Pennsylvania Scoreboard
Sunday's Boys' Basketball Boxes D-V Charter 12 22 9 12 12 4 9 - 80 Eastern 16 10 17 12 12 4 7 - 78
Sunday's Boys' Basketball Boxes
D-V Charter 12 22 9 12 12 4 9 - 80
Eastern 16 10 17 12 12 4 7 - 78
DC: DaShon Giddings 28, Karl Lewis 11, Dymir Logan 5, Jermaine Lucas 4, Makhi Morris 8, Semaj Motley 22, Bysil Northern 2.
E: Keith Davis 12, Logan Edwards 12, Justin Fredericks 15, Darren Gibson 6, John Salicandro 11, Maliq Sanders 19, Justin Williams 3.
Trinity (Va.) 4 16 15 19 - 54
Archbishop Wood 15 19 13 23 - 70
T: Aiken 3, Armstrong 14, Jake Brown 7, Josh Brown 15, Lewis 12, Reese 3.
AW: Luke Connaghan 25, Cody Fitzpatrick 5, Tom Funk 17, Collin Gillespie 10, Tyree Pickron 13.
Dover (Del.) 11 11 16 13 - 51
Penn Wood 14 13 14 17 - 58
D: Allen 20, Douglass 10, Justice 7, Scott 2, Tolmac 2, Woodlin 10.
PW: Malik Jackson 25, Kwadriem Jenkins 2, Javon Lindsey-Terrell 3, Calvin Melton 8, Addison Scott 18, Vincent Smalls 2.
Mastery North 11 19 17 24 - 71
Penns Grove 12 12 12 27 - 63
MN: Andre Allen 7, Michael English 3, Fred Farris 13, Rashaad Guyton 4, Asa Kitchen 5, Daequon Plowden 8, Matthew Reed 9, Rodney Ross 14, Eriq Washington 8.
PG: Davon Davis 12, Kyle Goodson 19, Jyair Jackson 3, Allan Killiebrew 4, Eli Richardson 6, Ky'Lee Ridgeway 3, James Robertson 2, Keyshawn Seals 10, Mark Wilson 4.
Germantown Friends 11 7 10 12 - 40
Middle Township 11 8 10 6 - 35
GF: Andrew Aldridge 14, Mike Buckmire 4, Charlie Dolgenos 1, Ray Leon 13, Jamil Pines-Elliott 2, Jalil Pines-Elliott 6.
MT: Marty Caron 5, Michael Feraco 3, LeVerne Fitzpatrick 3, Trai Greer 16, Corey Greer 6, Tim Toney 2.
Westhill (N.Y.) 11 15 16 19 - 61
Roman Catholic 21 25 18 11 - 75
W: Brian Daly 2, Chase Gedney 7, Jeff Lobello 5, Tyler Reynolds 20, Jordan Roland 24, Ryan Roland 3.
RC: Nazeer Bostick 4, Tony Carr 10, Dakquan Davis 9, Gemil Holbrook 23, Paul Newman 6, Manny Taylor 8, D'Andre Vilmar 15.
Phila. Electrical 9 11 12 15 - 47
Conwell-Egan 3 11 18 6 - 38
PE: Jihad Barnes 8, Blair Bowes 12, Mike Cooper 4, Hassan Darby 1, Justin Davis 3, Jakwon McQueen 2, Devonta Peterie 17.
C: Jordan Burney 1, Vinny Dalessandro 4, Karron Johnson 2, Stevie Jordan 13, Chase Kumor 5, LaPri McCray- Pace 13.
Sanford (Del.) 12 5 21 9 - 47
Neumann-Goretti 15 22 16 12 - 65
S: Eric Ayala 12, Aaron Bivens 2, Mikey Dixon 20, Shomi Edeki 4, Freddy Ryle 6, Jacob Walsh 3.
N: Rasheed Browne 3, Dhamir Cosby-Roundtree 13, Vaughn Covington 5, Quade Green 22, Lamarr Kimble 14, Zane Martin 8.
