Friday's Results

Boys' Basketball

ABINGTON TIP-OFF TOURNAMENT

Wissahickon 49, Father Judge 37

Abington 64, W.C. Henderson 48

BRISTOL TOURNAMENT

Boys' Latin 77, Mastery Charter North 37

CARLISLE TOURNAMENT

Mechanicsburg 63, Hatboro-Horsham 42

CHELTENHAM TIP-OFF TOURNAMENT

Penn Wood 61, Frankford 53

CHURCH FARM TOURNAMENT

Church Farm 64, Pottsgrove 53

DELCO CHRISTIAN TOURNAMENT

Phoenixville 64, Sun Valley 59

Delco Christian 59, Girard College 45

DOWNINGTOWN WEST TOURNAMENT Downingtown West 52, Collegium Charter 31

EDISON TIP-OFF CLASSIC

Esperanza 50, Edison 37

FRIENDS SELECT TOURNAMENT

Friends Select 49, MaST Charter 38

GERMANTOWN FRIENDS TOURN.

Cardinal O'Hara 36, Germantown Friends 35

Indian Creek (Md.) 87, Bodine 50

GREAT VALLEY TOURNAMENT

Perkiomen Valley 48, Bishop Shanahan 41

HAMBURG TOURNAMENT

Octorara 64, Manheim Central 57

MEDIA SHOOTOUT

Penncrest 70, Chichester 38

Academy Park 62, Strath Haven 51

ORELAND LIONS TOURNAMENT

Phil-Mont Christian 67, Bishop McDevitt 62

Springfield (M) 54, New Foundation Charter 44

OXFORD TOURNAMENT

Lampeter-Strasburg 38, Avon Grove 34

Oxford 73, Solanco 55

PAC10-SUBURBAN ONE CHALLENGE

Central Bucks South 64, Pottstown 51

Spring-Ford 69, Central Bucks West 54

PENNRIDGE TIPOFF TOURNAMENT

Pennridge 65, Saucon Valley 51

RADNOR TOURNAMENT

Episcopal Academy 37, Devon Prep 26

Radnor 67, Roxborough 48

SCHOLASTIC PLAY-BY-PLAY TIP-OFF

Life Center 59, Academy of New Church 47

Coatesville 72, Bartram 40

SKIP COLEMAN TIP-OFF

North Allegheny 85, LaSalle 64

SOLEBURY SCHOOL TOURNAMENT

Solebury School 54, City Center 36

Valley Forge 57, King's Christian 48

SOUTHERN LEHIGH TOURNAMENT

Harriton 75, Quakertown 59

STATE COLLEGE TOURNAMENT

Norristown 47, State College 38

TRUMAN TOURNAMENT

Glen Mills 67, Holy Ghost Prep 60

Truman 79, Palmer 63

TWIN VALLEY TOURNAMENT

Owen J. Roberts 71, Brandywine Heights 51

UNIONVILLE TOURNAMENT

Garnet Valley 54, Kennett 47

Unionville 50, Christian Academy 24

UPPER DUBLIN INVITATIONAL

Conestoga 53, Germantown Academy 44 (OT)

Upper Dublin 59, North Penn 39

WEST CHESTER EAST TOURNAMENT

Marple Newtown 64, Moyer Academy (Del.) 47

YORK BEARCAT TOURNAMENT

William Penn 67, Southern 46

NONLEAGUE

Northeast 53, Franklin Learning Center 52

Washington 62, Mariana Bracetti 37

High School of Future 65, Fels 41

Neumann-Goretti 85, Phila. Electrical 55

Plymouth Whitemarsh 71, Dobbins 49

Haverford High 66, Prep Charter 22

Engineering & Science 66, GAMP 29

St. Joseph's Prep 84, Palumbo 47

Springside C.H. 35, Wilmington Friends 30

Archbishop Ryan 58, Bensalem 38

New Hope-Solebury 48, Jenkintown 38

Upper Moreland 45, Lower Moreland 42 (OT)

Malvern Prep 69, Bonner-Prendergast 56

Calvary Christian 74, Gospel of Grace 54

Friends' Central 61, International Christian 30

Penn Charter 64, Audenried 48

Ridley 41, Central Bucks East 40

Pope John Paul II 59, Springfield (D) 40

Haverford School 66, Prep Charter 22

Girls' Basketball

ABINGTON GHOST TOURNAMENT

Bonner-Prendergast 69, Martin Luther King 22 CHICHESTER SHOWCASE

Strath Haven 33, Chichester 29

COACHES VERSUS CANCER

Gwynedd-Mercy 53, Perkiomen Valley 41

North Penn 52, Pennsbury 34

FRIENDS SELECT TOURNAMENT

Friends Select 33, MaST Charter 20

GABBY HARTNETT TIP-OFF TOURN.

Baldwin 58, Bartram 25

Interboro 53, Math, Civics & Sciences 24

GERMANTOWN COMMUNITY TOURN.

Penn Charter 65, Indian Creek 39

Bodine 41, Germantown Friends 33

GREAT VALLEY TIP-OFF TOURN.

Bishop Shanahan 57, Loyalsock 27

Great Valley 55, Chester 41

HILL SCHOOL TOURNAMENT

Abington Friends 56, Masters School 37

KSA BEACH BASH

Spring-Ford 72, Eden (N.Y.) 14

LADY COUGAR TIP-OFF TOURNAMENT

Central Bucks South 43, Notre Dame 30

Penn Wood 48, Springfield (D) 36

LADY WARRIOR CLASSIC

Mount St. Joseph 43, Souderton 32

Methacton 39, Council Rock South 30

MUHLENBERG TOURNAMENT

Boyertown 40, Lower Dauphin 27

ORELAND LIONS TOURNAMENT

Jenkintown 51, Bishop McDevitt 38

Phil-Mont Christian 48, Springfield (M) 32

OXFORD TOURNAMENT

Ridley 32, Downingtown East 28

Oxford 42, Wilmington Friends 33

RYAN TIP-OFF TOURNAMENT

Springside Chestnut Hill 44, New Foundations 9

Archbishop Ryan 46, Nazareth Academy 37

UPPER DARBY ROYAL CLASSIC

Upper Dublin 50, Downingtown West 29

UPPER MERION TOURNAMENT

Conestoga 55, Upper Perkiomen 26

Upper Merion 42, Marple Newtown 37

WILLIAM TENNENT INVITATIONAL

New Hope-Solebury 36, Pottstown 27

NONLEAGUE

Agnes Irwin 46, Sacred Heart (Pa.) 23

Academy of New Church 51, Del-Val Friends 14

Simon Gratz 41, Audenried 39

Mastery North 52, Bensalem 49

Little Flower 48, Palumbo 29

Mastbaum 35, Roxborough 33

FTC 27, New Media Charter 10

Hallahan 47, Phila. Electrical 20

St. Basil 63, Phila. Academy Charter 20

Friends' Central 61, AIM Academy 20

Germantown Academy 55, Hun School 48

Life Center 74, Calvary Christian 27

Coatesville 33, Unionville 25

Villa Joseph Marie 36, Sun Valley 29

Lower Moreland 60, Upper Moreland 36

Central Bucks West 71, West Chester Rustin 55

Lansdale Catholic 47, Hatboro-Horsham 34

Haverford High 48, Freire Charter 27

Wrestling

PUBLIC LEAGUE

Olney 30, Southern 28

Northeast 68, Martin Luther King 9

Boys' Swimming

NONLEAGUE

Episcopal Academy 95, Friends' Central 73

Pennington 114, George School 54

Girls' Swimming

Pennington 112, George School 56

Episcopal Academy 86, Friends' Central 44

Girls' Bowling

Little Flower 4, Hallahan 0

Boys' Basketball Boxes

Abington Tip-Off Tourn.

