Friday's Results

Football

PIAA CLASS AAA SEMIFINALS

Imhotep Charter 72, Saucon Valley 27

Boys' Basketball

GONZAGA DC CLASSIC

Roman Catholic 90, Coolidge (DC) 41

MCBRIDE TOURNAMENT

Hill School 65, Academy of New Church 52

PEDDIE SCHOOL INVITATIONAL

Phelps 68, Lawrenceville 64

READING TIP-OFF SHOWCASE

Archbishop Wood 67, Reading 59

WALKER INVITATIONAL

Germantown Academy 95, Sandy Spring 56

BICENTENNIAL LEAGUE

Faith Christian 58, Christopher Dock 46

Jenkintown 59, Morrisville 19

Holy Ghost Prep 52, Valley Forge Military 40

CENTRAL LEAGUE

Conestoga 72, Garnet Valley 55

Strath Haven 49, Harriton 48

Lower Merion 56, Haverford High 48 (OT)

Ridley 53, Upper Darby 40

Radnor 44, Springfield (D) 40

CHES-MONT LEAGUE

Bishop Shanahan 85, Kennett 83

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

George School 56, Friends Select 39

Friends' Central 72, Abington Friends 43

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Phoenixville 67, Pottsgrove 46

SUBURBAN ONE AMERICAN

Plymouth Whitemarsh 79, Upper Moreland 42

Norristown 55, Upper Dublin 46

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Hatboro-Horsham 57, Souderton 40

Pennridge 58, Central Bucks East 46

Central Bucks West 61, Quakertown 41

SUBURBAN ONE NATIONAL

Council Rock North 60, William Tennent 39

NONLEAGUE

West Catholic 75, World Communications 73

Motivation 47, Sun Valley 40

Central 53, Glen Mills 44

St. Joseph's Prep 51, Malvern Prep 46

Masterman 66, High School of Future 53

Tacony Charter 65, MaST Charter 63

Dobbins 59, Eastern University Charter 45

La Salle 57, Ben Franklin 47

Penn Charter 57, Lansdale Catholic 37

Girls' Basketball

DELCO CHRISTIAN INVITATIONAL

Atlantic Christian 55, Christian Academy 31

Delco Christian 51, Gloucester Christian 10

GA WINTER CLASSIC

Mercersburg Acad. 58, Pope John Paul II 32

Germantown Academy 57, Hun School 14

SHE GOT GAME TOURNAMENT

Incarnate Word (Mo.) 47, Abington 46

SOLEBURY SCHOOL TOURNAMENT

Pennington 56, Perkiomen School 34

SPARTAN CLASSIC

Solebury School 51, Calv. Christian (N.J.) 24

BICENTENNIAL LEAGUE

Phil-Mont Christian 66, Bristol 19

Faith Christian 38, Morrisville 33

CENTRAL LEAGUE

Harriton 53, Strath Haven 21

Garnet Valley 47, Conestoga 36

Springfield (D) 48, Radnor 41

Ridley 49, Upper Darby 22

Haverford High 48, Lower Merion 40

Penncrest 40, Marple Newtown 26

CHES-MONT LEAGUE

Bishop Shanahan 93, Kennett 76

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Shipley 69, Academy of New Church 23

Friends' Central 45, Abington Friends 43

Westtown 33, Germantown Friends 29

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Boyertown 51, Owen J. Roberts 22

Pottsgrove 47, Phoenixville 41 (OT)

PUBLIC LEAGUE

Engineering & Science 34, Franklin Towne 31

Audenried 57, Lincoln 13

Bodine 51, Palumbo 44

Northeast 38, Science Leadership 28

Imhotep Charter 76, Bartram 40

Mastery North 62, Simon Gratz 12

Ben Franklin 33, Freire Charter 31 (OT)

Frankford 63, Overbrook 33

Prep Charter 40, Robeson 20

Motivation 34, Girls High 32

Future 45, Phila. Academy Charter 41

Mastery South 48, Southern 23

West Philadelphia 35, Swenson 24

Sankofa Freedom 46, Mariana Bracetti 16

Dobbins 43, Parkway Northwest 36

New Media Charter 51, Roxborough 7

Sayre 55, Masterman 22

Martin Luther King 43, Fels 6

Strawberry Mansion 26, Edison 2

String Theory 29, Elverson 19

Rush 48, Penn Treaty 13

Washington 61, Mastbaum 29

Maritime Academy 43, Olney 38

SUBURBAN ONE AMERICAN

Plymouth Whitemarsh 45, Upper Moreland 25

Upper Dublin 50, Norristown 36

Springfield (M) 52, Wissahickon 41

Cheltenham 67, Upper Merion 29

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks East 56, Pennridge 47

North Penn 58, Central Bucks South 46

Souderton 49, Hatboro-Horsham 34

SUBURBAN ONE NATIONAL

Council Rock North 59, William Tennent 26

Council Rock South 36, Truman 17

NONLEAGUE

MaST Charter 44, Tacony Academy Charter 4

Agnes Irwin 47, Collegium Charter 21

Christopher Dock 49, Sacred Heart 34

Methacton 76, Chester 16

Nazareth Academy 55, Conwell-Egan 23

Wrestling

PUBLIC LEAGUE

Northeast 78, West Philadelphia 3

Edison 54, Washington 24

Central 34, Mariana Bracetti 33

Lincoln 39, Mariana Bracetti 36

Boys' Swimming

DELAWARE INDEPENDENT SCHOOLS

Sanford (Del.) 66, Westtown 65

Girls' Swimming

DELAWARE INDEPENDENT SCHOOLS

Westtown 95, Sanford (Del.) 63

Boys' Basketball Boxes

McBride Tournament

New Church 21 11 5 15 - 52

Hill School 8 24 16 17 - 65

AoNC: Justin Anderson 7, Matt Cotton 14, Markus Littles 20, Tim Spencer 6, Markus Stevenson 2, Louie Wild-DiOrio 3.

