Thursday's Results

Boys' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Church Farm 47, Phil-Mont Christian 45

Plumstead Christian 55, MaST Charter 42

CHES-MONT LEAGUE

Great Valley 64, Unionville 45

Sun Valley 60, Kennett 51

Downingtown West 57, Bishop Shanahan 40

West Chester East 64, Avon Grove 53

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Spring-Ford 47, Methacton 31

Boyertown 56, Owen J. Roberts 48

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Imhotep Charter 66, Constitution 51

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Bartram 63, Sankofa Freedom 52

Ben Franklin 41, Engineering and Science 30

West Philadelphia 55, Central 47

Boys' Latin 57, Frankford 49

Northeast 68, Simon Gratz 57

Del-Val 70, Math, Civics and Sciences 58

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Parkway Center City 56, Fels 35

Mastery North 67, Lincoln 61

Sayre 61, Olney 37

Overbrook 59, Dobbins 46

Strawberry Mansion 2, Prep Charter 0 (forf.)

Kensington 58, High School of Future 33

Robeson 85, New Media Charter 50

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Mastbaum 59, Mastery South 31

Randolph 2, KIPP DuBois 0 (forf.)

Masterman 79, Edison 49

Motivation 72, Franklin Learning Center 30

Swenson 42, Esperanza 34

World Communications 58, Roxborough 57

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

GAMP 63, Rush 21

Maritime Academy 43, CAPA 25

Parkway NW 101, Phila. Academy Charter 65

Elverson 70, Science Leadership 68

Bodine 53, Mariana Bracetti 47

Tacony Charter 81, Franklin Towne Charter 37

Palumbo 66, SLA-Beeber 25

Parkway West 62, Penn Treaty 47

SUBURBAN ONE AMERICAN

Wissahickon 42, Springfield (M) 34

Cheltenham 51, Upper Merion 38

SUBURBAN ONE NATIONAL

Pennsbury 42, Abington 36

TRI-COUNTY LEAGUE

Collegium Charter 61, Barrack Hebrew 47

NONLEAGUE

Valley Forge 72, Kimberton Waldorf 22

Calvary Baptist 59, Salem 29

Academy Park 74, W.C. Henderson 41

Episcopal Academy 56, Shipley 41

Academy of New Church 57, Freire Charter 39

Pine Forge 46, Mercy Vocational 43

Holy Ghost Prep 62, Father Judge 61

U. Moreland 64, Springside Chestnut Hill 55

Martin Luther King 51, Penn Wood 44

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Christopher Dock 63, MaST Charter 26

Jenkintown 50, Plumstead Christian 17

New Hope-Solebury 46, Calvary Christian 27

Lower Moreland 49, Delco Christian 33

CATHOLIC ACADEMIES

St. Basil 51, Villa Joseph Marie 46

CHES-MONT LEAGUE

Great Valley 42, Unionville 33

Kennett 55, Sun Valley 32

Avon Grove 47, West Chester East 31

Bishop Shanahan 41, Downingtown West 25 Downingtown East 64, Coatesville 39

PENN-JERSEY LEAGUE

Mercy Vocational 45, Pine Forge 3

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Spring-Ford 56, Methacton 40

Perkiomen Valley 62, Pope John Paul II 48

PUBLIC LEAGUE

Kensington 33, Esperanza 19

SUBURBAN ONE NATIONAL

Abington 55, Pennsbury 28

NONLEAGUE

Collegium Charter 45, New Foundations 25 New Church 48, West-Mont Christian 40

Mount St. Joseph 55, West Chester Rustin 19

Archbishop Ryan 62, Nazareth Academy 44

Gwynedd Mercy 55, Souderton 28

Academy Park 51, Sacred Heart 34

Wrestling

NONLEAGUE

New Church 48, Lower Moreland 19

Boys' Bowling

BICENTENNIAL LEAGUE

Bristol 4, Jenkintown 0

Christopher Dock 4, Morrisville 0

CATHOLIC LEAGUE

Roman Catholic 4, Cardinal O'Hara 0

PUBLIC LEAGUE

Lincoln 4, Boys' Latin 0

Sayre 3, Furness 0

Rush 4, Furness 0

NONLEAGUE

Council Rock S. 3, Plymouth Whitemarsh 1

Girls' Bowling

BICENTENNIAL LEAGUE

Bristol 3, Jenkintown 1

Christopher Dock 4, Morrisville 0

CATHOLIC LEAGUE

Bonner-Prendergast 4, Conwell-Egan 0

NONLEAGUE

Plymouth Whitemarsh 4, Council Rock S. 0

Boys' Swimming

NONLEAGUE

Phoenixville 63, Twin Valley 31

Coatesville 59, Phoenixville 35

Coatesville 71, Twin Valley 23

Girls' Swimming

NONLEAGUE

Phoenixville 52, Twin Valley 42

Phoenixville 48, Coatesville 46

Coatesville 53, Twin Valley 41

Boys' Squash

INTER-AC LEAGUE

Haverford School 9, Malvern Prep 0

Girls' Squash

INTER-AC LEAGUE

Baldwin 9, Penn Charter 0

Episcopal Academy 9, Agnes Irwin 0

Boys' Basketball Boxes

Bicentennial League

Phil-Mont Christian 12 12 9 12 - 45

Church Farm 7 12 10 18 - 47

PC: Noah Baldez 12, David Giuliani 11, Sean Griffin 10, Matt Steiger 12.

