Saturday's Results

Boys' Basketball

S.J. GROUP 1 QUARTERFINALS

Wildwood 69, Haddon Heights 67

Schalick 61, Woodbury 43

S.J. GROUP 2 SEMIFINALS

Haddonfield 61, Bridgeton 47

Camden 53, Middle Township 45

S.J. GROUP 3 QUARTERFINALS

Winslow Township 54, Moorestown 42

Toms River South 68, Ocean City 61

Delsea 96, Westampton Tech 75

S.J. GROUP 4 SEMIFINALS

Cherokee 55, Rancocas Valley 46

Cherry Hill East 66, Atlantic City 56

S.J. NON-PUBLIC A QUARTERFINALS

Camden Catholic 52, Red Bank Catholic 40

S.J. NON-PUBLIC B QUARTERFINALS

Roselle Catholic 75, Holy Spirit 51

Wildwood Catholic 61, Cardinal McCarrick 55

CENTRAL JERSEY GROUP 3

Northern Burlington 44, Somerville 43

Girls' Basketball

S.J. GROUP 1 QUARTERFINALS

Wildwood 69, Burlington City 67

Haddon Township 57, Salem 30

Woodbury 60, Haddon Heights 49

S.J. GROUP 2 SEMIFINALS

Sterling 63, Deptford 45

Lower Cape May 46, Middle Township 36

S.J. GROUP 3 QUARTERFINALS

Woodrow Wilson 64, Toms River South 48

Mainland 44, Moorestown 20

Ocean City 38, Cumberland 21

S.J. GROUP 4 SEMIFINALS

Shawnee 57, Rancocas Valley 55

Lenape 46, Cherokee 34

S.J. NON-PUBLIC A QUARTERFINALS

Camden Catholic 62, Immaculata 50

S.J. NON-PUBLIC B QUARTERFINALS

Roselle Catholic 39, Wildwood Catholic 34

Trenton Catholic 59, Holy Spirit 45

Boys' Basketball Boxes

S.J. Group 1 Quarterfinals

Haddon Heights 14 10 19 24 - 67

Wildwood 18 19 14 18 - 69

HH: Jake Barr 9, Lucian Brownlee 24, Jeff Cross 7, Kwame Dokes 14, Jared Latane 7, Robert Tindley 6.

W: Brendan Bean 3, Jahnire Coleman 10, Kyion Flanders 29, Gerald Gibbs 8, Yahmire McNeal 14, Mikal Poteat 5.

Woodbury 7 13 9 14 - 43

Schalick 10 11 20 20 - 61

W: Kapone Brown 11, Jalen Bundy 5, Jamere Lynch 2, Ja'zere Noel 9, Cornell Rocester 2, Kevin Tierney 2, Darius Triplett 7, Trey Wilson 5.

S: Eli Boose 6, Mike Holloway 21, Caleb Holmes 6, Shamirr Kennedy 2, Tyler Lunsford 20, Superior Ryan 6.

S.J. Group 2 Semifinals

Bridgeton 8 11 17 11 - 47

Haddonfield 20 13 18 10 - 61

B: Marquese Bell 12, Stefon Bowman 2, Sevhan Jones 2, Capp Miller 2, Jerome Smith 1, Ty'trel Stubbs 12, Nazir Williams 3, Marquis Wilson 13.

H: Robby Depersia 15, Nick DePersia 12, Greg Gibson 1, Tommy Kadar 17, Tyler Klaus 4, Luke Leverick 2, Jake Robinson 10.

Camden 18 8 15 12 - 53

Middle Township 8 12 12 13 - 45

C: Brad Hawkins 19, Rasool Hinson 9, Jamal Holloway 10, William McCants 2, Myles Thompson 13.

MT: Marty Caron 7, Colin Cooper 4, Michael Feraco 8, LeVerne Fitzpatrick 6, Trai Greer 13, Tim Toney 7.

S.J. Group 3 Quarterfinals

Moorestown 10 9 5 18 - 42

Winslow Township 10 12 12 20 - 54

M: Dill Alston 2, Jordan Austin 3, Kyle Austin 6, Dan Dyer 12, Colin Francisco 12, Johnny McGinley 2, Joe Salera 5.

WT: Elijah Campbell 4, Dennis Clark 4, Mike Cubbage 20, Nasir Fields 5, Juan Hemingway 8, Emmanuel Lowe 3, Devon Robinson 8, Tyrae Taylor 2.