Sunday's Girls' Basketball Boxes
Atlantic County Tech 7 8 4 9 - 28
Haverford High 12 13 9 8 - 42
ACT: Takyyah Harrell-James 8, Courtney Hartmen 2, Yasmeen Nelson 9, Tamia Taylor 9.
HH: Amanda Battista 10, Brianna Blair 4, Kelly Lyons 3, Stephanie Manning 4, Katie McCunney 2, Rosie O'Halloran 16, Mollie Reynolds 3.
Pleasantville 0 2 3 7 - 12
Upper Merion 17 16 19 13 - 65
P: Maribel Liddell 9, Tashiana Mathieu 3.
UM: Amya Anthony 7, Eryn Bradley 2, Anna Davis 5, Nekola Hill 2, Jessica Michael 6, Tatiana Pleasant 10, Regie Robinson 21, Linda Sobeck 2, Tatum Thomas 2, Katie Valeri 3, Jordan Wilson 5.
Bullis (Md.) 11 13 11 13 1 - 49
Merion Mercy 7 15 12 14 10 - 58
B(: Butler 2, Carrillo 17, Crawford 11, McKenzie 11, Smith 8.
MM: Caroline Corzel 16, Gabby Heinsinger 16, Valez Jackson 8, Kristen Konieczny 4, Jada Smith 12, Domenica Tomasetti 2.
St. Mark's 10 4 10 6 - 30
Council Rock South 14 7 13 18 - 52
SM: C. Igo 2, A. Simmons 12, A. White 8, K. Wolf 8.
CRS: Cara Barlow 2, Christina Deo 4, Carly Rizzo 2, Payton Spadaccino 7, Allison Taub 14, Shannon Taub 23.
Louis Dieruff 10 13 7 9 - 39
Shipley 15 14 20 12 - 61
LD: Katie Alvarez 4, Lexii Anderson 13, Tytiona Goodwin 5, Cheri Lacey 5, Leeann Paulino 4, Vanessa Slater 8.
S: Yndiah Bobo 9, Martine Fortune 18, Holland 10, Meredith Maguire 7, Maya Overton 2, Tenisha Pressley 8, Courtney Redcross 4, Talluto 3.
Pope John Paul II 4 7 4 7 - 22
Germantown Academy 19 14 9 5 - 47
PJPI: Susan Bossler 2, Lauren Dao 2, Annie Kottutka 1, Mesaros 2, Rachel Yeager 1.
GA: Maddie Cooper 2, Olivia Gorman 10, Kendall Grasela 6, Erin Lindahl 17, Alexa Naessens 2, Lauren Oeth 8, Cat Polisano 1, Abby Starzecky 1.
Ringgold 3 13 9 6 - 31
Neumann-Goretti 19 20 12 14 - 65
R: Kara Barner 2, Ashley Briscoe 8, Baily Cooper 17, Johnna Mocniak 2, Marlena Schmidt 2.
N: Christina Aborowa 6, Felicia Aiyeotan 2, Ciani Cryor 9, Alicia Kebbe 11, Sianni Martin 19, Kimayah Smalls 9, A.J. Timbers 9.
Notre Dame (N.Y.) 8 10 10 6 - 34
Penn Charter 13 17 8 8 - 46
ND(: Kasey Altoff 7, Cameron 2, Cherubini 1, Halet Fitzpatrick 1, Julia Kali 2, Jackie Kali 4, Sarah Lilley 2, Elena Sanchez 15.
PC: Mireyah Davis 9, Hannah Fox 16, Alexis Hnatkowsky 2, Ayanna Matthews 17, Nicolette Napolean 2.
Allentown Central Cath. 4 8 6 12 - 30
Episcopal Academy 9 2 8 15 - 34
ACC: Margaux Eripret 4, Emily Lazarus 4, Alyssa Mack 9, Olivia Roseman 7, Darcy Wolf 6.
