Monday's Results

Boys' Basketball

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Constitution 62, Del-Val Charter 53

NONLEAGUE

Masterman 65, Swenson 59

High School of Future 62, Kensington 55

Bodine 50, Parkway Northwest 49

Church Farm 84, MaST Charter 51

Father Judge 55, Lincoln 44

Pennington 45, Friends' Central 39

La Salle 75, New Media Charter 52

Barrack Hebrew 61, Valley Forge Military 55

Bonner-Prendergast 41, St. Andrw's (Del.) 36

Solebury School 59, Princeton Day 33

Bristol 62, Phil-Mont Christian 49

Pottstown 64, West Chester East 57

Girls' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Phil-Mont Christian 41, Faith Christian 39 (OT)

PENN-JERSEY SOUTH

New Foundations 65, Mercy Vocational 37

PUBLIC LEAGUE BRONZE

Sayre 46, Kensington 24

PUBLIC LEAGUE SILVER

New Media Charter 38, Roxborough 17

NONLEAGUE

Motivation 29, Strawberry Mansion 21

Mastery South 41, Sankofa Freedom 35

Audenried 67, Overbrook 30

Abington Friends 59, Solebury School 34

Friends' Central 46, Pennington 34

St. Basil 66, Bishop McDevitt 41

Sacred Heart 58, Barrack Hebrew 27

Calvary Baptist 46, Upper Bucks Christian 23

Interboro 60, Math, Civics & Sciences 42

Lower Moreland 58, Hatboro-Horsham 45

Boys' Bowling

SUBURBAN ONE AMERICAN

Plymouth Whitemarsh 4, Hatboro-Horsham 0

Girls' Bowling

SUBURBAN ONE AMERICAN

Plymouth Whitemarsh 4, Hatboro-Horsham 0

Squash

Friends' Central 9, St. Joseph's Prep

Boys' Basketball Boxes

Del-Val Charter 8 17 18 10 - 53

Constitution 8 17 17 20 - 62

DC: DaShon Giddings 17, Karl Lewis 3, Dymir Logan 4, Jermaine Lucas 2, Makhi Morris 3, Bysil Northern 22, Sheldon Stroman 2.

C: Chad Andrews-Fulton 11, Ahmad Gilbert 8, Akeem King 5, Anthony Satchell 9, Haneef Vaughn 5, Tymir Watson 1, Kimar Williams 23.

Swenson 12 17 19 11 - 59

Masterman 12 18 10 25 - 65

S: Clarence Brunot 10, Coley Eleazer 2, Quzil Frazier 4, Alex Rodriguez 10, Somah Slewion 19, Jihad Warner 14.

M: Seamus Gleason 2, Maurice Scott 16, Liam Shanahan 19, Corey Stewart 4, Jesse Turkson 24.

Kensington 12 8 16 19 - 55

High School of Future 15 17 12 18 - 62

K: Kendale Brisbon 10, Vernell Nelson 4, Jerrell Richardson 18, Charles Smith 7, Sadiq Walker 2, Brandon Young 14.

HSoF: Jahmir Burton 10, Kameron Gilfillian 17, Nick Miles 4, Dominic Morales 18, Malik Morancie 4, Shawn Morrison 17, Naheem Selby 2.

Father Judge 16 18 15 6 - 55

Lincoln 4 11 10 19 - 44

FJ: Will Brazukas 4, Justin Fleming 20, Aaron Higgins 3, Pat Mulville 11, Nick Nowack 5, Quincy Reed 4, Marc Rodriguez 8.

L: Kyle Bailey 3, Bryheem Barber 1, Nassir Coleman 2, Marquis Horton 5, Ishmael Marshall 11, Isaiah McLemore 2, Aiezel Pichardo 4, Lamar Talley 15.

Friends' Central 6 14 10 9 - 39

Pennington 6 7 15 17 - 45

FC: Chuck Champion 10, Steven Folwell 3, De'Andre Hunter 13, Jonathan Lawton 8, Antone Walker 3, Dan Yosipovitch 2.