CF: Kareem Hughes 2, Emmit Jefferies 4, Faustas Kulbickus 12, James Lawton 1, Fred Odhiamdo 19, Augustus Veniukevicius 9.

Plumstead Christian 7 22 11 15 - 55

MaST Charter 8 9 12 13 - 42

PC: Cam Capeci 19, Shane Curry 13, Carson Curry 2, Kyle Elton 6, Steve Haines 5, Artic Micheel 10.

MC: Mason Carr 2, Matt Carter 16, Colin Dever 18, Shane Henehan 3, Nick Vazquez 3.

Ches-Mont League

Great Valley 15 21 7 21 - 64

Unionville 3 13 16 13 - 45

GV: Paul Brophy 4, Will Buzan 10, Alex Capitano 16, Andrew Gal 18, Alex Girone 11, Alexander Roker 5.

U: Andrew Burich 2, Pat Clark 4, Austin Fullington 12, Kyle Goodier 9, Jared Hockenberry 3, Drew Menninger 8, Scottie Miller 2, Jordan Shasteen 5.

West Chester East 9 24 8 23 - 64

Avon Grove 9 19 11 14 - 53

WCE: JD Carroll 2, Reggie Loper 14, Zae Murrey 16, Jack Phelan 2, Steve Phelan 8, Tyrone Richardson 1, Milaj Singletory-Thomas 9, Kyle Smith 12.

AG: Andrew Brady 8, Tyler McCory 7, Brandon McCullough 5, Chris Mehosky 7, Destin Murphy 6, JB Petrison 3, Henry Quinn 8, Scooter Whiteside 5, Kevin Will 4.

Sun Valley 18 8 16 18 - 60

Kennett 10 21 6 14 - 51

K: Christian Beveridge 19, Matt Kelly 2, Ben Lesher 2, Parker Leto 1, Connor McGlone 9, Tyler Nunn 14, Sean Rodgers 2, Will Ward 2.

Pioneer Athletic Conference

Spring-Ford 6 13 14 14 - 47

Methacton 6 3 10 12 - 31

S: Nigel Cooke 11, Nestor Diaz 6, Charles Drummond 5, Matt Gnias 20, Cameron Reid 3, Charles Scalies 2.

M: J. Cardarelli 4, C. Jones 4, Malachaowski 4, P. O'Neill 9, S. Savage 10.

Boyertown 16 16 9 15 - 56

Owen J. Roberts 10 7 9 22 - 48

B: Jerry Kapp 11, Ben Longacre 8, Jack McCloskey 9, Tom Randall 4, Eric Spohn 11, Marcus Thomas 10.

OJR: Bradford 8, Davidheiser 3, A. McDougal 19, Praweckyj 2, Stuart 7, Walker 9.

Public League Division B

Northeast 11 18 19 20 - 68

Simon Gratz 18 16 10 13 - 57

N: Diante Cannon 14, Joshua Coleman 16, Daquan James 5, John Kirkpatrick 15, Nasir Wooden 18.

SG: Khanif Brown 9, Nasir Cambell 4, James Curtis 13, Jamal Goode 13, Rashon Johnson 6, Tyriek Meredith 9, Isiah Wallace 2, Gbago Washington 1.

Boys' Latin 15 12 12 18 - 57

Frankford 17 5 10 17 - 49

BL: Ibrahim Ahmad 6, Cameron Gardner-Nicholson 8, Jameer Killing 2, Jelani Mauge 11, Tim Moore 1, Julian Morris 11, Jabril Noble 1, Gus Sephes 16, Chris Slater 1.

F: Jermaine Bent 3, Francisco Campo 6, Seydou Cisse 8, Nahmeer East 2, Jose Espinosa 2, Frankie Okpala 15, Anthony Rodriguez 12, James Wilson 1.

Sankofa Freedom 9 11 25 7 - 52

Bartram 19 15 16 13 - 63

SF: Bacon 13, Brown 18, Dabo 5, Dempsey 4, Devine 6, Ross 3, Turner 3.

B: Bullock 5, Shaheed Dauron 2, Jameel Flester-Bey 8, Javon Flynn 7, Sharif Goff 20, Gregory Kercy 3, D'Angelo Paige 1, Darnell Ransom 1, Ali Sharif 4, Tyjai Thompson 12.

Eng. and Science 9 2 11 8 - 30

Ben Franklin 11 3 10 17 - 41

EaS: Haneef Abdul Ahad 3, Robert Dubose 10, Kyree Hence 4, Elliot Mason 2, Keinan Oxner 10, Da'juan Ruff-Kelly 1.

