Wednesday's Results

Boys' Basketball

JACK SCHOTT HOLIDAY TOURNAMENT

Holy Ghost Prep 74, Lincoln 56

AFS COACHES VS. CANCER

Abington Friends 56, Freire Charter 55 (OT)

Palumbo 68, GAMP 56

ATHLETES HELPING ATHLETES

Ben Franklin 50, Council Rock North 31

BOARDWALK CLASSIC -

JOHN PIERANTOZZI BRACKET

Upper Dublin 50, Montgomery Blair (Md.) 42

Ocean City 45, Penn Charter 40

BOARDWALK CLASSIC -

WILLIAM "CHICKIE" LUDMAN MEMORIAL BRACKET

Lower Moreland 73, Emmaus 66

CHRISTOPHER DOCK TOURNAMENT

Springfield (M) 44, Christopher Dock 30

Sankofa Freedom 71, Roxborough 63

COLLINGSWOOD TOURNAMENT

Cinnaminson 68, New Foundations 55

DEBY RECUPIDO TOURNAMENT

Phil-Mont Christian 53, Neshaminy 51

FRANKLIN ROADS TOURNAMENT

Lebanon 48, Central Bucks West 37

KIWANIS HOLIDAY TOURNAMENT

Math, Civics and Sciences 78, State College 73

KSA EVENTS

Baldwin (Fla.) 65, Spring-Ford 57

PERKIOMEN VALLEY SHOOTOUT

Wissahickon 50, Methacton 40

PETE NELSON HOLIDAY CLASSIC

Academy of New Church 61, Life Center 45

Lower Merion 67, Fels 45

Plymouth Whitemarsh 73, Pope John XXIII 57

St. Benedict's (N.J.) 50, Archbishop Carroll 49

Friends' Central 64, Abington 59

Downingtown West 55, Chester 51

Martin Luther King 62, Episcopal Academy 59

RIDLEY HOLIDAY TOURNAMENT

Ridley 47, Cardinal O'Hara 25

SURF-N-SLAM HOLIDAY TOURNAMENT

Sumner (Wash.) 47, Central Bucks East 46

UNIONVILLE HOLIDAY TOURNAMENT

Chichester 88, Kennett 56

Unionville 67, Freedom 48

VISIT MESA CHALLENGE

Red Mountain (Ariz.) 72, Archbishop Wood 56

WILM. FRIENDS QUAKER CLASSIC

Germantown Friends 47, Springside Chestnut Hill 38

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Overbrook (Pa.) 79, World Comm. 74

Girls' Basketball

AFS COACHES VS. CANCER

Baldwin 45, Franklin Towne Charter 19

Abington Friends 65, Lower Moreland 38

BOARDWALK CLASSIC - GWITDA

Nazareth Academy 42, Hammonton 32

BOARDWALK CLASSIC -

JOHN CARLSON MEMORIAL BRACKET

Council Rock North 42, Downingtown East 31

BOARDWALK CLASSIC BILL OSBORN MEMORIAL BRACKET

Great Valley 40, Atlantic Christian 27

Camden Catholic 52, Conestoga 43

BORADWALK CLASSIC -

GWITDA BRACKET

Springfield (D) 42, Atlantic County Tech 23

CAROLINA INVITATIONAL

St. Basil 49, Bishop England (S.C.) 40

DAYTONA BEACH CLASSIC

Bonner-Prendergast 53, Redan (Ga.) 41

DEBY RECUPIDOTOURNAMENT

Neshaminy 63, Phil-Mont Christian 42

GEORGE W. SNEAR TOURNAMENT

Mount St. Joseph 63, Agnes Irwin 31

GEORGE W. SNEAR TOURNAMENT

Lansdale Catholic 75, Pope John Paul II 57

LADY COLONIALS HOLIDAY CLASSIC

Bensalem 51, West Chester East 39

NAPLES HOLIDAY SHOOTOUT

Germantown Academy 46, Ensworth 36

RIDLEY HOLIDAY TOURNAMENT

Ridley 41, Simon Gratz 25

Ridley 67, Chester 29

SOUTH CAROLINA TOURNAMENT

Archbishop Carroll 46, Hammond 44

THE ROCK HOLIDAY CLASSIC

Gwynedd Mercy 56, Memorial (Texas) 24

UNIONVILLE HOLIDAY TOURNAMENT

Pottsgrove 35, Avon Grove 24

UNIONVILLE TOURNAMENT

Liberty 67, Unionville 52

UPPER DUBLIN CARDINAL CLASSIC

Villa Joe Marie 57, Springside Chestnut Hill 50

Upper Dublin 41, Spring-Ford 35

NONLEAGUE

Central Bucks West 43, West Springfield 40

Cardinal O'Hara 55, Holy Cross (Md.) 47

Perkiomen Valley 45, Upper Merion 29

Boys' Basketball Boxes

Jack Schott Tournament

Lincoln 13 13 17 13 - 56

Holy Ghost Prep 17 16 18 23 - 74

L: Blair Bowes 21, Darrion Childs 6, Nassir Coleman 11, Saheer Robinson 5, Daquan Ross 1, Marlon Sharpton 10.

