Thursday's Results

Boys' Basketball

ATLANTIC COAST CHRISTIAN

Calvary Baptist 74, Coventry Christian 60

BICENTENNIAL LEAGUE

Phil-Mont Christian 58, MaST Charter 36

Church Farm 42, Holy Ghost Prep 34

CHES-MONT LEAGUE

Octorara 67, Sun Valley 64

Oxford 75, West Chester Rustin 68 (OT)

Avon Grove 58, W.C. Henderson 42

Bishop Shanahan 56, Downingtown East 47

Downingtown West 66, West Chester East 51

Kennett 54, Unionville 52

PENN-JERSEY LEAGUE

Girard College 57, King's Christian 44

New Foundations 68, N.J. United Christian 38

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Phoenixville 54, Perkiomen Valley 49

Spring-Ford 71, Pottstown 56

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Imhotep Charter 71, Martin Luther King 54

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Ben Franklin 70, West Philadelphia 64 (OT)

Audenried 69, Frankford 67 (2 OT)

Engineering and Science 50, Freire Charter 38

Boys' Latin 63, Bartram 48

Simon Gratz 52, Sankofa Freedom 37

Central 70, Northeast 69 (OT)

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Mastery North 54, Sayre 53

Dobbins 48, Olney 32

Overbrook 72, High School of Future 50

Lincoln 57, Strawberry Mansion 54

Paul Robeson 66, Kensington 64

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Randolph 55, Edison 51

Masterman 71, SLA-Beeber 59

World Communications 66, Mastery South 57

Motivation 66, Mastbaum 55

Swenson 30, Franklin Learning Center 26

Esperanza 53, KIPP DuBois 48

Palumbo 79, Roxborough 76 (OT)

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

Bodine 64, Penn Treaty 63 (OT)

Tacony Charter 61, Mariana Bracetti 51

Parkway West 62, Rush 57

Elverson 58, Maritime Academy 52

Parkway NW 93, Franklin Towne Charter 47

SLA 72, Phila. Academy Charter 57

GAMP 62, CAPA 36

SUBURBAN ONE NATIONAL

Pennsbury 60, Bensalem 52

NONLEAGUE

Phelps 55, Haverford School 49

Valley Forge Military 56, Barrack Hebrew 28

Academy of New Church 69, Cheltenham 62

La Salle 62, Southern 36

Archbishop Carroll 80, Penn Wood 39

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Phil-Mont Christian 66, Morrisville 40

Jenkintown 50, Bristol 32

Faith Christian 47, Plumstead Christian 15

Lower Moreland 48, MaST Charter 21

CATHOLIC ACADEMIES

Mount St. Joseph 56, Nazareth Academy 20

Gwynedd Mercy 43, St. Basil 29

Merion Mercy 57, Villa Maria 42

Villa Joseph Marie 58, Sacred Heart 14

CATHOLIC LEAGUE

Bonner-Prendergast 77, West Catholic 39

CHES-MONT LEAGUE

Unionville 39, Kennett 36

Sun Valley 50, Octorara 17

West Chester Rustin 64, Oxford 44

Bishop Shanahan 46, Downingtown E. 42 (OT)

Downingtown West 66, West Chester East 27

INTER-AC LEAGUE

Notre Dame 44, Baldwin 27

PENN-JERSEY LEAGUE

King's Christian 33, Girard College 25

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Perkiomen Valley 50, Phoenixville 27

Spring-Ford 52, Pottstown 19

SUBURBAN ONE NATIONAL

Neshaminy 53, William Tennent 24

NONLEAGUE

Chichester 42, Sankofa Freedom 28

Hallahan 78, Overbrook 50

New Church 43, Del-Val Friends 19

Abington Friends 66, Solebury School 15

Academy Park 62, Conwell-Egan 28

Cheltenham 67, Penn Wood 60

Wrestling

CATHOLIC LEAGUE RED

Father Judge 50, Archbishop Ryan 18

PUBLIC LEAGUE

Southern 42, Olney 27

Boys' Bowling

BICENTENNIAL LEAGUE

Church Farm 4, Jenkintown 0

CATHOLIC LEAGUE

Roman Catholic 2, Father Judge 2

PUBLIC LEAGUE

Lincoln 4, Frankford 0

Rush 4, Boys' Latin 0

NONLEAGUE

North Penn 3, Christopher Dock 1

Girls' Bowling

PUBLIC LEAGUE

Rush 4, Lincoln 0

Boys' Swimming

PUBLIC LEAGUE

Northeast 80, String Theory 13

NONLEAGUE

La Salle 96, Malvern Prep 74

Girls' Swimming

PUBLIC LEAGUE

String Theory 23, Northeast 13

Boys' Basketball Boxes

Atlantic Coast Christian

Calvary Baptist 12 19 28 15 - 74

Coventry Christian 18 29 9 4 - 60

CB: Michael Van Dame 5, Mike Dougherty 12, Matt Fairchild 15, Joey Hodnett 8, Donald Miller 14, Joey Pisano 18, David Robinson 2.

