Saturday's Results

Boys' Basketball

JIMMY V SHOWCASE

Holy Cross 62, GCIT 42

Washington Township 56, Kingsway 42

St. Benedict's 75, Winslow Township 35

Haddon Heights 61, Deptford 50

Medford Tech 74, Schalick 69 (OT)

Paulsboro 53, Delsea 46

Cherokee 72, Williamstown 35

OCEAN CITY PBA TIPOFF WEEKEND

Holy Spirit 86, Atlantic Christian 50

CAPE-ATLANTIC LEAGUE

Vineland 72, Buena 49

Cape May Tech 46, Lower Cape May 42

NONLEAGUE

Doane Academy 73, Cross Christian 47

Northern Burlington 70, Sterling 59

Moorestown 62, Nottingham 55

Pennsville 58, Camden County Tech 52

Pennsauken Tech 62, Overbrook 53

GAMP 73, Audubon 68

Girls' Basketball

OCEAN CITY PBA TIPOFF WEEKEND

Middle Township 38, Southern Regional 34

Holy Spirit 49, Atlantic County Tech 30

S.J.INVIT. SCHOLARSHIP GAME

Clearview 33, Haddon Township 27

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Holy Cross 37, Moorestown 25

CAPE-ATLANTIC LEAGUE

Vineland 57, Buena 30

COLONIAL CONFERENCE

Lindenwold 35, Camden 34

NONLEAGUE

Overbrook 72, Pennsauken Tech 39

Sterling 59, Northern Burlington 28

Camden County Tech 35, Pennsville 21

Audubon 29, Pitman 28

Wrestling

PATRIOT DUALS

Clayton 45, Bordentown 16

Bordentown 45, Morristown 30

Bordentown 63, Linden 16

PINE BARRENS TOURNAMENT

at Shawnee

Team Scores: 1. Shawnee, 220.5; 2. Haddon Township, 175; 3. Delran, 165.5; 4. Absegami, 138.50; 5. Hightstown, 134.5; 6. Schalick, 78.5; 7. Hamilton West, 64; 8. Shore Regional, 59.

Finals

106: Ed Molarity, Shawnee, dec. Mike Martinak, Haddon Township, 4-2.

113: Matt Higgins, Shawnee, pinned Brad Smuro, Shore Regional, :40.

120: Tim Klemser, Shore Regional, dec. Griffin Hastings, Shawnee, 4-0.

126: Ronnie Hawk, Schalick, dec. Nick Martin, Absegami, 5-0.

132: Chris Wolf, Haddon Township, pinned Steven Italiano, Schalick, 1:20.

138: Riley Tufts, Shawnee, pinned Chris Pfeffer, Delran, 3:16.

145: Jake Alessi, Haddon Township, dec. Jake Sundermier, Delran, 3-1.

152: Isaiah Bryant, Shawnee, dec. Phil Rogers, Delran, 7-0.

160: Brandon Hopkins, Haddon Township dec. Andrew Marcucci, Absegami, 2-0 OT.

170: Danny Teman, Hightstown, pinned Ari McNeely, Haddon Township,2:53.

182: Johnny Andre, Hightstown, dec. JP Cruz, Hamilton West, 12-5.

195: Zach Harding, Hamilton, pinned Eugene Wayns, Shawnee, 2:49.

220: Devin Rolon, Delran, pinned Ben Maggio, Absegami, 5:52.

285: Aaron Bill, Shawnee, pinned Anthony Grzozski, Delran, 5:19.

Boys' Bowling

NONLEAGUE

Shawnee 4, Lindenwold 0

Girls' Bowling

NONLEAGUE

Shawnee 3, Lindenwold 1

Boys' Swimming

SOUTH JERSEY SWIM LEAGUE

Haddonfield 99, Shawnee 71

Rancocas Valley 135, Pemberton 34

Eastern 89, Cherry Hill West 81

Girls' Swimming

SOUTH JERSEY SWIM LEAGUE

Shawnee 94, Haddonfield 76

Eastern 95, Cherry Hill West 75

Boys' Basketball Boxes

Jimmy V Showcase

Schalick 10 21 16 14 8 - 69

Medford Tech 15 14 19 13 13 - 74

S: Taylor Clarke 21, Caleb Holmes 9, Troy Johnson 17, Tyler Lunsford 12, Zaquan Phillips 1, Superior Ryan 9.

MT: Nathan Conyer 4, Isaiah Holden 8, Derrick Jones 11, Ricky Martinez-Jones 10, Aziz Parker 18, Shakwel Vincent 23.

