At Shippensburg University.

Class AAA

BOYS' EVENTS

Team scoring: Hempfield 28, Strath Haven 27, Cardinal O'Hara 21, Penn Wood 20, Wissahickon 18, Cheltenham 18, Owen J. Roberts 17, North Penn 16, Wilson Area 16, Central Bucks West 16, Abington 16, Upper Perkiomen 16, Hershey 15, North Hills 15, Norristown 15, Seneca Valley 14, Wilson 13, Conestoga Valley 13, Unionville 12, Glen Mills 12, Altoona 11, La Salle 11.

100 meters: 1, Tyler Smith, Norristown, 10.87. 2, Brandon Mercer, North Penn, 10.95. 3, Ronnie Gillespie, Upper Perkiomen, 11.05. 4, Paulus Gipla, Truman, 11.10. 5, Gavin Colley, Tunkhannock, 11.11. 6, Alex Yoder, Greencastle-Antrim, 11.19.

200: 1, Ronnie Gillespie, Upper Perkiomen, 22.09. 2, Matt Gilmore, Cheltenham, 22.31. 3, Alex Yoder, Greencastle-Antrim, 22.49. 4, Trey Washington, Central Dauphin East, 22.60. 5, Ricky Bruno, Exeter, 22.63. 6, Josh Mindlin, Council Rock North, 22.79.

400: 1, Matt Gilmore, Cheltenham, 47.81. 2, Tyler Gallen, Cardinal O'Hara, 48.03. 3, Colin Dempster, Hatboro-Horsham, 48.06. 4, Terrance Taylor, Conestoga Valley, 48.54. 5, Lionel Wilson, Honesdale, 48.77. 6, Brian Hamilton, Cardinal O'Hara, 49.15.

800: 1, Hong Cho, Wissahickon, 1:52.49. 2, Andy Flynn, Cumberlnd Valley, 1:53.36. 3, Wade Endress, Altoona, 1:53.76. 4, Mato Bekelja, Hershey, 1:54.35. 5, Brandon Krszal, West Allegheny, 1:54.36. 6, Luke Lefebure, W.C. Henderson, 1:54.38.

1,600: 1, Drew Magaha, Upper Moreland, 4:07.32 (meet record, betters 4:09.33 by Craig Miller, Manheim Twp., 2004). 2, Nate Mcclafferty, Conrad Weiser, 4:11.37. 3, Ned Willig, Great Valley, 4:11.99. 4, Wade Endress, Altoona, 4:13.77. 5, Alex Moran, Mt. Lebanon, 4:15.46. 6, Ed Schrom, Central Dauphin, 4:16.63.

3,200: 1, Glen Burkhardt, Unionville, 9:07.53. 2, Zach Hebda, North Hills, 9:07.93. 3, Jacob Kildoo, Grove City, 9:11.53. 4, Tom Trainer, La Salle, 9:18.67. 5, Joe Kush, North Hills, 9:20.03. 6, Juris Silenieks, North Hills, 9:21.49.

110 hurdles: 1, Chris Williams, Strath Haven, 14.18. 2, Kowan Scott, Wilson, 14.29. 3, Kevin Day, Glen Mills, 14.41. 4, Christian Lupica, Holy Ghost Prep, 14.50. 5, Khalid Guiden, Exeter, 14.58. 6, Aaron Willett, Coatesville, 14.71.

300 hurdles: 1, Eric Futch, Penn Wood, 36.43 (meet record, betters 36.94 by Jason Kremus, Northampton, 1989). 2, Kowan Scott, Wilson, 37.68. 3, Byrum Louco, North Allegheny, 38.65. 4, Maxmilian Hairston, Wissahickon, 38.76. 5, Sheldon Hannibal-Nixon, Wilson, 38.76. 6, Jeff Elam, Greater Latrobe, 39.05.

High jump: 1, Ryan Brumfield, Owen J. Roberts, 6-10. 2, Robert Cardina, Conestoga Valley, 6-6. 3, Clarence Ball, Glen Mills, 6-6. 4, Jay Jabat, Pennsbury, 6-6. 5, Derek Hart, Manheim Central, 6-5. 6, Misohn Coppock, Pottstown, 6-5.

Long jump: 1, Matt Green, Belle Vernon, 23-61/4. 2, Austin Rizzo, Williamsport, 22-0. 3, Joe Oduho, Cathdral Prep, 22-41/2. 4, Ryan Brumfield, Owen J. Roberts, 22-3. 5, Richard Rouse, Penn Hills, 22-11/2. 6, Jean-Luc Twyman, Coatesville, 22-1.

