Saturday's Results

Football

PIAA CLASS AAAA SEMIFINALS

Parkland 30, Upper Dublin 14

PIAA CLASS AA SEMIFINALS

Southern Columbia 34, West Catholic 19

Boys' Basketball

COACHES VS. CANCER CLASSIC

Plymouth Whitemarsh 53, Pennsbury 51

Archbishop Carroll 66, Parkland 59

COACHES VS. CANCER

Archbishop Wood 66, Central Bucks West 46

DELCO CHRISTIAN INVITATIONAL

Atlantic Christian 46, Christian Academy 33

GONZAGA DC CLASSIC

Roman Catholic 72, Good Counsel (Md.) 60

MCBRIDE TOURNAMENT

Hill School 55, Haverford School 29

PEDDIE SCHOOL INVITATIONAL

Gilman School 67, Phelps 66

BICENTENNIAL LEAGUE

Calvary Christian 64, New Hope-Solebury 60

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Southern 61, Audenried 58

NONLEAGUE

Jenkintown 43, Lansdale Catholic 37

Archbishop Ryan 61, Frankford 39

Lower Moreland 79, George School 45

Boys' Latin 57, Dallas 33

Boyertown 54, Exeter 51

Father Judge 70, Bartram 48

Abington Friends 69, SLA-Beeber 32

Episcopal Academy 49, Friends' Central 35

Wissahickon 74, Math, Civics and Sciences 60

Great Valley 39, Glen Mills 38

Octorara 72, Collegium Charter 58

Bish. McDevitt 47, Germantown Friends 43 (OT)

Radnor 70, Palumbo 61

Garnet Valley 69, Unionville 66

Lower Merion 68, Shipley 63 (OT)

West Chester Rustin 33, Penncrest 30

Phoenixville 57, Oxford 53

Souderton 49, Methacton 31

Harrisburg 61, Martin Luther King 54

Academy Park 76, Parkway Center City 73

Penn Wood 82, Roosevelt 61

GAMP 60, Springside Chestnut Hill 50

W.C. Henderson 33, Owen J. Roberts 31

Bonner-Prendergast 58, Springfield (D) 46

Malvern Prep 80, Conestoga 53

Downingtown West 74, Spring-Ford 67

Lancaster McCaskey 74, Chester 70

Ridley 76, Chichester 60

Girls' Basketball

BEAST OF THE EAST TOURNAMENT

Neumann-Goretti 55, Western (Md..) 21

DELCO CHRISTIAN INVITATIONAL

Christian Academy 41, Gloucester Christian 17 Delco Christian 55, Atlantic Christian 37

GERMANTOWN ACAD. WINTER CLASSIC

Pope John Paul II 62, Hun School 12

Germantown Acad. 60, Mercersburg Acad. 39

SHE GOT GAME CLASSIC

Imhotep Charter 55, Bowie (Md.) 47

Abington 62, Stonewall Jackson 45

Osborne (Va.) 54, Coatesville 21

Potomac (VA) 54, Spring-Ford 44

SPARTAN CLASSIC

Perkiomen School 59, Calvary Christian (N.J.) 32

Pennington 54, Solebury School 34

CHES-MONT LEAGUE

Sun Valley 48, Avon Grove 35

NONLEAGUE

Abington Friends 50, Radnor 45

Villa Maria 34, Archmere (Del.) 24

Kennett 45, Wilson 41

Mount St. Joseph 50, Council Rock North 47 (OT)

Norristown 50, Downingtown West 28

Gwynedd Mercy 38, Notre Dame 30

Plymouth Whitemarsh 45, Marple Newtown 25

Oxford 49, Phoenixville 20

Cheltenham 73, Academy Park 41

Owen J. Roberts 47, W.C. Henderson 45

Wrestling

GHOST TOWN DUALS

Team Results: 1. Upper Darby; 2. Spring-Ford; 3. Hatboro-Horsham; 4. Father Judge; 5. Quakertown; 6. Pennsbury; 7. Abington; 8. Wissahickon; 9. Northeast; 10. Upper Moreland.

