Tuesday's Results

Boys' Basketball

BOARDWALK CLASSIC SHOWCASE

Wildwood Catholic 68, Wildwood 40

Bonner-Prendergast 54, Pleasantville 51

Friends' Central 49, Atlantic Christian 42

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

Holy Cross 50, Burlington City 34

Cinnaminson 74, Delran 60

BURLINGTON INDEPENDENCE

Florence 60, Palmyra 57

Riverside 59, New Egypt 48

BURLINGTON COUNTY LIBERTY

Rancocas Valley 63, Medford Tech 51

COLONIAL CONFERENCE LIBERTY

Audubon 41, Overbrook 28

Collingswood 71, West Deptford 48

Haddonfield 88, Sterling 65

COLONIAL CONFERENCE PATRIOT

Paulsboro 88, Gateway 60

Haddon Township 46, Lindenwold 42 (2 OT)

TRI-COUNTY CONFERENCE DIAMOND

Schalick 56, Woodstown 40

NONLEAGUE

Doane Academy 68,

Foundation Collegiate Academy 36

Ocean City 48, Cape May Tech 37

Girls' Basketball

BOARDWALK CLASSIC

Lower Cape May 81, Burlington City 69

Middle Township 38, Clearview 23

BOARDWALK CLASSIC ANDREW ALAMENO ISLAND CHAMPIONSHIP

Wildwood Catholic 51, Wildwood 37

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

Bordentown 53, Medford Tech 16

BURLINGTON INDEPENDENCE

Palmyra 30, Florence 24

New Egypt 43, Riverside 22

COLONIAL CONFERENCE LIBERTY

Audubon 32, Overbrook (N.J.) 26

Sterling 63, Haddonfield 38

Collingswood 44, West Deptford 41

COLONIAL CONFERENCE PATRIOT

Paulsboro 47, Gateway 29

Haddon Township 63, Lindenwold 27

NONLEAGUE

Buena 43, Burlington Township 39

Cardinal O'Hara 60, Gloucester Catholic 46

Boys' Basketball Boxes

Boardwalk Classic Showcase

Pleasantville 6 20 12 13 - 51

Bonner-Prendergast 10 11 16 17 - 54

P: Ken Allen 12, Hargrose 13, Demetrius Mallory 8, Shaheed Paige 3, Phil Polanco 6, John Robinson 3, Isiah Spencer 6.

B: Dillon Haas 3, John Hargraves 14, Tyler Higgins 1, Marques Jackson 18, Christian Lane 4, Tom McLoone 11, Keith Washington 3.

Atlantic Christian 6 10 10 16 - 42

Friends' Central 12 13 8 16 - 49

AC: Cooper 6, Hevallow 14, Johnson 3, Jones 3, Normil 16.

FC: Ardon Fryer 2, De'Andre Hunter 28, Jonathan Lawton 12, Antone Walker 5, Dan Yosipovitch 2.

Wildwood 11 6 0 23 - 40

Wildwood Catholic 21 11 0 36 - 68

W: Jahnire Coleman 14, Kyion Flanders 12, Payne 3, Mikal Poteat 4, Richards 3, Justin Soto 6.

WC: Will Bell 12, Feola 2, Caleb Fields 9, Charles Fields 4, Ryan Legler 9, Kevin McWade 2, Trey Smith 14, D.J. Smith 11, Wise 2.

Burlington County Freedom

Holy Cross 11 17 10 12 - 50

Burlington City 4 9 5 16 - 34

HC: Brandon Anderson 9, Kevin Carroll 6, Tymere DeShield 4, Sean Heine 3, Greg Kasoluis 9, Zach Shontz 3, Brandon Simmons 7, Matt Thomas 8, Jeffery Undercuffler 1.

BC: Carter 3, Shiquan Crowder 2, Nick Gares 8, Traeshawn Harden 4, Robert Hedgepeth 1, Samad Landrum 7, Steven Nicholson 4, Trevon Thorne 2, Nick Wajda 3.

Delran 7 18 14 21 - 60

Cinnaminson 19 20 12 23 - 74

D: Diggs 1, Hunt 25, Kennedy 7, Kouinsen 2, Murphy 4, Romero 15, Strauss 2, Zataveski 4.