HGP: Aiden Bauer 8, Jack Coolahan 12, John McCrane 6, Mike McFadden 23, Ryan Staropoli 7, Julian Turner 14, Ryan Wade 4.

AFS Coaches vs. Cancer Freire Charter 8 10 11 21 5 - 55

Abington Friends 12 15 15 6 8 - 56

FC: Nasir Debman 3, Lavon Edwards 21, Jeffrey Fitzgerald 16, Jayden Whitehead 15.

AF: Joel Arteaga 14, Jordan Baker 18, C.J. May 3, Nick Sinni 15, Jared Smith 6.

GAMP 15 14 15 12 - 56

Palumbo 13 15 17 23 - 68

G: John Capizzi 11, Quadir Hargrove 20, Deverris Stuckey 14, Matt Ventus 5, Will Whiteley 4, Sharif Williams 2.

P: Myles Carter 22, Rahee Ellis 2, Saadiq Jones 22, Tavion Mack 9, Laquon Preston 5, Justin Reiph 8.

Athletes Helping Athletes

Ben Franklin 19 13 11 7 - 50

Council Rock North 9 6 11 5 - 31

BF: Keyon Boykin 2, Bryan Harvey 2, Marquise Horton 3, Amir Mason 6, Devin Stady 9, Isaiah Wilmore 9, Omar Young-Jordan 19.

CRN: Matt Baniewicz 4, Will Desautelle 5, Tommy Kelly 3, Matt McAlister 5, Tyler Nowmos 6, Riley Thompson 8.

Boardwalk Pierantozzi

Montgomery Blair (Md.) 10 16 10 6 - 42

Upper Dublin 13 11 13 13 - 50

MB(: Max Burke 8, Julius Cobb 14, Demetri Cooper 4, Kendall Douglas 4, Chris Larkins 4, Tucker Nosal 3, Jared Williams 5.

UD: Grant Abram 5, John Barrett 5, Jim Gallagher 6, Curtiz Goff 7, Isaiah Henrich 6, Ryan Stover 21.

Ocean City 6 9 3 27 - 45

Penn Charter 10 6 11 13 - 40

OC: Noah Gillian 2, Sean Jamison 4, Garrett Jones 12, Connor Laverty 20, Luciano Lubrano 7.

PC: Michael Berk 3, Michael Hnatkowsky 3, Adam Holland 6, Ryan Holmes 3, Jake McCain 11, Harrison Williams 7, Mason Williams 7.

Boardwalk Ludman Bracket

Emmaus 13 18 13 22 - 66

Lower Moreland 19 13 15 26 - 73

E: D. Kachelries 22, M. Kachelries 12, Polczynski 15, Rapose 5, Scarnulis 8, Widdoss 4.

LM: Danny Duffey 19, Jake Fazio 6, Mike Gould 3, Forrest Keys 4, Tyler Millan 26, Dickey Rhoads 5, Nick Smolda 8, Cobe Wiggins 2.

Christopher Tournament

Roxborough 16 8 19 20 - 63

Sankofa Freedom 7 24 19 21 - 71

R: Hanif Alexander 13, Davis 4, Wallace Dunbar 1, Jovan Hammond 12, Eric Washington 12, Terrell Williams 11, Isaiah Woodard 6, Jerome Wright 4.

SF: Terron Bacon 24, Naseem Brown 20, Ibrahim Dabo 10, Kobe Devine 3, Rasheed Ross 9, Khalil Turner 5.

Springfield (M) 6 13 12 13 - 44

Christopher Dock 3 5 16 6 - 30

S(: Larry Clark 10, Ryan Daley 10, Mike Goodson 7, Justin Hill 6, Quentin Johnson 7, Jabree Williams 4.

CD: Burkholder 12, Exler 2, Nyagwegwe 2, Schnabel 2, Seialanca 12.

Deby Recupido Tournament

Phil-Mont Christian 13 8 12 20 - 53

Neshaminy 9 6 25 11 - 51

PC: David Giuliani 15, Sean Griffin 14, Tabeel Shafqat 2, Osaze Thornton 6, Noah Valdez 16.