HS: Bryce Allen 6, Chase Audige 17, M. Gallagher 2, DaQuan Morris 7, Ethan Norton 7, Solomon Ruddell 5, Jones Stakeliunas 3, Seth Stankiewicz 18.

Peddie School Tournament

Lawrenceville 13 11 21 19 - 64

Phelps 19 4 16 29 - 68

L: Keith Broxton 24, Joshua Cherry 7, Andre Cole 2, Jordan Harris 16, Daniel Klask 6, Ezra Swell 3, Isaiah Winfield 6.

P: Tarojae Brake 9, Cole Constantino 19, Jailen Jamison 4, Devon Moore 9, Jaylen Nixon 12, Taj Price 11, Oriol Tres 3.

Reading Tip-Off Showcase

Reading 17 7 12 23 - 59

Archbishop Wood 13 15 19 20 - 67

R: Quandre Anderson 2, Khary Maurus 20, Keyon McCutchen 5, Oenis Medina 5, Damon Stern 5, Lonnie Walker 22.

AW: Matt Cerruti 7, Tommy Funk 17, Collin Gillespie 14, Tyree Pickron 23, Seth Pinkney 6.

Walker Invitational

Sandy Spring (Va.) 9 16 7 24 - 56

Germantown Academy 28 23 21 23 - 95

SS(: Atic 14, Nvoke 6, Parker 7, Porter 5, Young 24.

GA: Gabe Alter 7, Brian Basile 2, Josh Brownstein 1, Miraj Dudhat 4, Eathyn Edwards 7, Ben Garcia 2, Devon Goodman 29, Jonathan Haynes 2, Kyle McCloskey 12, Joe Stinson 10, Cole Storm 5, Andrew Towne 5, Bailey Whitman 9.

Bicentennial League

Jenkintown 13 16 25 5 - 59

Morrisville 8 6 2 3 - 19

J: Mike DiValentino 5, Jameson Kolb 11, Ryan Kremp 6, Gavin Lafferty 4, Andres Madden 3, Colin Mulvaney 14, Justin Nusbaum 2, Carl Robinson 4, Frank Sobolewski 10.

M: Joe Jacobs 9, Fabion Lopez 4, Andrew Ortiz 2, Amir Pack 2, Michael Sacco 2.

Valley Forge Military 3 11 10 16 - 40

Holy Ghost Prep 6 11 16 19 - 52

VFMA: Kai Amen-Ra 4, Myles Bunyon 4, Will Colleran 2, Abraham Deng 17, Spencer Robinson 2, Tarique Ryans 11.

HGP: Jim Armentani 2, Aiden Bauer 5, Jack Coolahan 19, Luke McDonald 1, Mike McFadden 17, Ryan Staropoli 2, Julian Turner 4, Ryan Wade 2.

Faith Christian 15 7 20 16 - 58

Christopher Dock 8 15 10 13 - 46

FC: Chris Clark 17, Landon Coyle 5, Ozgur Ozguven 5, Isaiah Robinson 2, Danny Schmidt 4, Sawyer Smith 13, Zeke Snowden 12.

CD: Bolton 4, Burkholder 11, Exler 21, Schnabel 9, Seialanca 1.

Central League

Strath Haven 15 9 13 12 - 49

Harriton 17 5 9 17 - 48

SH: Driskell 2, Fuller 4, Green-Springfield 7, Harrar 11, Ischipoulous 15, Singleton 6, Springfield 4.

H: Cooper Attig 8, Montgomery Brown 3, Will Esposto 21, Spencer Henry 2, Idris Ransom 8, Will Thomas 6.

Haverford High 10 11 14 8 5 - 48

Lower Merion 13 10 3 17 13 - 56

HH: Kareem Bernard 13, Pat Corbett 8, Jack Donaghy 13, Jack Farrell 6, Connor Guilfoil 8.

LM: Dion Harris 2, K.J. Helton 10, Jeremy Horn 12, Terrell Jones 21, Zack Magill 10, Eli Needle 1.

Upper Darby 7 8 6 19 - 40

Ridley 12 13 8 20 - 53

UD: Jordan May Craddle 2, Jason Graham 1, Maurice Grier 12, Kahleel Henry 5, Nazir Jordan 2, Anthony McFall 11, Jalen Trent 3, Raquon West 4.

R: Bryan Bollinger 9, Jim Bramwell 3, Brett Foster 26, Kylon Hicks 4, Liam Thompson 7, Julian Wing 4.

Radnor 10 5 16 13 - 44

Springfield (D) 11 5 16 8 - 40

R: Jake Bodenger 5, Vinny Kelly 5, Michael Li 11, Phil Regan 10, Mason Ressler 9, Thompson 4.

S(: Justin Collins 2, Nick Fox 4, Mason Liberty 2, Kyle Long 7, Kyle Ryan 11, Kyle Sullivan 14.

Conestoga 18 25 18 11 - 72

Garnet Valley 11 15 18 11 - 55

C: Jack Baker 2, Daryl Caldwell 25, Andrew Larkin 10, M.J. Lezanic 11, Charlie Martin 6, Angus Mayock 10, McFillin 4, Shapiro 4.

GV: Zach Conner 3, Austin Laughlin 7, Andrew Louden 13, Ryan McCrossan 7, Keith Morey 2, Brandon Starr 13, Carl Tienabeso 10.

Friends Schools League

George School 11 15 14 16 - 56

Friends Select 7 10 7 15 - 39

GS: Darius Brummel 4, Shadimere Coles 17, Adam Dixon 1, Chris Gilbert 13, Austin Murphy 2, Kiany Probherbs 11, Kenneth Rodriguez 4, Michael Silver 4.

FS: Matt Chin 11, John Dinnall 1, Brendan Durst 5, Gabe McCarthy 14, Jacob Taranta 4, Dennis Widdicombe 4.

