.

GAMP 5 8 18 11 - 42

Springside Chestnut Hill 21 19 12 17 - 69

G: John Capizzi 2, Cesar Quezada 3, Deverris Stuckey 23, Matt Ventus 13, Jared Williford 1.

SCH: Justin Anderson 10, Xavier Bell 7, Olly Cheung 1, Paul Dooley 14, Bruce Howard 3, Conor McAdoo 13, Daniel Shubert 3, Sean Simon 18.

Simon Gratz 10 22 12 12 - 56

Overbrook 8 5 8 8 - 29

SG: Joseph Burnett 8, Nasir Campbell 4, Jamal Goode 2, Christian Hauser-Dinkins 2, Leon Little 2, Jacoby Livingston 4, Tariq Meredith 1, Lamar Moore 15, Jaleel Sanders 10, Naifes Smalls 6, Tahir Wharton 2.

O: Massi Allen 10, Khalid Hanafi 1, Gary Hawes 4, Nasir Morris 4, Daevon Ravenell 5, Nykolis Rodriguez 3, Raekwon Thompson 2.

Phila. Electrical 12 13 15 22 - 62

Millford Mill (Md.) 6 17 19 15 - 57

PE: Jihad Barnes 9, Blair Bowes 9, Mike Cooper 10, Justin Davis 2, Devanta Peterie 21, Zakee Shakur 11.

MM: Elijah Cooper 7, Joshua Fulton 6, Justin Jennifer 10, Brice Moore 6, Bobby More 24, Capri Winfield 4.

Trinity (Australia) 9 11 10 7 - 37

Father Judge 24 20 19 7 - 70

T: Fernendez 3, Peters 8, Price 2, Smith 8, Tanevski 16.

FJ: Justin Fleming 11, Aaron Higgins 9, Mackenson Justee 2, Pat Mulville 14, Nick Nowack 8, Matt O'Connor 3, Amir Paul 2, Quincy Reed 9, Marc Rodriguez 12.

Plymouth Whitemarsh 17 25 22 15 - 79

Perkiomen Valley 7 13 8 9 - 37

PW: Davon Burrell 6, Cameron Johnson 4, Mike Lotito 6, Xzavier Malone 16, Grady Minick 11, Andre Mitchell 15, Devon Monteiro-Gray 10, Jimmy Murray 9, Oakley Spencer 2.

PV: Justin Jaworski 7, Tyler Krause 19, H Millheim 6, Sean Owens 3, Dylan Pool 2.

Bartram 21 12 19 18 - 70

Penn Wood 14 12 12 15 - 53

B: Cameron Arrington 8, Shawn Bailey 21, Lymier Banks 5, Martin Fischer 11, Sharif Goff 10, Jameel Hester-Bey 3, Maurice Waters 12.

PW: Javon Derrel-Lindsay 22, Kybrien Jenkins 4, Calvin Melton 4, Addison Scott 18, Ahmad Smalls 5.

Glen Mills 14 9 6 16 - 45

Great Valley 9 9 9 19 - 46

GM: Tyreek Brickus 17, Imhotep Davis 7, Timothy Davis 3, Anthony Johnson 5, Steven Welsh 13.

GV: Ryan Buchholz 8, Will Buzan 11, Andrew Gal 3, M. Miller 5, Doug Strang 12.

West Chester Rustin 6 7 11 12 - 36

Penncrest 16 6 8 14 - 44

WCR: Tyler Blake 7, Andrew Chobany 9, Brennan Halverston 4, Mike McKnight 8, Tahjair Rhodes 6, Darius Soriano 2.

P: Nolan Carroll 6, Mike Doyle 20, Drew Hanna 5, Chandler Henry 4, Nick Ladd 5, Tyler Norwood 4.

Calvary Christian 8 12 15 12 - 47

New Hope-Solebury 17 14 8 6 - 45

CC: Sam Bair 17, Ben Brophy 8, Joe Roche 1, Braydon Ruiz 3, Joel Thibodeau 8, Josiah Thompson 7, Joey Valentini 3.