N: Chris Arcidiacono 6, Campbell 5, Matt McGinty 4, Anthony Tapeo 7, Shammond Thomas 4, Zach Tridway 9, Warren 16.

Franklin Roads Tournament

Lebanon 3 12 10 23 - 48

Central Bucks West 3 6 10 18 - 37

L: E. Jackson 2, T. Jackson 13, Mulaski 10, Neuble 16, Oliver 6.

CBW: Erich Hohlenleitner 6, Luke Irons 10, Connor Lynch 8, Bill Power 9, Jake Reichwein 4, Ben Riegel 8.

Kiwanis Holiday Tournament

MCS 13 22 17 26 - 78

State College 19 9 16 29 - 73

MCaS: Malik Archer 22, Edward Croswell 4, Nazir Gossette 16, Tymair Johnson 4, Saheed Peoples 17, Kwahzere Ransom 13, Ja'Quill Stone 2.

SC: Clark 4, Drew Friberg 16, Cooper Gulley 13, Lee Koodela 4, Tommy Sekunda 30, Andrew Witt 6.

KSA Events

Baldwin (Fla.) 16 17 19 13 - 65

Spring-Ford 8 16 14 19 - 57

B(: Goga 5, Reid 9, Richards 2, Struizski 25, Taylor 18, Travers 6.

S: JT Cuthbertson 2, Nestor Diaz 4, Charles Drummond 5, Ryan Fitzpatrick 12, Matt Ginas 13, Cameron Reid 7, Danny Zack 14.

Perkiomen Valley Shootout

Wissahickon 18 11 8 13 - 50

Methacton 5 12 10 13 - 40

W: Shane Ford 8, Zach Gelman 5, Owens 3, Max Rapoport 10, Zach Reiner 14, Alex Tappen 10.

M: Jake Cardarelli 2, Jerry Cerchio 4, Cougle 2, Noah Kitaw 4, Lojewski 14, Patrick O'Neill 2, Stephan Savage 4, Mike Trakofler 8.

Pete Nelson Holiday Classic

New Church 25 10 9 17 - 61

Life Center 7 16 10 12 - 45

AoNC: Justin Anderson 15, Matt Cotton 8, Markus Littles 6, Tim Spencer 14, Markus Stevenson 13, Louie Wild-DiOrio 5.

LC: Abraham 8, Hildago 6, Y. Powell 5, Russell 2, Smith 4, M. Williams 20.

Fels 7 17 13 8 - 45

Lower Merion 16 23 11 17 - 67

F: Allen Bertrand 8, Jahmir Bohannan 8, Ahmir Boyd 14, Lamont Bryant 2, J.J. Snead 11, Daniel Tuberville 2.

LM: Noah Fennell 8, Jack Forrest 3, Dion Harris 8, K.J. Helton 8, Jeremy Horn 16, Terrell Jones 8, Zack Magill 9, Eli Needle 2, Steve Payne 2, Najja Walker-X 3.

Pope John XXIII 14 14 10 19 - 57

Plymouth Whitemarsh 16 19 21 17 - 73

PJX: Clarke 5, Diallo 2, King 15, Lisica 5, Ra Mongilus 16, Taylor 7, Ward 7.

PW: Kevin Ashenfelter 8, Davon Burrell 7, Cheo Houston 3, Mike Lotito 14, Xzavier Malone 14, Grady Minick 8, Oakley Spencer 12, Ahmad Williams 2, Ahmin Williams 5.

St. Benedict's (N.J.) 17 12 8 13 - 50

Archbishop Carroll 7 22 13 7 - 49

SB(: David Beaty 12, Jadem Saddler 5, James Scott 10, Bourama Sidibt 6, Arnoldo Toro 11, Damien Wall 5, Warren Williams 1.

AC: Miks Antoms 2, Ryan Daly 14, Colin Daly 1, Alex House 5, Jesse McPherson 2, John Rigsby 8, Josh Sharkey 14, Khari Williams 3.

Episcopal Academy 17 17 9 16 - 59

Martin Luther King 16 15 11 20 - 62

EA: Nick Alikakos 35, Conner Delaney 4, Colin Phillips 4, Kyle Sacchetta 2, Kyle Virbitsky 2, Matt Woods 12.

MLK: Nasir Bell 11, Qadir Burgess 7, Kahssian Kay 10, Nahim Lee 3, Jabri McCall 22, Ricardo Monteiro 3, Rasool Samir 6.