P: Andrew Gurick 7, Tyler Jones 10, Isiah Taylor 17, Elijah Wright 11.

MaST Charter 14 8 20 9 - 51

Church Farm 17 27 28 12 - 84

MC: Matt Carter 11, Colin Dever 16, Shane Henehan 8, Bryan Kaelin 7, Jordan Telesford 9.

CF: Tolu Babalola 5, Tim Davis 4, Ingvi Thor Gudmundsson 9, Jon Axel Gudmundsson 21, Kareem Holmes 2, Emmit Jefferies 3, James Lawton 2, Malik Lissone 5, Michael Mohamed 23, Fred Odhiambo 10.

Parkway Northwest 11 13 17 8 - 49

Bodine 14 11 12 13 - 50

PN: Ahanri Briggs 13, Sayzon Dunn 14, Shawn Gardner 2, Martin Hutchins 9, Hanif Islam 8, Maurice M 1, Khalif Watson 2.

B: Nasir Cheeks 5, Naim Feaster 2, Raekwon Hatch 7, Derrick McLean 12, Tyron Price 6, Troy Richardson 18.

New Media Charter 9 25 10 8 - 52

La Salle 16 19 20 20 - 75

NMC: Keron Cumberbatch 6, Edens Dorestal 14, Donte Govan 11, Lateef Govan 4, Josh Pasture 3, Rodney Phillips 8, Jivreese Thomas 6.

LS: Dan Corr 10, Matt Dessner 2, Dave Krmpotich 9, Ryan McTamney 11, Matt Paulus 9, Shane Stark 7, Jarrod Stukes 3, Najee Walls 24.

Barrack Hebrew 9 16 14 22 - 61

Valley Forge Military 11 20 13 11 - 55

BH: Cory Barnet 5, Elliot Bernstein 21, Zach Lipstein 5, Benjie Mizrachi 6, Avi Solomon 2, Sammy Turk-Tolub 16, Yosi Weitzman 3, Michael Zlotnick 3.

VFMA: Kai Amen-Ra 4, Mohammed Camara 7, AJ Isaacs 3, Bariq London 21, Elijah Miner 18, Tarique Ryans 2.

St. Andrew's (Del.) 8 9 11 8 - 36

Bonner-Prendergast 19 4 6 12 - 41

SA: Jordan Bonner 16, Zach Kent 6, Donavan Simpson 2, Malik Velmar 12.

B: Ryan Germany 3, John Hargraves 6, Tyler Higgins 2, Dylan Higgins 2, Marques Jackson 13, Tom McLoone 6, Keith Washington 9.

Phil-Mont Christian 11 10 13 15 - 49

Bristol 17 15 17 13 - 62

PC: Noah Baldez 12, Lee DeHeer 4, David Giuliani 13, Sean Griffin 18, Osaze Thornton 2.

B: Ryan Cosby 8, Aidan Coughlin 22, Dave D'Angelo 8, Deonte Harris 12, Sieed McFadden 10, Jabar Rankins 2.

Solebury School 16 9 19 15 - 59

Princeton Day 10 12 6 5 - 33

SS: Justin Berger 5, Darvin Johnson 11, Devin Matchett 13, Curtis Thompson 22, Shen Yan 2, Derek Zhang 6.

PD: Kumar 4, Lewis 10, Mark 3, Pinheiro 2, Radveny 14.

Pottstown 6 21 18 19 - 64

West Chester East 11 17 6 23 - 57

P: Jayce Beasley 8, Dimitre Burse 7, Rich Duvivier 27, Clayton Mitchell 1, Bryant Quill 21.

WCE: Evan Anderson 29, Eric Duran 2, Hasan Leonard-Hakim 2, Zae Murrey 6, Tyrone Richardson 8, Dominic Stifel 10.

Girls' Basketball Boxes

Faith Christian 10 8 9 10 2 - 39

Phil-Mont Christian 11 8 9 9 4 - 41

FC: Kirah Brown 2, Monica Ervin 14, Ashley Forker 8, Liz Hoffman 5, Ashley Parylak 8, Jessica Robinson 2.

