Monday's Results

Boys' Basketball

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

Phila. Academy Charter 68, Franklin Towne 54

NONLEAGUE

Martin Luther King 78, Sankofa Freedom 36

Washington 76, World Communications 48

St. Joseph's Prep 69, Parkway Center City 40

Mercy Vocational 61, Morrisville 43

Christian Academy 61, Friends Select 42

Council Rock North 45, New Foundations 43

Conwell-Egan 59, North Penn 41

Girls' Basketball

UPPER DUBLIN TIP-OFF TOURNY

Central Bucks East 36, Upper Dublin 32

PUBLIC LEAGUE

Roxborough 45, Robeson 26

Rush 28, Kensington 20

Bodine 46, Science Leadership 25

NONLEAGUE

Girls High 24, Masterman 9

St. Basil 51, Little Flower 11

Christian Academy 46, Friends Select 13

Wrestling

NONLEAGUE

Overbrook 48, Phil-Mont Christian 18

Boys' Bowling

BICENTENNIAL LEAGUE

Holy Ghost Prep 4, Jenkintown 0

Girls' Squash

INTER-AC LEAGUE

Episcopal Academy 9, Penn Charter 0

Boys' Basketball Boxes

Public League Division E

Franklin Towne Charter 13 16 6 19 - 54

Phila. Academy Charter 15 20 13 20 - 68

FTC: Eric Anderson 8, Marcel Bosket 4, Cooper Gallagher 2, Joe Greenstein 2, Mike Heine 8, Christian Kahlert 2, Ethan Lugo 4, Chris Markley 2, Matt McCurdy 3, Brandon Seguinot 6, Cordelle Swinson 7, Christian Tulibacki 2, Mo'Naje Walker 4.

PAC: Bob Bivenour 2, Chris Cherry 5, Jeff Days 8, Cameron Gontek 8, Donald Hoffman 6, Jake King 2, Tyler Michels 15, Justin Pagan 14, David Price 4, Allen Remsey 4.

Nonleague

Parkway Center City 8 12 11 9 - 40

St. Joseph's Prep 20 19 16 14 - 69

PCC: Steven Calixte 2, Tamir Cooper 5, Tyron Davis 7, Tyrell Davis 1, Javon Ellis 2, Amir Hill 11, Dafally Kamara 1, Kareem Robinson 2, Jemal Sheppard 3, Tyrell Tillman 2, Magi Watson 4.

SJP: Pete Gayhardt 4, Brian Griffin 8, Alim Kamara 3, Anto Keshgegian 4, Darius Kinnel 12, John Kueny 2, Kyle Thompson 22, Evan Wall 10, Keith Williams 4.

World Communications 7 15 8 18 - 48

Washington 23 21 19 13 - 76

WC: Boone 10, Cherry 5, Cooper 4, Diggs 3, Myers 15, O'Neal 6, Smith 4.

W: Quadir Allen 7, Saleem Brown 7, Shaheed Fagan-Haynes 12, Devante Fox 3, Denelle Holly 2, Elijah Kiah-El 24, Kian McDowell 3, Jahi Randal 12, Alvin Williams 8.

Christian Academy 16 15 15 15 - 61

Friends Select 7 6 9 20 - 42

CA: Davier Daniels 3, Brit Hazelton 10, DeVon Howard 3, Donald Jones 4, Nahom Kenna 8, Marvin Logan 2, Tehran Phillips 2, Brandon Rochester 2, Jalen Scherrill 23, R.J. Walker 4.

FS: Elijah Berryman 8, Brendan Durst 19, Gabe McCarthy 7, Phil Sieg 6, Jacob Taranta 2.

Morrisville 6 12 7 18 - 43

Mercy Vocational 17 16 18 10 - 61

MV: Renaldo Askew 10, Nic Dameus 9, Nick Disantis 6, Delvy Francisco 8, Rafiq Griffin 3, Jymir Johnson-Gardner 13, Sean Scott 7, Chris Sisco 8.

Sankofa Freedom 4 15 10 7 - 36

Martin Luther King 17 27 17 17 - 78

SF: Bacon 4, Brown 4, Dabo 4, Dempsey 8, Devine 5, McKethan 5, Ross 4, Turner 2.

MLK: Nasir Bell 19, Shannon Bibbs 3, Qadir Burgess 13, Ishum Horn 5, Kahssian Kay 5, Nahim Lee 8, Jabri McCall 12, Ricardo Monteiro 2, Donte Moore 2, Rasool Samir 9.

Council Rock North 17 8 6 14 - 45

New Foundations 7 16 10 10 - 43

CRN: Matt Baniewicz 2, Will Desautelle 15, Noah Ehlin 2, Eric Levine 6, Matt McAlister 7, Tyler Nowmos 13.