NH: Nick Garritano 2, Pat Ginple 5, Mays Lane 2, Connor Smith 2, Spencer Tinkel 8, Anthony Vlahovic 4, Max Wagner 22.

Central Bucks West 10 10 8 17 - 45

Lansdale Catholic 5 5 5 14 - 29

CBW: Owen Cooney 6, Erich Hohlenleitner 4, Luke Irons 8, Connor Lynch 5, Jim McCusker 4, Nico Munari 6, Bill Power 8, Jake Reichwein 2, Cal Reichwein 2.

LC: Ryan Braun 3, Jared Exler 12, Tyler Grant 2, Nick Maloney 2, Dan Modestine 10.

Girls' Basketball Boxes

Beast of the East

Poly High (Md.) 11 12 2 12 - 37

Archbishop Wood 8 12 14 15 - 49

PH: Galloway 5, Horne 4, Pearson 2, Porter 2, Porter 4, Stokes 9, Weems 2, Young 8.

AW: Claire Bassetti 7, Aubree Brown 12, Kate Connolly 2, Lexi Edwards 3, Bailey Greenberg 17, Katie May 2, Shannon May 5, Cassie Sebold 1.

Germantown Academy 6 9 9 5 - 29

Roland Park (Md.) 9 15 10 20 - 54

GA: Olivia Gorman 3, Kendall Grasela 9, Leena Kardaze 1, Erin Lindahl 13, Lauren Oeth 2, Cat Polisano 1.

RP: Alexander 9, Carpenter 2, Clay 13, Edwards 10, Holder 9, Johnson 11.

Tina Thompson Classic

Georgetown Visitation 9 11 17 7 - 44

Spring-Ford 3 14 9 8 - 34

GV: Maeve Carroll 4, Kate Delaney 5, Alexis Gray 22, Keelyn Leonard 3, Maddy Reed 10.

S: Abby Beyer 5, Maddie Haney 9, Molly Hynes 3, Maggie Locke 3, Julia Roshelli 3, Sydney Wagner 11.

Westtown Tournament

Agnes Irwin 5 17 22 14 - 58

Westtown 8 16 20 12 - 56

AI: Alex Blomstrom 20, Siera Corbett 12, Jolie Jemmott 2, Lauren Spinelli 11, Steph Williams 13.

W: Sarah Cassaway 2, Dagny Davidsdottir 8, Naomi Jimenez 21, Eunice Jimenez 18.

Catholic Academies

Nazareth Academy 5 5 7 14 - 31

Gwynedd Mercy 13 19 19 5 - 56

NA: Rachel Mollins 1, Becca Rhodes 3, Marissa Sylvester 20, Bridget Watson 7.

GM: Maggie Cameron 4, Brigit Coleman 16, Maura Conroy 9, Erica DeCandido 8, Megan Dougherty 2, Lizzie Furguson 2, Carly Heineman 4, Molly Hutton 3, Danielle Senour 6, Emily Sullivan 2.

Nonleague

Hallahan 5 1 4 2 - 12

St. Basil 17 20 16 6 - 59

H: Alexis O'Neill 2, Nya Searight 7, K. Shields 1, Lola Sneed 2.

SB: Erin Buckley 4, Molly Deal 3, Lindsay Joyce 14, Natalie Kucowski 11, Karen Lapkiewicz 11, Danielle McCurdy 1, Liz Napierkowski 9, Ally Sloan 6.

Phoenixville 9 12 4 8 - 33

Oxford 5 8 5 9 - 27

P: Jess Anthony 7, Ruth Doberenz 2, Gabby Duda 4, Dakota Graham 10, Mackenzie Smith 2, Nomi Washington 8.

O: Hannah Bahls 14, Hannah D'Aquanno 1, Grace Hennessy 3, Devon Nask 1, Grace Tipton 6, Madeline Williams 2.