Friends' Central 22 19 16 15 - 72

Abington Friends 16 10 6 11 - 43

FC: Chuck Champion 15, Steven Folwell 8, De'Andre Hunter 20, Kenney 3, Mosely-Banks 7, Myles Robinson 4, Bryce Spriggs 2, Antone Walker 13.

AF: Joel Arteaga 11, Jordan Baker 6, C.J. May 4, Nick Sinni 4, Jared Smith 9, Jake Stark 9.

Pioneer Athletic Conference

Pottsgrove 13 8 16 9 - 46

Phoenixville 13 23 13 18 - 67

P: N. Connell 7, J. Dargen 2, N. DeCurtis 12, D. Doctor 9, L. Gibbs 6, J. Goldsmith 2, N. Goldston 8.

P: S. Abernathy 2, A. Close 7, Jeff Conboy 10, Nasir Green 4, Hunter Herscheel 2, Tim Kapera 2, Christian Kelly 32, Marquise McDuffee 6, Matt McLauglin 2.

Suburban One American

Plymouth Whitemarsh 13 24 25 17 - 79

Upper Moreland 13 9 11 9 - 42

PW: Kevin Ashenfelter 5, Davon Burrell 4, Alan Glover 2, Devon Lawrence 2, Mike Lotito 4, Xzavier Malone 26, Naheem McLeod 4, Grady Minick 12, Oakley Spencer 4, Matt Walker 4, Ahmad Williams 8, Ahmin Williams 4.

UM: Brett Brossman 6, Casey Decker 2, Lyons 5, Brendan O'Donnell 7, Shane Stone 15, Damian Washington 6, White 1.

Norristown 8 22 10 15 - 55

Upper Dublin 15 10 9 12 - 46

N: Darryl Carr 9, Amir Carter 5, Desmond Gorski 15, Tyrique Lyons 6, Kether Massiaz 8, Darius McGowan 9, Mike Scaltrito 3.

UD: Ben Abel 3, Grant Abram 8, Will Derr 17, Jim Gallagher 14, Curtiz Goff 4.

Suburban One Continental

Central Bucks East 9 15 12 10 - 46

Pennridge 12 11 13 22 - 58

CBE: Justin O'Neil 7, Matt Pattyson 4, Blake Peterson 14, Ryan Plack 4, Chris Reilly 6, Elijah Seger 2, Tommy Strasburger 6.

P: Deon Balmer 4, Ryan Cuthbert 5, Ryan Kinky 7, Dan Long 20, Stephen Lowry 6, Max Wagner 12, Kyle Yoder 4.

Central Bucks West 22 8 14 17 - 61

Quakertown 9 6 6 20 - 41

CBW: Shane Harrison 2, Erich Hohlenleitner 4, Luke Irons 12, Connor Lynch 9, Collin MacAdams 5, Bill Power 8, Cal Reichwein 18, Jake Reichwein 3.

Q: N. Drosnock 6, Charles Ervin 6, J.R. Grimmage 6, Ty Harrison 2, Ryan Howard 7, Joshua Rodriguez 4, Girffin Schmidt 10.

Souderton 15 5 11 9 - 40

Hatboro-Horsham 21 11 6 19 - 57

S: Mike Bealer 5, Ian Beardsley 2, David Brush 2, Austin Eberhart 6, Horas 2, Karaban 1, C. Lennon 2, Rodriguez 1, Ty Salone 10, Tracy Simsick 9.

H: Ryan Black 3, Jay Davis 15, Kyle Katz 14, Clifton Moore 22, Joe Russell 2, Zeke Sloan 1.

Suburban One National

Council Rock North 16 12 17 15 - 60

William Tennent 6 5 22 6 - 39

CRN: Ryan Costello 8, Will Desautelle 19, Noah Ehlin 9, Eric Levine 2, Matt McAlister 7, Tyler Nowmos 12, Elliot Spicer 3.

WT: Markeith Alford-Baxter 2, Allston 2, Matt Berndlmaier 21, Brendan Carter 2, Pat McCauley 8, Anthony Woodard 4.

Nonleague

Central 10 6 15 22 - 53

Glen Mills 14 10 10 10 - 44

C: Danny Holdsman 12, Tyler Jefferson 17, Thomas Saju 7, Kyle Spaulding 6, Brandon Taylor 6, Mike Virda 5.

GM: DaQuan Dantzler 6, Tacore Penn 4, Ewhnik Proctor 14, Myron Sanders 16, Laron Wilcox 4.

Penn Charter 15 19 9 14 - 57

Lansdale Catholic 7 12 5 13 - 37

PC: Michael Berk 3, Dylan Burnett 4, Evan Ferrell 7, Adam Holland 7, Ryan Holmes 3, Jake McCain 6, Harrison Williams 11, Mason Williams 16.

LC: Ryan Braun 14, Starkey Gabel 2, Dan Modestine 12, Mike Ottomano 8, Craig Rosenberger 1.

Tacony Charter 16 14 22 13 - 65

MaST Charter 16 14 15 18 - 63

TC: Robert Barner 6, Alex Carrion 2, Wayne Davenport 1, E'drise Hightower 20, Josh Hudson 2, Corchado Kente 10, Justin Steers 24.

MC: Mason Carr 2, Matt Carter 23, Colin Dever 12, Shane Henehan 12, Kaelin 9, Scott 2, Nick Vazquez 3.

Eastern U. Charter 5 9 9 22 - 45

Dobbins 15 11 17 16 - 59

EUC: Bradley Baker 2, Marvin Kearney 2, Oliver 4, Singleton 2, Khalil Smith 19, Wiliford 16.

D: Jovone Bowie 6, Tariq Boyer 14, Nizja Faison 5, Tyzja Faison 17, Jaron Flowers 13, Brandon Smith 4.

Masterman 17 18 12 19 - 66

High School of Future 10 7 16 20 - 53

M: Rashaan Brooks 1, Seamus Gleason 5, Maurice Scott 12, Liam Shanahan 29, Jesse Turkson 19.