PC: Michelle Chen 5, Tracey Goodman 7, Keyen Green 20, Katharine Olinger 1, Lauren Tipton 8.

New Foundations 9 16 18 22 - 65

Mercy Vocational 6 4 13 14 - 37

NF: Kviah Breaszeale 15, Joelle Bridges 4, Kaitlin Carey-Miller 8, Marissa Deangelo 3, Nicole Gilchrist 15, Jenna Heath 4, Milia Johnson 6, Alyson Mullen 2, Jen Mullen 8.

MV: Charm Ammons 2, Gabby Edwards 3, Aisha Flowers 4, Victoria Noel 2, Essence Shaw 26.

Sayre 11 13 10 12 - 46

Kensington 4 10 6 4 - 24

S: Egae Barnes 10, Ahyana Benson 8, Denia Johnson 13, Iyanna Walls 15.

K: Brooklyn Johnson 14, Murphy 4, Ashley Sanchez 2, Stephens 4.

New Media Charter 9 13 4 12 - 38

Roxborough 0 8 2 7 - 17

NMC: Ebony Bradford 9, Talia Burgess 18, Jazmere Gravitt 4, Nichela Little 2, Dorothy Pendleton 2, Tyeese Tucker 3.

R: Monet Jones 1, Taiyana Lee 8, Laniesha Taylor 3, Khariah Williams 1, Gabrielle Wunder 4.

Motivation 5 13 10 1 - 29

Strawberry Mansion 6 7 2 6 - 21

M: Kraichelle Brooks 7, Ziairah Hameen-Grant 5, Amani Lewis 4, Amirah Logan 6, McGill 6.

SM: Shawntae Garrison 5, Nicholson 4, Poole 2, Niyzeah Pringle 4, Nagewa Robertson 6.

Overbrook (Pa.) 9 10 3 8 - 30

Audenried 23 20 24 0 - 67

O(: Asia Abram 7, Jamie Benton 12, Aireka Fowler 2, Deja Richardson 5, Tiarra Stanton 2, Jordan Woods 2.

A: Deja McKinney 2, Tatyana Sao 12, Karima Short 4, Romeira Tucker 21, Jaquay Williams 12, Denijsha Wilson 11.

Sankofa Freedom 10 10 2 13 - 35

Mastery South 17 7 6 11 - 41

SF: Kristan Devine 5, Keyonna Johnson 23, Brianhn Paul 1, Mariah Roher 6.

MS: Treniyyah Anderson 10, Latifah Cain 2, Nylla Crooks 12, Cinnaya Demby 2, Vanessa Figueroa 13, Breteny Johnson 2.

Pennington 16 4 7 7 - 34

Friends' Central 7 14 13 12 - 46

P: Annie Brunner 5, Kristyn Green 7, Ayanna Johnson 4, Tara McKracken 2, Carly Rice 16.

FC: Lisa Bernstein 4, Larissa Carroll 1, Zoe Ginsberg 11, Anna Leone 5, Iyanna McCurdy 16, Mikayla Vaughan 9.

St. Basil 17 19 17 13 - 66

Bishop McDevitt 10 9 4 18 - 41

SB: Erin Buckley 10, Molly Deal 2, Sarah Dougherty 1, Jules Gura 2, Lindsay Joyce 2, Natalie Kucowski 15, Karen Lapkiewicz 15, Danielle McCurdy 1, Liz Napierkowski 8, Kaeley Pinkerton 3, Ally Sloan 6, Arianna Sticco 1.

BM: Benita Barbour 4, Suzzanna Cantwell 2, Sierra Dacosta 29, Amber McLeod 6.

Barrack Hebrew 2 13 5 7 - 27

Sacred Heart 15 16 12 15 - 58

BH: Lindsey Chevlin 12, Talia Kolten-Fromm 3, Sarah Nelson 12, Jenna Oppenheimer 3, Talia Raikin 4, Gavi Weitzman 3.