C: Allen Barrett 2, Conor Breshana 6, Ryan Hanratty 6, Jack Hart 20, Tyler Hatchet 7, Pat McCarthy 16, Richie Ruckus 3, Mark Staudenmayer 9, Devon Taylor 5.

Burlington Independence

Florence 10 15 18 17 - 60

Palmyra 10 18 13 16 - 57

F: Adebohalp 12, Jabril Enmonds 3, Marquise Gehin 16, MacArther 1, Michael Morgan 8, Michael Muchowski 8, Kyle Ryan 6, Tanzani 6.

P: Idris Ali 3, James Brett 5, Jovan Hairston 20, Taj Harris 12, Josiah Jenkins 8, Tyke Whitfield-Gaines 9.

New Egypt 12 11 11 14 - 48

Riverside 11 17 14 17 - 59

NE: Anthony Burr 15, Ryan Devine 10, Quinn Kimmick 5, Cameron Miraglia 2, Owen Raab 2, Anthony Rinaldi 6, James Sonday 2, Gino Tortoriello 6.

R: Dakota Fenton 2, Josh Graham 14, Sam Guckin 14, Deandre Little 7, John McFadden 2, Jeanquai Morton 3, Jake Stockton 2, Brad Urwiler 15.

Burlington Liberty

Medford Tech 19 10 10 12 - 51

Rancocas Valley 10 21 15 17 - 63

MT: John Armstead 5, Nathan Conyer 3, Ronald Gaskin 2, Derrick Jones 8, Aziz Parker 5, Shakwel Vincent 26, Bryan Isaiah Williams 2.

RV: Shaun Bradley 6, Jordan Cole 10, Darius Dooley 5, Aaron Little 6, Adam Perry 21, Brendan Ruby 15.

Colonial Conference Liberty

Overbrook (N.J.) 9 4 7 8 - 28

Audubon 7 11 17 6 - 41

O(: Jamyl Bey 2, Mike Jones 5, Chuck Jones 3, Will Miller 10, Ali Shoultz 4, Tommy Wyatt 4.

A: Cameron Bordi 3, Brian Furlong 3, Nick May 1, Shawn McKee 7, Zach Pergola 2, Dillon Tassi 20, Zack Thomas 5.

Sterling 20 10 16 19 - 65

Haddonfield 22 28 28 10 - 88

S: Tyler Blair 8, Dayzhon Fields 2, Paul Ganiel 1, Kevin Gilligan 11, Jelani James 7, Vimire Jenkins 2, Ryan Smith 20, Devon Tuten 14.

H: Rich Bond 7, Luis Clax 2, Nick DePersia 23, Robby Depersia 26, Tommy Kadar 12, Jae Robinson 5, Matt Smart 3.

Collingswood 8 20 23 20 - 71

West Deptford 11 11 10 16 - 48

C: Isaac Destin 10, Steve Earl 10, Chase Kaiser 3, Ibrahim Kargbo 2, Marcquon Lawrence 15, Tyree Mann-Barnes 8, Anthony Rivera 2, Jordan Wallace 21.

WD: Preston Harcum 14, Marcus Malloy 9, Marquise Owens 10.

Colonial Conference Patriot

Haddon Twp. 13 3 8 9 3 10 - 46

Lindenwold 8 5 10 10 3 6 - 42

HT: Eric Dicresenzo 7, Jeb Howley 5, R.J. McCoullough 12, Jake Mulroy 4, Robert Preziosi 16, Andy Rust 2.

L: Rakim Bryant 20, Mylew Council 5, Bryant Geddes 6, James Hines 6, Malik Muldrow 5.

Tri-County Diamond

Woodstown 8 10 10 12 - 40

Schalick 9 14 16 17 - 56

W: Nick Battle 10, Andrew Blaszczyk 12, John Cuzzupe 2, Dee Hall 8, Jesse Oscar 2, Ian VanAtta 6.

S: Mike Holloway 21, Caleb Homel 14, Shamirr Kennedy 3, Tyler Lunsford 15, Superior Ryan 3.

Nonleague

Foundation Collegiate 10 6 6 14 - 36

Doane Academy 27 16 17 8 - 68

FCA: Charles 7, Christopher 2, Alan Harrison 3, Enoch Irdey 2, Noah 5, Robert Woodson 8, Wusman 9.

