Tuesday's Results

Boys' Basketball

ATLANTIC COAST CHRISTIAN

Calvary Baptist 48, Lehigh Christian 30

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Lower Moreland 64, Holy Ghost Prep 51

CENTRAL LEAGUE

Harriton 57, Radnor 38

Lower Merion 71, Garnet Valley 64

Penncrest 41, Strath Haven 32

Marple Newtown 75, Springfield (D) 55

Conestoga 53, Ridley 34

Haverford High 39, Upper Darby 29

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

West Chester Rustin 47, Kennett 40

Unionville 51, Sun Valley 38

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

W.C. Henderson 61, Bishop Shanahan 48

Downingtown West 55, Downingtown East 34

PIONEER ATHLETIC FRONTIER

Phoenixville at Upper Perkiomen, ppd.

PIONEER ATHLETIC LIBERTY

Methacton 70, Spring-Ford 56

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Math, Civics & Sciences 73, Phila. Electrical 60

Martin Luther King 66, Imhotep Charter 60

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Olney 47, Engineering and Science 46

Freire Charter 49, Dobbins 25

Simon Gratz 68, Central 39

Boys' Latin 69, Southern 60

Bartram 65, Northeast 45

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Fels 61, Strawberry Mansion 59 (OT)

Ben Franklin 71, Mastery North 56

High School of Future 55, Audenried 48

West Philadelphia 73, Lincoln 55

Overbrook 75, Prep Charter 68

Sayre 60, Robeson 51

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Kensington 68, World Communications 38

Mastbaum 58, Randolph 52

Edison 100, Mastery South 65

Swenson 57, Palumbo 41

Roxborough 72, Mariana Bracetti 42

New Media Charter 69, KIPP DuBois 35

Franklin Towne Charter 77, Bodine 68 (OT)

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

Rush 47, Phila. Academy Charter 31

Tacony Charter 75, Masterman 56

Motivation 65, Maritime Academy 45

Parkway Center City 70, Penn Treaty 33

Elverson 59, CAPA 38

Parkway West 45, Parkway Northwest 44

Science Leadership 58, GAMP 39

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Dublin 67, Cheltenham 43

Norristown 61, Springfield (M) 40

Wissahickon 48, Upper Moreland 35

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

North Penn 55, Central Bucks East 33

Central Bucks South 38, Hatboro-Horsham 35

Pennridge 69, Central Bucks West 59

Souderton 56, Quakertown 32

SUBURBAN ONE NATIONAL

Council Rock South 44, Bensalem 41

Pennsbury 56, Council Rock North 43

Truman 56, William Tennent 41

NONLEAGUE

Collegium Charter 88, AIM Academy 44

Christian Academy 55, Calvary Academy (NJ) 26

Perkiomen Valley 69, Boyertown 64 (OT)

Germantown Friends 60, Springs. Chestnut Hill 56

Hill School 46, Life Center 45

Archbishop Ryan 45, Penn Charter 34

Calvary Christian 59, Morrisville 36

Jenkintown 57, Christopher Dock 51

Church Farm 59, Glen Mills 56

St. Joseph's Prep 66, Germantown Academy 52

Malvern Prep 62, Salesianum 52

Chester 63, Frankford 51

Pope John Paul II 65, Bishop McDevitt 54

Girls' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Jenkintown 46, Morrisville 24

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Delco Christian 60, Calvary Christian 35

Lower Moreland 44, Christopher Dock 36

CATHOLIC ACADEMIES

Mount St. Joseph 46, Nazareth Academy 31

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Wood 59, Little Flower 15

Archbishop Carroll 42, Lansdale Catholic 30

Archbishop Ryan 57, St. Hubert 37

Cardinal O'Hara 69, Conwell-Egan 19

Bonner-Prendergast 72, Bishop McDevitt 32

Neumann-Goretti 103, Hallahan 15

CENTRAL LEAGUE

Conestoga 61, Ridley 50

Garnet Valley 65, Lower Merion 38

Radnor 48, Harriton 32

Haverford High 42, Upper Darby 23

Marple Newtown 49, Springfield (D) 42

Strath Haven 39, Penncrest 27

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Great Valley 42, Oxford 30

West Chester Rustin 67, Kennett 34

Sun Valley 40, Unionville 36

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Coatesville 62, Avon Grove 18

Downingtown East 39, Downingtown West 36 INTER-AC LEAGUE

Episcopal Acad. 44, Springside Chestnut Hill 23

Notre Dame 48, Baldwin 23

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pottsgrove 57, Pottstown 44

Upper Perkiomen at Phoenixville, ppd.

Boyertown 50, Perkiomen Valley 34

Spring-Ford 43, Methacton 29

PUBLIC LEAGUE SILVER

Masterman 34, Del-Val Charter 33

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Dublin 47, Cheltenham 42

Plymouth Whitemarsh 63, Upper Merion 49

Norristown 52, Springfield (M) 36

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

North Penn 54, Central Bucks East 37

Central Bucks South 51, Hatboro-Horsham 18

Souderton 37, Quakertown 25

SUBURBAN ONE NATIONAL

William Tennent 51, Truman 42

Abington 61, Neshaminy 25

Council Rock South 69, Bensalem 24

Council Rock North 50, Pennsbury 28

TRI-COUNTY LEAGUE

Renaissance Academy 38, Woodlynde 26

NONLEAGUE

Christian Acad. 52, Calvary Academy (N.J.) 26

Westtown 55, Sacred Heart 35

Calvary Baptist 35, Lehigh Christian 17

Wrestling

NONLEAGUE

Acad. of New Church 52, Episcopal Acad. 28

Tower Hill 39, Westtown 33

Boys' Swimming

INTER-AC LEAGUE

Germantown Academy 58, Springside Chestnut Hill 25

NONLEAGUE

Friends Select 62, Barrack Hebrew 54

Episcopal Academy 102, Penn Charter 81

Girls' Swimming

INTER-AC LEAGUE

Germantown Acad. 87, Springs. Chestnut Hill 53

NONLEAGUE

Friends Select 60, Barrack Hebrew 33

Episcopal Academy 109, Penn Charter 77

Boys' Bowling

CATHOLIC LEAGUE

LaSalle 3, Conwell-Egan 1

NONLEAGUE

Christopher Dock 4, Morrisville 0

Girls' Bowling

CATHOLIC LEAGUE

St. Hubert 4, Bonner-Prendergast 0

Boys' Basketball Boxes

Atlantic Coast Christian

Lehigh Christian 11 4 6 9 - 30

Calvary Baptist 13 9 15 11 - 48

LC: Jeff Beltran 1, Josh Fogle 7, Keegan O'Brien 2, Colton Rex 17, Joey Roethel 3.

CB: Michael Dandame 13, Chase Evans 3, Dustin Harris 12, Joey Hodnett 4, Donald Miller 12, Joey Pisano 2, Ben Zane 2.

Bicentennial Independence

Lower Moreland 18 22 8 16 - 64

Holy Ghost Prep 12 20 6 13 - 51

LM: Matt Carruti 9, Danny Duffey 11, Jake Fazio 8, Mike Gould 4, Phil Madden 13, Tyler Millan 9, Nick Smolda 8, Cobe Wiggins 2.

HGP: Tim Brandt 4, Joe Braun 30, Liam Brennan 8, Tim Brennan 5, Michael Kirby 3, Connor Rankin 1.

Central League

Strath Haven 4 6 8 14 - 32

Penncrest 13 9 5 14 - 41

SH: Nick Fender 8, Alex Ischiropoulos 8, Denzil Lezenby 2, Josh Singleton 4, Javon Springfield 10.

