Thursday's Results

Boys' Basketball

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Church Farm 52, Holy Ghost Prep 40

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Great Valley 47, Kennett 20

Octorara 83, Unionville 54

West Chester Rustin 55, Sun Valley 53 (OT)

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Coatesville 61, Bishop Shanahan 46

Downingtown East 45, West Chester East 26

Downingtown West 68, W.C. Henderson 60

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Martin Luther King 71, Math, Civics & Sciences 65 Phila. Electrical 51, Del-Val Charter 43

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Central 62, Northeast 47

Freire Charter 60, Engineering & Science 53 (OT)

Simon Gratz 66, Sankofa Freedom 45

Frankford 61, Dobbins 44

Washington 58, Southern 47

Boys' Latin 69, Bartram 62

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Ben Franklin 50, West Philadelphia 49 (OT)

Strawberry Mansion 72, Lincoln 68

Sayre 62, Mastery North 49

Robeson 69, Franklin Learning Center 56

High School of Future 63, Overbrook (Pa.) 33

Fels 60, Prep Charter 59

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Edison 78, Randolph 53

Kensington 54, Mariana Bracetti 38

New Media Charter 48, Mastbaum 40

Roxborough 56, Palumbo 50

Swenson 66, Franklin Towne Charter 47

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

Parkway West 57, Rush 55 (OT)

Masterman 78, Penn Treaty 54

Motivation 50, Tacony Charter 47

Elverson 57, Maritime Academy 40

Parkway Center City 66, Parkway Northwest 34

Science Leadership 43, Phila. Acad. Charter 37 GAMP 42, CAPA 39

PIONEER ATHLETIC LIBBERTY

Spring-Ford 66, Boyertown 55

SUBURBAN ONE AMERICAN

Norristown 60, Upper Merion 46

NONLEAGUE

Mercy Vocational 65, AIM Academy 43

Barrack Hebrew 57, Friends Select 27

Solebury School 51, Mercersburg Academy 47 Faith Christian 66, Bristol 50

Oxford 50, Avon Grove 31

Girls' Basketball

CRECOM BANK TOURNAMENT

Archbishop Carroll 49, Marietta (Ga.) 35

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Jenkintown 41, Bristol 25

CATHOLIC ACADEMIES

Mount St. Joseph 61, Villa Maria 30

St. Basil 59, Nazareth Academy 23

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

West Chester Rustin 69, Sun Valley 42

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Bishop Shanahan 50, Coatesville 20

Downingtown East 57, West Chester East 35

Downingtown West 50, W.C. Henderson 42

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pottsgrove 39, Upper Perkiomen 35

Boyertown 38, Spring-Ford 36 (OT)

Methacton 49, Owen J. Roberts 46

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Merion 43, Norristown 42

SUBURBAN ONE NATIONAL

Abington 50, Council Rock South 30

Pennsbury 37, Bensalem 35

NONLEAGUE

Christian Academy 35, Calvary Christian 24

Baldwin 51, Germantown Friends 24

Academy of New Church 57, Del-Val Friends 30

Conwell-Egan 54, George School 46

University 47, Radnor 28

Avon Grove 30, Oxford 23

Wrestling

NONLEAGUE

Springside Chestnut Hill 54, Church Farm 18

Springside Chestnut Hill 54, Friends' Central 21

Boys' Bowling

CATHOLIC LEAGUE

Father Judge 4, Cardinal O'Hara 0

Conwell-Egan 4, Archbishop Wood 0

NONLEAGUE

Lankeneau 3, Engineering & Science 0

Girls' Bowling

PUBLIC LEAGUE

Engineering & Science 4, Lincoln 0

Boys' Basketball Boxes

Bicentennial Independence

Holy Ghost Prep 3 15 7 15 - 40

Church Farm 9 17 9 17 - 52

HGP: Tim Brandt 6, Joe Braun 5, Liam Brennan 6, Tim Brennan 4, Jack Coolahan 10, Ted Kawoczka 2, Michael Kirby 3, Connor Rankin 2, Ryan Wade 2.

CF: Tim Davis 3, Jon Axel Gudmundsson 24, James Lawton 2, Michael Mohamed 14, Fred Odhiambo 9.

Ches-Mont League American

Unionville 13 12 14 15 - 54

Octorara 20 25 20 18 - 83

U: Ryan Angle 8, Atma Bery 15, Brendan Boyle 4, Matt Godek 6, Andrew Jones 1, Spencer Kramer 3, Drew Menninger 2, Jimmy Nowosiat 9, Alex Pechin 5, Henry Shafer 1.

O: Tarojae Breake 31, Andrew Forman 18, Jamonti Mayo 2, Jackson Ray 5, Christian Ray 1, Nate Reynolds 2, Jiaire Rodgers 12, Levi Worthington 12.