NF: Keith Blassingale 26, Tariq Chambers 2, Ian Kennedy 5, Noah Lindsey 3, Nahzir Wilson 7.

Girls' Basketball Boxes

Upper Dublin Tip-Off Tourny

Central Bucks East 8 7 9 12 - 36

Upper Dublin 9 5 7 11 - 32

CBE: Bridget Birkhead 8, Megan Browne 6, Lapioli 2, Bailey McManus 3, Grace Stewart 6, Bri Talbot 7, Vetter 4.

UD: Demi Balasa 8, Ashley Barber 5, Josie Barrett 2, Allison Chernow 14, Nicole Kaiser 1, Maggie Weglos 2.

Public League

Kensington 0 4 8 8 - 20

Rush 14 4 9 1 - 28

K: Hill 13, Johnson 6, McKether 1.

R: Erin Hinchey 2, Keairah Massiah 17, Sarah Rodriguez 9.

Science Leadership 4 0 6 15 - 25

Bodine 13 17 10 6 - 46

SL: Deangelis 6, Harris 2, Kelly 4, Perkins 2, Tucker 11.

B: Tololupe Adekunle 2, Cosby 2, Tiana Garvin 12, Tanya Harp 5, Jaiqwendolyn Hosey 4, Amaya Moore 2, Richardson 2, Sabrina Rivera 2, Santiago 2, Kendra Stanford 13.

Robeson 3 5 8 10 - 26

Roxborough 2 17 13 13 - 45

R: M. Bullock 4, E. Pouncy 10, S. Sanders 12.

R: Zion Davis 9, Jamie Laumeister 10, Tamia Santiago 6, Shanelle Wright 20.

Nonleague

Friends Select 4 3 2 4 - 13

Christian Academy 11 15 12 8 - 46

FS: Elisa Adelphin 2, Amaia Collins 4, Dom Dondici 5, Zina Robbins-Maldonado 2.

CA: Dejah Burley-Chambers 2, Danay Cooks-Green 9, Cheyenne Dorsey 2, Grace Gormley 6, Lindsay Haseltine 13, Kaylah Robertson 4, Carli Sitkowski 6, Zoe Zhang 4.

Masterman 2 2 1 4 - 9

Girls High 8 3 9 4 - 24

M: Nikina Anderson 2, Sasha Brehouse 2, Ruby Johnston 3, Eliza Murphy 2.

GH: Cheyenne Brown 6, Nana Huang 5, Ebony Scott 4, Kyliah Singletary 9.

St. Basil 22 19 8 2 - 51

Little Flower 2 5 3 1 - 11

SB: Madison Comey 2, Katie Dougherty 2, Jules Gura 10, Natalie Kucowski 16, Karen Lapkiewicz 11, Jess Marino 2, Danielle McCurdy 2, Alyssa O'Mara 3, Maddie Riehman 3.

LF: Conway 3, Lemongelli 1, O'Neil 1, Passalacqua 2, Reith 2, Trahey 2.

Conwell-Egan 18 18 14 9 - 59

North Penn 5 15 7 14 - 41

C: Vinny Dalessandro 14, Daniel Green 7, Kar'ron Johnson 7, Greg Lutz 2, LaPri McCray- Pace 15, Jarrett Patman 2, Darien Simmons 9, James Thompson 3.

NP: Justin Cueto 3, Noah Kwortnik 3, Lance Lindsay-Ford 4, J.J. Melchir 17, A.J. Mitchell 2, Matt Pickford 12.

Tuesday's Schedules

Boys' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

MaST Charter at Calvary Christian, 4:30

Morrisville at Faith Christian, 7

Christopher Dock at Phil-Mont Christian, 7

Bristol at Plumstead Christian, 7

Church Farm at Valley Forge, 7

oly Ghost Prep at New Hope-Solebury, 7

CENTRAL LEAGUE

Marple Newtown at Garnet Valley, 7

Springfield (D) at Conestoga, 7

Penncrest at Lower Merion, 7

Strath Haven at Ridley, 7

Harriton at Haverford High, 7:30

Radnor at Upper Darby, 7:30

CHES-MONT LEAGUE

West Chester East at Kennett, 7:15

Unionville at W.C. Henderson, 7:15

WC Rustin at Downingtown West, 7:15

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Shipley at Academy of New Church, 5:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pope John Paul II at Upper Perkiomen, 7:30

Perkiomen Valley at Boyertown, 7:30

Methacton at Phoenixville, 7:30

Spring-Ford at Owen J. Roberts, 7:30

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Martin Luther King at MCS, 3:15