P: Nolan Carroll 9, Mike Doyle 6, Drew Hanna 9, Chandler Henry 8, Nick Ladd 9.

Upper Darby 14 8 0 7 - 29

Haverford High 6 6 13 14 - 39

UD: Jaris Fisher 9, J. Graham 2, Kahleel Henry 3, Quadi Turner 13, K. White 2.

HH: Ryan Brown 8, Jack Donaghy 4, Joe Ghisu 2, Sean Kauffman 3, Sean McClatchy 10, Jimmy Roe 12.

Lower Merion 17 15 13 26 - 71

Garnet Valley 17 14 21 12 - 64

LM: Asher Barry 12, Jule Brown 24, KJ Helton 16, Jeremy Horn 4, Eli Needle 1, Corey Sherman 14.

GV: Jack Diggory 5, Austin Klenotz 22, Austin Laughin 7, Andrew Louden 17, S. Palis 2, Carl Tiemabeso 11.

Conestoga 17 17 11 8 - 53

Ridley 5 10 8 11 - 34

C: Daryl Caldwell 13, Andrew Diehl 13, Martin Dorsey 5, Jack Lambert 4, M.J. Lezanic 7, James VanDeventer 5, Dan Vila 6.

R: Nick Czechowicz 2, Brett Foster 17, Ameer Staggs 6, L. Thompson 4, Julian Wing 3, Malik Young 2.

Marple Newtown 17 16 14 28 - 75

Springfield (D) 13 19 14 9 - 55

MN: Nick DiCamillo 10, Austin Follington 7, Nick Giordano 18, Matt Hahn 12, Jake McGee 28.

S: Mike Conrad 2 2, Jordan Collins 16, Nick Fox 4, Ryan McCloskey 9, Kevin McCormick 14, Jack Schott 2, Dan Wasson 2, Quideer Wimes 6.

Radnor 6 8 12 12 - 38

Harriton 9 12 20 16 - 57

R: Billy Donahue 2, Andrew Harrington 2, Alex Hino 7, Michael Li 9, Thomas Mogan 2, Mason Ressler 14, Jake Schug 2.

H: Ethan Anderson 5, Rashad Anderson 4, Jesse Bregman 3, Montgomery Brown 2, Chris Clayton 1, Will Esposto 2, Jake Firestone 6, Sam Schlicting 15, Jordan Wright 19.

Ches-Mont League American

Sun Valley 4 10 6 18 - 38

Unionville 10 9 13 19 - 51

SV: Scan Baron 3, Juwau Challer 12, Anthy Coota 3, Coby Herestora 4, Kyle Ryan 11, Tom Steppke 1, Rohnas Williams 4.

U: Ryan Angle 11, Atma Bery 1, Matt Godek 8, Drew Menninger 7, Jimmy Nowosiat 12, Alex Pechin 10, Jordan Shafteen 2.

Kennett 7 9 12 12 - 40

West Chester Rustin 17 12 11 7 - 47

K: Mike Boulden 8, Jackson Hyland 24, Matt Kelly 6, Chris Tucker 2.

WCR: Justin Ammerman 8, Tyler Blake 6, Andrew Chobany 21, Timmy Durant 2, Ryan Loucks 3, Mike McKnight 1, Akwetey Okine 2, Tahjair Rhodes 4.

Ches-Mont League National

Bishop Shanahan 9 14 11 14 - 48

W.C. Henderson 15 18 9 19 - 61

BS: Jordan Ambrose 4, T.J. Booth 5, Pat Corcoran 11, Doug Costin 8, Drew Dolan 1, Justin Krasnick 2, Nick Lamb 3, Joe Lord 9, Ryan McNulty 5.

WH: Jason Bady 6, Colin Costello 16, Matt Dinacci 2, Tyler Ramirez 5, Wes Smith 12, Andy Vermeil 20.

Downingtown West 11 14 20 9 - 54

Downingtown East 10 5 5 14 - 34

DW: Ryan Betley 2, Doug Conrad 7, George Gordon 4, Don Guerrera 5, Jeff Halle 4, Josh Warren 12.

DE: Cary Angeline 9, Cahill 2, Jaret Cooper 6, Marquan Gallimore 3, Harris 6, Jennings 2, Shaun King 2, Monroe 2, Will Peiffer 2.

Public League Division A

Phila. Electrical 12 14 19 15 - 60

Math, Civics & Sciences 15 17 19 22 - 73

PE: Jihad Barnes 13, Blair Bowes 8, Mike Cooper 14, Hassan Darby 6, Justin Davis 5, Devonta Peterie 14.

MCaS: Donovan Barnes 5, Isaiah Culpepper 4, Samir Doughty 26, Keith Griffin 14, Nasir Groomes 13, Nick Jones 8, Saheed Peoples 3.

Martin Luther King 20 13 15 18 - 66

Imhotep Charter 19 11 14 16 - 60

MLK: Nasir Bell 3, Sammy Foreman 13, Tyheem Harmon 7, Tyere Marshall 10, Jabri McCall 12, Chase Rodgers 18, Rasool Samir 3.

IC: Jaquan Arrington 1, Jaekwon Carlyle 8, Cananchet Jordan 8, DeAnte Robinson 13, Daron Russell 12, Khalief Tinley 14, Joshua Townsend 4.

Public League Division B

Olney 14 15 8 10 - 47

Engineering & Science 12 12 11 11 - 46

O: Allen   Parks 3, Shafee Cosby 9, Kahlik Harmon 2, Isaih   James 2, Jamir Stewart 4, Kadir   Chisholm 12, Justin Williams 15.

EaS: Quaadir Davis 2, Shaquan Frazier 13, Johnathan Hall 16, Devon Owens 2, Keinan Oxner 9, D'yon Pittman 2, Ibrahim Sylla 2.

Northeast 8 6 10 21 - 45

Bartram 18 20 11 16 - 65

N: Darren Bagget 5, Deshan Brown 10, Josh Coleman 2, John Kirkpatrick 4, Darius Thomas 10, Tyriq Wilson 14.

B: Cameron Arrington 9, Shawn Bailey 11, Lymier Banks 4, Marquise Bullock 4, Martin Fischer 11, Sharif Goff 9, Jameel Hester-Bey 6, Maurice Waters 11.

Central 5 10 11 13 - 39

Simon Gratz 17 22 14 15 - 68

C: Gbolahan Alliyu 6, Khyre Bilal 5, Jabreel Dickens 4, Gregory Holdsman 7, Danny Holdsman 3, Kyle Spaulding 3, Brandon Taylor 2, Kahlil Williams 9.

SG: Joseph Burnett 23, Nasir Campbell 2, Christian Hauser-Dinkins 4, Harvy Lath 2, Leon Little 2, Jacoby Livingston 11, Lamar Moore 14, Jezreel Sanders 2, Tahir Wharton 8.

Boys' Latin 13 11 22 23 - 69

Southern 14 16 10 20 - 60

BL: Noah Abrams 4, Isaac Breese 9, Leo Gardner 16, Cameron Gardner-Nicholson 2, Jahmir Green 4, Jelani Mauge 14, Tim Moore 2, Elijah Pittman 6, Umar Saaba 6, Gus Sephes 6.

S: Benjamin Baker 4, Marvin Bell 16, Khassian Kay 18, Juwan Moore 2, Barry Quartlebaum 2, Latrelle Wilson 11, Ahmad Wimbush 7.

Dobbins 7 9 6 3 - 25

Freire Charter 12 10 13 14 - 49

D: Javon Bowie 3, Omar Coaxum 5, Tyzjay Faison 11, Atiba Gamble 3, LaShawn Gonzales 3.