CC: Cory Butcher 24, Mason Hoffman 6, Jeremiah Niehls 21, Jake Strycharz 9.

Bicentennial League

Phil-Mont Christian 16 24 14 4 - 58

MaST Charter 9 9 10 8 - 36

PC: Mike Almack 6, Noah Baldez 19, David Giuliani 13, Sean Griffin 6, Matt Steiger 9, Osaze Thornton 5.

MC: Allenders 2, Burroughs 2, Mason Carr 2, Matt Carter 10, Colin Dever 2, Shane Henehan 4, Kaelin 2, Scott 3, Nick Vazquez 5, B. Weneciwak 2, Calvin White 2.

Church Farm 9 12 8 13 - 42

Holy Ghost Prep 3 9 11 11 - 34

CF: Emmit Jefferies 7, Faustas Kulbickus 3, James Lawton 5, Fred Odhiamdo 13, Augustus Veniukevicius 14.

HGP: Aiden Bauer 5, Jack Coolahan 22, John McCrane 2, Mike McFadden 2, Julian Turner 3.

Ches-Mont League

Avon Grove 14 17 16 11 - 58

W.C. Henderson 7 10 9 16 - 42

AG: Andrew Brady 8, Brandon McCullough 20, Chris Mehosky 1, Destin Murphy 13, JB Petrison 5, Scooter Whiteside 8, Kevin Will 3.

WH: Ryan Brida 4, Austin Coles 7, Matt DiNacci 8, Adrien Piel 12, Archer Rymiszewski 5, Chuck Smith 6.

Octorara 20 19 15 13 - 67

Sun Valley 15 15 8 26 - 64

O: Jaekwon Dickinson 2, Dominck London 8, Jamonti Mayo 6, Saaleem Pugh 10, Jackson Ray 18, Christian Ray 23.

SV: Hall 17, Ryan 19, Sabree 16, Staford 4, Steppke 8.

Oxford 21 20 11 10 13 - 75

West Chester Rustin 15 16 24 7 6 - 68

O: Troy Brown 6, Thomas Cruz 25, Brian Dorsey 11, Tyler Farr 12, Shane Quigley 21.

WCR: Tajik Asparagus 6, Bryce Barrouk 3, Timmy Durant 5, Ryan Loucks 16, Jake Nelson 12, Tyler Ramirez 20, Tahjair Rhodes 3, Thomas 3.

Downingtown West 20 14 15 17 - 66

West Chester East 14 16 15 6 - 51

DW: Wayne Anderson 4, Ryan Betley 21, Matt Carson 2, George Golden 6, Dom Guerrera 15, Pat Kennedy 2, Josh Warren 16.

WCE: James Davis 2, Ryan Egolf 2, Reggie Loper 2, Justin Martin 4, Zae Murrey 10, Steve Phelan 9, Tyrone Richardson 2, Milaj Singletory-Thomas 14, Kyle Smith 6.

Kennett 15 15 11 13 - 54

Unionville 14 5 18 15 - 52

K: Matt Kelly 14, Mitch Kosara 4, Ben Lesher 2, Parker Leto 5, Connor McGlone 17, Tyler Nunn 9, Will Ward 3.

U: Andrew Burich 2, Pat Clark 12, Austin Fullington 20, Kyle Goodier 9, Drew Menninger 3, Scottie Miller 4, Jordan Shasteen 2.

Bishop Shanahan 7 19 15 15 - 56

Downingtown East 11 8 9 19 - 47

BS: Jordan Ambrose 7, David Angelo 3, T.J. Booth 7, Dan Browne 11, Doug Costin 8, Kevin Dodds 10, Drew Dolan 8, Justin Krasnick 2.

DE: Boorman 4, Burch 2, Ryan Cahill 4, Jaret Cooper 10, Jarred Desrocher 3, Vaughn Jennings 7, Wills Montgomery 3, Will Peiffer 6, Malik Slay 8.

Penn-Jersey League

N.J. United Christian 3 7 16 12 - 38

New Foundations 21 21 18 8 - 68

NUC: Osaze Aiyalogee 10, Chidera Obiora 7, Joshua Park 2, Stanley Schederman 24.

NF: Ololade Bello 8, Keith Blassingale 22, Tariq Chambers 1, Ian Kennedy 4, Noah Lindsey 10, Stewart Murray 6, Sean Ovack 9, Nahzir Wilson 10.

King's Christian 13 9 13 9 - 44

Girard College 9 9 20 19 - 57

KC: Adiboye Akinode 4, Jared Hargis 11, Tony Little 8, Point 13, Anthony Thomas 8.

GC: Davier Davis 2, Craig Logan 19, Siddiq Rivera-Sadir 2, Josh Rodgers 8, Brandon Smith 26.

Pioneer Athletic Conference

Pottstown 15 13 17 11 - 56

Spring-Ford 15 17 19 20 - 71

P: A. Brown 2, Brown 14, Diamond 14, Edwards 6, Hall 4, Tinson 1, Wingo 15.

S: Nestor Diaz 9, Charles Drummond 10, Matt Ginas 26, Cameron Reid 23, Charles Scalies 3.