Spring-Ford 46, Hatboro-Horsham 24

Spring-Ford 49, Pennsbury 18

Spring-Ford 66, Wissahickon 12

Spring-Ford 74, Northeast 6

Upper Darby 52, Spring-Ford 23

Hatboro-Horsham 39, Northeast 36

Northeast 50, Wissahickon 16

Pennsbury 42, Northeast 39

Northeast 51, Upper Moreland 30

Father Judge 42, Hatboro-Horsham 33

Quakertown 48, Pennsbury 25

Abington 48, Wissahickon 27

Father Judge 42, Abington 26

Father Judge 55, Upper Moreland 16

Upper Darby 42, Father Judge 25

Father Judge 40, Quakertown 23

SPARTAN DUELS

Martin Luther King 45, Octorara 32

Whitehall 50, Martin Luther King 21

Martin Luther King 63, Glen Mills 18

Martin Luther King 48, Radnor 18

Martin Luther King 57, Church Farm 24

Boys' Basketball Boxes

Plymouth Whitemarsh 8 13 14 18 - 53

Pennsbury 13 14 14 10 - 51

PW: Davon Burrell 4, Mike Lotito 12, Xzavier Malone 22, Oakley Spencer 5, Matt Walker 6, Ahmad Williams 2, Ahmin Williams 2.

P: Mike Alley 4, Rob Daly 11, Corey Dea 2, Mark Flagg 6, Addison Howard 16, Tyler Sessa-Reeves 12.

Parkland 17 7 19 16 - 59

Archbishop Carroll 19 16 18 13 - 66

P: Willie Baer 7, Joe Bartholomew 10, Jake Ereisbach 15, Sam Iorio 15, Kyle Stout 12.

AC: Miks Antoms 6, Colin Daly 6, Ryan Daly 11, Devon Ferrero 2, Jesse McPherson 2, John Rigsby 14, Josh Sharkey 20, Khari Williams 5.

Central Bucks West 9 12 8 17 - 46

Archbishop Wood 18 11 17 20 - 66

CBW: Erich Hohlenleitner 15, Luke Irons 4, Connor Lynch 12, Bill Power 2, Jake Reichwein 2, Cal Reichwein 7, Ben Riegel 3.

AW: Matt Cerruti 11, Tommy Funk 12, Andrew Funk 8, James Gillespie 5, Mike Hirschmann 4, Keith Otto 2, Tyree Pickron 22, Matt Schwartz 2.

Good Counsel (Md.) 13 19 15 13 - 60

Roman Catholic 17 20 21 14 - 72

GC: Tyler Baylor 10, Nick Gittings 5, Cam Norman 23, Josh Paschal 4, Kyle Turner 9, James Valle 9.

RC: Nazeer Bostick 10, Tony Carr 15, Dakquan Davis 10, Paul Newman 2, Jon-Paul Sanders 5, Lamar Stevens 21, D'Andre Vilmar 9.

Hill School 15 12 15 13 - 55

Haverford School 0 12 8 9 - 29

HS: Bryce Allen 8, Chase Audige 6, Mac Gallagher 4, DaQuan Morris 6, Ethan Norton 6, Solomon Ruddell 5, Jonas Stakeliunas 9, Seth Stankiewicz 6, Jack Woepke 5.

HS: Gavin Burke 5, Joe Dignazio 3, Jack Marshall 5, John Nostrant 2, Kharon Randolph 7, Asim Richards 4, Micah Sims 3.

Gilman School 9 14 18 26 - 67

Phelps 13 16 18 19 - 66

GS: Butler 20, Darby 5, Duncan 16, Hamilton 6, Madison 8, Everett Winchester 12.

P: Emir Algoz 2, Cole Constantino 13, Jailen Jamison 4, Devon Moore 3, Jaylen Nixon 15, Carlos Palacio 17, Taj Price 9, Oriol Tres 3.

Friends' Central 7 11 7 10 - 35

Episcopal Academy 5 14 15 15 - 49

FC: Chuck Champion 7, Steven Folwell 6, De'Andre Hunter 12, Mosely-Banks 4, Antone Walker 6.

EA: Nick Alikakos 23, Conner Delaney 11, Colin Phillips 3, Jermaine Rhoden 3, Kyle Virbitsky 2, Matt Woods 7.

Bonner-Prendergast 5 21 16 16 - 58

Springfield (D) 9 15 13 9 - 46

B: Ryan Germany 3, John Hargraves 4, Chris Haynes 13, Dylan Higgins 4, Christian Lane 10, Michael Perretta 10, Keith Washington 14.

S(: Justin Collins 8, Alex DeAngelis 2, Nick Fox 7, Mason Liberty 2, Kyle Long 7, Kyle Ryan 6, Kyle Sullivan 14.