Wissahickon 11 12 11 15 - 49

Father Judge 11 9 4 13 - 37

W: Todd Bentley 21, Stephen Driscoll 1, Jared Reed 1, Chris Vila 15, Chase Wilson 11.

FJ: Will Brazukas 9, Jamir Coleman 7, Aaron Curry 3, Pat Mulville 3, Johnmike O'Connor 8, Quincy Reed 2, Mark Rodriguez 5.

Cheltenham Tip-Off Tournament

Penn Wood 22 16 10 13 - 61

Frankford 8 19 18 8 - 53

PW: Naeem East 5, Malik Jackson 31, Landen Jenkins 6, Amadou Kaba 7, Jeff Padliloni 4, Addison Scott 5, Antonio Ward 3.

F: Mussa Ba 8, Odanis Betances 2, Lowell Caple 6, Ladji Fofana 8, Bamba Jaye 2, Aaron McFarlan 8, Joe Ricketts 1, Rob Simmons 11, Quadire Truesdale 7.

Church Farm Tourn.

Pottsgrove 6 12 9 26 - 53

Church Farm 17 16 6 25 - 64

P: Barefield 8, Doctor 6, Fowler 13, Goldston 7, Kolpz 8, Rose 3, Wade 8.

CF: Emmit Jefferies 7, Mike Mohamed 10, Tyler Ofray 23, Joey Shelton 20, Joimori Zagau 4.

Delco Christian Tourn.

Phoenixville 10 21 17 16 - 64

Sun Valley 11 13 16 19 - 59

P: Mike Anthony 6, DeAndre Gavsden 15, James Jackson 4, Billy Kedra 4, Christian Kelly 11, Marquise McDuffee 5, Treshawn Rebalsky 5, Eric Wallace 14.

SV: Chandlar 15, Evens 18, Guilfoy 11, Weise 2, Wood 13.

Downingtown W. Tourn.

Collegium Charter 12 9 3 7 - 31

Downingtown West 15 7 13 17 - 52

CC: Marquise Jones 13, Ansu Sarnor 12, Soward Snoh 6.

DW: Ryan Bentley 19, Doug Conrod 2, Dom Guerrera 9, Dion Lattanzi 2, Sean Lorzel 8, Jeff Salle 4, Josh Warren 8.

Edison Tip-Off Classic

Esperanza 18 8 13 11 - 50

Edison 7 6 13 11 - 37

E: Briheim Anthony 8, Hyking Brisbon 6, Chris Diaz 2, Robert Edwards 14, Amir Hill 8, Jose Rodriguez 2, Mohamed Sherif 10.

Friends Select Tourn.

MaST Charter 9 11 11 7 - 38

Friends Select 10 8 16 15 - 49

MC: Carter 10, Dever 4, Holmes 15, B. Kaelin 4, Teleford 2, Wepryk 3.

FS: Andrew Chachoutte 16, Brendan Durst 11, Sam Feinberg 3, Kris Warren 19.

Germantown Friends Tournament

Cardinal O'Hara 5 5 18 8 - 36

Germantown Friends 5 8 11 11 - 35

GF: Andrew Aldridge 6, Michael Buckmire 2, Jamil Elliott 7, Austin Harriott 5, Ray Leon 12, Myles Wyche 3.

Hamburg Tournament

Manheim Central 12 10 18 17 - 57

Octorara 12 10 17 25 - 64

MC: Baker 2, Flanigan 9, Funk 7, Walsh 20, Wiezerrecht 9, Young 10.

O: Tarojae Brake 18, Corey Cooper 2, Andrew Forman 10, Jackson Ray 10, Nate Reynolds 6, Devante White 18.

Media Shootout

Chichester 7 12 8 11 - 38

Penncrest 15 11 23 21 - 70

C: Anmod 3, Balloco 4, Drulik 2, Lockett 3, Mills 4, Montanez 7, Welles 11, Womack 4.

P: Nolan Carroll 12, Rahjee Carroll 3, Ben Casanova 13, Mike Doyle 15, Hanna Drew 4, Rahmi Halady 18, Nick Macerto 1, John Nichols 2, AJ Taylor 2.

Strath Haven 21 6 13 11 - 51

Academy Park 16 19 13 14 - 62

SH: Chris Dienno 11, Nick Fender 9, Michael Fisher 11, Kyree Fuller 14, Denzil Lezenby 2, Jahmeir Springfield 4.

AP: Jawan Collins 19, Terran Hamm 6, Travis Smith 16, Cyrie Spencer 15, Kaleb Taliaferro 4.

Oreland Lions Tourn.

Bishop McDevitt 11 16 18 17 - 62

Phil-Mont Christian 9 19 18 21 - 67

BM: James Bogans 6, Qadir Burgess 2, Mike Falbo 2, Fateem Jackson 2, Tyrell Long 28, Gary Meakim 2, Amin Taylor 20.

PC: Seth Brandenburg 4, Joshua Byrd 4, Zach Dolton 28, Sean Griffin 17, Micah Valdez 9, Noah Valdez 5.

New Foundation Charter 9 20 2 13 - 44

Springfield (M) 12 7 21 14 - 54

NFC: Keith Blassingale 9, Ed Cahoe 3, Matt Campbell 10, Sean Ovack 1, Travon Williams 15, Nazir Wilson 6.

S(: Malik Ball 12, Larry Clark 17, Ryan Daley 4, Brendan Dugan 8, Justin Hill 6, Deandre Johnson 2, Sean Lawn 1, Christian Yoast 4.

Oxford Tournament

Lampeter-Strasburg 10 10 12 6 - 38

Avon Grove 9 6 9 10 - 34

AG: Andrew Colagreco 3, Mike Deitz 1, Eric Ligda 15, Quinn Parsons 15.

Solanco 18 11 16 10 - 55

Oxford 13 20 19 21 - 73

S: Shane Belcvyk 7, Joseph Fender 3, Damon Kreyder 16, Desmond Kreyder 11, Zachery Lenoard 10, Evan Mankin 3, Ethan Mccardell 5.

O: Miles Clarke 8, Dillion Dunn 13, Tylar Farr 9, Ryan Hubley 18, Jordan Logan 15, Musty Mahmud 3, Josh Mosley 5, Arron Sivels 2.

