Friday's Results

Football

PIAA CLASS 5A FINAL

Archbishop Wood 37, Harrisburg 10

Boys' Basketball

DC CLASSIC

Gonzaga (D.C.) 82, Archbishop Wood 66

FRIENDS SELECT TIP-OFF TOURNAMENT

MaST Charter 60, Friends Select 49

GERMANTOWN COMMUNITY TOURNAMENT

Paul Robeson 83, Parkway Northwest 63

GHOSTS TIP-OFF CLASSIC

Abington 50, Haverford High 35

HATBORO-HORSHAM TIP-OFF TOURNAMENT

Council Rock South 56, Lower Moreland 26

HAVERFORD HIGH COACHES VS. CANCER

Roman Catholic 80, Prep Charter 31

MANHEIM TOWNSHIP TIP-OFF

Holy Ghost Prep 55, Elizabethtown 33

OCTORARA TOURNAMENT

Church Farm 70, Octorara 56

Downingtown West 58, Warwick 53

PAC-10/SUBURBAN ONE LEAGUE CHALLENGE

Central Bucks South 59, Spring-Ford 57 (OT)

POTTSGROVE TOURNAMENT

Central Bucks East 60, Boyertown 52

RADNOR TIP-OFF TOURNAMENT

Radnor 71, New Hope-Solebury 41

SUN VALLEY TIP OFF TOURNAMENT

Sun Valley 62, Collegium Charter 55

THE JIM CHURCH CLASSIC

Germantown Academy 64, Lansdale Catholic 55

TIP-OFF TOURNAMENT

North Penn 53, Council Rock North 47

UNIONVILLE TIP-OFF TOURNAMENT

Garnet Valley 75, Kennett 52

UPPER MORELAND TIP-OFF TOURNAMENT

Upper Perkiomen 46, Upper Moreland 43

BICENTENNIAL LEAGUE

Valley Forge Military Academy 53, Morrisville 31

CHES-MONT LEAGUE

Downingtown East 68, Unionville 61

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Westtown 64, Shipley 60

PUBLIC LEAGUE

Engineering and Science 45, GAMP 18

String Theory School 65, Roxborough 46

Fels 54, Swenson 35

NONLEAGUE

Calvary Christian 66, Esperanza 43

Olney 75, Chad 31

Del-Val Charter 72, Sankofa Freedom 24

Math, Civics and Sciences 81, Lasalle College 75

Northeast Prep 53, Dobbins 42

Mastbaum 68, Washington 58

Lower Merion 57, West Chester Rustin 53 (OT)