Kennett 8 5 4 3 - 20

Great Valley 15 13 9 10 - 47

K: Mike Boulden 6, Jackson Hyland 12, Matt Kelly 2.

GV: Ryan Buchholz 3, Will Buzan 10, Andrew Gal 6, Alex Girone 2, Jesten Jacob 2, Kyle Kuhn 6, Mark Miller 6, Doug Strang 9, Andrew Wineinger 3.

West Chester Rustin 13 11 17 8 6 - 55

Sun Valley 15 9 15 10 4 - 53

WCR: Tyler Blake 3, Andrew Chobany 23, Brennan Halverston 4, Ryan Loucks 10, Mike McKnight 8.

SV: Juwau Challer 17, Anthy Coota 4, Nate Cosumanu 2, Coby Herestora 6, Kyle Ryan 11, Wali Siabree 5, Rohnas Williams 8.

Ches-Mont League National

Downingtown East 13 13 10 9 - 45

West Chester East 7 7 9 3 - 26

DE: Cary Angeline 14, Jaret Cooper 2, Marquan Gallimore 12, Gary Grove 7, Harris 2, Jennings 3, Jake Truckman 1.

WCE: Evan Anderson 9, Hasan Leonard-Hakim 2, Zae Murrey 5, Milaj Singletary-Thomas 2, Dominic Stifel 8.

Bishop Shanahan 6 9 14 17 - 46

Coatesville 13 17 16 15 - 61

BS: Jordan Ambrose 7, T.J. Booth 3, Pat Corcoran 2, Doug Costin 9, Drew Dolan 8, Joe Lord 8, Ryan McNulty 9.

C: Rone Boyer 2, Keenan Coleman 13, Kevin Crutchfield 13, Amir Ealey 4, John Lott 6, Justus Martinez 2, Dondre Pitman 7, John Rodriguez 11, Parker Turner 3.

W.C. Henderson 11 6 20 23 - 60

Downingtown West 18 8 22 20 - 68

WH: Jason Bady 10, Colin Costello 17, Matt Dinacci 5, Tyler Ramirez 2, Wes Smith 15, Andy Vermeil 3.

DW: Ryan Betley 24, Cole Calamaro 1, Doug Conrad 6, George Gordon 4, Don Guerrera 8, Jeff Halle 4, Will Johnson 2, Josh Warren 22.

Public League Division A

Martin Luther King 15 18 14 24 - 71

Math, Civics & Sciences 10 15 13 27 - 65

MLK: Nasir Bell 5, Sammy Foreman 19, Tyheem Harmon 5, Tyere Marshall 9, Jabri McCall 23, Chase Rodgers 7, Rasool Samir 3.

MCaS: Donovan Barnes 12, Isaiah Culpepper 2, Samir Doughty 24, Keith Griffin 3, Nick Jones 16, Ijhay Presbery-Hill 3, Luis Reyes 4.

Phila. Electrical 10 13 17 11 - 51

Del-Val Charter 10 12 8 13 - 43

PE: Jihad Barnes 17, Blair Bowes 3, Mike Cooper 5, Justin Davis 4, Devonta Peterie 22.

DC: DaShon Giddings 11, Saadiq Harris 2, Karl Lewis 5, Makhi Morris 4, Bysil Northern 15, Sheldon Stroman 6.

Public League Division B

Eng. & Science 14 10 12 10 7 - 53

Freire Charter 12 5 15 15 13 - 60

EaS: Shaquan Frazier 14, Johnathan Hall 16, Keinan Oxner 5, D'yon Pittman 5, Ibrahim Sylla 10.

FC: Lavon Edwards 2, Elijah Elam 14, Joel Grant 13, Kadear Johnson 6, Calil Moultrie 23, Semaj Smith 2.

Washington 13 11 17 17 - 58

Southern 6 9 21 11 - 47

W: Asanti Ali 7, Quadere Allen 2, Jerome Blume 7, Charles Brown 25, Aaron Curry 4, Haynes 2, Jheron Johnson 2, Elmange Watson 9.

S: Mohamed Ben Abdullah 2, Marvin Bell 9, Khassian Kay 13, Juwan Moore 2, Barry Quartlebaum 4, Isaiah Tyler 2, Anwar White 2, Latrelle Wilson 4, Ahmad Wimbush 9.

Dobbins 12 12 8 12 - 44

Frankford 14 12 16 19 - 61

D: Ryan Bowie 2, Tyzjay Faison 15, LaShawn Gonzales 2, Brandon Smith 7, Maqel Styles 15, Jason Thomas 5.

F: Francisco Campo 15, Seydou Cisse 2, Nahmeer East 2, Babacar N'Diaye 9, Quadire Truesdale 22, Tashawn Twiggs 4, Demetrius White 7.

Sankofa Freedom 6 17 13 9 - 45

Simon Gratz 15 17 15 19 - 66

SF: Justin Anson 7, Terron Bacon 7, Stephon Brandt 9, Naseem Brown 4, Nasir Johnson 14, Kijuan Matthews 4.