PAC10-Suburban One Challenge

Pottstown 16 10 20 5 - 51

Central Bucks South 6 15 20 23 - 64

P: Beasley 20, Brown 1, R.J. Duvivier 6, Edwards 9, Marleeke Lear 2, Bryant Quill 13.

CBS: Shane Begman 1, Josh Brodie 4, Bryce Dobisch 8, David Drea 8, Sean Gallagher 2, Mason Kummer 6, Matt Scamuffo 28, Paul Weeks 7.

Pennridge Memorial TipOff Tournament

Saucon Valley 10 13 17 11 - 51

Pennridge 17 14 15 19 - 65

P: Dan Long 8, Steve Lowry 2, Pat McClathcy 2, Joe Molettiere 16, Zach Muredda 21, Matt Pasquale 2, Mike Tararowicz 13, Joe Unangst 1.

Radnor Tournament

Devon Prep 7 1 14 4 - 26

Episcopal Academy 4 11 9 13 - 37

DP: C.J. Kohlbrenner 4, Mike McKenna 7, Matt McSurdy 13, Andrew Shannon 2.

EA: Mike Hinckley 4, Mike Jolaoso 21, Connor Martin 8, Chris McNeal 4.

Roxborough 14 14 10 10 - 48

Radnor 14 25 18 10 - 67

R: Brown 6, Hammond 7, Harris 10, Holland 13, Marshall 11, Parker 1.

R: Nelson Blickman 10, Nick Kelly 13, Andrew Lundstrom 10, Terrance Quinn 19, Rashawn Reed 13, Brice Sydnor 2.

Skip Coleman Tip-Off

North Allegheny 15 22 25 23 - 85

LaSalle 17 13 16 18 - 64

NA: Carter 11, Constantino 10, Fischer 1, Gwactney 5, Hans 22, Mancini 13, Sandherr 7, Zeise 16.

L: Chuck Champion 9, Dan Corr 10, Dominic Couci 5, Jared Dukes 2, Sean Greenberg 7, Jalen Herdsman 2, Dave Krompotich 3, Matt Paulus 3, Shane Stark 3, Najee Walls 8, Shawn Witherspoon 12.

Solebury School Tourn.

Valley Forge 20 12 9 16 - 57

King's Christian 3 12 18 15 - 48

VF: Mohammad Camara 4, Darius Daniels 10, Elijah Miner 11, Daymar Rosser 9, Aaron Still-Lock 23.

City Center 9 6 12 9 - 36

Solebury School 11 17 17 9 - 54

CC: Derek Bush 8, Jordan Freeland 5, John Meinel 7, Marshall Mitchell 11, Carl Watts 5.

SS: Malik Harvey 15, Darvin Johnson 17, Gabe Kass 4, Milo Luciano 5, Trevor McLaughlin 4, Macio Sexton 9.

Southern Lehigh Tourn.

Quakertown 13 14 9 23 - 59

Harriton 28 15 17 15 - 75

H: Ethan Anderson 2, Tas Dixon 11, Drake Friend 14, Jake Rosenberg 13, Austin Schwartz 3, Alex Shippen 18, Sam Shlicting 2, Patrick Stewart 4, Jordan Wright 8.

Carlisle Tournament

Mechanicsburg 15 14 18 16 - 63

Hatboro-Horsham 12 7 13 10 - 42

M: Alioth 10, Brosius 11, Brunner 13, Coke 6, Knepper 1, Lewis 4, Schankweiler 18.

H: Hobbs 4, Katz 2, Kimble 4, McEachern 4, Metzgar 8, Quattro 17, Wingen 3.

Truman Tournament

Glen Mills 7 14 19 27 - 67

Holy Ghost Prep 9 16 12 23 - 60

GM: Tyreek Brickus 8, Anthony Burgos 14, Dawine Harmon 13, Anthony Johnson 5, Solden Moreland 7, Shomir Rice 2, Nathaniel Searight 10, Stephen Welsh 8.

HGP: Joe Braun 6, Tim Brennan 2, William Brennan 7, Matt England 24, Mike Kirby 5, Connor Rankin 2, Zahar Watkins 12, Ryan Weaver 2.

Palmer 17 18 13 15 - 63

Truman 17 22 16 24 - 79

P: Deccles 4, Fell 10, Glover 18, McLaurin 16, Smith 2, White 13.

T: Tramere Adams 14, Zaire Brown 11, Zyese Hunt 4, Tyquan Law 37, Sachel Simpson 6, Maurice Towner 7.

Twin Valley Tournament

Brandywine Heights 12 4 15 20 - 51

Owen J. Roberts 21 23 17 10 - 71

BH: Jake DeLong 19, Bryce Gakzynski 6, Niko Jorge 10, Michael Unis 2, Sean Ziegler 14.

OJR: Morgan Bailey 10, Brad Beard 2, Ben Condello 2, Matt Crider 29, Ben Huzzard 7, Matt Lane 3, Sam Murphy 10, Chris Patrick 4, Cameron Reid 4.

Unionville Tournament

Kennett 13 15 6 13 - 47

Garnet Valley 13 10 16 15 - 54

K: Mike Bouldan 3, Jackson Hyland 15, Vaughn Jenkins 9, Jordan Jones 12, Yohsuke Kobayashi 8.

GV: Jack Diggory 13, Brandon Hitner 2, Austin Klenotiz 9, Steve Palis 6, Aaron Parente 11, Joey Sweeney 13.

Christian Academy 5 4 8 7 - 24

Unionville 15 14 10 11 - 50

CA: Durron 6, Haseltine 4, RJ Walker 4, Ben Walker 2, Waller 8.

U: Atma Bery 7, Ryan Engle 2, Steve Fatzinger 8, Matt Foster 1, Matt Godek 2, Tyler Hofmann-Reardon 2, Spencer Kramer 2, Dan McClaskey 5, Jimmy Nowosiat 2, Alex Pechin 2, Chad Rafetto 13, Henry Shafer 4.

West Chester East Tourn.

Moyer Academy (Del.) 7 16 12 12 - 47

Marple Newtown 16 18 15 15 - 64

MN: Bill Amnley 2, Matt Bailey 7, Nick Giordano 18, Tim MacNeal 9, Jake McGee 25, Colin Ruso 2, Mike Rutecki 1.

Bristol Tournament

Mastery Charter North 9 12 12 4 - 37

Boys' Latin 22 33 10 12 - 77

BL: Noah Abrams 2, Pasquale Brinasco 11, Jamar Brisbon 12, Leo Gardner 12, Jahmar Green 2, Siddiq Moyer 6, Emar Saaba 16, Gus Sephes 11, Terell Tucker 1, Naim Walton 4.

Nonleague

Mariana Bracetti 2 7 11 17 - 37

Washington 21 16 14 11 - 62

MB: Cintron 11, Graciani 11, Henriquez 1, Jones 11, Reyes 3.