FC: Lavon Edwards 1, Elijah Elam 12, Joel Grant 11, Kadear Johnson 3, Calil Moultrie 19, Semaj Smith 2.

Public League Division C

Fels 14 20 7 2 18 - 61

Strawberry Mansion 14 11 20 4 10 - 59

F: Devon Adams 23, Allen Betrand 8, Aasim Campbell 2, Isiah Capers 7, Samir Coe 5, Jaquan Harrell 6, Matt McFarland 5, Deshon Wallace 5.

SM: Saleme Barbee 12, Antwuan Butler 17, Reggie Jackson 9, Quadir Norman 20, Christopher Russell 1.

Audenried 11 11 9 17 - 48

High School of Future 10 14 15 16 - 55

A: Vichon Adkins 4, Hondu Brown 4, Jamir Carr 2, Eddie Lewis 15, Torrance Moore 8, Raheem White 5, Niseem Wright 10.

HSoF: Jahmir Burton 4, Kameron Gilfillian 17, Dominick Morales 23, Malik Morancie 2, Shawn Morrison 5, Chancy Scott 4.

Lincoln 11 13 15 16 - 55

West Philadelphia 25 13 22 13 - 73

L: Kyle Bailey 17, Nassir Coleman 6, Ishmael Marshall 7, Isaiah McLemore 3, Aiezel Pichardo 7, Marlon Sharpton 4, Lamar Talley 11.

WP: Stanley Coleman 9, Tyler Elam 7, Lavelle Harper 21, Anthony King Jr. 13, Dominique Owens 12, Jabbar Shy 11.

Robeson 15 7 13 16 - 51

Sayre 16 14 10 20 - 60

R: Raymond Clocuh 6, DJ French 7, Willie Grant 14, Musa Harrison 4, Thomir Jackson 20.

S: Qudir Crofton 11, Jahad Everett-Bey 3, Bilal Haines 4, Antwan James 15, Tymair Johnson 10, Brandon White 17.

Overbrook 18 13 16 28 - 75

Prep Charter 21 12 10 25 - 68

O: Massi Allen 2, Zahfir Cade 5, Dhamere Griffin 4, Khalid Hanafi 1, Gary Hawes 13, Nasir Morris 19, Daevon Ravenell 27, A. Shepherd 4.

PC: Thomas Adams 2, Brandon Brown 10, Marcell Curry 10, Raymond Glass 4, Zamir Lett 9, Dontaye Morris 8, Rahim Washington 25.

Ben Franklin 19 11 15 26 - 71

Mastery North 13 16 14 13 - 56

BF: Hanif Alexander 8, Keyon Boykin 2, Ramir Hardrick 24, Dashaun Johnson 17, Mike Kane 4, Rafiq Marten 6, Isaiah Wilmore 7, Omar Young-Jordan 3.

MN: Andre Allen 5, Eli Alvin 6, Fred Farris 2, Asa Kitchen 3, Daequon Plowdan 2, Matthew Reed 2, Rodney Ross 18, Koby Thomas 12, Eriq Washington 6.

Public League Division D

Mariana Bracetti 12 11 5 14 - 42

Roxborough 13 17 22 20 - 72

MB: Miguel Cintron 9, Azeem Fletcher 6, Gomez 3, Brian Reyes 6, William Russel 4, Antonio Smith 14.

R: Marquis Atkins 2, Quadair Bradley 4, Austin Daniels 7, Wallace Dunbar 1, Jovan Hammond 17, Dashon Henley 3, Keyonne Parker 17, Walter Smith 13, Terrell Williams 4, Isaiah Woodard 2, Jerome Wright 2.

World Communications 8 4 13 13 - 38

Kensington 21 12 15 20 - 68

WC: Nehemiah Hodges 4, Quadir McNeil 18, J. Montgomery 2, Kevin Salman 4, Samual Sams 2, Nasir Slaughter 8.

K: Kendale Brisbon 11, Kywayne Hill 6, Vernell Nelson 10, Jerrell Richardson 19, Charles Smith 8, Keith Smith 10, Stephon Turner 3, Brandon Young 3.

Palumbo 7 8 7 19 - 41

Swenson 18 12 13 14 - 57

P: Muhammad Bey 7, Samad Dawson 7, Rahee Ellis 7, Saadiq Jones 8, Jason Kinning 2, Laquan Preston 8, Justin Reiph 2.

S: Ryan Bradley 2, Clarence Brunot 9, Coley Eleazer 2, Quzil Frazier 4, Jalen Marks-Allen 4, Alex Rodriguez 10, Somah Slewion 18, Jihad Warner 8.

Franklin Towne 14 14 22 14 13 - 77

Bodine 23 12 22 7 4 - 68

FTC: Marcel Bosket 2, Steve Callahan 22, Ishmael Lanzo 14, James McGrath 6, Cordelle Swinson 12, Will Welch 21.

B: Nasir Cheeks 20, Naim Feaster 1, Raekwon Hatch 2, Derrick McLean 15, Tyrone Prince 5, Troy Richardson 22, Justice Understanding 3.

Randolph 14 14 17 7 - 52

Mastbaum 17 13 14 14 - 58

R: Zahir Gillis 11, Bruquan Havery 4, Donte McCrea 7, Daquan Sanders 16, Amir Tarkenton 13, Jazz Walker 1.

M: Karee Davis-Combs 3, Dashawn Hines 4, Kyseem Johnson 10, Taiquan Jones 2, Robert Lafayette 12, Anton Smith 4, Saleem Thompson 21, Isaiah Watson 2.

Edison 18 34 24 24 - 100

Mastery South 9 15 17 24 - 65

E: Andre Brown 12, Nahjair Corey 17, Carloas Ellis 2, Montrell Gilliam 23, Wesley Guzman 10, Raul Mercedes 2, Nathan Rodriquez 2, Robert Sample 32.

MS: Jahleel Brown 4, Gabriel Clark 3, Larry Edwards 12, Dionte Falligan 10, Michael Forbee 6, Sean Harris 1, Elijah Kiah-El 19, Justin Monts 6, Kasim Shaw 4.

Public League Division E

Parkway Center City 19 14 24 13 - 70

Penn Treaty 11 2 13 7 - 33

PCC: Hyzeem Banks 12, Khari Banks 3, Terrance Johnson 2, Josh McCray 8, Kareem Robinson 6, Cole Ruley 9, Anthony Sudler 11, Tyrell Tillman 6, Maqi Watson 10, James Wiles 5.

PT: Eoi Cintron-Junco 5, Sahnei Day 2, Isaiah Frazer 12, Mohammad Hmidan 3, Watson Kendall 3, Dymier Redmond 7, Watson 3.

Elverson 14 18 13 14 - 59

CAPA 4 17 9 8 - 38

E: Isaiah Browne 10, Jajuan Garrett 3, Shafi Muhammad 17, Thomas Page 2, Davon Perry 2, Robert Redmond 14, Jerimiah Steiniger 5, Christian Sullivan 2, Andrew Wright 4.

C: Michael Adkins 7, Marcus Bryant 12, Jayvonne Grant 2, Casey Mitchell 5, Allen Morris-Smith 2, Kenneth Riggs 4, Chris Sessions 5.

Masterman 17 15 6 18 - 56

Tacony Charter 11 20 23 21 - 75

M: Seamus Gleason 6, Basili Mantsos 3, Maurice Scott 6, Liam Shanahan 9, Corey Stewart 11, Jesse Turkson 21.