Shot put: 1, Kyle Long, Hempfield, 58-33/4. 2, Darrell Hill, Penn Wood, 56-53/4. 3, Luke Monta, Greensburg Salem, 55-63/4. 4, Brendan Lamy, Wilson, 54-61/2. 5, Tyler Kerstetter, Selinsgrove, 54-4. 6, David Reinhardt, Bradford, 53-1.

Javelin: 1, Tom Lang, Pope John Paul II, 211-4. 2, Billy Stanley, South Park, 205-10. 3, Stephen Feister, Hempfield, 196-11. 4, Jamie Colon, Donegal, 186-8. 5, Bobby Smutsky, Northern York, 186-1. 6, Jon Strauss, Lehighton, 186-1.

Pole vault: 1, Eric Hunter, Northampton, 15-0. 2, Chris Williams, Strath Haven, 15-0. 3, Dylan Bilka, Dylan Seneca Valley, 14-6. 4, Shawn Mayer, Palmyra, 14-6. 5, Brandon Teribery, Bradford, 14-6. 6, (tie) Sean Burns, Delaware Valley; Jared Allison, Dallastown; Troy Makous, Radnor, Jacob Hensh, Laurel Highlands, 14-0.

4x100 relay: 1, Susquehanna Twp., 41.74. 2, Strath Haven, 41.81. 3, Central Bucks West, 41.97. 4, Norristown, 42.09. 5, Council Rock North, 42.16. 6, Wilson, 42.37.

4x400 relay: 1, Cardinal O'Hara, 3:17.61. 2, Abington, 3:17.96. 3, Seneca Valley, 3:18.36. 4, North Penn, 3:19.29. 5, Cedar Crest, 3:19.70. 6, Wissahickon, 3:19.71.

4x800 relay: 1, Central Bucks West, 7:41.51. 2, Abington, 7:41.57. 3, La Salle, 7:47.93. 4, Hershey, 7:49.60. 5, Easton, 7:51.84. 6, Central Bucks South, 7:52.02.

GIRLS' EVENTS

Team scoring: State College 37, Abington 36, Hempfield 28.3, Coughlin 26, Penn Hills 25, Quakertown 23, Pennridge 20, Central Dauphin East 20, North Hills 18, Gwynedd-Mercy 16, Unionville 16, Radnor 16, Strath Haven 16, North Penn 16, Chambersburg 15, Central Bucks West 14, West Perry 13, Upper Darby 13, Coatesville 12, Council Rock South 12, Williamsport 12, Downingtown East 11.

100 meters: 1, Iman Wilkerson, Penn Hills, 12.04. 2, Lydia Ali, Radnor, 12.18. 3, Jody Evans, Quakertown, 12.29. 4, Jessica Whitmore, Chambersburg, 12.35. 5, Deme'shia Davis, Central Dauphin East, 12.45. 6, Danielle Smith, Whitehall, 12.59.

200: 1, Iman Wilkerson, Penn Hills, 24.76. 2, Lydia Ali, Radnor, 24.98. 3, Deme'shia Davis, Central Dauphin East, 25.29. 4, Alicia Evans, Quakertown, 25.55. 5, Alicia Minella, Unionville, 25.57. 6, Nicole Grasty, Abington, 25.63.

400: 1, Alicia Evans, Quakertown, 55.02. 2, Kenya Woodall, Coatesville, 55.35. 3, Abby O'Connell, North Hills, 55.88. 4, Jordan Matthews, Abington, 56.05. 5, Ce'aira Brown, Overbrook, 56.91. 6, Megan Lundy, Central York, 56.98.

800: 1, Emma Keenan, Gwynedd-Mercy, 2:13.06. 2, Chloe Schmidt, State College, 2:14.41. 3, Morgan Sheaffer, West Perry, 2:14.66. 4, Taylor Carcella, Downingtown East, 2:15.22. 5, Marissa Long, Indian Valley, 2:15.38. 6, Heather Selheimer, North Penn, 2:16.09.

1,600: 1, Margo Malone, North Hills, 4:55.72. 2, Chloe Schmidt, State College, 4:59.87. 3, Sarah Holl, Upper Dublin, 5:03.47. 4, Hannah Grossman, Strath Haven, 5:04.07. 5, Angelica Peck, Blackhawk, 5:04.47. 6, Summer Hill, Honesdale, 5:05.05.