W: Asante Ali 6, Rasheed Black 6, Jerome Blume 8, Charles Brown 11, James Cottrell 6, Darrin Jainlett 2, Jehron Johnson 7, Jaleel Moses 4, Harvey Mosley 4, Joseph Randle 8.

GAMP 10 4 8 7 - 29

Engineering & Science 21 16 19 10 - 66

G: David Ford 4, Dante Sanguilliano 14, Harniak Sembhi 4, Matt Ventus 2, William Whitely 2.

E&S: Abdul Ahad 4, Shaquan Frazier 8, Jon Hall 19, Anthony Hurd 3, Eric Lewis 16, Davod Owens 3, Keenan Oxner 2, Muhammad Shnawer 4, Taylor 3, Evan Williams 4.

Franklin Learning Center 14 7 15 16 - 52

Northeast 12 23 9 9 - 53

FLC: Dante Blocker 3, Chase Davis 3, Zach Livingston 2, Che Perry 10, Kron Snead 28, Damaty Thomas 6.

N: Jay Arnold 2, Darren Baggett 1, Desean Brown 21, Drew Heller 1, Dalvin Johnson 12, Will Okfora-Smart 4, Elmange Watson 14.

Palumbo 2 12 19 14 - 47

St. Joseph's Prep 22 24 18 20 - 84

P: Mike Chow 8, Samad Dawson 4, Anwar Epps 25, Rafik McCleary 2, Shafi Meachem 5, Laquan Preston 2.

SJP: Temi Aiyegbusi 6, Brendan Burns 3, Chris Clover 21, Tom Fox 9, Peter Gayhardt 4, Jon Luciano 5, Malik Macon 7, Chris Montie 2, Alex Stewart 1, Kyle Thompson 18, Ryan Wall 8.

Fels 7 13 13 8 - 41

High School of Future 15 13 17 20 - 65

F: Arrington 14, Bishop 3, Cambell 2, Grant 3, Miles 10, Phasavoth 6, Speight 1, Williams 2.

HSoF: Justin Garland 9, Nick Miles 14, Dominick Morales 22, Shawn Morrison 3, Idriys Muhammad 9, Keyohn Palmer 4, Chancy Scott 2, Ronald Thomas 2.

International Christian 7 9 8 6 - 30

Friends' Central 22 14 12 13 - 61

IC: P DeAmonte 10, Donald Elizer 4, J Harris 3, J Horn 5, C Lanhan 2, L Tilgman 6.

FC: Jerome Allen 2, Steven Folwell 8, Fryer 3, Tre Grier 9, Jonathan Lawton 22, Connor McVail 3, Antone Walker 8, Dan Yosipovitch 6.

Malvern Prep 7 13 16 33 - 69

Bonner-Prendergast 10 14 13 19 - 56

MP: Chris Anderson 9, Chance DiFebbo 3, Jack Doherty 11, Joey Fitzpatrick 23, Hayden Mahoney 2, Andy Pancoast 5, Will Powers 14, Nick Zarkoski 2.

B: Jack Carden 7, Dillon Haas 7, John Hargraves 2, Tyler Higgins 8, Danny Ings 22, Tim McCaffrey 6, Tom McLoone 4.

Wilmington Friends 2 0 14 14 - 30

Springside Chestnut Hill 10 11 7 7 - 35

WF: Carney 6, Davis 11, Kirkpatrick 6, Perkins 7.

SCH: Aska Cheung 4, Jack Grasso 2, Frank Jackson 2, Najere Johnson 13, Dylan Parsons 2, Jordan Watson 12.

Bensalem 5 10 11 12 - 38

Archbishop Ryan 18 12 15 13 - 58

B: Brody 2, Clemons 2, C Kilcoyne 12, B Kilcoyne 7, News 4, Nygkan 5, Patel 5, Winton 1.

AR: Austin Chabot 17, Matt Dever 3, Brendan Horan 14, Fred Killian 11, Chris Marshall 2, Kevin Nichols 3, Austin Slawter 6, Jacob Valencia 2.

Jenkintown 10 9 7 12 - 38

New Hope-Solebury 8 12 12 16 - 48

J: Ethan Goldman 7, Jamie Griffiin 2, Liam Mulvaney 2, Colin Mulvaney 10, JJ Nabron 9, Frank Sobolewski 2, Greg Wagner 6.

NH: Dan Doolan 13, Jack Dougherty 4, Dan Freeman 2, Andre Garabaldi 4, Spencer Tinkel 11, Anthony Valhovic 2, Max Wagner 12.

Phila. Electrical 15 15 5 20 - 55

Neumann-Goretti 16 20 19 30 - 85

PE: Barnes 3, Darby 2, Harris 6, Mashburn 5, Shakur 5, Suber 17, Thurman 2, Truman 15.

N: Rasheed Brown 5, Vaughan Covington 10, Jamal Custis 14, Quade Green 4, Troy Harper 6, Lamarr Kimble 17, Ja'Quan Newton 21, Tony Toplyn 8.

Gospel of Grace 4 10 17 23 - 54

Calvary Christian 15 17 19 23 - 74

GoG: Naeem Akano 1, Donnell Fife 13, Matt Kelley 3, Jalen Molletta 12, Jeremiah Washington 2, Eric Williams 11, Bamir Willis 12.

CC: Sam Bair 13, Jon Boback 18, Micah Doran 6, Peter George 4, Brett Kikendall 2, Robert Morales 13, Dylan Nickel 3, Joel Thibobeau 15.

Dobbins 11 14 15 9 - 49

Plymouth Whitemarsh 16 18 21 16 - 71

D: Cannedy 13, Faison 2, Laws 6, K. Parker 9, Parker 1, Pickney 4, Roberson 14.

PW: Manual Herezi 9, Cameron Johnson 2, Mike Lotito 2, TJ Minetola 8, Andre Mitchell 35, Jimmy Murray 6, Brett Paul 2, Alex Williams 7.

Pope John Paul II 10 9 15 25 - 59

Springfield (D) 3 9 14 14 - 40

PJPI: Belloro 8, Bleming 20, Cianciulli 15, Giampetro 2, Mesaros 4, Tadaros 8, Vasas 2.

S(: Brian Allen 4, Derrick Aungst 1, Jordan Collins 16, Brian McCloskey 2, Kevin McCormick 15, Chris Strawley 2.

Central Bucks East 14 9 7 10 - 40

Ridley 1 16 10 14 - 41

CBE: Matt Gentry 3, Ben Kardane 8, Brendan McLaughlin 8, Brendan O'Neil 6, Blake Peterson 4, Tommy Strasburger 5.

R: Justin Dawson 2, Brett Foster 11, Isaiah Lester 10, Andrew Murphy 2, Ameer Staggs 3, Malcolm Strand-Young 9, Julian Wing 4.

Prep Charter 3 9 8 2 - 22

Haverford High 25 19 16 6 - 66

PC: Digins 6, Fisher 4, Let 6, Molton 2, Washington 4.

HH: Logan Atkins 2, Shawn Austin 18, Jack Marshall 4, Hasan Morrison 2, Derek Mountain 12, Lukas Rosenbaum 11, Mieah Sims 3, Lamar Stevens 14.

