Thursday's Results

Football

BICENTENNIAL LEAGUE

Bristol 38, Morrisville 0

CENTRAL LEAGUE

Haverford High 49, Upper Darby 42

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Owen J. Roberts 41, Pottstown 13

NONLEAGUE

Ridley 12, Interboro 0

Quakertown 28, Pennridge 21

Truman 18, Conwell-Egan 17

Archbishbop Ryan 35, Washington 7

Father Judge 35, Lincoln 14

Neumann-Goretti 26, Southern 24

Boys' Latin 24, Olney 12

Ben Franklin 13, Dobbins 8

Cheltenham 41, Abington 36

Sun Valley 20, Chichester 7

Roman Catholic 49, Roxborough 6

Northeast 48, Central 20

Overbrook 22, West Philadelphia 14

Frankford 26, Prep Charter 21

Football Boxes

Pioneer Athletic Conference

Owen J. Roberts 20 7 14 0 - 41

Pottstown 0 13 0 0 - 13

OJR: Bryce Weeks 14 run (kick failed)

OJR: C.J. Weaver 15 pass from Dawson Stuart (kick)

OJR: Mitch Bradford 19 pass from Stuart (kick)

P: Isaiah Mayes 13 run (kick)

P: Bryant Wise 29 run (kick failed)

OJR: Weaver 19 pass from Stuart (kick)

Nonleague

Truman 10 3 0 5 - 18

Conwell-Egan 7 0 10 0 - 17

CE: Ameir Uzzell 64 pass from Kendall Jones (kick)

T: FG Tim Kenny-Schwartz 20

T: Maurice Jackson 41 run (Tim Kenny-Schwartz kick)

T: FG Kenny-Schwartz 24

CE: FG

CE: Kyree Bronson 4 run (kick)

T: Safety

T: FG Kenny-Schwartz 34

Father Judge 14 14 0 7 - 35

Lincoln 0 14 0 0 - 14

FJ: Justin Williams 1 run (Joe Gallagher kick)

FJ: Zamir Gindraw 3 run (Gallagher kick)

L: Michael Guyton 11 pass from Allston Augustine (Nick Houser kick)

FJ: Brian Dietz 29 pass from Robert King (Gallagher kick)

L: Nassir Coleman 31 pass from Augustine (Houser kick)

FJ: King 3 run (Gallagher kick)

FJ: King 1 run (Gallagher kick)

Dobbins 0 8 0 0 - 8

Ben Franklin 7 0 6 0 - 13

BF: Harvey 38 with fumble recovery (Ismaila Saka kick)

D: Andre Witherspoon 4 with fumble (Jioseph Butler from Brandon Smith)

BF: Nyeem Jones 1 run (kick failed)

Abington 0 14 15 7 - 36

Cheltenham 0 13 16 12 - 41

C: Akeem Browne 32 pass from Branden Mack (kick)

A: Darryl Davis-McNeil 1 run (kick)

A: Davis-McNeil 2 run (kick)

C: Matt Tuszl 19 pass from Mack (kick failed)

C: Jarrett Jenkins 2 run (Mack run)

A: Davis-McNeil 25 run (kick)

C: Jenkins 7 run (run)

A: Davis-McNeil 77 pass from David Kretschman (run)

C: Jenkins 4 run (run failed)

A: Kretschman 1 run (kick)

C: Jenkins 1 run (kick failed)

Boys' Latin 12 0 6 6 - 24

Olney 0 12 0 0 - 12

BL: Javon Rice 89 pass from Malik Johnson (run failed)

BL: David Williams 70 run (pass failed)

O: Cam-ron Izzard 17 run (run failed)

O: Will Hunter 20 run (run failed)

BL: Williams 8 run (run failed)

BL: Johnson 5 run (run failed)

Southern 0 8 8 8 - 24

Neumann-Goretti 0 6 14 6 - 26

S: Samid Williams 19 with fumble (Martell Marshall)

N: Brandon Pridgen 1 run (run failed)

N: Keith Jenkins 9 run (run failed)

S: Zebby Zarwie 6 run (Manier Kennedy pass from Zarwie)

N: Maurice Mazzccua 45 run (Zack Treadwell pass from Pridgen)

N: Jenkins 1 run (run failed)

S: Marshall 6 run (Zion Vaughnn pass from Zarwie)

Prep Charter 14 0 0 7 - 21

Frankford 6 14 0 6 - 26

PC: Quadir Strothers 1 run (Bryan Hernandez kick)

F: Brandon DeJesus 50 pass from Mikey Morell (run failed)

PC: John Davis 8 pass from Mamud Dioubate (Hernandez kick)

F: Danny Kornegay 5 pass from Morell (Hyland run)

F: Ralph Hyland 17 pass from Morell (pass failed)

F: Kornegay 27 pass from Morell (pass failed)

PC: Strothers 7 run

Friday's Schedules

Football

DISTRICT 1 CLASS AAAA SEMIFINALS

Neshaminy at North Penn, 7

Pennsbury at Upper Dublin, 7

DISTRICT 1 CLASS AAA FINAL

Academy Park vs. Upper Moreland at Plymouth Whitemarsh, 7

STATE CLASS AA FIRST ROUND

Bishop McDevitt vs. Marian Catholic at Northwest Super Site, 7

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Abington Friends at Spring. Chestnut Hill, 11 a.m.

Saturday's Schedules

Football

DISTRICT 12 CLASS AAA FINAL

Imhotep Charter vs. Archbishop Wood at Northeast, 4

DISTRICT 12 CLASS AAAA FINAL

Simon Gratz vs. La Salle at Northeast, noon

STATE CLASS AA FIRST ROUND

New Hope-Solebury vs. West Catholic at Plymouth-Whitemarsh, 1