BF: Keyon Boykin 3, Khawaajah Carr 5, Bryan Harvey 4, Marquise Horton 9, Mike Kane 2, Amir Mason 3, Isaiah Wilmore 9, Omar Young-Jordan 6.

Math, Civics, Sciences 17 7 16 18 - 58

Del-Val Charter 17 10 17 26 - 70

MCaS: Malik Archer 20, Edward Croswell 1, Nasir Cunningham 13, Tymair Johnson 7, Saheed Peoples 10, Kwahzere Ransom 7.

DC: Antwain Butler 12, Dwayne Coleman 10, Waheem Lowman 4, Wade Lowman 4, Makhi Morris 30, Semaj Motley 8, Rashae Nixon 2.

West Philadelphia 15 11 16 13 - 55

Central 6 12 16 13 - 47

WP: Maxwell Brown 3, Latrell Carroll 6, Davin Dicks 2, Malik Lorenzano 11, Stephon Maddox 9, Rashaan Perrin 10, Iahmer Rahem 3, Jabbar Shy 11.

C: Danny Holdsman 5, Tyler Jefferson 16, Thomas Saju 14, Kyle Spaulding 3, Brandon Taylor 6, Mike Vidra 3.

Public League Division C

Fels 3 12 12 8 - 35

Parkway Center City 16 10 10 20 - 56

F: Bertand 10, Boyd 9, Mantalus 2, McFarlane 2, Snead 6, Tuberville 4, Wilson 2.

PCC: Tymir Cooper 6, Javon Ellis 3, Amir Hill 12, Vafally Kamara 2, William McNair 11, Rio Reavis 3, Jemal Sheppard 15, Maqi Watson 4.

Lincoln 10 14 15 22 - 61

Mastery North 16 17 15 19 - 67

L: Blair Bowes 9, Darrion Childs 12, Nassir Coleman 7, Aiezel Pichardo 4, Saheer Robinson 11, Daquan Ross 1, Marlon Sharpton 17.

MN: Andre Allen 14, Jalan Catlett 7, Asa Kitchen 17, Rahmir Moore 1, Deaquon Plowden 22, Rodney Ross 2, Eric Spann 5.

Kensington 20 8 18 12 - 58

High School of Future 5 7 6 15 - 33

K: Dajaure Hallman 7, Tim Jackson 4, Dimere Johnson 3, Vernell Nelson 6, Charles Smith 17, Keith Smith 17, Sadiq Walker 4.

HSoF: Tashem Anderson 4, Jahleel Bennett 4, Justin Billups 1, Jermaine Burke 2, Gutierrez 2, Jones 2, Markel McCoy 3, Jackie White 15.

Sayre 14 16 19 12 - 61

Olney 5 12 6 14 - 37

S: Bryant Baites 4, Nasir Blanden 14, N. Burgess 6, Everett-Bey 6, Daquan Thomas 11, Brandon White 20.

O: John Beccles 6, Abdiel Ortiz 2, Miguel Ramirez 6, Miguel Roman 8, Kaleem Scott-Clark 1, Brandon Young 14.

New Media Charter 8 10 20 12 - 50

Robeson 25 25 18 17 - 85

NMC: Erin Anderson 9, Quinton Archie 3, Mark Cross 8, Yasir Harris 13, Justin Stewart 4, Marquise Vanlandingham 7, Tyree Wheeler 6.

R: Devon Braxton 7, Nasir Cassel 12, Daiquan Copeland 12, Quadir Croston 17, DJ French 4, Mark Greene 9, Musa Harrison 2, Walter Hester 6, Ray Hundley 2, Will Hundley 8, Thomir Jackson 5, Jahleel Johnson 1.

Dobbins 6 16 14 10 - 46

Overbrook (Pa.) 11 9 20 19 - 59

D: Jovone Bowie 2, Tariq Boyer 2, Tyzja Faison 18, Nizja Faison 14, Jaron Flowers 5, Brandon Smith 5.

O(: Massi Allen 8, Dhymeir Hartage 1, Gary Hawes 12, Dahmere Jackson 2, Jacquil Madison 14, Daevon Ravenell 14, Ronald Watkins 8.

Public League Division D

Esperanza 9 6 4 15 - 34

Swenson 14 6 7 15 - 42

E: Andros Adomo 2, Victor Alicia 4, Samir Graham 16, Ricardo Hernendoz 4, Carlos Morales 2, Obed Ramos 4, Kelvin Vazquez 2.

S: Zaheir Bond 6, Ryan Bradley 12, Billy Devine 6, Tarell Patterson 9, Jose Reyes' 1, Roshique Roland 8.

Edison 11 18 7 13 - 49

Masterman 21 17 21 20 - 79

E: Yochua Diaz 2, Bruce Ham 6, Jahlil Mitchell 12, William Moore 4, Nate Rodriguez 7, Angel Rosado 11, Cameron Scales 4, Lance Wilson 3.

M: Joe Eapen 3, Jackson Foltz 5, Seamus Gleason 8, Maurice Scott 18, Liam Shanahan 16, Jesse Turkson 18, Gary Williams 3, Jack Winner 8.

