Villa Maria Academy took charge during the first day of the PIAA Class AA Swimming and Diving Championships Wednesday at Bucknell University.

The Hurricanes' 200-yard medley (Emily Cornell, Katelyn Chick, Olivia Giampietro, Julie Dobson) and 200 freestyle relay (Maura McManus, Giampietro, Cornell, Dobson) finished first as the team accumulated 153 points. Second-place Fairview has 77.

Villa Joseph Marie senior Alexa Fabbri placed first in the girls' 100 butterfly with a time of 55.04 seconds.

For the boys, Lower Moreland freshman Connor Killion finished third in the 200 freestyle in 1:41.92.

The Results

Girls' AA

Top 10: 1. Villa Maria Academy, 153; 2. Fairview, 77; 3. York Suburban, 76; 4. Schuykill Valley, 73; 5. Gwyned Mercy Academy, 56; 6. Saint Marys Area, 53; 7. Riverside, 51; 8. Dallas, 50; 9. Twin Valley, 49; 10. Southern Lehigh, 48.

200 IM: 1. Villa Maria Academy (Emily Cornell, Katelyn Chick, Oliva Giampietro, Julie Dobson), 1:45.52; 2. Gwyned Mercy, 1:49.18; 3. Fairview, 1:49.51.

200 Freestyle: 1. Carson Gross, York Suburban, 1:51.71; 2. Emily Glinecke, Pottsgrove, 1:51.81; 3. Sydnee Karam, Bethlehem Catholic, 1:51.86.

200 IM: 1. Lauren Barber, Wilmington Area, 1:57.76; 2. Allie Szekely, Gwyned Mercy, 1:59.46; 3. Bailey Bonnett, Highlands, 2:03.49.

50 Freestyle: 1. Taylor Petrak, Ellwood City, 23.62; 2. Claire Mikesell, Clearfield, 24.03; 3. Annalise Cheshire, Dallas, 24.36.

100 Butterfly: 1. Alexa Fabbri, Villa Joseph Marie, 55.04; 2. Sabrina Bowman, Saint Joseph, 56.71; 3. Molly Phillips, Mercyhurst Prep, 57.19. Girls 200 Yard Freestyle Relay: 1. Villa Maria Academy (Maura McManus, Olivia Giampietro, Emily Cornell, Julie Dobson), 1:37.20; 2. Fairview, 1:40.05; 3. Trinity, 1:40.16.

Boys' Class AA

Top 10: 1. Bloomsburg, 106; 2. Quaker Valley, 100; 3. Clearfield, 64; 4. Trinity, 62; 5. Grove City, 57; 6. York Suburban, 51; 7. Scranton Prep, 49; Mercyhurst Prep, 48; 9. Corry Area, 44; Laurel Highlands, 42.

200 Medley: 1. Grove City, 1:36.77; 2. Quaker Valley, 1:36.82; 3. Bloomsburg, 1:37.85.

200 Freestyle: 1. Mahlon Reihman, Salisbury, 1:40.92; 2. Jarod Kehl, West Allegheny, 1:40.93; 3. Connor Killon, Lower Moreland, 1:41.64.

200 IM: 1. Matthew Kwalick, Quaker Valley, 1:54.58; 2. Noah Crawford, Bloomsburg, 1:55.02; 3. Colter Long, Hollidaysburg, 1:55.62.

50 Freestyle: 1. Francis Folz, Mars, 21.41; 2. James Orzolek, Bloomsburg, 21.77; 3. Michael Spencer, Clearfield, 21.77.

100 Butterfly: 1. Brent Benedict, Corry Area, 48.01; 2. Matt Spinello, York Suburban, 51.37; 3. Colton Schnars, Bellefonte, 51.38.

200 Freestyle Relay: 1. Bloomsburg (Jacob Ryan, Jonah Crawford, James Orzolek, Noah Crawford), 1:27.40; 2. Trinity, 1:28.52; 3. York Suburban, 1:28.92.