Monday's Results

Boys' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Phil-Mont Christian 61, Bristol 38

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Constitution 65, Martin Luther King 59 (OT)

TRI-COUNTY CHRISTIAN

West-Mont Christian 60, Fairview Christian 55

TRI-COUNTY LEAGUE

AIM Academy 41, Kimberton Waldorf 31

Phelps 52, Mercy Vocational 41

NONLEAGUE

Robeson 76, Boys' Latin 69

Northeast 69, Lincoln 66

West Philadelphia 49, Mastbaum 38

Friends' Central 72, Pennington 41

Tacony Charter 85, Community Ac. of Phila. 66

Kensington 84, Roxborough 55

Archbishop Carroll 77, Cheltenham 51

Collegium Charter 71, Devon Prep 69 (OT)

Norristown 69, Pottsgrove 38

Father Judge 48, Frankford 34

Neumann-Goretti 90, MCS 43

Girls' Basketball

PENN-JERSEY LEAGUE

Solebury School 46, Foundation Academy 34

Mercy Vocational 42, King's Christian 31

PUBLIC LEAGUE

Overbrook 51, Sankofa Freedom 40

TRI-COUNTY LEAGUE

Collegium Charter 59, Del-Val Friends 7

NONLEAGUE

AIM Academy 49, Woodlynde 16

Kensington 26, Mariana Bracetti 19

Norristown 54, Pottsgrove 28

Palumbo 56, Hallahan 50

Renaissance 37, Community Ac. of Phila. 15

Upper Moreland 35, Chichester 31

Friends' Central 43, Pennington 38

Sacred Heart 41, Barrack Hebrew 23

Sun Valley 46, Pottstown 32

Boys' Bowling

BICENTENNIAL LEAGUE

Christopher Dock 4, Jenkintown 0

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Wood 3, Roman Catholic 1

SUBURBAN ONE LEAGUE

Plymouth Whitemarsh 3, Hatboro-Horsham 1

Girls' Bowling

BICENTENNIAL LEAGUE

Jenkintown 4, Christopher Dock 0

SUBURBAN ONE LEAGUE

Hatboro-Horsham 3, Plymouth Whitemarsh 1

Boys' Swimming

NONLEAGUE

Malvern Prep 90, Unionville 72

Girls' Swimming

NONLEAGUE

Villa Maria 98, Unionville 70

Boys' Basketball Boxes

Bicentennial League

Bristol 5 11 11 11 - 38

Phil-Mont Christian 23 16 16 6 - 61

B: Samir Brisbon 1, Adrian Ellerbe 1, Ronnie Garrison 21, Phil Gaworek 3, Deonte Harris 5, Parker Kelley 3, Carter Kelley 2, Dom Sica 2.

PC: Mike Almack 5, Noah Baldez 8, David Giuliani 25, Sean Griffin 14, Tabeel Shafqat 6, Ethan Steiger 3.

Public League Division A

Constitution 12 9 18 17 9 - 65

Martin Luther King 12 12 17 15 3 - 59

C: Jamaal Brown 10, Youssef Diabate 5, Tamir Green 14, Hakim Hudson 5, Nasir Randolph 4, Anthony Satchell 15, Maurice Waters 14.

MLK: Nasir Bell 14, Qadir Burgess 4, Kahssian Kay 17, Marshall 3, Jabri McCall 12, Jakwon McQueen 4, Ricardo Monteiro 5.

Tri-County Christian

Fairview Christian 12 11 15 17 - 55

West-Mont Christian 9 16 13 22 - 60

FCA: Fox 7, Goad 4, Martin 14, Martin 21, Smith 9.

WC: Devon Jackson 34, Cole Johnson 11, Daniel Mayk 6, Zack Monastero 3, Christian Palumbo 6.

Tri-County League

Mercy Vocational 11 9 9 12 - 41

Phelps 18 6 20 8 - 52

MV: Renaldo Askew 2, Nic Dameus 4, Adonis Davis 10, Rafiq Griffin 2, Jymir Johnson-Gardner 12, Chris Sisco 11.

P: Jailen Jamison 13, Carlos Palacio 8, Justin Quiles 2, Jason Quo 2, Jerry Sheng 2, Manasseh Small 10, Neville Smith 15.