Downingtown West 16 14 10 15 - 55

Chester 13 15 10 13 - 51

DW: Ryan Betley 17, Matt Carson 1, George Golden 4, Dom Guerrera 10, Charles Lewis 1, Josh Warren 22.

C: Jahmi Bailey-Green 6, Khaleeq Campbell 6, Jordan Camper 3, Dymon Colbert 2, Marquis Collins 7, Stanley Davis 19, Maurice Henry 4, Jamar Sudan 4.

Friends' Central 12 14 24 14 - 64

Abington 11 16 8 24 - 59

FC: Chuck Champion 17, Steven Folwell 3, De'Andre Hunter 22, Toure Mosely-Banks 5, Antone Walker 17.

A: Brian Close 4, Eric Dixon 21, E. Dougherty 8, Robbie Heath 15, B.J. James 6, Lucas Monroe 3, Robert Young 2.

Ridley Holiday Tournament

Cardinal O'Hara 11 4 5 5 - 25

Ridley 13 9 14 11 - 47

CO: Carrion 2, Zakee Griffin 5, Chris Johnson 2, Jaye'Lyn Peebles 14, Lou Repsys 2.

R: Bryan Bollinger 6, Jim Bramwell 2, Brett Foster 13, Mike McMenamin 2, Shamir Morales 2, Mike Patterson 2, Liam Thompson 5, Julian Wing 15.

Surf-N-Slam Tournament

Sumner (Wash.) 11 13 13 10 - 47

Central Bucks East 12 12 12 10 - 46

S(: Avey 9, Carey 2, Cornehan 6, Cutright 1, Fraser 2, Lewis 4, Singh 12, Walker 11.

CBE: Justin O'Neil 9, Matt Pattyson 8, Blake Peterson 4, Chris Reilly 3, Elijah Seger 10, Tommy Strasburger 12.

Unionville Tournament

Chichester 28 23 25 12 - 88

Kennett 12 22 12 10 - 56

C: Byrd 6, Davie 4, Granberry 18, Hendricks 13, Killner 5, Montanez 18, Wells 17, Womack 7.

K: Dave Boulden 2, Matt Kelly 6, Mitch Kosara 10, Ben Lesher 9, Parker Leto 4, Connor McGlone 14, Tyler Nunn 9, Will Ward 2.

Freedom 10 10 15 13 - 48

Unionville 16 19 12 20 - 67

F: Najee Cash 7, Jason Hall 5, Lewis Hargett 5, Nicholas King 6, Muniz 1, Jose Rivera 6, Royshae Saunders 5, Nate Stewart 12, Tyrese Stewart 1.

U: Brendan Boyle 5, Andrew Burich 2, Pat Clark 6, Austin Fullington 11, Dave Garver 9, Kyle Goodier 15, Jared Hockenberry 2, Drew Menninger 6, Jordan Shasteen 11.

Visit Mesa Challenge

Red Mountain (Ariz.) 20 20 16 16 - 72

Archbishop Wood 15 14 15 12 - 56

RM(: Ethridge 7, Johns 2, Martin 10, Mayberry 13, Mercado 11, Nally 1, Smith 24, Tucker 4.

AW: Matt Cerruti 15, Andrew Funk 12, James Gillespie 6, Collin Gillespie 8, Julius Phillips 2, Tyree Pickron 9, Seth Pinkney 2, Matt Schwartz 2.

Wilmington Friends Classic

Germantown Friends 15 10 5 17 - 47

Springside Chestnut Hill 10 6 12 10 - 38

GF: Pietro Berghella 9, Mike Buckmire 16, Charlie Dolgenos 6, Sam Istvan 15, Isaac Myran 1.

SCH: Xavier Bell 3, Conor McAdoo 6, Zuri Peyton 11, Dan Shubert 2, Sean Simon 14, CJ Sweitzer 2.

Public League Division D

Overbrook (Pa.) 17 20 22 20 - 79

World Communications 18 22 14 20 - 74

O(: Massi Allen 6, Jordan Byrad 14, Gary Hawes 16, Dahmere Jackson 6, Jacquil Madison 7, Ronald Watkins 23, Corey Womack 7.

WC: Damir Boone 11, Zyaire Cherry 10, Reggie Jackson 27, Shakur Myers 20, Kareem O'Neal 2, Samuel Sams 4.

Collingswood Tournament

New Foundations 15 15 10 15 - 55

Cinnaminson 14 19 22 13 - 68

C: Conor Breshahan 13, Sean Christian 2, Pat McCarthy 9, J.P. Rickus 9, Rich Rickus 10, Kyle Roberts-DeLouch 12, Devon Taylor 13.