HSoF: Tashem Anderson 2, Jahleel Bennett 6, Justin Billups 12, Jermaine Burke 9, Markel McCoy 7, Naseem Priester 12, Jackie White 5.

Ben Franklin 11 16 8 12 - 47

La Salle 9 16 16 16 - 57

BF: Keyon Boykin 4, Khawaajah Carr 2, Bryan Harvey 6, Marquise Horton 2, Mike Kane 6, Amir Mason 2, Isaiah Wilmore 16, Omar Young-Jordan 9.

LS: Zach Crisler 3, Isaiah Jones 1, Konrad Kiszka 3, Ryan McTamney 24, Matt Paulus 8, Shane Stark 5, Jarrod Stukes 13.

World Comm. 19 24 12 18 - 73

West Catholic 14 17 16 28 - 75

WC: Damir Boone 2, Zyaire Cherry 13, Reggie Jackson 20, Quadir McNeil 10, Shakur Myers 10, Kareem O'Neal 8, Samuel Sams 8, Nasir Slaughter 2.

WC: Cyrie Coates 17, Imere Harris 9, John Herndon 17, Eustace Hill 6, Jeohnni Moore 20, John Parker 4, Shawn Robinson 2.

Sun Valley 12 12 10 6 - 40

Motivation 14 14 7 12 - 47

SV: Ahmad 7, Deonsclo 7, Hall 9, Ryan 12, Sabree 5.

M: Rasjay Bettis 9, Richelieu Dorleh 4, Jaimer Graves 6, Dequen Harvey 4, Isaiah Lewis 17, Nafees Mack 2, Jamel Richardson 5.

Gonzaga DC Classic

Coolidge (DC) 7 13 14 7 - 41

Roman Catholic 22 22 19 27 - 90

C(: Luther Anderson 1, William Bedder 6, Kamar Bolden 4, Sean Dodson 6, James Hampton 9, DJ Hill 5, Lamar Lee-Kane 3, Terrance Rozier 7.

RC: Nazeer Bostick 25, Tony Carr 14, Dakquan Davis 8, Anthony Dawson 1, Colin Flach 3, Mikeal Jones 2, Seth Lundy 5, Paul Newman 6, Jon-Paul Sanders 8, Lamar Stevens 5, D'Andre Vilmar 13.

Girls' Basketball Boxes

Delco Christian Invitational

Atlantic Christian 23 7 12 13 - 55

Christian Academy 7 4 10 10 - 31

AC: Dice 4, Hitchner 19, Murphy 12, Oguntuase 8, Rhodes 4, Caroline Winkle 3, Winkle 5.

CA: Danay Cooks-Green 14, Madison Dutton 2, Grace Gormley 2, Lindsay Haseltine 4, Kaylah Robertson 3, Carli Sitkowski 4, Zoe Zhang 2.

Gloucester Christian 2 5 1 2 - 10

Delco Christian 26 12 11 2 - 51

GC: Court 5, Scweigast 2, Wetzel 3.

DC: Emma Ellsworth 7, Siani McNeil 12, Taylor Mingle 7, Claudia Norton 10, Shirley Piotrowski 8, Alex Thompson 7.

Germantown Winter Classic

Mercersburg Academy 16 12 16 14 - 58

Pope John Paul II 11 6 5 10 - 32

MA: Sarah Lyman 13, Isiuwa Oghadon 8, Joanna Santos 10, Molly Taylor 21, Tori Yoder 6.

PJPI: Lauren Ciuba 3, Annie Kohutka 3, Shannon Mullen 2, Owens 2, Stephanie Petery 4, Monica Rapchinski 2, Sylvester 2, Tadros 2, Gabby Troisi 12.

Hun School 3 1 0 10 - 14

Germantown Academy 26 13 13 5 - 57

HS: Mia Cura 1, Maura Kelly 2, Sydney Peoples 3, Nia Sapia 6, Leah Sutphen 2.

GA: Rachel Balzer 9, Lilly Bolen 10, Maeve Connor 3, Kendall Grasela 7, Leena Kardecz 2, Erin Lindahl 7, Emily Morrissey 2, Alexa Naessans 6, Lauren Oeth 2, Cat Polisano 6, Shannon Topley 3.

She Got Game Tournament

Incarnate Word 15 13 8 11 - 47

Abington 10 9 15 12 - 46

IW(: Britzmann 5, Holt 15, Lacefield 3, S. Morris 14, M. Morris 4, Woltman 6.

A: Jordyn Allen 2, Samantha Brusha 8, Britney James 8, Samantha Lochner 9, Lizzie O'Leary 12, Leah Simmons 7.

Solebury School Tournament

Pennington 12 12 20 12 - 56

Perkiomen School 6 13 8 7 - 34

PS: Kristen Burdo 7, Nicolette Ciocari 4, Stephanie Falcone 20, Madelin Parisi' 3.

Spartan Classic

Calvary Christian (N.J.) 9 2 8 5 - 24

Solebury School 18 6 10 17 - 51

CC(: Kelly Giddes 9, Angela Paskitti 6, Elena Paxton 1, Cassie Percoco 6, Mia Salvemini 2.

SS: Afrah Boateng 4, Max Brewington 5, Denia Campbell 15, Qiana Vigo 23, Carol Wright 4.

Bicentennial League

Bristol 4 9 4 2 - 19

Phil-Mont Christian 27 12 14 13 - 66

B: KenDell Lewis 6, Olivia Onal 2, Kate Santana 3, Tanninee Wooden 8.

PC: Michelle Chen 2, Rebecca Dolton 6, Tracey Goodman 15, Keyen Green 17, Kayla Griffin 6, Jael Jackson 6, Julia Johnson 2, Savannah Rennix 6, Lauren Tipton 6.

Morrisville 4 6 8 15 - 33

Faith Christian 7 14 11 6 - 38

M: Gabrielle Fogg 11, Natrece Harper 7, Enijah King 6, Tiara McClease 2, Denise Sacco 7.