SH: Kayla Cecchine 6, Celine Dugan 7, Emily Franz 3, Agnes Freind 2, Lauren Kilroy 3, Bridie Anne MacCrory 11, Jessica McTaggart 2, Juliana Michniak 12, Eileen Piombino 4, Madison Schneider 5, Jennifer Young 3.

Abington Friends 19 14 15 11 - 59

Solebury School 5 9 5 15 - 34

AF: Morgan Burrell 6, Alyssa DeNofa 5, Alexa Middleton 15, Casey Remolde 5, Sheryl Remolde 6, Lauryn Smith 2, Asia Turner 8, Bridget Warley 4, Jade Young 8.

SS: Stasia Babicki 2, Maya Brewington 3, Denia Campbell 17, Qiana Vigo 10, Carol Wright 2.

Math, Civics & Sciences 11 6 9 16 - 42

Interboro 14 13 17 16 - 60

MC&S: Burton 1, Bianca Dunn 18, Kyesha Fields 18, Imani Kerrin 5.

I: Sami Barnett 6, Amy Huddell 5, Amber Huddell 15, Brandi James 20, Gina McNamee 12, Becca Reifer 3.

Hatboro-Horsham 15 6 14 10 - 45

Lower Moreland 8 21 11 18 - 58

H: Amanda Brett 5, Hannah Mallon 4, Cassidy Quattro 10, Haley Seifert 8, Bergen Sims 6, Julia Thornton 12.

LM: Bridgette Alexander 7, Jordyn Cohen 2, Erica Fleck 6, Lauren Killion 25, Rachel Millan 16, Kaley Przyblinski 2.

Calvary Baptist 10 14 14 8 - 46

Upper Bucks Christian 9 2 8 4 - 23

CB: Mary Finkbeiner 22, Carissa Gahman 2, Heather Hoppe 10, Jenn Krayer 6, Mary Ogidigben 4, Jessica Suiter 2.

UBC: Campbell 2, Mills 8, Pysleahy 2, Seidel 9, Sorrentino 2.

Tuesday's Schedules

Boys' Basketball

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Lower Moreland at Holy Ghost Prep, 7

Valley Forge Military at New Hope-Solebury, 7

CENTRAL LEAGUE

Radnor at Harriton, 7

Lower Merion at Garnet Valley, 7

Strath Haven at Penncrest, 7:30

Marple Newtown at Springfield (D), 7:30

Conestoga at Ridley, 7:30

Upper Darby at Haverford High, 8:30

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Oxford at Great Valley, 7:15

Kennett at West Chester Rustin, 7:15

Sun Valley at Unionville, 7:15

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Avon Grove at Coatesville, 7:15

Bishop Shanahan at W.C. Henderson, 7:15

Downingtwn West at Downingtwn East, 7:15

PIONEER ATHLETIC FRONTIER

Pottstown at Pottsgrove, 7:15

Phoenixville at Upper Perkiomen, 7:30

PIONEER ATHLETIC LIBERTY

Spring-Ford at Methacton, 7:30

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Phila. Electrical at Math, Civics, Sciences, 3:15

Martin Luther King at Imhotep Charter, 5:30

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Olney at Engineering and Science, 3:15

Dobbins at Freire Charter, 3:15

Central at Simon Gratz, 3:15

Boys' Latin at Southern, 3:15

Northeast at Bartram, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Fels at Strawberry Mansion, 3:15

Ben Franklin at Mastery North, 3:15

Audenried at High School of Future, 3:15

Lincoln at West Philadelphia, 3:15

Overbrook at Prep Charter, 3:15

Sayre vs. Robeson at Future, 5:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

World Communications at Kensington, 3:15

Randolph at Mastbaum, 3:15

Edison at Mastery South, 3:15

Palumbo at Swenson, 3:15

Mariana Bracetti at Roxborough, 3:15

KIPP DuBois at New Media Charter, 3:15

Franklin Towne Charter at Bodine, 3:45

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

Phila. Academy Charter at Rush, 3:15

Masterman at Tacony Charter, 3:15

Motivation at Maritime Academy, 3:15

Parkway Center City at Penn Treaty, 3:15

Elverson at CAPA, 3:15

Parkway West at Parkway Northwest, 3:15

GAMP at Science Leadership, 3:15

SUBURBAN ONE AMERICAN

Cheltenham at Upper Dublin, 7

Norristown at Springfield (M), 7

Plymouth Whitemarsh at Upper Merion, 7

Wissahickon at Upper Moreland, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks East at North Penn, 7