DA: Riccardo Dale 6, Titus Flowers 7, Bryce Green 21, Hayden Johnson 4, Chase Lane 7, Elija Pettis 6, Damon Wall 17.

Ocean City 18 10 6 14 - 48

Cape May Tech 4 10 10 13 - 37

OC: Garrett Jones 10, Connor Laverty 20, Luciano Lubrano 7, Josh Mazzoni 3.

CMT: Rob Darby 4, Mark Erhardt 4, Cam Freeman 21, Alinzo Love 6, Kam Mitchell 2.

Girls' Basketball Boxes

Boardwalk Classic

Lower Cape May 17 16 26 22 - 81

Burlington City 17 13 18 21 - 69

LCM: Madison Gibson 27, Lauren Holden 45, Ariel McGee 4, Carrie Wunder 2, Rian Young 3.

BC: Jada Atchison 37, Aurora Ball 14, Laurel Diamond 7, Madison Diamond 2, Julianna Rodriguez 4, Melanie Stokes 5.

Middle Township 13 7 3 15 - 38

Clearview 2 6 7 8 - 23

MT: Jenna Herlihy 7, Allison Hunter 9, Sam Pyffer 3, Bridgette Ruskey 5, Ashley Ryan 10, Summer Sides 4.

C: Nikki Bouzakis 2, Ali Dononhue 5, Elaina Hansen 4, Jordan Harbaugh 5, Liz Kramer 5, Kori Warren 2.

Boardwalk Classic

Wildwood Catholic 10 15 6 20 - 51

Wildwood 2 7 8 20 - 37

WC: Mary Gomez 4, Noelle Johnson 4, Caitlin McMullan 4, Eileen McNulty 4, Molly McNulty 2, Lauren Moretti 2, Olivia Rulon 31.

W: Monika Concepcion-McGrath 8, Hediyah Farlow 2, Jillian Freeman 9, Leishly Reyes 18.

Burlington Freedom

Bordentown 7 25 16 5 - 53

Medford Tech 6 1 7 2 - 16

B: Hannah Gavin 2, Brielle Hudik 2, Morgan Irons 18, Jacobs 5, Cait Nitschmann 2, Brianna Pagnani 4, Morgan Papp 2, Anna Price 5, Danielle Schenck 13.

MT: Bachman 5, Brown 3, Naja Henderson 2, Hilton 3, Sionnie Mathis 3.

Burlington Independence

Palmyra 8 6 9 7 - 30

Florence 2 11 1 10 - 24

P: Sharmaine Belton 6, Allison Gross 2, Damaris King 18, Vanessa Livingstone 4.

F: Claudia Cosenzo 11, LaDeja Ingram 2, BrookeLynn Jackson 4, Taylor Patricelli 2, Christina Stefanoni 1, Michelle Taylor 2, Mattison Worthy 2.

Colonial Conference Liberty

Audubon 12 8 4 8 - 32

Overbrook 5 0 14 7 - 26

A: Kim Hill 8, Erica Lord 11, Mackenzi Reilly 12, Kaitlyn Young 1.

O(: Alyssa Cavallaro 2, Raquel Harris-Scott 2, JaKhira Legoskey 2, Imani Peterson 4, Shainazia Peterson 4, Taylor Vanore 12.

Haddonfield 8 12 13 5 - 38

Sterling 18 14 14 17 - 63

H: Kadar 11, Kelly 4, Mooney 3, Sehdev 2, Smart 9, Stanton 9.

S: Dom Budd 11, Brennah Lambert 11, Ke'alohilani Naone-Carter 11, Shanell Robinson 2, Sabrina Shinkowitz 4, Jordan Wallace 18, Leila Zapata 6.

Colonial Conference Patriot

Gateway 7 6 12 4 - 29

Paulsboro 9 8 11 19 - 47

G: Devon Burkett 1, Brianna Gismondi 2, Mikaela Lightcap 4, Abby Moniz 2, Antonia Pote 14, MacKell Schultes 4, Abby Sholders 2.

P: Aniyah Bagby 4, Shakara Burgess 12, Mykala DeBerry 2, Nancia Holmes 4, Kim Howell 2, Katirah Howell 2, Alexus McKeithan 21.

Lindenwold 8 2 7 10 - 27

Haddon Township 21 19 15 8 - 63

L: Shanisha Coleman 8, Karimu 3, Anndrea Lloyd 5, Maribely Lopez 10, Moore 1.