TC: Jeremiah Alston 8, Robert Barner 6, Wayne Davenport 3, E'Drise Hightower 5, Justin Johnson 24, Ervin Merone 2, Joe Purnell 11, Justin Steers 12, Tyler Taliaferro 4.

Parkway West 7 10 13 15 - 45

Parkway Northwest 7 13 12 12 - 44

PW: Charles Cannon 2, Darryl Harris 3, Khalief Hester 18, Nasir Madison 2, Anthony Tucker 9, Noah Walker 3, Manny Wortham 8.

PN: Ahanri Briggs 10, Sayzon Dunn 3, Shawn Gardner 5, Martin Hutchins 1, Hanif Islam 6, Maurice Martin 5, Naire McNeal 2, Bruce Young 6.

Motivation 14 21 13 17 - 65

Maritime Academy 11 12 10 12 - 45

M: Rasjay Bettis 11, Nazir Gossette 9, Jaimer Grades 1, Dequan Harvey 2, Zakier Joynes 2, Karron Lewis 2, Isaiah Lewis 15, Biquill Mosley 8, Malik Redmond 2, Jamal Richardson 8, Robert Slater 4, Tyshon Smack 1.

MA: Josiah Gary 8, Nasi Hayes 3, Stuart Murray 3, Zahir Stewart 31.

GAMP 8 11 14 6 - 39

Science Leadership 15 12 16 15 - 58

G: Alex Grey 2, Cesar Quezada 7, Deverris Stuckey 21, Matt Ventus 9.

SL: True Black 6, Jeremiah Cunningham 4, Lewis Ford 8, Jaaz Hayes 2, Tim Ingram 6, Haneef Nelson 9, Ben Simon 3, Raekwon Smith 20.

Phila. Academy Charter 6 17 4 4 - 31

Rush 14 7 12 14 - 47

PAC: Chris Cherry 12, Jeff Days 10, Tyler Michels 3, Justin Pagan 4, James Smith 2.

R: Josh Cassell 11, David DeJesus 2, Deion Hammond 19, Maleek Hughes 2, Isaiah Riddick 11, David Sistrunk 2.

Suburban One American

Wissahickon 12 10 11 15 - 48

Upper Moreland 4 17 2 12 - 35

W: Todd Bentley 12, Ron Brundage 9, Tre Holcomb 10, Brandon Pace 15, Sean Scott 2.

UM: James Martin 11, Xavier Mulligan 4, Brendan O'Donnell 8, Joe Trovato 4, Washington 8.

Cheltenham 13 6 11 13 - 43

Upper Dublin 18 17 13 19 - 67

C: Fatiir Al-Ahad 4, Blair Brown 2, Myles Holland 7, Justin Sutton 6, Maurice Valentine 2, Anthony White 6, Khalil White 16.

UD: Grant Adlam 2, John Barrett 13, Will Derr 3, Gary Feilds 8, Simeon Fryer 15, Jimmy Gallagher 4, Phil Santerian 4, Ryan Stover 11, Luke Teesdale 3, Matt Thompson 4.

Norristown 11 18 19 13 - 61

Springfield (M) 12 11 11 6 - 40

N: Carlton Brown 4, Darryl Carr 11, Amir Carter 2, Reggie Collins 2, Desmond Gorski 3, Roy Green 20, Keather Messiaz 7, Kyle Simpson 2, Khalif Sinclair 5, Khari Williams 5.

S(: Ryan Daly 4, Brendan Dugan 6, Iam Frasca 2, DeAndre Johnson 1, Quentin Johnson 5, Sean Stovall 2, CJ Vecchione 8, Christian Yoast 12.

Suburban One Continental

Quakertown 2 5 13 12 - 32

Souderton 15 18 12 11 - 56

Q: Grimmage 2, Howard 2, Norvasis 6, Perrine 2, Rejniak 9, Schmidt 11.

S: Connor Lennon 2, Tim Markow 6, Ty Salone 2, Tracy Simsick 15, Evan Slone 20, Steve Sosnowicz 7, Ben Wonderling 4.

Central Bucks East 7 0 15 11 - 33

North Penn 7 14 19 15 - 55

CBE: Joshua Cenderelli 2, Sean Dann 2, Cooper Fink 8, Justin O'Neil 9, Matt Pattyson 2, Ryan Plack 1, Scalese 2, Tommy Strasburger 7.

NP: Kyle Hulmes 14, Ricky Johns 4, Cordell Lord 6, Jared Malone 12, JJ Melchior 5, Matt Pickford 4, Joe Richards 10.

Central Bucks South 6 2 15 15 - 38

Hatboro-Horsham 7 12 10 6 - 35

CBS: Tommy Doyle 6, Sean Gallagher 2, Chris Hones 11, Ryan Joerger 7, Alex Karras 6, Ian Vogt 3, Tim Waddington 3.

H: Kyle Katz 5, Walter Kimble 9, Brian McEachern 5, David Robinson 4, Joe Russell 6, Zeke Sloan 6.

Central Bucks West 8 13 9 29 - 59

Pennridge 9 19 17 24 - 69

CBW: Owen Cooney 13, Erich Hohlenleitner 5, Luke Irons 17, Connor Lynch 2, Jim McCusker 3, Nico Munari 2, Bill Power 5, Cal Reichwein 12.

P: Dan Long 25, Stephen Lowry 7, Joe Molettiere 16, Zach Muredda 13, Kyle Yoder 8.

Suburban One National

Bensalem 13 7 7 14 - 41

Council Rock South 13 10 10 11 - 44

B: Anthony Greene 2, Keith Howard 8, Nick Mulvey 4, Avery Nyekan 6, Neel Patel 9, Brandon Vaughn 2, Kevin Wade 10.

CRS: Dan Buchnik 14, Kevin Newbert 6, Matt Stewart 13, Michael Stock 4, Austin Thomas 7.

Council Rock North 15 13 5 10 - 43

Pennsbury 15 20 11 10 - 56

CRN: Noah Ehlin 3, Drew Glenn 11, Elonas Marcauskus 2, Matt Margolis 10, Steve Nowmos 2, Riley Thompson 15.

P: Mekhi Bryant 8, Isaiah Carpenter 5, Rob Daly 9, Cameron Jones 18, Derrick Woods 16.

Truman 10 16 12 18 - 56

William Tennent 14 11 8 8 - 41

T: Jair Brown 2, Maurice Jackson Jr. 2, Tyquan Law 28, Kelechi Ogbonna 4, Danell Snelling 8, Lucas Waters 12.

WT: Alston 2, Brendan Carter 5, Fane 4, John Ryan 18, Valuiskij 2, Chalie Wodack 10.

Nonleague

Collegium Charter 31 13 20 24 - 88

AIM Academy 8 7 14 15 - 44

CC: Tyler Allen 16, Chris Berardi 2, Kevin Delarosa 10, Damion Dixon 12, Merrick Evans 14, Odell Johnson 3, Marcell Lawrence 2, AJ Mitchell 9, Ahmadu Sarnor 6, Max Shiel 9, Aamir Siddiqui 5.

Springside Chestnut Hill 12 20 12 12 - 56

Germantown Friends 22 11 12 15 - 60

SCH: Justin Anderson 17, Xavier Bell 5, Paul Dooley 17, Conor McAdoo 8, Sean Simon 9.

GF: Andrew Aldridge 15, Mike Buckmire 7, Charlie Dolgenos 3, Ray Leon 22, Jalil Pines-Elliott 2, Jamil Pines-Elliott 11.

Archbishop Ryan 9 13 4 19 - 45

Penn Charter 7 10 9 8 - 34

AR: Izaiah Brockington 6, Austin Chabot 13, Fred Killian 11, Chris Kuhar 3, Kevin Nichols 1, Austin Slawter 11.

