Tuesday's Results

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Friends' Central 81, Malvern Prep 78

Episcopal Academy 82, Abington Friends 43

Penn Charter 52, Germantown Friends 45

St. Benedict's 73, Academy of New Church 46

Shipley 62, Haverford School 55

Girls' Basketball

NONLEAGUE

Penn Charter 60, Friends' Central 59

Westtown 38, Christian Academy 25

Boys' Bowling

PUBLIC LEAGUE

Prep Charter 2, Maritime Academy 2

Constitution 3, Engineering and Science 1

Dobbins 4, Penn Treaty 0

Lankeneau 4, Mastbaum

Central 4, Randolph 0

Girls' Bowling

PUBLIC LEAGUE

Randolph 4, Fels 0

Constitution 3, Southern 1

Prep Charter 2, Girls' High 0

Lankeneau 4, Dobbins 0

Comm. Acad. of Phila. 4, Eng. and Science 0

School of the Future 4, Saul 0

Central 3, Martitime 1

Boys' Basketball Boxes

Germantown Friends 10 15 4 16 - 45

Penn Charter 13 8 14 17 - 52

GF: Pietro Berghella 4, Mike Buckmire 21, Sam Istvan 14, Isaac Myran 6.

PC: Dylan Burnett 2, Evan Ferrell 4, Michael Hnatkowski 1, Adam Holland 13, Ryan Holmes 3, Terrance Thompson 1, Mason Williams 23, Harrison Williams 5.

Episcopal Academy 10 25 22 25 - 82

Abington Friends 8 8 15 12 - 43

EA: Nick Alikakos 26, Conner Delaney 13, Jack O'Connell 3, Colin Phillips 2, Jermaine Rhoden 2, Kyle Sacchetta 21, Kyle Virbitsky 5, Matt Woods 10.

AF: Joel Arteaga 6, Jordan Baker 5, Nick Sinni 8, Jared Smith 14, Darius Sosnowski 2, Jake Stark 8.

Friends' Central 22 19 22 18 - 81

Malvern Prep 21 20 17 20 - 78

FC: Chuck Champion 26, Steven Folwell 12, De'Andre Hunter 24, Antone Walker 19.

MP: O'Shaan Allison 5, Ray Baran 2, Brady Devereaux 10, Mike Hollingsworth 9, Tygee Leach 12, Quinn McCahon 5, Mike Narvikul 5, Will Powers 26, Tommy Wolfe 4.

St. Benedict's 17 29 8 19 - 73

New Church 11 11 15 9 - 46

SB: Baurma 15, Dave Beatte 27, Palin Decille 6, Sandler 10, James Scott 12, Arnaldo Toe 3.

AoNC: Justin Anderson 13, Matt Cotton 22, Markus Littles 2, Tim Spencer 3, Markus Stevenson 6.

Haverford School 8 14 20 13 - 55

Shipley 13 15 14 20 - 62

HS: Burke 9, Joe Dignazio 10, Zach Marshall 7, McNamara 2, Karon Randolph 22, Asim Richards 2, Micah Sims 3.

S: Kiyon Hardy 6, Ronan Higgins 6, Arvelle Jones 8, Micah Salamon 3, Sam Sessoms 34, Peter Sobelman 5.

Girls' Basketball Boxes

Friends' Central 17 17 5 20 - 59

Penn Charter 9 20 11 20 - 60

FC: Mia Jordan 10, Anna Leone 10, Iyanna McCurdy 17, Raanee Smith 4, Mikayla Vaughn 18.

PC: Mireyah Davis 13, Hannah Fox 23, Alexis Hnatkowsky 15, Ayanna Matthews 8, Julie Webb 1.

Christian Academy 12 1 5 7 - 25

Westtown 15 5 12 6 - 38

CA: Danay Cooks 4, Grace Cryan 10, Madison Dutton 2, Grace Gormley 2, Lindsay Haseltine 4, Zoe Zhang 3.

W: Dagny Davidsdottir 10, Naomi Jimenez 14, Eunice Jimenez 14.