HT: Alayxiah Carr 14, Carly Colclough 2, Sarah Getzinger 11, Karlee Hart 2, Ellie Lacey 2, Morgan Lenahan 15, Grace Marshall 8, Bella Preziosi 3, Erin Rust 6.

Nonleague

Burlington Township 10 10 8 11 - 39

Buena 8 10 11 14 - 43

BT: Jess Aragona 1, Breanna Carter 2, Darian Francisco 6, Tamecia Ransom 16, Liana Rulli 2, Talyn Scott 4, Yasmin Sherrod-Singletary 8.

B: Lynn Brown 8, Tatianna Bruce 10, Hannah Cintron 2, Aysiah Cintron 11, Dani Defeo 12.

Gloucester Catholic 18 6 16 6 - 46

Cardinal O'Hara 14 15 14 17 - 60

GC: Mary Gedaka 13, Sophie Kinnarny 3, Maggie McIntyre 5, Naiyi Sabb 11, Kennedy Thompdon 14.

CO: Mackenzie Gardler 10, Maura Hendrixson 5, Bridgette Hoy 11, Hannah Nihill 18, Molly Paolino 3, Mary Sheehan 13.

Boys' Basketball Holiday Tournaments

AUDUBON HOLIDAY TOURNAMENT

At Audubon

Dec. 29

Holy Cross vs. Moorestown Friends, 11 a.m.

Gloucester vs. Audubon, 2

Dec. 30

Consolation, 11

Championship, 2

BOARDWALK CLASSIC BRACKET

At Wildwoods Convention Center

Boardwalk Classic Showcase

Dec. 23

Bonner-Prendergast vs. Pleasantville, 3

Friends' Central vs. Atlantic Christian, 4:45

Dec. 29

Delsea vs. Holy Spirit, 6

Ernie Troiano Sr. Memorial

Dec. 26

MaST Charter vs. Lower Cape May, 5:15

Camden Tech vs. Montgomery Blair (Md.), 6:45

Dec. 27

Consolation, 2:45

Championship, 4:15

Chickie Ludman Memorial Bracket

Dec. 27

Germantown Friends vs. Penns Grove, 11:30

Mastery Charter North vs. Middle Township, 1

Dec. 28

Consolation, 10 a.m.

Championship, 2:45

Bernie McCracken Memorial Bracket

Dec. 28

Devon Prep vs. Wildwood, 11:30 a.m.

King's Christian vs. Ocean City, 1

Dec. 29

Consolation, 9:30 a.m.

Championship, 11 a.m.

John Carlson Memorial Bracket

Dec. 28

Schalick vs. Cherokee, 6:15

Mgsr. Farrell (N.Y.) vs. Central Bucks East, 7:45

Dec. 29

Consolation, 3:45

Championship, 5:30

Frank McAlarnen Memorial

Dec. 29

Conrad Sciences (Del.) vs. Wildwood Cath., 12:30

Lower Moreland vs. Glasgow (Del.), 2:15

Dec. 30

Consolation, 11:30 a.m.

Championship, 1

Bill Osborn Memorial

Dec. 29

Woodbury vs. Cedar Creek, 7:15

Penn Charter vs. Polytech (Del.), 8:45

Dec. 30

Consolation, 2:45

Championship, 4:15

BUENA HOLIDAY TOURNAMENT

At Buena

Dec. 29

Clayton vs. LEAP Academy, 2

Buena vs. Vineland Prep, 6

Dec. 30

Consolation, 2

Championship, 6

BUTCH MCLEAN MEMORIAL INVITATIONAL

at Haddon Heights

Dec. 27

Gloucester Catholic vs. Sterling, 11

Seneca vs. Triton, 1

Clearview vs. Camden Catholic, 3

Wildwood Catholic vs. Haddon Heights, 5 p.m.

