Monday's Results

Boys' Bowling

SUBURBAN ONE LEAGUE

Pennridge 4, Plymouth Whitemarsh 0

Girls' Bowling

CATHOLIC LEAGUE

Bonner-Prendergast 4, Cardinal O'Hara 0

SUBURBAN ONE LEAGUE

Pennridge 4, Plymouth Whitemarsh 0

Boys' Swimming

SUBURBAN ONE LEAGUE

Wissahickon 78, Central Bucks West 78

Girls' Swimming

SUBURBAN ONE LEAGUE

Wissahickon 100, Central Bucks West 70

Boys' Basketball Boxes

Greensboro Day (N.C) 18 19 0 0 - 37

Roman Catholic 27 27 0 0 - 54

GD(: William Dillard 6, Travon Mayo 6, Moorman 6, John Newman 2, Jordan Perkins 8, Solomon Smith 9.

RC: Nazeer Bostick 8, Tony Carr 15, Dakquan Davis 5, Mikeal Jones 4, Paul Newman 2, Lamar Stevens 18, D'Andre Vilmar 2.

Friends' Central 15 20 9 24 - 68

Haverford School 11 12 16 16 - 55

FC: Chuck Champion 20, De'Andre Hunter 35, Bryce Spriggs 3, Antone Walker 10.

HS: Jack Marshall 16, Tom McNamara 6, Kharon Randolph 19, Asim Richards 11, Micah Sims 3.

Olney 4 16 11 23 - 54

Edison 8 12 9 20 - 49

O: John Beccles 9, Quadir Davis 15, Abdiel Ortiz 2, Miguel Ramirez 8, Miguel Roman 3, Kaleem Scott-Clark 7, Brandon Young 10.

E: Natrone Gary 2, Bruce Ham 6, Justin Kane 1, Jahlil Mitchell 19, Nate Rodriguez 9, Angel Rosado 4, Cameron Scales 8.

Southern 11 17 12 21 - 61

World Communications 5 10 18 24 - 57

S: Damian Bryant 10, Council 3, Danny Dambrosia 3, Juwan Moore 3, Barry Quartlebaum 22, Tremelle Reeves 4, Casey Williams 16.

WC: Zyaire Cherry 9, Reggie Jackson 26, Quadir McNeil 6, Shakur Myers 10, Kareem O'Neal 2, Samuel Sams 4.

Science Leadership 8 14 21 7 - 50

Masterman 16 15 25 13 - 69

SL: Justice Avery 1, Adam Cavalier 3, Lewis Ford 29, Cole Hinton 5, Ben Simon 12.

M: Jackson Foltz 2, Seamus Gleason 2, Maurice Scott 18, Liam Shanahan 19, Corey Stewart 3, Jesse Turkson 23, Gary Williams 2.

Renaissance Academy 10 13 14 11 - 48

West-Mont Christian 10 14 16 17 - 57

RA: Josh Box 2, Josh Gonzalez 20, Tyrese Leach 8, Tyre Perry 18.

WC: Tyler Fox 2, Devon Jackson 31, Daniel Mayk 3, Zack Monastero 2, Christian Palumbo 15, Cole Thompson 4.

Tacony Charter 9 16 10 8 - 43

New Foundations 14 20 15 15 - 64

TC: Robert Barner 9, E'drise Hightower 7, Khalief Holliday 4, Josh Hudson 2, Corchado Kente 5, Justin Steers 16.

NF: Ololade Bello 6, Keith Blassingale 34, Ian Kennedy 6, Noah Lindsey 6, Sean Ovack 5, Brandon Teel 2, Nahzir Wilson 5.

Frankford 11 13 5 16 - 45

Mastbaum 6 10 17 13 - 46

F: Taleek Anderson 5, Jermaine Bent 4, Francisco Campo 3, Sahnei Day 6, Nahmeer East 8, Hanif Massenburg 2, Frankie Okpala 11, Anthony Rodriguez 6.