Kimberton Waldorf 8 8 8 7 - 31

AIM Academy 10 10 10 11 - 41

KW: Ian Conway 5, Daniel Devan 2, Jimmy Shao 2, Jake Sicherman 6, Wade Wang 16.

AA: Michael Berman 7, Joseph Carluccio 18, Dallen Moore 8, Andrew Rosenstein 6, Tyler Sklut 2.

Nonleague

Lincoln 21 12 15 18 - 66

Northeast 18 20 18 13 - 69

L: Blair Bowes 30, Darrion Childs 3, Nassir Coleman 9, Aiezel Pichardo 3, Saheer Robinson 5, Daquan Ross 4, Marlon Sharpton 12.

N: Anthony Brown 9, Diante Cannon 6, Joshua Coleman 23, Daquan James 5, John Kirkpatrick 21, Andrew Serowsky 3, Nasir Wooden 2.

Pennington 11 10 10 10 - 41

Friends' Central 23 20 13 16 - 72

P: Brian Daniels 2, Jalen Gaffney 17, Bo Hartpence 2, Higgins 5, Maley 2, Richards 2, Jamal Tucker 11.

FC: Chris Annas 2, Chuck Champion 16, Mark Charamella 2, De'Andre Hunter 28, Ben Kenney 6, Myles Robinson 2, Bryce Spriggs 6, Antone Walker 10.

Roxborough 13 16 11 15 - 55

Kensington 25 13 25 21 - 84

R: Hanif Alexander 6, Davis 7, Jovan Hammond 15, Eric Washington 8, Terrell Williams 3, Isaiah Woodard 8, Jerome Wright 8.

K: Dajaure Hallman 12, Tim Jackson 6, Marquise McNair 2, Vernell Nelson 13, Nate Rensom 2, Shameem Smith 6, Keith Smith 21, Charles Smith 19, Sadiq Walker 3.

Tacony Charter 19 16 23 27 - 85

Community Ac. of Phila. 22 16 21 7 - 66

TC: Robert Barner 13, Wayne Davenport 1, E'drise Hightower 24, Daryl Hughes 4, Corchado Kente 20, Javon McClain 2, Justin Steers 21.

CAoP: J. Blackson 7, W. Collins 2, R. Dean 14, C. George 14, Q. Graham 5, K. Jean-Baptiste 2, Z. Mendez 5, L. Moore 16.

Robeson 14 20 23 19 - 76

Boys' Latin 19 19 9 22 - 69

R: Nasir Cassel 14, Daiquan Copeland 20, Quadir Croston 13, DJ French 7, Mark Greene 1, Walter Hester 3, Will Hundley 11, Thomir Jackson 7.

BL: Ibrahim Ahmad 2, Cameron Gardner-Nicholson 2, Jameer Killing 7, Jelani Mauge 4, Tim Moore 12, Julian Morris 3, Jabril Noble 11, Gus Sephes 20, Chris Slater 8.

West Philadelphia 12 15 14 8 - 49

Mastbaum 8 18 5 7 - 38

WP: Raymond Burnett 2, Latrell Carroll 7, Davin Dicks 1, Zaheer Hassan 2, Malik Lorenzano 4, Stephon Maddox 15, Rashaan Perrin 8, Jabbar Shy 10.

M: Karee Davis-Combs 11, Naasir Dorsey 2, Steven Gamble 4, Taiquan Jones 7, Isaiah Reynolds 2, Julian Vallejo 5, Isaiah Watson 7.

Frankford 9 13 5 7 - 34

Father Judge 9 10 10 19 - 48

F: Jermaine Bent 13, Francisco Campo 3, Nahmeer East 2, Hanif Massenburg 2, Frankie Okpala 10, Anthony Rodriguez 2, James Wilson 2.

FJ: Quinn DeNofa 7, Justin Fleming 15, Mackenson Juste 4, Matt O'Connor 3, Lance-Amir Paul 8, Quincy Reed 3, Marc Rodriguez 8.

Cheltenham 10 12 12 17 - 51

Archbishop Carroll 23 19 16 19 - 77

C: Jack Clark 6, Amir Lewis 7, Brandon Mack 2, Trevonn Pitts 12, Justin Sutton 2, Anthony White 9, Khalil White 13.