Girls' Basketball Boxes

AFS Coaches vs. Cancer

Franklin Towne Charter 4 5 2 8 - 19

Baldwin 23 10 4 8 - 45

FTC: Olivia Keyes 4, Marissa Kubis 1, Skyler Petroski 4, Maddie Schwartz 7, Megan Stapf 3.

B: Bria Beauvais 6, Alex Brittingham 6, Gillian Chestnut 2, Danielle Hammond 5, Kejohna Hammond 14, Evey Veguilla 3, Kayla Watkins 9.

Boardwalk Classic - GWITDA

Nazareth Academy 7 6 18 11 - 42

Hammonton 11 6 11 4 - 32

NA: Sydney Corcoran 15, Jacki Dollard 4, E. Gindele 1, Rachel Mullins 3, Becca Rhoades 13, Kalie Soulsby 6.

H: Macie Amoirello 3, McKenna Forry 7, Sara Peretti 22.

BoardwalkCarlson

Downingtown East 7 11 8 5 - 31

Council Rock North 10 7 12 13 - 42

DE: Aryah Aungst 4, Emily Crum 2, Lindsay Kent 2, Laura Ochsner 14, Elise Person 1, Dani Tyrell 5, Olivia Williams 3.

CRN: Dana Bandurick 2, Megan Haggerty 15, Becca Margolis 2, Tara McGuigan 2, Kaelin Mealey 4, Camryn Polinsky 4, Samantha Saifer 3, Mackenzie Tinner 6, Hannah Weiler 4.

Boardwalk Osborn

Atlantic Christian (N.J.) 7 7 6 7 - 27

Great Valley 16 16 3 5 - 40

AC(: Dakota Hitchner 8, Shannon Murphy 8, Samantha Rhoades 3, Candace Winkel 8.

GV: Stephanie Aker 8, Sadie Buzan 6, Kodi Campetti 10, Christina Porreca 2, Annalise Porreca 3, Ashlyn Smith 11.

Conestoga 14 6 9 14 - 43

Camden Catholic 15 14 11 12 - 52

C: Maria Koblish 7, Ellie Mack 24, Sarah Mascioli 2, Emma Powell 8, Liz Scott 2.

CC: Holly Bednarek 2, Julia Braungart 17, Kate Duetch 10, Elliana Santana 6, Sierra Taylor 2, Taiah Thornton 15.

Boradwalk GWITDA

Springfield (D) 14 11 13 4 - 42

Atlantic County Tech 6 4 6 7 - 23

S(: Jordan DiAmbrosio 7, Madison DiAmbrosio 8, Amanda Hopkins 7, Belle Mastropietro 8, Mariead McGillan 3, Maggie O'Connell 9.

ACT: Gia Delassandro 2, Tekyyah Harrell-James 2, Yasmeen Nelson 10, Kayla Skyes 2, Tamia Taylor 7.

Carolina Invitational

St. Basil 14 11 10 14 - 49

Bishop England (S.C.) 9 12 12 7 - 40

SB: Jules Gura 5, Lyndsay Joyce 10, Natalie Kucowski 15, Karen Lapkiewicz 17, Danielle McCurdy 2.

BE(: Corbelt 4, Edede 4, McQueeney 2, Moore 8, Penninger 9, Rose 6, Thompkins 7.

Coaches vs, Cancer Classic

Lower Moreland 12 9 9 8 - 38

Abington Friends 13 23 19 10 - 65

LM: Allison Asman 2, Daniella Azran 3, Jordan Cohen 1, Lauren Killion 20, Rachel Millan 6, Erin Przybylinski 4, Gianna Venafra 2.

AF: Alyssa Denofa 5, Khadijah Hickson 10, Kendall Hodges 5, Alexa Middleton 12, Paige Mott 3, Cheryl Remolde 1, Casey Remolde 4, Asia Turner 10, Jade Young 15.

Daytona Beach Classic

Redan (Ga.) 6 17 9 9 - 41

Bonner-Prendergast 22 8 13 10 - 53

R(: Brown 2, Jackson 5, Johnson 3, McIver 2, Minor 3, Small 9, Tucker 17.

B: Princess Clemons 18, JayLynn Durrett 7, Nyah Garrison 4, Caroline Manfre 14, Maeve McCann 8, Maggie McPeak 2.

Deby Recupido Tournament

Phil-Mont Christian 3 16 13 10 - 42

Neshaminy 21 10 17 15 - 63

PC: Tracey Goodman 8, Kayla Green 26, Kayla Griffin 6, Julia Johnson 2.