Haddon Heights 13 10 21 17 - 61

Deptford 12 18 10 10 - 50

HH: Jake Barr 8, Jared Latane 28, Robert Tindley 23, Brian Tisby 2.

D: D'Andre Blue-Eli 14, Tyrece Brown 2, Jahaud Lowber 16, Mike Paciocco 6, True Robinson 8, Rametrious Walker 4.

Paulsboro 22 15 9 7 - 53

Delsea 15 8 15 8 - 46

P: Eric Diaz 14, Kyle Jones 1, Tyrique King 11, John Pellegrini 6, Steven Priest 7, Cherron Quarles 14.

D: Kolby Braxton 5, Kamel Morton 7, Kaleb Morton 18, Brice Parks 14, Aziz Saud 2.

GCIT 20 8 7 7 - 42

Holy Cross 15 12 23 12 - 62

G: Allen Ashenfeler 2, Bryce Bardnt 2, Rob Brown 10, Kevin Collins 4, Zach McGrath 2, Brandon Medley 5, Justin Pollock 17.

HC: Jake Askin 3, Jordan Baxter 2, Casey Fitzsimmons 5, Eric Hoffman 1, Ryan McGee 10, Frankie Ochman 24, Vince Sciortino 17.

St. Benedict's 21 18 17 19 - 75

Winslow Township 11 10 9 5 - 35

SB: David Beaty 17, James Scott 12, Bourama Sidibt 12, Herold Toro 19, Damien Wall 9, Warren Williams 6.

WT: Jared Bennett 1, Sidney Brown 2, Elijah Campbell 4, Michael Cubbage 16, Devon Robinson 2, Tyrae Taylor 4.

Williamstown 7 10 13 5 - 35

Cherokee 21 16 12 23 - 72

W: Jeremy Fleming 5, Eriq Johnson 2, Nick Kenton 7, Onani Moore 2, Mike Patterson 14, Omar Ramos 1, Victor Ruggiano 2.

C: Jaden Bell 2, Tymere Bennett 4, Kevin Brown 2, Anthony Dicaro 2, Steve Gervasi 10, Grant Gibson 13, Tyler Ludwikowski 3, Marcus Marshall 9, Zach Rowe 11, Tyler Tobin 13.

Ocean City PBA Tipoff

Atlantic Christian 10 9 14 17 - 50

Holy Spirit 19 24 19 24 - 86

AC: Makai Brown 4, Jon Hevalow 18, Rob Normil 23, Carl Phillips 5.

HS: Dante Daniel 18, Connor Foley 3, Tyler Jones 22, Sam LaMonaca 6, Joe Marczyk 2, Reece Miller 8, Joe Persiano 1, Blane Rosselle 3, Travis Stoll 23.

Cape-Atlantic League

Vineland 18 15 13 26 - 72

Buena 7 13 11 18 - 49

V: Nick Betancourt 9, DJ Campbell 6, Davon Carter 4, Isaiah Pacheco 2, Jonathan Perez 2, Christian Quijada 13, Mack Selby 21, Zion Teague 1, J.J. Thomas 14.

B: Bertonazzi 2, J. Caporale 2, D. Caporale 12, Cruz 4, Fisher 4, Johnson 2, Murphy 4, Shannon 11, Velazquez 8.

Lower Cape May 7 11 9 15 - 42

Cape May Tech 7 11 21 7 - 46

LCM: Aaron Cottrell 3, Tony Genaro 5, Patrick Holden 28, Khamar Matthews 6.

CMT: Raymond Abbott 3, Bruce Brunner 1, Jack O'Donnell 9, Greg Palm 9, Drew Roach 8, TJ Thompson 2, Josh Wright 12.

Nonleague

Nottingham 15 14 14 12 - 55

Moorestown 17 17 10 18 - 62

N: Dan Ekwunife 4, Darry Felix 2, Allen Harrison 2, Darell Johnson 19, Richie Jones 10, Cliff Joseph 18.

M: Zavier Alston 17, Jacee Carter 4, Anthony Cruz 12, Dan Dyer 17, Sean O'Sullivan 3, Jagger Zrada 9.

Camden County Tech 4 18 17 13 - 52

Pennsville 10 18 16 14 - 58

CCT: Warren Bethea 14, Dominick Cubbage 4, Michael English 9, Zayre Kinslow 6, Earon Trowery 17, Najee Watson 2.

P: Garrett Demby 14, Mike Hartman 11, Logan Johnston 11, Jeremy McCoy 12, Paul Rastelli 7, C.J. Widger 3.