Franklin LC 11 9 4 6 - 30

Motivation 9 14 29 20 - 72

FLC: Amado Ba 2, Daniel Brown 1, Cubair Cruse 2, Tamir Dickerson 2, Tyler Johnson 8, Shaheed Muhammad 4, D.J Traore 3, Tahmir Wade 8.

M: Rasjay Bettis 1, Zamir Boyd 8, Koder Dembele 2, Richelieu Dorleh 5, Jaimer Graves 7, Dequen Harvey 6, Isaiah Lewis 14, Shad Lino 13, Malik Redmond 2, Jamel Richardson 11, Aaron Seward 3.

World Comm. 17 16 13 12 - 58

Roxborough 16 13 18 10 - 57

WC: Jameir Flemming 9, Reggie Jackson 23, Quadir McNeil 8, Shakur Myers 6, Kareem O'Neal 3, Samuel Sams 6, Nasir Slaughter 3.

R: Hanif Alexander 20, Wallace Dunbar 3, Jovan Hammond 8, Tymir Spruel 4, Eric Washington 8, Terrell Williams 4, Isaiah Woodard 6, Jerome Wright 4.

Mastbaum 14 10 17 18 - 59

Mastery South 8 8 8 7 - 31

M: Damere Carr 5, Karee Davis-Combs 10, Naasir Dorsey 3, Steven Gamble 8, Jamar Hamilton 2, Kyseem Johnson 8, Taiquan Jones 2, Yasier Mabery 3, Isaiah Reynolds 5, Isaiah Watson 13.

MS: Boykins 2, Butler 8, Clark 8, Falligan 9, Reid 4.

Public League Division E

GAMP 20 19 21 3 - 63

Rush 8 5 4 4 - 21

G: Alex Grey 2, Quadir Hargrove 28, Deverris Stuckey 18, Matt Ventus 6, Will Whiteley 5, Jared Williford 4.

R: Casoll 3, David 6, Hughes 4, Kvateh 7, Phan 1.

Elverson 19 16 16 19 - 70

Science Leadership 10 20 14 24 - 68

E: Kevin Balmores 10, Jajuan Garrett 17, Khasim Jones-Turner 2, Shariff Littles-Robinson 4, Thomas Page 7, Korey Parrott 3, Davan Perry 12, Jeremiah Steiniger 19, Andrew Wright 17.

SL: Adam Cavalier 16, Lewis Ford 26, Christian Moore 10, Ben Simon 18, Joaquin Thomas 2.

Bodine 16 3 20 14 - 53

Mariana Bracetti 14 8 18 7 - 47

B: Terrel Brent 20, Tyaron Hawkins 6, Derrick McLean 14, Sidi Thiam 1, William Tukes 4, Shyere Weems 8.

MB: Anthony Carpio 3, James Dumont 2, Azeem Fletcher 8, Darrell Long 10, Josh Marrero 19.

SLA-Beeber 4 7 6 8 - 25

Palumbo 20 24 16 6 - 66

S: Dashown McIntosh 2, Shaelin Nixon 6, Jaylyn Pope 2, Michael Vinson 5, Kevin Williams 8, Darvell Williams 2.

P: Myles Carter 20, Rahee Ellis 7, Saadiq Jones 18, Khalil Kyle 4, Tavion Mack 4, Laquon Preston 6, Justin Reiph 7.

Parkway West 11 15 17 19 - 62

Penn Treaty 11 4 19 13 - 47

PW: Khalief Hester 12, Devon Perkins 2, Mekiel Pryor 4, Donald Rollerson 5, Deon Sloan-Hughes 2, Anthony Tucker 8, Noah Walker 12, Manny Wortham 17.

PT: Shykeim Bailey 10, Isiaha Frazier 6, Martin Morales 8, Kendal Watson 15, Quamir White 8.

Franklin Towne Charter 9 4 13 11 - 37

Tacony Charter 18 31 4 28 - 81

FTC: Eric Anderson 3, Marcel Bosket 2, Cristian Diaz 2, Cooper Gallagher 8, Joe Greenstein 2, Mike Heine 9, Chris Markley 2, Matt McCurdy 3, Cordelle Swinson 6.

TC: Robert Barner 4, Alex Carrion 2, Marcos Gonzaies 2, E'drise Hightower 15, Josh Hudson 2, Daryl Hughes 4, Corchado Kente 19, Javon McClain 8, Widchard Saustin 6, Basir Speller 2, Justin Steers 17.

Phila. Academy Charter 9 24 18 14 - 65

Parkway Northwest 25 23 30 23 - 101

PAC: Bob Bivenour 4, Chris Cherry 10, Jeff Days 4, Cameron Gontek 4, Jake King 4, Tyler Michels 21, Justin Pagan 10, David Price 3, Allen Remsey 5.

PN: Corey Barrow 2, Vernon Garvin 2, Harris 2, Martin Hutchins 25, Hanif Islam 12, Naire McNeil 8, Khalif Medley 4, Marquise Moore 10, Terrell Pegues 2, Mohammed Semega 2, Bruce Young 32.