Wilson 6 10 9 9 - 34

Kennett 11 4 1 12 - 28

W: K. Ebner 17, S. O'Brien 10, R. Owens 4, M. Reinhart 1, I. Templeton 2.

K: Caroline Hertz 13, Miranda Hill 12, Melissa Houck 3.

Perkiomen Valley 10 9 6 8 - 33

Souderton 8 7 7 4 - 26

PV: KT Armstrong 14, Caitlyn Byrne 3, Kelsey Giese 2, McKenna Kohler 6, Katie Leahy 4, Nikki Marino 3, Tori Walter 1.

S: Alana Cardona 2, Tori Dowd 2, Olivia Kaunert 7, Noelle Noble 2, Marissa Sandone 7, Krista Schneider 6.

Hun School 15 11 10 17 - 53

Penn Charter 14 17 18 17 - 66

HS: Bandridge 2, Bourke 13, Erica Dwyer 10, Maura Kelly 4, Janelle Mullen 24.

PC: Mireyah Davis 2, Hannah Fox 28, Alexis Hnatkowsky 16, Ayanna Matthews 16, Julie Webb 2, Taylor Zahairagunn 2.

Mount St. Joseph 12 11 15 8 - 46

West Chester Rustin 11 10 11 19 - 51

MSJ: Emily Carpenter 4, Caitlyn Cunningham 7, Kristin Lucas 2, Libby Tacka 10, Mary Kate Ulasewicz 11, Sarah Wills 12.

WCR: Erin Gallagher 3, Katie O'Hare 4, Annie Pitts 2, Noelle Powell 15, Emily Walls 13, Courtney Warley 8, Casey Warley 6.

Episcopal Academy 12 2 18 12 - 44

Archbishop Carroll 12 7 12 11 - 42

EA: Elodie Furey 18, Dylan Higgins 5, Maria Kilcullen 8, Lily Kuntz 2, Margaux Paolino 3, Meghan Pickell 8.

AC: Julia Gantz 15, Theresa Kearney 3, Lexi Kucia 2, Molly Mascianantonio 3, Keara McNulty 3, Kristen Ryan 2, Bella Sorrentino 3, Lexi Stover 11.

Avon Grove 5 8 7 2 - 22

Penncrest 8 8 14 10 - 40

AG: R. Cook 3, M. Crowell 4, T. Harper 3, C. Martin 5, S. Patone 2, D. Ruddisill 4, T. Sallie 1.

P: Kaitlyn Conrad 4, Grace Harding 8, Sam Martino 18, Corinne Mulhearn 4, Katharine Mullaney 6.

Sun Valley 10 10 8 13 - 41

Villa Joseph Marie 14 1 4 10 - 29

SV: Carson Adelberger 3, Madison Corrento 2, Brooke Duncan 6, Kate Lannan 20, Shannon Savage 4, Hannah Turner 6.

VJM: Bogiatzis 3, Danleer 4, C. Ebo 2, D. Ebo 6, Hangan 7, Javardian 2, Morano 2, Mulhearn 3.

W.C. Henderson 18 11 17 12 - 58

Octorara 2 6 5 4 - 17

WH: Emma Bertrando 5, Brynn Cullinan 2, Maddie DePrisco 8, Shannon Duffy 4, Julie Gawrylowicz 9, Vicki Kneis 1, Jenna Maratea 13, Morgan Maturani 4, Abbie Shea 6, Erin Torrance 6.

O: Jaycee Daghey 1, Brielle Kirk 9, Brianna Walter 7.

Jenkintown 9 8 4 7 - 28

New Hope-Solebury 4 12 8 11 - 35

J: Sarah Dillon 1, Emma Dorshimer 20, Jen Kremp 5, Morrin McSherry 2.

NH: Annie Behre 6, Karli Burns 5, Bella DeVito 5, Maggie Dougherty 4, Kelley Hyland 6, Lexi Morse 5, Toni Suler 4.