EA: Elodie Furey 12, Dylan Higgins 3, Maria Kilcullen 6, Lily Kuntz 6, Margaux Paolino 6, Meghan Pickell 1.
Monday's Schedules
Boys' Basketball
AFS COACHES V. CANCER INVITATIONAL
At Abington Friends
Freire Charter vs. Springside Chestnut Hill, 6:30
Engineering and Science vs. Abington Friends at Abington Friends School, 8
ATHLETES HELPING ATHLETES CLASSIC
At Council Rock North
Ben Franklin vs. St. Anthony's (NY), 6
Central Bucks South vs. Council Rock North, 7:30
BOARDWALK CLASSIC
At Wildwoods Convention Center
Bill Osborn Memorial Bracket
Penn Charter vs. Polytech (Del.), 8:45
Frank McLarnen Memorial Bracket
Lower Moreland vs. Glasgow (Del.), 2:15
CACTUS JAM
Conestoga vs. Xaverian (N.Y.) at
Chandler Preparatory Academy (Ariz.), 5
CHRISTOPHER DOCK TOURNAMENT
At Christopher Dock
Springfield (M) vs. Upper Moreland, 6
Upper Perkiomen vs. Christopher Dock, 7:30
COLLINGSWOOD HOLIDAY
Salem vs. New Foundations at Collingswood, 4 COUGAR CLASSIC
Shipley vs. Stroudsburg at Hazleton , 6
DEBY RECUPIDO TOURNAMENT
Lincoln vs. KIPP DuBois at Neshaminy, 5
Upper Merion at Neshaminy, 7
DICK DOUGHERTY MEMORIAL
Northeast vs. Bristol at Bensalem, 6
Roxborough at Bensalem, 7:30
EPISCOPAL ACADEMY SHOWCASE
At Episcopal Academy
Archbishop Ryan vs. Malvern Prep, 4
Boys' Latin vs. Episcopal Academy, 5:45
GROVE CITY TOURNAMENT
Owen J. Roberts vs. George Junior Republic at Grove City High School, 6
JACK SCHOTT MEMORIAL TOURNAMENT
At Holy Ghost Prep
Bishop McDevitt vs. W.T. Woodson (Va.), 5:30
Truman vs. Holy Ghost Prep, 7
JUENGER HOLIDAY TOURNAMENT
At Haverford High
Academy Park vs. Church Farm, 6
Pope John Paul II vs. Haverford High, 7:30
KOBE BRYANT HOLIDAY CLASSIC
At Lower Merion
Abington vs.Lower Merion, 5:15
St. Joseph's Prep vs. Parkland, 7
OVER THE RIVER TOURNAMENT
South Hunterdon at New Hope-Solebury, 6:15
PANTHERS CHRISTMAS SHOWCASE
Strawberry Mansion at Camden, 1:30
PENNCREST HOLIDAY TOURNAMENT
Sun Valley vs. Calvary Christian, 5:45
W.C. Henderson at Penncrest, 7:30
PERKIOMEN VALLEY VIKING SHOOTOUT
Methacton vs. Liberty, 5:30
North Penn vs. Perkiomen Valley, 7
PETE & JAMEER NELSON CLASSIC
At Chestnut Hill College
New Church vs. Cheltenham, noon
Wissahickon vs. Penn Wood, 1:45
La Salle vs. Bartram , 3:30
At Widener University
West Catholic vs. Hodgson (Del.), 2
Martin Luther King vs. South Shore (N.Y.), 3:45 Pennsbury vs. Atlantic City , 5:30
Chester vs. Plymouth Whitemarsh, 7:15
Archbishop Carroll vs. Constitution , 8:45
ROBERT HOPF MEMORIAL
At Jenkintown
Friends Select vs. Calvary Baptist, 5:30
Franklin Towne Charter at Jenkintown, 7:15
SLAM DUNK TO THE BEACH
