Saturday's Results

Boys' Basketball

BOYS & GIRLS CLUB OF MERCER

COUNTY TIP-OFF CLASSIC

Penn Wood 69, Solebury School 58

CHICK-FIL-A CLASSIC

Our Savior New American 58, Westtown 48

COACHES VS. CANCER CLASSIC

Bensalem 39, Holy Ghost Prep 38

KREUL CLASSIC

La Salle 50, Western (Fla.) 34

MAKE-A-WISH SHOWCASE

Boys' Latin 65, Penn Charter 55

Germantown Academy 55, Shipley 50 (OT)

MERCER TOURNAMENT

Episcopal Academy 68, Kent School 57

QUAKER INVITATIONAL

New Garden (N.C.) 62, Abington Friends 41

Friends' Central 61, Baltimore Friends (Md.) 53

SCH "DEVILS" WINTER CLASSIC

Springs. Chestnut Hill 54, Franklin Lnr. Center 44

WESTSIDE WINTER CLASSIC

West Philadelphia 46, Eng. & Science 38

West Philadelphia 67, Palumbo 35

Robeson 59, Parkway West 35

Sayre 66, Robeson 43

High School of Future 58, Palumbo 24

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Lower Moreland 71, Valley Forge Military 35

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Unionville 52, Kennett 49

PIONEER ATHLETIC FRONTIER

Pope John Paul II 64, Upper Perkiomen 42

NONLEAGUE

Boyertown 57, Oley Valley 25

Octorara 72, Warwick 56

W.C. Henderson 58, Oxford 40

St. Joseph's Prep 81, Christo Rey 35

Pottsgrove 74, Abington 67

West Chester East 44, Sun Valley 39

Coatesville 58, West Chester Rustin 46

Hatboro-Horsham 34, Downingtown West 32

North Penn 64, Lansdale Catholic 62

Academy Park 66, Harriton 55

Glen Mills 59, Upper Darby 44

Paulsboro 88, Malvern Prep 67

Conwell-Egan 68, Bartram 51

Calvary Christian 58, Delco Christian 50

Phil-Mont Christian 54, Devon Prep 23

Plumstead Christian 56, Christopher Dock 51

Archbishop Wood 79, Great Valley 47

Chichester 69, Marple Newtown 66

Chester 49, York 48

Girls' Basketball

MAKE-A-WISH SHOWCASE

Germantown Academy 52, Archbishop Ryan 37

NIKE TOURNAMENT OF CHAMPIONS

Archbishop Wood 61, Vanden (Calif.) 55 (OT)

QUAKER INVITATIONAL

Abington Friends 52, Sandy Springs (Md.) 15

Friends' Central 60, Sidwell Friends (D.C.) 48

SCH "DEVILS" WINTER CLASSIC

Westtown 42, Princeton Day 33

Springs. Chestnut Hill 52, Germantown Friends 25

CATHOLIC ACADEMIES

Villa Maria 53, Merion Mercy 51

Gwynedd Mercy 48, St. Basil 32

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Perkiomen Valley 55, Methacton 42

Spring-Ford 52, Owen J. Roberts 24

SUBURBAN ONE NATIONAL

Neshaminy 59, William Tennent 47

NONLEAGUE

National Christian (D.C.) 70, Imhotep Charter 50

Springfield (M) 49, Christopher Dock 45 (OT)

Mount St. Joseph 60, St. Hubert 39

W.C. Henderson 39, Oxford 31

Strath Haven 49, Notre Dame 42

Upper Dublin 47, West Chester Rustin 42

Downingtown East 66, Academy Park 40

Plymouth Whitemarsh 61, Kennett 36

Delco Christian 63, Plumstead Christian 23

Lansdale Catholic 51, Villa Joseph Marie 39

Wrestling

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Spring-Ford 64, Methacton 3

NONLEAGUE

Pope John Paul II 39, Roman Catholic 24

RADNOR HOLIDAY TOURNAMENT

Team scores: 1. Haverford School, 212.5; 2. Sun Valley, 201.5; 3. Lower Moreland, 172; 4. Academy Park, 157.5; 5. Great Valley, 151.5; 6. Radnor, 130.5; 7. St. Joseph's Prep, 123; 8. Archbishop Carroll,117; 9. Episcopal Academy,104; 10. Penn Charter, 100; 11. Lower Merion, 89; 12. Friends' Central, 87; 13. Upper Merion, 48.

Finals

132: Sean Donohue, Sun Valley, pinned Mohamad Kabe, Academy Park, 1:04; 138: Christian Bateman, Sun Valley, dec. Jack Gola, Haverford School, 11-2; 145: Kyle Waddell, Radnor, tech fall David Irby, Sun Valley, 4:38; 152: Brody Brush, Lower Merion, dec. Nick Chawaga, Great Valley, 7-0; 160: Rob Endy, St. Joseph's Prep, tech fall Bruno Vogrig, Friends' Central, 5:30. 170: Tom Meyers, Radnor, dec. Steven Okoorian, Sun Valley, 3-2; 182: Zak Taylor, Radnor, dec. Richie Souders, Haverford School, 6-4; 195: Harold Anderson, Penn Charter, dec. Dylan Wallace, Academy Park, 6-3; 220: Mickey Kober, Haverford School, wins; 285: Arthur Aloian, Lower Moreland, pinned Ryan Cavanagh, Great Valley, :59.

