Tuesday's Results

Girls' Basketball

TOURN. OF CHAMPIONS QUARTERFINALS

St. John Vianney 63, New Providence 39

Franklin 66, Middletown South 38

Olympic American All-Stars

Wrestling

FIRST TEAM

Collin Wickramaratna, Cherokee

Dominic Pataky, Washington Township

Nick Passarella, Washington Township

Evan Fisler, Washington Township

Brandon Barbella, Eastern

Joseph Gaspari, Washington Township

Isaiah Bryant, Shawnee

Ronald Barbella, Eastern

Brock Worrell, Eastern

Jesse Streb, Cherokee

Jordan Krug, Cherokee

Samer Younes, Eastern

Izzy Brooks, Eastern

Ryan Swenson, Cherry Hill East

Kyle McIntyre, Lenape

Chris Pardoe, Cherokee

SECOND TEAM

Alex Baisch, Washington Township

Connor Cosgrove, Cherokee

Ryan Manahan, Cherokee

Rafael Melendez, Eastern

Mike VanHorn, Washington Township

Richard Smith, Lenape

Noah Bell, Cherokee

Noah Snively, Lenape

Kyle Fisler, Washington Township

Sal DelPalazzo, Eastern

Connor Gross, Shawnee

Dy'Melle Parker, Camden

Guillermo Miranda, Camden

Mike Kringler, Cherokee

Matt Higgins, Shawnee

Keenan Rodger, Cherokee

Girls' Basketball

FIRST TEAM

Isabella Therien, Cherokee

Maddie Sims, Lenape

Yamalis Villega, Cherry Hill East

Brianna Capacchione, Washington Township

Alex Seedes, Lenape

Shaye McGoey, Cherokee

SECOND TEAM

Taylor McGlashan, Cherokee

Torie Eggers, Washington Township

Mackenzi McErlean, Lenape

Boys' Basketball

FIRST TEAM

Paul Bellamy, Cherokee

Spencer Cook, Washington Township

Ryan McMahon, Lenape

Timmy Perry, Cherry Hill East

Maliq Sanders, Eastern

Jake Silpe, Cherry Hill East

SECOND TEAM

Justin Fendrick, Eastern

Kelsey Gray, Lenape

Tyler Tobin,Cherokee

Olympic National All-Stars

Boys' Basketball

FIRST TEAM

Courtney Cubbage, Bishop Eustace

Brandon Cazan, Bishop Eustace

Brendan Crawford, Camden Catholic

Brad Hawkins, Camden

Rasool Hinson, Camden

Jamal Holloway, Camden

SECOND TEAM

Mike Cohen, Bishop Eustace

Will McCants, Camden

Connor McLaughlin, Bishop Eustace

Lonnie Moore, Paul VI

Jamal Parker, Camden Catholic

Jimmy Robinson, Camden Catholic

Girls' Basketball

FIRST TEAM

Ly'Aysia Stevens, Woodrow Wilson

Taiah Thornton, Camden Catholic

Aliyah Stephens, Paul VI

Brittany Garner, Camden Catholic

Alexis Santarelli, Bishop Eustace

Julia Braungart, Camden Catholic

SECOND TEAM

Elizabeth Radley, Bishop Eustace

Ciarah Bennett, Woodrow Wilson

Sierra Taylor, Camden Catholic

Tamara Sellers, Woodrow Wilson

Lauren Lewis, Paul VI

Wrestling

FIRST TEAM

Joe Manchio, Seneca

Dom Augello, Timber Creek

Alex Tran, Timber Creek

John Gibson, Cherry Hill West

Jarrett Ziegler, Camden Catholic

Roosevelt Jordan, Seneca

Mark McCormick, Camden Catholic

Keshawn Branham, Winslow Township

Thomas McNeill, Winslow Township

Bob McKechney, Camden Catholic

Christian Darling, Winslow Township

James Potts, Cherry Hill West

Eric Barnett, Cherry Hill West

Brandon Moore, Cherry Hill West

Cliff Owens, Winslow Township

Kashon Gordon, Timber Creek

SECOND TEAM

Brooks Warren, Paul VI

Jack Graff, Seneca

Liam Kelleher, Paul VI

James Towson, Paul VI

Matt Howe, Cherry Hill West

Mike Martin, Camden Catholic

Connor Roeovich, Cherry Hill West

Shawn Stone, Camden Catholic

Jordan Sciamana, Paul VI

Kyle Umbehauer, Seneca

Jayson Peralta, Cherry Hill West

Timothy Miles, Winslow Township

Liam Casey, Seneca

George Parker, Winslow Township

Sam Jordan, Seneca

Jake Stillings, Camden Catholic

Olympic Patriot All-Stars

Boys' Basketball

FIRST TEAM

Randy Bell, Timber Creek

Elijah Bey, Cherry Hill West

Danny Buckwalter, Cherry Hill West

Michael Cubbage, Winslow Township

Can Oztamur, Cherry Hill West

Alec Warren, Shawnee

SECOND TEAM

Dikemba Amugo, Timber Creek

Caleb Bowser, Timber Creek

Luke Cooper, Shawnee

Tommy Egan, Seneca

Juan Hemmingway, Winslow Township

Devon Robinson, Winslow Township

Girls' Basketball

FIRST TEAM

Brittany Martin, Timber Creek

Nikola Williams, Shawnee

Amiaya Melvins, Winslow Township

Taylor Ryan, Shawnee

Summer Pierce, Timber Creek

Karissa Mansure, Shawnee

SECOND TEAM

Fatimah Williams, Timber Creek

Joie Brittingham, Timber Creek

Jen Byrne, Shawnee

Libby Dougherty, Cherry Hill West

Maddy Schulte, Seneca

Ashli Cheek, Winslow Township

Olympic Conference All-Stars

Girls' Swimming

FIRST TEAM

Patricia Thomas, Samantha Avgousti, Nicole Shek, Meghan Vizzard, Lenape, 200 medley relay