Westampton Tech 17 24 16 18 - 75

Delsea 26 18 20 32 - 96

WT: Clinton Asalu 9, Steven Flagg-Briggs 1, Isaiah Harris 2, Lamar Morgan 55, Chris Slocum 1, Kasun Thompson 2, Gregory Thurman 5.

D: Greg Avis 4, Keith Braxton 29, Danny McDuffie 14, Kamel Morton 1, Kaleb Morton 26, Kwame Morton 20, Brice Parks 2.

S.J. Group 4 Semifinals

Rancocas Valley 2 10 18 16 - 46

Cherokee 12 10 12 21 - 55

RV: Shaun Bradley 4, Jordan Cole 7, Darius Dooley 3, Justin Marshall 2, Ned Ogoemesim 16, Adam Perry 9, Brendan Ruby 5.

C: Paul Bellamy 16, Kevin Brown 11, Steve Gervasi 4, Luke Gibson 1, Grant Gibson 10, Marcus Marshall 2, Tyler Tobin 11.

S.J. Non-Public A Quarterfinals

Red Bank Catholic 12 9 11 8 - 40

Camden Catholic 11 11 12 18 - 52

RBC: Byrre 10, Fazio 6, Hahn 10, Madigan 14.

CC: Brendan Crawford 11, Courtney Cubbage 22, Terrance Harris 3, Jamal Parker 14, Jimmy Robinson 2.

S.J. Non-Public B Quarterfinals

Wildwood Catholic 18 13 11 19 - 61

Cardinal McCarrick 11 10 18 16 - 55

WC: Will Bell 5, Charles Fields 4, Caleb Fields 11, Ryan Legler 5, Kevin McWade 4, Trey Smith 11, D.J. Smith 21.

CM: Hodari Bazemore 4, Gilberto Cue 17, Josh Green 5, Brian Harris 15, NyQuan McCombs 9, Ralph Menard 5.

Roselle Catholic 21 21 15 18 - 75

Holy Spirit 10 6 18 17 - 51

RC: Isaiah Briscoe 17, Matt Bullock 11, Ganlandou Cisse 4, Peace Flegaman 2, Omari Hurston 3, Taahir Pretlow 13, Nazveron Reid 5, Pierre Sarr 8, Chris Silva 12.

HS: CJ Barnes 5, Tyler Jones 13, John Middleton 9, Travis Stoll 4, Jordan Taylor 20.

Central Jersey Group 3

Somerville 8 7 11 17 - 43

Northern Burlington 5 14 15 10 - 44

S: Mike Brunell 6, Nasir Clark 13, Johnny Jiminez 13, Robert Melillo 9, Joe Mosca 2.

NB: David Coit 2, Parker Dortch 12, Nate Lewis 3, Marshe Terry 11, Cameron Tucker 7, J'Maurie Tucker 9.

Girls' Basketball Boxes

S.J. Group 1 Quarterfinals

Burlington City 15 12 15 25 - 67

Wildwood 16 20 11 22 - 69

BC: Allyssia Bacceria 2, Aurora Ball 18, Laurel Diamond 5, Jessica Diamond 6, Madison Diamond 2, Julianna Rodriguez 25, Melanie Stokes 9.

W: Tatiana Alston 4, Monika Concepcion-McGrath 4, Jillian Freeman 5, Mackenzie McCracken 33, Leishly Reyes 22, Norma Vazquez 1.

Woodbury 15 15 16 14 - 60

Haddon Heights 16 17 10 6 - 49

W: Zeaenna Brackett 22, Geena DiRugeris 4, Taylor Graham 15, Angelai Hayes 14, Sabrina Pantoja 5.

HH: Marissa Beebe 2, Myranda Christy 4, Jynazha Davis 12, Caroline Gormley 3, Alex Pease 10, Leah Peshkin 3, Ashley Reynolds 15.

S.J. Group 2 Semifinals

Deptford 4 12 13 16 - 45

Sterling 11 17 12 23 - 63

D: NaOnna Brown 12, Immane Bussie 6, Cheyenne Clark 14, Brianna Jankaukas 6, Juliette Tobin 7.

S: Dominique Budd 15, Brennah Lambert 11, Ke'alohilani Naone-Carter 5, Shanell Robinson 9, Jordan Wallace 19, Leila Zapata 4.

Middle Township 10 5 13 8 - 36

Lower Cape May 16 4 14 12 - 46

MT: Jenna Herlihy 14, Allison Hunter 2, Olivia Nelson 8, Bridgette Ruskey 9, Summer Sides 3.

