Sunday's Results

Boys' Basketball

LVBR HOLIDAY CHALLENGE

Math, Civics & Sciences 76, North Hunterdon 61

Freire Charter 74, Pius X 24

Ridley 55, Ben Franklin 52

MARY KLINE CLASSIC

Archbishop Wood 63, Pennington 54

Imhotep Charter 73, Trenton Catholic 68 (OT)

Neumann-Goretti 78, Pennsbury 72

Father Judge 47, Pope John Paul II 45

MERCER TOURNAMENT

Episcopal Academy 56, Masters School (N.Y.) 37

Peddie School 46, Hill School 38

WESTSIDE WINTER CLASSIC

West Philadelphia 56, Robeson 41

High School of Future 48, Sayre 45

NONLEAGUE

Haverford School 53, Bishop McDevitt 30

St. Vincent Pallotti (Md.) 68, West Catholic 57

Girls' Basketball

FESTIVAL OF THE PHOENIX

Neumann-Goretti 76, National Christian (D.C.) 50

Boys' Basketball Boxes

LVBR Holiday Challenge

Pius X 11 9 3 1 - 24

Freire Charter 23 11 27 13 - 74

PX: Cam Kichline 2, Brody Plantie 4, Jalen Simpson 7, Nate Stewart 8, Aaron W. 3.

FC: Elijah Elam 8, Malik Freeman 5, Joel Grant 22, Nasir Jackson 2, Kadear Johnson 9, Tymir Miller 2, Calil Moultrie 24, Semaj Smith 2.

North Hunterdon 12 16 13 20 - 61

Math, Civics and Sciences 12 14 21 29 - 76

NH: Brighty 11, Delsantro 13, Hellander 12, McDonald 2, Tywanick 2, Votek 15, Walton 6.

MCaS: Donovan Barnes 2, Isaiah Culpepper 6, Samir Doughty 25, Keith Griffin 13, Nasir Groomes 2, Nick Jones 17, Darrin Manning 6, Ijhay Presbery-Hill 2, Jalen Roberts 3.

Ben Franklin 9 7 23 13 - 52

Ridley 14 16 15 10 - 55

BF: Hanif Alexander 7, Keyon Boykin 3, Ramir Hardrick 11, Dashaun Johnson 4, Michael Kane 7, Rafiq Marten 4, Isaiah Wilmore 16.

R: Ryan Bollinger 7, Nick Czechowicz 2, Justin Dawson 9, Brett Foster 23, Kylon Hicks 2, Ameer Staggs 8, Julian Wing 4.

Mary Kline Classic

Pennington 11 11 18 14 - 54

Archbishop Wood 11 14 17 21 - 63

P: Andrew Gurick 6, Tyler Jones 12, Marcellus Morris 2, Isiah Taylor 22, Elijah Wright 12.

AW: Luke Connaghan 23, Cody Fitzpatrick 8, Tom Funk 10, Collin Gillespie 4, James Gillespie 3, Ryan Neher 4, Tyree Pickron 11.

Pope John Paul II 10 10 15 10 - 45

Father Judge 22 5 10 10 - 47

PJPI: Mike Cianciulli 17, Rich Dunham 9, Nick Giampietro 15, Fran Interrante 4.

FJ: Will Brazukas 7, Justin Fleming 16, Aaron Higgins 1, Pat Mulville 5, Nick Nowack 2, Quincy Reed 9, Marc Rodriguez 7.

Trenton Catholic 20 12 14 15 7 - 68

Imhotep Charter 13 26 14 8 12 - 73

TC: Richmond Aririguzoh 8, Marquise Bell 8, Tony Ellington 8, Marcus Floyd 8, Myles Powell 9, Malachi Richardson 27.

IC: Jaekwon Carlyle 17, Cananchet Jordan 5, Nysir Marshburn 8, DeAnte Robinson 11, Daron Russell 24, Khalief Tinley 6, Joshua Townsend 2.

Neumann-Goretti 12 23 25 18 - 78

Pennsbury 13 19 23 17 - 72

N: Rasheed Browne 2, Dhamir Cosby-Roundtree 5, Vaughn Covington 10, Quade Green 18, Lamarr Kimble 27, Zane Martin 16.

P: Mekhi Bryant 21, Isaiah Carpenter 6, Nick Cereby 2, Juan Perez Jones 8, Cameron Jones 19, Derrick Woods 16.

Mercer Tournament

Masters School (N.Y.) 6 12 9 10 - 37

Episcopal Academy 10 8 22 16 - 56

MS(: Childs 4, Juzyrski 23, Rudolph 10.

EA: Nick Alikakos 16, Conner Delaney 6, Mike Hinckley 17, Mike Jolaoso 12, Matt Woods 5.

Peddie School 15 18 6 7 - 46

Hill School 10 11 7 10 - 38

PS: Sukhjot Bains 16, C.J. Davis 12, Everson Davis 10, Chris Glazer 2, Isaiah Seetrum 4, Carson Zey 2.