FC: Maddy Brodish 16, Kirah Brown 4, Liz Hoffman 4, Ashley Parylak 10, Jess Robinson 4.

Central League

Harriton 7 24 16 6 - 53

Strath Haven 5 3 4 9 - 21

H: Christina Brown 7, Sophie Grady 6, Haley Morris 2, Short 4, Greta Stahl 15, Alana Swift 9, Olivia Tevis 2, Abby Tevis 2, Meg Wilcox 6.

SH: Crain 2, Katie Fisher 17, Morgan Waters 2.

Conestoga 5 8 11 12 - 36

Garnet Valley 14 9 9 15 - 47

C: Erickson 1, Koblish 8, Mack 14, Powell 7, Scott 6.

GV: Nicole Barnes 8, Brianne Borcky 4, Maddie Ireland 16, Emily Mathewson 2, Emily McAteer 15, Sam Tomasetti 2.

Springfield (D) 8 10 13 17 - 48

Radnor 12 13 6 10 - 41

S(: Brooks 3, Jordan DiAmbrosio 11, Amanda Hopkins 8, Belle Mastropietro 13, Mariead McGillan 5, Maggie O'Connell 8.

R: Kristin Hamill 13, Maura Holst 1, Allison Lanzone 8, Nicole Massimino 7, Julianne Puckett 2, Racquel Razavi 8, Audrey Rosenblum 2.

Lower Merion 11 10 7 12 - 40

Haverford High 5 15 12 16 - 48

LM: Brown 6, D'Alonzo 5, Fitzpatrick 19, Neline 4, Roberts 2, Weber 4.

HH: Amanda Battista 2, Brianna Blair 6, Erin Dougherty 5, Erin Kelly 3, Kelly Lyons 2, Ashley Murphy 17, Molly Reynolds 13.

Ridley 14 11 13 11 - 49

Upper Darby 4 6 7 5 - 22

R: Hanna Crowley 9, Dana D'Ambrosio 2, Gina D'Ambrosio 2, Paige Gabriele 6, Izzy Hamlin 16, Emma Layden 7, Mel Malseed 4, Hailee Mayer 3.

UD: Emma Blewett 6, Branson 4, J.P. Gallagher 2, McElaney 4, Stevens 4, Vandran 2.

Marple Newtown 7 4 10 5 - 26

Penncrest 8 13 11 8 - 40

MN: Auayoub 3, Cristello 2, Houghton 6, M Lynch 2, Robinson 4, Young 9.

P: Megan Arndt 2, Kylie Chelo 6, Julia Eckels 2, Grace Harding 7, Corinne Mulhearn 8, Katherine Russo 15.

Friends Schools League

New Church 4 9 6 4 - 23

Shipley 25 23 13 8 - 69

AoNC: Christine Daum 2, Riann Kolb 7, Alexis Nakos 6, Tyra Walken 8.

S: Yndiah Bobo 14, Anna Camden 24, Talia Chairman 1, Maya Overton 11, Courtney Redcross 10, Elizabeth Talluto 4, Casey Winter 5.

Friends' Central 16 13 10 6 - 45

Abington Friends 9 15 11 8 - 43

FC: Briana Cypress 5, Zoe Ginsberg 2, Anna Leone 2, Iyanna McCurdy 27, Mikayla Vaughn 9.

AF: Alyssa Denofa 9, Khadijah Hickson 6, Alexa Middleton 13, Casey Remolde 2, Asia Turner 4, Jade Young 9.

Germantown Friends 7 6 14 2 - 29

Westtown 10 5 4 14 - 33

GF: Lizzie Becker 11, Maddie Berg 8, Corrine Grady 4, Sunny Reardon 6.

W: Maggie Cottone 10, Dewi Henry 3, Eunice Jimenez 15, Jane Mentzinger 2, Maya Torpey 3.

Pioneer Athletic Conference

Owen J. Roberts 1 3 5 13 - 22

Boyertown 17 12 11 11 - 51

OJR: Maddie Albaugh 3, Alexi Arias 7, Taylor Evans 4, Camryn Glenn 4, Kerry Huzzard 4.

B: Katie Armstrong 6, Ali Bauman 8, Tori Boalton 2, Sam Brensinger 3, Maria Garofolo 7, Abby Kapp 8, Taylor Landis 3, Allie Marcus 2, Brynn Schmidt 4, Sarafina Valenti 2, Kylie Webb 6.

Phoenixville 4 11 8 13 5 - 41

Pottsgrove 6 10 10 10 11 - 47

P: Jess Anthony 2, Braun 9, Ruth Doberenz 2, Amanda Fields 10, Dakota Graham 11, Ameerah Green 5, Jasmine Hamilton 2.

P: Cori Dickinson 10, Molly Galvin 6, Nikita Harper 4, Diana Randleman 27.

Public League

Robeson 8 2 6 4 - 20

Prep Charter 10 20 4 6 - 40

PC: Indiyah Curtis 4, Desiree Fernandez 4, Salimah Johnson 3, Liana Maranan 4, Nayyirah Neal 8, Ruquyyah Neal 15, Taylor Young 2.

Olney 4 5 15 14 - 38

Maritime Academy 7 18 7 11 - 43

O: Dasia Darby 10, Kim Julio 2, Kaylan Miles 8, Chiyane Perkins 18.

MA: Destiny Burnett 2, Danielle Farr 2, Jada Lim 19, Mandy Rodriguez 18.

Engineering & Science 7 7 13 7 - 34

Franklin Towne Charter 12 8 7 4 - 31

E&S: N. Caldwell 2, Inesha Ellis 2, Foglers 5, Aijea Fowler 11, K. Pannell 11, E. Wali 3.

FTC: Olivia Keyes 4, Marissa Kubis 5, Melanie McIntyre 4, Kate Olszewski 3, Skyler Petroski 7, Jenna Rand 6, Megan Stapf 2.