Suburban One American

Wissahickon 8 14 6 14 - 42

Springfield (M) 3 12 8 11 - 34

W: Noah Curran 12, Shane Ford 6, Zach Gelman 9, Marlyn Johnson 2, Max Rapoport 3, Zach Reiner 10.

S(: Larry Clark 7, Ryan Daley 11, Mike Goodson 4, Kharee Hopkins-Vey 3, Quentin Johnson 9.

Cheltenham 16 19 5 11 - 51

Upper Merion 10 6 11 11 - 38

C: Amad Bickley 2, Jack Clark 2, Amir Lewis 7, Brandon Mack 4, Trevonn Pitts 9, Justin Sutton 8, Maurice Valentine 3, Anthony White 6, Khalil White 10.

UM: Jordyn Adegun 4, Matt Faw 13, Isaiah Graham-Mobley 5, Ethan Miller 11, Aidan Newell 2, Andrew Persaud 3.

Suburban One National

Abington 5 8 6 17 - 36

Pennsbury 8 11 5 18 - 42

A: Brian Close 4, Eric Dixon 13, Robbie Heath 6, B.J. James 4, Lucas Monroe 1, Joe O'Brien 4, D. Wessels 1, Robert Young 3.

P: Isaiah Carpenter 12, Rob Daly 6, Mark Flagg 6, Addison Howard 6, Tyler Sessa-Reeves 9, Vaughan Ward 3.

Tri-County League

Barrack Hebrew 4 6 14 23 - 47

Collegium Charter 17 16 19 9 - 61

BH: Elliot Bernstein 17, Gabe Bryant 6, Benjie Joffe 6, Josh Jutcovich 2, Zach Lipstein 7, Joey Rudoler 3, Sammy Turk Tolub 2, Yosi Weitzman 4.

CC: Chris Berardi 2, Gary Grove 15, Marcell Lawrence 10, Sahmere Miller 2, AJ Mitchell 1, Ahmadu Sarnor 14, Max Shiel 9, Zhion Wesley 8.

Nonleague

Kimberton Waldorf 0 9 7 6 - 22

Valley Forge Military 19 26 19 8 - 72

KW: Ian Conway 3, Daniel Devan 2, Jimmy Shao 13, Jake Sicherman 4.

VFMA: Kai Amen-Ra 12, Myles Bunyon 5, Ibrahim Bussey 6, Will Colleran 11, Abraham Deng 15, Max Kauffman 4, Tarique Ryans 19.

Shipley 5 9 13 14 - 41

Episcopal Academy 12 13 13 18 - 56

S: Kiyon Hardy 9, Ronan Higgins 1, Arvelle Jones 7, Micah Salamon 3, Sam Sessoms 17, Peter Sobelman 4.

EA: Nick Alikakos 22, Conner Delaney 6, Colin Phillips 2, Jermaine Rhoden 2, Kyle Sacchetta 10, Matt Woods 14.

Freire Charter 16 4 11 8 - 39

New Church 13 10 21 13 - 57

FC: Cymir Butler 6, Lavon Edwards 8, Kadear Johnson 19, Devon Johnson 6.

AoNC: Justin Anderson 7, Matt Cotton 19, Markus Littles 15, Tim Spencer 5, Louie Wild-DiOrio 11.

Pine Forge 8 19 10 9 - 46

Mercy Vocational 15 15 8 5 - 43

PF: Isaiah Egziabher 4, Michael G 7, Tony Gurdon 14, Que Haden 5, Michael W 4, Mark Washington 12.

MV: Renaldo Askew 4, Adonis Davis 7, Rafiq Griffin 7, Jymir Johnson-Gardner 14, Sean Scott 2, Chris Sisco 9.

Springside Chestnut Hill 11 10 17 17 - 55

Upper Moreland 15 15 17 17 - 64

SCH: Conor McAdoo 8, Zuri Peyton 4, Sean Simon 35, CJ Sweitzer 8.

UM: Brossman 5, Coyle 3, Decker 5, Lyons 2, B. O'Donnell 19, Stone 15, Washington 15.

Salem 6 8 11 4 - 29

Calvary Baptist 17 16 10 16 - 59

S: Ben Avery 10, Matt Devoll 4, Chris Gerald 4, Steve Lutz 1, Justin Rosak 6, Dan Zimmerman 4.

CB: Mike Dougherty 6, Matt Fairchild 6, Luke Faucette 6, Drew Gahman 2, Gavin He 6, Joey Hodnett 10, Donald Miller 7, Brad Nobilini 7, Joey Pisano 3, David Robinson 6.

Academy Park 12 22 25 15 - 74

W.C. Henderson 6 12 9 14 - 41

AP: Jawan Collins 17, DeAndray Covert 8, Nassan Garrison 11, Duwaine Jenkins 2, Holly Laoveano 3, Mike Satimeahin 4, Nick Simmons 9, Nakim Stokes 16, Shymere Stroud 4.

WH: Ryan Brida 1, Naseem Burkf 2, Matt DiNacci 4, Dom Palmer 1, Adrien Piel 7, Archer Rymiszewski 4, Jack Saulino 7, Chuck Smith 15.