AC: Miks Antoms 11, Keyon Butler 9, Ryan Daly 19, Colin Daly 17, Jesse McPherson 4, John Rigsby 4, Josh Sharkey 10, Khari Williams 3.

Math, Civics, Sciences 9 17 11 6 - 43

Neumann-Goretti 26 29 18 17 - 90

MCaS: Malik Archer 7, Edward Croswell 8, Nazir Gossette 2, Tyrae Green 5, Tymair Johnson 9, Saheed Peoples 7, Kwahzere Ransom 3, Ja'Quill Stone 2.

N: Rasheed Browne 8, Dhamir Cosby-Roundtree 14, Vaughn Covington 11, Quade Green 20, Zane Martin 9, Mike Milsip 6, Dymir Montague 12, Emil Moody 2, Amire Tyler 2, Noah Warren 6.

Devon Prep 8 20 14 17 10 - 69

Collegium Charter 13 17 10 19 12 - 71

CC: Kevin Delarosa 1, Damion Dixon 8, Merrick Evans 6, Gary Grove 15, Marcell Lawrence 2, Sahmere Miller 4, Ahmadu Sarnor 25, Max Shiel 8, Zhion Wesley 2.

Pottsgrove 4 4 19 11 - 38

Norristown 13 25 15 16 - 69

P: J. Blakey 1, N. Curnew 9, J. Dargen 1, N. DeCurtis 4, D. Doctor 6, L. Gibbs 8, N. Goldston 9.

N: Darryl Carr 10, Amir Carter 16, Reggie Collins 5, Desmond Gorski 3, Roy Green 14, Tyrique Lyons 15, Kether Massiaz 2, Darius McGowan 4.

Girls' Basketball Boxes

Penn-Jersey League

King's Christian 8 6 5 12 - 31

Mercy Vocational 14 11 8 9 - 42

KC: Katya Forrest- 6, Amber McCullough 8, Jenna Nelson 15, Jada Nelson 2.

MV: Jordyn Davis 9, Gabrielle Edwards 6, Victoria Noel 5, Essence Shaw 22.

Foundation Academy 5 12 7 10 - 34

Solebury School 11 10 12 13 - 46

FA: Boone 18, Charles 2, Clark 1, Manning 9, Youngblood 4.

SS: Denia Campbell 20, Addie Gorth-Tuft 2, Vikki Rueda-Juarez 4, Qiana Vigo 18, Carol Wright 2.

Public League

Sankofa Freedom 6 8 13 13 - 40

Overbrook 14 8 14 15 - 51

SF: T. Barnes 2, Kristan Divine 11, Keyonna Johnson 19, M. Roher 8.

O(: Asia Abram 27, Clark 2, Ziera Gay 3, Deeja Richardson 9, Kaniyah Scantlebury 10.

Tri-County League

Collegium Charter 23 20 9 7 - 59

Del-Val Friends 2 0 0 5 - 7

CC: Kiara Brown 6, Kiana Brown 5, Aaliyah Hoggard 8, Maimuna Kenneh 6, Monijah Lewis 12, Amaiya Plowden 6, Gillian Schlenner 8, Akina Wollie 2, Quintina Young 6.

DF: Malia Henry 3, Stipho Kiko 2, Maria Ortale 2.

Nonleague

Mariana Bracetti 2 0 5 12 - 19

Kensington 9 9 2 6 - 26

MB: Arroyo 2, Bell 8, Contrera 3, Ramirez 6.

K: Shania Hill 15, Brooklyn Johnson 2, Shania Patterson 2, Ashley Sanchez 7.

Palumbo 23 12 7 14 - 56

Hallahan 18 15 6 11 - 50

P: Taylor Dawson 6, Kate Griffin 4, Kiarah Henry 15, Ariana McGeary 24, Ariana dos Santos 3, Jasmine Sowell 4.

H: Deja Alston-Dupree 17, Alynn Phelan 15, Nya Searight 18.

Chichester 3 8 9 11 - 31

Upper Moreland 3 14 9 9 - 35

C: Erica Brandt 8, Lauren Carrafa 20, Murray 3.

UM: Julia Gatto 2, Jenna Getz 12, Martin 3, Maddie Pisut 9, Noel Woodman 7, Zanine 2.

