Friday's Results

Football

PIAA CLASS AAA FINAL

Imhotep Charter 40, Erie Cathedral Prep 3

Boys' Basketball

DEVILS WINTER HOOPS CLASSIC

Solebury School 54, Germantown Friends 40

Robeson 75, Princeton Day 64

Springside Chestnut Hill 56, George School 35

MAKE-A-WISH SHOWCASE

Shipley 67, Penn Charter 63

Germantown Academy 52, Boys' Latin 40

MERCER INVITATIONAL

Hill School 60, Masters School 22

Peddie School 68, Episcopal Academy 58

QUAKER INVITATIONAL

Friends' Central 58, Carolina Friends (N.C.) 37

WEST SIDE WINTER CLASSIC

Engineering and Science 49, SLA-Beeber 27

Overbrook 76, High School of Future 59

Sayre 62, Franklin Learning Center 25

CENTRAL LEAGUE

Garnet Valley 58, Upper Darby 46

Conestoga 67, Lower Merion 55

Penncrest 46, Harriton 29

Radnor 42, Marple Newtown 39

Strath Haven 63, Springfield (D) 53

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Boyertown 65, Pope John Paul II 58

Pottsgrove 68, Methacton 59

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Del-Val Charter 57, Constitution 43

SUBURBAN ONE AMERICAN

Cheltenham 59, Springfield (M) 39

Upper Moreland 54, Upper Dublin 41

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Hatboro-Horsham 28, Central Bucks East 25

Central Bucks West 71, Souderton 59

Pennridge 61, Central Bucks South 46

SUBURBAN ONE NATIONAL

Truman 35, Council Rock North 33

William Tennent 46, Neshaminy 36

NONLEAGUE

Washington 68, Central 32

Ben Franklin 82, Masterman 41

Audenried 79, World Communications 58

Archbishop Ryan 75, Tacony Charter 41

Parkway Center City 64, St. Thomas More 60

New Media Charter 54, Abington Friends 51

Conwell-Egan 57, Southern 56

Cristo Rey 62, Maritime Academy 33

Phil-Mont Christian 64, Collegium Charter 41

Phoenixville 71, Avon Grove 53

Girls' Basketball

MAKE-A-WISH SHOWCASE

Penn Charter 50, Archbishop Ryan 37

Germantown Academy 41, McDonogh 35

QUAKER INVITATIONAL

Friends' Central 55, Carolina Friends (N.C.) 8

WESTTOWN INVITATIONAL

Agnes Irwin 46, Hill School 32

Westtown 38, Hun School 27

BICENTENNIAL LEAGUE

Christopher Dock 54, Calvary Christian 52

CATHOLIC LEAGUE

Cardinal O'Hara 66, Bishop McDevitt 21

Archbishop Carroll 51, Hallahan 38

Neumann-Goretti 67, Lansdale Catholic 40

CENTRAL LEAGUE

Harriton 45, Penncrest 26

Haverford High 45, Ridley 41

Springfield (D) 51, Strath Haven 17

Conestoga 67, Lower Merion 39

Garnet Valley 54, Upper Darby 10

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Boyertown 63, Pope John Paul II 52

Methacton 33, Pottsgrove 30

PUBLIC LEAGUE

Tacony 17, Community Ac. of Phila. 10

Mastery South 55, Simon Gratz 33

SUBURBAN ONE AMERICAN

Norristown 48, Upper Merion 32

Plymouth Whitemarsh 47, Wissahickon 17

Upper Dublin 50, Upper Moreland 14

Cheltenham 74, Springfield (M) 55

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks East 51, Hatboro-Horsham 33

North Penn 73, Quakertown 29

Central Bucks South 67, Pennridge 32

Central Bucks West 53, Souderton 40

SUBURBAN ONE NATIONAL

Abington 60, Council Rock South 35

Council Rock North 58, Truman 32

Bensalem 46, Pennsbury 34

NONLEAGUE

Phil-Mont Christian 43, Collegium Charter 30

Franklin Towne Charter 43, Freire Charter 15

Audenried 65, New Media Charter 55

Morrisville 53, Friends Select 32

Christian Academy 31, Chichester 24

Wrestling

NONLEAGUE

Perkiomen Valley 62, Glen Mills 17

Mariana Bracetti 42, Interboro 33

Girls' Squash

INTER-AC LEAGUE

Baldwin 6, Episcopal Academy 3

Boys' Basketball Boxes

Devils Winter Hoops Classic

Solebury School 11 12 17 14 - 54

Germantown Friends 9 8 9 14 - 40

SS: Justin Berger 6, Devon Brewster 10, London Green 17, Devin Matchett 10, Peter Sorber 2, Curtis Thompson 9.

GF: Pietro Berghella 2, Mike Buckmire 17, Charlie Dolgenos 6, Sam Istvan 13, Quentin McKnight 2.

Princeton Day 15 10 21 18 - 64

Robeson 18 13 12 32 - 75

PD: David Colt 12, James Fragale 9, Chase Lewis 16, John MacArthur 22, Mark Washington 3, Craig Wrenn 2.