3,200: 1, Tori Gerlach, Pennridge, 10:36.00. 2, Sara Sargent, Pennsbury, 10:36.72. 3, Meghan McGovern, North Penn, 10:41.37. 4, Amy Darlington, Liberty, 10:47.61. 5, Lauren Mills, Unionville, 10:53.27. 6, Regan Rome, Dallas, 10:53.31.

100 hurdles: 1, Shelley Black, Coughlin, 13.83. 2, Emerald Walden, Plymouth-Whitemrsh, 14.50. 3, Eliana Yankelev, Lower Merion, 14.84. 4, Alicia Minella, Unionville, 15.00. 5, Georgia Mason, Upper Darby, 15.07. 6, Kayla Charles, North Penn, 15.14.

300 hurdles: 1, Leah Nugent, Abington, 41.10 (meet record, betters 41.46 by Ryann Krais, Methacton, 2006 and Nugent, 2009). 2, Shelley Black, Coughlin, 42.51. 3, Paige McDowell, Council Rock South, 44.60. 4, Emily Cable, Villa Maria, 44.83. 5, Anna Simone, Mt. Lebanon, 44.98. 6, Dannah Hayward, Coughlin, 45.04.

Triple jump: 1, Jasmine Hays, West Mifflin, 39-23/4. 2, Ada Maduka, Central Dauphin, 37-51/4. 3, Janilla Janneh, New Oxford, 36-113/4. 4, Shannon Daniels, State College, 36-8. 5, Ramonia Benitez, Pocono Mt. West, 36-73/4. 6, Sydnee Jacques, North Penn, 36-6.

Discus: 1, Rachel Serafin, Hempfield, 134-0. 2, Mercedes Vaughn, Academy Park, 130-10. 3, Rachel Fatherly, Williamsport, 126-10. 4, Sarah Fairbanks, Elizabethtown, 125-10. 5, Jenn Slagus, North Pocono, 122-1. 6, Anna McCloskey, Cardinal O'Hara, 121-2.

Pole vault: 1, Kasey Kemp, Norwin, 12-0. 2, (tie) Olivia Loy, Cedar Cliff; Kathleen McPhillips, Carlisle; Larissa Debich, Hempfield, 11-6. 5, Lexi Masterson, Hempfield, 11-6. 6, Amanda Benninghoff, Council Rock South, 11-6.

4x100 relay: 1, Norristown, 47.13. 2, Central Dauphin East, 47.61. 3, Gwynedd-Mercy, 48.60. 4, Milton Hershey, 48.61. 5, State College, 48.88. 6, Octorara, 48.95.

4x400 relay: 1, Abington, 3:46.20 (meet record, betters 3:46.31 by Penn Hills, 2010). 2, Central Bucks West, 3:50.83. 3, Upper Darby, 3:53.99. 4, Penn Hills, 3:55.22. 5, Coatesville, 3:57.30. 6, Unionville, 3:58.62.

4x800 relay: 1, W.C. Henderson, 8:55.43 (meet record, betters 8:58.43 by Upper Dublin, 1982). 2, Strath Haven, 9:02.36. 3, Central Bucks West, 9:06.25. 4, Downingtown East, 9:06.83. 5, North Allegheny, 9:09.99. 6, Cardinal O'Hara, 9:15.57.

Class AA

BOYS' EVENTS

Team scoring: Trinity 42, Clairton 25, Athens 24, Hickory 24, Bloomsburg 23, Quaker Valley 22, Lewisburg 22, West Catholic 21, New Media Tech 16, Northeast Bradford 15, West Middlesex 15, Springfield (M), 15.

100 meters: 1, Trenton Coles, Clairton, 11.15. 2, Kalil Slaughter, Sheffield, 11.19. 3, Christian Jackson, Hickory, 4, Joe Sobucki, Girard, 11.29. 5, Jarred Gambrell, Athens, 11.30. 6, Clay Allen, West Middlesex, 11.32.

200: 1, Ternton Coles, Clairton, 22.33. 2, Nicholas Patton, Tyrone, 22.38. 3, Chidi Okezie, New Media Tech, 22.40. 4, Clay Allen, West Middlesex, 22.44. 5, Joe Sobucki, Girard, 22.83. 6, Christian Beard, Del-Val Charter, 23.75.

400: 1, Chidi Okezie, New Media Tech, 48.12. 2, Bryce Straffin, Clarion, 48.82. 3, Troy Sczwaczkowski, Deer Lakes, 49.31. 4, Alex Foulke, Salisbury Twp., 49.62. 5, Kyle Shinn, Gen. McLane, 50.08. 6, Mike Wright, Danville, 50.11.