Del-Val Charter at Imhotep Charter, 5:30

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

West Philadelphia at Simon Gratz, 3:15

Sankofa Freedom at Southern, 3:15 Engineering and Science at Prep Charter, 3:15

Central at Bartram, 3:15

Northeast at Frankford, 3:15

Audenried at Ben Franklin, 3:15

Freire Charter vs. Boys' Latin, 3:30

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Overbrook at Kensington, 3:15

Robeson at Lincoln, 3:15

Olney at New Media Charter, 3:15

Mastery North at Fels, 3:15

ParkwayCC at Strawberry Mansion, 3:15

High School of Future at Sayre, 3:15

Prep Charter at Dobbins, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Palumbo at World Communications, 3:15

Masterman at Mastbaum, 3:15

Motivation at Esperanza, 3:15

Swenson at SLA-Beeber, 3:15

Randolph at Franklin Learning Center, 3:15

Roxborough at Edison, 3:15

Mastery South at KIPP DuBois, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

Maritime Academy at Bodine, 3:15

Science Leadership at CAPA, 3:15

Penn Treaty at Phila. Academy Charter, 3:15

Parkway West at Tacony Charter, 3:15

Elverson at Rush, 3:15

Mariana Bracetti at Franklin Towne, 3:15

Parkway Northwest at GAMP, 3:30

NONLEAGUE

La Salle at Haverford School, 3:45

Abington Friends at Penn Charter, 3:45

George School at Del-Val Friends, 3:45

Sanford (Del.) at Westtown, 5:15

Friends' Central at Perkiomen School, 5:30

West Catholic at Germantown Academy, 5:30

Barrack Hebrew at Springside Chestnut Hill, 6 Abington at Archbishop Carroll, 7

Interboro at Bonner-Prendergast, 7

Chichester at Truman, 7

Phelps at Malvern Prep, 7

Oxford at Rising Sun, 7

Upper Dublin at Central Bucks East, 7

Liberty at Norristown, 7

Archbishop Ryan at Constitution, 7

Reading at Coatesville, 7:15

Collegium Charter at Downingtown East, 7:15

Octorara at Pequea Valley, 7:30

Solanco at Sun Valley, 7:30

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Phil-Mont Christian at Plum. Christian, 3:45

Morrisville at Bristol, 7

Faith Christian at Jenkintown, 7

Christopher Dock at Delco Christian, 7

New Hope-Solebury at Lower Moreland, 7

CATHOLIC ACADEMIES

Gwynedd Mercy at Villa Joseph Marie, 5:15

CENTRAL LEAGUE

Marple Newtown at Garnet Valley, 5:30

Conestoga at Springfield (D), 7

Haverford High at Harriton, 7

Upper Darby at Radnor, 7

Lower Merion at Penncrest, 7:30

Ridley at Strath Haven, 7:30

CHES-MONT LEAGUE

Kennett at West Chester East, 7:15

Avon Grove at Oxford, 7:15

INTER-AC LEAGUE

Germantown Academy at Baldwin, 4

PENN-JERSEY LEAGUE

Solebury School at New Foundations, 4

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Boyertown at Perkiomen Valley, 7:30

Phoenixville at Methacton, 7:30

Spring-Ford at Owen J. Roberts, 7:30

Upper Perkiomen at Pope John Paul II, 7:30

Pottsgrove at Pottstown, 7:30

TRI-COUNTY LEAGUE

Perkiomen School at Collegium Charter, 3:45

NONLEAGUE

New Church at Barrack Hebrew, 3:45

Archbishop Carroll at Episcopal Acad., 3:45

West Catholic at Agnes Irwin, 3:45

Kimberton Waldorf at Penn Charter, 3:45

Friends' Central at Springside Chestnut Hill, 4

Westtown at St. Andrews, 4

George School at Princeton Day, 4

Springfield (M) at William Tennent, 5

St. Hubert at Mount St. Joseph, 5

Notre Dame at Villa Maria, 5

Upper Moreland at Sacred Heart, 5:15

Bensalem at Little Flower, 5:30

Pequea Valley at Octorara, 5:30

Cheltenham at Audenried, 6

Central Bucks South at Council Rock North, 7

Neshaminy at Central Bucks West, 7

Council Rock S. at Plymouth Whitemarsh, 7

Wissahickon at Pennridge, 7

West Chester Rustin at Upper Dublin, 7

Academy Park at Sun Valley, 7

Wilson at Great Valley, 7:15

Exeter at Coatesville, 7:15

Downingtown West at North Penn, 7:30

Upper Merion at Interboro, 7:30

Christiana at Penn Wood, 7:30