HS: Bryce Allen 6, Jay Carter 4, James Fives 7, Andrew Lundstrom 8, Sam Norton 4, Solomon Ruddell 2, Seth Stankiewicz 4, Jack Woepke 3.

Westside Winter Classic

Robeson 7 13 10 11 - 41

West Philadelphia 15 17 13 11 - 56

R: Nate Butler 2, Nasir Copeland 2, Aquil Frazier 2, Mark Greene 6, Musa Harrison 9, Jahleel Johnson 3, Fred Leach 9, Jahir Lee 5, Jermal Savage 3.

WP: Maxwell Brown 7, Stanley Coleman 8, Tyler Elam 8, Lavelle Harper 13, Haneef Herring 14, Anthony King Jr. 4, Rashaan Perrin 2.

High School of Future 25 7 5 11 - 48

Sayre 13 15 9 8 - 45

HSoF: Jahmir Burton 6, Kameron Gilfillian 9, Dominick Morales 11, Malik Morancie 6, Shawn Morrison 16.

S: Qudir Crofton 2, Bilal Haines 5, Antwan James 20, Tymair Johnson 9, Brandon White 9.

Nonleague

Haverford School 10 12 18 13 - 53

Bishop McDevitt 4 11 7 8 - 30

HS: Shawn Alston 11, Avery Callahan 2, Jack Marshall 3, Cameron Reddish 16, Lamar Stevens 21.

BM: Bacon 3, Isaiah Brooks 2, Qadir Burgess 15, Jayson Clark 6, Emanuel Folkes 2, Fateem Jackson 2.

Girls' Basketball Boxes

Festival of the Phoenix

National Christian (D.C.) 20 8 12 10 - 50

Neumann-Goretti 23 12 26 15 - 76

NC(: M. Croskey 18, E. Davis 4, Dozier 11, T. Gilmore 4, M. Gray 4, E. Marhno 7, O. Martine 2.

N: Christina Aborowa 16, Felicia Aiyeotan 2, Ciani Cryor 10, Jabria Ingram 2, Alicia Kebbe 7, Sianni Martin 21, Kimayah Smalls 7, A.J. Timbers 11.

Monday's Schedules

Boys' Basketball

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

West Chester Rustin at Octorara, 7:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Constitution vs. Phila. Electrical at Philadelphia University, 5:45

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Southern at Engineering and Science, 3:15

Central at Sankofa Freedom, 3:15

Bartram at Dobbins, 3:15

Simon Gratz at Boys' Latin, 3:15

Frankford at Washington, 3:15

Northeast at Olney, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Ben Franklin at Strawberry Mansion, 3:15

Lincoln at Fels, 3:15

Franklin Learning Center at Mastery North, 3:15

Sayre at West Philadelphia, 3:15

Prep Charter at High School of Future, 3:15

Audenried vs. Robeson at H.S. of Future, 5:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Randolph at World Communications, 3:15

Palumbo at Kensington, 3:15

Mariana Bracetti at Mastery South, 3:15

Mastbaum at Bodine, 3:15

Roxborough at Swenson, 3:15

Edison at New Media Charter, 3:15

Franklin Towne Charter at KIPP DuBois, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

Parkway Center City at Rush, 3:15

Maritime Academy at Tacony Charter, 3:15

Motivation at Penn Treaty, 3:15

CAPA at Phila. Academy Charter, 3:15

Masterman at Parkway Northwest, 3:15

Parkway West at Science Leadership, 3:15

Elverson at GAMP, 3:30

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Dublin at Plymouth Whitemarsh, 7

Upper Merion at Wissahickon, 7

NONLEAGUE

Delco Christian at Lancaster Co. Christian, noon

New Foundations at Mercy Vocational, 3:45

Penn Wood at Martin Luther King, 5

Methacton at Abington Heights, 6

Faith Christian at Pius X, 6:30

Christopher Dock at Calvary Christian, 7

Springfield (M) at Lower Moreland, 7

Devon Prep at Girard College, 7

Morrisville at Lansdale Catholic, 7

Academy Park at Cardinal O'Hara, 7

Cocalico at Downingtown East, 7:15

Neshaminy at Council Rock North, 7:15

Conrad Weiser at Pottsgrove, 7:15

Phoenixville at Daniel Boone, 7:30

Girls' Basketball

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Octorara at West Chester Rustin, 7:15

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Upper Perkiomen at Phoenixville, 7

SUBURBAN ONE AMERICAN

Norristown at Cheltenham, 7

Springfield (M) at Upper Moreland, 7

Wissahickon at Upper Merion, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Neshaminy at Council Rock North, 5:45

Bensalem at Abington, 7

NONLEAGUE

Robeson at Roxborough, 3:15

Jenkintown at Baldwin, 4:30

Academy Park at Sacred Heart, 5

Agnes Irwin at Little Flower, 5

St. Hubert at Villa Joseph Marie, 5:30

Conwell-Egan at New Hope-Solebury, 6

Pottsgrove at Conrad Weiser, 6

Kensington at Hallahan, 6:30

Interboro at West Catholic, 6:30

Christopher Dock at Bristol, 7

Sun Valley at Pottstown, 7