N: Emily Alexis 4, Morgan Goldenbaum 13, Allison Harvey 19, Brooke Mullin 5, Tiara Porterfield 10, Devon Storms 9, Thyra Tuttle 3.

George W. Snear Tournament

Agnes Irwin 4 10 7 10 - 31

Mount St. Joseph 19 22 9 13 - 63

AI: Alex Blomstrom 13, Paige Brala 4, Lyndsey Lane 9, Schmidt 4, White 1.

MSJ: Caitlyn Cunningham 14, Maddy Getty 1, Julie Hoover 10, Jenny Murphy 2, Ashley Smith 7, Libby Tacka 22, Sarah Wills 7.

Lansdale Catholic 19 15 15 26 - 75

Pope John Paul II 14 19 12 12 - 57

LC: Lauren Crim 24, Maile Erwin 2, Kristina Finkelstein 4, Emily Smith 3, Laura Vetter 12, Abby Ward 19, Brady Wassel 11.

PJPI: Annie Kohutka 10, Shannon Mullen 2, Stephanie Petery 7, Monica Rapchinski 2, Gabby Troisi 30, Rachel Yerger 6.

Lady Colonials Classic

Bensalem 13 9 11 18 - 51

West Chester East 6 10 9 14 - 39

B: Anna Dean 3, Savanah Jordan 11, Lyric Lewis 19, Destiny Rogers 8, Samantha Werth 10.

WCE: Kaitlin Boyle 8, Caitlin Culbertson 9, Lexy Hartman 9, Caroline Lewis 2, Marissa McDonald 3, Mackenzie Richardson 1, Yoegel 7.

Naples Holiday Shootout

Ensworth (Tenn.) 12 6 4 14 - 36

Germantown Academy 13 13 16 4 - 46

E(: Cambridge 11, Cowles 9, Doochin 3, Harris 2, Jackson 2, Smith 2, Williams 7.

GA: Lilly Bolen 4, Kendall Grasela 4, Erin Lindahl 6, Alexa Naessans 8, Lauren Oeth 11, Cat Polisano 9, Abby Starzecky 4.

Ridley Holiday Tournament

Simon Gratz 2 8 8 7 - 25

Ridley 13 11 10 7 - 41

SG: Deshauna Ivy 2, Kira Lewis 16, Jamila Maxton 1, Keira White 6.

R: Hanna Crowley 6, Gina D'Ambrosio 3, Dana D'Ambrosio 4, Paige Gabriele 4, Izzy Hamlin 7, Hailee Mayer 17.

Chester 5 10 6 8 - 29

Ridley 23 11 17 16 - 67

C: Ash 2, Burton 5, Cogman 5, Kelly 6, Phillips 11.

R: Hanna Crowley 11, Gina D'Ambrosio 5, Dana D'Ambrosio 2, Paige Gabriele 12, Izzy Hamlin 9, Emma Layden 5, Mel Malseed 2, Hailee Mayer 12, Shannon McKee 5, Sam Najmola 2, Katrina Pennell 3.

South Carolina Tournament

Hammond 7 7 11 19 - 44

Archbishop Carroll 13 9 10 14 - 46

H: Felder 2, Giles 3, Johnson 11, Myers 18, Walker 10.

AC: Barnes 2, Crossan 2, Amber Germer 2, Lexi Kucia 2, Molly Masciantonio 22, Bella Sorrentino 12, Sam Swart 2.

The Rock Holiday Classic

Memorial (Texas) 6 6 6 6 - 24

Gwynedd Mercy 19 17 13 7 - 56

M(: Eubank 7, Madrigail 10, C. Slattery 3, L. Slattery 2, Tate 2.

GM: Maggie Cameron 7, Georgia Cattie 2, Brigit Coleman 5, Erica DeCandido 14, Megan Dougherty 6, Lizzy Ferguson 2, Carly Heineman 8, Molly Hutton 3, Danielle Senour 9.

Unionville Tournament

Avon Grove 0 12 7 5 - 24

Pottsgrove 11 10 4 10 - 35

AG: Kate Day 4, Katie Griffith 3, Katie Lengel 8, Jessie Richardson 1, Chandler Salley 2, Sara White 4, Morgan Whiteside 2.

P: Kyler Conrad 7, Cori Dickinson 6, Molly Galvin 3, Nikita Harper 2, Diana Randleman 15, Ronyel Trump 2.

Unionville Tournament

Liberty 13 18 20 16 - 67

Unionville 15 13 9 15 - 52

L: Arthur 2, Capuano 26, Polak 12, Sneat 2, West 18, A. Zerbe 5, T. Zerbe 2.