Indoor Track

TRACK & FIELD COACHES ASSOCIATION OF

GREATER PHILADELPHIA

at Lehigh University

Division I

60 Meter: 1. Yeedee Thaenrat, Father Judge, 7.17; 2. Jeremy Jennings, Dowingtown East, 7. 18; 3. Gianni Lawrence, Upper Darby, 7.24.

200 Meter: 1. Justin Moscoe, Haverford, 23.50; 2. Matt McCool, Dowingtown West, 23.85; 3. Mason Weh, Upper Darby, 23.87.

400 Meter: 1. Dylan Eddington, Boyertown, 51.98; 2. Oliver Boucher, Central Bucks East, 52.33; 3. Brett Wolfinger, Quakertown, 53.29.

800 Meter: 1. Kamil Jihad, Chester, 2:02.42, 2. Ryan Tung, North Penn 2:03.09; 3. Keelan O'Reilly, Downingtown East, 2:04.79.

1 Mile: 1. Brian Arita, Council Rock North, 4:33.15; 2. Ian Davies, Central Bucks West, 4:39.40; 3. Eric Chapman, Neshaminy, 4:40.75.

3000 Meter: 1. Stephen Paul, La Salle, 9:24.93; 2. Joshua Goetz, Central Bucks East, 9:31.44; 3. Jesse Laitman, Council Rock North, 9:32.69.

60 Meter Hurdles: 1. Akeim Thomas, Upper Darby, 8.52; 2. David Marrington, Neshaminy, 8.60; 3. Cordell Richardson, Cheltenham, 8.77.

4x200: 1. Haverford Township, 1:37.53; 2. Downingtown West, 1:38.03; 3. North Penn, 1:38.05.

4x400: 1. Cheltenham, 3:30.67; 2. Pennridge, 3:36.17; 3. Upper Dublin, 3:37.97.

4x800: 1. Neshaminy, 8:22.06; 2. La Salle 8:23.14; 3. Bensalem, 8:23.90.

Distance Medley: 1. Council Rock South, 10:53.53; 2. Saint Joseph's Prep, 10:54.72; 3. Pennridge, 11:15.05.

High Jump: 1. Braheem Bishop, Chester, 5-10.00; 2. Mile Wells, La Salle, 5-10.00; 3. Abram Austin, Cheltenham, 5-08.00.

Pole Vault: 1. Jason Douple, Central Bucks West, 12-06.00; 2. Nicholas Marino, Hatboro Horsham, 12-00.00; 3. Isaiah Alston, William Tennent, 11-06.00.

Long Jump: 1. Saahir Bethea, Cheltenham, 23-04.00; 2. Joe Adighibe, Perkiomen Valley, 21-11.25; 3. Mike Melair, Central Bucks South; 20-04.00.

Triple Jump: 1. Saahir Bethea, Cheltenham, 43-04.50; 2. Tabriz Bumpas, La Salle, 40-09.25; 3. James Cantwell, Council Rock South, 40-05.00.

Shot Put: 1. Kieran Moore, Upper Dublin, 50-02.00; 2. Khalaf Jihad, Chester, 46-00.50; 3. Garrett Muroski, Coatesville, 45-05.00.

Division II

60 Meter: 1. Andrew Kobylarz, Lansdale Catholic, 7.28; 2. Ray Callender, Benjamin Franklin, 7.29; 3. Alex Mollick, Springside, 7.37.

200 Meter: 1. Sam Pope, Episcopal Academy, 23.79; 2. Anthony Fratanduono, Archbishop Ryan, 23.98; 3. Clarence Rowland, Boys Latin, 24.31.

400 Meter: 1. Andre Kelly, Radnor, 52.78; 2. Ahmir Gordon, Strath Haven, 53.49; 3. Alex Lindsey, Upper Moreland, 53.79.

800 Meter: 1. Josh Coakley, Twin Valley, 2:02.60; 2. Julian Degroot-Lutzner, Masterman, 2:02.68; 3. Kyuande Johnson, Wissahickon, 2:07.15.

1 Mile: 1. Lukas Marcelis, Wissahickon, 4:41.17; 2. Colin Geary, Twin Valley, 4:42.72; 3. John McLoughlin, Holy Ghost Prep, 4:44.86.

3000 Meter: 1. Sean Sullivan, Bonner-Prendergast, 9:21.70; 2. Dominic Digiacomo, Twin Valley, 9:22.80; 3. Jonah Gillespie-Sickman, Harriton, 9:29.51.

60 Meter Hurdles: 1. Monte Guess, Archbishop Ryan, 8.72; 2. Justin Freeman, Motivation, 8.90; 3. Flemuel Brown, Boys Latin, 9.33.

4x200: 1. Wissahickon, 1:36.35; 2. Academy Park, 1:36.85; 3. Springside Chestnut Hill, 1:37.30.

4x400: 1. Penncrest, 3:36.60; 2. Archbishop Ryan 3:37.89; 3. Strath Haven, 3:40.23.

4x800: 1. Radnor, 8:28.01; 2. Penncrest, 8:28.42; 3. Bishop Shanahan, 8:35.21.

Distance Medley: 1. Malvern Prep, 11:02.61; 2. Haverford School, 11:12.09; 3. Springfield (D), 11:16.05.