World Communications 33, Franklin Learning Center 23

Father Judge 56, Bartram 50

West Philadelphia 70, Overbrook (Pa.) 51

Glen Mills 58, Pottsville 57

Penn Charter 60, King's Christian 33

Friends' Central 68, Pennington 51

Hun School 78, Phelps 61

Episcopal Academy 71, Palumbo 54

Garden Spot 65, Owen J. Roberts 41

Math, Civics and Sciences 81, La Salle 75

Bishop Shanahan 64, Lampeter-Strasburg 58

Conestoga 54, Neshaminy 47

Bensalem 61, Marple Newtown 59

Bonner-Prendergast 79, Malvern Prep 75

Springside Chestnut Hill 68, Cardinal O'Hara 46

Archbishop Carroll 77, St. Ignatius 73

Girls' Basketball

ABINGTON TIP-OFF

Abington Friends 48, Notre Dame 47

AUDENREID TIP-OFF TOURNAMENT

Palumbo 70, Prep Charter 56

COACHES VS. CANCER

Central Bucks West 61, Perkiomen Valley 53

DELAWARE COUNTY CHRISTIAN SCHOOL TIP-OFF TOURNAMENT

Christian Academy 42, Atlantic Christian 27

FRIENDS SELECT TIP-OFF

Franklin Towne Charter 55, Mercy Career Tech 11

GERMANTOWN COMMUNITY TOURNAMENT

Bodine 47, Parkway Northwest 28

Germantown Friends 43, Girard College 7

GHOSTS TIP-OFF CLASSIC

Abington 58, Lower Merion 26

GREAT VALLEY TOURNAMENT

Downingtown West 45, Upper Merion 41

HATTERS' TIP-OFF TOURNAMENT

New Hope-Solebury 45, Bensalem 15

ORELAND LIONS TOURNAMENT

Jenkintown 58, Phil-Mont Christian 19

OWEN J. ROBERTS TIP-OFF TOURNAMENT

West Chester Rustin 65, Conrad Weiser 59

RYAN TOURNAMENT

Penn Charter 37, St. Hubert 20

SHE GOT GAME TOURNAMENT

Boyertown 48, Lakewood Ranch 45

SOUDERTON TIP-OFF TOURNAMENT

Souderton 51, Phoenixville 15

TIP-OFF TOURNAMENT

Central Bucks South 51, Neshaminy 34

Delco Christian 33, Gloucester Christian 9

North Penn 62, Pope John Paul II 22

CHES-MONT LEAGUE

W.C. Henderson 47, Kennett 29

INTER-AC LEAGUE

Episcopal Academy 56, Springside Chestnut Hill 30

PUBLIC LEAGUE

Roxborough 47, Mastbaum 37

NONLEAGUE

Phila. Academy Charter 47, Calvary Christian 12

St. Basil 67, Olney 34

Rush 34, Overbrook (Pa.) 31

Mastery Charter 47, Math, Civics & Sciences 23

Sacred Heart 38, Morrisville 27

Pennridge 58, Dock Mennonite 19

Germantown Academy 53, Lansdale Catholic 37

Upper Dublin 34, Central Bucks East 26

Friends' Central 43, Agnes Irwin 27

Friends Select 57, MaST Charter 46

Wyomissing 65, Octorara 15

Archbishop Ryan 78, New Foundations 18

Coatesville 53, Unionville 48

Sun Valley 45, Interboro 38

Pottsgrove 51, Palisades 25

Collegium Charter 40, Cheltenham 34

Wrestling

PUBLIC LEAGUE

Mariana Bracetti 49, Martin Luther King 27

Northeast 68, Boys' Latin 7

NONLEAGUE

Franklin Towne Charter 51, New Foundations 24

Boys' Basketball Boxes

DC Classic

Gonzaga (D.C.) 26 16 24 16 - 82

Archbishop Wood 14 18 14 20 - 66

G(: Myles Dread 14, Anwar Gill 10, Prentiss Hubb 17, Chris Lykes 15, Michael Meyers 5, Eddie Scott 6, Myles Stute 1, Terrance Williams 14.

AW: Matt Cerruti 15, Andrew Funk 8, Collin Gillespie 15, Keith Otto 1, Julius Phillips 3, Tyree Pickrom 14, Seth Pinkney 6, Carrington Wallace 4.

Friends Select Tip-off Tournament

MaST Charter 8 22 19 11 - 60

Friends Select 11 7 11 20 - 49

MC: Burroughs 4, Carter 25, Harrington 8.

Germantown Community Tournament

Parkway Northwest 21 10 11 21 - 63

Paul Robeson 24 24 22 13 - 83

PN: Andre Davis 23, Vernon Garvin 24, Ramere Harris 2, Ryan Jordan 7, Bryan Jordan 4, Cameron Pollard 2.

PR: Caleb Brown 2, Walter Hester 10, Ray Hundley 18, Thomir Jackson 16, Jahleel Johnson 8, Nyjel McDowell 1, Quamir Minor 8, Shaun Pittman 7, Leno Quattlebaum 2, Anthony Samuels 3, Davantae Smith 8.

Ghosts Tip-off Classic

Haverford High 3 7 12 13 - 35

Abington 12 9 17 12 - 50

HH: Derzell 9, Farrell 1, Gillen 2, Roe 11, Smythe 3, Ware 9.

A: Darius Brown 2, Howie Burrell 2, Brandon Coughman 2, Eric Dickson 11, Eric Dougherty 2, Robbie Heath 17, Rohan Malnotra 7, Lucas Monroe 2, Joe O'Brien 4, Robert Young 1.

Hatboro-Horsham Tip-Off Tournament

Lower Moreland 3 7 8 8 - 26

Council Rock South 15 15 20 6 - 56

LM: Cohen 3, Ham 3, Himmelstein 5, Wiggins 5, K. Zoubroulas 5, J. Zoubroulas 5.

CRS: Shawn Blank 2, Ryan Boyd 6, Kenny Brightcliffe 1, Christian Jabbar 3, Ryan McNamee 6, Kevin Newbert 10, Alex Nordenholt 10, Shaun Smith 6, Austin Thomas 12.

Haverford High Coaches vs. Cancer

Prep Charter 14 3 9 5 - 31

Roman Catholic 22 33 18 7 - 80

PC: Glass 11, Khalid Lysby 7, Moore 11, Morris 2.

RC: Alcorn 3, Betrand 10, Daquan Davis 12, Colin Flach 12, Lynn Greer III 8, John Kelly 4, Kuhar 3, Steph Lundy 10, Aidan Rich 2.

Manheim Township Tip-off

Elizabethtown 16 7 2 8 - 33

Holy Ghost Prep 13 12 13 17 - 55

E: Garber 7, Kollie 3, Locker 9, Peifer 2, Robinson 4, Roth 8.

HGP: Greg Calvin 2, Joe Calvin 13, Aidan Dauer 9, Jack Elliott 6, John McCrane 6, Luke McDonald 3, Mike McFadden 10, Dan Pawluczyk 3, Ryan Staropoli 4.

Octorara Tournament

Church Farm 17 19 24 10 - 70

Octorara 12 14 15 15 - 56

CF: John Bol Ajak 13, Faustas Kulbickas 20, James Lawton 5, Abdul Ogunsanga 9, Augustus Veninkevicu 23.

O: Gary Grove 21, Keith Lambert 14, Dominic London 8, Jamonti Mayo 5, Matthew Rudisill 3, Joe Starkey 5.

