Friday's Results

Boys' Basketball

BOARDWALK CLASSIC

Ernie Troiano Sr. Memorial

Lower Cape May 44, MaST Charter 41

Montgomery Blair (Md.) 55,

Camden County Tech 35

JAMES G. ATKINSON CLASSIC

Timber Creek 54, Deptford 42

Paulsboro 70, Winslow Township 66

Girls' Basketball

ANGELA ANDERSON CLASSIC

Clayton 46, Pennsauken Tech 23

BOARDWALK CLASSIC

Jay Craven Memorial

Egg Harbor Township 34, Cape May Tech 26

Nazareth Academy 40, Winslow Township 20

BOARDWALK CLASSIC

Kaitlin Anzelone Memorial

Wildwood 59, Pleasantville 16

CEDAR CREEK TOURNAMENT

Camden Catholic 60, Deptford 39

Atlantic City 52, Cedar Creek 51

JAMES G. ATKINSON CLASSIC

Timber Creek 61, Paulsboro 23

Kingsway 43, Glassboro 8

PITMAN HOLIDAY CLASSIC

Overbrook (N.J.) 49, Pitman 25

SCORE AT THE SHORE

Oakcrest 32, Raritan 28

Howell 33, Hammonton 23

Boys' Basketball Boxes

Boardwalk Classic

Ernie Troiano Sr. Memorial

Lower Cape May 7 4 9 24 - 44

MaST Charter 5 9 12 15 - 41

LCM: Kevin Bryson 5, Aaron Cottrell 1, Mike DiCave 8, Mike Downes 2, Tony Genaro 8, Pat Holden 8, Shane Szubski 12.

MC: Colin Dever 9, Luke Harrington 3, Shane Henehan 8, Bryan Kaelin 4, Tim Kaelin 1, Jordan Telesford 6, Greg Wenckiwiack 10.

Montgomery Blair (Md.) 19 8 12 16 - 55

Camden County Tech 6 9 13 7 - 35

MB(: Danny Canary 18, Jordan Cobb 4, Kendall Douglas 4, Christian Flaherty 4, Landon Harris 2, Jordan Johnson 13, Ismaeil Sangare 6, Jared Williams 4.

CCT: Warren Bethea 5, Zafir Brower 6, Michael English 6, Delonte Johnson 3, Earon Trowery 2, Ray Young 13.

James G. Atkinson Memorial

Deptford 8 6 9 19 - 42

Timber Creek 10 12 15 17 - 54

D: Glenn Abbott 9, Mile Alliano 1, Joey Barone 2, D'Andre Blue-Eli 4, Zach Chapman 6, Kevin Clark 7, Terron Hackley 3, Jaythan Vereen 10.

TC: Dikenba Amugo 15, Randy Bell 13, Ricky Martin 4, William Martin 2, Maurice Murray 2, Marques Sanders 6, Donovan Spencer 5, Justin Thompson 2, Denzel Washington 5.

Girls' Basketball Boxes

Angela Anderson Classic

Pennsauken Tech 3 2 10 8 - 23

Clayton 7 12 13 14 - 46

PT: Jayvonne Henderson 1, Mariah Lazusky 5, Sierra Patterson 5, Georgiann Randall 9, Ashley Reyes 3.

C: Tatyana Bell 2, Samantha Blake 7, Catherine Copeland 5, Mackenzie Garlock 2, Ally Moore 4, Kaymonah Praul 2, Francesca Shipe 16, Jada Simon 8.

Boardwalk Classic

Jay Craven Memorial

Cape May Tech 9 1 11 5 - 26

Egg Harbor Township 6 11 9 8 - 34

CMT: Katie Ferrante 1, Clancy Larkin 8, Danielle Pennington 10, Aras Walker 7.

EHT: Lindsey DeJean 2, Alexis Knox 7, Meaghan Mahana 10, Amber Pappas 7, Ariyana Wilkes 8.

Nazareth Academy 7 8 13 12 - 40

Winslow Township 3 8 7 2 - 20

NA: Cecilia Cianci 4, Jacki Dollard 1, Rachel Mullins 2, Becca Rhodes 6, Marissa Sylvester 15, Bridget Temple 1, Alexis Vega 4, Bridget Watson 7.