High jump: 1. Josh Ingram, Academy Park, 6-2; 2. Jon Alber Great Valley, 5-10; 3. Sam Pisano, Penncrest, 5-6.

Pole vault: 1. Colin Waitzman, Strath Haven, 13-0; 2. Matthew Creekmore, Holy Ghost Prep, 11-6; 3. Mike Chamberlin, Interboro, 11-6.

Long jump: 1. Chris Stone, Springfield (M), 21-06; 2. Kyle D'Ambrosio, Pope John Paul II, 20-06; 3. Seneca Williams, Archbishop Ryan, 20-05.

Triple jump: 1. Sam Pope, Episcopal Academy, 44-10; 2. Reggie Harris, Haverford School, 43-07; 3. Desean Lee, Academy Park, 42-02.75.

Shot put: 1. Andrew Mazer, Archbishop Ryan, 45-03.00; 2. Mike Arndt, Penncrest, 44-07.75; 3. Milton Jones, Glen Mills, 43-11.00.

Boys' Basketball Boxes

Boys & Girls Club of Mercer County Tip-Off Classic

Penn Wood 24 13 16 16 - 69

Solebury School 19 13 13 13 - 58

PW: Malik Jackson 37, Kwadriem Jenkins 2, Jordan Johnson 2, Javon Lindsey-Terrell 7, Calvin Melton 8, Addison Scott 10, Vincent Smalls 3.

SS: Justin Berger 5, Malik Harvey 3, Darvin Johnson 10, Milo Luciano 7, Devin Matchett 20, Curtis Thompson 13.

Chick-fil-A Classic

Our Savior New Amer. 0 21 0 37 - 58

Westtown 0 31 0 17 - 48

OSNA: Cheick Diallo 18, Djibril Diallo 9, Davon Dillard 8, Damon Wilson 17, Kassoum Yakew 6.

W: Mohammed Bamba 12, Jair Bolden 19, Najja Hunter 5, Jonathan Kasibabu 6, Edvinas Rupkus 6.

Coaches vs. Cancer Classic

Bensalem 12 9 12 6 - 39

Holy Ghost Prep 7 9 18 4 - 38

B: Rich Dean 2, Anthony Greene 4, Keith Howard 14, Nick Mulvey 8, Avery Nyekan 7, Brandon Vaughn 4.

HGP: Tim Brandt 5, Joe Braun 12, Liam Brennan 6, Tim Brennan 4, Jack Coolahan 5, Michael Kirby 2, Connor Rankin 4.

Kreul Classic

Western (Fla.) 7 10 4 13 - 34

La Salle 13 16 10 11 - 50

W(: Logan Hodges 1, David Lacopolla 2, Casey Lopez 8, John Lucas 2, Jacob Nunez 3, Girard Reid 7, Justin Reyes 4, Chris Rodier 7.

LS: Dan Corr 6, Matt Dessner 2, Charlie Hemcher 2, Dave Krmpotich 14, Ryan McTamney 7, Jarrod Stukes 2, Najee Walls 10, Shawn Witherspoon 7.

Make-A-Wish Showcase

Boys' Latin 9 15 25 16 - 65

Penn Charter 12 13 16 14 - 55

BL: Isaac Breese 2, Leo Gardner 7, Jahmir Green 13, Jelani Mauge 9, Tim Moore 8, Umar Saaba 11, Gus Sephes 8, Zafir Smith 3, Fred Taylor 4.

PC: Michael Berk 2, Frank Driscoll 1, Sean Foley 4, Michael Hnatkowsky 2, Patrick McCain 14, Jake McCain 17, Harrison Williams 15.

Shipley 13 8 12 13 4 - 50

Germantown Acad. 12 11 8 15 9 - 55

S: Kiyon Hardy 2, Quamier Johnson 25, Arvelle Jones 10, John Parker 3, Kevin Zwolak 10.

GA: Devon Goodman 10, Tim Guers 18, Sam Lindgren 15, Kyle McCloskey 8, Bailey Whitman 4.

Mercer Tournament

Kent School 15 10 8 24 - 57

Episcopal Academy 12 14 18 24 - 68

KS: Crowell 3, Gilmour 9, Harris 9, Lucas 9, Reigisford 13, Sharp 4, Stevens 10.

EA: Nick Alikakos 25, Conner Delaney 4, Mike Hinckley 8, Mike Jolaoso 6, Cameron Pott 1, Kyle Sacchetta 2, Matt Woods 22.

Quaker Invitational

New Garden Friends 11 12 16 23 - 62

Abington Friends 13 7 12 9 - 41

NGF: EJ Bartlet 23, Derek Brandon 5, Ahmad Jeffries 2, Beng Kongdok 13, Ofi Smart 10, Jordan Twyman 6, Josh Wilkerson 3.

AF: Jordan Baker 6, Yohn Hall Jr. 16, Sam Levy 7, Nick Sinni 2, Jake Stark 10.

Baltimore Friends (Md.) 6 18 13 16 - 53

Friends' Central 12 13 14 22 - 61

BF: Douglas 25, Gomes 6, Gregory 4, Jones 16, Williams 2.

FC: Ardon Fryer 2, De'Andre Hunter 24, Jonathan Lawton 25, Steven Solwell 3, Antone Walker 5, Dan Yosipovitch 2.