Warwick 4 17 11 21 - 53

Downingtown West 11 13 12 22 - 58

W: Carter Forney 1, Trysten George 2, Alex Lalovic 21, Nate Martin 4, Ethan Price 4, Brian Rottkamp 12, Tyler Trimarchi 7, Kyle Weaver 2.

DW: Wayne Anderson 3, Greg Barton 6, Matt Carson 23, George Gordon 17, Howard 4, Chuck Lewis 2, Reese 3.

Pac-10/Suburban One League Challenge

Spring-Ford 10 10 14 18 5 - 57

Central Bucks South 17 12 16 7 7 - 59

S: Noah Baker 9, Robert Bobeck 2, Nestor Diaz 8, Chucky Drummond 4, Ryan Fitzpatrick 13, Adam Geremski 2, Nick Heller 3, Austin Hokanson 16.

CBS: Andrew Dietz 2, Nate Johnston 6, Alex Karras 9, Colin Kenney 8, Ian McCaw 3, Cole Prezelski 3, Nate Robinson 20, Colin Sauers 2, Danny Tecce 6.

Pottsgrove Tournament

Central Bucks East 10 14 20 16 - 60

Boyertown 11 17 9 15 - 52

CBE: Kyle Cassidy 2, Sean Dann 13, Cooper Fink 4, Matt Pattyson 15, Ryan Plack 7, Elijah Seger 9, Collin Stein 10.

B: Zack Benning 4, Jerry Kapp 22, Jack McCloskey 3, Keegan Schealer 3, Sean Tamastis 4, Marcus Thomas 16.

Radnor Tip-Off Tournament

New Hope-Solebury 9 6 12 14 - 41

Radnor 20 18 20 13 - 71

NH: Kevin Dougherty 3, Nick Garritano 17, Morgan Shadle 3, Chris Taylor 14, Connor Wallace 4.

R: John Callahan 3, Doug Campbell 2, Sami Ghazzi 3, Vernon Harper 9, Fahad Manzoor 1, Pat Pherren 3, Phil Regan 7, Mason Ressoer 13, Jack Thompson 10, Tommy Webb 20.

Sun Valley Tip Off Tournament

Collegium Charter 8 13 10 24 - 55

Sun Valley 14 27 4 17 - 62

CC: Kyjuan Cennady 2, Sahmere Miller 9, Max Shiel 13, Zaire Tolliber-Harrison 16, Zhion Wesley 15.

SV: Ishy Ahmad 2, Don Balente 8, Vinnie Deajell 20, Marvin Freaman 13, Dino Karros 2, Tyler Oryieno 7, Sean Steppla 10.

The Jim Church Classic

Lansdale Catholic 20 9 13 13 - 55

Germantown Academy 22 10 15 17 - 64

LC: Braun 17, Gabel 7, J. Kane 2, K. Kane 3, Ottomano 12, Rosenburg 11, Saba 3.

GA: Kahlil Ashley-Diarrah 1, Josh Brownstein 2, Ben Garcia 2, Evan-Eric Longino 40, Kyle McCloskey 11, Cole Storm 8.

Tip-Off Tournament

Council Rock North 14 11 8 14 - 47

North Penn 8 15 14 16 - 53

CRN: Burton 7, Costello 16, Ehlin 7, Kosyla 9, Lezine 6, Shields 2.

NP: AJ Catamzaro 10, Chris Coleman 9, Lance Ford 7, David Guiliani 15, Derick Heiserman 2, Noah Kwortnik 3, AJ Mitchell 7.

Unionville Tip-Off Tournament

Garnet Valley 20 16 21 18 - 75

Kennett 17 7 14 14 - 52

GV: Brennan 11, Clarke 2, Laughlin 28, O"Brien 4, Palis 2, Starr 21, Brian Tienabeso 3, Peter Tienabeso 4.

K: DuPhily 24, Kosary 12, Lascher 8, Placner 3, Tomasetti 5.

Upper Moreland Tip-Off Tournament

Upper Perkiomen 8 12 11 15 - 46

Upper Moreland 8 9 5 21 - 43

UP: Boyle 17, Graber 4, Kendra 15, Walker 10.

UM: Brossman 3, Coyle 4, Decker 12, Stone 12, Washington 12.

Bicentennial League

Valley Forge Military Academy 10 7 16 20 - 53

Morrisville 10 9 2 10 - 31

VFMA: Rye Ahronson 6, Myles Bunyon 3, Will Colleran 7, Abrahom Deng 11, Max Kauffman 2, Arion Lewis 19, Marius Ntwari 3, Pochia Tseng 2.

M: Alward 3, Colon 6, Farley 8, Felicano 2, Hedgepaff 3, Lopez 2, McDavidson 2, Ortiz 5.

Friends Schools League

Westtown 21 18 6 19 - 64

Shipley 17 16 13 14 - 60

W: Noah Collier 4, Jake Forrester 15, Brandon Randolph 24, Cameron Reddish 21.