R: Nasir Cassel 12, Daiquan Copeland 16, Quadir Croston 27, DJ French 11, Musa Harrison 4, Ray Hundley 3, Thomir Jackson 2.

George School 14 8 8 5 - 35

Spring. Chestnut Hill 13 18 10 15 - 56

GS: Darius Brummel 3, Shadimere Coles 3, Chris Gilbert 3, Luke Haug 8, Austin Murphy 14, Kiany Probherbs 2, Kenneth Rodriguez 2.

SCH: Chris Alleyne 6, Nick Logue 2, Conor McAdoo 6, Zuri Peyton 12, Dan Shubert 2, Sean Simon 25, CJ Sweitzer 3.

Make-A-Wish Showcase

Shipley 14 11 21 21 - 67

Penn Charter 14 10 19 20 - 63

S: Eli Gorrell 2, Kiyon Hardy 17, Ronan Higgins 2, Arvelle Jones 6, Micah Salamon 12, Sam Sessoms 22, Peter Sobelman 6.

PC: Michael Berk 9, Dylan Burnett 7, Evan Ferrell 4, Adam Holland 7, Ryan Holmes 7, Jake McCain 2, Mason Williams 11, Harrison Williams 16.

Boys' Latin 10 10 4 16 - 40

Germantown Academy 15 13 15 9 - 52

BL: Cameron Gardner-Nicholson 8, Jameer Killing 2, Jelani Mauge 14, Tim Moore 3, Julian Morris 2, Yazid Powell 4, Nasair Powell 1, Gus Sephes 6.

GA: Gabe Alter 3, Josh Brownstein 2, Devon Goodman 20, Evan-Eric Longino 11, Kyle McCloskey 13, Bailey Whitman 3.

Quaker Invitational

Carolina Friends (N.C.) 3 4 11 19 - 37

Friends' Central 9 15 19 15 - 58

CF(: Cook 5, Green 9, Neville 4, Patterson 9, Watson 4, Westlund 2, Zepka 1, Zurbuck 3.

FC: Chris Annas 1, Chuck Champion 13, Mark Charamella 2, Alex Chessen 1, Steven Folwell 5, De'Andre Hunter 19, Myles Robinson 4, Bryce Spriggs 9, Antone Walker 4.

West Side Winter Classic

SLA-Beeber 2 7 9 9 - 27

Eng. and Science 6 15 19 9 - 49

S: Anderson 3, Dashown McIntosh 2, Shaelin Nixon-Mosee 13, Stackhouse 2, Michael Vinson 5, Darvell Williams 2.

EaS: Jerrell Brooks-Lyon 1, Akil Byrd 3, Robert Dubose 16, Elliot Mason 3, Jevon Nelson 6, Keinan Oxner 14, I. Sylla 4, Anthony Warren 2.

High School of Future 12 10 21 16 - 59

Overbrook (Pa.) 19 20 22 15 - 76

HSoF: Tashem Anderson 16, Jahleel Bennett 12, Jermaine Burlee 4, Carlos Gutierrez 2, Markel McCoy 2, Fareed Mizelle 2, Naseem Priester 10, Jackie White 10.

O(: Massi Allen 12, Yusuf Coleman 2, Dhymeir Hartage 13, Gary Hawes 18, Dahmere Jackson 3, Daevon Ravenell 6, Anthony Sheppard 6, Ronald Watkins 12, Corey Womack 4.

Franklin LC 5 2 8 10 - 25

Sayre 13 18 14 17 - 62

FLC: Cubair Cruse 4, Stacy Davis 2, Tyler Johnson 3, Shaheed Muhammad 4, Tahmir Wade 12.

S: Nasir Blanden 5, Nathan Burgess 16, Jahaad Everett-Bey 5, Long 2, Spencer 4, Daquan Thomas 16, Brandon White 14.

Central League

Upper Darby 9 15 10 12 - 46

Garnet Valley 17 19 13 9 - 58

UD: Troy Butler 6, Khalif Everett 6, Jason Graham 2, Maurice Grier 21, Kahleel Henry 7, Anthony McFall 4.

GV: Austin Laughlin 19, Andrew Louden 7, Ryan McCrossan 4, Brandon Starr 7, Carl Tienabeso 21.

Lower Merion 18 12 13 12 - 55

Conestoga 25 12 20 10 - 67

LM: Noah Fennell 2, Dion Harris 8, K.J. Helton 7, Jeremy Horn 5, Terrell Jones 27, Zack Magill 3, Matt O'Connor 3.

C: Jack Baker 2, Daryl Caldwell 19, Andrew Larkin 17, M.J. Lezanic 12, Charlie Martin 9, Angus Mayock 4, Scott Shapiro 4.

Harriton 4 9 13 3 - 29

Penncrest 17 12 13 4 - 46

H: Cooper Attig 3, Berkowitz 2, Jermaine Brokenborough 1, Czarek Czworkowski 1, Will Esposto 4, Idris Ransom 10, Sancez 1, M. Tomasetti 3, Tyler 3.