Governor Mifflin 6 6 12 6 - 30

Boyertown 13 7 7 9 - 36

GM: Hartman 5, Koehler 12, J. Martin 5, M. Martin 4, Reviere 4.

B: Ali Bauman 6, Maria Garafolo 2, Hannah Jaskuta 3, Abby Kapp 10, Allie Marcus 8, Sarafina Valenti 1, Jordan Webb 6.

Villa Maria 8 19 2 11 - 40

Archmere (Del.) 10 12 5 10 - 37

VM: Danielle Knopp 4, Katie Mooney 14, Mary Kate O'Malley 5, Clare O'Rourke 5, Marissa Picinich 4, Marielle Picinich 6, Murrin Tague 2.

A(: Bastian 3, Brown 12, Molloy 5, Schiltz 4, Woodside 13.

Abington Friends 13 16 12 17 - 58

St. Hubert 9 20 8 12 - 49

AF: Alyssa DeNofa 8, Alexa Middleton 21, Casey Remolde 4, Asia Turner 13, Jade Young 12.

SH: Courtney Hoffman 3, Meghan Matthews 9, Megan O'Connell 1, Sam Patterson 18, Emily Smith 14, Celine Tobin 2, Allison Wilson 2.

Sunday's Schedules

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Constitution at Bishop Loughlin

Palumbo at St. Joseph's Prep, 1

Cristo Rey at Cardinal O'Hara, 1:30

Phila. Electrical vs. Woodrow Wilson (D.C.) at Baltimore, Md., 2

West Philadelphia at West Catholic, 2:30

GONZAGA DC CLASSIC

Roman Catholic vs. Cardinal Hayes (N.Y.) at Gonzaga College High School (D.C.), 6:45

JORDAN BRAND TRI-STATE CLASSIC

Math, Civics and Sciences vs. Lincoln (N.Y.) at Bronx (N.Y.), 6

Girls' Basketball

TINA THOMPSON CLASSIC

At St. John's College High School

Shipley vs. Bishop Loughlin Memorial, 10 a.m.

Neumann-Goretti vs. St. John's (D.C.), 1:30

At Bell Multicultural

Penn Wood vs. Archbishop Carroll, 11:45 a.m.

Bonner-Prendergast vs. Palotti (Md.), 9:30

Monday's Schedules

Boys' Basketball

ATLANTIC COAST CHRISTIAN

Calvary Baptist at Upper Bucks Christian, 7:30

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Del-Val Charter at Constitution, 6:30

NONLEAGUE

MaST Charter at Church Farm, 3:45

Father Judge at Lincoln, 3:45

Friends' Central at Pennington, 4:15

New Media Charter at La Salle, 5

Barrack Hebrew at Valley Forge Military, 5:15

St. Andrew's (Del.) at Bonner-Prendergast, 5:30

Solebury School at Princeton Day, 6

Phil-Mont Christian at Bristol, 7

Pottstown at West Chester East, 7:30

Girls' Basketball

PENN-JERSEY SOUTH

New Foundations at Mercy Vocational, 4

PUBLIC LEAGUE BRONZE

Sayre at Kensington, 3:15

PUBLIC LEAGUE GOLD

Bartram at Parkway Center City, 3:15

PUBLIC LEAGUE SILVER

New Media Charter at Roxborough, 3:15

TRI-COUNTY LEAGUE

Del-Val Friends at Kimberton Waldorf, 3:45

NONLEAGUE

Overbrook at Audenried, 3:15

Rush at Lincoln, 3:15

MaST Charter at Community Ac. of Phila., 4

Franklin Towne Charter at Little Flower, 4

Phila. Academy Charter at West Catholic, 4

Abington Friends at Solebury School, 4:30

Pennington at Friends' Central, 4:30

St. Basil at Bishop McDevitt, 5

Barrack Hebrew at Sacred Heart, 5:15

Chichester at Octorara, 5:15

Calvary Baptist at Upper Bucks Christian, 6

Math, Civics & Sciences at Interboro, 6

Hatboro-Horsham at Lower Moreland, 7