S: Khai Champion 3, Eli Gorrell 7, Kiyon Hardy 4, Ronan Higgins 8, Sam Sessons 27, Tom Sobelman 3, Ray Somerville 8.

Public League

Roxborough 11 8 10 17 - 46

String Theory School 8 16 27 14 - 65

R: Collins 9, Cross 3, Harrison 2, Pollard 5, Schofield 7, Underwood 7, Woodard 7.

STS: Anthony Brown 21, Moussa Gandega 2, Ryan Keitt 2, Haru Mosley 2, Kwadir Scott 2, Tyler Spann 20, Kylil Turner 1, Jashyr Walker 6, Cliff Walker 7.

Swenson 9 9 12 5 - 35

Fels 21 8 12 13 - 54

Nonleague

Chad 8 9 6 8 - 31

Olney 29 6 13 27 - 75

O: Nyair Brown 6, Jaleel Burton 3, Shyfee Cosby 8, Josh Ellis 2, Gabriel Jackson 5, Latrell Lockhart 8, Shyheem McCoy 6, Bruce Poles 10, Keyon Richardson 8, Kaleem Scott 8, Tymir Spruel 10, Jabir Stewart 2.

Sankofa Freedom 2 6 9 7 - 24

Del-Val Charter 25 17 20 10 - 72

King's Christian 4 10 9 10 - 33

Penn Charter 20 11 14 15 - 60

KC: Altimore 3, Anderson 3, William Burke 8, Jarid Hargis 2, Quincey Hill 4, Tony Little 13.

PC: Dylan Burnett 2, Michael Hnatkowsky 3, Adam Holland 4, Ryan Holmes 11, Owen Pighini 6, Will Samuel 14, Justus Sanders 2, Berrance Thompson 7, Mason Williams 11.

Glen Mills 17 13 12 16 - 58

Pottsville 15 9 10 23 - 57

GM: Khalil Carter 2, Kenyon Cooper 30, Ja'Qualyn Kelly 2, D'Angelo Reed 2, Myron Sanders 9, Wanya Smith 6, James Timmons 5.

P: Jordan Abdo 25, Justin Abdo 11, Mason Barnes 2, Josh Melochick 2, Ian Reminger 14, Eli Wood 3.

Friends' Central 14 22 20 12 - 68

Pennington 12 9 16 14 - 51

FC: BK Kothari 6, Omar Nichols 9, Bryce Spriggs 8, Justin Steers 30, Ethan Stokes 4, Anton Walker 11.

P: Higgins 16, Horppente 2, Omrad 1, Rice 14, Sterlins 18.

Palumbo 7 16 15 16 - 54

Episcopal Academy 21 18 15 17 - 71

P: Miyles Carter 23, Marquez Cruz 3, Rahee Ellis 9, Tavion Mack 4, Faher Miller 3, Justin Reith 2, Waseem Talbert 10.

EA: Nick Alikakos 27, Matt Dade 10, Conner Delaney 19, Gabe Furey 2, Jermaine Rhoden 1, Kyle Virbitsky 12.

La Salle 19 11 18 27 - 75

Math, Civics and Sciences 14 20 19 28 - 81

LS: Zachary Crisler 2, Konrad Kiszka 24, Matthew McMahon 3, Matthew Paulus 15, Allen Powell 13, Jarrod Stukes 18.

MCaS: Malik Archer 27, Jaleel Christian 2, Zahir Jackson 2, Tymair Johnson 14, Saheed Peoples 12, Kwahzere Ransom 4, Maqi Watson 11, Ahmad Wimbush 9.

Math, Civics and Sciences 14 20 19 28 - 81

Lasalle College 19 11 18 27 - 75

MCaS: Malik Archer 27, Jaleel Christian 2, Zahir Jackson 2, Tymair Johnson 14, Saheed Peoples 12, Kwahzere Ransom 4, Maqi Watson 11, Ahmad Wimbush 9.

LC: Zach Crisler 2, Konrad Kiszka 24, Matt McMahon 3, Matt Paulus 15, Allen Powell 13, Jarrod Stukes 18.

Hun School 22 11 27 18 - 78

Phelps 11 19 12 19 - 61

HS: Desmond Cambridge 13, Max Gussen 12, Austin Hutcherson 17, Christopher Jack 7, Niels Lane 9, Lorenzo Spinazzi 9, Tyler Washington 11.

P: Jailen Jamison 4, Tim Perry Jr. 13, Anton Loginov 8, Kaleb Morton 16, Fran Murcia 3, Carlos Palacio 6, Yogi Selcok 6, Manasseh Small 5.

Mastbaum 10 22 15 21 - 68

Washington 15 13 10 20 - 58

M: Isaiah Brown 2, Damere Carr 17, Karee Davis-Combs 18, Jamar Hamilton 3, Lakeem McAliley 11, Isaiah Reynolds 5, Dyaiar Sampson 4, Eddie Smith 7, Isaiah Watson 1.