PC: Michael Berk 2, Sean Foley 2, Michael Hnatkowsky 3, Julian Johnson 17, Patrick McCain 3, Eric Stahlheber 2, Harrison Williams 5.

Calvary Academy (NJ) 5 6 8 7 - 26

Christian Academy 18 17 11 9 - 55

CA(: Daniel Anderson 2, Jake Brineley 6, Tom Die 10, Nick George 6, Mario Trembley 2.

CA: Jon Adrian 2, Davier Daniels 9, Ethan Dutton 13, Devon Howard 8, Michael Ives 7, Jalen Sherrill 8, RJ Walker 4, Brady Waller 4.

Jenkintown 10 18 12 17 - 57

Christopher Dock 12 12 13 14 - 51

J: Mike Divalentino 4, Jameson Kolb 13, Aiden Lorenz 8, Andres Madden 4, Colin Mulvaney 22, Frank Sobolewski 6.

CD: Justin Burkholder 6, Mike Howard 2, Austin Kratz 8, Rashid Saint-Fleur 4, Terrell Willis 31.

Germantown Academy 6 8 15 23 - 52

St. Joseph's Prep 13 18 16 19 - 66

GA: Devon Goodman 14, Tim Guers 15, Sam Lindgren 8, Evan-Eric Longino 5, Kyle McCloskey 4, Matt Perricone 2, Joe Stinson 2, Bailey Whitman 2.

SJP: Brendan Burns 7, Chris Clover 31, Jack Henkels 13, James McGovern 13, Chris Montie 2.

Salesianum 12 6 12 22 - 52

Malvern Prep 9 11 19 23 - 62

S: Jim Brown 2, Shane Clark 14, James Dean 4, Donte Divincenzo 25, Matt Sherlock 5, Jim Whittlesey 2.

MP: Ray Baran 17, Chance DiFebbo 9, Zac Fernandez 6, Joey Fitzpatrick 10, Mike Hollingsworth 4, Ryan O'Neill 8, Will Powers 8.

Glen Mills 16 8 14 18 - 56

Church Farm 15 10 13 21 - 59

GM: Tyree Braxton 2, Tyreek Brickus 3, Khyzeem Brown 16, Imhotep Davis 6, Drequan Johnson 2, Anthony Johnson 16, Steven Welsh 11.

CF: Tolu Babalola 2, Tim Davis 2, Ingvi Thor Gudmundsson 7, Jon Axel Gudmundsson 31, Michael Mohamed 8, Fred Odhiambo 9.

Frankford 17 11 10 13 - 51

Chester 25 16 12 10 - 63

F: Francisco Campo 12, Seydou Cisse 6, Aleem Griffith 5, Quadire Truesdale 10, Tashawn Twiggs 5, Demetrius White 13.

C: Jahmi Bailey 1, Khaleeq Campbell 5, Jordan Camper 3, Marquis Collins 16, Stanley Davis 4, Maurice Henry 6, Juanir Moore 2, Jamar Sudan 15, Keyonte Watkins 11.

Calvary Christian 20 16 11 12 - 59

Morrisville 11 6 7 12 - 36

CC: Sam Bair 13, Ben Brophy 4, Brett Kikendall 8, Braydon Ruiz 4, Jon Stauffer 2, Joel Thibodeau 14, Josiah Thompson 2, Joey Valentini 12.

M: Brandon Alwood 1, Prince Farley 3, Isiah Hegepath 2, Mike Higatroth 6, Anthony McIntosh 13, Jordan Neal 5, Andrew Ortiz 3, Tahmeir Scott 3.

Boyertown 15 11 18 16 4 - 64

Perkiomen Valley 9 25 8 18 9 - 69

B: Kyle Dennin 2, Jerry Kapp 12, David Kreis 2, Ben Longacre 9, Kevin McAteer 9, Rob Merwath 10, Colton Moyer 5, Christian Smith 13, Eric Spohn 2.

PV: Ethan Hodson 14, Justin Jaworski 17, Tyler Krause 22, H Millheim 2, Sean Moriarity 6, Sean Owens 5, Kevin Stanton 3.

Life Center 12 10 7 16 - 45

Hill School 8 12 17 9 - 46

HS: Bryce Allen 13, James Fives 4, Andrew Lundstrom 6, Calvin Martin 4, Sam Norton 9, Seth Stankiewicz 10.

Bishop McDevitt 8 12 18 16 - 54

Pope John Paul II 15 21 13 16 - 65

BM: Isaiah Brooks 2, Qadir Burgess 19, Jayson Clark 7, Emanuel Folkes 3, Fateem Jackson 23.

PJPI: Mike Cianciulli 25, Rich Dunham 14, Nick Giampietro 16, Fran Interrante 4, Matt McLaughlin 2, Josh Pisano 4.

Girls' Basketball Boxes

Bicentennial Constitution

Morrisville 0 7 8 9 - 24

Jenkintown 7 15 15 9 - 46

M: Gabrielle Fogg 2, Tiara McClease 7, Carlee McClease 2, Delila Mena 6, Denise Sacco 7.

J: Sarah Dillon 4, Emma Dorshimer 24, Jen Kremp 5, Ashley Kremp 5, Nina Lindenbaum-Grosbard 2, Morrin McSherry 3, Amelia Mulvaney 3.

Bicentennial Independence

Christopher Dock 10 11 3 12 - 36

Lower Moreland 11 8 16 9 - 44

CD: Sabrina Demetrius 2, Emily Groarke 3, Lanae Hunsberger 12, Olivia Longacre 11, Mattison Shisler 2, Megan Swintosky 6.

LM: Bridgette Alexander 8, Lauren Killion 22, Rachel Millan 13, Kaley Przyblinski 1.

Calvary Christian 8 11 7 9 - 35

Delco Christian 18 11 15 16 - 60

CC: Megan Barish 5, Kelsey Caldwell 4, Julie Cerrone 8, Lauren Kachnycz 2, Mary Pellullo 4, Victoria Strum 5, Melanie Werner 7.

DC: Emma Ellsworth 7, Melynda Garner 3, Siani McNeil 10, Taylor Mingle 2, Claudia Norton 8, Shirley Piotrowski 16, Paige Thompson 14.

Catholic Academies

Nazareth Academy 6 7 7 11 - 31

Mount St. Joseph 18 10 15 3 - 46

NA: Jacki Dollard 1, Becca Rhodes 3, Marissa Sylvester 15, Vega 7, Bridget Watson 5.

MSJ: Emily Carpenter 6, Caitlyn Cunningham 9, Grace Gelone 2, Julie Hoover 4, Kristin Lucas 2, Jen Murphy 1, Libby Tacka 13, Mary Kate Ulasewicz 4, Sarah Wills 5.

Catholic League

Little Flower 6 4 2 3 - 15

Archbishop Wood 14 18 14 13 - 59

LF: Carlie Huggard 5, Courtney Murray 2, Gerri Passalacque 2, Brianna Reith 2, Colleen Trahey 4.

AW: Bridget Arcidiacono 2, Claire Bassetti 3, Karly Brown 10, Aubree Brown 7, Kate Connolly 11, Lexi Edwards 2, Bailey Greenberg 8, Katie May 4, Shannon May 2, Morgan McGhee 3, Erin Morgan 3, Meg Neher 9, Cassie Sebold 4.

Conwell-Egan 11 2 4 2 - 19

Cardinal O'Hara 20 22 14 13 - 69

C: Alyssa Bachick 3, Rachel Cortez 2, Alexis Hyzka 4, Dom Jones 4, Savannah Jordon 6.