Math, Civics & Sciences 14 9 18 19 - 60

Wissahickon 16 22 24 12 - 74

MCaS: Malik Archer 18, Zahir Jackson 2, Tymair Johnson 8, Darrin Manning 1, Saheed Peoples 6, Kwahzere Ransom 11, Ja'Quill Stone 14.

W: Matt Atkins 2, Noah Curran 13, Shane Ford 12, Zach Gelman 14, Michael Howard 22, Blake Rapoport 10, Alex Tappen 1.

Germantown Friends 8 9 18 6 2 - 43

Bishop McDevitt 11 10 7 13 6 - 47

GF: Pietro Berghella 11, Mike Buckmire 20, Charlie Dolgenos 2, Sam Istvan 6, Isaac Myran 4.

BM: Quentin Beasley 2, Jack Bridges 5, Malik Heyward 5, Jaron Macon 9, Chris Moore 12, Da'Quane Williams 14.

Gr. Valley 11 5 10 7 5 0 0 1 - 39

Glen Mills 10 5 13 5 5 0 0 0 - 38

GV: Paul Brophy 2, Will Buzan 6, Alex Capitano 5, Andrew Gal 9, Alex Girone 2, Alexander Roker 5, Andrew Wineinger 10.

GM: DaQuan Dantzler 6, Naiseem Mitchell 17, Tacore Penn 5, Myron Sanders 10.

George School 8 18 13 6 - 45

Lower Moreland 18 21 25 15 - 79

GS: Darius Brummel 2, Shadimere Coles 6, K. Fredric 2, Chris Gilbert 7, Luke Haug 11, Austin Murphy 9, Kiany Probherbs 6, Michael Silver 2.

LM: Shane Cohen 4, Danny Duffey 14, Mike Gould 8, Forrest Keys 4, Tyler Millan 11, Dickey Rhoads 8, Jake Sazio 4, Dan Shimon 3, Nick Smolda 18, Cobe Wiggins 2, Jordan Zoubroulis 3.

Phoenixville 13 9 19 16 - 57

Oxford 8 11 17 17 - 53

P: Avery Close 8, Jeff Conboy 7, Hunter Herscheel 5, Christian Kelly 23, Marquise McDuffee 2, Matt McLauglin 10, Pat Meszaros 2.

O: Troy Brown 8, Thomas Cruz 12, Brian Dorsey 2, Tyler Farr 29, Shane Quigley 2.

Shipley 21 13 13 12 4 - 63

Lower Merion 20 6 15 18 9 - 68

S: Kiyon Hardy 10, Ronan Higgins 2, Arvelle Jones 18, Micah Salamon 4, Sam Sessoms 18, Tom Sobelman 7, Peter Sobelman 4.

LM: Noah Fennell 8, Dion Harris 9, K.J. Helton 8, Jeremy Horn 5, Terrell Jones 34, Zack Magill 4.

Unionville 9 16 17 24 - 66

Garnet Valley 16 16 18 19 - 69

U: Barritt 2, Andrew Burich 8, Pat Clark 19, Austin Fullington 16, Kyle Goodier 6, Scottie Miller 3, Jordan Shasteen 12.

GV: Danny Guy 3, Austin Laughlin 6, Andrew Louden 18, Ryan McCrossan 15, Brandon Starr 14, Carl Tienabeso 13.

Palumbo 10 10 16 25 - 61

Radnor 18 27 15 10 - 70

P: Muhammad Bey 2, Myles Carter 10, Rahee Ellis 12, Saadiq Jones 25, Tavion Mack 1, Laquon Preston 6, Justin Reiph 5.

R: Jake Bodenger 4, Vinny Kelly 15, Michael Li 7, Phil Regan 13, Mason Ressler 23, Jack Thompson 8.

Frankford 4 13 5 17 - 39

Archbishop Ryan 18 13 18 12 - 61

F: Taleek Anderson 4, Jermaine Bent 3, Francisco Campo 5, Sahnei Day 10, Nahmeer East 2, Jose Espinosa 2, Hanif Massenburg 2, Anthony Rodriguez 2, James Wilson 9.

AR: Bryan Arpino 6, Izaiah Brockington 16, Amin Bryant 1, Ed Cahoe 2, Austin Chabot 6, Christopher Guest 3, Chris Kuhar 4, Matiss Kulackovskis 9, Chris Palantino 7, Austin Slawter 2, Fred Taylor 3, Devin Vargas 2.