W: Terrel Brown 5, Nicholas Diaz 23, Kaiyaan McDowell 2, Greg Smith 6, Ricardo Whitfield 22.

Northeast Prep 17 13 11 12 - 53

Dobbins 10 10 9 13 - 42

NP: Rome Ball 20, David Iwowau 12, Abubu Konteh 6, B. Maddy 12, Ndongo Ndaw 3.

D: Jovone Bowie 6, Muhammed Crisden 21, Yochua Diaz 2, Anthony Freeman 4, Khalil Gilliam 9.

Springside Chestnut Hill 16 17 18 17 - 68

Cardinal O'Hara 13 17 3 13 - 46

SCH: Chris Alleyne 10, Delonce Hines 6, Nick Logue 3, Conor McAdoo 4, Jack McDonald 2, Zuri Peyton 25, Matt Rahill 7, CJ Sweitzer 11.

CO: C. Johnson 9, T. Jones 2, M. Osay 3, T. Pierce 5, J. Reebles 18, K. Rees 4, C.T. Ripp 5.

West Chester Rustin 11 10 15 14 3 - 53

Lower Merion 10 17 9 14 7 - 57

WCR: Tijer Asparagus 13, Bryce Barrouk 10, Tim Durant 6, Chris McMahon 5, Jake Nelson 17, Myles Thomas 2.

LM: Khadafy Bilal 2, Noah Fennell 10, Jack Forrest 11, Theo Henry 5, Terrell Jones 19, Harrison Kleve 3, Steve Payne 3, Darryl Taylor 4.

Franklin Learning Center 6 5 5 7 - 23

World Communications 6 8 9 10 - 33

FLC: V. Cruz 6, R. Muhammad 6, S. Muhammad 6, D. Tradre 5.

WC: A.P. Adnine 6, D. Fox 10, R. Jackson 12, K. O'Neill 3, C. Scales 2.

Garden Spot 17 16 15 17 - 65

Owen J. Roberts 6 10 18 7 - 41

Neshaminy 12 15 12 8 - 47

Conestoga 6 24 15 9 - 54

N: Arcidiacono 21, Campbell 3, Dominick 3, Gentry 5, Note 2, Papeo 3, Verrecchio 10.

C: Peyton Jones 2, Scott Lambert 2, Zach Lezanic 11, Charley Martin 11, Angus Mayock 14, Milt Robinson 4, Scott Shapiro 8, Charley Shappell 2.

Bonner-Prendergast 23 20 16 20 - 79

Malvern Prep 19 9 18 29 - 75

B: Tymir Cooper 10, Justin Gans 24, Chris Haynes 2, Dylan Higgins 18, Ajiri Johnson 19, Christian Lane 4, Steven Perretta 2.

MP: Ray Baran 20, Devereux 7, Rahdir Hicks 6, Tygee Leach 2, Deuce Turner 17, Issac White 9, Wolfe 13.

Esperanza 17 9 8 9 - 43

Calvary Christian 13 20 21 12 - 66

E: Raymond Alicea 2, Victor Alicea 4, Samir Graham 18, Omar Jones 2, Carlos Morales 4, Obed Ramos 7, Calvin Vazquez 6.

CC: Sean Breslin 2, Josh Buck 18, Tristan Hahn 9, Vijay Nalliah 4, Chris Potts 6, Sean Walsh 12, Jay Winterstein 15.

Bartram 6 19 19 6 - 50

Father Judge 13 16 11 16 - 56

B: Javon Flyn 2, Tyrie Lloyd 7, Darnell Rensom 12, Ollie Shariff 8.

FJ: Steve Arrington 10, Nick Conway 2, Macesin Juste 7, Matt O'Conner 10, Mike Power 10, Mark Rodriguez 17.

Overbrook (Pa.) 17 12 13 9 - 51

West Philadelphia 17 14 18 21 - 70

O(: Jordan Byrd 4, Joseph Caroll 4, Khyleen Cornitcher 2, Jonathan Hodges 5, Derrick Nixon 12, Ahmad Robinson 2, Khalif Washington 16, Kylif Wright 6.

WP: Maxwell Brown 15, Cyrie Coates 18, Jaquil Gordon 2, Aaron Harrison 14, James Hill 2, Zaire Laroda 1, Malik Lorenzano 16, Dymeir Shackelford 2.

Archbishop Carroll 16 24 27 10 - 77

St. Ignatius 17 18 30 8 - 73

AC: Justin Anderson 11, Mark Bradshaw 10, Keyon Butler 8, Colin Daly 15, Devon Ferrero 2, AJ Hoggard 13, Luke House 3, Jahmir Marable-Williams 4, Jesse McPherson 11.

SI: Matt Davet 24, Devin Jackson 5, Mike Spear 26, Luke Wiskes 7, Austin Yarian 11.

Bensalem 12 17 12 20 - 61

Marple Newtown 21 4 12 22 - 59

B: Isiah Carpenter 13, Josh Hill 2, Rich Dean Jr. 20, Ryan Quarterman 5, Ward Roberts 7, Chris Shields 14.