M: Tyfeer Anderson 2, Damere Carr 6, Karee Davis-Combs 6, Steven Gamble 5, Taiquan Jones 5, Isaiah Reynolds 4, Isaiah Watson 18.

City School 11 4 5 2 - 22

Valley Forge Military 20 21 12 12 - 65

CS: Dixon-Myers 2, Freeland 5, Naeem Greem 3, Harris 2, Joiner 8, Ty Rodriguez 2.

VFMA: Kai Amen-Ra 4, Myles Bunyon 12, Gavin Chassee 2, Will Colleran 12, Abraham Deng 14, Spencer Robinson 5, Tarique Ryans 16.

Freire Charter 5 7 10 11 - 33

Academy Park 23 21 22 16 - 82

FC: Debman 5, Joshua Grant 9, Tymir Miller 10, Stowers 3, Amadou Tounkara 2, Jayden Whitehead 4.

AP: Jawan Collins 24, DeAndray Covert 13, Nassan Garrison 14, Duwaine Jenkins 4, Mike Satimeahin 7, Nick Simmons 7, Nakim Stokes 7, Shymere Stroud 4, Teddy Wright 2.

Pennsbury 15 13 20 16 - 64

Holy Ghost Prep 5 12 8 4 - 29

P: Mike Alley 6, Louie Bazas 3, Andre Burch 3, Isaiah Carpenter 6, Rob Daly 4, Corey Dea 5, Mark Flagg 25, Gary Francis 4, Addison Howard 6, Joey Monaghan 2.

HGP: Aiden Bauer 11, Jack Coolahan 5, Tonnor Fife 2, John McCrane 2, Mike McFadden 4, Ryan Staropoli 2, Julian Turner 2, Ryan Wade 1.

Barrack Hebrew 8 14 9 16 - 47

Shipley 18 14 20 11 - 63

BH: Elliot Bernstein 6, Gabe Bryant 3, Sam Falkowitz 5, David Gordon 4, Benjie Joffe 3, Zach Lipstein 9, Lipton 2, Joey Rudoler 2, Sammy Turk Tolub 8, Yosi Weitzman 5.

S: Eli Gorrell 2, Kiyon Hardy 9, Ronan Higgins 1, Arvelle Jones 11, Dylan Matthews 2, Sam Sessoms 16, Tom Sobelman 5, Peter Sobelman 13, Gerard Sweeney 2, Owen Verzella 2.

Girls' Basketball Boxes

Calvary Christian 23 12 15 9 - 59

MaST Charter 8 7 7 5 - 27

CC: Meghan Barish 8, Julia Cervone 11, Amelia Johnson 9, Mary Pelullo 12, Mikayla Rogers 5, McKenzie Schaeter 4, Carrie Stauffer 4, Melanie Werner 6.

MC: Casey Bradley 4, Taylor Champ 2, Katelyn Fowler 14, Mackenzie Murphy 2, Melissa Tuley 2, Amaya Vazquez-Natale 3.

Christopher Dock 6 6 11 10 - 33

New Hope-Solebury 11 11 16 8 - 46

CD: Sabrina Demetrius 2, Emily Groarke 3, Lanae Hunsberger 8, Olyvia Longacre 11, Carsyn McClosky 3, Kate Strickland 2, Megan Swintosky 4.

NH: Bella DeVito 11, Maggie Dougherty 5, Julianna Holland 2, Kelly Hyland 11, Jordyn Sherman 2, Toni Suler 13, Sarah Wilson 2.

Octorara 6 6 2 8 - 22

Chichester 13 12 8 6 - 39

O: Emily Dyer 2, Hannah Falls 2, Himelright 2, Haley Justice 12, Erin Lamboy 2, Alli Zimmerman 2.

C: Erica Brant 3, Lauren Carrafa 22, Ashli Kalb 2, Maura Murray 3, Nicole O'Donnell 7, Amanda Wagner 2.