P: Jimmy Carpenter 12, Mike Mallon 2, Shaun Norwood 8, Tyler Norwood 7, Justin Ross 7, Manny Ruffin 2, Raymond Somerville 2, Peter Spiotta 6.

Strath Haven 15 16 13 19 - 63

Springfield (D) 10 15 13 15 - 53

SH: Fuller 12, Green-Springfield 9, Harrar 10, Alex Ischiropoulos 14, Singleton 7, Springfield 11.

S(: Justin Collins 6, Alex DeAngelis 11, Nick Fox 9, Mason Liberty 11, Kyle Long 6, Kyle Ryan 8, Kyle Sullivan 2.

Radnor 7 9 8 18 - 42

Marple Newtown 10 7 12 10 - 39

R: Jake Bodenger 10, Vernon Harper 8, Vinnie Kelly 18, Michael Li 2, Mason Ressler 4.

MN: Carmen Christiana 4, Mark Dever 3, Nick DiCamillo 7, Abel Hoff 1, Cameron Mathes 8, Mike Rutecki 8, Marcus Weathers 8.

Pioneer Athletic Conference

Methacton 11 8 21 19 - 59

Pottsgrove 16 16 20 16 - 68

M: J. Cardarelli 2, Cerchio 2, Cougle 3, Crandall Jones 4, Kitaw 18, P. O'Neill 9, S. Savage 21.

P: N. Curnew 12, N. DeCurtis 10, D. Doctor 7, L. Gibbs 13, J. Goldsmith 2, N. Goldston 24.

Boyertown 18 18 14 15 - 65

Pope John Paul II 14 11 13 20 - 58

B: Jerry Kapp 17, Ben Longacre 19, Tom Randall 5, Eric Spohn 7, Marcus Thomas 17.

PJPI: Dan Cirino 4, Brent Corcoran 8, Rich Dunham 21, Robbie Girone 7, Fran Interrante 13, Luke Moratelli 5.

Public League Division A

Del-Val Charter 10 10 12 25 - 57

Constitution 7 9 18 9 - 43

DC: Antwain Butler 20, Waheem Lowman 2, Wade Lowman 8, Jermaine Lucas 6, Makhi Morris 12, Semaj Motley 8, Rashae Nixon 6.

C: Jamaal Brown 2, Youssef Diabate 6, Tamir Green 11, Hakim Hudson 7, Anthony Satchell 15, Maurice Waters 2.

Suburban One American

Cheltenham 14 13 13 19 - 59

Springfield (M) 6 4 17 12 - 39

C: Amad Bickley 3, Blair Brown 3, Kenny Cooper 2, Myles Holland 4, Amir Lewis 4, Brandon Mack 6, Trevonn Pitts 7, Justin Sutton 15, Maurice Valentine 2, Khalil White 13.

S: Larry Clark 8, Ryan Daley 13, Ian Frasca 6, Justin Hill 6, Kharee Hopkins-Vey 6.

Upper Dublin 12 9 14 6 - 41

Upper Moreland 2 16 21 15 - 54

UD: John Barrett 9, Will Derr 10, Jim Gallagher 12, Curtiz Goff 2, Zair Jones 4, Ryan Stover 4.

UM: Brett Brossman 6, Ryan Coyle 4, Casey Decker 14, Lyons 4, Brendan O'Donnell 4, Shane Stone 10, Damian Washington 12.

Suburban One Continental

Central Bucks East 8 2 11 4 - 25

Hatboro-Horsham 4 11 5 8 - 28

CBE: Tiemo Fenner 2, Justin O'Neil 5, Matt Pattyson 3, Blake Peterson 2, Chris Reilly 3, Tommy Strasburger 10.

H: Ryan Black 3, Jay Davis 7, Clifton Moore 11, Zeke Sloan 7.

Central Bucks South 11 15 9 11 - 46

Pennridge 10 15 17 19 - 61

CBS: Tom Doyle 5, Chris Hones 6, Ryan Joerger 7, Nate Johnston 2, Alex Karras 9, Nate Robinson 4, Dan Tecce 2, Tim Waddington 11.

P: Deon Balmer 9, Ryan Cuthbert 6, Ryan Kinky 12, Dan Long 18, Stephen Lowry 8, Max Wagner 2, Kyle Yoder 6.

Central Bucks West 13 21 13 24 - 71

Souderton 8 21 15 15 - 59

CBW: Erich Hohlenleitner 12, Luke Irons 17, Connor Lynch 5, Collin MacAdams 3, Bill Power 9, Jake Reichwein 8, Cal Reichwein 17.

S: Mike Bealer 7, Ian Beardsley 3, David Brush 5, Cartwright 2, Austin Eberhart 4, Horas 2, C. Lennon 4, Ty Salone 6, Tracy Simsick 26.

