Sunday's Results

Boys' Basketball

BULLIS TOURNAMENT

Westtown 63, St. John Catholic (Md.) 52

GONZAGA D.C. CLASSIC

Roman Catholic 60, Cardinal Hayes (N.Y.) 47

PEDDIE SCHOOL INVITATIONAL

Phelps 66, Hun School 54

TRI-STATE CLASSIC

Lincoln (N.Y.) 89, Math, Civics and Sciences 55

NONLEAGUE

St. Joseph's Prep 56, Palumbo 20

Cardinal O'Hara 63, Cristo Rey 45

Phila. Electrical 60, Woodrow Wilson (D.C.) 54

West Catholic 68, West Philadelphia 59

Girls' Basketball

BEAST OF THE EAST

McDonogh (Md.) 43, Archbishop Wood 37

TINA THOMPSON CLASSIC

Bishop Loughlin Memorial 45, Shipley 42

Neumann-Goretti 79, St. John's (D.C.) 48

Palotti (Md.) 44, Bonner-Prendergast 40

Boys' Basketball Boxes

Bullis Tournament

St. John Catholic (Md.) 17 10 7 18 - 52

Westtown 14 11 20 18 - 63

SJC(: Austin 5, Belmear 11, Boyd 6, Campbell 5, Gairey 13, Martin 12.

W: Mohammed Bamba 15, Jair Bolden 24, Chris Bream 3, Najja Hunter 11, Dakpe Yiljep 10.

Gonzaga DC Classic

Cardinal Hayes (N.Y.) 11 13 19 4 - 47

Roman Catholic 18 10 18 14 - 60

CH(: Allen 16, Davis 2, Goodridge 4, Hayden 8, Lee 7, Matquez 6, Middleton 2, Ojo 2.

RC: Nazeer Bostick 6, Tony Carr 12, Gemil Holbrook 12, Manny Taylor 15, D'Andre Vilmar 8, TreVaughn Wilkerson 7.

Peddie School Invitational

Hun School 11 13 10 20 - 54

Phelps 17 8 23 18 - 66

HS: Kyle Borden 13, Niall Carpenter 13, Austin Harriot 5, Dominic Robb 10, Ben Seitt 6, Eric Williams 7.

P: DaRon Curry 5, Anwar Epps 8, Antanas Krimelis 9, Mustapha Traore 14, Oriol Tres 2, Mike Watkins 28.

Nonleague

Woodrow Wilson (D.C.) 10 14 6 24 - 54

Phila. Electrical 22 10 15 13 - 60

WW(: Mark Burch 11, Miles Gillette 2, Trevaun Hyatt 8, William Thompson III 15, Isaiah Jennings 6, Anthony Johnson 1, Samuel Payne 3, Nick Preece 8.

PE: Jihad Barnes 12, Blair Bowes 11, Mike Cooper 5, Justin Davis 6, Jakwon McQueen 2, Devonta Peterie 15, Zakee Shakur 9.

Palumbo 4 2 6 8 - 20

St. Joseph's Prep 18 19 6 13 - 56

P: Samad Dawson 12, Rahee Ellis 3, Shafi Meachum 3, Laquan Preston 2.

SJP: Temi Aiyegbusi 3, Brendan Burns 3, Chris Clover 8, Austin Gallagher 2, Jack Henkels 14, James Leible 2, Chris Montie 4, Mark Scarlett 6, Zach Talke 11, Keith Williams 3.

West Philadelphia 7 14 16 22 - 59

West Catholic 22 12 13 21 - 68

WP: Stanley Coleman 21, Tyler Elam 3, Lavelle Harper 3, Haneef Herring 2, Anthony King Jr. 5, Dominique Owens 9, Jabbar Shy 16.

WC: Pasquale Dimascio 15, Jahmil Harris 16, Stefan Jones 10, Nahim Lee 2, Stephon Maddox 5, Keyohn Maddox 6, Jeohnni Moore 14.

Cristo Rey 15 1 14 15 - 45

Cardinal O'Hara 17 19 9 18 - 63

CR: Matthew Bempah 10, Carlos Delorbe 5, Hall 2, Frio Jr. 4, Corchado Kente 4, Jalil Mosley 16, Ortiz 2, Stefan Saunders 2.

CO: Zakee Griffin 5, Kairi Jones 16, Liutauras Repsys 11, Tip Swartz 14, Domantas Tiska 6, Ahmad Williams 9, Ahmin Williams 2.

Girls' Basketball Boxes

Beast of the East

McDonogh (Md.) 12 10 8 13 - 43

Archbishop Wood 5 13 11 8 - 37

M(: Dixon 3, Edwards 9, Green 6, Johnson 4, Logan 21.

AW: Claire Bassetti 1, Aubree Brown 16, Bailey Greenberg 12, Katie May 3, Cassie Sebold 5.

Tina Thompson Classic

Palotti (Md.) 5 17 12 10 - 44

Bonner-Prendergast 19 9 5 7 - 40

P: Alhassa 14, Ball 4, Frankel 6, Rosan 7, Witner 9, Young 4.

B: Amber Ballinger 16, Nyah Garrison 3, Caroline Manfre 2, Maggie McPeak 3, Shalina Miller 9, Emily Monagham 3, Madison Oxemberg 4.

Monday's Schedules

Boys' Basketball

ATLANTIC COAST CHRISTIAN

Calvary Baptist at Upper Bucks Christian, 7:30

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Del-Val Charter at Constitution, 6:30

NONLEAGUE

MaST Charter at Church Farm, 3:45

Father Judge at Lincoln, 3:45

Friends' Central at Pennington, 4:15

New Media Charter at La Salle, 5

Barrack Hebrew at Valley Forge Military, 5:15

St. Andrew's (Del.) at Bonner-Prendie, 5:30

Solebury School at Princeton Day, 6

Phil-Mont Christian at Bristol, 7

Pottstown at West Chester East, 7:30

Girls' Basketball

PENN-JERSEY SOUTH

New Foundations at Mercy Vocational, 4

PUBLIC LEAGUE BRONZE

Sayre at Kensington, 3:15

PUBLIC LEAGUE GOLD

Bartram at Parkway Center City, 3:15

PUBLIC LEAGUE SILVER

New Media Charter at Roxborough, 3:15

TRI-COUNTY LEAGUE

Del-Val Friends at Kimberton Waldorf, 3:45

NONLEAGUE

Overbrook (Pa.) at Audenried, 3:15

Rush at Lincoln, 3:15

MaST Charter at Community Ac. of Phila., 4

Franklin Towne Charter at Little Flower, 4

Phila. Academy Charter at West Catholic, 4

Abington Friends at Solebury School, 4:30

Pennington at Friends' Central, 4:30

St. Basil at Bishop McDevitt, 5

Barrack Hebrew at Sacred Heart, 5:15

Chichester at Octorara, 5:15

Calvary Baptist at Upper Bucks Christian, 6

Math, Civics & Sciences at Interboro, 6

Hatboro-Horsham at Lower Moreland, 7