U: Ellie Covert 2, Sarah Covert 4, Sofia Detweiler 3, Sam Pancoast 14, Grace Schrof 12, Maddie Shanahan 17.

Upper Dublin Cardinal Classic

Springside Chestnut Hill 12 13 14 11 - 50

Villa Joseph Marie 15 16 11 15 - 57

SCH: Chloe Burns 6, Caroline Clark 16, Mo'ne Davis 13, Kara Kniezewski 2, Delaney Switzer 1, Essence Walden 12.

VJM: Fran Bogiatizs 10, Dumsie Ebo 4, Julia Hagan 8, Ari Javardian 8, Emily Keehfuss 18, Marisa Morano 9.

Upper Dublin Tournament

Spring-Ford 8 6 5 16 - 35

Upper Dublin 7 6 14 14 - 41

S: Juliana Alessandroni 8, Maddie Haney 7, Molly Hynes 2, Diane Nicholson 3, Amy Roth 6, Sydney Wagner 2, Emily Walker 7.

UD: Demi Balasa 1, Ashley Barber 10, Josie Barrett 10, Allison Chernow 12, Alison Gouveia 3, Nicole Kaiser 5.

Nonleague

Central Bucks West 13 6 10 14 - 43

West Springfield (Va.) 8 10 14 8 - 40

CBW: Tori Abelson 6, Alex Burkauskas 2, Maddy Maio 1, Makenzie Mason 10, Maggie Rakowsky 14, Abby Spratt 5, Bailey Tracy 2, Izzy Treon 3.

Holy Cross (Md.) 15 8 11 13 - 47

Cardinal O'Hara 12 13 18 12 - 55

HC(: Boyd 2, Capizzi 4, Carmona 10, Fuller 6, Mazzatti 7, Onyekwere 18.

CO: Mackenzie Gardler 12, Emily Helms 8, Maura Hendrixon 5, Lauren Leicht 3, Hannah Nihill 10, Mary Sheehan 17.

Perkiomen Valley 13 12 16 4 - 45

Upper Merion 9 4 7 9 - 29

PV: KT Armstrong 16, Ashley Bangert 6, Taylor Hamm 8, Megan Jonassen 11, Iman Richmond 2, Haley Streeper 1, Tori Walter 1.

UM: Amya Anthoney 3, Hailey Kozuchowski 1, Jessica Michael 11, Tatiana Pleasant 11, Jordan Wilson 3.

Thursday's Schedules

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Malvern Prep at Cardinal O'Hara

Interboro at Haverford High, 1:30

Girls' Basketball

NAPLES HOLIDAY SHOOTOUT

Germantown Academy vs. Edgewater at Naples, Fla., 12:30

Saturday's Schedules

Boys' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Plumstead Christian at Delco Christian, 3

CHES-MONT LEAGUE

West Chester East at Great Valley, 6

NONLEAGUE

Cristo Rey at Bishop McDevitt, 2:30

Avon Grove at Radnor, 2:30

Bishop Shanahan at Penncrest, 4

Devon Prep at Lancaster County Christian, 7

Central at Plymouth Whitemarsh, 7

Coatesville at William Penn, 7:30

Daniel Boone at Owen J. Roberts, 7:30

Bartram at Chester, 8

SHOOT FOR THE STARS TOURNAMENT

at Ben Franklin

Glen Mills vs. Martin Luther King, 1

Dobbins vs. Penn Wood at Ben Franklin, 2:45

Timber Creek vs. Imhotep Charter, 4

Girls' Basketball

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Ryan at St. Hubert, 7

CHES-MONT LEAGUE

West Chester East at Great Valley, 4

NONLEAGUE

Reading at Chester, 1:30

W.C. Henderson at Red Lion, 2:30

Kennett at Whitehall, 5:15

PHILLY VS. NY CHALLENGE

at St. Dominic (N.Y.)