CO: Kristen Benoncour 4, Mackenzie Gardler 4, Emily Helms 3, Maura Hendrixson 3, Maeve Hennigan 5, Bridgette Hoy 10, Lauren Leicht 2, Gabby Napoleon 2, Hannah Nihill 11, Molly Paolino 15, Mary Sheehan 10.

St. Hubert 1 9 14 13 - 37

Archbishop Ryan 16 16 8 17 - 57

SH: Alexa Forward 3, Courtney Hoffman 2, Meghan Matthews 15, Megan O'Connell 4, Carla Ovington 1, Emily Smith 8, Celine Tobin 2, Allison Wilson 2.

AR: Shannon Glenn 9, Sam Hicks 3, Megan McLaughlin 3, Shayna Rodriguez 12, Danielle Skedzielewski 10, Ashley Smink 20.

Archbishop Carroll 6 6 12 18 - 42

Lansdale Catholic 12 6 4 8 - 30

AC: Jess Carney 9, Julia Gantz 8, Molly Mascianantonio 1, Ann McKnight 5, Keara McNulty 6, Bella Sorrentino 4, Lexi Stover 9.

LC: Erin Brokans 6, Lauren Crim 6, Lexie Ferko 6, Rachael Hart 4, Kim Talley 2, Abby Ward 4, Sammi Winslow 4.

Bonner-Prendergast 26 17 14 15 - 72

Bishop McDevitt 4 11 12 5 - 32

B: Amber Ballinger 10, Paige Brady 6, Nyah Garrison 10, Lynette Laboy 6, Caroline Manfre 5, Maggie McPeak 2, Shalina Miller 17, Emily Monaghan 3, Madison Oxenberg 2, Kerri Quinn 4, Mary Anne Young 7.

BM: Benita Barbour 2, Sierra DaCosta 21, Briannna Edwards 4, Amber McLeod 2, Savannah Roberts 3.

Hallahan 6 9 0 0 - 15

Neumann-Goretti 26 32 20 25 - 103

H: Sonni Browne 7, Alynn Phelan 3, Nya Searight 5.

N: Christina Aborowa 11, Felicia Aiyeotan 26, Erica Brown 6, Ciani Cryor 17, Minika Glenn 2, Jabria Ingram 7, Alicia Kebbe 6, Jada Russell 14, Kimayah Smalls 4, A.J. Timbers 10.

Central League

Strath Haven 9 13 7 10 - 39

Penncrest 5 14 2 6 - 27

SH: Kaylyn Crowley 8, Katie Fisher 9, Claire Hollyer 1, Ami Iannello 2, Brigette Sherry 6, Ellie Stief 4, Rachel Vresilovic 9.

P: Kaitlyn Conrad 5, Grace Harding 4, Brittney Hickman 2, Sam Martino 16.

Ridley 11 13 14 12 - 50

Conestoga 10 21 17 13 - 61

R: Hanna Crowley 8, Dana D'Ambrosio 6, Melanie Malseed 10, Hailee Mayer 6, Jalessa Rodriguez 7, Kristin Saraceni 9, Haley Thompson 4.

C: Brooke Bassett 6, Emily Conaway 7, Sondra Dickey 2, Jill Mascioli 20, Sarah Mascioli 3, Jess Monastero 6, Emma Powell 15, Liz Scott 2.

Springfield (D) 7 6 9 20 - 42

Marple Newtown 10 8 14 17 - 49

S: Erika Biehl 3, Madison D'Ambrosio 14, Amanda Hopkins 10, Maireab McGillian 4, Maggie O'Connell 11.

MN: Danielle Collins 2, Carley Hamilton 22, Megan Lynch 7, Rylee Power 10, Nicole Smyth 4, Izzy Tello-Green 4.

Harriton 3 7 14 8 - 32

Radnor 8 6 20 14 - 48

H: Bisignario 2, Amanda Costa 1, Sophia Grady 16, Hayley Morris 6, Stahl 4, Meg Wilcox 3.

R: Kristin Hamill 10, Katie Jordan 7, Kelsey Lally 1, Allison Lanzone 4, Nicole Massimino 5, Lauren Pacifico 10, Fallon Quinn 2, Racquel Razavi 5, Alexa Solomon 4.

Haverford High 15 14 11 2 - 42

Upper Darby 2 8 5 8 - 23

HH: Amanda Battista 2, Brianna Blair 14, Kelly Lyons 9, Stephanie Manning 1, Katie McCunney 2, Ashley Murphey 6, Rosie O'Halloran 2, Mollie Reynolds 6.

UD: Emma Blewett 5, Ciera Brunson 5, Taylor McEliney 4, Fatima Sherif 2, Abby Stokes 5, Shakeena Tillman 2.

Garnet Valley 17 14 17 17 - 65

Lower Merion 7 19 6 6 - 38

GV: Macy Goldbach 13, Maddie Ireland 23, Jordan Ireland 15, Michelle Koscinski 4, Kerry O'Donohue 2, Sam Tomasetti 8.

LM: Bethany Eldridge 12, Sarah Fitzpatrick 15, Nique Glasgow 3, Sophia Goldstein 3, Izzy Meline 3, Ashley Roberts 2.

Ches-Mont League American

West Chester Rustin 18 19 20 10 - 67

Kennett 7 18 8 1 - 34

WCR: Sydney Eller 6, Erin Gallagher 2, Joovive Gridsmer 2, Katie O'Hare 12, Annie Pitts 3, Noelle Powell 18, Emily Walls 4, Courtney Warley 11, Casey Warley 5, Lexi Zavitsky 4.

K: Emily Adelman 2, Aimee Armitage 3, Myia Bonifacino 2, Vicky Gallivan 2, Lily Haley 2, Caroline Hertz 8, Miranda Hill 13, Deryn Schuck 2.

Great Valley 8 14 7 13 - 42

Oxford 5 11 2 12 - 30

GV: Stephanie Aker 4, Sadie Buzan 11, Codi Campetti 3, Natlie Kahn 5, Emiiee Kirk 4, Christina Porreca 6, Ashlyn Smith 9.

O: Hannah Bahls 14, Hannah D'Aquanno 4, Grace Hennessy 3, Devon Nask 2, Shallow 1, Grace Tipton 6.

Unionville 6 8 11 11 - 36

Sun Valley 8 8 10 14 - 40

U: Micayla Flores 15, Sam Pancoast 1, Casey Scheuer 3, Alexandra Shanahan 2, Madelyn Shanahan 11, Adrianna Weber 4.

SV: Madison Corrento 7, Brooke Duncan 6, Kate Lannon 25, Shannon Savage 2.

Ches-Mont League National

Downingtown East 9 14 14 2 - 39

Downingtown West 9 8 13 6 - 36

DE: Aryah Aungst 2, Kaelyn Johns 5, Lindsay Kent 8, Paige Warful 24.

DW: Heather Camden 4, Megan Camden 6, Maddie Dew 14, Holly Schanck 8, Hannah Supplee 4.

Coatesville 12 27 14 9 - 62

Avon Grove 4 6 3 5 - 18

C: Zada Bookman 4, Siani Brown 5, Sherdae Dunn-Hugue 7, Demetria Irwin 12, Sasha Jemison 4, Shannon McLaughlin 5, Nafisa Saunders 23, Zhariah Torres 2.

AG: M. Boyer 6, M. Conner 6, R. Cook 2, M. Crowell 2, C. Martin 2.

Inter-Ac League

Baldwin 4 7 4 8 - 23

Notre Dame 10 9 21 8 - 48

B: Imani Brown 1, Danielle Hammond 8, Radiana Mancheva 6, Emily Urban 4, Kayla Watkins 4.