Haverford School vs. Our Savior New American at Cape Henlopen (Lewes, DE), 1:30 TRIANGLE CLUB TOURNAMENT
At Norristown
Central vs. Germantown Academy, 6:30
Susquehanna Township at Norristown, 8
UNIONVILLE HOLIDAY TOURNAMENT
Kennett vs. Archmere (Del.) vs. Unionville, 3
William Tennent at Unionville, 7:30
VISIT MESA.COM CHALLENGE
Imhotep Charter vs. Gilbert Christian (AZ) at Mountain View (AZ), 7
WALT KATUZNY MEMORIAL
At Radnor
Parkway Center City vs. New Media Charter, 5:15
Collegium Charter vs. Radnor, 7
Girls' Basketball
AFS COACHES V. CANCER INVITATIONAL
At Abington Friends
Franklin Towne Charter vs. Abington Friends, 3
Rush vs. Baldwin, 4:30
BOARDWALK CLASSIC
At Wildwoods Convention Center
Boardwalk Cup Bracket
North Penn vs. Methacton, 7:15
George Betz Memorial
Council Rock North vs. Springfield (D), 12:30
Owen J. Roberts vs. Cherokee, 2:15
Kaitlin Anzelone Memorial Bracket
Wildwood vs. Upper Merion, 11 a.m.
CHERRY HILL EAST TOURNAMENT
St. Hubert vs. Camden at Cherry Hill East, 1
DOWNINGTOWN WEST TOURNAMENT
Notre Dame vs. Central Bucks South, 6
Upper Darby vs. Downingtown West, 7:30
GEORGE W. SNEAR TOURNAMENT
At Fellowship House
Agnes Irwin vs. Mount St. Joseph, 6
Lansdale Catholic vs. Pope John Paul II, 7:30
INTERBORO TOURNAMENT
Sun Valley vs. Penncrest at Interboro, 6
Simon Gratz at Interboro, 7:30
KSA HOLIDAY CLASSIC
Spring-Ford vs. James Garfield (Calif.) at ESPN Wide World of Sports, 2:45
LADY COLONIALS CLASSIC
At Colonial Elementary, Plymouth Whitemarsh
Bensalem vs. West Chester East, 6
Plymouth Whitemarsh vs. Bodine, 7:30
LOWER MERION HOLIDAY CLASSIC
Freire Charter at Lower Merion, 1
Audenried vs. Pottsgrove at Lower Merion, 2:30
OVER THE RIVER TOURNAMENT
Bristol vs. South Hunterdon at New Hope-Solebury, 8
OXFORD HOLIDAY TOURNAMENT
Chichester vs. Pequea Valley, 10 a.m.
Pequea Valley at Oxford, 12:45
PETE & JAMEER NELSON CLASSIC
Springside Chestnut Hill vs. Atlantic Christian (N.J.) at Widener University, 12:30
QUAKERTOWN TOURNAMENT
Upper Perkiomen at Quakertown, 6
Palisades at Quakertown, 7:30
QUEEN OF PALMS TOURNAMENT
Archbishop Ryan vs. Bishop Verot (Fla.) at Fort Meyers, Fla., 10:30 a.m.
RIDLEY HOLIDAY TOURNAMENT
Penn Wood at Ridley, 6
ROBERT HOPF MEMORIAL
At Jenkintown
Upper Moreland vs. Springfield (M), 2
Sacred Heart vs. Jenkintown, 3:45
THE ROCK HOLIDAY CLASSIC
Cardinal O'Hara vs. Pius X (GA) at
Windermere Prep (Fla.)
UNIONVILLE HOLIDAY TOURNAMENT
Central Bucks East vs. Bethlehem Liberty at Unionville, 4:30
UPPER DUBLIN CARDINAL CLASSIC
At Upper Dublin
Abington vs. Villa Joseph Marie, 5:15
New Castle at Upper Dublin, 7