Martin Luther King 15 14 7 15 - 51

Penn Wood 6 16 10 12 - 44

MLK: Nasir Bell 11, Qadir Burgess 3, Kahssian Kay 6, Nahim Lee 3, Jabri McCall 14, Jakwon McQueen 2, Ricardo Monteiro 6, Rasool Samir 6.

PW: Rashad Anderson 4, Pernell Ghee 6, Jordan Johnson 2, Kairi Jones 8, Javon Lindsey-Terrell 4, Calvin Melton 8, Vincent Smalls 12.

Father Judge 11 17 14 19 - 61

Holy Ghost Prep 12 15 15 20 - 62

FJ: Quinn DeNofa 2, Justin Fleming 23, Matt O'Connor 4, Lance-Amir Paul 3, Mike Power 1, Quincy Reed 14, Marc Rodriguez 14.

HGP: Aiden Bauer 6, Jack Coolahan 21, Luke McDonald 1, Mike McFadden 19, Julian Turner 12, Ryan Wade 3.

Girls' Basketball Boxes

Bicentennial League

New Hope-Solebury 20 10 10 6 - 46

Calvary Christian 2 7 5 13 - 27

NH: Karli Burns 4, Bella DeVito 4, Maggie Dougherty 7, Julianna Holland 6, Kelly Hyland 4, Jordyn Sherman 2, Toni Suler 13, Sarah Wilson 2, Jessica Zimmerman 4.

CC: Alainis Baptiste 2, Meghan Barish 4, Julia Cervone 3, Amelia Johnson 2, Mary Pelullo 8, Tori Stum 2, Melanie Werner 6.

Plumstead Christian 6 2 2 7 - 17

Jenkintown 17 18 13 2 - 50

PC: Celene Desko 9, Erin Haynes 3, Chloe Kent 2, Kyra Paillex 2, Rain Zhong 1.

J: Caroline Arena 7, Sabrina Griffin 2, Georgia Griffin 4, Adirah Harris 4, Natalie Kolb 6, Mia Kolb 5, Ashley Kremp 2, Jennifer Kremp 10, Amelia Mulvaney 10.

Delco Christian 11 8 4 10 - 33

Lower Moreland 16 10 16 7 - 49

DC: Emma Ellsworth 5, Siani McNeil 20, Claudia Norton 2, Shirley Piotrowski 4, Alex Thompson 2.

LM: Jordan Cohen 2, Erica Fleck 3, Lauren Killion 15, Rachel Millan 23, Erin Przybylinski 3, Gianna Venafra 3.

Christopher Dock 19 18 16 10 - 63

MaST Charter 3 8 5 10 - 26

CD: Brooke Bozarth 2, Sabrina Demetrius 2, Nicole Ford 8, Emily Groarke 11, Lanae Hunsberger 8, Olyvia Longacre 8, Carsyn McClosky 6, Brianna Stoner 3, Kate Strickland 4, Megan Swintosky 6, Gintare Tamulyte 5.

MC: Leanne Carvalho 1, Katelyn Fowler 2, Allyson Holtz 10, Amaya Vazquez-Natale 10, Tracy Wilson 3.

Catholic Academies

Villa Joseph Marie 6 17 12 11 - 46

St. Basil 12 13 12 14 - 51

VJM: Dumsie Ebo 8, Olivia Eife 2, Julia Hagan 13, Ari Javardian 2, Emily Keehfuss 15, Marisa Morano 6.

SB: Erin Buckley 2, Katie Dougherty 2, Jules Gura 7, Lyndsay Joyce 8, Natalie Kucowski 20, Karen Lapkiewicz 9, Maddie Riehman 3.

Ches-Mont League

Unionville 8 7 8 10 - 33

Great Valley 10 7 8 17 - 42

U: Sofia Detweiler 2, Julie Lattari 2, Sam Pancoast 15, Grace Schrof 4, Maddie Shanahan 10.

GV: Stephanie Aker 10, Sadie Buzan 9, Emma D'Imperio 4, Maggie Flynn 2, Christina Porreca 9, Ashlyn Smith 8.

Kennett 6 15 20 14 - 55

Sun Valley 5 8 9 10 - 32

K: Vicky Gallivan 6, Caroline Hertz 10, Miranda Hill 19, Melissa Houck 8, Jess Hussey 6, Andrea Prestianne 6.

SV: Ally Giannakarios 2, Claire Howley 3, Maya Jacyzyn 13, Julia Kaufield 1, Kate Lannon 9, Rachel Miller 4.

Downingtown East 16 15 18 15 - 64

Coatesville 7 11 7 14 - 39

DE: Aryah Aungst 5, Katelyn Crum 7, Lindsay Kent 8, Laura Ochsner 12, Elise Person 4, Erin Phelan 4, Dani Tyrell 4, Paige Warfel 18, Nicole Welker 2.

C: Zadae Bookman 7, Olivia Ellzy 2, Sarah Huston 1, Dee Dee Irwin 13, Sasha Jemison 3, Megan Stanton 3, Zhariah Torres 8, Destini Wood 2.