Upper Moreland 13 14 5 10 3 - 45

Lower Moreland 13 14 11 4 0 - 42

UM: Chris Corr 9, Tim Grasty 5, James Martin 10, Kevin McFall 12, Xavier Mulligan 2, Tom Robinson 6, Raekwon Smith 1.

LM: Nick Cerruti 4, Danny Duffy 15, Phil Madden 6, Dillan Morganstein 11, Titus 3, Zoubroulis 3.

Penn Charter 14 10 22 18 - 64

Audenried 6 16 14 12 - 48

PC: Anthony Campanile 6, Malcolm Elashari-Rashed 4, Micah Holloway 6, Demetrius Isaac 13, Julian Johnson 6, Pat McCain 2, Sean O'Brien 15, Alex Schwarz 12.

A: Carr 5, Jacobs 16, McNeal-Wright 1, Moore 4, Scott 5, Smith 8, Thompson 7, White 2.

Girls' Basketball Boxes

Abington Ghost Tourn.

Martin Luther King 2 10 3 7 - 22

Bonner-Prendergast 24 28 9 8 - 69

MLK: Adams 5, Childs 5, Hunt 2, Jackson 4, Palmer 6.

B: Amber Ballinger 4, Princess Clemons 7, Shalina Miller 5, Sarah Monaghan 14, Alyssa Monaghan 12, Shannon Murphy 6, Keri Quinn 2, Anna Savage 8, Sierra Stretch 4, Molly Sullivan 3.

Chichester Showcase

Strath Haven 5 17 4 7 - 33

Chichester 12 10 2 5 - 29

SH: Katie Fisher 9, Claire Hollyer 2, Ami Iannello 2, Brandi Johnson 3, Bridget Scott 7, Rachel Vresilovac 10.

C: Tequila Donnelly 2, Logan Newman 6, Haley Sipple 10, Maddie Thornton 11.

Coaches versus Cancer

Pennsbury 11 10 7 6 - 34

North Penn 11 16 12 13 - 52

P: Alturuse 2, Bethea 11, Isreal 3, Kane 3, Kelly 10, McDonald 5.

NP: Sam Carangi 9, Bri Cullen 12, Mikaela Giulini 5, Erin Maher 2, Vicky Tumnasz 14, Irisa Ye 10.

Perkiomen Valley 11 11 12 7 - 41

Gwynedd-Mercy 7 15 8 23 - 53

PV: Katherine Armstrong 13, AnnaMarie Bruni 3, Caitlyn Byrne 11, Kelsey Grese 1, Julianna Hoifington 11, Kelly O'Brien 2.

G: Maggi Cameron 4, Jessica Campbell 8, Brigit Coleman 18, Erica DeCandido 14, Christa Giordano 5, Dia Veneziano 4.

Friends Select Tourn.

MaST Charter 1 3 3 13 - 20

Friends Select 5 8 11 9 - 33

MC: Bre Behr 3, Jess Behr 10, Brianna Murray 3, Jen Summers 4.

FS: Charlotte Ennis 1, Sydney Lessler 4, Emily Payne 11, Laura Seavles 4, Jada Smith 13.

Hartnett Tip-Off Tourn.

Math, Civics & Sciences 7 4 5 8 - 24

Interboro 11 15 18 9 - 53

MC&S: Bianca Dunn 11, Kyesha Fields 13.

I: Sami Barnett 11, Stacie Hallinan 20, Amy Huddell 2, Brandi James 4, Becca Reifer 14, Amanda Suydan 2.

Bartram 3 11 8 3 - 25

Baldwin 19 15 17 7 - 58

B: Sidney Barrow 11, Bryce Garrett 9, Micia Mcburnett 3, Kajuana Todlock 2.

B: Alex Brittingham 3, Imani Brown 6, Danielle Hammond 7, Kejohna Hammond 15, Claudia Hogg 2, Sophia Hogg 4, Jen Motter 4, Ally Thaler 8, Emily Urban 7, Kayla Watkins 2.

Germantown Comm. Tournament

Bodine 5 9 15 12 - 41

Germantown Friends 8 6 5 14 - 33

B: Asazina Cooper 2, Tiana Garvin 22, Jaicquendolyn Hosey 3, Sydney Mitchell 10, Kendra Stanford 4.

GF: Garbielle Arnold 2, Maddie Berg 1, Julia Mankoff 23, Schuyler 7.

Indian Creek 6 7 8 18 - 39

Penn Charter 19 21 15 10 - 65

IC: Cole 21, Mugford 1, O'Neal 7, Rhone 4, Zajac 6.

PC: Mireyah Davis 5, Hannah Fox 15, Camryn Gold 11, Alexis Hanatkowsky 2, Caroline Jones 2, Christina Kubach 7, Ayanna Matthews 15, Nicolette Napolian 4, Taylor Zahairagunn 4.

Great Valley Tip-Off Tournament

Loyalsock 5 8 8 6 - 27

Bishop Shanahan 15 16 12 14 - 57

L: A. Cardillo 7, E. Fox 3, A. Pagana 3, C. Salvatori 9, K. Watkins 5.

BS: Annie Briglia 5, Kelly Cox 2, Kelly Dreiling 15, Ciara Forde 1, Kristen Habbel 6, Nikki Juliana 7, Rachel Parker 4, Devan Perri 5, Grace Phillips 3, Jamie Powers 2, Jen Sendi 4, Kathleen Wirshup 3.

Chester 9 10 13 9 - 41

Great Valley 16 14 10 15 - 55

C: Cowen 4, Dix 1, Dixon 13, Johnson 5, Purnsley 6, Whitfield 9, Williams 3.

GV: Megan Buettner 2, Kodi Campetti 9, Danielle DiSanto 4, Brittany Edwards 14, Jordan Keith 4, Emilee Kirk 8, Ashlyn Smith 14.

Hill School Tournament

Masters School 5 7 12 13 - 37

Abington Friends 15 8 10 23 - 56

MS: Isa Alexander 2, Judie Chen 3, Gianna Masini 14, Naya Williams 18.

AF: Bianca Adams 3, Alyssa Denofa 9, Keira Jones 6, Isabel McPeak 2, Alexa Middleton 9, Asia Turner 11, Ayannah Woods 2, Jade Young 14.

KSA Beach Bash

Eden (N.Y.) 3 5 2 4 - 14

Spring-Ford 26 22 14 10 - 72

E(: MacKenzie Baistre 3, Kailey Ballou 2, Megan Ballou 2, Katie Campbell 2, Claire Czjaka 1, Britt Gates 2, Sabrina Kraska 2.

S: Abby Beyer 10, Molly Hynes 6, Maggie Locke 13, Shelby Mueller 11, Julia Roshelli 8, Amy Roth 3, Sammy Stipa 15, Emily Walker 6.