GAMP 22 9 12 17 - 60

Springside Chestnut Hill 13 11 6 20 - 50

G: John Capizzi 2, Alex Grey 2, Quadir Hargrove 11, Deverris Stuckey 20, Matt Ventus 13, Will Whiteley 4, Shane Whiteley 4, Sharif Williams 4.

SCH: Chris Alleyne 1, Xavier Bell 12, Conor McAdoo 5, Zuri Peyton 12, Sean Simon 15, CJ Sweitzer 5.

Penncrest 1 9 7 13 - 30

West Chester Rustin 1 10 9 13 - 33

P: Mike Mallon 2, Tyler Norwood 7, Shaun Norwood 7, Manny Ruffin 2, Peter Spiotta 2, AJ Taylor 10.

WCR: Tajik Asparagus 5, Timmy Durant 4, Brandon Frazier 2, Gagliarei 8, Ryan Loucks 1, Tyler Ramirez 7, Tahjair Rhodes 4, Thomas 2.

Bartram 7 10 11 20 - 48

Father Judge 19 17 17 17 - 70

B: Bullock 4, Jameel Flester-Bey 3, Javon Flynn 6, Sharif Goff 18, Gregory Kercy 10, Ali Sharif 5, Tyjai Thompson 2.

FJ: Quinn DeNofa 4, Justin Fleming 6, Mackenson Juste 4, Brandon Mallon 2, Matt O'Connor 11, Lance-Amir Paul 2, Brandon Peters 10, Mike Power 4, Tom Quarry 3, Quincy Reed 15, Marc Rodriguez 9.

Spring-Ford 13 20 11 23 - 67

Downingtown West 20 21 16 17 - 74

S: Nigel Cooke 19, Nestor Diaz 7, Charles Drummond 14, Ryan Fitzpatrick 1, Matt Ginas 17, Cameron Reid 2, Chandler Salutric 3, Danny Zack 4.

DW: Ryan Betley 24, Matt Carson 5, George Golden 7, Dom Guerrera 17, Charles Lewis 7, Josh Warren 14.

Lansdale Catholic 9 9 9 10 - 37

Jenkintown 14 11 9 9 - 43

LC: Starkey Gabel 3, Ty Grant 10, Dan Modestine 10, Mike Ottomano 7, Craig Rosenberger 7.

J: Mike DiValentino 2, Jameson Kolb 4, Andres Madden 6, Colin Mulvaney 16, Carl Robinson 11, Frank Sobolewski 4.

Chichester 13 17 15 15 - 60

Ridley 15 18 16 27 - 76

C: Granberry 4, Hendricks 6, Montanez 14, Reynolds 19, Womack 17.

R: Bryan Bollinger 14, Jim Bramwell 7, Brett Foster 29, Kylon Hicks 8, Julian Wing 18.

Conestoga 16 15 9 13 - 53

Malvern Prep 24 16 22 18 - 80

C: Jack Baker 6, Daryl Caldwell 4, Peyton Jones 4, Andrew Larkin 12, M.J. Lezanic 6, Charlie Martin 11, Angus Mayock 2, Shapiro 8.

MP: Billy Corcoran 14, Mike Hollingsworth 14, Tygee Leach 2, Quinn McCahon 10, Mike Narzikul 1, Will Powers 25, Tommy Wolfe 14.

Girls' Basketball Boxes

Western (Md.) 4 3 8 6 - 21

Neumann-Goretti 13 20 15 7 - 55

W: Jackson 2, Johnson 4, Peakon 2, Walker 1, Walton 8, Williams 4.

N: Minika Glenn 1, Jabria Ingram 6, Alisha Kebbe 9, Kiara Kroger 1, Morgan Lenahan 5, Chyna Nixon 18, Jada Russell 3, Kamiah Smalls 12.

Mercersburg Academy 9 7 9 14 - 39

Germantown Academy 17 13 18 12 - 60

MA: Sarah Lyman 2, Isiuwa Oghadon 6, Joanna Santos 7, Molly Taylor 19, Tori Yoder 5.

GA: Lilly Bolen 7, Kendall Grasela 18, Erin Lindahl 14, Alexa Naessans 5, Cat Polisano 10, Abby Starzecky 6.