MN: Luke Cantwell 9, Carmen Cristiani 2, Mark Dever 21, Scott Hahn 6, Mike May 15, Matt Steel 6.

Girls' Basketball Boxes

Abington Tip-Off

Abington Friends 12 10 9 17 - 48

Notre Dame 11 11 7 18 - 47

AF: Alyssa DeNofa 3, Khadijah Hickson 10, Kendall Hodges 9, Paige Mott 10, Jade Young 16.

ND: Kara Celano 2, Jill Kane 5, Emma Kichula 2, Allie Lynch 3, Mandy McGurk 12, Caitlyn Mullen 4, Riley Shaak 2, Casey Walsh 17.

Audenreid Tip-Off Tournament

Prep Charter 15 9 11 21 - 56

Palumbo 21 21 14 14 - 70

PC: Makaia Anderson 2, Jayah Graham 2, Jade Leach 3, Nayyirah Neal 36, Taylor Young 13.

P: Jordyn Davis 2, Nakiyah Green 13, Kate Griffin 6, Kearah Henry 14, Astan Kaine 2, Ariana McGeary 22, Hali Ryans 6, Brooke Thompson 5.

Delaware County Christian School Tip-Off Tournament

Atlantic Christian 12 4 4 7 - 27

Christian Academy 10 13 10 9 - 42

CA: Dejah Burley-Chambers 4, Danay Cooks-Green 8, Britney Ekdike 10, Grace Gormley 13, Lindsay Haseltine 3, Hannah Sareyka 4.

Friends Select Tip-off

Mercy Career Tech 2 4 0 5 - 11

Franklin Towne Charter 14 18 14 9 - 55

MCT: Elaisa Bagwell 2, Gabby Edwards 2, Victoria Noel 5, Octavia Preston 2.

FTC: Alyssa Callahan 4, Ryan Coleman 7, Laila Hawkins 4, Olivia Keyes 7, Marissa Kubis 4, Kaitlyn Olszewski 2, Skylar Petroski 5, Jenna Rand 5, Madyson Schwartz 2, Amanda Stapf 9, Skylar Thompson 6.

Germantown Community Tournament

Parkway Northwest 6 4 10 8 - 28

Bodine 12 6 12 17 - 47

Girard College 3 0 0 4 - 7

Germantown Friends 12 16 11 4 - 43

GC: Siani Clark-Hartley 3, Kanajah Johnson 2, Justice Ricketts 2.

GF: Tsega Affessa 4, Ajai Debose 3, Lilly Dupuis 6, Corin Grady 7, GiGi Guida 2, Maya Keren 5, Jessica Moore 12, Desiree Norwood 4.

Ghosts Tip-off Classic

Lower Merion 6 7 2 11 - 26

Abington 13 18 18 9 - 58

LM: Katie Berg 5, Bethenny Eldridge 5, Sarah Fitzpatrick 3, Rowan Hassman 7, Mary Pat Quinn 4, Tess Weber 2.

A: Jordyn Allen 15, Morgan Benson 2, Kassondra Brown 6, Ann Brusha 8, Britney James 5, Lizzie O'Leary 17, Tamia Wessels 5.

Hatters' Tip-off Tournament

Bensalem 4 9 1 1 - 15

New Hope-Solebury 16 6 14 9 - 45

B: Sydney Bawuah 2, Haley Keenan 4, Alayna McSeed 3, Chloe Munyon 2, Emily Wineburg 4.

NH: Katie Costello 6, Alana Davidson 6, Bella Devito 6, Kelly Hyland 14, Zoe Palau 1, Jordyn Sherman 3, Sarah Wilson 7, Sabrina Zlahovic 2.

Oreland Lions Tournament

Phil-Mont Christian 1 4 6 8 - 19

Jenkintown 19 13 20 6 - 58

PC: Jael Jackson 3, Julia Johnson 2, Zeria Priestly 4, Savannah Rennix 2, Lauren Tipton 8.

J: Caroline Arena 7, Georgia Griffin 2, Adira Harris 2, Gabby Jackman 4, Mia Kolb 12, Jennifer Kremp 7, Ashley Kremp 14, Amelia Mulvaney 10.

Owen J. Roberts Tip-off Tournament

Conrad Weiser 20 16 9 14 - 59

West Chester Rustin 16 10 23 16 - 65

CW: Corden 2, George 8, Koch 5, Kopcik 19, Sanders 4, Talford 19, White 2.

WCR: Symone Costin 10, Pikaya Daniels 4, Erin Gallagher 16, Rebecca Magrone 3, Maggie O'Hare 14, Lexi Zavitsky 18.

Ryan Tournament

Penn Charter 12 8 8 9 - 37

St. Hubert 6 4 6 4 - 20

PC: Kaitlyn Carter 9, Mireyah Davis 8, Lexi Hnatkowsky 5, Emma Maley 4, Lizzie McLaughllin 2, Juliet Webb 5, Carmen Williams 4.