Lady Cougar Rotary Tip-Off Tournament

Central Bucks South 15 14 6 8 - 43

Notre Dame 6 10 9 5 - 30

CBS: Taylor Dunn 2, Emma Gardy 4, Alysha Lofton 11, Lauren Mosher 14, Jordan Vitelli 6, Brianna Wade 6.

ND: Caitlin Clark 5, Colleen Donnelly 2, Alex Kane 3, Maura Pawlowski 2, Leanne Purcell 7, Kristen Rogers 4, Rachel Ryan 1, Sam Sacchetta 5, Casey Walsh 1.

Penn Wood 9 18 13 8 - 48

Springfield (D) 14 9 2 11 - 36

PW: Lorna Caesar 9, Indiah Cauley 5, Lisa Eddings 2, Gabrielle Hairston 1, Joy Morton 1, Dahnye Redd 17, Simone Walker 13.

S(: Abbonizo 9, Bennett 3, D'Ambrosio 8, Hopkins 4, O'Connell 2, Ronayne 8, Tamaccio 2.

Lady Warrior Classic

Council Rock South 4 6 3 17 - 30

Methacton 8 6 6 19 - 39

CRS: Cara Barlow 15, Emily DeAngelis 9, Taylor Dillon 2, Payton Spadiccino 4.

M: Jenna Carroll 7, Jackie Cercehio 1, Ryan DeOrio 7, Kelly Glatthorn 17, Sarah Picozzi 2, Kara Steinke 4, Amber Szkaradnik 1.

Souderton 7 6 12 7 - 32

Mount St. Joseph 16 10 11 6 - 43

S: Bercey 2, Boehm 2, Derstein 4, Gallager 4, Noble 2, O'Conner 6, PIcard 12.

MSJ: Caitlyn Cunningham 2, Alex Louin 19, Carly Monzo 2, Libby Packa 10, Mary Kate Qulasewicz 2, Colleen Speinmetz 6, Sarah Wills 2.

Muhlenberg Tourn.

Lower Dauphin 0 5 14 8 - 27

Boyertown 9 10 11 10 - 40

LD: Leader 4, Messick 7, Mostoller 2, Noss 1, O'Neil 7, Roman 2, Skipka 4.

B: AlliBauman 2, Dee Cherry 9, Maria Garofolo 12, Abby Katz 6, Taylor Landis 1, Marie Valenti 4, Jordan Webb 6.

Oreland Lions Tourn.

Phil-Mont Christian 12 10 12 14 - 48

Springfield (M) 3 11 14 4 - 32

PC: J Goodman 14, T Goodman 12, K Green 13, S Green 4, K Olinger 2, Tipton 3.

S(: V Asman 4, J Green 7, J Ringgold 9, M Ryan 3, M Wheatley 9.

Bishop McDevitt 5 12 10 11 - 38

Jenkintown 5 13 16 17 - 51

BM: Sierra DaCosta 16, Julie Kostic 10, Amber McClead 3, Aykirah Murray 2, Shakirah Paulhill 4, Nia Reed 3.

J: Emily Dorshimer 21, Madison Kremp 22, Morrin McSherry 2, Lauren Shenk 2, Ruby Westkaemper 4.

Oxford Tournament

Wilmington Friends 6 6 8 13 - 33

Oxford 8 9 13 12 - 42

WF: DePaulo 3, Meggie Flanagan 4, Sydney Gardner 9, Meryl Gatti 9, Margaret Sullivan 6, Margo Tschantz 2.

O: Hannah Bahls 9, Alex Fernandez 6, Melanie Kemps 6, Marissa Nadachowski 6, Devon Nask 11, Meghan O'Connor 4.

Ridley 10 6 8 8 - 32

Downingtown East 2 6 9 11 - 28

R: Anna Crowley 7, Taylor Mulhearn 3, Bri Mulhearn 5, Morgan Reeves 4, Mary Kate Rumbaugh 10, Sarah Sarceni 3.

DE: Aryah Aungst 5, Kennedi Van Eyken 2, Kaelyn Johns 2, Lindsay Kent 5, Paige Warfel 14.

Ryan Tip-Off Tourn.

Nazareth Academy 4 16 6 11 - 37

Archbishop Ryan 16 3 11 16 - 46

NA: Jacki Dollard 2, Alex Edger 1, Katie Fagen 1, Marissa Sylvester 20, Karli Visconto 13.

AR: Taylor Adair 5, Shannon Glenn 9, Danielle Skedzielewski 13, Ashley Smink 14, Alison Szysco 5.

New Foundations 4 0 2 3 - 9

Springside Chestnut Hill 14 10 9 11 - 44

SCH: Chloe Burns 9, Olivia Byron 2, Gabby Dunning 1, Lindsay Hiner 6, Marissa Pownall 8, Julia Schumacher 9, Kate Shields 2, Essence Walden 7.

U. Darby Royal Classic

Downingtown West 8 4 5 12 - 29

Upper Dublin 9 16 17 8 - 50

DW: Heather Camden 2, Megan Camden 6, Kerri Caruso 2, Maddie Dew 11, Katy Steffen 4, Hanna Supplee 4.

UD: Allison Chernow 7, Julie Cross 8, Regan Gallagher 12, Jackie Lillo 4, Taylor Linus 1, Kayla McAneney 18.

Upper Merion Tourn.

Marple Newtown 6 4 8 19 - 37

Upper Merion 3 13 9 17 - 42

MN: Devine 2, Carley Hamilton 6, Rylee Power 18, Nicole Smyth 4, Izzy Tello-Green 7.

UM: Katherine Bailey 7, Eryn Brady 6, Anna Davis 1, Tatiana Pleasant 3, Regie Robinson 25.

Conestoga 15 20 11 9 - 55

Upper Perkiomen 3 15 5 3 - 26

C: Rachel Howry 6, Elle Mack 20, Sarah Mascoli 3, Jill Mascoli 6, Jess Monestaro 4, Kate Nalavanko 7, Samantha Stephans 2, Maddie Tessier-Kay 7.

UP: Morgan Aldinger 6, Holly Crossin 12, Aubrey Gibbs 2, Holly Graber 3, Jess Spano 3.

William Tennent Invite

New Hope-Solebury 9 13 11 3 - 36

Pottstown 3 5 6 13 - 27

NH: Annie Behre 4, Kelly Hyland 2, Madison Jaronski 7, Kerry Leonardi 5, Lexi Morse 2, Toni Suler 14, Jess Zimmerman 2.

P: Chestnut 1, Cuasant 2, Hudson 6, Mills 2, Strauss 4, Thorne 10, Willis 2.

Nonleague

Bensalem 3 17 20 9 - 49

Mastery North 20 5 17 10 - 52

B: Cook 3, Cueto 2, Lewis 8, Long 9, Watson 26, Worth 1.

MN: Adams 6, Glover 9, Reed 11, Rousseau 11, Sheared 8, Womack 8.

Lansdale Catholic 16 12 8 11 - 47

Hatboro-Horsham 6 9 6 13 - 34

LC: Bradley 3, Brokans 5, Ferko 5, Herd 24, Hill 1, Talley 4, Ward 5.