Phila. Academy Charter 15 10 11 5 - 41

High School of Future 6 12 16 11 - 45

PAC: Lauren Beck 7, Alley Berdell 6, Elisa Curtin 11, Amanda Devine 2, Taylor Fritz 12, Olivia Sgrillo 3.

HSoF: Shakaira Brown 4, Ashiga Childs 9, Iesha Goodlett 2, Shyra Jackson 5, India Rhock 5, Jamierah Robinson 11, Tameera Rudd 9.

Strawberry Mansion 7 5 10 4 - 26

Edison 0 0 0 2 - 2

SM: Nadirah Gateward 9, Nadirah McRae 3, Nicholson 4, Pringle 3, Nagewa Robertson 4, Keva Thompson 3.

E: Sanchez 2.

Martin Luther King 14 6 15 8 - 43

Fels 4 0 0 2 - 6

MLK: Aaliyah Baddie 8, Anisha Hargrove 7, Dejah Harris 2, Aunyae Hunter 2, Marissa Kelly 14, Imani Mazzccua 4, Chanel Todd 2, Breyanna Wheeler 2, Nia Young 2.

F: Hack 2, Montgomery 4.

Bartram 3 11 10 16 - 40

Imhotep Charter 13 17 25 21 - 76

B: Sydney Barrows 19, Foster 4, Justice Green 1, Cianni Matthews 4, Totianna Nixon 5, Robinson 7.

IC: Jessica Charles 1, Sierra DaCosta 13, Bionca Dunham 11, Shaylah Green 11, Allissia Green 10, Shadera Jenkins 8, Tatiana Jones 7, Deja Williams 12, Chyna Wooten 3.

Overbrook (Pa.) 5 12 7 9 - 33

Frankford 21 8 20 14 - 63

O(: Asia Abram 9, Clark 2, Ziera Gay 7, Deeja Richardson 6, Kaniyah Scantlebury 9.

F: Tatiana Ball 2, Ronda Bynum 12, Jmiya Eaddy 17, Ashya Gaddy 12, Imani McKeller 2, Laquana Nagbe 18.

Freire Charter 7 8 10 6 0 - 31

Ben Franklin 4 5 9 13 2 - 33

FC: Monet Cummings 2, Miterell 2, Essence Robinson 3, Nadjy Tyler 18, Wade 2, Muiyen Warner 1.

BF: Jewel Allen-Washington 14, Ceaira Gaymon 2, Dominiek Johnson 5, Dorian Jones 3, Keyona Ray 2, Naiamah Roundtree 7.

Palumbo 11 11 13 9 - 44

Bodine 8 10 14 19 - 51

P: Taylor Dawson 19, Kate Griffin 4, Kiarah Henry 14, Ariana McGeary 6, Jasmine Sowell 1.

B: Tololupe Adekunle 6, Tiana Garvin 22, Tanya Harp 5, Jaiqwendolyn Hosey 3, Kendra Stanford 15.

Northeast 8 8 8 14 - 38

Science Leadership 8 8 4 8 - 28

N: Jarelis Augusto 4, Stephanie Braun 2, Tymane Brown 2, Aliyah Drayton 10, Cyanie Hull-Smith 14, Juliana Paul 6.

Lincoln 4 5 1 3 - 13

Audenried 9 17 17 14 - 57

L: Alaya Bingham 1, Dejha Cheeseboro 2, Marnise Frye 2, Monet Jones 1, Kaldmara Santiago 2, Karla Williams 5.

A: Qualinah Bligen 2, Hakira Gant 2, Samirra Howard-Williams 8, Madison Keenan 7, Deja McKinney 2, Tatyana Sao 3, Labriya Smith 2, Jaquay Williams 9, Denijsha Wilson 12, Zinnia Wormack 10.

Swenson 6 5 5 8 - 24

West Philadelphia 6 11 10 8 - 35

Mastery South 15 4 20 9 - 48

Southern 5 6 2 10 - 23

MS: Treniyyah Anderson 2, Latifah Cain 12, Nyla Crooks 17, Aaliyah Schaffer 11, Vanessa Siguroa 6.

S: Hanasia Bolden 2, Alashia Bridges 6, Carliah Butler 4, Amira Howard 11.

Roxborough 4 0 3 0 - 7

New Media Charter 21 16 14 0 - 51

R: Ahnia Andrews 2, Jamie Laumeister 2, Shanelle Wright 3.

NMC: Ebony Bradford 9, Catera Colon 2, Salina Jones 13, Jakyra Stamps 20, Alexis Tindal 7.

Washington 19 23 7 12 - 61

Mastbaum 8 6 7 8 - 29

W: Laura Bruhns 7, Teana Candelario 2, Taniya Christian 20, Asia Jones 18, Desiree Morales 4, Antranice Phillips 5, Layla Richardson 2, Nya Robinson 2, Kayla Wexler 2.

M: Bionna Exum 15, Small-Harrison 1, Sandra Williams 13.

Dobbins 11 2 18 12 - 43

Parkway Northwest 4 8 11 13 - 36

D: Kylah Davis 4, Jeneice Ellerbee 4, Crystal Johnson 8, Diamond Johnson 10, Dejah Wright 17.

PN: Shanice Boyd 7, Kuasheemah Childs 4, Talaythia Hill 15, Reanna Izzard 10.

Girls High 7 5 8 12 - 32

Motivation 4 11 12 7 - 34

GH: Cheyenne Brown 1, N. Heidrink 12, Nana Huang 7, Ebony Scott 3, Kyliah Singletary 9.

M: Kassidy Brown 1, Ziariah Hameen-Grant 22, Amirah Logan 2, Dietri Pierce 8, Shana Ross 1.

Rush 17 8 16 7 - 48

Penn Treaty 3 0 3 7 - 13

R: Sydney Coriimes 2, Amanda Cruz 3, Erin Hinchey 9, Keairah Massiah 22, Shijia Mitchell 2, Sarah Rodriguez 10.