Alex Bromley, Eastern, 200 freestyle

Kayla Gagnon, Eastern, 200 IM

Madison Franke, Cherry Hill West, 50 freestyle

Justina Lanni, Lenape, 200 IM

Samantha Avgousti, Lenape, 50 freestyle

Nicole Shek, Lenape, 100 butterfly

Nicole Meskin, Eastern, 100 freestyle

Sloane Haines, Lenape, 500 freestyle

Justina Lanni, Caitlin Darreff, Sloane Haines, Meghan Vizzard, Lenape, 200 freestyle relay

Alex Bromley, Eastern, 100 backstroke

Anna Mecca, Eastern, 100 breaststroke

Sloane Haines, Patricia Thomas, Samantha Avgousti, Nicole Shek, Lenape, 400 freestyle relay

Cape-Atlantic United All-Stars

Boys' Basketball

FIRST TEAM

B.J. Mitchell, St. Joseph

Kevin McWade, Wildwood Catholic

Trey Smith, Wildwood Catholic

Lavelle Davis, Cedar Creek

Chequan Hargrose, Pleasantville

SECOND TEAM

D.J. Smith, Wildwood Catholic

Ryan Legler, Wildwood Catholic

Vincent Davis, Cedar Creek

D.J. Velazquez, Buena

Val Vadino, St. Joseph

HONORABLE MENTION

Will Aikens, Atlantic Tech

Marcus Watson, Atlantic Tech

Jordan Aikens, Buena

Jamal Tillman, Buena

Cam Freeman, Cape May Tech

Jalil Burrell, Cedar Creek

Louie Pitale, Ceder Creek

Malik Morgan, Pleasantville

Phil Polanco, Pleasantville

Drew Horham, St. Joseph

Jordan Herin, St. Joseph

Caleb Fields, Wildwood Catholic

Charles Fields, Wildwood Catholic

Girls' Basketball

FIRST TEAM

Dana DiRenzo, St. Joseph

Olivia Rulon, Wildwood Catholic

Casey Thomas, Cedar Creek

Yasmeen Nelson, Atlantic County Tech

Kelsey Kruger, Cedar Creek

SECOND TEAM

Shannon Fletcher, Cedar Creek

Lynn Brown, Buena

Maddie Tomasello, Cedar Creek

Krissy Kozachyn, St. Joseph

Courtney Hartman, Atlantic County Tech

HONORABLE MENTION

Becky Andress, Wildwood Catholic

Caitlin McMullan, Wildwood Catholic

Alyssa Fabrizio, St. Joseph

Nicole Fox, St. Joseph

Danielle Defeo, Buena

Aysiah Cintron, Buena

Maribel Liggel, Pleasantville

Lovely Octavius, Pleasantville

Haley Elias, Atlantic Tech

Tamia Taylor, Atlantic Tech

Jacqui Schumucker, Cape May Tech

Aras Walker, Cape May Tech

State Basketball History

Boys' Tournament of Champions

2014: St. Joseph Met. 49, Newark East Side 47

2013: Roselle Catholic 65, St. Joseph Met. 49

2012: St. Anthony 62, Plainfield 62

2011: St. Anthony 61, Plainfield 49

2010: Trenton Cath. 53, Camden Cath. 39

2009: St. Patrick's 73, Science 57

2008: St. Anthony 69, Science Park 36

2007: St. Patrick's 85, Bloomfield Tech 61

2006: St. Patrick's 61, Linden 54

2005: Seton Hall Prep 63, St. Patrick's 60

2004: St. Anthony 67, Bloomfield Tech 55

2003: St. Patrick 61, Camden Catholic 38

2002: St. Anthony 69, Neptune 49

2001: St. Anthony 48, Shabazz 47

2000: Camden 50, Seton Hall Prep 46

1999: Seton Hall Prep 54, Teaneck 45

1998: St. Patrick 62, Seton Hall Prep 49

1997: St. Anthony 69, Seton Hall Prep 63

1996: St. Anthony 65, Shawnee 57, OT

1995: St. Anthony 47, Shawnee 44

1994: Orange 64, Paterson Catholic 56

1993: St. Anthony def. Middle Township

1992: Shawnee 46, Marist 41

Girls' Tournament of Champions

2014: Shabazz 69, Manasquan 55

2013: Shabazz 66, Rancocas Valley 54

2012: Manasquan 67, Gil St. Bernards 55

2011: Trenton Catholic 54, Neptune 49

2010: Neptune 67, St. John Vianney 48

2009: St. John Vianney 56, Colts Neck 44

2008: Shabazz 48, Trenton Central 37

2007: University69, Trenton Central 62

2006: Shabazz 66, Bloomfield Tech 56

2005: W. Wilson 64, St. John Vianney 45

2004: Shabazz 55, Paterson-Eastside 34

2003: Shabazz 48, Marlboro 45

2002: Trenton 53, Willingboro 46

2001: Sterling 48, Columbia 40

2000: Red Bank Catholic 57, Toms River N. 30

1999: St. John Vianney 62, Mendham 53

1998: Mendham 67, Columbia 62

1997: St. John Vianney 53, Piscataway 47

1996: Red Bank Catholic 39, Elizabeth 31

1995: St. John Vianney 68, West Milford 36

1994: Mount St. Dominic 52, Delsea 45

1993: St. John Vianney 57, West Side 43

1992: St. Peter's 51, Egg Harbor Twp. 45