Pope John Paul II 15 13 17 17 - 62

Hun School 4 6 0 2 - 12

PJPI: Lauren Ciuba 7, Annie Kohutka 10, Morton 2, Owens 6, Stephanie Petery 10, Monica Rapchinski 5, Tadros 6, Gabby Troisi 11, Rachel Yerger 5.

HS: Julie Fassi 2, Nia Sapia 8, Leah Sutphen 2.

Stonewall Jackson 15 15 6 9 - 45

Abington 19 11 15 17 - 62

SJ: Cabraca 3, Callahan 8, Hopkins 3, Nichols 7, Parker 17, Sweeney 7.

A: Jordyn Allen 14, Kassondra Brown 1, Samantha Brusha 6, Britney James 10, Samantha Lochner 8, Lizzie O'Leary 11, Leah Simmons 12.

Sun Valley 4 18 10 16 - 48

Avon Grove 3 4 7 21 - 35

SV: Ally Giannakarios 5, Claire Howley 4, Maya Jacyzyn 6, Kate Lannon 19, Maddie Michael 9, Lauren Vitale 5.

AG: Regan Cook 3, Kate Day 2, Katie Griffith 12, Katie Lengel 6, Chandler Salley 2, Sara White 6, Morgan Whiteside 4.

Mount St. Joseph 9 14 13 7 7 - 50

Council Rock North 9 11 11 12 4 - 47

MSJ: Caitlyn Cunningham 7, Kristen Lucas 3, Ashley Smith 12, Libby Tacka 19, Sarah Wills 9.

CRN: Dana Bandurick 5, Olivia Boyle 3, Megan Haggerty 3, Becca Margolis 21, Kaelin Mealey 2, Camryn Polinsky 4, Mackenzie Tinner 5, Hannah Weiler 4.

Marple Newtown 2 10 5 8 - 25

Plymouth Whitemarsh 14 2 16 13 - 45

MN: Auayoub 4, J Lynch 2, Nikolus 2, Robinson 10, Rutecki 2, Young 5.

PW: Lauren Coscia 2, Ali Diamond 9, Taylor O'Brien 19, Sarah Putsch 6, Gia Schweitzer 2, Laurel Suchsland 7.

Abington Friends 19 18 6 7 - 50

Radnor 12 8 20 5 - 45

AF: Khadijah Hickson 15, Kendall Hodges 3, Paige Mott 14, Cheryl Remolde 5, Casey Remolde 4, Asia Turner 5, Jade Young 4.

R: Cara Camposano 1, Emily DiMarcantonio 2, Kristin Hamill 14, Allison Lanzone 13, Nicole Massimino 6, Fallon Quinn 3, Racquel Razavi 6.

Archmere (Del.) 2 6 4 12 - 24

Villa Maria 8 5 14 7 - 34

A(: Armstrong 5, Bastian 3, Brown 2, Malloy 6, McCann 8.

VM: Laura Davis 1, Emily Gillan 1, Marissa Picinich 5, Marielle Picinich 9, Kyra Smith 2, Murrin Tague 6, Abby Walheim 10.

Norristown 15 18 8 9 - 50

Downingtown West 5 3 12 8 - 28

N: Beyonce Collins 13, Patty Fortescue 11, Lauren Fortescue 10, Daijah James 12, Precious Milam 2, Devon Morse 2.

DW: Tahnay Boggs 3, Halle Brown 11, Heather Camden 2, Lindsay Kuhn 1, Gillian Nanni 2, Hannah Supplee 9.

Cheltenham 15 23 27 8 - 73

Academy Park 12 8 4 17 - 41

C: Joniece Baldwin 8, D'ajan Bouchereau 5, Danielle Brown 6, Nashira Brown 2, Dejah China 2, Ashley Jones 28, Mia Leonard 2, Savannah Roberts 2, Gabrielle Wright 18.

AP: Elisha Henandez 5, Shantalay Hightower 3, Raven-Monet Kemper 21, Trea-sure Ketter 11, Riley Street 1.

W.C. Henderson 10 14 11 10 - 45

Owen J. Roberts 7 13 12 15 - 47

WH: Bertrando 9, Ferguson 5, Gawrylowicz 3, Kuris 6, Maratea 14, Shey 8.

OJR: Maddie Albaugh 3, Alexi Arias 13, Kylie Cahill 1, Taylor Evans 15, Camryn Glenn 2, Kerry Huzzard 5, Darby Stuart 8.