Perkiomen Valley 13 15 12 9 - 49

Phoenixville 3 14 18 19 - 54

PV: Jaworski 24, Millhem 6, Moriority 4, O'Connor 4, Owens 11.

P: Shyheim Abernathy 6, Avery Close 14, Jeff Conboy 1, Nasir Green 2, Hunter Herscheel 2, Christian Kelly 20, Marquise McDuffee 7, Matt McLauglin 2.

Public League Division A

Imhotep Charter 14 22 13 22 - 71

Martin Luther King 9 18 15 12 - 54

IC: Jaquan Arrington 18, Jaekwon Carlyle 21, Chereef Knox 3, Nysir Marshburn 3, Daron Russell 17, Donte Scott 2, Kobe Thomas 7.

MLK: Nasir Bell 19, Qadir Burgess 3, Kahssian Kay 6, Jabri McCall 15, Jakwon McQueen 4, Rasool Samir 7.

Public League Division B

Freire Charter 10 11 9 8 - 38

Eng. and Science 10 18 11 11 - 50

FC: Cymir Butler 3, Debman 5, Joshua Grant 17, Tymir Miller 5, Amadou Tounkara 4, Jayden Whitehead 4.

EaS: Haneef Abdul Ahad 2, Jerrell Brooks-Lyon 4, Akil Byrd 2, Robert Dubose 15, Kyree Hence 3, Elliot Mason 2, Jevon Nelson 8, Keinan Oxner 11, Anthony Warren 1.

Bartram 7 12 11 18 - 48

Boys' Latin 16 16 13 18 - 63

B: Marquise Bullock 1, Shaheed Dauron 2, Javon Flynn 1, Jameel Hester-Bey 14, Darnell Ransom 7, Ali Sharif 3, Tyjai Thompson 14.

BL: Ibrahim Ahmad 3, Cameron Gardner-Nicholson 2, Jameer Killing 3, Jelani Mauge 1, Tim Moore 6, Julian Morris 10, Jabril Noble 2, Yazid Powell 10, Nasair Powell 7, Gus Sephes 12, Chris Slater 7.

Frankford 14 21 9 8 8 7 - 67

Audenried 6 16 20 10 8 9 - 69

F: Jermaine Bent 13, Francisco Campo 6, Seydou Cisse 7, Nahmeer East 10, Jose Espinosa 3, Frankie Okpala 10, Anthony Rodriguez 15, James Wilson 3.

A: Vichon Adkins 5, Mustafah Bostic 2, Nisheem McNeal-Wright 31, Elijah Smith 5, Nyseem Smith 4, Cameron Stokes 16, Shalil Willis 6.

Central 11 19 15 14 11 - 70

Northeast 23 15 4 17 10 - 69

C: Jabreel Dickens 10, Danny Holdsman 6, Tyler Jefferson 23, Kwand Lang 15, Ade Owodunni 5, Kyle Spaulding 3, Brandon Taylor 7, Mike Virda 1.

N: Anthony Brown 1, Diante Cannon 8, Joshua Coleman 18, John Kirkpatrick 6, Edgardo Lanzo 6, Andrew Serowsky 14, Stanley Sweets 4, Nasir Wooden 12.

Ben Franklin 16 16 13 13 12 - 70

West Philadelphia 12 12 17 17 6 - 64

BF: Khawaajah Carr 6, Ramir Hardrick 13, Mike Kane 8, Amir Mason 7, Isaiah Wilmore 30, Omar Young-Jordan 6.

WP: Maxwell Brown 18, Latrell Carroll 8, Melvin Lewis 1, Malik Lorenzano 9, Stephon Maddox 21, Jabbar Shy 7.

Simon Gratz 3 14 13 22 - 52

Sankofa Freedom 10 15 4 8 - 37

SG: Khanif Brown 2, James Curtis 5, Jamal Goode 7, Jahmaris Jefferson 6, Rashon Johnson 2, Harvey Lath 2, Tyriek Meredith 21, Gbago Washington 7.

SF: Bacon 10, Brown 15, Devine 7, Ross 5.

Public League Division C

Sayre 11 12 13 17 - 53

Mastery North 13 8 12 21 - 54

S: Nasir Blanden 11, Nathan Burgess 9, Jahaad Everett-Bey 4, Long 3, Daquan Thomas 6, Brandon White 20.

MN: Andre Allen 5, Eli Alvin 10, Jalan Catlett 5, Harold Daily 11, Benford Jones 3, Rahmir Moore 2, Daeqwon Plowden 18.

Dobbins 14 12 12 10 - 48

Olney 6 7 9 10 - 32

D: Tariq Boyer 17, Tyzja Faison 20, Nizja Faison 11.

O: Quadir Davis 5, Abdiel Ortiz 5, Miguel Ramirez 6, Miguel Roman 12, Ledimer Santos 4.

Kensington 15 19 17 13 - 64

Paul Robeson 14 14 21 17 - 66

K: Dajaure Hallman 15, Vernell Nelson 14, Keith Smith 22, Charles Smith 11, Sadiq Walker 2.