Delsea vs. Haddonfield, 7

COLLINGSWOOD HOLIDAY TOURNAMENT

At Collingswood

Dec. 29

GCIT vs. Collingswood, 2

Salem vs. New Foundations, 4

Dec. 30

Consolation, 12

Championship, 4

CUMBERLAND COUNTY TOURNAMENT

At Cumberland

Dec. 27

Vineland vs. Millville, 1

Cumberland vs. Bridgeton, 5

Dec. 29

Consolation, 1

Championship, 5

GINNY WHITAKER HOLIDAY TOURNAMENT

At Cherry Hill East

Dec. 27

Highland vs. Williamstown, 12

Woodrow Wilson vs. Cherry Hill East, 1:30

Dec. 29

Woodrow Wilson vs. Highland, 12

Williamstown vs. Cherry Hill East, 1:30

Dec. 30

Williamstown vs. Woodrow Wilson, 12

Highland vs. Cherry Hill East, 1:30

JAMES G. ATKINSON MEMORIAL CLASSIC

At Gloucester County Community College

Dec. 26

Deptford vs. Timber Creek, 6

Paulsboro vs. Winslow Township, 8

Dec. 27

Consolation, 3

Championship 8

J. MICHAEL TUCKER TOURNAMENT

At Bordentown

Dec. 27

Nottingham vs. Hamilton West, 10 a.m.

Bordentown vs. Palmyra, 4

Dec. 29

Consolation, 12

Championship 4

MAINLAND INVITATIONAL

At Mainland

Dec. 27

Barnegat vs. Hammonton, 12

Lindenwold vs. Mainland, 1:30

Dec. 28

Consolation, 12

Championship, 1:30

PENNSVILLE HOLIDAY TOURNAMENT

At Pennsville

Dec. 29

Pennsville vs. Camden County Tech, 10:30

Gateway vs. Maple Shade, 1:30

Dec. 30

Consolation, 9

Championship, 12

PITMAN CLASSIC

At Pitman

Dec. 29

Shawnee vs. Glassboro, 5

Overbrook vs. Pitman, 7

Dec. 30

Consolation, 5

Championship, 7

PRIMETIME ESCIT TOURNAMENT

At Trenton Catholic

Frantz Massenat Bracket

Dec. 27

Rancocas Valley vs. Bartram, 1:30

Lakewood vs. Newark Tech, 3

Dec. 28

Consolation, 1:30

Championship, 4

Doug Hice Bracket

Dec. 27

Phila.Electrical vs. St. Benedict's (N.J.), 4:30

Conwell-Egan vs. Trenton Catholic, 6

Dec. 28

Consolation, 3

Championship, 6

SCORE AT THE SHORE

At Southern Regional

Dec. 27

Jackson Liberty vs. Pinelands, 10 a.m.

Pemberton vs. St. John Vianney, 11:45 a.m.

Howell vs. Absegami, 1:30

ACIT vs. Southern regional, 4:45

Dec. 29

Consolation, 10 a.m.

Consolation, 11:45 a.m.

Semifinal, 1:30

Semifinal, 3:15

Dec. 30

Consolation, 10 a.m.

Fifth-place game, 11:45 a.m.

Third-place game, 1:30

Championship, 3:15

SPARTAN CLASSIC

At Doane Academy

Dec. 27

Riverside vs. Cross Christian, 10

Lenape vs. Steinert, noon

Doane Academy vs. City Center, 2

Olney vs. Florence, 4

Dec. 29

Consolation, 10

Consolation, noon

Semifinal, 2

Semifinal, 4

Dec. 30

Consolation, 10

Consolation, noon

Third-place game, 2

Championship, 4

WASHINGTON TOWNSHIP TOURNAMENT

At Washington Township

Dec. 29

Haddonfield vs. Moorestown, 2:30

Washington Township vs. Kingsway, 6

Dec. 30

Moorestown vs. Kingsway, 2:30

Washington Township vs. Haddonfield, 6

WEST DEPTFORD HOLIDAY TOURNAMENT

At RiverWinds Community Center

Dec. 27

West Deptford vs. Burlington Twp., 10 a.m.

Bishop Eustace vs. Delran, 2

Dec. 28

Consolation, 12

Championship, 4

WOODSTOWN CHRISTMAS TOURNAMENT

At Woodstown

Dec. 29

Haddon Twp. vs. Camden Acad. Charter, 10 a.m.

Woodstown vs. Triton, 12

Dec. 30

Consolation, 10 a.m.

Championship, noon

WARRIOR HOLIDAY CLASSIC

At New Egypt

Dec. 27

Solebury School vs. Raritan, 2:30

Burlington City vs. New Egypt, 5:30

Dec. 29

Consolation, 2:30

Championship, 5:30