H: Emilee Fox 8, Rachel Helton 4, Christina Maguire 6, Lexus Maher 1, Hannah Mallon 4, Cassidy Quattro 9, Haley Seifert 2.

Phila. Academy Charter 1 0 14 5 - 20

St. Basil 15 16 11 21 - 63

PAC: Alyssa Curtain 2, Taylor Fritz 14, Haley Keller 4.

SB: Caroline Buckley 3, Holly Forst 9, Kalee Fuegel 2, Lindsay Joyce 7, Natalie Kucowski 6, Karen Lapkiewiecz 11, Kelly Mancini 6, Liz Napierkowski 4, Kate Skalski 10, Courtney Weiss 5.

Villa Joseph Marie 14 8 10 4 - 36

Sun Valley 6 10 7 6 - 29

VJM: Shannon Coleman 3, Colleen Coleman 12, Marissa Marino 5, Daria Morrison 10, MaryKate Ridgeway 4, Sam Schubert 2.

SV: Carson Adelberger 5, Madison Corrento 2, Steph Kelly 2, Kate Lannon 13, Shannon Savage 3, Taylor Stigale 4.

Freire Charter 5 11 3 8 - 27

Haverford High 10 8 17 13 - 48

FC: Zahkeyah Allen 3, Sabrina Heines 2, D'niya Mealy 11, Chelsea Woods 11.

HH: Amanda Battista 8, Brianna Blair 2, Erin Burke 10, Samantha Estes 9, Megan Farrell 2, Megan Fowler 4, Rose O'Halloran 9, Mollie Reynolds 4.

Lower Moreland 14 12 21 13 - 60

Upper Moreland 13 2 4 17 - 36

LM: Bridgette Alexander 2, Jess Dranzik 6, Fleck 3, Lauren Killind 17, Millan 6, Demi Morganstein 12, E Przbylinski 4, Kaley Przbylinski 10.

UM: Julia Gatto 5, Karli Lynch 14, Maddy Pisut 4, Lindsey Walder 7, Collen Ward 3, Emily Zanine 3.

Central Bucks West 18 23 10 20 - 71

West Chester Rustin 14 8 19 14 - 55

CBW: Makenzie Carroll 22, Corrine Godshall 10, Mason 2, Taylor Moylan 1, Nicole Munger 18, Rakowsky 1, Tilger 3, Payton Traina 12.

WCR: Adashia Franklin 12, Katie O'Hare 4, Annie Pitts 2, Noel Powell 28, Emily Walls 3, Casey Warley 5, Courtney Warley 3.

Life Center 23 19 24 8 - 74

Calvary Christian 0 10 9 8 - 27

LC: Steph Chiarolanza 2, Honesty Grayson 4, Aliyah Jevne 17, Ashley Jevne 15, Nicole Parriski 6, Azeezat Satunmbi 4, Grace Simmons 2, Winnie Tyobee 2, Isis Young 22.

CC: Megan Barish 2, Julia Cervone 3, Shannon Kelly 5, Mary Pelullo 2, Kendra Spum 7, Naoimi Thompson 8.

Simon Gratz 7 12 6 16 - 41

Audenried 9 10 10 10 - 39

SG: Brianna Jenkins 16, Kira Lewis 9.

A: Keaundra Clark 6, Rashima Peterson 2, Tatyana Sao 9, Regine Trentice 20, Samira Washington 2.

Coatesville 14 1 9 9 - 33

Unionville 6 2 4 13 - 25

C: Bookman 2, Irelynn Donovan 2, Nafisa Saunders 11, Hannah Timmons 13, White 2, Wilson 3.

U: Micayla Flores 2, Emily Madison 4, Sam Pancoast 2, Casey Scheuer 6, Lexi Shanahan 7, Taylor Thames 4.

Germantown Academy 15 8 13 19 - 55

Hun School 10 15 13 10 - 48

GA: Lilly Bolen 2, Olivia Gorman 11, Kendall Grasela 9, Margaret Anne Hubbell 18, Erin Lindahl 11, Lauren Oeth 2, Grace Polisano 2.

HS: Erica Brown 3, Amber Burke 1, Hanjhanja Burnett 4, Erica Dwyer 9, Johanna Johnson 22, Claire Moloney 4, Janelle Mullin 5.

New Media Charter 0 3 2 5 - 10

Franklin Towne Charter 4 9 7 7 - 27

NMC: Bennett 4, Charles 3, Noel 3.

FTC: Madeline Cepparulo 9, Kate Iavecchia 4, Olivia Keyes 2, Alexis O'Neill 2, Zalentina Scalici 8, Megan Staph 2.

Friends' Central 29 9 8 15 - 61

AIM Academy 14 0 6 0 - 20

FC: Rucha Alur 8, Sophie Berger 3, Larissa Carroll 16, Sarah Esty 3, Zoe Ginsberg 4, Iyanna McCurdy 12, Mikayla Vaughn 15.

AA: Droogan 12, Katz 1, Mayer 2, Rafael 5.

Phila. Electrical 6 4 5 5 - 20

Hallahan 12 8 17 10 - 47

H: Sonny Brown 4, Dee Dupree 8, Megan Elliot 2, Jules Levy 2, Beth McCormic 2, Bridget Miller 4, Alynn Phelan 11, Harriot Rowan 6, Kate Shields 2, Bridget Stermel 6.

Del-Val Friends 6 2 4 2 - 14

Academy of New Church 20 13 16 2 - 51

DF: Faass 3, April Faulton 7, Moore 2, Mowrer 2.

AoNC: Laura Clymer 8, Christine Daum 6, Nakos 2, Lucy Raymond 32, Sheedy 3.

Sacred Heart (Pa.) 4 4 4 11 - 23

Agnes Irwin 12 11 11 12 - 46

SH(: Cartaslasa 2, Dugan 2, Kilroy 10, McTaggart 3, Pechime 2, Schneider 2, Young 2.

AI: Corbett 9, Coyne 6, Jemmott 8, Macioiek 5, R. Schmidt 1, Spinelli 10, Wedderbern 7.

Palumbo 9 4 8 8 - 29

Little Flower 15 13 10 10 - 48

P: Falligan 16, Henry 1, Leake 1, Santos 5, Vowell 6.

LF: Caleigh Gallagher 4, Rosemary Hannah 4, Meghan Petroski 14, Morgan Power 4, Brianna Reith 9, Colleen Trahey 2, Katie Volz 1, Kate Wartman 2, Alaina Zeroff 8.

Mastbaum 10 6 13 6 - 35

Roxborough 13 2 9 9 - 33

M: Jazlyn Chavis 20, Erika Daughtry 9, Ellana Gaines 4, Brianna Grier 1, Briana Jones 1.

R: Brandi Donnell 2, Dellamae Traynhan 3, Cassandra Upchurch 21, Chelsea Warren 7.