WT: Ashli Cheek 8, Jaida Davis 2, Kimyatta Goggins 2, Amaiya Melton 7, Madison Passarella 1.

Boardwalk Classic

Kaitlin Anzelone Memorial

Pleasantville 4 0 7 5 - 16

Wildwood 18 16 14 11 - 59

P: Maribel Liddell 14, Tashiana Mathieu 1, Mikhayla Wilson 1.

W: Colon 2, Monika Concepcion-McGrath 2, Hediyah Farlow 3, Jillian Freeman 6, Michelle Lugo 8, Mackenzie McCracken 13, Leishly Reyes 23, Norma Vazquez 2.

Cedar Creek Tournament

Deptford 11 10 1 17 - 39

Camden Catholic 15 12 23 10 - 60

D: NaOnna Brown 7, Immane Bussie 10, Brianna Jankaukas 6, Ayriana Steele 4, Juliette Tobin 12.

CC: Maggie Bednarek 2, Julia Braungart 13, Kate Deutsch 16, Brittany Garner 10, Arielle Robinson 5, Sierra Taylor 10, Taiah Thorton 4.

James G. Atkinson Memorial

Paulsboro 2 6 8 7 - 23

Timber Creek 22 16 15 8 - 61

P: Aniyah Bagby 7, Shakara Burgess 1, Katirah Howell 4, Alexus McKeithan 11.

TC: Joie Brittingham 5, Kayla Cade 5, Jazmine Carter 4, Kirsten Flournoy 7, Celina Foxworth 4, Brittany Martin 17, Kayla Miller 2, Summer Pierce 9, Fatimah Williams 8.

Kingsway 10 17 13 3 - 43

Glassboro 4 0 4 0 - 8

K: Zoe Hahn 18, Maddie Hahn 10, Amanda Harvey 1, Renee Hersperger 6, Tiana Morgan 8.

G: Lyric Cunningham 2, Brianna Florentino 2, Maci Mazzeo 2, Morgan Servis 2.

Pitman Holiday Classic

Overbrook 12 12 7 18 - 49

Pitman 3 8 7 7 - 25

O(: Alyssa Cavallaro 7, Raquel Harris-Scott 3, JaKhira Legoskey 6, Govanna Parker 2, Imani Peterson 7, Shainazia Peterson 11, Maria Stanton 1, Taylor Vanore 12.

P: Olivia Amwake 10, Hannah Cressman 3, Brenna Lindner 7, Julia Sanders 5.

Score at the Shore

Howell 12 9 7 5 - 33

Hammonton 4 8 4 7 - 23

H: Katie Capestro 4, Liz Capestro 4, Gianna Ciaciarelli 1, Perry Clifton 2, Gabby Greene 11, Lauren Kocsis 6, Brittany Lucey 5.

H: McKenna Forry 3, Nicolette Jones 5, Dominique Minverva 2, Aijallon Moore 6, Mara Rivera 2, Tamera Webster 5.

Raritan 5 6 5 12 - 28

Oakcrest 8 2 10 12 - 32

R: Lauren Chrisk 16, Anna Diaurenzio 5, Emily Erickson 2, Michelle Nestor 1, Morgan Parleman 4.

O: Olivia Aires 17, Anaylyah Barker 8, Kaitlin Nguyen 7.

Saturday's Schedules

Boys' Basketball

BUTCH MCLEAN INVITATIONAL

At Haddon Heights

Gloucester Catholic vs. Sterling, 11 a.m.

Triton vs. Seneca, 1

Camden Catholic vs. Clearview, 3

Wildwood Catholic vs. Haddon Heights, 5

Haddonfield vs. Delsea vs. Haddon Heights, 7

BOARDWALK CLASSIC

At Wildwoods Convention Center

Chickie Ludman Memorial Bracket

Germantown Friends vs. Penns Grove, 11:30 a.m.