PR: Nasir Cassel 10, Daiquan Copeland 10, Quadir Croston 16, DJ French 8, Mark Greene 6, Musa Harrison 12, Walter Hester 2, Thomir Jackson 2.

Overbrook 20 20 22 10 - 72

High School of Future 12 10 11 17 - 50

O(: Massi Allen 17, Dhymeir Hartage 7, Gary Hawes 11, Dahmere Jackson 2, Nasir Morris 4, Daevon Ravenell 5, Anthony Sheppard 9, Ronald Watkins 12, Corey Womack 2, Kylik Wright 3.

HSoF: Tashem Anderson 8, Jahleel Bennett 14, Jermaine Burlee 4, Carlos Gutierrez 2, Markel McCoy 7, Fareed Mizelle 2, Naseem Priester 6, Jackie White 7.

Public League Division D

Franklin LC 6 8 2 10 - 26

Swenson 6 6 12 6 - 30

FLC: Amado Ba 2, Stacy Davis 2, Tamir DIckerson 7, Tyler Johnson 6, R. Muhammad 9.

S: Zaheir Bond 5, Ryan Bradley 12, Billy Devine 11, Tarell Patterson 2.

World Communications 20 16 12 18 - 66

Mastery South 9 21 12 15 - 57

WC: Damir Boone 4, Jameir Flemming 1, Reggie Jackson 27, Shakur Myers 16, Kareem O'Neal 13, Samuel Sams 4, Nasir Slaughter 1.

MS: Morgess Butler 10, Gabe Clark 2, Dionte Falligan 26, Deon Harris 5, Daequan Reid 6, Jalen Watkins 4, Cameron Woods 4.

Palumbo 18 22 9 19 11 - 79

Roxborough 17 13 16 22 8 - 76

P: Myles Carter 25, Rahee Ellis 16, Saadiq Jones 21, Laquon Preston 5, Justin Reiph 12.

R: Hanif Alexander 30, Wallace Dunbar 2, Jovan Hammond 26, Eric Washington 10, Terrell Williams 4, Isaiah Woodard 4.

Edison 8 14 14 15 - 51

Randolph 19 14 10 12 - 55

E: Yochua Diaz 2, Natrone Gary 2, Bruce Ham 17, Nick Herrera 5, Justin Kane 10, Jahlil Mitchell 7, William Moore 2, Nate Rodriguez 4, Cameron Scales 2.

R: Tyric Childs 21, Donte McCrea 9, Wakeem Russell 6, Cajuan Sellers 5, Amir Tarkenton 14.

KIPP DuBois 14 8 8 18 - 48

Esperanza 9 19 10 15 - 53

E: Andros Adomo 3, Victor Alicia 8, Samir Graham 24, Ricardo Hernendoz 3, Obed Ramos 15.

SLA-Beeber 15 13 15 16 - 59

Masterman 15 24 18 14 - 71

S: Shaelin Nixon-Mosee 24, Jaylyn Pope 6, Shaw 5, Michael Vinson 9, Kevin Williams 5, Darvell Williams 10.

M: Rashaan Brooks 5, Seamus Gleason 6, Maurice Scott 11, Liam Shanahan 14, Corey Stewart 11, Jesse Turkson 24.

Mastbaum 9 9 15 22 - 55

Motivation 15 21 15 15 - 66

M: Tyfeer Anderson 2, Damere Carr 10, Karee Davis-Combs 8, Naasir Dorsey 2, Steven Gamble 10, Jamar Hamilton 3, Taiquan Jones 2, Isaiah Reynolds 9, Isaiah Watson 9.

M: Rasjay Bettis 10, Koder Dembele 5, William Derry-Hill 1, Richelieu Dorleh 4, Dequen Harvey 7, Isaiah Lewis 18, Shad Lino 21.

Public League Division E

Bodine 9 6 15 25 9 - 64

Penn Treaty 11 16 11 17 8 - 63

B: Terrel Brent 20, Saliko Donzo 5, Tyaron Hawkins 7, Derrick McLean 21, Sidi Thiam 2, Shyere Weems 9.

PT: Shykeim Bailey 10, Tony Banks 1, Isaiah Frazier 7, Mohammad Hmidan 11, Martin Morales 9, Kendall Watson 25.

Elverson 11 15 12 20 - 58

Maritime Academy 4 11 18 19 - 52

E: Kevin Balmores 2, Jajuan Garrett 13, Thomas Page 6, Korey Parrott 2, Davan Perry 9, Jeremiah Steiniger 12, Andrew Wright 15, Andre Yates 3.

MA: Mike Carthon 8, Davis 6, Nasi Hayes 2, J Jackson 2, Nadir Jackson 5, Nelson Reyes 6, Leroy Tilghman 20.

Parkway West 13 10 14 25 - 62

Rush 10 11 17 19 - 57

PW: Khalief Hester 15, Devon Perkins 2, Anthony Tucker 10, Noah Walker 18, Manny Wortham 17.