SG: Joseph Burnett 9, Jamal Goode 5, Christian Hauser-Dinkins 2, Harvey Lath 2, Jacoby Livingston 11, Tariq Meredith 2, Lamar Moore 6, Jezreel Sanders 2, Tahir Wharton 27.

Boys' Latin 14 23 15 17 - 69

Bartram 18 18 8 18 - 62

BL: Noah Abrams 2, Isaac Breese 2, Leo Gardner 10, Cameron Gardner-Nicholson 2, Jahmir Green 17, Jelani Mauge 4, Tim Moore 7, Elijah Pittman 2, Umar Saaba 8, Gus Sephes 15.

B: Cameron Arrington 25, Shawn Bailey 18, Lymier Banks 2, Martin Fischer 6, Sharif Goff 4, Maurice Waters 7.

Northeast 11 7 20 9 - 47

Central 14 15 15 18 - 62

N: Darren Bagget 12, Deshan Brown 12, Jose Espinosa 1, John Kirkpatrick 2, Darius Thomas 8, Tyriq Wilson 12.

C: Gbolahan Alliyu 2, Curtis Barker 2, Khyre Bilal 7, Jabreel Dickens 4, Gregory Holdsman 15, Brandon Taylor 1, Kahlil Williams 31.

Public League Division C

Prep Charter 7 17 17 18 - 59

Fels 15 6 23 16 - 60

PC: Brandon Brown 12, Marcell Curry 8, Raymond Glass 7, Zamir Lett 9, Dontaye Morris 14, Rahim Washington 9.

F: Devon Adams 22, Allen Betrand 9, Aasim Campbell 2, Isiah Capers 3, Samir Coe 10, Jaquan Harrell 4, Wanya Johnson 7, Matt McFarland 3.

Strawberry Mansion 13 12 25 22 - 72

Lincoln 13 14 17 24 - 68

SM: Saleme Barbee 9, Antwuan Butler 15, David Hunter 2, Reggie Jackson 15, Ralphael Johnson 6, Quadir Norman 23, Christopher Russell 2.

L: Kyle Bailey 9, Bryheem Barber 5, Nassir Coleman 4, Marquis Horton 3, Ishmael Marshall 22, Khalif Meares 3, Aiezel Pichardo 4, Lamar Talley 18.

High School of Future 13 6 29 15 - 63

Overbrook 5 13 4 11 - 33

HSoF: Jahmir Burton 6, Marvin Dozier 2, Kameron Gilfillian 8, Nick Miles 4, Dominick Morales 27, Shawn Morrison 13, Chancy Scott 3.

O: Massi Allen 11, Hanes 3, Nasir Morris 8, Muhammad 4, D. Nixon 2, A. Shepard 5.

Mastery North 7 9 15 18 - 49

Sayre 11 12 22 17 - 62

MN: Andre Allen 10, Michael English 5, Fred Farris 13, Daequon Plowdan 8, Matthew Reed 1, Koby Thomas 8, Eriq Washington 4.

S: Qudir Crofton 2, Jahad Everett-Bey 9, Bilal Haines 13, Antwan James 15, Tymair Johnson 4, Donte Traynham 2, Brandon White 17.

West Philadelphia 11 11 4 13 10 - 49

Ben Franklin 12 12 5 10 11 - 50

WP: Stanley Coleman 20, Tyler Elam 2, Lavelle Harper 13, Anthony King Jr. 5, Jabbar Shy 1, Teair Tart-Spencer 8.

BF: Hanif Alexander 9, Ramir Hardrick 15, Dashaun Johnson 10, Rafiq Marten 2, Isaiah Wilmore 5, Nurideen Young 7, Omar Young-Jordan 2.

Robeson 15 18 17 19 - 69

Franklin Learning Center 14 18 13 11 - 56

R: Raymond Clocuh 5, DJ French 4, Willie Grant 20, Mark Greene 7, Musa Harrison 2, Thomir Jackson 18, Jahleel Johnson 2, Fred Leach 3, Jahir Lee 8.

FLC: Chase Davis 10, Ta'Quan Johnson 20, Tyler Johnson 4, Tahaj Jones 1, Shaheed Muhammad 4, Aaron Turner 15, Tamir Wade 2.

Public League Division D

Roxborough 12 15 14 15 - 56

Palumbo 18 7 9 16 - 50

R: Marquis Atkins 2, Austin Daniels 4, Jovan Hammond 10, Keyonne Parker 17, Walter Smith 8, Terrell Williams 10, Isaiah Woodard 2, Jerome Wright 3.

P: Muhammad Bey 9, Samad Dawson 6, Rahee Ellis 9, Saadiq Jones 13, Laquan Preston 13.