Mastery North vs. Middle Township, 1

Ernie Troiano Sr. Memorial Bracket

Camden Co. Tech vs. MaST Charter, 2:45

Lower Cape May vs. Mont. Blair (Md.), 4:15

CUMBERLAND COUNTY TOURNAMENT At Cumberland

Millville vs. Vineland, 1

Bridgeton vs. Cumberland, 5

GINNY WHITAKER TOURNAMENT

At Cherry Hill East

Highland vs. Williamstown, noon

Woodrow Wilson vs. Cherry Hill East, 1:30

JAMES G. ATKINSON MEMORIAL CLASSIC

At Gloucester County Community College

Deptford vs. Winslow Township, 3

Timber Creek vs. Paulsboro, 8

J. MICHAEL TUCKER TOURNAMENT

Palmyra at Bordentown, 4

MAINLAND INVITATIONAL

At Mainland

Hammonton vs. Barnegat, noon

Lindenwold vs. Mainland, 1:30

PRIMETIME ESCIT TOURNAMENT

At Trenton Catholic

Frantz Massenat Bracket

Bartram vs. Rancocas Valley, 1:30

Doug Hice Bracket

Conwell-Egan at Trenton Catholic, 6

SCORE AT THE SHORE

At Southern Regional

Pemberton vs. St. John Vianney, 11:45 a.m.

Absegami vs. Howell, 1:30

Atlantic Tech at Southern Regional, 4:45

SPARTAN CLASSIC

Riverside vs. Cross Christian at Doane Academy, 10 a.m.

Lenape vs. Steinert at Doane Academy, noon

City Center at Doane Academy, 2

Olney vs. Florence at Doane Academy, 4

WARRIOR HOLIDAY CLASSIC

Burlington City at New Egypt, 5:30

WEST DEPTFORD TOURNAMENT

At Riverwinds Community Center

Burlington Township vs. West Deptford, 10 a.m.

Delran vs. Bishop Eustace, 2

NONLEAGUE

Pennsauken vs. Cherry Hill West at

Camden, noon

Girls' Basketball

BOARDWALK CLASSIC

At Wildwoods Convention Center

Big Al Memorial Bracket

Mastery North vs. Delsea, 6

West Catholic vs. Wildwood Catholic, 7:30

Dave Lewis Memorial Bracket

Camden County Tech vs. ACIT, 11:30 a.m.

Jay Craven Memorial Bracket

Winslow Township vs. Cape May Tech, 2:45

Egg Harbor Township vs. Nazareth Acad., 4:15

BURLINGTON TOWNSHIP CLASSIC

At Burlington Township

Florence vs. Burlington City, 10 a.m.

Ewing vs. Burlington Township, noon

CAROL STUTZER-HARRIS TOURNAMENT At Paul VI

Triton vs. Camden Academy Charter, 11 a.m.

Haddon Township vs. Eastern, 12:30

Pennsauken vs. Holy Spirit, 2

Bishop Eustace vs. Sterling , 3:30

Rancocas Valley vs. Seneca, 6:30

CEDAR CREEK CHRISTMAS TOURNAMENT

At Cedar Creek

Deptford vs. Cedar Creek, 1

Camden Catholic vs. Atlantic City, 7

CUMBERLAND COUNTY TOURNAMENT At Cumberland

Millville vs. Vineland, 11 a.m.

Bridgeton vs. Cumberland, 3

HADDONFIELD TOURNAMENT

At Haddonfield

Delran vs. Hightstown, 2

Newark Tech vs.Haddonfield, 3:30

J. MICHAEL TUCKER TOURNAMENT

At Bordentown

Mainland vs. Nottingham, 10 a.m.

Hamilton West vs. Bordentown, 2

PITMAN HOLIDAY CLASSIC

At Pitman

Consolation, 5

Championship, 7

SCORE AT THE SHORE

At Southern Regional

Southern Regional vs. Oakcrest, 11:45 a.m.

STUART COUNTRY DAY TOURNAMENT

Doane Academy at Stuart Country Day, 2:30

WARRIOR HOLIDAY CLASSIC

At New Egypt

Westampton Tech vs. Pinelands, 1

Lindenwold vs. New Egypt, 4

WEST DEPTFORD TOURNAMENT

At RiverWinds Community Center

Penns Grove vs. West Deptford, noon

St. Joseph vs. Woodstown, 4

Wrestling

NONLEAGUE

Trenton Central at Lindenwold

Willingboro at Lindenwold

Washington Township at Collingswood, 9 a.m. Gloucester at Collingswood, 9 a.m.