SCH "Devils" Winter Classic

Franklin Learning Center 9 15 12 8 - 44

Springside Chestnut Hill 16 13 14 11 - 54

FLC: Zubair Cruse 4, Chase Davis 11, Shaheed Muhammad 11, Aaron Turner 8, Tamir Wade 10.

SCH: Justin Anderson 13, Xavier Bell 4, Paul Dooley 21, Conor McAdoo 5, Mike Melady 2, Dylan Parsons 7, CJ Sweitzer 2.

Westside Winter Classic

Sayre 13 16 13 24 - 66

Robeson 12 9 12 10 - 43

S: Briyan Bates 2, Qudir Crofton 9, Bilal Haines 11, Antwan James 25, Tymair Johnson 2, Donte Lewin 2, Brandon White 15.

R: Raymond Clocuh 5, Willie Grant 10, Mark Greene 2, Musa Harrison 6, Thomir Jackson 10, Jahir Lee 7, Jermal Savage 3.

Engineering & Science 9 5 17 7 - 38

West Philadelphia 10 12 9 15 - 46

EaS: Shaquan Frazier 8, Johnathan Hall 18, Ibrahim Sylla 12.

WP: Stanley Coleman 18, Tyler Elam 4, Lavelle Harper 7, Anthony King Jr. 8, Dominique Owens 7, Jabbar Shy 2.

Palumbo 9 5 15 6 - 35

West Philadelphia 17 6 19 25 - 67

P: Muhammad Bey 4, Myles Carter 2, Rahee Ellis 5, Saadiq Jones 8, Shafi Meachum 11, Laquan Preston 5.

WP: Stanley Coleman 15, Tyler Elam 7, Lavelle Harper 17, John Hayes 2, Haneef Herring 1, Anthony King Jr. 13, Dominique Owens 7, Rashaan Perrin 3, Jabbar Shy 2.

Parkway West 7 7 17 4 - 35

Robeson 9 21 11 18 - 59

PW: John Beccles 10, Nasir Cassel 13, Danny Cooper 3, Anthony Tucker 5, Manny Wortham 4.

R: Aquil Frazier 8, Willie Grant 16, Mark Greene 2, Musa Harrison 8, Thomir Jackson 6, Jahir Lee 5, Jermal Savage 14.

High School of Future 11 23 15 9 - 58

Palumbo 6 5 10 3 - 24

HSoF: Kameron Gilfillian 3, Nick Miles 4, Dominick Morales 27, Malik Morancie 6, Shawn Morrison 18.

P: Myles Carter 2, Rahee Ellis 2, Saadiq Jones 8, Jason Kinning 3, Shafi Meachum 4, Laquan Preston 5.

Bicentennial Independence

Lower Moreland 23 20 21 7 - 71

Valley Forge Military 6 7 13 9 - 35

LM: Matt Carruti 14, Danny Duffey 18, Jake Fazio 8, Furphy 5, Mike Gould 3, Phil Madden 4, Tyler Millan 2, Nick Smolda 12, Zoubroulis 5.

VFMA: Kai Amen-Ra 2, Mohammed Camara 2, AJ Isaacs 7, Bariq London 16, Tarique Ryans 2, Alex Super 6.

Ches-Mont League American

Unionville 7 21 13 11 - 52

Kennett 14 11 13 11 - 49

U: Ryan Angle 13, Atma Bery 14, Matt Godek 8, Spencer Kramer 4, Drew Menninger 3, Jimmy Nowosiat 8, Alex Pechin 2.

K: Mike Boulden 5, Jackson Hyland 21, Matt Kelly 6, Connor McGlone 13, Kerry Tomasetti 2, Chris Tucker 2.

Pioneer Athletic Frontier

Upper Perkiomen 11 2 16 13 - 42

Pope John Paul II 14 14 23 13 - 64

UP: Boyle 2, Hallman 2, Kendra 16, Mullsip 2, Ruskey 10, Weinstein 6, Zere 4.

PJPI: Mike Cianciulli 20, Donmoyer 2, Rich Dunham 4, Nick Giampietro 19, Fran Interrante 5, Matt McLaughlin 3, Wood 11.

Nonleague

Christo Rey 7 12 10 6 - 35

St. Joseph's Prep 26 16 25 14 - 81

CR: Matthew Bempah 8, Carlos Dolorba 3, Shawn Hall 6, Corohado Kenta 2, Jalil Moseley 12, Stefan Saunders 4.

SJP: Temi Aiyegbusi 2, Brendan Burns 5, Chris Clover 10, Austin Gallagher 5, Jack Henkels 30, James Leible 4, James McGovern 11, Chris Montie 4, Mark Scarlett 5, Zach Talke 3, Keith Williams 2.

Boyertown 16 14 16 11 - 57

Oley Valley 10 4 3 8 - 25

B: Kyle Dennin 2, Jerry Kapp 9, David Kreis 6, Kevin McAteer 4, Rob Merwath 16, Colton Moyer 7, Christian Smith 4, Eric Spohn 7, Marcus Thomas 2.

OV: Lucas Bishop 1, Calvary Gollwitzer 4, Jeff Hanth 1, Ben Kerkeslager 5, Dylan Long 2, Gabe Reber 3, Nash Williamson 5, Sebasti Williamson 4.