Sterling 13 11 14 21 - 59

Northern Burlington 13 10 18 29 - 70

S: Dayzhon Fields 4, Kevin Gilligan 6, Chris Roe 21, Kyle Smith 3, Noah Syer 2, Devon Tuten 23.

NB: Parker Dortch 10, Jared Ganci 13, Mark Granberry 7, Ezra Jones 3, Jeremy Kukowski 1, Jonathan Martinez 15, Cameron Tucker 17, Brandon Vega 4.

Pennsauken Tech 18 13 17 14 - 62

Overbrook 14 7 16 16 - 53

PT: Da'Shawn Chambliss 8, Elbin Fragoso 11, Wilbor Garcia 7, Demetrius Hutchinson 11, Keyon Marshall 15, Tariq Moore 7, Charley Shambry 3.

O(: James Alber 8, Isaiah Curtis 3, Marques Deshields 3, Chuck Jones 12, Damon Matthews 20, Mark Reid 5, Tommy Wyatt 2.

Cross Christian 9 9 14 15 - 47

Doane Academy 18 20 15 20 - 73

CC: Devonte 2, CJ Fair 14, Green 5, T. Lowther 13, D. Scott 13.

DA: Nick St .Juste 2, Willie Colon 2, Titus Flowers 17, Arian Gomez 6, Bryce Greene 20, Chase Lane 10, Elijah Petrie 14, David Rodreguiz 2.

GAMP 15 18 19 21 - 73

Audubon 14 21 15 18 - 68

G: John Capizzi 7, Quadir Hargrove 19, Deverris Stuckey 21, Matt Ventus 12, Will Whiteley 8, Shane Whiteley 6.

A: Cameron Bordi 11, Anthony Carbone 2, Jahmir Chatman 1, Brian Furlong 23, Quitay Long 2, Nick May 2, Dillon Tassi 27.

Girls' Basketball Boxes

Ocean City PBA Tipoff

Southern Regional 9 8 9 8 - 34

Middle Township 9 12 7 10 - 38

SR: Brady 11, Cruse 2, Henderson 5, McHale 9, Nicolini 7.

MT: Herlihy 7, Mapes 4, Nelson 4, Ruskey 11, Sides 6, Wade 6.

S.J. Invitational

Clearview 7 8 7 11 - 33

Haddon Township 2 6 8 11 - 27

C: Nicolette Bouzakis 2, Jessica Cirone 2, Elaina Hansen 5, Jordan Harbaugh 17, Julia Michael 3, Paige Nadler 2, Kylie Watermasysk 2.

HT: Maddie Bradley 1, Carlie Colclough 2, Lindsey Getzinger 2, Karlee Hart 5, Grace Marshall 17.

Burlington County League

Moorestown 9 4 8 4 - 25

Holy Cross 11 8 7 11 - 37

M: Bonett 2, Britton 1, Grace Hill 8, Caroline Muccifiori 11, Sabet-Payman 3.

HC: Mary Kiefner 10, MacKenzie Moran 8, Morgan Morocco 10, Cassandra Skelton 9.

Colonial Conference

Camden 8 6 7 13 - 34

Lindenwold 4 3 8 20 - 35

L: Iasha Beeks 8, Kanaysha Milton 3, Shola Karimu Onissema 7, Onye Rainey 7, Tamia Robinson 10.

Nonleague

Overbrook 26 11 25 10 - 72

Pennsauken Tech 6 11 10 12 - 39

O: Alyssa Cavallaro 12, Raquel Harris-Scott 14, JaKhira Legoskey 17, Anndrea Lloyd 15, Imani Peterson 8, Oceana Wallace 6.

PT: De'Asia David 13, Fontanez Egypt 1, Esmeralda Gonzalez 1, Alanna Inoa 2, Mariah Lazusky 6, Tamariah Lowber 6, Sierra Patterson 10.

Pitman 11 4 7 6 - 28

Audubon 6 13 2 8 - 29

P: Nicole Caramanna 2, Hannah Cressman 2, Brenna Lindner 17, Allison Sanders 2, Katie Sayer 2, Isabella Villari 3.

A: Grace Borden 4, Katie Dunn 8, Madisen Harvey 4, Deanna Pineiro 11, Bailie Rizzo 2.

Sterling 19 14 20 6 - 59

Northern Burlington 6 5 10 7 - 28

S: Taylor Carter 4, L.N. Carter 17, Naomi Carti 1, Xiomara Colon 1, Jessie Klenk 2, Emily Kozeniewski 2, Hannah Marshall 7, Sabrina Shinkowitz 6, Jordan Wallace 18, Leila Zapata 1.