PT: Colon 3, Jones 3, Martin 5, Veney 2.

Simon Gratz 2 2 5 3 - 12

Mastery North 27 13 10 12 - 62

SG: S. Jones 4, Kira Lewis 6, Jamila Maxton 2.

MN: Joelle Bridges 2, Tahmiyyah Jackson 18, Tahniyyah Jackson 11, Shaquaya Matthews 8, Ayanna Mazyck 5, Nia Reed 2, Devia Terry 4, Cilah Womack 12.

Sayre 14 11 10 20 - 55

Masterman 4 11 2 5 - 22

S: Ahyana Benson 9, Denia Johnson 7, Briana Moore 28, Iyanna Walls 11.

M: Oyinda Alliya 2, Nikina Anderson 2, Sasha Brehouse 6, Ruby Johnston 5, Allison Mark 3, Eliza Murphy 2, Talia Saeid 2.

Suburban One American

Upper Moreland 8 6 5 6 - 25

Plymouth Whitemarsh 14 11 10 10 - 45

UM: Kim Benge 2, Julia Gatto 2, Jenna Getz 11, Maddie Pisut 5, Noel Woodman 4, Zanine 1.

PW: Betterly 1, Coscia 4, Diamond 4, Kesselman 11, O'Brien 13, Putsch 2, Suchsland 10.

Upper Merion 6 13 3 7 - 29

Cheltenham 16 20 25 6 - 67

UM: Amya Anthoney 5, Andrea Davis 3, Harvey 5, Hailey Kozuchowski 2, Jessica Michael 3, Tatiana Pleasant 9, Tatum Thomas 2.

C: D'ajan Bouchereau 6, Nashira Brown 8, Danielle Brown 2, Dejah China 2, Ashley Jones 25, Mia Leonard 4, Savannah Roberts 4, Amaiya Sinclair 2, Caitlin Wallace 4, Gabrielle Wright 10.

Springfield (M) 19 6 13 14 - 52

Wissahickon 19 12 6 4 - 41

S(: Grace Barraclough 13, Molly Dugan 21, Emily Giampietro 3, Maura Ryan 11, Siana Wynn 4.

W: Jasmine Bishop 2, Carly Fadel 2, Julianna Griffin 7, Keannah Haney 2, Hilma Meiby 1, Megna Oberholtzer 2, Syndey Ott 12, Victoria Selverian 1, Brianna Tilghman 7, Julie Weber 5.

Upper Dublin 5 13 19 13 - 50

Norristown 6 13 11 6 - 36

UD: Demi Balasa 9, Ashley Barber 3, Josie Barrett 18, Allison Chernow 9, Alison Gouveia 3, Maggie Weglos 8.

N: M. Culbreath 2, Lauren Fortescue 7, Patty Fortescue 13, Lauren Green 2, Daijah James 2, Precious Milam 6, Devon Morse 4.

Suburban One Continental

Hatboro-Horsham 8 10 7 9 - 34

Souderton 13 11 11 14 - 49

H: Quattro 14, Haley Seifert 10, Bergen Sims 3, Julia Thornton 3, Wingen 4.

S: Alana Cardona 7, Tori Dowd 9, Sami Falencki 5, Marissa Sandone 5, Krista Schneider 14, Mia Sherer 2, Megan Walbrandt 7.

Pennridge 7 9 15 16 - 47

Central Bucks East 16 9 20 11 - 56

P: Bacthel 3, Brill 5, Constanza 13, Dominic 3, McCormick 2, Muredda 3, Pedraza 4, Rimmer 14.

CBE: Bridget Birkhead 4, Bailey McManus 9, Kyra Scaliti 9, Grace Stewart 21, Bri Talbot 8, Vetter 5.

Suburban One National

William Tennent 4 11 7 4 - 26

Council Rock North 20 20 8 11 - 59

WT: Brianna Broccardi 4, Braylin Dougherty 2, Rachael Ebert 2, Kyla Gibson 12, Rodebaugh 3, Jess Rutkowsky 1, Kelly Scipione 2.

CRN: Dana Bandurick 4, Olivia Boyle 2, Megan Haggerty 9, Becca Margolis 5, Tara McGuigan 3, Kaelin Mealey 4, Camryn Polinsky 4, Samantha Saifer 7, Juliana Shields 5, Mackenzie Tinner 10, Hannah Weiler 6.

Council Rock South 11 7 8 10 - 36

Truman 2 3 7 5 - 17

CRS: Christiana Deo 6, Caroline McGovern 4, Rachel Millstein 1, Payton Spadccino 20, Taylor Spinelli 1, Faith Turner 4.

T: Jayda Campbell 7, Maylissa Clarke 2, Sabria Lytes 1, Alexis McCoy 4, Deja Moore 3.

Nonleague

Tacony Academy 2 2 0 0 - 4

MaST Charter 14 6 7 17 - 44

MC: Casey Bradley 3, Shannon Buddendorf 3, Taylor Champ 2, Allyson Holtz 15, Megan Mayer 4, Amaya Vazquez-Natale 9, Tracy Wilson 8.

Collegium Charter 6 4 4 7 - 21

Agnes Irwin 18 14 11 4 - 47

CC: Kiara Brown 1, Kiana Brown 6, Aaliyah Hoggard 2, Maimuna Kenneh 2, Gillian Schlenner 8, Akina Wollie 2.

AI: Anderson 5, Blomstrom 9, Brala 6, Coyne 7, Lane 6, Napoleon 8, Schmidt 3, White 3.

Nazareth Academy 19 14 11 11 - 55

Conwell-Egan 6 8 3 6 - 23

NA: Cecila Cianci 2, Sydney Corcoran 8, Jacki Dollard 8, Nikki Koval 8, Rachel Mullins 3, Becca Rhoades 13, Kalie Soulsby 13.