R: Munchar Casoll 19, David DeJesus 4, David Henry 2, Malik Hughes 12, Gabriel Kuyateh 11, Dat Phan 6, Clyde Russell 3.

CAPA 2 20 5 9 - 36

GAMP 22 8 20 12 - 62

C: Sanoumega Adjewada 4, Omar Hill-Walker 3, Casey Mitchell 2, Allen Morris-Smith 3, Kenny Riggs 3, Chris Sessions 18.

G: John Capizzi 3, Quadir Hargrove 18, Deverris Stuckey 8, Matt Ventus 9, Will Whiteley 16, Shane Whiteley 8.

Mariana Bracetti 14 7 12 18 - 51

Tacony Charter 17 15 15 14 - 61

MB: Tahmir Banks 2, Anthony Carpio 21, Miguel Cintron 11, Marcos Gonzalez 3, Darrell Long 5, Daniel Perez 2, Gabriel Seda 7.

TC: Robert Barner 8, E'drise Hightower 20, Josh Hudson 1, Corchado Kente 11, Justin Steers 21.

Phila. Academy Charter 7 21 12 17 - 57

Science Leadership 11 22 15 24 - 72

PAC: Donavan Alvarado 4, Bob Bivenour 4, Chris Cherry 7, Jeff Days 4, George Hubbard 2, Tyler Michels 27, Justin Pagan 2, Allen Remsey 5, Ruben Rivera 2.

SL: Hamidou Doumbia 1, Lewis Ford 32, Cole Hinton 5, Cameron Hinton 16, Christian Moore 6, Ben Simon 12.

Franklin Towne Charter 8 13 10 16 - 47

Parkway Northwest 25 22 26 20 - 93

FTC: Eric Anderson 12, Marcel Bosket 10, Cristian Diaz 4, Mike Heine 6, Matt McCurdy 4, Cordelle Swinson 3, Christian Tulibacki 6, Mo'Naje Walker 2.

PN: Corey Barrow 2, Shawn Gardiner 13, Vernon Garvin 11, Martin Hutchins 20, Hanif Islam 4, Naire McNeil 8, Marquise Moore 5, Terrell Pegues 3, Tyler Rhoden 5, Mohammed Semega 2, Bruce Young 20.

Suburban One National

Bensalem 5 15 14 18 - 52

Pennsbury 16 14 11 19 - 60

B: Richard Dean 17, Taco Douglas 6, Anthony Green 3, B.J. Jones 5, Brian Quarterman 8, Ward Roberts 8, Brandon Vaughn 5.

P: Andre Burch 4, Isaiah Carpenter 3, Rob Daly 12, Mark Flagg 25, Addison Howard 8, Joey Monaghan 4, Tyler Sessa-Reeves 4.

Nonleague

Valley Forge Military 10 15 18 13 - 56

Barrack Hebrew 3 14 6 5 - 28

VFMA: Kai Amen-Ra 2, Myles Bunyon 18, Ibrahim Bussey 3, Will Colleran 6, Abraham Deng 6, Spencer Robinson 6, Robbie Roome 5, Tarique Ryans 10.

BH: Elliot Bernstein 6, Gabe Bryant 1, David Gordon 2, Zach Lipstein 4, Sammy Turk Tolub 9, Yosi Weitzman 6.

Southern 8 6 9 13 - 36

La Salle 16 11 24 11 - 62

S: Damian Bryant 5, Juwaine Evans 4, Juwan Moore 2, Barry Quarterbaum 7, Tremelle Reeves 8, Ahmad Wimbush 10.

LS: Zach Crisler 6, Chris Ferguson 2, Phillip Held 5, Colin Hirschmann 2, Nick Hoffman 3, Isaiah Jones 2, Konrad Kiszka 2, Ryan McTamney 12, Matt Paulus 14, Allen Powell 4, Shane Stark 4, Jarrod Stukes 6.

New Church 17 23 10 19 - 69

Cheltenham 20 10 16 16 - 62

AoNC: Justin Anderson 8, Matt Cotton 21, Markus Littles 17, Tim Spencer 9, Markus Stevenson 11, Louie Wild-DiOrio 3.

C: Amir Lewis 12, Justin Sutton 22, Maurice Valentine 3, Anthony White 9, Khalil White 16.

Phelps 18 12 12 13 - 55

Haverford School 15 10 18 6 - 49

P: Tarojae Brake 8, Cole Constantino 10, Jailen Jamison 2, Jaylen Nixon 7, Taj Price 18, Manasseh Small 2, Neville Smith 2, Oriol Tres 6.

HS: Jack Marshall 14, Tom McNamara 5, John Nostrant 3, Kharon Randolph 19, Asim Richards 6, Micah Sims 2.

Archbishop Carroll 18 17 26 19 - 80

Penn Wood 11 11 11 6 - 39

AC: Miks Antoms 2, Keyon Butler 6, Ryan Daly 26, Colin Daly 4, Devon Ferrero 5, Shawn Johnson 6, Jesse McPherson 2, John Rigsby 13, Josh Sharkey 11, Khari Williams 5.

