Sunday's Results

Boys' Basketball

GEORGE WASHINGTON TOURNAMENT

Lincoln 67, Council Rock South 53

Frankford 53, Bensalem 42

Archbishop Ryan 63, Washington 57

GONZAGA DC CLASSIC

Roman Catholic 77, Gonzaga (D.C.) 72 (OT)

PEDDIE SCHOOL INVIT. TOURNAMENT

Hun School 73, Phelps 62

NONLEAGUE

St. Joseph's Prep 55, Bishop Shanahan 46

West Philadelphia 50, West Catholic 44

Girls' Basketball

SHE GOT GAME CLASSIC

Imhotep Charter 45, Bell Multicultural (D.C.) 27

NONLEAGUE

St. Basil 56, Bishop McDevitt 24

West Catholic 52, Freire Charter 16

Boys' Basketball Boxes

George Washington Tournament

Lincoln 15 13 16 23 - 67

Council Rock South 13 7 20 13 - 53

L: Blair Bowes 30, Darrion Childs 4, Nassir Coleman 4, Aiezel Pichardo 13, Saheer Robinson 8, Daquan Ross 4, Marlon Sharpton 4.

CRS: Ryan McNamee 1, Kevin Newbert 10, Alex Nordenholt 12, Mike Stock 5, Austin Thomas 25.

Gonzaga DC Classic

Gonzaga (D.C.) 13 16 19 18 6 - 72

Roman Catholic 15 21 19 11 11 - 77

G(: Myles Dread 16, Prentiss Hubb 2, Jack Lawrence 6, Chris Lykes 34, Eddie Scott 9, Nigel Stewart 5.

RC: Nazeer Bostick 7, Tony Carr 14, Dakquan Davis 5, Mikeal Jones 3, Paul Newman 7, Jon-Paul Sanders 2, Lamar Stevens 32, D'Andre Vilmar 7.

Peddie School Invitational Tournament

Hun School 18 14 16 25 - 73

Phelps 18 16 12 16 - 62

HS: Luke Apuzzi 2, Niall Carpenter 15, Justin Cort 8, Sasha French 6, Austin Harriott 8, Euan Lancaster 12, Jose Morales 18, Lorenzo Stinazzi 4.

P: Emir Algoz 5, Tarojae Brake 9, Cole Constantino 17, Jailen Jamison 2, Jaylen Nixon 11, Taj Price 9, Neville Smith 6, Oriol Tres 3.

Nonleague

West Catholic 8 14 9 13 - 44

West Philadelphia 12 11 17 10 - 50

WC: Cyrie Coates 10, Imere Harris 13, John Herndon 14, Eustace Hill 2, Mohammad Mansaray 2, Patrick Obogo 2, Shawn Robinson 1.

WP: Maxwell Brown 7, Raymond Burnett 2, Latrell Carroll 3, Zahire Hassan 2, Melvin Lewis 2, Malik Lorenzano 6, Stephon Maddox 12, Rashaan Perrin 6, Jabbar Shy 10.

Bishop Shanahan 6 20 7 13 - 46

St. Joseph's Prep 16 9 14 16 - 55

BS: David Angelo 6, T.J. Booth 6, Dan Browne 12, Doug Costin 7, Kevin Dodds 6, Drew Dolan 6, Justin Krasnick 3.

SJP: Temi Aiyegbusi 7, Pete Gayhardt 10, Darius Kinnel 18, Chris Montie 3, Kyle Thompson 17.

Girls' Basketball Boxes

She Got Game Classic

Bell Multicultural (D.C.) 4 2 9 12 - 27

Imhotep Charter 12 7 10 16 - 45

BM: B. Gallion 5, A. Hall 2, M. Mesa 14, T. Santana 2, S. Will 4.

IC: Sierra DaCosta 5, Bionca Dunham 20, Shaylah Green 4, Allissia Green 2, Tatiana Jones 2, Deja Williams 3, Chyna Wooten 9.

Nonleague

Freire Charter 1 5 3 7 - 16

West Catholic 9 10 16 17 - 52

FC: Mitchell 4, Moore 5, Essence Robinson 4, Muiyen Warner 3.

WC: Micahya Gilliam 2, Daja Hosendorf 3, Akyra Murray 40, Beautiful Murray-Bey 2, Erica Watson 5.