Sacred Heart 11 12 8 10 - 41

Barrack Hebrew 6 6 5 6 - 23

SH: Kayla Cecchine 2, Lauren Kilroy 7, Jess McTaggart 6, Elleen Plombino 9, Sami Smith 6, Jaycee Webster 11.

BH: Lindsay Chevlin 9, Sarah Drapkin 4, Talia Glickman 2, Dria Guiterrez 3, Talia Kolton-Fromm 1, Shira Perloff 2, Yasmin Stein 2.

Friends' Central 15 9 8 11 - 43

Pennington 12 10 10 6 - 38

FC: Mia Jordan 2, Anna Leone 5, Iyanna McCurdy 16, Raanee Smith 2, Mikayla Vaughn 18.

P: A. Brunner 12, L. Johnson 4, A. Johnson 6, C. Rice 14, M. Tucci 2.

Pottstown 6 12 6 8 - 32

Sun Valley 12 13 12 9 - 46

P: Brant 4, Epps 5, Lopez 2, Reddick 15, Regusters 6.

SV: Ally Giannakarios 4, Claire Howley 8, Kate Lannon 26, Maddie Michael 4, Rachel Miller 3, Lauren Vitale 1.

Norristown 13 7 17 17 - 54

Pottsgrove 8 10 4 6 - 28

N: Beyonce Collins 13, Lauren Fortescue 6, Patty Fortescue 9, Brooke Heim 4, Daijah James 10, Precious Milam 8, Devon Morse 4.

P: Kyler Conrad 4, Molly Galvin 7, Diana Randleman 11, Ronyel Trump 4, Jenna Yerger 2.

Tuesday's Schedules

Boys' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Morrisville at Calvary Christian, 7

Delco Christian at Faith Christian, 7

Christopher Dock at Jenkintown, 7

Holy Ghost Prep at Lower Moreland, 7

New Hope-Solebury at Valley Forge Military, 7

CENTRAL LEAGUE

Conestoga at Ridley, 7

Garnet Valley at Lower Merion, 7

Harriton at Radnor, 7

Haverford High at Upper Darby, 7:30

Marple Newtown at Springfield (D), 7:30

Penncrest at Strath Haven, 7:30

CHES-MONT LEAGUE

Great Valley at West Chester Rustin, 7:15

Kennett at Octorara, 7:15

Oxford at Unionville, 7:15

Avon Grove at Downingtown East, 7:15

Bishop Shanahan at West Chester East, 7:15

Coatesville at W.C. Henderson, 7:15

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

George School at Germantown Friends, 5:30

PENN-JERSEY LEAGUE

Foundation Academy at New Foundations, 4

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Phoenixville at Pope John Paul II, 7:30

Upper Perkiomen at Pottsgrove, 7:30

Pottstown at Owen J. Roberts, 7:30

Methacton at Perkiomen Valley, 7:30

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Del-Val Charter at Washington, 3:15

Math, Civics and Sciences at Imhotep, 5:30

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Freire Charter at Audenried, 3:15

Simon Gratz at Central, 3:15

Southern at Boys' Latin, 3:15

Bartram at Northeast, 3:15

Engineering Science at W. Philadelphia, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

High School of Future at Dobbins, 3:15

Olney at Kensington, 3:15

Parkway Center City at Lincoln, 3:15

Mastery North at New Media Charter, 3:15

Prep Charter at Overbrook, 3:15

Strawberry Mansion at Fels, 3:15

Paul Robeson at Sayre, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Motivation at KIPP DuBois, 3:15

Masterman at World Communications, 3:15

Randolph at Mastbaum, 3:15

Roxborough at SLA-Beeber, 3:15

Swenson at Palumbo, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

Parkway West at Parkway Northwest, 3:15

Maritime Academy at Mariana Bracetti, 3:15

Tacony Charter at Bodine, 3:15

Elverson at CAPA, 3:15

Rush at Phila. Academy Charter, 3:15

Penn Treaty at Franklin Towne Charter, 3:30

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Dublin at Cheltenham, 7

Upper Merion at Plymouth Whitemarsh, 7

Upper Moreland at Wissahickon, 7

Springfield (M) at Norristown, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