LCM: Madison Gibson 10, Lauren Holden 27, Lizzy Sulecki 2, Carrie Wunder 2, Rian Young 5.

S.J. Group 3 Quarterfinals

Toms River South 12 10 5 21 - 48

Woodrow Wilson 10 25 23 6 - 64

TRS: Katey Anderson 10, Emily Donzanti 4, Sam Fernandez 9, Danielle Ferreri 5, Maria Gregorio 15, Nina Shirey 5.

WW: Ciarah Bennett 19, Share Blackshear 4, Tierah Bush 10, Iris Sanjurjo 10, Halima Scott 8, Tamara Sellers 9, Lyayshia Stevens 4.

Cumberland 2 6 7 6 - 21

Ocean City 15 12 8 3 - 38

C: Paige Blake 2, SyDonnie Dawkins 9, Vashti Hannah 4, Sami Miletta 1, Infinity Milledge 2, Victoria Nichols 3.

OC: Karissa Bourbeau 5, Olivia Briggs 5, Alexis Paone 3, Nicole Piergross 11, Grace Sacco 8, Sierra Schoenwald 6.

S.J. Group 4 Semifinals

Rancocas Valley 5 16 16 18 - 55

Shawnee 15 12 9 21 - 57

RV: Briana Boyd 8, De'Ja Brown 25, Jonise Ledbetter 4, Katie McShea 5, Aaliyah Paxton 10, Kristin Smith 3.

S: Jennifer Byrne 2, Jenna Hoffner 1, Amanda Morello 12, Taylor Ryan 8, Nikola Williams 21.

Cherokee 5 7 6 16 - 34

Lenape 8 8 12 18 - 46

C: Sam Debicki 2, Cailey Gibson 2, Jamie Manzo 2, Taylor McGlashan 9, Shaye McGoey 7, Leah Reistle 6, Isabella Therien 6.

L: Alicia Hampton 2, Shane Holmes 4, Mackenzi McErlean 14, Alex Seedes 11, Maddie Sims 15.

S.J. Non-Public A Quarterfinals

Immaculata 14 6 13 17 - 50

Camden Catholic 16 8 18 20 - 62

I: Girardi 10, Oliveri 12, Papalski 8, Reilly 18, Roberto 2.

CC: Julia Braungart 10, Erin Campbell 3, Kate Deutsch 11, Brittany Garner 13, Sierra Taylor 8, Taiah Thorton 17.

S.J. Non-Public B Quarterfinals

Wildwood Catholic 3 6 12 13 - 34

Roselle Catholic 7 11 7 14 - 39

WC: Becky Andress 12, Mary Gomez 4, Noelle Johnson 4, Olivia Rulon 14.

RC: Dolapo Balogun 12, Allieyah Cubbage 8, Kamille Jacobs 8, Jennifer McClave 4, Tiffany McQueen 5, Ashley Skrec 2.

Holy Spirit 9 13 9 14 - 45

Trenton Catholic 18 13 14 14 - 59

HS: Cass Gallagher 8, Francesca Geromini 5, Kira McCully 2, Natalie Neidutofer 13, Amanda Reale 3, Aubrey Wilson 14.

TC: Meshaylah Blue 4, Amaya Brown-humphrey 7, Tyasia Lewis El 12, Ci'Ahni Hunt 2, Deja King 17, Imani Lewis 12, Reed 1, Kierah Ross 2, Cayla Sexton 2.

 

Sunday's Schedules

Boys' Basketball

S.J. NON-PUBLIC A SEMIFINALS

Christian Brothers Acad. at Camden Catholic, 6

Girls' Basketball

SOUTH JERSEY GROUP 1 SEMIFINALS

Woodbury at Gloucester, 5

SOUTH JERSEY GROUP 3 SEMIFINALS

Mainland at Timber Creek, 1

Woodrow Wilson at Ocean City, 6

S.J. NON-PUBLIC A SEMIFINALS

Gloucester Catholic at Camden Catholic, 3

Monday's Schedules

Boys' Basketball

CENTRAL JERSEY GROUP 1 FINAL

Bordentown at Manasquan

CENTRAL JERSEY GROUP 3 SEMIFINALS

Northern Burlington at Ewing, 7

SOUTH JERSEY GROUP 1 SEMIFINALS

Wildwood at Paulsboro, 5

Schalick at Penns Grove, 5:30

SOUTH JERSEY GROUP 2 FINAL

Camden at Haddonfield

SOUTH JERSEY GROUP 4 FINAL

Cherokee at Cherry Hill East