Pottsgrove 19 11 24 20 - 74

Abington 21 9 13 24 - 67

P: D. Doctor 14, Michael Fowler 21, Louie Gibbs 2, Nazhir Goldston 13, Hedgepath 7, Jared Mayes 5, Jaden Wade 12.

A: Brian Close 2, Robby Heath 8, Amir Hinton 23, BJ James 3, Matt Penecale 27, Anthony Walker 2, Robert Young 2.

Oxford 18 4 10 8 - 40

W.C. Henderson 11 18 13 16 - 58

O: Thomas Cruz 9, Brian Dorsey 8, Tyler Farr 6, Brian Hubley 6, Josh Mosley 4, Shane Quigley 7.

WH: Jason Bady 14, Colin Costello 15, Matt Dinacci 1, Wes Smith 14, Adrien Tiel 3, Dan Torrance 2, Andy Vermeil 9.

Warwick 15 23 6 12 - 56

Octorara 10 20 21 21 - 72

W: Grant Forney 3, Nate Miller 10, Damian Soto 4, Adam Wagaman 2, Kyle Weaver 9, James Willis 8, Grant Zimmerman 20.

O: Tarojae Brake 18, Corey Cooper 2, Andrew Forman 9, Jackson Ray 15, Christian Ray 4, Jiaire Rodgers 10, Levi Worthington 14.

West Chester East 6 17 7 14 - 44

Sun Valley 13 6 6 14 - 39

WCE: Evan Anderson 11, Hasan Leonard-Hakim 3, William McCaughern 6, Dominic Stifel 24.

SV: Shair Brown-Morris 1, Juwau Challer 8, Anthy Coota 2, Nate Cosumanu 2, Coby Herestora 2, Kyle Ryan 12, Wali Siabree 2, Rohnas Williams 10.

Upper Darby 12 11 6 15 - 44

Glen Mills 16 16 12 15 - 59

UD: Elliot Bruce 1, Mike Carr 3, Malik Darby 7, Jaris Fisher 3, Kahleel Henry 3, Bayir Hodges 1, Nyanfor Sieh 12, Quadi Turner 14.

GM: Tyree Braxton 2, Tyreek Brickus 17, Khyzeem Brown 7, Joseph Brown 1, Imhotep Davis 12, Anthony Johnson 6, Steven Welsh 14.

Academy Park 7 22 17 20 - 66

Harriton 17 8 12 18 - 55

AP: Rich Caldwell 11, Jawan Collins 6, De'Andre Covert 15, Lashon Mapp 4, Travis Smith 30.

H: Ethan Anderson 2, Rashad Anderson 4, Jermaine Brokenborough 3, Will Esposito 3, Jake Firestone 8, Sam Schlicting 13, Jordan Wright 22.

Lansdale Catholic 15 23 11 13 - 62

North Penn 11 16 21 16 - 64

LC: Ryan Braun 7, Jared Exler 2, Tyler Grant 12, Nick Maloney 3, Colin McGuire 14, Dan Modestine 15, Ryan Quigley 6, Jake Saba 3.

NP: Derek Heiserman 2, Kyle Hulmes 12, Ricky Johns 1, Cordell Lord 16, Jared Malone 13, JJ Melchior 1, Matt Pickford 4, Joe Richards 15.

West Chester Rustin 13 19 4 10 - 46

Coatesville 7 18 14 19 - 58

WCR: Justin Ammerman 5, Tyler Blake 9, Andrew Chobany 7, Brennan Halverston 8, Ryan Loucks 8, Mike McKnight 6, Tahjair Rhodes 3.

C: Rone Boyer 3, Keenan Coleman 6, Kevin Crutchfield 6, Amir Ealey 3, John Lott 5, Justus Martinez 12, Dondre Pitman 6, John Rodriguez 17.

Bartram 14 5 11 21 - 51

Conwell-Egan 15 14 27 12 - 68

B: Cameron Arrington 5, Shawn Bailey 9, Lymier Banks 9, Marquise Bullock 1, Martin Fischer 5, Jameel Hester-Bey 6, Todd Johnson 1, Maurice Waters 15.

C: Jordan Burney 9, Vinny Dalessandro 5, Daniel Green 1, Stevie Jordan 17, Sean Kelly 2, Chase Kumor 10, LaPri McCray- Pace 16, James Thompson 8.

Phil-Mont Christian 17 13 16 8 - 54

Devon Prep 1 4 16 2 - 23

PC: Noah Baldez 14, Joshua Byrd 6, Lee DeHeer 3, David Giuliani 2, Sean Griffin 21, Matt Steiger 2, Osaze Thornton 6.

DP: Danny Brace 5, Joe Heater 1, Jack Hegerty 3, Andrew Shannon 12, Andrew Walheim 2.

Hatboro-Horsham 7 4 11 12 - 34

Downingtown West 10 11 2 9 - 32

H: Walter Kimble 11, Brian McEachern 6, David Robinson 4, Joe Russell 2, Zeke Sloan 11.

DW: Ryan Betley 9, George Gordon 4, Don Guerrera 4, Will Johnson 5, Josh Warren 10.

Chester 11 14 16 8 - 49

York 15 10 10 13 - 48

C: Jahmi Bailey 5, Khaleeq Campbell 9, Marquis Collins 4, Stanley Davis 3, Maurice Henry 8, Juanir Moore 2, Jamar Sudan 10, Keyonte Watkins 8.