Camden at Lindenwold, 10 a.m.

Steinert at Camden Catholic, 3

Coming Holiday Tournaments

Boys

AUDUBON HOLIDAY TOURNAMENT

At Audubon

Dec. 29

Holy Cross vs. Moorestown Friends, 11 a.m.

Gloucester vs. Audubon, 2

Dec. 30

Consolation, 11

Championship, 2

BOARDWALK CLASSIC BRACKET

At Wildwoods Convention Center

Bernie McCracken Memorial Bracket

Dec. 28

Devon Prep vs. Wildwood, 11:30 a.m.

King's Christian vs. Ocean City, 1

Dec. 29

Consolation, 9:30 a.m.

Championship, 11 a.m.

John Carlson Memorial Bracket

Dec. 28

Schalick vs. Cherokee, 6:15

Mgsr. Farrell (N.Y.) vs. Central Bucks East, 7:45

Dec. 29

Consolation, 3:45

Championship, 5:30

Frank McAlarnen Memorial

Dec. 29

Conrad Sciences (Del.) vs. Wildwood Cath., 12:30

Lower Moreland vs. Glasgow (Del.), 2:15

Dec. 30

Consolation, 11:30 a.m.

Championship, 1

Bill Osborn Memorial

Dec. 29

Woodbury vs. Cedar Creek, 7:15

Penn Charter vs. Polytech (Del.), 8:45

Dec. 30

Consolation, 2:45

Championship, 4:15

BUENA HOLIDAY TOURNAMENT

At Buena

Dec. 29

Clayton vs. LEAP Academy, 2

Buena vs. Vineland Prep, 6

Dec. 30

Consolation, 2

Championship, 6

COLLINGSWOOD HOLIDAY TOURNAMENT

At Collingswood

Dec. 29

GCIT vs. Collingswood, 2

Salem vs. New Foundations, 4

Dec. 30

Consolation, 12

Championship, 4

GINNY WHITAKER HOLIDAY TOURNAMENT

At Cherry Hill East

Dec. 29

Woodrow Wilson vs. Highland, 12

Williamstown vs. Cherry Hill East, 1:30

Dec. 30

Williamstown vs. Woodrow Wilson, 12

Highland vs. Cherry Hill East, 1:30

PENNSVILLE HOLIDAY TOURNAMENT

At Pennsville

Dec. 29

Pennsville vs. Camden County Tech, 10:30

Gateway vs. Maple Shade, 1:30

Dec. 30

Consolation, 9

Championship, 12

PITMAN CLASSIC

At Pitman

Dec. 29

Shawnee vs. Glassboro, 5

Overbrook vs. Pitman, 7

Dec. 30

Consolation, 5

Championship, 7

WASHINGTON TOWNSHIP TOURNAMENT

At Washington Township

Dec. 29

Haddonfield vs. Moorestown, 2:30

Washington Township vs. Kingsway, 6

Dec. 30

Moorestown vs. Kingsway, 2:30

Washington Township vs. Haddonfield, 6

WOODSTOWN CHRISTMAS TOURNAMENT

At Woodstown

Dec. 29

Haddon Twp. vs. Camden Acad. Charter, 10 a.m.

Woodstown vs. Triton, 12

Dec. 30

Consolation, 10 a.m.

Championship, noon

Girls

AUDUBON HOLIDAY TOURNAMENT

At Audubon

Dec. 29

Holy Cross vs. Cinnaminson, 12:30

Gloucester vs. Auduon, 3:30

Dec. 30

Consolation, 12:30

Championship, 3:30

BOARDWALK CLASSIC

At Wildwoods Convention Center

Kaitlin Anzelone Memorial

Dec. 29

Upper Merion vs. Wildwood, 11 a.m.

Jay Craven Memorial Bracket

Dec. 26

Egg Harbor Township vs. Cape May Tech, 2

Nazareth Academy vs. Winslow Twp., 3:30

Dec. 27

Consolation, 2:45

Championship 4:15

Ray Martin Memorial Bracket

Dec. 28

Middle Township vs. Brandywine (Del.), 7:15

Neshaminy vs. Great Valley, 8:45

Dec. 29

Consolation, 3:45

Championship, 5:30