PW: Rashad Anderson 2, Pernell Ghee 2, Jordan Johnson 2, Kairi Jones 11, Javon Lindsey-Terrell 6, Calvin Melton 2, Kenny Ngaima 2, Vincent Smalls 12.

Girls' Basketball Boxes

Bicentennial League

Morrisville 5 14 8 13 - 40

Phil-Mont Christian 16 20 18 12 - 66

M: Gabrielle Fogg 10, Natrece Harper 3, Enijah King 6, Tiara McClease 7, Denise Sacco 14.

PC: Tracey Goodman 23, Keyen Green 12, Kayla Griffin 14, Jael Jackson 6, Savannah Rennix 2, Lauren Tipton 9.

Bristol 4 5 10 13 - 32

Jenkintown 26 14 6 4 - 50

B: KenDell Lewis 6, Olivia Onal 4, Kate Santana 5, Hailey Sweeny 3, Tanninee Wooden 14.

J: Caroline Arena 7, Sabrina Griffin 2, Mia Kolb 4, Natalie Kolb 10, Jennifer Kremp 11, Ashley Kremp 9, Amelia Mulvaney 7.

MaST Charter 1 7 3 10 - 21

Lower Moreland 18 6 14 10 - 48

MC: Casey Bradley 2, Taylor Champ 2, Katelyn Fowler 5, Allyson Holtz 3, Amaya Vazquez-Natale 7, Tracy Wilson 2.

LM: Allison Asman 1, Daniella Azran 4, Jordan Cohen 9, Erica Fleck 6, Miah Gomez 6, Lexi Kauffman 3, Lauren Killion 3, Rachel Millan 12, Lauren Smolda 4.

Faith Christian 17 9 14 7 - 47

Plumstead Christian 1 4 6 4 - 15

FC: Maddy Brodish 10, Kirah Brown 12, Autumn Brownell 3, Ashley Forker 2, Liz Hoffman 6, Ashley Parylak 12, Kaylee Paul 2.

PC: Celene Desko 2, Erin Haynes 6, Chloe Kent 2, Kyra Paillex 4, Tull 1.

Catholic Academies

Nazareth Academy 3 7 3 7 - 20

Mount St. Joseph 19 14 19 4 - 56

NA: Cecila Cianci 3, Sydney Corcoran 4, Becca Rhoades 1, Rhoades 4, Kalie Soulsby 8.

MSJ: Caitlyn Cunningham 14, Grace Gelone 4, Keirin Glowacki 2, Julie Hoover 2, Kristen Lucas 12, Jenny Murphy 3, Sarah Rothenberg 2, Ashley Smith 5, Libby Tacka 5, Sarah Wills 7.

Villa Maria 5 14 6 17 - 42

Merion Mercy 9 7 19 22 - 57

VM: Laura Davis 7, DiDonato 2, Emily Gillan 2, Marielle Picinich 5, Marissa Picinich 5, Samar 2, Murrin Tague 10, Abby Walheim 9.

MM: Shannon Carroll 2, Hannah Crilley 4, Gabby Heinsinger 14, Bern McGeever 8, Liz McMonagle 7, Jada Smith 20, Domenica Tomasetti 2.

St. Basil 10 2 10 7 - 29

Gwynedd Mercy 12 13 7 11 - 43

SB: Erin Buckley 3, Katie Dougherty 2, Jules Gura 1, Lyndsay Joyce 3, Natalie Kucowski 13, Karen Lapkiewicz 2, Maddie Riehman 5.

GM: Georgia Cattie 4, Brigit Coleman 17, Erica DeCandido 13, Carly Heineman 3, Danielle Senour 6.

Villa Joseph Marie 23 19 12 4 - 58

Sacred Heart 4 4 3 3 - 14

VJM: Marisa Abel 2, Fran Bogiatizs 4, Dumsie Ebo 4, Olivia Eife 4, Julia Hagan 13, Emily Keehfuss 19, Marisa Morano 10, Annie Whalen 2.

SH: Lauren Kilroy 3, Juliana Michniak 2, Elleen Plombino 8, Jaycee Webster 1.

Catholic League

West Catholic 12 10 7 10 - 39

Bonner-Prendergast 21 11 28 17 - 77

WC: Micahya Gilliam 9, Morgan Kennedy 7, Beautiful Murray-Bey 21, Erica Watson 2.

B: Paris Banks 2, Paige Brady 2, JayLynn Durrett 9, Nyah Garrison 7, Caroline Manfre 16, Maeve McCann 12, Maggie McPeak 12, Emily Monaghan 8, Christina Young 9.

Ches-Mont League

Kennett 18 5 4 9 - 36

Unionville 8 13 6 12 - 39

K: Caroline Hertz 10, Miranda Hill 9, Jess Hussey 12, Andrea Prestianne 3, Marnie Rodgers 2.

U: S. Covert 8, M. Dunn 2, Sam Pancoast 13, Grace Schrof 7, Maddie Shanahan 9.