Y: Kristopher Johnson 5, Montrel Morgan 8, D'Montie Shaw 4, Tre Shifflett 4, Brandon Smallwood 13, Jahaire Wilson 14.

Archbishop Wood 13 21 19 26 - 79

Great Valley 7 11 14 15 - 47

AW: Jason Babb 4, Luke Connaghan 21, Cody Fitzpatrick 12, John Fleming 2, Tom Funk 11, Collin Gillespie 6, Keith Otto 5, Tyree Pickron 14, Tom Trainor 4.

GV: Ryan Buchholz 13, Jesten Jacob 2, Kyle Kuhn 4, Mark Miller 7, Doug Strang 12, Andrew Wineinger 9.

Chichester 28 6 14 21 - 69

Marple Newtown 15 18 11 22 - 66

C: Shah Admed 2, Eric Baiocco 1, Drulik 2, Eric Montanez 21, Welles 27, Jami Womack 16.

MN: Nick DiCamillo 3, Austin Follington 3, Nick Giordano 29, Matt Hahn 5, Jake McGee 13, Mike Rutecki 6, Marcus Weathers 7.

Calvary Christian 9 20 11 18 - 58

Delco Christian 12 13 11 14 - 50

CC: Sam Bair 11, Ben Brophy 8, Brett Kikendall 11, Joe Roche 1, Jon Stauffer 4, Joel Thibodeau 7, Josiah Thompson 16.

DC: Danny Browne 12, Felice 1, Wyatt Hartkins 18, Devin Hill 10, Jalen Johns 2, Parks 6, Nazim Trammell-Wells 1.

Plumstead Christian 11 14 10 21 - 56

Christopher Dock 6 14 16 15 - 51

PC: Luke Brauteam 4, Justin Brauteam 6, Cam Capeci 17, Shane Curry 19, Andy Johnson 10.

CD: Justin Burkholder 18, Sean Hinson 6, Austin Kratz 2, Devon Landis 2, Rashid Saint-Fleur 2, Terrell Willis 21.

Malvern Prep 14 17 9 27 - 67

Paulsboro 20 20 27 21 - 88

MP: Chris Anderson 11, Ray Baran 8, Jack Doherty 14, Zac Fernandez 3, Joey Fitzpatrick 9, Mike Hollingsworth 2, James Keating 2, Ryan McNulty 2, Ryan O'Neill 2, Will Powers 14.

P: Deshaun Burgess 9, Brandon Hamilton 12, Dehron Holloway 4, Theo Holloway 23, Tyrique King 4, Saleem Little 21, John Pellegrini 6, Steven Priest 6, Cherron Quarles 3.

Girls' Basketball Boxes

Make-A-Wish Showcase

Archbishop Ryan 8 14 4 11 - 37

Germantown Academy 15 14 13 10 - 52

AR: Shannon Glenn 5, Calilee O'Shea 4, Emily Ostaszewski 1, Shayna Rodriguez 3, Danielle Skedzielewski 12, Ashley Smink 9, K. Tyrell 3.

GA: Lilly Bolen 6, Maddie Cooper 1, Olivia Gorman 10, Kendall Grasela 13, Alexa Naessens 4, Lauren Oeth 14, Abby Starzecky 4.

Nike Tournament of Champions

Vanden (Calif.) 17 13 16 5 4 - 55

Archbishop Wood 8 13 12 18 10 - 61

V: Blackshell-Sair 13, Blair 6, Greer 4, Jones 3, Lewis 3, Livingston 3, Moore 17, Taylor 6.

AW: Aubree Brown 19, Karly Brown 2, Kate Connolly 9, Bailey Greenberg 20, Katie May 2, Shannon May 7, Meg Neher 2.

Quaker Invitational

Sidwell Friends (D.C.) 6 14 15 13 - 48

Friends' Central 12 17 18 13 - 60

SF(: Annie Boasberg 11, Madison Matthews 13, Shannon Morgan 3, Gabby Statia 7, Nicole Willing 14.

FC: Rucha Alur 2, Lisa Bernstein 4, Briana Cypress 2, Zoe Ginsberg 4, Anna Leone 10, Iyanna McCurdy 18, Mikayla Vaughan 20.

Sandy Springs (Md.) 4 2 6 3 - 15

Abington Friends 21 10 11 10 - 52

SS: Madison Cole 1, Kelly Horning 7, Makiya James 2, Sammi Speight 5.

AF: Alyssa DeNofa 2, Alexa Middleton 10, Cheryl Remolde 4, Casey Remolde 9, Lauryn Smith 8, Asia Turner 7, Bridget Warlea 4, Ayannah Woods 2, Rachel Yakobashvili 2, Jade Young 4.

SCH "Devils" Winter Classic

Princeton Day 8 6 7 12 - 33

Westtown 13 11 11 7 - 42

PD: Healey 4, Kane 6, Robinson 17, Stevonson 6.

W: Sarah Cassaway 1, Dewi Henry 2, Naomi Jimenez 20, Eunice Jimenez 17, Caroline Sullivan 2.

Germantown Friends 2 9 3 11 - 25

Springside Chestnut Hill 12 13 21 6 - 52

GF: Lizzie Becker 10, Dupuis 2, Julia Mankoff 2, Sunny Reardon 2, Imani Ross 9.