Friday's Football

PIAA CLASS A QUARTERFINAL

McDevitt vs. Old Forge at Pleasant Valley, 7

PIAA CLASS AAA QUARTERFINAL

Imhotep vs. Acad. Park at Plym. Whitemarsh, 7

Saturday's Schedules

DISTRICT 1 CLASS AAAA FINAL

North Penn vs. Upper Dublin at Souderton, noon

PIAA CLASS AAAA QUARTERFINALS

La Salle vs. Parkland at Northeast, 1

STATE CLASS AA QUARTERFINALS

W. Catholic vs. Dunmore at Northern Lehigh, 1

Pioneer All-Stars

Girls' Tennis

FIRST TEAMSINGLES

Meredith Lee, Owen J. Roberts

Mihaela Codreanu, Methacton

Julia Gumieniak, Phoenixville

Dina Nouaime, Methacton

FIRST TEAM DOUBLES

Camryn Gelting/Delaney Kent, Owen J. Roberts

Paige MacDougall/Amanda Amornwichet, Methacton

Vidisha Pandey/Sara Maute, Owen J. Roberts

SECOND TEAM SINGLES

Jasmine Morris, Perkiomen Valley

Tori Alexander, Spring-Ford

Elaina Lee, Owen J. Roberts

SECOND TEAM DOUBLES

Caitlyn Hart/Bianca Caresosa, Spring-Ford

Alejandra Castaneda/Rachael Dorn, Methacton

Liza George & Maria George, Methacton

HONORABLE MENTION SINGLES

Allison Newman, Perkiomen Valley

Kathryn Alvarez, Pope John Paul II

Jacey Caplan, Owen J. Roberts

HONORABLE MENTION DOUBLES

Sydney Thompson/Katie Benson, Methacton

Ashlyn Duda/Meghan O'Neill, Phoenixville

Samantha Pollock/Madelyn Morris, Spring-Ford

Camryn Jones/Elise DiGuiseppe, Spring-Ford

Hailey Miller/Dominique Marrecau, PJP II

Girls' Volleyball

FIRST TEAM

Caitlin Corcoran, Perkiomen Valley

Clare Miller, Methacton

Alana Pergine, Pope John Paul II

Cayla Veverka, Perkiomen Valley

Myah Cordrey, Pope John Paul II

Ellie Min, Perkiomen Valley

Emilia Leyes, Perkiomen Valley

SECOND TEAM

Megan Casey, Methacton

Alyssa Cianciulli, Pope John Paul II

Cecilia Bauer, Phoenixville

Lisa Jurewicz, Spring-Ford

Adrianna Lattanzi, Perkiomen Valley

PaigeDeAlba, Spring-Ford

Mary Kate Mooney, Pope John Paul II

HONORABLE MENTION

Ashley Darreff, Spring-Ford

Hayley Wusinich, Pope John Paul II

Gabby Troisi, Pope John Paul II

Samantha Casamento, Spring-Ford

Jenn Farnum, Methacton

Kennedy Kengor, Pope John Paul II

Ashley Newman, Methacton

Boys' Cross-Country

Jeff Kirshenbaum, Methacton

Liam Conway, Owen J. Roberts

Dylan Smiley, Phoenixville

Zachary Smith, Spring-Ford

Jacob McKenna, Spring-Ford

John Conner, Spring-Ford

Sean McGinnis, Phoenixville

Bryton Henry, Boyertown

Jeffrey Montgomery, Perkiomen Valley

Michael Neeson, Pottsgrove

Patrick Power, Spring-Ford

Shane Ainscoe, Spring-Ford

Abe Vanhelmond, Owen J. Roberts

Andrew Griffin, Owen J. Roberts

Jonathan Adams, Perkiomen Valley

Brendan Wurtz, Pottsgrove

Girls' Cross-Country

Anne Glodek, Perkiomen Valley

Allison Brunton, Owen J. Roberts

Isabella Marchini, Spring-Ford

Alex Glasier, Owen J. Roberts

Teagan Schein-Becker, Perkiomen Valley

Emma Torak, Owen J. Roberts

Sydney Galster, Spring-Ford

Jocelyn Rotay, Perkiomen Valley

Emily Smith, Spring-Ford

Hannah Stolpe, Perkiomen Valley

Julia Costello, Pope John Paul II

Megan Bernotas, Owen J. Roberts

Natalee Serwatka, Phoenixville

Michele Daniels, Perkiomen Valley

Katie Proffitt, Owen J. Roberts

Boys' Golf

FIRST TEAM

Kyle Vance, Methacton

Benjamin Pochet, Spring-Ford

Dan Rieger, Methacton

Maddie Sager, Owen J. Roberts

J.T. Spina, Pope John Paul II

Nathan Guerrini, Perkiomen Valley

Ward McHenry, Owen J. Roberts

Caleb Ryan, Methacton

SECOND TEAM

Connor Boham, Spring-Ford

Chase Armor, Spring-Ford

Mike Limongelli, Pope John Paul II

Jonathan Lumley, Spring-Ford

Kyle Green, Boyertown

HONORABLE MENTION

T.J. Cinelli, Methacton

Zachary Feaster, Methacton

Tom Opitz, Owen J. Roberts

Tom Schaffer, Pope John Paul II

Girls' Golf

FIRST TEAM

Carly Dorminy, Perkiomen Valley

Liddie McCook, Downingtown East

Cassidy Gavaghan, Hatboro-Horsham

Liv Juliana, Great Valley

Hannah Fireman, Hatboro-Horsham

Jaclyn D'Angelo, Pope John Paul II

Grace Simenson, Phoenixville

Emma Lawrie, Methacton

SECOND TEAM

Emily Pochet, Spring-Ford

Evan Baker, Downingtown East

Courtney Ciaola, Pope John Paul II

Maddie Davis, Phoenixville

Savanna Haas, Boyertown

HONORABLE MENTION

Jessica Rittenhouse, Perkiomen Valley

Katie Goida, Boyertown

Cameron Fisher, Hatboro-Horsham

Sarah Rieder, Methacton