Swenson 19 19 19 9 - 66

Franklin Towne Charter 17 11 8 11 - 47

S: Clarence Brunot 9, Billy Devine 2, Coley Eleazer 2, Milan Garrett 3, Jalen Marks-Allen 11, Alex Rodriguez 19, Somah Slewion 14, Jihad Warner 6.

FTC: Marcel Bosket 6, Steve Callahan 5, Joe Greenstein 7, Ishmael Lanzo 7, James McGrath 5, Cordelle Swinson 4, Will Welch 13.

Kensington 18 9 13 14 - 54

Mariana Bracetti 10 8 6 14 - 38

K: Kendale Brisbon 8, Ahmeen Fletcher 2, Kywayne Hill 6, John McCree 4, Vernell Nelson 2, Jerrell Richardson 26, Keith Smith 4, Sadiq Walker 2.

MB: Tanmir Banks 2, Miguel Cintron 10, Daniel Delvalle 2, James Dumont 2, Gomez 4, Darryl Long 2, Isaiah Outen 5, William Russel 2, Antonio Smith 9.

Randolph 10 8 15 20 - 53

Edison 14 12 25 27 - 78

R: Zahir Gillis 8, Davonne Glover 11, Bruquan Havery 8, Donte McCrea 4, Wakeem Russell 2, Daquan Sanders 11, Amir Tarkenton 6, Jazz Walker 3.

E: Andre Brown 4, Nahjair Corey 19, Montrell Gilliam 35, Jahliel Hall 6, Robert Sample 14.

New Media Charter 5 16 7 20 - 48

Mastbaum 14 6 13 7 - 40

NMC: Keron Cumberbatch 4, Edens Dorestal 13, Lateef Govan 14, Donte Govan 2, Rodney Phillips 3, Jivreese Thomas 12.

M: Dashawn Hines 2, Kyseem Johnson 10, Taiquan Jones 2, Robert Lafayette 15, Anton Smith 2, Saleem Thompson 7, Isaiah Watson 2.

Public League Division E

Penn Treaty 19 17 8 10 - 54

Masterman 14 22 25 17 - 78

PT: Tony Banks 3, Eoi Cintron-Junco 12, Sahnei Day 1, Isaiah Frazer 12, Martin Morales 5, Dymier Redmond 4, Gregory Robinson 5, Watson 12.

M: Rashaan Brooks 2, Seamus Gleason 1, Basili Mantsos 2, Maurice Scott 6, Andrew Seibert 3, Liam Shanahan 28, Corey Stewart 8, Jesse Turkson 28.

Elverson 13 13 13 18 - 57

Maritime Academy 7 6 16 11 - 40

E: Samre Jones 6, Shafi Muhammad 22, Davon Perry 11, Robert Redmond 3, Jerimiah Steiniger 14, Christian Sullivan 2.

MA: Josiah Gary 8, Stuart Murray 2, Nelson Reyes 4, Zahir Stewart 25.

Science Leadership 10 10 14 9 - 43

Phila. Academy Charter 6 9 9 13 - 37

SL: True Black 2, Jeremiah Cunningham 2, Lewis Ford 7, Tim Ingram 2, Haneef Nelson 11, Ben Simon 5, Raekwon Smith 14.

PAC: Chris Cherry 8, Jeff Days 4, Tyler Michels 4, Justin Pagan 11, Allen Ramsey 4, James Smith 6.

CAPA 5 9 11 14 - 39

GAMP 14 0 9 19 - 42

C: Michael Adkins 4, Kasey Anderson 2, Marcus Bryant 9, Omar Hill-Walker 5, Casey Mitchell 2, Ahiji Pray 6, Kenneth Riggs 4, Adewoja Sanoumega 7.

G: John Capizzi 5, Cesar Quezada 9, Deverris Stuckey 12, Matt Ventus 12, Sharif Williams 4.

Tacony Charter 13 11 14 9 - 47

Motivation 21 14 10 5 - 50

TC: Jeremiah Alston 3, Marvin Guerrier 6, E'Drise Hightower 5, Justin Johnson 16, Joe Purnell 7, Justin Steers 6, Tyler Taliaferro 4.

M: Rasjay Bettis 6, Jaimer Grades 11, Isaiah Lewis 14, Malik Redmond 1, Jamal Richardson 16, Nafese Smack 2.

Parkway West 10 17 13 9 8 - 57

Rush 9 4 18 18 6 - 55

PW: Ishmail Bolling 4, Darryl Harris 2, Khalief Hester 24, Nasir Madison 5, Anthony Tucker 13, Manny Wortham 9.

R: Josh Cassell 11, David DeJesus 4, Deion Hammond 16, Maleek Hughes 7, Isaiah Riddick 17.

Parkway Northwest 7 5 11 11 - 34

Parkway Center City 8 22 23 13 - 66

PN: Ahanri Briggs 10, Sayzon Dunn 5, Shawn Gardner 1, Martin Hutchins 4, Hanif Islam 4, Naire McNeal 2, Christian Thomaston 1, Bruce Young 7.