ND: Alex Kane 16, Jill Kane 3, Katy McCullough 2, Tess Phillips 2, Leanne Purcell 6, Kristen Rogers 6, Rachel Ryan 6, Sam Sacchetta 3, Casey Walsh 4.

Springside Chestnut Hill 6 4 8 5 - 23

Episcopal Academy 12 10 13 9 - 44

SCH: Chole Burns 4, Destini Curry 2, Mo'ne Davis 4, Caroline Henry 3, Lindsay Hiner 5, Essence Walden 5.

EA: Elodie Furey 13, Dylan Higgins 3, Maria Kilcullen 7, Lily Kuntz 2, Julianne Longen 3, Luca Mamula 7, Margaux Paolino 6, Meghan Pickell 3.

Pioneer Athletic Conference

Boyertown 12 11 12 15 - 50

Perkiomen Valley 10 5 6 13 - 34

B: Ali Bauman 3, Megan Christman 4, Maria Garafolo 2, Hannah Jaskuta 1, Abby Kapp 27, Allie Marcus 7, Jordan Webb 6.

PV: KT Armstrong 14, Kelsey Giese 4, Megan Jonassen 4, McKenna Kohler 2, Katie Leahy 5, Nikki Marino 2, Haley Streeper 3.

Pottsgrove 17 15 18 7 - 57

Pottstown 11 14 6 13 - 44

P: Alliya Austin 19, Cori Dickinson 5, Molly Galvin 10, Nikita Harper 3, Diana Randelman 12, Nikki Tond 8.

P: Brant 4, Chestnut 12, Cuasant 4, Endy 5, Hudson 7, Lopez 1, Mills 3, Reddick 8.

Methacton 6 9 8 6 - 29

Spring-Ford 16 6 14 7 - 43

M: Jenna Cooper 10, Nicole Cooper 2, Ryan DeOrio 4, Gabby Falcone 4, Brianna LaCurts 4, Sydney Thompson 5.

S: Abby Beyer 17, Maddie Haney 3, Lauren Hart 2, Maggie Locke 12, Julia Roshelli 2, Amy Roth 1, Sydney Wagner 5.

Public League Silver

Masterman 6 5 11 12 - 34

Del-Val Charter 6 6 10 11 - 33

M: Maya Bracy 14, Sasha Brehouse 9, Tatyanah Brehouse 6, Allison Mark 5.

DC: Imani Fletcher 2, Dezire Hamilton 4, Arianna Harman 1, T. Keith 2, Tykeiah Martin 11, Jakyra Stamp 13.

Suburban One American

Upper Dublin 6 13 15 13 - 47

Cheltenham 10 14 11 7 - 42

UD: Demi Balasa 6, Josie Barrett 4, Allison Chernow 5, Julie Cross 24, Alissa Klammer 3, Maggie Weglos 5.

C: Ashley Jones 24, Monet McGorda 2, Amarri Truehart 12, Gabrielle Wright 4.

Upper Merion 13 16 8 12 - 49

Plymouth Whitemarsh 22 10 18 13 - 63

UM: Eryn Brady 6, Jessica Michael 14, Tatiana Pleasant 8, Regie Robinson 15, Katie Valeri 2, Jordan Wilson 4.

PW: Ali Diamond 3, Khadijah Hickson 12, Taylor O'Brien 9, Alison Spinelli 17, L. Suchsland 7, Alynna Williams 15.

Springfield (M) 9 10 6 11 - 36

Norristown 18 10 8 16 - 52

S: Molly Dugan 9, Jayla Greene 5, Jewell Ringgold 14, Maura Ryan 8.

N: Beyonce Collins 12, Tatiana Dewalt 7, Patti Fortesque 18, Devon Morse 6, Brianna Schools 7.

Suburban One Continental

Souderton 5 14 7 11 - 37

Quakertown 5 5 6 9 - 25

S: Tori Dowd 1, Olivia Kaunert 4, Noelle Noble 13, Marissa Sandone 4, Krista Schneider 15.

Q: Alwine 2, Cooke 2, Garlick 2, Gray 8, Klee 3, Kressley 2, Martin 2, Morano 4.

Hatboro-Horsham 2 2 6 8 - 18

Central Bucks South 9 21 8 13 - 51

H: Amanda Brett 5, Hannah Mallon 4, Cassidy Quattro 3, Haley Seifert 3, Julia Thornton 3.

CBS: Sam Clevenstine 2, Tricia Decesare 4, Courtney Dietzel 2, Mackenzie Ehresman 5, Chloe Entenberg 2, Emma Gardy 7, Meghan Kuypers 8, Haley Meinel 6, Kaley Smith 5, Melissa Veal 1, Jordan Vitelli 9.

North Penn 12 15 15 12 - 54

Central Bucks East 13 10 3 11 - 37

NP: Mikaela Giulini 11, Hewlett 10, McKenzie 2, Melchior 1, Taylor Putman 18, Taylor Thames 12.

CBE: Bridget Birkhead 7, Abby Charlton 2, Amanda Conley 2, Megan Lapioli 6, Haley McManus 2, Kyra Scaliti 4, Grace Stewart 7, Mel Wetzel 7.

Suburban One National

William Tennent 12 12 9 18 - 51

Truman 9 9 11 13 - 42

WT: Alyssa Christiansen 4, Rachael Ebert 6, Kyla Gibson 11, Nicole Long 6, Angela Pomponio 14, Sarah Richie 4, Jess Rutkowsky 2, Kelly Scipione 4.

T: Campbell 9, Sabria Lytes 8, Darnella McMillan 3, Moore 11, Rogers 2, Wilson 9.

Bensalem 5 6 10 3 - 24

Council Rock South 27 12 20 10 - 69

B: Bri Buechner 2, Lyric Lewis 7, Kelsea Long 4, Nicole Wajda 2, Samantha Werth 9.

CRS: Cara Barlow 16, Christina Deo 2, Jones 3, Carly Rizzo 2, Kasey Schlupp 3, Payton Spadaccino 6, Shannon Taub 19, Allison Taub 12, Faith Turner 6.

Neshaminy 9 10 6 0 - 25

Abington 12 12 20 17 - 61

N: Alexis 2, Baum 5, Murray 9, Porterfield 1, Storms 8.

A: Jordyn Allen 2, Bre Bermal 6, Taylor Deal 3, Britney James 7, Sammy Lochner 7, Gabby Nolan 5, Liz O'Leary 11, Shelly Pirela 3, Deja Rawls 13, Leah Simmonds 4.

Pennsbury 6 7 7 8 - 28

Council Rock North 9 10 21 10 - 50

P: Sarah Atunruse 8, Amy Blazejewski 6, Niasia Boone 6, Maggie Kane 3, Abby Wick 5.

CRN: Hailey Burns 4, Michaela Finneyfrock 8, Tara Garfield 9, Jessica Gerber 17, Emily Mackin 7, Becca Margolis 3, Hannah Weiler 2.

Nonleague

Sacred Heart 9 3 11 12 - 35

Westtown 19 11 8 17 - 55

SH: Celine Dugan 13, Agnes Freind 2, Lauren Kilroy 6, Jessica McTaggart 4, Juliana Michniak 2, Eileen Piombino 2, Madison Schneider 6.

W: Sarah Cassaway 3, Maggie Cottone 3, Dagny Davidsdottir 27, Naomi Jimenez 11, Eunice Jimenez 11.