C: Laura Bradley 1, Elaina Fiduccia 8, Shana Gayflorzee 2, Lexi Hyska 6, Alexis Mitchem 6.

Sacred Heart 10 6 7 11 - 34

Christopher Dock 16 9 15 9 - 49

SH: Kayla Cecchine 5, Lauren Kilroy 9, Jess McTaggart 7, Elleen Plombino 6, E. Robinson 3, Sami Smith 5.

CD: Brooke Bozarth 2, Sabrina Demetrius 6, Nicole Ford 4, Emily Groarke 4, Lanae Hunsberger 12, Olyvia Longacre 10, Megan Swintosky 11.

Chester 4 4 4 4 - 16

Methacton 27 16 19 14 - 76

C: Burton 4, Cogman 4, Colbert 2, Kelly 4, Phillips 2.

M: Jackie Cerchio 10, Nicole Cooper 10, Jenna Cooper 4, Ryan DeOrio 9, Francesca Lucchesi 2, Casey McCue 8, Abby Penjuke 4, Olivia Pennypacker 15, Miranda Reube 3, Sydney Thompson 4, Jillian Zerbe 7.

Saturday's Schedules

Football

PIAA CLASS AA SEMIFINALS

West Catholic vs. Southern Columbia

at Northern Lehigh, 1

PIAA CLASS AAAA SEMIFINALS

Upper Dublin vs. Parkland at Souderton, 1

Boys' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Calvary Christian at New Hope-Solebury, 6

CHES-MONT LEAGUE

Avon Grove at Sun Valley, 2:30

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Audenried at Southern, 1

NONLEAGUE

Lansdale Catholic at Jenkintown

SLA-Beeber at Abington Friends, 10 a.m.

Friends' Central at Episcopal Academy, 1

Math, Civics and Sciences at Wissahickon, 1

Great Valley at Glen Mills, 1:30

Collegium Charter at Octorara, 1:30

Perkiomen School at Pennington, 1:30

Germantown Friends at Bishop McDevitt, 2

Palumbo at Radnor, 2

Unionville at Garnet Valley, 2:30

Shipley at Lower Merion, 2:30

Penncrest at West Chester Rustin, 2:30

Phoenixville at Oxford, 2:30

Methacton at Souderton, 3

ML King vs. Harrisburg at Southern, 3

World Communications at Freire Charter, 3:30

Parkway Center City at Academy Park, 4

Roosevelt at Penn Wood, 5

GAMP at Springside Chestnut Hill, 6

Owen J. Roberts at W.C. Henderson, 6

Bonner-Prendergast at Springfield (D), 6:30

Conestoga at Malvern Prep, 7

Spring-Ford at Downingtown West, 7:15

Chester at Lancaster McCaskey, 7:30

Chichester at Ridley, 7:30

COACHES VS, CANCER CLASSIC

at Archbishop Wood

Pennsbury vs. Plymouth Whitemarsh , 1:30

Conwell-Egan vs. Abington, 3:15

Archbishop Carroll vs. Parkland, 5

Central Bucks West at Archbishop Wood, 6:45

MCBRIDE TOURNAMENT

Hill School at Haverford School, 1:30

Girls' Basketball

CHES-MONT LEAGUE

Sun Valley at Avon Grove, 2:30

NONLEAGUE

Abington Friends at Radnor, 11 a.m.

Pennsbury at Emmaus, noon

Archmere (Del.) at Villa Maria, 12:30

Bishop McDevitt at Springfield (D), 1

Notre Dame-Green Pond at CR South, 1:30

Kennett at Wilson, 2:15

Mount St. Joseph at Council Rock North, 2:30

Norristown at Downingtown West, 2:30

Notre Dame at Gwynedd Mercy, 2:30

Marple Newtown at Plym. Whitemarsh, 2:30

Oxford at Phoenixville, 2:30

Reading at Coatesville, 2:30

Cheltenham at Academy Park, 2:30

West Chester Rustin at Garnet Valley, 5:15

W.C. Henderson at Owen J. Roberts, 6:30

Saucon Valley at Quakertown, 7

DELCO CHRISTIAN INVITATIONAL

Christian Academy vs. Gloucester Christian

Atlantic Christian at Delco Christian, 3

GA WINTER CLASSIC

at Germantown Academy

Hun School vs. Pope John Paul II, 5:30

Mercersburg Academy, 7

SPARTAN CLASSIC

at Solebury School

Perkiomen School vs. Calvary Christian, 6

Pennington at Solebury School, 7:30

Monday's Schedules

Boys' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Bristol at Phil-Mont Christian, 6

TRI-COUNTY LEAGUE

Mercy Vocational at Phelps, 3:45

NONLEAGUE

Boys' Latin vs. Paul Robeson at Future, 3:15

Lincoln at Northeast, 3:15

West Philadelphia at Mastbaum, 3:15

Pennington at Friends' Central, 4:15

Tacony Charter at Comm. Ac. of Phila., 4:30

Roxborough at Kensington, 4:30

Palisades at Plumstead Christian, 7

Cheltenham at Archbishop Carroll, 7

Devon Prep at Collegium Charter, 7

Pottsgrove at Norristown, 7

Frankford at Father Judge, 7

Interboro at Avon Grove, 7:30

MCS at Neumann-Goretti, 7:30

Girls' Basketball

PENN-JERSEY LEAGUE

Foundation Academy at Solebury School

King's Christian at Mercy Vocational, 4

TRI-COUNTY LEAGUE

Collegium Charter at Del-Val Friends, 3:45

NONLEAGUE

City School at Girard College

Norristown at Pottsgrove, 3:30

Palumbo at Hallahan, 3:30

Chichester at Upper Moreland, 4

Friends' Central at Pennington, 4:15

Sacred Heart at Barrack Hebrew, 5:15

Pottstown at Sun Valley, 7

Octorara at Twin Valley, 7:15

Palisades at Upper Perkiomen, 7:30

Conestoga at Interboro, 7:30