PCC: Hyzeem Banks 9, Tyrell Davis 2, Tyron Davis 10, Josh McCray 2, Rio Reavis 2, Kareem Robinson 6, Cole Ruley 15, Jemal Sheppard 4, Tyrell Tillman 2, Maqi Watson 10, James Wiles 4.

Pioneer Athletic Liberty

Boyertown 10 19 6 20 - 55

Spring-Ford 5 18 17 26 - 66

B: Kyle Dennin 4, Jerry Kapp 5, David Kreis 6, Ben Longacre 8, Kevin McAteer 9, Colton Moyer 2, Christian Smith 4, Eric Spohn 2, Marcus Thomas 2.

S: Nigel Cooke 3, Ryan Corcoran 12, Jake Freedman 2, Liam Matthews 8, Mike Olsen 21, Cam Reid 20.

Suburban One American

Upper Merion 9 13 10 14 - 46

Norristown 10 10 23 17 - 60

UM: Anthony Capistrano 2, Chris Carita 8, Matt Faw 10, Isaiah Graham-Mobley 2, Ethan Miller 16, Aidan Newell 6, Ty Willis 2.

N: Carlton Brown 2, Darryl Carr 15, Amir Carter 1, Desmond Gorski 3, Roy Green 21, Keather Messiaz 7, Kyle Simpson 5, Khalif Sinclair 6.

Nonleague

Mercersburg Academy 14 5 14 14 - 47

Solebury School 9 7 25 10 - 51

MA: Austin 4, Hicks 7, Kelly 16, Miller 15, Schoeck 3, Sydnor 2.

SS: Justin Berger 8, Malik Harvey 3, Darvin Johnson 9, Milo Luciano 6, Devin Matchett 8, Curtis Thompson 17.

Barrack Hebrew 18 18 11 10 - 57

Friends Select 7 9 5 6 - 27

BH: Cory Barnet 6, Elliot Bernstein 15, Jake Gordon 6, David Gordon 5, Benji Joffe 2, Benjie Mizrachi 7, Joey Rudoler 4, Sammy Turk-Tolub 6, Yosi Weitzman 4, Michael Zlotnick 2.

FS: Matthew Cain 3, Andrew Chachoute 7, Brendan Durst 16, Jacob Taranta 1.

Bristol 7 18 10 15 - 50

Faith Christian 8 21 13 24 - 66

B: Aidan Coughlin 17, Dave D'Angelo 3, Deonte Harris 10, Sieed McFadden 8, Jabbul Rankins 5, Nick Santana 7.

FC: Seth Brunner 4, Chris Clark 21, Charles Ervin 4, Josh Groff 9, Sawyer Smith 2, Zeke Snowden 14, Danny Ziccardi 12.

Avon Grove 4 7 9 11 - 31

Oxford 13 20 4 13 - 50

AG: Barto 2, Deitz 8, Martinez 2, McCullogh 5, Parson 8, Petrison 6.

O: Thomas Cruz 14, Brian Dorsey 2, Tyler Farr 7, Terrence Henderson 4, Conal Hickey 3, Brian Hubley 10, Shane Quigley 8, Nick Salvador 2.

Girls' Basketball Boxes

Crecom Bank Holiday Tournament

Marietta (Ga.) 6 7 11 11 - 35

Archbishop Carroll 12 12 13 12 - 49

M(: Allen 3, Foster 12, Morton 13, Ponder 1, Smith 2, Warren 2, Washington 1.

AC: Jess Carney 5, Julia Gantz 15, Theresa Kearney 3, Lexi Kucia 2, Molly Mascianantonio 2, Ann McKnight 5, Keara McNulty 3, Bella Sorrentino 2, Lexi Stover 12.

Bicentennial Constitution

Jenkintown 13 5 17 6 - 41

Bristol 13 6 5 1 - 25

J: Sarah Dillon 8, Emma Dorshimer 21, Jen Kremp 2, Ashley Kremp 3, Morrin McSherry 4, Amelia Mulvaney 3.

B: Tiana Brewington 6, Jagera Morris 1, Olivia Onal 6, Kate Santana 2, Janirel Wooten 10.

Catholic Academies

Nazareth Academy 8 9 5 1 - 23

St. Basil 11 16 13 19 - 59

NA: Jacki Dollard 2, Marissa Sylvester 12, Vega 5, Bridget Watson 4.

SB: Erin Buckley 3, Molly Deal 3, Lindsay Ens 3, Lindsay Joyce 5, Natalie Kucowski 14, Karen Lapkiewicz 17, Liz Napierkowski 7, Ally Sloan 7.

Villa Maria 6 4 7 13 - 30

Mount St. Joseph 15 10 17 19 - 61

VM: Laura Davis 3, Katie Mooney 9, Clare O'Rourke 3, Marielle Picinich 6, Marissa Picinich 6, Murrin Tague 3.