SCH: Chole Burns 4, Mo'ne Davis 12, Lindsay Hiner 20, Emily McNesby 3, Savannah Sweitzer 2, Delaney Sweitzer 1, Essence Walden 10.

Catholic Academies

St. Basil 8 8 7 9 - 32

Gwynedd Mercy 18 14 9 7 - 48

SB: Lindsay Ens 3, Lindsay Joyce 1, Natalie Kucowski 12, Karen Lapkiewicz 8, Danielle McCurdy 3, Liz Napierkowski 2, Ally Sloan 3.

GM: Maggie Cameron 4, Brigit Coleman 22, Maura Conroy 5, Erica DeCandido 7, Carly Heineman 1, Danielle Senour 4, Emily Sullivan 5.

Villa Maria 11 17 14 11 - 53

Merion Mercy 16 9 11 15 - 51

VM: Danielle Knopp 5, Katie Mooney 19, Mary Kate O'Malley 5, Clare O'Rourke 12, Marielle Picinich 2, Shea Saturno 2, Murrin Tague 8.

MM: Caroline Corzel 16, Gabby Heinsinger 12, Valez Jackson 6, Kristen Konieczny 3, Elizabeth McMonagle 4, Jada Smith 6, Domenica Tomasetti 4.

Pioneer Athletic Conference

Owen J. Roberts 4 5 8 7 - 24

Spring-Ford 11 16 11 14 - 52

OJR: Maddie Albaugh 2, Kerry Huzzard 2, Rebecca Painter 2, Caroline Ratjik 2, Marisa Sullivan 7, Nikki Testa 9.

S: Abby Beyer 8, Maddie Haney 6, Lauren Hart 3, Molly Hynes 7, Maggie Locke 14, Delaney Lynam 1, Lexi Nugent 3, Julia Roshelli 8, Amy Roth 2.

Perkiomen Valley 16 16 15 8 - 55

Methacton 14 2 15 11 - 42

PV: Katherine Armstrong 25, Caitlyn Byrne 2, Kelsey Giese 5, Megan Jonassen 10, Katie Leahy 9, Nikki Marino 2, Tori Walter 2.

M: Jackie Cerchio 3, Jenna Cooper 5, Ryan DeOrio 16, Gabby Falcone 8, Brianna LaCurts 7, Sydney Thompson 3.

Suburban One National

Neshaminy 14 16 11 18 - 59

William Tennent 11 4 12 20 - 47

N: Emily Alexis 2, Morgan Goldenbaum 7, Josafinne Mcilvaine 6, Murray 25, Tiara Porterfield 8, Devon Storms 9, Thyra Tuttle 2.

WT: Brianna Broccardi 5, Alyssa Christiansen 2, Braylin Dougherty 4, Rachael Ebert 2, Kyla Gibson 12, Angela Pomponio 9, Sarah Richie 2, Kelly Scipione 11.

Nonleague

W.C. Henderson 9 11 10 9 - 39

Oxford 0 5 13 13 - 31

WH: Emma Bertrando 4, Brynn Cullinan 1, Maddie DePrisco 4, Julie Gawrylowicz 7, Julie Jones 8, Vicki Kneis 1, Jenna Maratea 5, Morgan Maturani 9.

O: Hannah Bahls 11, Grace Hennessy 7, Miranda Kempf 5, Grace Tipton 5, Madeline Williams 3.

Springfield (M) 9 10 8 12 10 - 49

Christopher Dock 9 12 9 9 6 - 45

S(: Molly Dugan 17, Jayla Greene 9, Bailey Krewson 1, Jewell Ringgold 17, Maura Ryan 5.

CD: Sabrina Demetrius 3, Emily Groarke 3, Lanae Hunsberger 7, Olivia Longacre 9, Tab Miller 2, Mattison Shisler 8, Megan Swintosky 13.

Upper Dublin 7 18 11 11 - 47

West Chester Rustin 16 11 6 9 - 42

UD: Demi Balasa 9, Josie Barrett 8, Allison Chernow 16, Julie Cross 10, Alissa Klammer 2, Maggie Weglos 2.

WCR: Grace Nelson 2, Katie O'Hare 4, Annie Pitts 5, Noelle Powell 8, Emily Walls 5, Casey Warley 3, Courtney Warley 12, Lexi Zavitsky 3.

St. Hubert 16 7 5 11 - 39

Mount St. Joseph 8 19 18 15 - 60

SH: Allison Hoovan 4, Meghan Matthews 16, Caela Russell 1, Emily Smith 10, Celine Tobin 6, Allison Wilson 2.

MSJ: Emily Carpenter 2, Caitlyn Cunningham 13, Julie Hoover 2, Kristin Lucas 14, Libby Tacka 13, Mary Kate Ulasewicz 9, Sarah Wills 7.

Academy Park 2 10 14 14 - 40

Downingtown East 18 15 15 18 - 66

AP: Alicia Hernandez 8, Shondraley Hightower 9, Raven-Monet Kemper 8, Phen-Sure Ketter 7, Alyssa Williams 4, Alicia Williams 4.

DE: Aryah Aungst 14, Emily Crum 1, Kaelyn Johns 2, Lindsay Kent 11, Laura Ochsner 4, Elise Person 9, Danielle Tyrell 4, Paige Warfel 16, Nicole Welker 5.

