Niager Mathis and Amy Hicks each took three individual gold medals, and the pair guided Swenson to a sweep of the boys' and girls' team titles at the two-day Public League track championships which concluded Thursday at Northeast.

The Lions piled up 91 points to beat Northeast by eight points in the boys' competition, and Swenson nearly doubled runner-up Paul Robeson's total (84) in the girls' meet with 167 points. The field events had been held Wednesday at Germantown.

Mathis dominated the sprints, winning the 100 meters in 10.76 seconds, the 200 in 21.99, and the 400 in 50.37. Teammates Haneef Hardy won the 800 in 1:57.57, and Tyrief Melfah took the 110 hurdles in 15.91, edging Simon Gratz's Fulani Freeman by 7 hundredths of a second.

The girls' meet featured Hicks' wins in the 100 (11.96), 100 hurdles (14.63), and 300 hurdles (44.13), and Swenson enjoyed a 1-2-3 finish in the 200 with Imani Harris-Quillen (25.02), Tichina Rhodes (25.26) and Amani Nesmith (25.56).

Central's Lucy Van Kleunen won the 1,600 (5:17.69) and 3,200 (11:47.05), and Overbrook's Ceaira Brown won the 400 (55.59) and 800 (2:15.24) and led off the winning 4x400 relay.

The results

BOYS' EVENTS

Team scoring: Swenson 91, Northeast 83, Central 75, Franklin Towne Charter 50, Eng. & Science 35, Masterman 34, Imhotep Charter 32, Frankford 32, Simon Gratz 30, Martin Luther King 27, Paul Robeson 27, Germantown 22, Lincoln 18, Overbrook 15, Bok 13, Fels 12, Roxborough 9, Dobbins 8, Bartram 7, Ben Franklin 7, Mastery Charter 7.

100 meters: 1, Niager Mathis, Swen, 10.76. 2, Shakur Nesmith, IC, 10.96. 3, Kristofer Robbins, Bok, 11.09.

200: 1, Niager Mathis, Swen, 21.99. 2, Dominick Jones, SG, 22.53. 3, Quran Cason, E&S, 22.60.

400: 1, Niager Mathis, Swen, 50.37. 2, Jay Hardy, Swen, 50.97. 3, Marquis Howard, PR, 51.40.

800: 1, Haneef Hardy, Swen, 1:57.57. 2, Tyler Castelli, Cent, 2:01.01. 3, Sam Guilloux, Over, 2:02.45.

1,600: 1, Keaton Naff, Masterman, 4:29.09. 2, Shawn Eapen, Masterman, 4:45.12. 3, Robert Downes, Mastery, 4:46.68.

3,200: 1, Raheem Henry, Germ, 10:08.79. 2, Felix Simonds, FTC, 10:09.11. 3, Shawn Eapen, Masterman, 10:21.87.

110 hurdles: 1, Tyrief Melfah, Swen, 15.91. 2, Fulani Freeman, SG, 15.98. 3, Steven Smith, FTC, 16.67.

300 hurdles: 1, Donaldo Benjamin, IC, 40.76. 2, Haneef Hardy, Swen, 41.70. 3, Tyrief Melfah, Swen, 42.24.

4x100 relay: 1, Imhotep (Justin Harris, James Keith, Shakur Nesmith, Robert Allen), 43.61. 2, Gratz, 43.63. 3, Lincoln, 43.76.

4x400 relay: 1, Swenson, 3:23.03. 2, Frankford, 3:24.69. 3, Central, 3:27.96.

4x800 relay: 1, Frankford (Mark Haire, Laquan Urquhart, Phillip Chase, William Chase), 8:15.09. 2, Martin Luther King, 8:27.07. 3, Swenson, 8:29.48.

GIRLS' EVENTS

Team scoring: Swenson 167, Paul Robeson 84, Girls High 74.5, Eng. & Science 57, Overbrook 49, Central 47, Northeast 44, H.S. of Future 20, Southern 18, New Media Tech 14, Masterman 11, Dobbins 11, Imhotep Charter 8, Lincoln 8, Mastery Charter 7, Frankford 6, Science Leadership 6, Franklin Towne Charter 6.

100 meters: 1, Amy Hicks, Swen, 11.96. 2, Amani Nesmith, Swen, 12.05. 3, Courtney Washington, Southern, 12.44.

200: 1, Imani Harris-Quillen, Swen, 25.02. 2, Tichina Rhodes, Swen, 25.26. 3, Amani Nesmith, Swen, 25.56.

400: 1, Ceaira Brown, Over, 55.59. 2, Imani Harris-Quillen, Swen, 56.65. 3, Tichina Rhodes, Swen, 57.11.

800: 1, Ceaira Brown, Over, 2:15.24. 2, Aleah Mason, Over, 2:21.83. 3, Shante Dorin, Cent, 2:28.33.

1,600: 1, Lucy VanKleunen, Cent, 5:17.69. 2, Danae Colston, E&S, 5:39.96. 3, Kevia Delorme, PR, 5:46.75.

3,200: 1, Lucy VanKleunen, Cent, 11:47.05. 2, Kevia Delorme, PR, 13:06.54. 3, Elizabeth Bixler, Cent, 13:16.61.

100 hurdles: 1, Amy Hicks, Swen, 14.63. 2, Diamond Hodge, GH, 15.33. 3, Markeeta Thomas, Swen, 16.26.

300 hurdles: 1, Amy Hicks, Swen, 44.13. 2, Tichina Rhodes, Swen, 44.79. 3, Diamond Hodge, GH, 45.64.

4x100 relay: 1, Robeson, 51.14. 2, Imhotep, 51.21. 3, Eng. & Science, 51.39.

4x400 relay: 1, Overbrook (Ceaira Brown, Imani Chaney, Aleah Mason, Diedre Smith), 4:08.27. 2, Robeson, 4:12.35. 3, Eng. & Science, 4:19.84.

4x800 relay: 1, Robeson, 10:37.22. 2, Swenson, 11:22.64. 3, Central, 11:28.71.