MSJ: Caitlyn Cunningham 15, Julie Hoover 3, Kristin Lucas 8, Jen Murphy 2, Libby Tacka 10, Mary Kate Ulasewicz 10, Sarah Wills 13.

Ches-Mont League American

Sun Valley 10 15 10 7 - 42

West Chester Rustin 25 17 16 11 - 69

SV: Carson Adelberger 4, Madison Corrento 4, Brooke Duncan 2, Kate Lannan 16, Shannon Savage 12, Hannah Turner 2.

WCR: Sydney Eller 4, Erin Gallagher 3, Joovive Gridsmer 4, Alyssa Leaven 4, Katie O'Hare 13, Annie Pitts 4, Noelle Powell 9, Emily Walls 8, Courtney Warley 4, Casey Warley 13.

Ches-Mont League National

Coatesville 3 4 7 6 - 20

Bishop Shanahan 8 15 12 15 - 50

C: Zada Bookman 4, Nafisa Saunders 14, Briana White 2.

BS: Devon Adams 17, Kelly Basile 11, Kelly Cox 3, Ciara Forde 5, Mikayla Maxwell 2, Grace Phillips 8, Jen Sendi 2, Kelsi Trevisan 2.

West Chester East 5 6 13 11 - 35

Downingtown East 15 14 19 9 - 57

WCE: Kaitlyn Boyle 2, Caitlin Culbertson 10, Holly Hager 16, Lexy Hartman 2, Maura McCloskey 4, Maddy Stiebritz 1.

DE: Aryah Aungst 7, Katelyn Crum 2, Kaelyn Johns 9, Lindsay Kent 14, Laura Ochsner 4, Elise Person 2, Paige Warfel 19.

Downingtown West 17 8 14 11 - 50

W.C. Henderson 9 8 8 17 - 42

DW: Heather Camden 15, Megan Camden 10, Maddie Dew 17, Kerri Karuso 6, Holly Schanck 2.

WH: Emma Bertrando 14, Brynn Cullinan 2, Maddie DePrisco 14, Julie Gawrylowicz 2, Vicki Kneis 4, Jenna Maratea 3, Morgan Maturani 3.

Pioneer Athletic Conference

Spring-Ford 7 11 3 14 1 - 36

Boyertown 5 12 9 9 3 - 38

S: Abby Beyer 5, Maddie Haney 4, Molly Hynes 5, Maggie Locke 7, Amy Roth 5, Sydney Wagner 10.

B: Katie Armstrong 2, Ali Bauman 3, Maria Garafolo 7, Abby Kapp 23, Allie Marcus 1, Sarafina Valenti 1, Jordan Webb 1.

Upper Perkiomen 7 7 13 8 - 35

Pottsgrove 10 7 6 16 - 39

UP: Aubrey Gibbs 4, Holly Graber 18, Bridget Mayza 2, Alexis Moyer 2, Jess Spano 9.

P: Alliya Austin 17, Kyler Conrad 2, Cori Dickinson 4, Molly Galvin 4, Diana Randelman 12.

Methacton 5 13 14 17 - 49

Owen J. Roberts 5 11 20 10 - 46

M: Jackie Cerchio 14, Jenna Cooper 6, Ryan DeOrio 9, Gabby Falcone 9, Brianna LaCurts 9, Sydney Thompson 2.

OJR: Alexi Arias 2, Taylor Evans 14, Kylie Glenn 2, Kerry Huzzard 6, Rebecca Painter 15, Marisa Sullivan 4, Nikki Testa 1.

Suburban One American

Upper Merion 5 18 18 2 - 43

Norristown 11 7 9 15 - 42

UM: Eryn Brady 4, Tatiana Pleasant 12, Regie Robinson 24, Jordan Wilson 3.

N: Tatiana Dewalt 10, Patti Fortesque 9, Lauren Fotesque 10, James 3, Devon Morse 1, Schools 9.

Suburban One National

Bensalem 9 13 2 11 - 35

Pennsbury 9 4 11 13 - 37

B: Taylor Ferns 2, Lyric Lewis 12, Kelsea Long 14, Julie Rymarchuk 4, Samantha Werth 3.

P: Sarah Atunruse 6, Amy Blazejewski 6, Niasia Boone 8, Maggie Kane 12, Abby Wick 5.

Abington 16 13 11 10 - 50

Council Rock South 2 7 13 8 - 30

A: Bre Bermal 4, Sammy Lochner 8, Gabby Nolan 3, Liz O'Leary 14, Shelly Pirela 2, Deja Rawls 9, Leah Simmons 10.

CRS: Cara Barlow 2, Rachel Millsteinn 1, Payton Spadaccino 2, Allison Taub 3, Shannon Taub 22.