Bishop Shanahan 2 14 15 10 - 41

Downingtown West 9 4 7 5 - 25

BS: Abby Bailey 2, Kelly Baisle 4, Ciara Ford 10, Mikayla Maxwell 4, Sammie McCarter 13, Grace Phillips 3, Courtney Worley 5.

DW: Tahnay Boggs 4, Halle Brown 4, Heather Camden 5, Lindsay Kuhn 2, Zian Nassani 1, Hannah Supplee 9.

Avon Grove 14 10 15 8 - 47

West Chester East 2 14 8 7 - 31

AG: Regan Cook 7, Kate Day 5, Katie Griffith 8, Katie Lengel 5, Jessie Richardson 6, Chandler Salley 7, Sara White 8, Morgan Whiteside 1.

WCE: Kaitlin Boyle 5, Cindy Clark 4, Caitlin Culbertson 8, Caroline Lewis 3, Destiny Maxwell 3, Marissa McDonald 7, Jenna Phillips 1.

Penn-Jersey League

Pine Forge 1 0 2 0 - 3

Mercy Vocational 12 8 17 8 - 45

PF: Sterlin 1, Kayla Wilson 2.

MV: Eliasha Bagwell 4, Jordyn Davis 7, Gabrielle Edwards 5, Victoria Noel 12, Essence Shaw 17.

Pioneer Athletic Conference

Methacton 9 12 10 9 - 40

Spring-Ford 16 15 11 14 - 56

M: Jackie Cerchio 9, Jenna Cooper 8, Ryan DeOrio 9, Olivia Pennypacker 2, Sydney Thompson 4, Jillian Zerbe 8.

S: Juliana Alessandroni 2, Maddie Haney 10, Molly Hynes 1, Diane Nicholson 11, Amy Roth 2, Sydney Wagner 19, Emily Walker 11.

Perkiomen Valley 11 18 14 19 - 62

Pope John Paul II 5 7 15 21 - 48

PV: KT Armstrong 25, Bridgette Bonjo 7, Taylor Hamm 5, Megan Jonassen 12, Nikki Marino 2, Hanan Richmond 9, Tori Walter 2.

PJPI: Annie Kohutka 6, Stephanie Petery 8, Monica Rapchinski 9, Gabby Troisi 14, Rachel Yerger 11.

Public League

Kensington 10 13 6 4 - 33

Esperanza 6 5 5 3 - 19

K: Shania Hill 18, Brooklyn Johnson 4, Adaira McKether 2, Shania Patterson 2, Ashley Sanchez 7.

E: A. Desamar 2, Selena Lauterborn 7, K. Paulino 2, S. Pineda 2, Jailene Rivera 6.

Suburban One National

Pennsbury 5 5 6 12 - 28

Abington 14 14 17 10 - 55

P: Niasia Boone 1, Sydney Buel 16, Kate Mix 7, K. Wick 2, A. Wick 2.

A: Jordyn Allen 7, Kassondra Brown 6, Samantha Brusha 2, Britney James 8, Cameron Lexow 3, Miranda Liebtag 2, Samantha Lochner 7, Lizzie O'Leary 8, Leah Simmons 12.

Nonleague

West Chester Rustin 6 2 9 2 - 19

Mount St. Joseph 15 13 18 9 - 55

WCR: Eller 3, Erin Gallagher 10, Lexi Zavitsky 6.

MSJ: Caitlyn Cunningham 17, Grace Gelone 4, Keirin Glowacki 2, Julie Hoover 2, Kristen Lucas 8, Libby Tacka 17, Sarah Wills 5.

New Church 10 10 14 14 - 48

West-Mont Christian 14 6 17 3 - 40

AoNC: Christine Daum 3, Arabella Guzman-Baker 9, Riann Kolb 9, Alexis Nakos 20, Tyra Walken 7.

WC: Hallman 2, Matk 4, O Miller 14, J Miller 18, Stinson 2.

Archbishop Ryan 22 18 15 7 - 62

Nazareth Academy 5 12 17 10 - 44

AR: Annie Cashman 2, Shannon Glenn 18, Monee Moore 5, Sarah Ostaszewski 7, Emily Ostaszewski 10, Kate Ostaszewski 1, Taliyah Rahman 7, Ashley Smink 12.

NA: Cecila Cianci 5, Sydney Corcoran 5, Jacki Dollard 8, Nikki Koval 4, Rachel Mullins 5, Becca Rhoades 11, Kalie Soulsby 6.

Gwynedd Mercy 20 13 10 12 - 55

Souderton 5 7 8 8 - 28

GM: Maggie Cameron 3, Mary Claire Casey 2, Brigit Coleman 8, Erica DeCandido 23, Megan Dougherty 5, Lizzy Ferguson 4, Carly Heineman 6, Danielle Senour 4.

S: Alana Cardona 8, Tori Dowd 6, Sami Falencki 3, Krista Schneider 8, Megan Walbrandt 3.