Notre Dame 9 9 6 18 - 42

Strath Haven 15 13 10 11 - 49

ND: Alex Kane 21, Leanne Purcell 5, Kristen Rogers 5, Rachel Ryan 9, Casey Walsh 2.

SH: Kaylyn Crowley 3, Katie Fisher 25, Claire Hollyer 3, Ami Iannello 3, Brigette Sherry 8, Ellie Stief 2, Rachel Vresilovic 5.

Kennett 12 9 5 10 - 36

Plymouth Whitemarsh 12 19 15 15 - 61

K: Aimee Armitage 15, Myia Bonifacino 1, Buchanan 1, Vicky Gallivan 1, Caroline Hertz 5, Miranda Hill 6, Melissa Houck 3, Deryn Schuck 4.

PW: Lauren Coscia 8, Ali Diamond 3, Khadijah Hickson 8, Taylor O'Brien 8, Putsch 2, Alison Spinelli 6, L. Suchsland 2, Alynna Williams 24.

Plumstead Christian 7 10 2 4 - 23

Delco Christian 10 16 20 17 - 63

PC: Sophie Kent 6, Ali Kent 6, Shaylee McRoberts 2, Ruth Thurston 9.

DC: Emma Ellsworth 11, Melynda Garner 4, Siani McNeil 14, Carly Moore 2, Claudia Norton 10, Shirley Piotrowski 15, Paige Thompson 7.

Villa Joseph Marie 13 3 11 12 - 39

Lansdale Catholic 19 10 11 11 - 51

VJM: Crozier 2, C. Ebo 6, D. Ebo 6, Hangan 3, Javardian 3, Morano 6, Mulhearn 13.

LC: Erin Brokans 18, Lauren Crim 18, Lexie Ferko 2, Rachael Hart 2, Kim Talley 3, Abby Ward 2, Brady Wassel 2, Sammi Winslow 4.

National Christian (D.C.) 14 11 19 26 - 70

Imhotep Charter 12 10 11 17 - 50

NC(: M. Calder 4, M. Croskey 7, E. Davis 12, T. Gilmore 8, M. Gray 20, E. Marhno 7, O. Martine 7, E. Pitts 5.

IC: Etreece Adams 4, Lorna Caesar 10, Bionca Dunham 9, Brittany Hinton 6, Mayah Kitchen 6, Deja Reynolds 7, Taylor Scruggs 8.

Sunday's Schedules

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Haverford School at Bishop McDevitt, 2:30

St. Vincent Pallotti (Md.) at West Catholic, 2:30

LVBR HOLIDAY CHALLENGE

At Kutztown

Freire Charter vs. Pius X, 1

Parkland vs. Penn Wood, 2:30

Ridley vs. Ben Franklin, 3:45

Math, Civics & Sciences vs. North Hunterdon, 5:15

Del-Val Charter vs. Dieruff, 8

MARY KLINE CLASSIC

At Archbishop Wood

Pennington at Archbishop Wood, 3:30

Imhotep Charter vs. Trenton Catholic, 5:15

Pennsbury vs. Neumann-Goreti, 7

Father Judge vs. Pope John Paul II, 7

WESTSIDE WINTER CLASSIC

At West Philadelphia

Robeson vs. West Philadelphia, noon

Sayre vs. High School of Future, 2

Girls' Basketball

LVBR HOLIDAY CLASSIC

Penn Wood vs. Parkland at Kutztown

Wrestling

DELAWARE INDEPENDENT SCHOOLS

Sanford (Del.) at Westtown, 4

Monday's Boys' Basketball

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

West Chester Rustin at Octorara, 7:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Constitution vs. Phila. Electrical at Philadelphia University, 5:45

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Southern at Engineering and Science, 3:15

Central at Sankofa Freedom, 3:15

Bartram at Dobbins, 3:15

Simon Gratz at Boys' Latin, 3:15

Frankford at Washington, 3:15

Northeast at Olney, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Ben Franklin at Strawberry Mansion, 3:15

Lincoln at Fels, 3:15

Franklin Lnr. Center at Mastery North, 3:15

Sayre at West Philadelphia, 3:15

Prep Charter at High School of Future, 3:15

Audenried vs. Robeson at Future, 5:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Randolph at World Communications, 3:15

Palumbo at Kensington, 3:15

Mariana Bracetti at Mastery South, 3:15

Mastbaum at Bodine, 3:15

Roxborough at Swenson, 3:15

Edison at New Media Charter, 3:15

Franklin Towne Charter at KIPP DuBois, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

Parkway Center City at Rush, 3:15

Maritime Academy at Tacony Charter, 3:15

Motivation at Penn Treaty, 3:15

CAPA at Phila. Academy Charter, 3:15

Masterman at Parkway Northwest, 3:15

Parkway West at Science Leadership, 3:15

Elverson at GAMP, 3:30

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Dublin at Plymouth Whitemarsh, 7

Upper Merion at Wissahickon, 7

NONLEAGUE

Delco Christian at Lancaster Co. Christian, noon

New Foundations at Mercy Vocational, 3:45

Penn Wood at Martin Luther King, 5

Methacton at Abington Heights, 6

Faith Christian at Pius X, 6:30

Christopher Dock at Calvary Christian, 7

Springfield (M) at Lower Moreland, 7

Devon Prep at Girard College, 7