Bishop Eustace claimed a national championship on Saturday when the Crusaders won the girls' lightweight eight final at the Scholastic Rowing Association of America's national championships on the Cooper River.

Eustace beat Holy Spirit to the finish line in 5 minutes, 16.55 seconds.

In other area highlights, Absegami finished second in the girls' second varsity eight final, and Egg Harbor Township placed third in both the girls' and boys' lightweight four races.

The results

Girls' lightweight double final: 1, Baldwin, 5:47.28. 2, Friends Academy, 5:54.04. 3, Conestoga, 5:59.35. 4, Strath Haven, 5:59.97. 5, Great Bridge, 6:07.08.

Boys' lightweight double final: 1, Malvern Prep, 5:10.50. 2, Conestoga, 5:11.20. 3, Roman Catholic, 5:23.41. 4, Haverford, 5:25.98. 5, Bonner, 5:31.79.

Girls' junior double final: 1, Upper Dublin, 6:07.82. 2, Sacred Heart, 6:15.23. 3, Conestoga, 6:22.02. 4, Haddon Twp, 6:22.69. 5, Egg Harbor, 6:25.28.

Boys' junior double final: 1, Malvern Prep, 5:23.51. 2, Riverhead, 5:27.23. 3, Christchurch, 5:35.05. 4, Shipley, 5:35.50. 5, Haverford HS, 5:36.41.

Girls' freshman quad final: 1, Conestoga, 5:42.10. 2, Ridgewood, 5:57.56. 3, Notre Dame, 5:58.75. 4, Saratoga, 6:04.15. 5, Baldwin, 6:04.46.

Boys' freshman quad final: 1, Saratoga, 5:03.21. 2, Conestoga, 5:03.71. 3, Malvern Prep, 5:07.64. 4, Haverford, 5:09.67. 5, Roman Catholic, 5:22.74.

Girls' freshman eight final: 1, Holy Spirit, 5 :16.13, 2 New Trier, 5:18.63. 3, Saratoga, 5:20.492. 4, Radnor, 5:20.494. 5, Mount St. Joseph, 5:32.63.

Boys' freshman eight final: 1, St. Joseph's Prep, 4:45.56. 2, Canisius, 4:47.75. 3, New Trier, 4:48.07. 4, Central Catholic, 4:56.34, 5, La Salle, 5:00.04.

Girls' junior quad final: 1, Sacred Heart, 5:30.68. 2, Notre Dame, 5:35.40. 3, Conestoga, 5:37.04. 4, Baldwin, 5:40.18. 5, Saratoga, 5:47.19.

Boys' junior quad final: 1, Montclair, 4:43.91. 2, Conestoga, 4:46.37. 3, Haddon Twp, 4:50.35. 4, Roman Catholic, 4:52.04. 5, Chestnut Hill, 04:52.19

Girls' junior four final: 1, Fayeteville-Manlius, 5:43.16. 2, Montclair, 5:46.96. 3, Germantown Academy, 6:47.14. 4, Emma Willard, 6:55.81. 5, Gloucester, 6:58.76.

Girls' junior four final: 1, Fayeteville-Manlius, 5:43.16. 2, Montclair, 05:46.96. 3, Germantown Academy, 5:47.14. 4, Emma Willard, 5:55.91. 5, Gloucester, 5:56.75.

Boys' junior four final: 1, Saratoga, 4:58.05. 2, Montclair, 5:05.49. 3, Walt Whitman, 5:06.47, 4, Moorestown, 5:07.24, 5, Bonner, 5:14.85.

Girls' junior eight final: 1, Saratoga, 5:08.50. 2, Lake Brantley, 5:11.34. 3, Ann Arbor Huron, 5:14.79. 4, Montclair, 5:15.74. 5, Upper Arlington, 5:23.10.

Boys' junior eight final: 1, St. Joseph's Prep, 4:39.06. 2, St. Ignatius, 4:39.11. 3, Washington-Lee, 4:41.26. 4, Canisius, 4:43.39. 5, Chaminade, 4:47.15.

Girls' lightweight four final: 1, E.L. Crossley, 5:43.05. 2, Manhasset, 5:46.73. 3, Egg Harbor Township, 5:47.39. 4, Our Lady of Lourdes, 5:50.76. 5, Montclair, 5:51.12.

Boys' lightweight four final: 1, Christian Brothers, 5:00.79. 2, St. Joseph's Collegiate, 5:02.99. 3, Egg Harbor Township, 5:03.04. 4, James Madison, 5:08.05. 5, Moorestown, 5:08.12.

Girls' lightweight eight final: 1, Bishop Eustace, 5:16.55. 2, Holy Spirit, 5:19.08. 3, Winter Park, 5:19.88. 4, Mount Saint Joseph, 5:22.07. 5, New Trier, 5:23.52.

Girls' second varsity eight final: 1, New Trier, 5:20.87. 2, Absegami, 5:23.38. 3, TC Williams, 5:26.21. 4, James Madison, 5:29.10. 5, Winter Park, 5:32.02.

Boys' second varsity eight final: 1, Chaminade, 4:33.74. 2, Loyola Academy, 4:37.00. 3, Gonzaga, 4:39.56. 4, Central Catholic, 4:42.12. 5, Jefferson, 04:43.26.

Women varsity single final: 1, Denis Morris, 5:59.53. 2, Eden, 6:08.63. 3, Council Rock South, 6:21.02. 4, Shenendehowa, 6:23.78. 5, Northport, 6:33.27.

Boys' varsity single final: 1, Ballston Spa, 5:26.58. 2, Ranney, 5:31.28. 3, St. John the Baptist, 5:33.81, 4, Germantown Academy, 5:39.47. 5, Friends Select, 5:39.95.

Girls' varsity double final: 1, Shaker, 5:44.94. 2 Ridgewood, 5:53.66. 3, Holy Names-FL,, 5:59.25. 4, Episcopal Academy, 6:01.27. 5, Cincinnati Country Day, 6:01.85.

Boys' varsity double final: 1, Haverford, 5:07.05. 2, Malvern Prep, 5:08.60. 3, Chestnut Hill, 5:09.96. 4, Shipley, 5:10.34. 5, Conestoga, 5:16.23.

Girls' varsity four final: 1, Merion Mercy, 5:28.65. 2, E.L. Crossley, 5:32.70. 3, Peddie, 5:37.64. 4, McLean, 5:44.49. 5, Bishop Eustace, 6:00.19.

Girls' varsity four petite final: 1, Shipley, 5:50.51. 2, Agnes Irwin, 5:56.63. 3, Our Lady of Lourdes, 5:57.01. 4, New Trier, 5:59.12. 5, Hickory, 6:00.39.

Girls' varsity eight petite final: 1, Winter Park, 5:09.07. 2, Jefferson, 5:13.35. 3, Yorktown, 5:16.76. 4, Holy Spirit, 5:17.02. 5, Absegami, 5:19.10.

Girls' varsity eight final: 1, New Trier, 5:03.95. 2, Radnor, 5:04.96. 3, Saratoga, 5:08.26. 4, Mount Saint Joseph, 5:10.60. 5, James Madison. 5:12.54.

Boys' varsity eight petite final: 1, Bethesda-Chevy Chase, 4:37.07. 2, Ridley, 4:39.61. 3, New Trier, 4:40.12. 4, Niskayuna, 4:42.01. 5, Westfield, 4:43.46.

Boys' varsity eight final: 1, St. Joseph's Prep, 4:25.00. 2, Central Catholic, 4:26.49. 3, St. Albans, 4:26.50. 4, Chaminade, 4:33.25. 5, Canisius 4:34.92.