Nonleague

Academy of New Church 14 10 18 15 - 57

Del-Val Friends 15 5 3 7 - 30

AoNC: Allaina Brock 14, Christine Daum 8, Ryann Kolb 6, Alexis Nakos 23, Ashley Smith 6.

DF: Julia Ennis 18, April Fulton 2, Regan Nacarella 7, Daryn Youngblood 3.

Radnor 8 2 16 2 - 28

University 10 7 19 11 - 47

R: Kristin Hamill 4, Katie Jordan 2, Allison Lanzone 8, Nicole Massimino 9, Lauren Pacifico 3, Racquel Razavi 2.

U: Amos 5, Billips 9, DeJesus 4, Jones 4, Meeks 14, Nestor 4, Yepes 7.

Germantown Friends 9 0 8 7 - 24

Baldwin 13 23 15 0 - 51

GF: Lizzie Becker 12, Berg 2, Sunny Reardon 2, Imani Ross 8.

B: Alex Brittingham 3, Imani Brown 4, Gillian Chestnut 3, Danielle Hammond 17, Kejohna Hammond 8, Radiana Mancheva 10, Kayla Watkins 6.

Calvary Christian 6 2 9 7 - 24

Christian Academy 6 10 8 11 - 35

CC: Julie Cervone 11, Lauren Kachnycz 3, Mary Pelullo 5, Melanie Werner 5.

CA: Danay Cooks-Green 4, Gracie Cryan 18, Madison Dutton 3, Krystal Mason 8, Carli Sitkowski 2.

Oxford 1 4 12 6 - 23

Avon Grove 12 4 4 10 - 30

O: Hannah Bahls 6, Grace Hennessy 7, Miranda Kempf 2, Devon Nask 5, Grace Tipton 1, Madeline Williams 2.

AG: M. Boyer 10, R. Cook 2, M. Crowell 2, T. Harper 8, C. Martin 2, S. Patone 2, T. Sallie 4.

Friday's Schedules

Boys' Basketball

CENTRAL LEAGUE

Ridley at Haverford High, 6

Upper Darby at Garnet Valley, 7

Radnor at Marple Newtown, 7

Conestoga at Lower Merion, 7

Springfield (D) at Strath Haven, 7:30

Penncrest at Harriton, 7:45

SUBURBAN ONE AMERICAN

Springfield (M) at Cheltenham, 7

Wissahickon at Plymouth Whitemarsh, 7

Upper Moreland at Upper Dublin, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Hatboro-Horsham at Central Bucks East, 7

Pennridge at Central Bucks South, 7

Souderton at Central Bucks West, 7

Quakertown at North Penn, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Council Rock South at Abington, 7

William Tennent at Neshaminy, 7

Truman at Council Rock North, 7

NONLEAGUE

Parkway Center City at Glen Mills, 3:30

Phelps at Haverford School, 3:45

Tacony Charter at Archbishop Ryan, 5

New Foundations at MaST Charter, 5:30

Jenkintown at Bristol, 7

Roman Catholic vs. Malvern Prep at

Holy Family, 7

Christo Rey (Mass.) at Germantown Friends, 7 Bonner-Prendergast at Interboro, 7

Bishop McDevitt at Germantown Friends, 7

West-Mont Christian at Collegium Charter, 7

Christian Academy at Phil-Mont Christian, 7

Calvary Baptist at Faith Christian, 7:30

KREUL CLASSIC

La Salle vs. Grandview Prep (Fla.) at

Coral Springs (Fla.), 4

MAKE-A-WISH SHOWCASE

At Germantown Academy

Shipley vs. Penn Charter, 5

Boys' Latin vs. Germantown Academy, 8

MERCER TOURNAMENT

At Hill School

Episcopal Academy vs. Kiski School, 3

Episcopal High (Va.) at Hill School, 6:30

QUAKER INVITATIONAL

Abington Friends vs. at Baltimore Friends, 7

SCH "DEVILS" WINTER CLASSIC

At Springside Chestnut Hill

Franklin Lnr. Center vs. Mercersburg Acad., 4:45

Lincoln at Springside Chestnut Hill, 8:15

Girls' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Morrisville at Phil-Mont Christian, 3:45

BICENTENNIAL . INDEPENDENCE

Delco Christian at New Hope-Solebury, 7

CATHOLIC LEAGUE

Bishop McDevitt at Cardinal O'Hara, 5:30

Archbishop Ryan at Hallahan, 6:30

Lansdale Catholic at Bonner-Prendergast, 7

West Catholic at Hallahan, 7

CENTRAL LEAGUE

Upper Darby at Garnet Valley, 5:30

Springfield (D) at Strath Haven, 6

Penncrest at Harriton, 6:15

Lower Merion at Conestoga, 7

Ridley at Haverford High, 7:30

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Great Valley vs. Kennett at Wells Fargo Center, 3