Collegium Charter 8 16 9 12 - 45

New Foundations 10 11 1 3 - 25

CC: Kiara Brown 4, Kiana Brown 16, Maimuna Kenneh 11, Gillian Schlenner 14.

NF: Kviah Breazeale 9, Milia Johnson 8, Kate Miller 2, Jen Mullen 6.

Sacred Heart 1 7 12 14 - 34

Academy Park 17 12 18 4 - 51

SH: Kayla Cecchine 2, Lauren Kilroy 5, Jess McTaggart 5, Elleen Plombino 9, Madison Schinder 11, Sami Smith 2.

AP: Elisha Henandez 14, Shantalay Hightower 10, Raven-Monet Kemper 11, Trea-sure Ketter 10, Teray Mason 2, Riley Street 4.

Friday's Schedules

Football

PIAA CLASS AAA SEMIFINALS

Imhotep vs. Saucon Valley at Bethlehem, 7

Boys' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Calvary Christian at Devon Prep, 7

Faith Christian at Christopher Dock, 7

Jenkintown at Morrisville, 7

Phil-Mont Christian at Delco Christian, 7

Lower Moreland at Church Farm, 7

Valley Forge Military at Holy Ghost Prep, 7

CENTRAL LEAGUE

Conestoga at Garnet Valley, 7

Strath Haven at Harriton, 7

Haverford High at Lower Merion, 7

Penncrest at Marple Newtown, 7

Upper Darby at Ridley, 7

Radnor at Springfield (D), 7:30

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

George School at Friends Select, 4

Friends' Central at Abington Friends, 8

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pottsgrove at Phoenixville, 7:30

Pope John Paul II at Perkiomen Valley, 7:30

Upper Perkiomen at Pottstown, 7:30

SUBURBAN ONE AMERICAN

Plymouth Whitemarsh at Upper Moreland, 7

Norristown at Upper Dublin, 7

Wissahickon at Springfield (M), 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks East at Pennridge, 7

Central Bucks West at Quakertown, 7

Central Bucks South at North Penn, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Council Rock North at William Tennent, 7

NONLEAGUE

Central at Glen Mills, 3:30

Phila. Acad. Charter at New Foundations, 3:45

St. Joseph's Prep at Malvern Prep, 4

Masterman at High School of Future, 4:30

Tacony Charter at MaST Charter, 5:30

Southern at Imhotep Charter, 5:30

Eastern University Charter at Dobbins, 6

Ben Franklin at La Salle, 6:30

Penn Charter at Lansdale Catholic, 7

GONZAGA DC CLASSIC

Roman Catholic vs. Coolidge (DC) , 6:45

PEDDIE SCHOOL INVITATIONAL

Phelps vs. Lawrenceville, 3:30

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Bristol at Phil-Mont Christian, 6

CENTRAL LEAGUE

Harriton at Strath Haven, 5

Conestoga at Garnet Valley, 5:30

Springfield (D) at Radnor, 7

Ridley at Upper Darby, 7

Lower Merion at Haverford High, 7:30

Marple Newtown at Penncrest, 7:30

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Academy of New Church at Shipley, 5:30

Friends' Central at Abington Friends, 6:30

Germantown Friends at Westtown, 7

INTER-AC LEAGUE

Episcopal Acad. at Springside Chestnut Hill, 4

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Owen J. Roberts at Boyertown, 7:30

Pottstown at Upper Perkiomen, 7:30

Phoenixville at Pottsgrove, 7:30

PUBLIC LEAGUE

Engineering & Science at Franklin Towne, 3:15

Lincoln at Audenried, 3:15

Palumbo at Bodine, 3:15

Math, Civics & Sciences vs. Central, 3:15

Northeast at Science Leadership, 3:15

Bartram at Imhotep Charter, 3:15

Simon Gratz at Mastery North, 3:15

Freire Charter at Ben Franklin, 3:15

Del-Val Charter at Parkway Center City, 3:15

Overbrook at Frankford, 3:15

Robeson at Prep Charter, 3:15

Girls High at Motivation, 3:15

Franklin Learning Center at Parkway W, 3:15

Phila. Academy Charter at Future, 3:15

Mastery South at Southern, 3:15

Swenson at West Philadelphia, 3:15

Sankofa Freedom at Mariana Bracetti, 3:15

Dobbins at Parkway Northwest, 3:15

Roxborough at New Media Charter, 3:15

Sayre at Masterman, 3:15

Martin Luther King at Fels, 3:15 Strawberry Mansion at Edison, 3:15

Elverson at String Theory, 3:15

Rush at Penn Treaty, 3:15

Washington at Mastbaum, 3:15

Tacony at World Communications, 3:15

Olney at Maritime Academy, 3:15

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Moreland at Plymouth Whitemarsh, 7

Upper Dublin at Norristown, 7

Springfield (M) at Wissahickon, 7

Upper Merion at Cheltenham, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Pennridge at Central Bucks East, 7

Quakertown at Central Bucks West, 7

North Penn at Central Bucks South, 7

Hatboro-Horsham at Souderton, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

William Tennent at Council Rock North, 7

Council Rock South at Truman, 7