Suburban One National

Neshaminy 9 9 10 8 - 36

William Tennent 9 7 15 15 - 46

N: Fran Robles 9, Rotterveel 6, Shammond Thomas 4, Zach Tridway 6, Warren 11.

WT: George Allston 12, Matt Berndlmaier 2, Brendan Carter 2, John Maher 2, Pat McCauley 14, Jon Ryan 9, Anthony Woodard 5.

Council Rock North 9 10 9 5 - 33

Truman 8 11 7 9 - 35

CRN: Will Desautelle 8, Matt McAlister 9, Tyler Nowmos 2, Riley Thompson 14.

T: James Clowney 2, Z.J. Jackson 2, Maurice Jackson Jr. 17, Kelechi Ogbonna 5, Justin Sant 2, Danell Snelling 7.

Nonleague

Central 7 8 9 8 - 32

Washington 11 27 18 12 - 68

C: Darius Dernor 2, Jabreel Dickens 2, Danny Holdsman 1, Tyler Jefferson 8, Kwand Lang 10, Thomas Saju 8, Brandon Taylor 1.

W: Sadou Adiaye 3, Quadir Allen 16, Saleem Brown 2, Tyrell Brown 3, Shaheed Fagan-Haynes 12, Denelle Holly 9, Elijah Kiah-El 10, Jahi Randal 6, Alvin Williams 4, Jameer Williams 2.

New Media Charter 9 14 14 17 - 54

Abington Friends 12 5 14 20 - 51

NMC: Erin Anderson 18, Yasir Harris 11, Josh Pasture 2, Rodney Phillips 23.

AF: Joel Arteaga 11, Jordan Baker 12, C.J. May 2, Nick Sinni 2, Jared Smith 13, Jake Stark 11.

Masterman 10 8 8 15 - 41

Ben Franklin 15 23 21 23 - 82

M: Rashaan Brooks 2, Jackson Foltz 2, Chazz Person 3, Maurice Scott 2, Liam Shanahan 6, Corey Stewart 2, Jesse Turkson 21, Gary Williams 3.

BF: Jalil Abdul-Arad 7, Khawaajah Carr 13, Ramir Hardrick 16, Bryan Harvey 6, Mike Kane 16, Amir Mason 6, Isaiah Wilmore 18.

Southern 0 11 17 28 - 56

Conwell-Egan 13 14 18 12 - 57

S: Damian Bryant 12, Council 2, Juwaine Evans 3, Juwan Moore 14, Barry Quarterbaum 8, Tremelle Reeves 8, Ahmad Wimbush 9.

C: Vinny Dalessandro 15, Daniel Green 2, Kar'ron Johnson 16, James Leible 2, LaPri McCray- Pace 16, Darien Simmons 6.

World Comm. 11 19 10 18 - 58

Audenried 12 25 18 24 - 79

WC: Zyaire Cherry 5, Jameir Flemming 4, Reggie Jackson 20, Quadir McNeil 5, Shakur Myers 17, Kareem O'Neal 2, Samuel Sams 3, Nasir Slaughter 2.

A: Vichon Adkins 6, Mustafah Bostic 8, Ernest Hort 6, Nisheem McNeal-Wright 14, Terrance Moore 7, Elijah Smith 1, Nyseem Smith 9, Cameron Stokes 26, Shalil Willis 2.

Archbishop Ryan 22 15 23 15 - 75

Tacony Charter 7 12 15 7 - 41

AR: Bryan Arpino 2, Izaiah Brockington 8, Amin Bryant 2, Ed Cahoe 2, Austin Chabot 6, Christopher Guest 2, Freddie Killian 29, Chris Kuhar 2, Matiss Kulackovskis 7, Chris Palantino 6, Austin Slawter 5, Fred Taylor 2, Vernon White 2.

TC: Wayne Davenport 5, E'drise Hightower 9, Daryl Hughes 4, Corchado Kente 11, Justin Steers 12.

Parkway Center City 9 15 17 23 - 64

Saint Thomas More 16 18 9 17 - 60

PCC: Tymir Cooper 20, Tyrell Davis 2, Tyron Davis 6, Amir Hill 14, Kareem Robinson 5, Jemal Sheppard 17.

STM: Bloodsworth 6, Cole 6, Gordon 2, Morris 14, Scott 32.

Maritime Academy 6 11 12 4 - 33

Cristo Rey 8 13 19 22 - 62

MA: Mike Carthon 3, Amin Davis 3, Nasi Hayes 8, Nadir Jackson 4, Jeremiah Jenkins 5, Leroy Tilghman 10.

CR: Matt Bempah 22, Tymir Bush 1, Vladamir Castillo 5, Carlos Delorbe 9, Marquis Freeman 3, Jarren Gray-Davis 6, Shawn Hall 3, Jalil Moseley 6, Stefan Saunders 7.

Collegium Charter 8 12 8 13 - 41

Phil-Mont Christian 15 14 15 20 - 64

CC: Damion Dixon 2, Gary Grove 15, Marcell Lawrence 2, Ahmadu Sarnor 14, Max Shiel 2, Zhion Wesley 6.