INTER-AC LEAGUE

Agnes Irwin at Notre Dame, 5

PUBLIC LEAGUE BRONZE

Mastery South at World Communications, 3:15

Olney at Edison, 3:15

Rush at Maritime Academy, 3:15

Mastbaum at Phila. Electrical, 3:15

Kensington at Tacony, 3:15

Randolph at Washington, 3:15

PUBLIC LEAGUE GOLD

Bartram at Parkway Center City, 3:15

Franklin Learning Center at Dobbins, 3:15

Frankford at Motivation, 3:15

Robeson at Overbrook (Pa.), 3:15

Phila. Academy Charter at Prep Charter, 3:15

Parkway West at Fels, 3:15

Palumbo at High School of Future, 3:15

PUBLIC LEAGUE PLATINUM

Girls High at Math, Civics & Sciences, 3:15 Audenried at Franklin Towne Charter, 3:15

Northeast at Imhotep Charter, 3:15

Engineering & Science at Lincoln, 3:15

Central at Mastery North, 3:15

Freire Charter at Bodine, 3:15

Simon Gratz at Science Leadership, 3:15

PUBLIC LEAGUE SILVER

Sankofa Freedom at Ben Franklin, 3:15

West Philadelphia at Martin Luther King, 3:15

Del-Val Charter at Parkway Northwest, 3:15

Mariana Bracetti at Masterman, 3:15

Elverson at New Media Charter, 3:15

Southern at Roxborough, 3:15

Swenson at Strawberry Mansion, 3:15

SUBURBAN ONE AMERICAN

Cheltenham at Springfield (M), 7

Plymouth Whitemarsh at Wissahickon, 7

Upper Dublin at Upper Moreland, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks East at Hatboro-Horsham, 7

Central Bucks South at Pennridge, 7

Central Bucks West at Souderton, 7

Central Bucks East at Hatboro-Horsham, 7

North Penn at Quakertown, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Council Rock North at Truman, 7

TRI-COUNTY LEAGUE

West-Mont Christian at Collegium Charter, 5:30

NONLEAGUE

New Foundations at MaST Charter, 3:30

Bensalem at Chichester, 5

Calvary Baptist at Faith Christian, 6

MAKE-A-WISH SHOWCASE

At Germantown Academy

Penn Charter vs. Archbishop Ryan, 3:30

Lower Moreland vs. Germantown Academy, 3:30

SCH "DEVILS" WINTER CLASSIC

At Springside Chestnut Hill

Germantown Friends vs. Princeton Day (N.J.), 3

Westtown vs. Springside Chestnut Hill, 6:30

Wrestling

CENTRAL LEAGUE

Conestoga at Springfield (D), 7

NONLEAGUE

Glen Mills at Perkiomen Valley, 6:30

Upper Merion at Phoenixville, 7

Saturday's Boys' Basketball

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Lower Moreland at Valley Forge Military, 7

Church Farm at New Hope-Solebury, 7

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Unionville at Kennett, 1:15

PIONEER ATHLETIC FRONTIER

Phoenixville at Pottstown

Upper Perkiomen at Pope John Paul II, 1:30

PIONEER ATHLETIC LIBERTY

Methacton at Perkiomen Valley, 1:30

Spring-Ford at Owen J. Roberts, 7:30

NONLEAGUE

GAMP vs. Pennsauken at Camden

GAMP at Audubon, 11 a.m.

Girard College at Germantown Friends, 1

Oxford at W.C. Henderson, 1:15

Christo Rey at St. Joseph's Prep, 1:30

Pottsgrove at Abington, 1:30

West Chester East at Sun Valley, 2

West Chester Rustin at Coatesville, 2:30

Hatboro-Horsham at Downingtown West, 2:30

Lansdale Catholic at North Penn, 2:30

Upper Darby at Glen Mills, 3

Academy Park at Harriton, 4

Malvern Prep at Paulsboro, 5

Bartram at Conwell-Egan, 6

Calvary Christian at Delco Christian, 7

Phil-Mont Christian at Devon Prep, 7

Plumstead Christian at Christopher Dock, 7

Archbishop Wood at Great Valley, 7

Chichester at Marple Newtown, 7

Quakertown at Bethlehem Freedom, 7

Chester at York, 7:30

BOYS & GIRLS CLUB OF

MERCER COUNTY TIP-OFF CLASSIC

Solebury School vs. Penn Wood at

Trenton Catholic, 1:30

CHICK-FIL-A CLASSIC

Westtown vs. Our Savior New American at Richland Northeast (Columbia, SC), 5:30

COACHES VS. CANCER CLASSIC

Bensalem at Holy Ghost Prep, 7

MAKE-A-WISH SHOWCASE

At Germantown Academy

Penn Charter vs. Boys' Latin, 5

Shipley vs. Germantown Academy, 6:30

QUAKER INVITATIONAL

Abington Friends vs. at Baltimore Friends, 5:30