SH: Crossley 5, Keal 3, O'Connell 4, Ovington 2, Tobin 6.

She Got Game Tournament

Lakewood Ranch 9 13 17 6 - 45

Boyertown 8 18 7 15 - 48

LR: S. Fazio 10, E. Fazio 2, Green 8, McKinon 10, Robinson 3, Williams 12.

B: Armstrong 10, Capp 20, Colton 6, Marcus 4, O'Conner 1, Webb 4.

Tip-Off Tournament

Pope John Paul II 2 7 7 6 - 22

North Penn 15 21 18 8 - 62

PJPI: Ciceea 4, Cotellese 2, Finley 4, Mullen 3, Rapchinski 4, Yerger 5.

NP: Carley Adams 6, Sam Carangi 9, Kate Early 4, Vree Hewlett 8, jess Huber 13, Jenny Hulmes 1, Jess McKenzie 4, Mia Melchior 4, Alaina Mullaly 3, Irisa Ye 10.

Ches-Mont League

W.C. Henderson 9 2 18 18 - 47

Kennett 4 7 6 12 - 29

WH: Aneis 10, Berterando 8, DePrisco 8, Shea 2, Smith 2, Thompson 4, Torrance 8, Tullinan 5.

K: Chaffin 1, Gallivan 6, Hertz 5, Houck 3, Mastronardo 2, Prestianne 8, Rodgers 4.

Inter-Ac League

Springside Chestnut Hill 7 9 8 6 - 30

Episcopal Academy 21 10 13 12 - 56

SCH: Chloe Burns 3, Caroline Clark 7, Mo'ne Davis 7, Stephanie Deangelis 2, Cara Kniezewski 1, Destiny Rogers 2, Naya Seawright 11.

EA: Kathleen Anderson 4, Olivia Dirks 16, Elodie Furey 5, Kara Harty 3, Raeleen Keffer-Scharpf 6, Luca Mamula 3, Seanna McNamara 11, Katie Weaver 4, Reilly Wright 4.

Public League

Mastbaum 8 8 14 7 - 37

Roxborough 15 15 6 11 - 47

M: B. Exum 17, A. James 13, A. Ramirez 5, M Reid 2.

R: Lioness Bruce 4, Brinayah Clark 5, Taiyana Lee 10, Tamia Santiago 12, Shanelle Wright 16.

Nonleague

Collegium Charter 4 6 19 11 - 40

Cheltenham 10 16 8 0 - 34

CC: Brown 5, Brown 4, McLaughlin 6, Reunell 6, Revis 3, Wood 16.

C: Holmes 3 3, Brown 2, Danielle Brown 7, Holmes 3, Johnson 4, Leonard 8, Murray 3, Wallace 4, Williams 2.

Overbrook (Pa.) 8 8 8 7 - 31

Rush 10 11 3 10 - 34

O(: Abram 9, Blocker 6, Clark 1, Scantlebury 15.

R: Keairah Massiah 21, Kylah Perez 6, Sara Rodriguez 4.

Phila. Academy Charter 11 5 21 10 - 47

Calvary Christian 0 4 5 3 - 12

PAC: Lauren Bek 6, Alley Berdel 17, Casey Bivenour 4, Amanda Devine 1, Taylor Fritz 15, Bella Olmeda 4.

CC: Amelia Johnson 1, Sarah Phillips 2, Carey Stauffer 4, Mel Werner 5.

Friends' Central 7 9 10 17 - 43

Agnes Irwin 3 9 6 9 - 27

FC: Aja Adson 6, Briana Cypress 6, Zoe Ginsberg 6, Nia Jordan 15, Lindsey Schweitzer 2, Zoe Shoemaker 2, Raanee Smith 6.

AI: Anderson 12, Coyne 1, Kelly 2, Napoleon 4, Schmidt 1, Waylor 2, Wolfington 3, Yoh 4.

Math, Civics & Sciences 7 6 6 4 - 23

Mastery Charter 9 18 15 5 - 47

MC: Nila Crooks 17, Simone Johnson 1, Latifah Kane 18, Aliyah Schaffer 8, Casey Soho 3.

New Foundations 6 7 5 0 - 18

Archbishop Ryan 27 23 14 14 - 78

NF: Kviah Brazeale 2, Ania Gilchrist 2, Destiny Knight 2, Kate Miller 1, Stephany Dos Santos 5, Julia Taiano 5, Raylie Valez 1.

AR: Annie Cashman 2, Shayne Glenn 16, Amanda Lawson 1, Megan Mclaughlin 7, Monee Moore 12, Taliyah Rahman 13, Caela Russell 16, Jackie Schaeffer 2, Madison Taylor 4, Bella Vazquez 5.

MaST Charter 7 6 15 18 - 46

Friends Select 19 14 8 16 - 57

MC: Casey Bradley 2, Kate Fowler 15, Alyson Holtz 18, Megan Mayer 2, Melina Prinos 4, Sarah Rooney 2, Amaya Vazquez-Natale 3.