West Chester Rustin 21 20 6 17 - 64

Oxford 12 12 11 9 - 44

WCR: Syd Eller 6, Erin Gallagher 7, Julie Griesemer 4, Holly Kelleghan 2, Grace Nelson 7, Maggie O'Hara 21, Ssss 8, Lexi Zavitsky 9.

O: Hannah Bahls 11, Hannah D'Aquanno 9, Grace Hennessey 6, Miranda Porretta 10, Emily Shallow 4, Madeline Williams 4.

West Chester East 7 6 5 9 - 27

Downingtown West 18 15 17 16 - 66

WCE: Kaitlin Boyle 2, Caitlin Culbertson 10, Lexy Hartman 2, Caroline Lewis 7, Marissa McDonald 4, Jenna Phillips 2.

DW: Corinne Bednarik 2, Tahnay Boggs 9, Halle Brown 6, Heather Camden 19, Katie Couser 2, Sage Hurley 2, Lindsay Kuhn 4, Gillian Nanni 2, Zian Nassani 4, Hannah Supplee 16.

Sun Valley 16 11 12 11 - 50

Octorara 6 2 7 2 - 17

SV: Ally Giannakarios 12, Claire Howley 5, Kate Lannon 12, Maddie Michael 11, Rachel Miller 8, Lauren Vitale 2.

O: Emily Dyer 2, Micheala Hampton 2, Imms 2, Erin Lamboy 2, Sydney Townsend 5, Alli Zimmerman 4.

Inter-Ac League

Notre Dame 9 12 15 8 - 44

Baldwin 8 5 9 5 - 27

ND: Caitlin Clark 6, Jill Kane 8, Katie Mayock 13, Amanda McGurk 5, Tess Phillips 2, Rachel Ryan 6, Casey Walsh 4.

B: Alex Brittingham 3, Gillian Chestnut 2, Kejohna Hammond 5, Danielle Hammond 14, Kayla Watkins 3.

Penn-Jersey League

King's Christian 11 14 6 2 - 33

Girard College 6 2 8 9 - 25

KC: Katya Forrest- 4, Siani Lee 6, Amber McCullough 17, Jada Nelson 2, Jenna Nelson 2, L. Zheng 2.

GC: Kanaayah Hawkins 2, Kenajah Johnson 14, Diamond Mack-Jackson 9.

Pioneer Athletic Conference

Phoenixville 8 6 6 7 - 27

Perkiomen Valley 19 16 10 5 - 50

P: Jess Anthony 3, Ruth Doberenz 3, Peyton Graham 4, Dakota Graham 15, Jasmine Hamilton 2.

PV: KT Armstrong 15, Taylor Hamm 8, Megan Jonassen 11, Nikki Marino 2, Iman Richmond 4, Hanan Richmond 7, Haley Streeper 2, Tori Walter 1.

Spring-Ford 9 12 14 17 - 52

Pottstown 8 3 6 2 - 19

S: Juliana Alessandroni 6, Rachel Christman 3, Alyssa Conway 4, Maddie Haney 7, Molly Hynes 6, Cassie Marte 2, Diane Nicholson 4, Lexie Nugent 2, Amy Roth 4, Chloe Schretzman 2, Sydney Wagner 4, Emily Walker 8.

P: Brant 1, Ford-Bey 3, Khaleah Jeter 1, Lopez 4, Reddick 10.

Suburban One National

William Tennent 3 10 6 5 - 24

Neshaminy 8 13 20 12 - 53

WT: Braylin Dougherty 5, Evans 2, Kyla Gibson 5, Sarah Richie 5, Kelly Scipione 7.

N: Emily Alexis 4, Morgan Goldenbaum 11, Allison Harvey 14, Fiona McDonald 2, Josafinne McIlvaine 2, Brooke Mullin 2, Tiara Porterfield 1, Devon Storms 8, Thyra Tuttle 9.

Nonleague

Del-Val Friends 3 2 8 6 - 19

New Church 12 15 10 6 - 43

DF: Feryeger 13, Malia Henry 2, Hannah Mayer 2, Maria Ortale 2.

AoNC: Avery Asplundh 2, Christine Daum 6, Onye Harvin 4, Riann Kolb 12, Alexis Nakos 13, Tyra Walken 4, Carly Welsh 2.

Overbrook 7 15 4 24 - 50

Hallahan 21 17 10 30 - 78

O: Asia Abram 14, Rasheeda Bell 4, Clark 2, Deeja Richardson 22, Kaniyah Scantlebury 8.

H: Deja Alston-Dupree 7, Halle Anderson 2, Lillian Betteridge 5, Kierstyn Clahar 6, Emily Dever 2, Jyah Graham 11, Allie Kuprevich 4, Casey Mitchell 2, Alynn Phelan 9, Nya Searight 26, Myahn Walker 4.

Solebury School 3 4 6 2 - 15

Abington Friends 23 22 8 13 - 66

SS: Denia Campbell 8, Vikki Rueda-Juarez 2, Qiana Vigo 3, Carol Wright 2.

AF: Alyssa Denofa 8, Khadijah Hickson 8, Kendall Hodges 5, Alexa Middleton 9, Paige Mott 2, Cheryl Remolde 8, Casey Remolde 8, Asia Turner 2, Jade Young 16.