PC: David Giuliani 14, Sean Griffin 14, Matt Steiger 4, Osaze Thornton 16, Noah Valdez 16.

Girls' Basketball Boxes

Make-A-Wish Showcase

Penn Charter 14 10 10 16 - 50

Archbishop Ryan 8 12 11 6 - 37

PC: Mireyah Davis 14, Hannah Fox 20, Alexis Hnatkowsky 6, Ayanna Matthews 8, Grace Stanffield 2.

AR: Shannon Glenn 9, Megan McLaughlin 5, Monee Moore 11, Emily Ostaszewski 2, Sarah Ostaszewski 6, Ashley Smink 4.

McDonogh (Md.) 10 9 6 10 - 35

Germantown Academy 10 7 13 11 - 41

M(: Boothe 5, Buckman 2, Davis 3, Dixon 14, Lyles 4, Robinson 7.

GA: Lilly Bolen 4, Kendall Grasela 9, Erin Lindahl 10, Alexa Naessans 1, Lauren Oeth 9, Cat Polisano 6, Abby Starzecky 2.

Quaker Invitational

Carolina Friends (N.C.) 0 2 4 2 - 8

Friends' Central 20 11 10 14 - 55

CF(: Dickson 6, Rauwood 2.

FC: Rucha Alur 2, Sohie Berger 9, Larissa Carroll 8, Briana Cypress 8, Zoe Ginsberg 2, Nia Jordan 4, Anna Leone 3, Iyanna McCurdy 8, Avital Schweitzer 2, Raanee Smith 3, Mikayla Vaughn 6.

Westtown Invitational

Agnes Irwin 8 17 10 11 - 46

Hill School 9 11 3 9 - 32

AI: Anderson 2, Blomstrom 10, Brala 2, Coyne 11, Lane 10, Napoleon 3, Schmidt 4, White 4.

HS: Maria Julia Ananias 7, Kathryn Dunn 4, Forrest 2, Alexa Giacche 10, Bridget Mayza 7, Steph Percy 2.

Bicentennial League

Calvary Christian 11 7 21 13 - 52

Christopher Dock 8 18 10 18 - 54

CC: Meghan Barish 7, Julia Cervone 28, Mary Pelullo 8, Melanie Werner 9.

CD: Sabrina Demetrius 6, Emily Groarke 11, Lanae Hunsberger 16, Olyvia Longacre 13, Megan Swintosky 8.

Catholic League

Cardinal O'Hara 25 14 19 8 - 66

Bishop McDevitt 0 8 5 8 - 21

CO: Kirsten Denoncour 2, Mackenzie Gardler 5, Emily Helms 9, Maura Hendrixon 8, Bridget Hoy 6, Lauren Leicht 3, Gabrielle Napoleon 2, Hannah Nihill 12, Molly Paolino 3, Kerry Patterson 5, Megan Ricker 6, Mary Sheehan 5.

BM: Suzanna Cantwell 2, Samantha DiCicco 11, Ollisha Fisher 2, Dana Mizelle 6.

Hallahan 4 12 13 9 - 38

Archbishop Carroll 12 8 17 14 - 51

H: Deja Alston-Dupree 11, Lillian Betteridge 2, Emily Dever 2, Nya Searight 21, Myahn Walker 2.

AC: Crossan 4, Amber Germer 4, Theresa Kearney 10, Lexi Kucia 4, Molly Masciantonio 12, Pina 2, Bella Sorrentino 13, Sam Swart 2.

Neumann-Goretti 18 14 20 15 - 67

Lansdale Catholic 12 12 8 8 - 40

N: Minika Glenn 4, Alisha Kebbe 17, Morgan Lenahan 9, Chyna Nixon 19, Jada Russell 2, Kamiah Smalls 16.

LC: Lauren Crim 16, Clare Hill 4, Abby Ward 11, Brady Wassel 9.

Central League

Upper Darby 0 0 0 10 - 10

Garnet Valley 28 6 14 6 - 54

UD: Branson 6, McElaney 4.

GV: Nicole Barnes 5, Brianne Borcky 6, Katherine Eckhoff 6, Sydney Fail 5, Maddie Ireland 12, Emily McAteer 10, Maddy Sorokanych 2, Sam Tomasetti 4, Kylie Young 4.

Haverford High 6 17 4 18 - 45

Ridley 6 7 12 16 - 41

HH: Amanda Battista 15, Brianna Blair 2, Ashley Murphy 8, Molly Reynolds 20.

R: Hanna Crowley 6, Dana D'Ambrosio 6, Paige Gabriele 9, Izzy Hamlin 12, Emma Layden 2, Hailee Mayer 6.

Strath Haven 2 4 5 6 - 17

Springfield (D) 18 12 11 10 - 51

SH: Crain 2, Kaylyn Crowley 4, Fender 1, Katie Fisher 5, Kent 2, Snyder 1, Morgan Waters 2.