St. Basil 14 22 13 7 - 56

Bishop McDevitt 6 2 6 10 - 24

SB: Erin Buckley 10, Madison Comey 2, Katie Dougherty 4, Jules Gura 8, Lyndsay Joyce 7, Natalie Kucowski 6, Randi Linton 3, Jess Marino 2, Cate McCreavy 2, Danielle McCurdy 2, Alyssa O'Mara 2, Maddie Riehman 5, Mariah Roemhild 3.

BM: Suzanna Cantwell 2, Samantha DiCicco 2, Brianna Edwards 12, Dana Mizelle 8.

Monday's Schedules

Boys' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Bristol at Phil-Mont Christian, 6

TRI-COUNTY LEAGUE

Mercy Vocational at Phelps, 3:45

NONLEAGUE

Boys' Latin vs. Paul Robeson at HS of Future, 3:15

Lincoln at Northeast, 3:15

West Philadelphia at Mastbaum, 3:15

Pennington at Friends' Central, 4:15

Tacony Charter at Community Ac. of Phila., 4:30

Roxborough at Kensington, 4:30

Palisades at Plumstead Christian, 7

Cheltenham at Archbishop Carroll, 7

Devon Prep at Collegium Charter, 7

Pottsgrove at Norristown, 7

Frankford at Father Judge, 7

Interboro at Avon Grove, 7:30

Math, Civics & Sciences at Neumann-Goretti, 7:30

Girls' Basketball

PENN-JERSEY LEAGUE

Foundation Academy at Solebury School

King's Christian at Mercy Vocational, 4

TRI-COUNTY LEAGUE

Collegium Charter at Del-Val Friends, 3:45

NONLEAGUE

City School at Girard College

Norristown at Pottsgrove, 3:30

Palumbo at Hallahan, 3:30

Chichester at Upper Moreland, 4

Friends' Central at Pennington, 4:15

Sacred Heart at Barrack Hebrew, 5:15

Pottstown at Sun Valley, 7

Octorara at Twin Valley, 7:15

Palisades at Upper Perkiomen, 7:30

Conestoga at Interboro, 7:30

Saturday Boys' Basketball

Calvary Christian 15 14 20 15 - 64

New Hope-Solebury 15 6 20 19 - 60

CC: Ben Brophy 12, Josh Buck 2, Brett Kikendall 17, Vijay Nalliah 2, Jon Stauffer 2, Joel Thibodeau 23, Josiah Thompson 2, Joey Valentini 4.

NH: Kevin Doughtery 7, Nick Garritano 8, Hildebrandt 11, Kolen 2, Mayes Lane 22, Brendan Shadle 6, Taylor 2, Waterman 2.

Audenried 10 14 15 19 - 58

Southern 9 16 16 20 - 61

A: Vichon Adkins 4, Mustafah Bostic 2, Ernest Hort 7, Haseef Abdul Malik 7, Nisheem McNeal-Wright 9, Terrance Moore 10, Nyseem Smith 5, Cameron Stokes 12, Shalil Willis 2.

S: Damian Bryant 8, Alex Clark 1, Kevin Ellis 1, Juwan Moore 3, Barry Quarterbaum 22, Tremelle Reeves 8, Ishmael Taylor 6, Ahmad Wimbush 12.

SLA-Beeber 6 5 13 8 - 32

Abington Friends 19 12 24 14 - 69

S: Jaden McClain 10, Jaylyn Pope 2, Michael Vinson 9, Kevin Williams 3, Darvell Williams 8.

AF: Tahir Andrews 4, Joel Arteaga 4, Jordan Baker 18, Jack Levy 4, Nick Sinni 6, Jared Smith 8, Darius Sosnowski 2, Jake Stark 23.

Collegium Charter 16 16 11 15 - 58

Octorara 10 16 22 24 - 72

CC: Damion Dixon 3, Gary Grove 20, Marcell Lawrence 6, Sahmere Miller 4, Ahmadu Sarnor 20, Zhion Wesley 5.

O: Jaekwon Dickinson 4, Dominck London 2, Jamonti Mayo 12, Saaleem Pugh 12, Christian Ray 22, Jackson Ray 20.