Audenried vs. Ward Melville (NY) , 5:30

Lower Merion vs. Garden City (NY), 7

Sunday's Schedules

Boys' Basketball

CATHOLIC LEAGUE

St. Joseph's Prep at Lansdale Catholic, 2

Bonner-Prendergast at Archbishop Ryan, 2:30

Conwell-Egan at Roman Catholic, 2:30

Girls' Basketball

PHILLY VS. NEW YORK CHALLENGE

Spring-Ford vs. Archbishop Molloy (NY) at St. Dominic High School (NY), noon

Archbishop Carroll vs. Baldwin (NY) at St. Dominic High School (NY), 1:30

Penn Charter vs. Monsignor Scanlan (N.Y.) at St. Dominic High School (NY), 3

Archbishop Wood vs. St. Anthony (N.Y.) at St. Dominic High School, 4:30

Archbishop Ryan at St. Dominic's (N.Y.), 6

Monday's Schedules

Boys' Basketball

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Wood at West Catholic, 6:30

Archbishop Carroll at Bishop McDevitt, 7

Neumann-Goretti at Cardinal O'Hara, 7

La Salle at Father Judge, 7

CHES-MONT LEAGUE

West Chester Rustin at Kennett, 7:15

NONLEAGUE

Tacony Charter at Haverford School, 3:45

St. Benedict's at Hill School, 5

Shipley at Springside Chestnut Hill, 5:30

Sankofa Freedom at Cristo Rey, 6:30

Upper Perkiomen at Faith Christian, 7:30

Girls' Basketball

PENN-JERSEY LEAGUE

King's Christian at New Foundations, 4

TRI-COUNTY LEAGUE

Kimberton Waldorf at Collegium Charter, 3:45

Del-Val Friends at West-Mont Christian, 3:45

Woodlynde at Mercy Vocational, 4

NONLEAGUE

Tacony Academy Charter at Hallahan, 3:30

Calvary Baptist at Sacred Heart, 3:45

Pottsgrove at Chichester, 5:30

Avon Grove at Phoenixville, 7:30

Tuesday's Boys' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Calvary Christian at Faith Christian, 7

Plumstead Christian at Phil-Mont Christian, 7

MaST Charter at Holy Ghost Prep, 7

Devon Prep at Lower Moreland, 7

Christopher Dock at Valley Forge Military Academy, 7

Morrisville at New Hope-Solebury, 7

CENTRAL LEAGUE

Conestoga at Harriton, 7

Garnet Valley at Strath Haven, 7

Lower Merion at Radnor, 7

Ridley at Marple Newtown, 7

Haverford High at Springfield (D), 7:30

Upper Darby at Penncrest, 7:30

CHES-MONT LEAGUE

Great Valley at Kennett, 7:15

Sun Valley at West Chester Rustin, 7:15

Coatesville at Bishop Shanahan, 7:15

West Chester East at Downingtown East, 7:15

Downingtown West at W.C. Henderson, 7:15

Unionville at Octorara, 7:30

DEL-VAL LEAGUE

Penn Wood at Chichester, 5:15

Glen Mills at Academy Park, 7

Interboro at Chester, 7:30

PENN-JERSEY LEAGUE

Girard College at City School, 3:30

New Foundations at Calvary Christian , 5:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Phoenixville at Pottstown, 7:30

Pottsgrove at Pope John Paul II, 7:30

Upper Perkiomen at Boyertown, 7:30

Owen J. Roberts at Methacton, 7:30

Spring-Ford at Perkiomen Valley, 7:30

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Constitution at Math, Civics and Sciences, 3:15

Washington at Imhotep Charter, 5:30

Del-Val Charter at Martin Luther King, 6

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Southern at Ben Franklin, 3:15

Frankford at Engineering and Science, 3:15

Central at Boys' Latin, 3:15

Northeast at Sankofa Freedom, 3:15

Freire Charter at West Philadelphia, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Kensington at Parkway Center City, 3:15

Prep Charter at Lincoln, 3:15

Dobbins at Mastery North, 3:15

High School of Future at Olney, 3:15

New Media Charter at Fels, 3:15

Sayre at Strawberry Mansion, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Franklin Learning Center at Mastbaum, 3:15

Roxborough at Masterman, 3:15

Palumbo at Mastery South, 3:15

World Communications at Motivation, 3:15

KIPP DuBois at Swenson, 3:15

Edison at Esperanza, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

Maritime Academy at GAMP, 3:15

SLA-Beeber at Randolph, 3:15

Mariana Bracetti at Parkway Northwest, 3:15

Elverson at Phila. Academy Charter, 3:15

Franklin Towne Charter at Science Leadership, 3:15

Tacony Charter at Penn Treaty, 3:15

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Moreland at Cheltenham, 7

Springfield (M) at Plymouth Whitemarsh, 7

Upper Merion at Upper Dublin, 7

Wissahickon at Norristown, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Quakertown at Central Bucks East, 7

Hatboro-Horsham at Central Bucks West, 7

Souderton at Central Bucks South, 7

Pennridge at North Penn, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

William Tennent at Abington, 7

Council Rock North at Council Rock South, 7

Truman at Bensalem, 7

Pennsbury at Neshaminy, 7