S(: Erica Biehl 4, Jamie Brower 4, Courtney Clark 2, Colleen Culbertson 2, Madison DiAmbrosio 5, Jordan DiAmbrosio 2, Amanda Hopkins 11, Belle Mastropietro 11, Mariead McGillan 4, Maggie O'Connell 6.

Harriton 7 12 11 15 - 45

Penncrest 11 4 7 4 - 26

H: Amanda Costa 1, Sophie Grady 22, S. Kontra 2, Haley Morris 4, Greta Stahl 7, Alana Swift 7, Olivia Tevis 2.

P: Megan Arndt 5, Kylie Chelo 4, Fyfe 2, Grace Harding 2, Corinne Mulhearn 3, Katharine Mullaney 5, Katherine Russo 5.

Pioneer Athletic Conference

Pope John Paul II 17 8 9 18 - 52

Boyertown 20 22 6 15 - 63

PJPI: Annie Kohutka 5, Shannon Mullen 3, Stephanie Petery 12, Monica Rapchinski 2, Gabby Troisi 19, Rachel Yerger 11.

B: Katie Armstrong 2, Ali Bauman 11, Sam Brensinger 5, Maria Garofolo 8, Abby Kapp 25, Allie Marcus 6, Sarafina Valenti 4, Kylie Webb 2.

Pottsgrove 10 4 6 10 - 30

Methacton 4 9 13 7 - 33

P: Kyler Conrad 2, Cori Dickinson 19, Molly Galvin 5, Nikita Harper 2, Jenna Yerger 2.

M: Jenna Cooper 2, Ryan DeOrio 17, Casey McCue 2, Olivia Pennypacker 7, Miranda Reube 5.

Public League

Tacony 3 4 8 2 - 17

Comm. Ac. of Phila. 0 5 0 5 - 10

T: Essence Brookins 8, Micheala Fletcher 9.

CAoP: Matias 1, Santiago 1, Siquerda 8.

Mastery South 13 12 14 16 - 55

Simon Gratz 4 9 12 8 - 33

MS: Treniyyah Anderson 4, Latifah Cain 4, Nyla Crooks 19, Myla Fountain 3, Aaliyah Schaffer 9, Vanessa Siguroa 16.

SG: Deshauna Ivy 2, S. Jones 4, Kira Lewis 13, Jamila Maxton 6, C. Perry 4, Keira White 4.

Suburban One American

Upper Merion 12 5 4 11 - 32

Norristown 8 14 17 9 - 48

UM: Jessica Michael 6, Amber Owen 2, Tatiana Pleasant 10, Jordan Wilson 14.

N: Beyonce Collins 12, Lauren Fortescue 13, Patty Fortescue 6, Lauren Green 2, Precious Milam 6, Devon Morse 6, Tobiana Wright 3.

Springfield (M) 11 12 12 20 - 55

Cheltenham 22 11 18 23 - 74

S: Grace Barraclough 12, Molly Dugan 26, Jamy Krewson 2, Maura Ryan 13, Siana Wynn 2.

C: D'ajan Bouchereau 2, Nashira Brown 9, Ashley Jones 30, Mia Leonard 5, Savannah Roberts 3, Amaiya Sinclair 3, Caitlin Wallace 7, Gabrielle Wright 15.

Upper Moreland 3 5 4 2 - 14

Upper Dublin 10 16 20 4 - 50

UM: Jenna Getz 3, Green 2, Maddie Pisut 4, Noel Woodman 5.

UD: Demi Balasa 2, Ashley Barber 11, Josie Barrett 14, Allison Chernow 7, Alison Gouveia 5, Nicole Kaiser 4, Schreiber 2, Maggie Weglos 5.

Wissahickon 4 5 6 2 - 17

Plymouth Whitemarsh 17 11 8 11 - 47

W: Carly Fadel 2, Julianna Griffin 7, Syndey Ott 2, Victoria Selverian 2, Brianna Tilghman 2, Julie Weber 2.

PW: Lauren Coscia 4, Ali Diamond 8, Taylor O'Brien 21, Sarah Putsch 2, Laurel Suchsland 11, Zygmunt 1.

Suburban One Continental

Pennridge 13 9 5 5 - 32

Central Bucks South 12 22 19 14 - 67

P: Anderson 2, Bacthel 1, Constanza 12, McCormick 1, Mureddy 7, Podraza 4, Rimmer 5.

CBS: Alexa Brody 6, Tricia DeCesare 4, Courtney Dietzel 3, Taylor Dunn 6, Mackenzie Ehresman 2, Chloe Entenberg 3, Meghan Kuypers 6, Madeleine McShane 4, Haley Meindel 14, Courtney Taylor 4, Melissa Veal 1, Jordan Vitelli 14.

Hatboro-Horsham 8 6 2 17 - 33

Central Bucks East 15 12 15 9 - 51

H: Kylie Halko 2, Marvin 2, Quattro 9, Haley Seifert 7, Bergen Sims 3, Julia Thornton 4, Wingen 6.