800: 1, L.J. Westwood, Quaker Valley, 1:55.55. 2, Scott Whitaker, Trinity Christian, 1:56.14. 3, Harold Lamour, Eng. & Science, 1:56.33. 4, Derek Pawlush, Trinity, 1:56.61. 5, Matt Oldroyd, Troy, 1:57.01. 6, Morgan Huegel, Cranberry, 1:57.26.

1,600: 1, Tom Gruschow, Trinity, 4:17.90. 2, Ryan Smathers, North East, 4:18.48. 3, Jordan Jackson, Wellsboro, 4:23.61. 4, John Trueman, Springfield (M), 4:26.25. 5, Andrew Hess, Central Columbia, 4:26.56. 6, Andrew Morgan, Northern Potter, 4:27.00.

3,200: 1, John Trueman, Springfield (M), 9:31.66. 2, Brendan Shearn, No. Schuylkill, 9:32.43. 3, Barrett Kemp, Oswayo Valley, 9:33.78. 4, Sam Williams, NE Bradford, 9:34.56. 5, A.J. Limongelli, Holy Redeemer, 9:35.44. 6, Joel Christian, Towanda, 9:36.84.

110 hurdles: 1, Cyniel Hinton, Summit Academy, 14.99. 2, Josh Nesmith, Bible Baptist, 15.00. 3, Todd Townsend, West Catholic, 15.18. 4, Dan Hoover, Central, 15.27. 5, Zane Zeigler, Freedom, 15.28. 6, Tyler Horton, Bethlehem Cath., 15.40.

300 hurdles: 1, Todd Townsend, West Catholic, 39.15. 2, Matt Moore, Southern Columbia, 39.49. 3, Jordan Jones, Annville Cleona, 39.74. 4, Kyle Fronk, Greenwood, 39.96. 5, Matt Dull, Chestnut Ridge, 39.99. 6, Austin Schied, North East, 40.36.

High jump: 1, Luke Gallaher, Forest Hills, 6-7. 2, Jaisen Irwin, Monessen, 6-6. 3, Jeremy Posey, Huntingdon, 6-6. 4, Josh Beach, Williamson, 6-5. 5, Zach Pressel, Northern Bedford, 6-5. 6, Josh Wise, Washington, 6-4.

Long jump: 1, Derek Gaul, Schuylkill Valley, 23-11/4. 2, Jarred Gambrell, Athens, 23-0. 3, Trey Blanding, Annville Cleona, 22-21/2. 4, Josh Page, Clairton, 22-3/4. 5, Luke Gallaher, Forest Hills, 21-9. 6, Carrington Motley, Sewickley, 21-8.

Discus: 1, De'mond Davis-White, Sharon, 172-2. 2, Mike Recla, Bloomsburg, 168-7. 3, Lucas Banks, McConnellsburg, 160-4. 4, John Yohman, Wilmington, 160-0. 5, Trevor Stutzman, Kutztown, 159-0. 6, Brice Beals, Bald Eagle, 157-2.

4x100 relay: 1, Hickory, 42.45. 2, Trinity, 42.70. 3, Aliquippa, 42.87. 4, Holy Redeemer, 43.28. 5, West Middlesex, 43.35. 6, Tyrone, 43.40.

4x400 relay: 1, Trinity, 3:24.90. 2, Lewisburg, 3:25.26. 3, Bishop McDevitt, 3:25.29. 4, West Catholic, 3:25.41. 5, Washington, 3:26.12. 6, Youngsville, 3:26.38.

4x800 relay: 1, Lewisburg, 7:50.66. 2, Trinity, 3, Quaker Valley, 7:54.15. 4, Elk Lake, 7:57.99. 5, Lower Moreland, 8:00.28. 6, Trinity Christian, 8:01.57.

GIRLS' EVENTS

Team scoring: West Catholic 59, Hickory 41, Elk County Catholic 36, Brookville 31, Engineering & Science 30, Lewisburg 27, Bloomsburg 27, Paul Robeson 21, Tamaqua 20, St. Basil 19, Swenson 17, Villa Joseph Marie 17, Middletown 16, Rochester 16, Christopher Dock 16.

100 meters: 1, Cierra White, Eng. & Science, 12.05. 2, Jada Steward, West Catholic, 12.44. 3, Erikka Williams, Rochester, 12.66. 4, Lanae Newsome, Brookville, 12.70. 5, Lauren Ellsworth, Lackawanna Trail, 12.74. 6, Jeanette Youngblood, East Allegheny, 12.83.