Motivation 6 8 3 5 - 22

West Catholic 18 16 19 15 - 68

M: Bettis 3, Conix 2, Ziariah Hameen-Grant 10, Dietri Pierce 3, Shana Ross 4.

WC: Micahya Gilliam 19, Daja Hosendorf 6, Morgan Kennedy 19, Akyra Murray 11, Beautiful Murray-Bey 2, Jayla Reeves 4, Erica Watson 4, Zayda Wilson 4.

Cristo Rey 16 12 11 11 - 50

Barrack Hebrew 16 10 11 2 - 39

CR: Bird 4, Epps 10, Johnson 13, McHenry 3, Morales 8, Raven 4, Young 8.

BH: Lindsay Chevlin 18, Talia Glickman 4, Dria Guiterrez 2, Talia Raikin 9, Yasmin Stein 4, Mia Stein 2.

Delco Christian 17 18 14 2 - 51

Sacred Heart 6 4 8 15 - 33

DC: Emma Ellsworth 5, Siani McNeil 21, Taylor Mingle 2, Carly Moore 2, Claudia Norton 4, Shirley Piotrowski 8, Alex Thompson 9.

SH: Kayla Cecchine 4, Agnes Friend 3, Caitlin Hughes 4, Jess McTaggart 5, Elleen Plombino 11, Chelsea Slaughter 4, Sami Smith 2.

Faith Christian 8 6 4 13 - 31

Agnes Irwin 7 6 6 13 - 32

FC: Maddy Brodish 6, Ashley Forker 13, Liz Hoffman 8, Bryanna Hoover 3, Jess Robinson 1.

AI: Kate Anderson 12, Alex Blomstrom 5, Paige Brala 3, Carol Coyne 6, Lyndsey Lane 6.

Cardinal O'Hara 11 10 12 11 - 44

Gloucester Catholic 7 14 5 13 - 39

CO: Mackenzie Gardler 3, Maura Hendrixon 13, Hannah Nihill 21, Molly Paolino 2, Mary Sheehan 5.

GC: Mary Gedaka 8, Maggie McIntyre 8, Nay Sabb 6, Dani Sanderlin 17.

Kensington 6 6 4 4 - 20

Hallahan 16 6 16 7 - 45

K: Shania Hill 8, Brooklyn Johnson 8, Adaira McKether 2, Ashley Sanchez 2.

H: Deja Alston-Dupree 10, Lillian Betteridge 2, Kierstyn Clahar 3, Emily Dever 3, Bridget Miller 4, Nya Searight 21, Hayden Tomasczski 2.

Bristol 7 9 10 10 2 3 - 41

Christian Acad. 8 9 10 9 2 6 - 44

B: Jannieree Davis 13, KenDell Lewis 9, Olivia Onal 14, Kate Santana 5.

CA: Cheyenne Dorsey 2, Grace Gormley 12, Lindsay Haseltine 22, Carli Sitkowski 2, Zoe Zhang 6.

Academy Park 11 15 13 19 - 58

Little Flower 4 10 10 14 - 38

AP: Kerri Burns 4, Elisha Henandez 15, Shantalay Hightower 7, Raven-Monet Kemper 25, Trea-sure Ketter 4, Riley Street 3.

LF: Berth 11, Conway 2, Huggard 8, Lemongelli 2, McGovern 3, Murray 6, Passalacqua 2, Volz 4