CBE: Bridget Birkhead 10, Audrey Labouliere 6, Lapioli 4, Bailey McManus 5, Kyra Scaliti 4, Grace Stewart 8, Bri Talbot 14.

Quakertown 8 6 9 6 - 29

North Penn 30 17 17 9 - 73

Q: Alwine 3, Cooke 2, Gray 2, Klee 8, Martin 10, Morano 4.

NP: Sam Carangi 14, Mikaela Giuliani 17, Bri Hewlett 10, Jess Huber 6, Jess McKenzie 6, Mia Melchior 5, Madison Stotler 2, Irisa Ye 13.

Souderton 6 9 14 11 - 40

Central Bucks West 9 12 19 13 - 53

S: Megan Bealer 8, Alana Cardona 6, Marissa Sandone 13, Krista Schneider 7, Mia Sherer 4, Megan Walbrandt 2.

CBW: Tori Abelson 6, Alex Burkauskas 8, Maddy Maio 8, Makenzie Mason 18, Maggie Rakowsky 7, Abby Spratt 6.

Suburban One National

Council Rock South 4 12 12 7 - 35

Abington 13 14 13 20 - 60

CRS: Christiana Deo 3, Emma Jones 3, Caroline McGovern 15, Kasey Schlupp 2, Payton Spadccino 5, Faith Turner 7.

A: Kassondra Brown 4, Samantha Brusha 5, Miranda Liebtag 5, Samantha Lochner 15, Lizzie O'Leary 18, Leah Simmons 10, Dania Wessels 3.

Truman 2 9 15 6 - 32

Council Rock North 14 9 18 17 - 58

T: Jayda Campbell 12, Maylissa Clarke 2, B Cliney 2, Sabria Lytes 3, Alexis McCoy 2, Deja Moore 11.

CRN: Dana Bandurick 6, Olivia Boyle 2, Megan Haggerty 3, Becca Margolis 8, Tara McGuigan 10, Kaelin Mealey 5, Camryn Polinsky 12, Samantha Saifer 1, Mackenzie Tinner 2, Hannah Weiler 9.

Pennsbury 8 4 9 13 - 34

Bensalem 8 6 19 13 - 46

P: Baionno 7, Niasia Boone 8, Sydney Buel 9, Kate Mix 4, K. Wick 6.

B: Savanah Jordan 17, Lyric Lewis 17, Destiny Rogers 6, Samantha Werth 6.

Nonleague

Freire Charter 6 2 2 5 - 15

Franklin Towne Charter 9 18 8 8 - 43

FC: Monet Cummings 4, Mitchell 2, Moore 1, Essence Robinson 4, Wade 4.

FTC: Cait Hammerstein 4, Olivia Keyes 2, Marissa Kubis 4, Melanie McIntyre 7, Kati Olszewski 1, Skyler Petroski 4, Jenna Rand 5, Maddie Schwartz 13, Amanda Stapf 1, Gwyn Welsh 2.

Chichester 4 8 8 4 - 24

Christian Academy 12 4 7 8 - 31

C: Erica Brant 4, Lauren Carrafa 11, Maura Murray 4, Nicole O'Donnell 5.

CA: Danay Cooks-Green 7, Madison Dutton 6, Grace Gormley 2, Lindsay Haseltine 12, Kaylah Robertson 2, Carli Sitkowski 2.

New Media Charter 13 14 10 18 - 55

Audenried 23 12 23 7 - 65

NMC: Ebony Bradford 10, TaLia Burgess 7, Catera Colon 4, Cinnaya Demby 2, Salina Jones 11, Jakyra Stamps 16, Alexis Tindal 5.

A: Deja McKinney 10, Tatyana Sao 12, Labriya Smith 2, Jaquay Williams 14, Denijsha Wilson 20, Zinnia Wormack 7.

Friends Select 11 6 7 8 - 32

Morrisville 21 15 6 11 - 53

FS: Elisa Adelphin 2, Hannah Caskey 6, Amaia Collins 5, Dom Dondici 11, Camryn Harvie 4, Zina Robbins-Maldonado 2, Kayla Warren 2.

M: Mondalaya Council 1, Gabrielle Fogg 8, Natrece Harper 2, Enijah King 10, Tiara McClease 13, Roshea Newkirk 2, Denise Sacco 17.

Collegium Charter 4 6 5 15 - 30

Phil-Mont Christian 16 8 4 15 - 43

CC: Kiara Brown 2, Kiana Brown 6, Aaliyah Hoggard 2, Maimuna Kenneh 7, Monijah Lewis 4, Gillian Schlenner 6, Akina Wollie 3.

PC: Tracey Goodman 14, Keyen Green 14, Kayla Griffin 7, Jael Jackson 6, Lauren Tipton 2.