North Penn at Central Bucks East, 7

Pennridge at Central Bucks West, 7

Hatboro-Horsham at Central Bucks South, 7

Quakertown at Souderton, 7

Council Rock South at Bensalem, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Neshaminy at Abington, 7

Pennsbury at Council Rock North, 7

William Tennent at Truman, 7

TRI-COUNTY LEAGUE

International Christian at City School, 3:30

Del-Val Friends at Collegium Charter, 3:45

Mercy Vocational at Barrack Hebrew, 3:45

Perkiomen School at AIM Academy, 3:45

NONLEAGUE

Esperanza at Franklin Learning Center, 3:15

Mastery South at Edison, 3:15

Phelps at Episcopal Academy, 3:45

Friends Select at Barrack Hebrew, 4

St. Andrew's at Westtown, 5:15

Bishop McDevitt at Spring. Chestnut Hill, 5:30

New Church at Solebury School, 5:30

Church Farm at Glen Mills, 7

La Salle at Malvern Prep, 7

Downingtown West at Academy Park, 7

Christian Academy at Chichester, 7

Archbishop Ryan at Penn Charter, 7

Penn Wood at Bonner-Prendergast, 8

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Delco Christian at Calvary Christian, 4:30

Bristol at Plumstead Christian, 7

Phil-Mont Christian at Faith Christian, 7

Jenkintown at Morrisville, 7

Lower Moreland at Christopher Dock, 7

MaST Charter at New Hope-Solebury, 7

CATHOLIC ACADEMIES

Villa Maria at Mount St. Joseph, 4

Merion Mercy at St. Basil, 5:15

Sacred Heart at Nazareth Academy, 5:15

CATHOLIC LEAGUE

Lansdale Catholic at Bishop McDevitt

Hallahan at St. Hubert

Cardinal O'Hara at Little Flower, 5:15

Archbishop Ryan at West Catholic, 6:30

Archbishop Carroll at Conwell-Egan, 7

Archbishop Wood at Neumann-Goretti, 7

CENTRAL LEAGUE

Ridley at Conestoga, 7

Lower Merion at Garnet Valley, 7

Radnor at Harriton, 7

Springfield (D) at Marple Newtown, 7

Upper Darby at Haverford High, 7:30

Strath Haven at Penncrest, 7:30

CHES-MONT LEAGUE

West Chester Rustin at Great Valley, 7:15

Octorara at Kennett, 7:15

Unionville at Oxford, 7:15

Downingtown East at Avon Grove, 7:15

W.C. Henderson at Coatesville, 7:15

West Chester East at Bishop Shanahan, 7:30

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Germantown Friends at George School, 5:30

INTER-AC LEAGUE

Episcopal Acad. at Germantown Acad., 3:45

Notre Dame at Agnes Irwin, 4

Baldwin at Penn Charter, 4

PENN-JERSEY LEAGUE

Foundation Academy at New Foundations, 4

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Spring-Ford at Boyertown, 7:30

Perkiomen Valley at Methacton, 7:30

Owen J. Roberts at Pottstown, 7:30

Pope John Paul II at Phoenixville, 7:30

Pottsgrove at Upper Perkiomen, 7:30

SUBURBAN ONE AMERICAN

Plymouth Whitemarsh at Upper Merion, 7

Cheltenham at Upper Dublin, 7

Wissahickon at Upper Moreland, 7

Norristown at Springfield (M), 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks East at North Penn, 7

Central Bucks West at Pennridge, 7

Souderton at Quakertown, 7

Central Bucks South at Hatboro-Horsham, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Council Rock North at Pennsbury, 7

Abington at Neshaminy, 7

Truman at William Tennent, 7

Bensalem at Council Rock South, 7

NONLEAGUE

Barrack Hebrew at Friends Select, 4

Perkiomen School at Westtown, 4

Springside Chestnut Hill at Abington Friends, 4

Penn Wood at Bonner-Prendergast, 6:30

Villa Joseph Marie at Sun Valley, 6:45

Boys' Basketball History

Public League Champions

2015: Imhotep

2014: Martin Luther King

2013: Imhotep Charter

2012: Constitution

2011: Imhotep Charter

2010: Imhotep Charter

2009: Imhotep Charter

2008: Communications Tech