FS: Elisa Adelphin 2, Hannah Caskey 16, Amaia Collins 13, Camryn Harvie 10, Hannah Sieg 14, Kayla Warren 2.

Olney 14 1 7 12 - 34

St. Basil 26 6 17 18 - 67

O: Bradford 8, Bynan 5, Gaddy 4, Jones 6, Perkins 7, Tindale 4.

SB: Molly Deal 1, Lizzie Deal 2, Jules Gora 7, Kelly Grant 2, Kuchoski 16, Kate McCready 4, Casey Remolde 10, Cheryl Remolde 9, Randie Ritan 2, Mariah Roemhild 2, Paulina Stork 6.

Morrisville 13 0 6 8 - 27

Sacred Heart 6 11 12 9 - 38

M: Mondalaya Council 8, Gabrielle Fogg 12, Natrece Harper 2, Enijah King 2, Tiara McClease 3.

SH: K. Doyle 2, C. Hughes 9, J. Johnstone 2, K. Quigley 15, S. Smith 4, E. Timbino 6.

Sun Valley 11 4 17 13 - 45

Interboro 10 8 16 4 - 38

SV: Claire Howley 4, Maya Jacyzyn 7, Kate Lannon 15, Maddie Michael 4, Abby Seasock 15.

I: Maddy Diehl 11, Amanda Floyd 10, Tina McNamee 10, Marta Walewski 4, Hailey Wittorf 2, Jaila Zaccaria 1.

Pennridge 17 11 11 19 - 58

Dock Mennonite 0 4 8 7 - 19

P: Gillian Anderson 6, Brooke Bachtle 5, Stephanie Cicero 6, Emilee Cramer 2, Evelyn Loughery 2, Corinn Mart 5, Rose McCormick 6, Samantha Muredda 5, Olivia Pennie 4, Claire Podraza 5, Madison Stolarski 12.

Upper Dublin 9 6 7 12 - 34

Central Bucks East 9 3 7 7 - 26

UD: Demi Balasa 5, Josie Barrett 4, Kara Grebe 2, Nicole Kaiser 12, Jackie Vargas 6, Maggie Weglos 5.

CBE: Bridget Birkhead 6, Bailey McManus 12, Gina Russo 2, Grace Stewart 2, Bri Talbot 4.

Today's Schedules

Football

PIAA CLASS 6A FINAL

NONLEAGUE

St. Joseph's Prep vs. Central Catholic at Hershey Park Stadium , 8

Boys' Basketball

CHES-MONT LEAGUE

Downingtown East at Unionville, 5:30

NONLEAGUE

Calvary Christian at Tacony Charter,3

Phoenixville vs. Strath Haven at Penncrest HS,3

Ridley at Glen Mills, 1:30

La Salle at Lower Merion, 2:30

Dock Mennonite at Jenkintown, 3

J.P. McCaskey at Coatesville, 3:30

Princeton Day at George School, 4:30

Bartram at Valley Forge Military Academy, 6

Central Bucks West vs. Spring-Ford at Pottstown HS, 6

GAMP at Springside Chestnut Hill, 6

Bensalem at Moravian, 6:30

Council Rock North at Upper Moreland, 6:30

St. Joseph's Prep vs. Del-Val Charter at Chestnut Hill College, 7

Cardinal O'Hara at Springfield (D), 7

Episcopal Academy at Radnor, 7:30

FRIENDS SELECT TIP-OFF TOURNAMENT

Franklin Towne Charter at Mercy Career Tech, 3

PAC-10/SUBURBAN ONE LEAGUE CHALLENGE

Central Bucks South at Pottstown, 7:30

POTTSGROVE SHOOT-OUT

Boyertown vs. W.C. Henderson at Pottsgrove High School, 2

POTTSGROVE TOURNAMENT

Central Bucks East at Henderson High School, 6

Girls' Basketball

CHES-MONT LEAGUE

Coatesville at Kennett, 2:30

NONLEAGUE

Gwynedd Mercy at Conestoga, 1

Interboro at Upper Darby, 1:30

Episcopal Academy at Bishop Shanahan, 2:30

Baldwin at Hun School, 3

Octorara at Pottsgrove, 4

Nazareth Academy at Rush, 5:30

Academy Park at Penncrest, 5:45

Freedom at Quakertown, 6

Woodbridge vs. Spring-Ford at Elizabeth Seton (MD), 6:45

COACHES VS. CANCER

Pope John Paul II vs. Central Bucks West at North Penn, 1:30

RYAN TOURNAMENT

Penn Charter at Archbishop Ryan, 3

SHE GOT GAME TOURNAMENT

Lakewood Ranch at Boyertown, 7:15

TIP-OFF TOURNAMENT

New Hope-Solebury at Hatboro-Horsham, 11 a.m.

Central Bucks South vs. Upper Dublin at Neshaminy HS, noon

Central Bucks East at Neshaminy, noon

Perkiomen Valley at North Penn, noon

Wrestling

Bensalem at Academy Park, 9 a.m.