Christian Academy 10 14 20 8 - 52

Calvary Academy (N.J.) 2 6 2 16 - 26

CA: Danay Cooks-Green 20, Gracie Cryan 12, Madison Dutton 2, Jill Jones 2, Krystal Mason 4, Kaylah Robertson 2, Carli Sitkowski 6, Zoey Zhang 4.

CA: Casabona 4, Daffliso 10, George 6, Kafton 4, Walters 2.

Lehigh Valley Christian 5 6 1 5 - 17

Calvary Baptist 8 16 5 6 - 35

LC: Bosques 8, Frankenfield 4, Gillespie 5.

CB: Mary Finkbeiner 15, Carissa Gahman 8, Jenn Krayer 6, Mary Ogidigben 4, Jessica Suiter 2.

Wednesday's Schedules

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Lansdale Catholic at Upper Moreland, 3:30

Phelps at Episcopal Academy, 3:45

International Christian at Barrack Hebrew, 4

Washington at Truman, 5

Academy of New Church at Pennington, 5:30

Faith Christian at Delco Christian, 7

Morrisville at Plumstead Christian, 7

Interboro at Garnet Valley, 7

Central Bucks East at Wissahickon, 7

Father Judge at Central Bucks South, 7

Freire Charter at Academy Park, 7

2014 TARKANIAN CLASSIC

Constitution vs. Redondo Union (Calif.) at

Bishop Gormley, Las Vegas. 12:30

Girls' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Plumstead Christian at Faith Christian, 7

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

New Hope-Solebury at MaST Charter, 5:30

INTER-AC LEAGUE

Germantown Academy at Penn Charter, 3:45

PUBLIC LEAGUE BRONZE

Randolph at World Communications, 3:15

Rush at Kensington, 3:15

Edison at Mastbaum, 3:15

Tacony at Olney, 3:15

Phila. Electrical at Washington, 3:15

Maritime Academy at Sayre, 3:15

PUBLIC LEAGUE GOLD

Overbrook at Bartram, 3:15

Robeson at Frankford, 3:15

High School of Future at Parkway West, 3:15

Fels at Phila. Academy Charter, 3:15

Motivation at Prep Charter, 3:15

Dobbins at Parkway Center City, 3:15

Franklin Learning Center at Palumbo, 3:15

PUBLIC LEAGUE PLATINUM

Engineering & Science vs. Franklin Towne Charter at Engineering & Science, 3:15

Lincoln at Central, 3:15

Math, Civics & Sciences at Freire Charter, 3:15

Audenried at Girls High, 3:15

Simon Gratz at Imhotep Charter, 3:15

Mastery North at Northeast, 3:15

Bodine at Science Leadership, 3:15

PUBLIC LEAGUE SILVER

Elverson at Del-Val Charter, 3:15

Martin Luther King at Parkway Northwest, 3:15

Roxborough at Mariana Bracetti, 3:15

Masterman at New Media Charter, 3:15

Ben Franklin at Swenson, 3:15

Sankofa Freedom at Southern, 3:15

Strawberry Mansion at West Philadelphia, 3:15

TRI-COUNTY LEAGUE

Barrack Hebrew at Mercy Vocational, 4

NONLEAGUE

Chichester at Truman, 3:45

Princeton Day at George School, 4

Interboro at Friends' Central, 4

West-Mont Christian at Hill School, 4:30

William Tennent at New Foundations, 5

Cheltenham at Penn Wood, 7

Souderton at Gwynedd Mercy, 7

Central Bucks East at Perkiomen Valley, 7:30

Wrestling

CATHOLIC LEAGUE BLUE

Archbishop Carroll at Archbishop Wood, 6

Bonner-Prendergast at Bishop McDevitt, 6

CATHOLIC LEAGUE RED

St. Joseph's Prep at Roman Catholic, 7

CENTRAL LEAGUE

Garnet Valley at Haverford High, 7

Upper Darby at Lower Merion, 7

Strath Haven at Marple Newtown, 7

Springfield (D) at Penncrest, 7

Ridley at Radnor, 7

CHES-MONT AMERICAN

Oxford at Unionville, 6:45

Great Valley at Octorara, 7

W.C. Rustin at Kennett, 7

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Upper Perkiomen at Pottstown, 6:30

Boyertown at Methacton, 7

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Dublin at Cheltenham, 7

Norristown at Springfield (M), 7

Plymouth Whitemarsh at Upper Merion, 7

Wissahickon at Upper Moreland, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

North Penn at Central Bucks East, 7

Central Bucks South at Hatboro-Horsham, 7

Central Bucks West at Pennridge, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Neshaminy at Abington, 7

Bensalem at Council Rock South, 7

Council Rock North at Pennsbury, 7

Truman at William Tennent, 7

NONLEAGUE

Academy Park at Martin Luther King, 3:15

George School at Hill School, 3:30

Archbishop Ryan at Germantown Friends, 5

Cardinal O'Hara at Pope John Paul II, 6:30

Thursday's Boys' Basketball

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Holy Ghost Prep at Church Farm, 7

New Hope-Solebury at Lower Moreland, 7

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Kennett at Great Valley, 7:15

Unionville at Octorara, 7:15

West Chester Rustin at Sun Valley, 7:15

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Bishop Shanahan at Coatesville, 7:15

Downingtown East at West Chester East, 7:15

W.C. Henderson at Downingtown West, 7:15

PENN-JERSEY SOUTH

International Christian at Girard College, 7

PIONEER ATHLETIC FRONTIER

Pottsgrove at Upper Perkiomen, 7:15

Pope John Paul II at Phoenixville, 7:30

PIONEER ATHLETIC LIBERTY

Owen J. Roberts at Methacton, 7:30

Boyertown at Spring-Ford, 7:30

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Martin Luther King at Math, Civics & Sci., 3:15

Del-Val Charter vs. Phila. Electrical at Philadelphia University, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Northeast at Central, 3:15

Engineering & Science at Freire Charter, 3:15

Sankofa Freedom at Simon Gratz, 3:15

Dobbins at Frankford, 3:15

Washington at Southern, 3:15

Boys' Latin at Bartram, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

West Philadelphia at Ben Franklin, 3:15

Strawberry Mansion at Lincoln, 3:15

Mastery North at Sayre, 3:15

Robeson at Franklin Learning Center, 3:15

High School of Future at Overbrook, 3:15

Prep Charter at Fels, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Mastery South at World Communications, 3:15

Randolph at Edison, 3:15

Kensington at Mariana Bracetti, 3:15

New Media Charter at Mastbaum, 3:15

Roxborough at Palumbo, 3:15

Swenson at Franklin Towne Charter, 3:15

Bodine at KIPP DuBois, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

Parkway West at Rush, 3:15

Penn Treaty at Masterman, 3:15

Tacony Charter at Motivation, 3:15

Elverson at Maritime Academy, 3:15

Parkway Northwest at Parkway Center City, 3:15

Science Leadership at Phila. Acad. Charter, 3:15

CAPA at GAMP, 3:30

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Merion at Norristown, 7:15

SUBURBAN ONE NATIONAL

Pennsbury at Bensalem, 7

NONLEAGUE

Mercy Vocational at AIM Academy, 3:45

Barrack Hebrew at Friends Select, 4

Princeton Day at George School, 5:15

Renaissance Academy at Collegium Charter, 5:15

Friends Select at Jack M. Barrack Acad., 5:30

Mercersburg Academy at Solebury School, 6

Bristol at Faith Christian, 7

MaST Charter at Phil-Mont Christian, 7

Holy Ghost Prep at School at Church Farm, 7

Avon Grove at Oxford, 7:15

CITY OF PALMS

Archbishop Carroll vs. Orlando Oak Ridge (Fla.) at Fort Myers, FL, 9:15