Saturday's Schedule

Boys' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Bristol at Jenkintown, 6

Delco Christian at Calvary Christian, 7

MaST Charter at Faith Christian, 7

Devon Prep at Phil-Mont Christian, 7

Christopher Dock at Plumstead Christian, 7

Valley Forge Military at Lower Moreland, 7

New Hope-Solebury at Church Farm, 7

CHES-MONT LEAGUE

W.C. Henderson at Oxford, 1:15

West Chester East at Unionville, 2:30

Coatesville at West Chester Rustin, 2:30

NONLEAGUE

Cristo Rey at Malvern Prep, 1

Glen Mills at Upper Darby, 1:30

GAMP at Audenried, 2

Strath Haven at Christian Academy, 2:15

North Penn at La Salle, 2:30

Mastery North at Abington Friends, 2:30

Octorara at Warwick, 2:30

Conrad Weiser at Pottstown, 2:30

Abington at Methacton, 4:30

Perkiomen Valley at Governor Mifflin, 6:30

Fels at Bishop McDevitt, 7

Downingtown West at Hatboro-Horsham, 7

Freedom at Quakertown, 7

York at Chester, 7:30

Bartram at Penn Wood, 7:30

Council Rock North at Spring-Ford, 7:30

MAKE-A-WISH SHOWCASE

at Germantown Academy

Penn Charter vs. Boys' Latin, 5

Shipley at Germantown Academy, 6:30

QUAKER INVITATIONAL

Friends' Central at New Garden Friends (N.C.), 4

Girls' Basketball

CATHOLIC ACADEMIES

St. Basil at Sacred Heart, 12:30

Gwynedd Mercy at Mount St. Joseph, 2:15

Merion Mercy at Villa Joseph Marie, 2:30

Nazareth Academy at Villa Maria, 5:15

CHES-MONT LEAGUE

Oxford at W.C. Henderson, 1:15

NONLEAGUE

New Foundations at Abington Friends

Boyertown at Governor Mifflin, 1

Truman at Pennridge, 1

Christopher Dock at Springfield (M), 1

Downingtown West at Conestoga, 1

Pennsbury at Lower Merion, 1

Mastery North at Abington Friends, 1

Academy Park at Harriton, 1:30

William Tennent at New Hope-Solebury, 2

Garnet Valley at Unionville, 2:15

Notre Dame at Strath Haven, 2:15

Plymouth Whitemarsh at Kennett, 2:15

Baldwin at Jenkintown, 2:30

Wilson at Coatesville, 2:30

Penn Wood at Downingtown East, 2:30

Penncrest at Avon Grove, 3:30

Fleetwood at Owen J. Roberts, 7

Phoenixville at Great Valley, 7:15

Lansdale Catholic at Methacton, 7:30

MAKE-A-WISH SHOWCASE

at Germantown Academy

Penn Charter vs. McDonogh (Md.), 3:30

Archbishop Ryan at Germantown Academy, 8

QUAKER INVITATIONAL

Friends' Central vs. Caldwell Academy

at New Garden Friends (N.C.), noon

Monday's Schedules

Boys' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Delco Christian at New Hope-Solebury, 7

NONLEAGUE

Friends' Central at Haverford School, 2:30

City School at Valley Forge Military, 4:15

Tacony Charter at New Foundations, 5

Barrack Hebrew at Shipley, 5:15

Pennsbury at Holy Ghost Prep, 7

Freire Charter at Academy Park, 7

Daniel Boone at Phoenixville, 7:30

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Calvary Christian at MaST Charter, 3:45

Plumstead Christian at Morrisville, 5

Christopher Dock at New Hope-Solebury, 5:15

Delco Christian at Sacred Heart, 6

NONLEAGUE

Kensington at Hallahan, 3:30

Prep Charter at Audenried, 4:30

Motivation at West Catholic, 5

Cristo Rey at Barrack Hebrew, 5:15

Academy Park at Little Flower, 5:15

Octorara at Chichester, 5:30

Kutztown at Pottstown, 7

Cardinal O'Hara at Gloucester Catholic, 7

Announcement

Perkiomen Valley High School is seeking a Head Varsity Football Coach. Candidates must possess or able to obtain all required, current criminal clearances. Past coaching experience at the high school level is required. Please send a letter of interest and resume to Larry Glanski, Athletic Director, Perkiomen Valley High School, 509 Gravel Pike, Collegeville, PA 19429 or

» READ MORE: lglanski@pvsd.org

. Deadline for application is January 10, 2016.

PIAA State Football Finals

CLASS AAA STATE FINAL

2014: Archbishop Wood 33, Central Valley 14

2013: Arch. Wood 22, Bishop McDevitt (3) 10

2012: Cathedral Prep 24, Arch. Wood 14

2011: Arch. Wood 52, Bishop McDevitt 0

2010: Allentown CC 28, Bishop McDevit (3) 27

2009: Selinsgrove 10, Manheim Central 7

2008: Jefferson 34, Archbishop Wood 7

2007: Thomas Jefferson 28, Garnet Valley 3

2006: General McLane 28, Pottsville 23

2005: Franklin Regional 23, Pottsville 13