NB: Alley Anderson 3, LaChelle Colbert 9, Brianna Montalvo 3, Madison Oakerson 3, Kacie Walton 10.

Sunday's Schedules

Boys' Basketball

OCEAN CITY PBA TIPOFF WEEKEND

At Ocean City

St. Joseph vs. Egg Harbor Township, 1:45

Atlantic City vs. Timber Creek, 3:30

Mainland at Ocean City, 7

Monday's Schedules

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Pennsauken at Cinnaminson, 6:15

CAPE-ATLANTIC LEAGUE

Buena at Lower Cape May, 7

Absegami at Pleasantville, 7

OLYMPIC CONFERENCE

Winslow Twp. at Washington Township, 5:30

Bishop Eustace at Seneca, 5:30

Lenape at Paul VI, 7

Cherokee at Camden Catholic, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Pennsville at Wildwood, 5:30

NONLEAGUE

Moorestown Friends at Maple Shade, 3:45

Glassboro at Cherry Hill East, 3:45

Eastern at Camden, 3:45

Delran at Camden County Tech, 4

Freedom Prep Charter at GCIT, 5

Northern Burlington at Triton, 5:30

Camden at Clayton, 5:30

Burlington Township at Cherry Hill West, 7

Haddon Township at Bridgeton, 7

Absegami at Pleasant Valley, 7

Shawnee at Woodrow Wilson, 7

Girls' Basketball

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Bordentown at Westampton Tech, 5:15

New Egypt at Pemberton, 5:15

Medford Tech at Riverside, 5:30

Pennsauken at Cinnaminson, 6:15

CAPE-ATLANTIC LEAGUE

St. Joseph at Vineland, 5:30

Lower Cape May at Buena, 5:30

OLYMPIC CONFERENCE

Cherry Hill West at Cherry Hill East, 5:30

Washington Township at Winslow Township, 6 Paul VI at Lenape, 6

Cherokee at Camden Catholic, 7

Seneca at Bishop Eustace, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Pennsville at Wildwood, 4

NONLEAGUE

Doane Academy at Stuart Country Day, 4

South Hunterdon at Willingboro, 5:15

Woodrow Wilson at Shawnee, 5:15

Moorestown Friends at Maple Shade, 5:15

Triton at Northern Burlington, 5:30

Cardinal O'Hara (Pa.) at Gloucester Catholic, 7

Tuesday's Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Pemberton at Northern Burlington, 5:15

Holy Cross at Burlington City, 5:15

Palmyra at Florence, 5:15

Willingboro at Moorestown, 5:30

Cinnaminson at Delran, 6:30

Rancocas Valley at Medford Tech, 6:30

Riverside at New Egypt, 6:30

CAPE-ATLANTIC LEAGUE

St. Joseph at Atlantic Tech, 5:30

Egg Harbor Township at Lower Cape May, 7

COLONIAL CONFERENCE

Lindenwold at Gateway, 5:30

Overbrook (N.J.) at Sterling, 5:30

Paulsboro at Haddon Township, 5:30

Woodbury at Haddon Heights, 7

Collingswood at Haddonfield, 7

Audubon at West Deptford, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Clayton at Salem, 5:30

Pitman at Gloucester Catholic, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE DIAMOND

Penns Grove at Cumberland, 5:30

Schalick at Woodstown, 5:30

Deptford at Delsea, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE ROYAL

GCIT at Kingsway, 5:30

Williamstown at Hammonton, 5:30

Clearview at Highland, 7

NONLEAGUE

Northwest Prep at Burlington Township, 5

Glassboro at Gloucester, 5:30

Cape May Tech at Pennsville, 5:30

Millville at Barnegat, 6:30

Boys' Basketball History

Tournament of Champions

2015: Roselle Catholic 57, Pope John Paul II 45

2014: St. Joseph Metuchen 49,

Newark East Side 47

2013: Roselle Catholic 65, St. Joseph Metuchen 49

2012: St. Anthony 62, Plainfield 62

2011: St. Anthony 61, Plainfield 49

2010: Trenton Catholic 53, Camden Catholic 39

2009: St. Patrick's 73, Science 57

2008: St. Anthony 69, Science Park 36

2007: St. Patrick's 85, Bloomfield Tech 61

2006: St. Patrick's 61, Linden 54

2005: Seton Hall Prep 63, St. Patrick's 60