Central Bucks South at Hatboro-Horsham, 7

Central Bucks West at Pennridge, 7

Quakertown at Souderton, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Abington at Neshaminy, 7

Bensalem at Council Rock South, 7

Council Rock North at Pennsbury, 7

Truman at William Tennent, 7

TRI-COUNTY LEAGUE

Renaissance Academy at Woodlynde, 3:30

Perkiomen School at Del-Val Friends, 3:45

NONLEAGUE

Mercy Vocational at Friends Select, 3:45

Springside C. Hill at Germantown Friends, 5

Life Center at Hill School, 5

Archbishop Ryan at Penn Charter, 5:15

Westtown at St. Andrew's, 5:30

Calvary Christian at Morrisville, 7

Jenkintown at Christopher Dock, 7

Plumstead Christian at Devon Prep, 7

Glen Mills at Church Farm, 7

Cardinal O'Hara at Chichester, 7

St. Joseph's Prep vs. Germantown Academy

at Philadelphia University, 7

Bishop McDevitt at Pope John Paul II, 7

Salesianum at Malvern Prep, 7

Frankford at Chester, 7:30

Girls' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Plumstead Christian at Bristol, 6

Morrisville at Jenkintown, 7

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Calvary Christian at Delco Christian

Christopher Dock at Lower Moreland, 7

CATHOLIC ACADEMIES

Nazareth Academy at Mount St. Joseph, 5

CATHOLIC LEAGUE

Little Flower at Archbishop Wood, 5:30

Hallahan at Neumann-Goretti, 6:30

Archbishop Carroll at Lansdale Catholic, 7

St. Hubert at Archbishop Ryan, 7

Conwell-Egan at Cardinal O'Hara, 7

Bonner-Prendergast at Bishop McDevitt, 7

CENTRAL LEAGUE

Ridley at Conestoga, 7

Garnet Valley at Lower Merion, 7

Harriton at Radnor, 7

Haverford High at Upper Darby, 7

Springfield (D) at Marple Newtown, 7

Strath Haven at Penncrest, 7:30

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Great Valley at Oxford, 7:15

West Chester Rustin at Kennett, 7:15

Unionville at Sun Valley, 7:15

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Coatesville at Avon Grove, 7:15

W.C. Henderson at Bishop Shanahan, 7:15

Downingtwn East at Downingtwn West, 7:15

INTER-AC LEAGUE

S. Chestnut Hill at Episcopal Academy, 3:45

Baldwin at Notre Dame, 5

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pottsgrove at Pottstown, 6

Upper Perkiomen at Phoenixville, 7

Boyertown at Perkiomen Valley, 7:30

Methacton at Spring-Ford, 7:30

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Dublin at Cheltenham, 7

Springfield (M) at Norristown, 7

Upper Merion at Plymouth Whitemarsh, 7

Upper Moreland at Wissahickon, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

North Penn at Central Bucks East, 7

Hatboro-Horsham at Central Bucks South, 7

Pennridge at Central Bucks West, 7

Souderton at Quakertown, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

William Tennent at Truman, 3:30

Neshaminy at Abington, 7

Bensalem at Council Rock South, 7

Pennsbury at Council Rock North, 7

TRI-COUNTY LEAGUE

Woodlynde at Renaissance Academy, 4

NONLEAGUE

World Communications at Friends Select, 3:45

Villa Victoria at Academy of New Church, 3:45

AIM Academy at Collegium Charter, 3:45

Chester at Imhotep Charter, 4

Sacred Heart at Westtown, 5

Lehigh Christian at Calvary Baptist, 6

Owen J. Roberts at West Chester East, 7:30