200: 1, Cierra White, Eng. & Science, 24.92. 2, Michelle Davis, West Catholic, 25.39. 3, Jada Steward, West Catholic, 25.53. 4, Imani Harris-Quillen, Swenson, 26.00. 5, Lanae Newsome, Brookville, 26.00. 6, Yaneshia Gaston, Bishop McDevitt, 26.03.

400: 1, Michelle Davis, West Catholic, 55.26. 2, Lauren Ellsworth, Lackawanna Trail, 56.16. 3, Imani Harris-Quillen, Swenson, 56.78. 4, Caela Williams, West Catholic, 57.09. 5, Kim Watterson, Springdale, 57.62. 6, Cassie Vanetten, Elk Lake, 58.22.

800: 1, Lille Brown, Boiling Springs, 2:13.78. 2, Kennedy Weisner, Elk County Cath., 2:14.95. 3, Janine Powis, Christopher Dock, 2:16.54. 4, Allison Hall, Blue Ridge, 2:16.56. 5, Peyton Hampson, Waynesburg Central, 2:17.84. 6, McKenna Spence, Cranberry, 2:18.18.

1,600: 1, Angel Piccirillo, Homer Center, 4:53.42. 2, Kennedy Weisner, Elk County Cath., 4:59.29. 3, Caitlin Bungo, Sewickley, 5:02.94. 4, Rachel Hilliard, South Side, 5:04.97. 5, Morgan Richards, Hickory, 5:07.33. 6, Shannon Wright, Lewisburg, 5:10.30.

3,200: 1, Nicole Hilton, South Fayette, 10:55.43. 2, Maria Snyder, Northern Bedford, 10:56.86. 3, Morgan Richards, Hickory, 11:04.81. 4, Elizabeth McDonald, Sacred Heart, 11:07.45. 5, Megan McGarrity, St. Basil, 11:08.06. 6, Adair Gennocro, St. Marys, 11:12.08.

100 hurdles: 1, Torrey Hollis, Hughesville, 15.10. 2, Quieterra Gross, GAR Memorial, 15.43. 3, Emily Lelis, Springdale, 15.45. 4, Shalaya Sidney, Paul Robeson, 15.55. 5, Amy Hicks, Swenson, 15.64. 6, Paige Lumley, Richland, 15.98.

300 hurdles: 1, Brodie Ercole, Lewisburg, 44.17. 2, Aisha Newsome, Brookville, 44.22. 3, Christina Gulliver, Bloomsburg, 45.08. 4, Shali Muhammad, Paul Robeson, 45.61. 5, Emily Lelis, Springdale, 46.13. 6, Amy Kester, Notre Dame-Green Pond, 46.76.

Triple jump: 1, Lanae Newsome, Brookville, 38-31/2. 2, Paige Lumley, Richland, 37-4. 3, Lauren Ball, Bloomsburg, 37-0. 4, Mariah Burns, Wilmington, 36-9. 5, Britni Phillips, Bloomsburg, 36-11/2. 6, Olivia Jendrezjewski, Hanover, 35-10.

Shot put: 1, Megan Dornish, Elk County Cath., 44-8. 2, Aubree Ray, Middletown, 40-11/4. 3, Jennifer Neider, Hickory, 39-11. 4, Taylor Woods, Hickory, 38-21/2. 5, Mary Newell, Villa Joseph Marie, 37-10. 6, Kalene Anderson, Pine Grove, 37-31/2.

Javelin: 1, Christine Streisel, Tamaqua, 143-11. 2, Jessie Merckle, Fort Cherry, 141-0. 3, Jessica Delic, Penn Cambria, 138-3. 4, Emily Hughes, Holy Cross, 135-0. 5, Kelsey Hay, Palmerton, 129-10. 6, Kiesha Dornish, Johnsonburg, 129-7.

4x100 relay: 1, West Catholic, 48.08. 2, Eng. & Science, 48.37. 3, Lewisburg, 48.66. 4, Bloomsburg, 49.11. 5, Brookville, 49.17. 6, St. Basil, 49.23.

4x400 relay: 1, West Catholic, 3:54.03. 2, Lewisburg, 4:00.03. 3, St. Basil, 4:00.06. 4, Paul Robeson, 4:01.50. 5, Wellsboro, 4:03.05. 6, Villa Joseph Marie, 4:03.67.

4x800 relay: 1, Montoursville, 9:25.50. 2, Christopher Dock, 9:32.37. 3, St. Basil, 9:32.41. 4, Villa Joseph Marie, 9:38.47. 5, Boiling Springs, 9:40.62. 6, St. Marys, 9:45.51.