Saturday's Schedules

Football

PIAA CLASS AAA SEMIFINALS

NONLEAGUE

Archbishop Wood vs. Berwick at J. Birney Crum (Allentown), 5

PIAA STATE CLASS AA SEMIFINAL

Berks Catholic vs. Imhotep Charter at Governor Mifflin, 3

STATE CLASS AAAA SEMIFINALS

St. Joseph's Prep vs. Neshaminy at Northeast, 3

Boys' Basketball

Harriton at Southern Lehigh, 3

Freire Charter at Bensalem, 7:30

Academy Park at Penncrest, 7:30

Lampeter-Strasburg at Oxford, 8

CHURCH FARM TOURNAMENT

Pottsgrove vs. Souderton at Church Farm

Perkiomen School vs. Pottsgrove at Church Farm, 6

Souderton at Church Farm, 7:45

DOWNINGTOWN WEST TOURNAMENT Collegium Charter vs. Downingtown East at Downingtown West, 6

Ben Franklin at Downingtown West, 8

KYLE LOWRY FAMJUICE TIP-OFF CLASSIC

Academy of New Church vs. St. Andrew's at Coatesville

Roman Catholic vs. J.P. McCaskey at Lower Merion, 5:15

Imhotep Charter at Lower Merion, 7

MAPL/FRIENDS TOURNAMENT

Shipley vs. Peddie School at Hun School, 3

Hill School vs. Friends' Central at Hun School, 4:30 Abington Friends vs. Blair Academy at Hun School, 6

Westtown at Hun School, 7:30

MEDIA SHOOTOUT

Strath Haven at Chichester, 5:45

ORELAND LIONS TOURNAMENT

New Foundation Charter vs. Bishop McDevitt at Springfield (M), 5

Phil-Mont Christian at Springfield (M), 8

PAC10-SUBURBAN ONE CHALLENGE

Central Bucks South vs. Spring-Ford at Central Bucks West, 3

Pottstown at Central Bucks West, 4:30

RADNOR TOURNAMENT

Devon Prep vs. Roxborough at Radnor, 5:30

Episcopal Academy at Radnor, 7

SCHOLASTIC PLAY BY PLAY

Martin Luther King vs. William Tennent at Archbishop Wood, 4

Glasgow at Archbishop Wood, 5:45

SCHOLASTIC PLAY-BY-PLAY TIP-OFF

Phelps vs. Haverford School at Coatesville, 3:30

Pennsbury vs. West Chester Rustin at Coatesville, 5:15

Chester at Coatesville, 7

SOLEBURY SCHOOL TOURNAMENT

Valley Forge at Solebury School, 7:30

STATE COLLEGE TOURNAMENT

Norristown vs. North Allegheny at State College, 3:30

TWIN VALLEY TOURNAMENT

Owen J. Roberts at Twin Valley, 7:30

WEST CHESTER EAST TOURNAMENT

Marple Newtown vs. Mariana Bracetti at West Chester East, 6

Girls' Basketball

St. Basil at Little Flower, 1:30

Radnor at Merion Mercy, 2

Notre Dame (N.Y.) at Friends' Central, 2

Solebury School at George School, 3

Westtown at St. Andrew's, 3

Phoenixville at Villa Joseph Marie, 3:30

W.C. Henderson at Unionville, 5:30

CHESMONT DIVISIONAL CHALLANGE

Kennett vs. W.C. Henderson at Kennet

CHICHESTER TOURNAMENT

Strath Haven vs. Academy Park at Chichester, 2:15

Penncrest at Chichester, 4

FIFTH ANNUAL ART TURNER MEMORIAL TIP OFF SHOWCASE

Shipley vs. Capitol Christian Academy at Paul VI

FRIENDS SELECT TOURNAMENT

Franklin Towne Charter at Friends Select, 12:30

GABBY HARTNETT TIP-OFF TOURNAMENT

Baldwin at Interboro, 6

GERMANTOWN COMMUNITY TOURNAMENT

Bodine vs. Penn Charter at Germantown Friends, 2:30

HILL SCHOOL TOURNAMENT

Abington Friends at Hill School, 4:45

KSA BEACH BASH

Spring-Ford vs. Ossining at Paradise Island, Bahamas, 9

LADY COUGAR ROTARY TIP-OFF TOURNAMENT

Notre Dame at Springfield (D), 1

Penn Wood vs. Central Bucks South at Springfield (D), 3

LADY WARRIOR CLASSIC

Souderton vs. Council Rock South at Methacton, 3

Mount St. Joseph at Methacton, 4:30

MUHLENBERG TOURNAMENT

Boyertown at Muhlenberg, 3:30

NORTH PENN TOURNAMENT

Gwynedd-Mercy at North Penn

Perkiomen Valley vs. Pennsbury at North Penn, 1

OLEY VALLEY TOURNAMENT

Pottsgrove vs. New Hope-Solebury at Oley Valley

Pottsgrove at Oley Valley, 3

ORELAND LIONS TOURNAMENT

Jenkintown at Springfield (M), 3:30

Phil-Mont Christian vs. Jenkintown at Springfield (M), 6:30

OXFORD TOURNAMENT

Ridley at Oxford, 6:30

RYAN TIP-OFF TOURNAMENT

Springside Chestnut Hill at Archbishop Ryan, 3

Nazareth Academy vs. New Foundations at Archbishop Ryan, 3

UPPER DARBY ROYAL CLASSIC

Downingtown West at Upper Darby, 11 a.m.

UPPER MERION TOURNAMENT

Conestoga at Upper Merion, 3

WILLIAM TENNENT INVITATIONAL

Pottstown vs. Wissahickon at William Tennent, 5

Wrestling

CENTRAL LEAGUE

Marple Newtown at Haverford High, 9 a.m.

NONLEAGUE

Upper Dublin at New Hope-Solebury

William Tennent at Wilson, 9 a.m.

Pennsbury at Saucon Valley, 9 a.m.

Episcopal Academy at Haverford High, 9 a.m.

George School at Germantown Academy, 9 a.m.

Friends' Central at Germantown Academy, 9 a.m.

Pottsgrove at Wissahickon, 9 a.m.

Owen J. Roberts at Boyertown, 9 a.m.

Nazareth High at Methacton, 11 a.m.

Sunday's Schedules

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Bonner-Prendergast at Pope John Paul II, 2:30 MAPL/FRIENDS TOURNAMENT

Friends' Central vs. Peddie School at Hun School, 12:30

Hill School vs. Abington Friends at Hun School, 2

Westtown vs. Blair Academy at Hun School, 3:30

Shipley at Hun School, 5

Girls' Basketball

BLUE CHIP TIP-OFF

Cardinal O'Hara vs. Archbishop Carroll (D.C.) at Archbishop Carroll, 1

Villa Maria-Erie at Archbishop Carroll, 2:30

Archbishop Wood vs. Roland Park at Archbishop Carroll, 5:30

Neumann-Goretti vs. Pope John Paul II at Archbishop Carroll, 7

FIFTH ANNUAL ART TURNER MEMORIAL TIP OFF SHOWCASE

Shipley vs. Elizabeth Seton at Paul VI, 5:15