Tuesday's Schedules

Boys' Basketball

CATHOLIC LEAGUE

Cardinal O'Hara at St. Joseph's Prep, 3:45

Bonner-Prendergast at Archbishop Carroll, 7

Lansdale Catholic at West Catholic, 7

Archbishop Ryan at La Salle, 7

Father Judge at Conwell-Egan, 7

CENTRAL LEAGUE

Radnor at Conestoga, 7

Springfield (D) at Garnet Valley, 7

Harriton at Ridley, 7

Marple Newtown at Lower Merion, 7

Penncrest at Haverford High, 7:30

Strath Haven at Upper Darby, 7:30

CHES-MONT LEAGUE

Great Valley at Oxford, 7:15

West Chester Rustin at Kennett, 7:15

Octorara at West Chester East, 7:15

Unionville at Sun Valley, 7:15

Coatesville at Avon Grove, 7:15

W.C. Henderson at Bishop Shanahan, 7:15

Downingtown E. at Downingtown West, 7:15

PENN-JERSEY LEAGUE

International Christian at Girard College, 3:30

BICENTENNIAL LEAGUE

Jenkintown at MaST Charter, 5:45

Calvary Christian at Bristol, 7

Faith Christian at Devon Prep, 7

Phil-Mont Christian at Morrisville, 7

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Upper Perkiomen at Phoenixville, 7:30

Pope John Paul II at Pottstown, 7:30

Methacton at Boyertown, 7:30

Owen J. Roberts at Perkiomen Valley, 7:30

Spring-Ford at Pottsgrove, 7:30

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Math, Civics and Sciences at Washington, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Masterman at Palumbo, 3:15

SUBURBAN ONE AMERICAN

Norristown at Cheltenham, 7

Plymouth Whitemarsh at Upper Dublin, 7

Springfield (M) at Upper Moreland, 7

Wissahickon at Upper Merion, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks East at Central Bucks South, 7

Central Bucks West at North Penn, 7

Hatboro-Horsham at Quakertown, 7

Souderton at Pennridge, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Bensalem at Abington, 7

Council Rock South at William Tennent, 7

Truman at Pennsbury, 7

Council Rock North at Neshaminy, 7:30

NONLEAGUE

Mercy Vocational at Cristo Rey, 4:30

Christopher Dock at Christian Academy, 5:30

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Delco Christian at MaST Charter, 3:30

Bristol at Faith Christian, 7

Phil-Mont Christian at Jenkintown, 7

Lower Moreland at Calvary Christian, 7

CATHOLIC ACADEMIES

Sacred Heart at Mount St. Joseph, 5

Gwynedd Mercy at Villa Maria, 5:15

Nazareth Academy at Merion Mercy, 5:15

CENTRAL LEAGUE

Conestoga at Radnor, 7

Garnet Valley at Springfield (D), 7

Ridley at Harriton, 7

Lower Merion at Marple Newtown, 7

Haverford High at Penncrest, 7:30

Upper Darby at Strath Haven, 7:30

CHES-MONT LEAGUE

Oxford at Great Valley, 7:15

Kennett at West Chester Rustin, 7:15

Sun Valley at Unionville, 7:15

Avon Grove at Coatesville, 7:15

Bishop Shanahan at W.C. Henderson, 7:15

Downingtown W at Downingtown East, 7:15

INTER-AC LEAGUE

Agnes Irwin at Springside Chestnut Hill, 3:45

Penn Charter at Notre Dame, 5:15

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Boyertown at Methacton, 7:30

Owen J. Roberts at Perkiomen Valley, 7:30

Pottstown at Pope John Paul II, 7:30

Phoenixville at Upper Perkiomen, 7:30

Pottsgrove at Spring-Ford, 7:30

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Dublin at Plymouth Whitemarsh, 7

Upper Moreland at Springfield (M), 7

Cheltenham at Norristown, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks East at Central Bucks South, 5

North Penn at Central Bucks West, 7

Quakertown at Hatboro-Horsham, 7

Pennridge at Souderton, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

William Tennent at Council Rock South, 3:30

Council Rock North at Neshaminy, 6

Abington at Bensalem, 7

Pennsbury at Truman, 7

NONLEAGUE

Baldwin at Shipley, 2:30

Phila. Academy Charter at Hallahan, 3:30

New Foundations at Tacony Charter, 3:45

Girls High at Chichester, 4:30

Villa Joseph Marie at St. Hubert, 7:30

West Chester East at Interboro, 7:30