Sankofa Freedom 9 3 8 8 - 28

Chichester 8 9 15 10 - 42

SF: Taliyah Barnes 5, Kristan Divine 12, Keyonna Johnson 8, Marayah Roher 3.

C: Erica Brant 15, Lauren Carrafa 13, Carli Lanza 5, Maura Murray 4, Nicole O'Donnell 5.

Conwell-Egan 9 6 1 12 - 28

Academy Park 26 9 16 11 - 62

C: A'Leah Allen 14, Carla Colella 2, Elaina Fiduccia 2, Shana Gayflorzee 4, Lexi Hyska 3, Alexis Mitchem 3.

AP: Kerri Burns 2, Elisha Henandez 9, Shantalay Hightower 17, Raven-Monet Kemper 13, Trea-sure Ketter 7, Teray Mason 5, Taylor Smith 7, Riley Street 2.

Penn Wood 16 13 15 16 - 60

Cheltenham 24 12 15 16 - 67

PW: Andrews 14, Dillion 4, Hairston 5, Morton 6, Redd 29, Shearef 2.

C: Nashira Brown 8, Dejah China 4, Ashley Jones 26, Mia Leonard 6, Caitlin Wallace 7, Gabrielle Wright 16.

Friday's Schedules

Boys' Basketball

CENTRAL LEAGUE

Upper Darby at Garnet Valley, 5:30

Lower Merion at Conestoga, 7

Harriton at Penncrest, 7

Haverford High at Ridley, 7:30

Radnor at Marple Newtown, 7:30

Strath Haven at Springfield (D), 7:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Boyertown at Pope John Paul II, 7:30

Methacton at Pottsgrove, 7:30

Owen J. Roberts at Upper Perkiomen, 7:30

SUBURBAN ONE AMERICAN

Cheltenham at Springfield (M), 7

Plymouth Whitemarsh at Wissahickon, 7

Upper Dublin at Upper Moreland, 7

Norristown at Upper Merion, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks East at Hatboro-Horsham, 7

Central Bucks West at Souderton, 7

Central Bucks South at Pennridge, 7

North Penn at Quakertown, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Council Rock North at Truman, 7

Neshaminy at William Tennent, 7

NONLEAGUE

New Media Charter at Abington Friends, 4

Southern at Conwell-Egan, 4:45

Friends Select at Morrisville, 5:30

Maritime Academy at Cristo Rey, 6:30

Chichester at Cardinal O'Hara, 7

Collegium Charter at Phil-Mont Christian, 7

Phoenixville at Avon Grove, 7:15

Sun Valley at Interboro, 7:30

Malvern Prep at Salesianum, 7:30

DEVILS WINTER HOOPS CLASSIC

at Springside Chestnut Hill

Mercersburg vs. New Foundations, 4:45

Robeson vs. Princeton Day, 6:30

George School at Spring. Chestnut Hill, 8:15

Germantown Friends vs. Solebury School, 3

MAKE-A-WISH SHOWCASE

at Germantown Academy

Boys' Latin at Germantown Academy, 8

Penn Charter vs. Shipley, 5

MERCER INVITATIONAL TOURNAMENT

at Hill School

Masters School at Hill School, 3

Episcopal Academy vs. Peddie School, 6:30

QUAKER INVITATIONAL TOURNAMENT Carolina Friends (N.C.) vs. Friends' Central

at New Garden Friends (N.C.), 3:30

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Calvary Christian at Christopher Dock, 6

CATHOLIC LEAGUE

Cardinal O'Hara at Bishop McDevitt

Hallahan at Archbishop Carroll, 7

Neumann-Goretti at Lansdale Catholic, 7

CENTRAL LEAGUE

Harriton at Penncrest, 6

Haverford High at Ridley, 6

Radnor at Marple Newtown, 6

Strath Haven at Springfield (D), 6

Conestoga at Lower Merion, 7

Upper Darby at Garnet Valley, 7

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pope John Paul II at Boyertown, 7:30

Pottsgrove at Methacton, 7:30

Upper Perkiomen at Owen J. Roberts, 7:30

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Merion at Norristown, 7

Wissahickon at Plymouth Whitemarsh, 7

Upper Moreland at Upper Dublin, 7

Springfield (M) at Cheltenham, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Hatboro-Horsham at Central Bucks East, 7

Quakertown at North Penn, 7

Pennridge at Central Bucks South, 7

Souderton at Central Bucks West, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Council Rock South at Abington, 7

Truman at Council Rock North, 7

Pennsbury at Bensalem, 7

MAKE-A-WISH SHOWCASE

at Germantown Academy

Archbishop Ryan vs. Penn Charter, 3:30

McDonogh at Germantown Academy, 6:30

QUAKER INVITATIONAL TOURNAMENT

Friends' Central vs. Carolina Friends (N.C.)

at New Garden Friends (N.C.), 2

WESTTOWN INVITATIONAL

Hill School vs. Agnes Irwin at Westtown, 4

Hun School at Westtown, 5:45