Friday's Results

Boys' Basketball

CHICK-FIL-A CLASSIC

Archbishop Carroll 54, Carlisle (Va.) 47

MAKE A WISH TOURNAMENT

Penn Charter 69, Shipley 53

Boys' Latin 47, Germantown Academy 44

MERCER INVITATIONAL

Episcopal Academy 57, Blue Ridge 20

QUAKER INVITATIONAL

Germantown Friends 59, Baltimore Friends 51 Abington Friends 75, Moses Brown (R.I.) 51

New Garden Fr. (N.C.) 65, Friends' Central 57

SPRINGSIDE TOURNAMENT

Lawrenceville 65, New Media Charter 54

Springside Chestnut Hill 74, Straw. Mansion 34

WESTSIDE WINTER CLASSIC

West Philadelphia 76, Parkway West 32

Palumbo 67, High School of Future 60

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Phil-Mont Christian 71, Morrisville 32

Calvary Christian 70, Plumstead Christian 47

Christopher Dock 55, Faith Christian 35

Jenkintown 64, Delco Christian 51

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Holy Ghost Prep 67, MaST Charter 34

Bristol 64, New Hope-Solebury 58

Lower Moreland 59, Church Farm 53

CENTRAL LEAGUE

Upper Darby 64, Garnet Valley 49

Conestoga 62, Penncrest 55

Springfield (D) 52, Strath Haven 46

Radnor 49, Marple Newtown 44

Ridley 36, Haverford High 34

SUBURBAN ONE AMERICAN

Cheltenham 52, Upper Dublin 41

Plymouth Whitemarsh 69, Wissahickon 56

Upper Merion 56, Springfield (M) 45

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks East 46, North Penn 40

Souderton 53, Central Bucks West 49

SUBURBAN ONE NATIONAL

William Tennent 53, Bensalem 49

Council Rock North 55, Truman 29

NONLEAGUE

Roxborough 69, Fels 52

Martin Luther King 87, Dobbins 47

West Catholic 48, Esperanza 47

Hatboro-Horsham 51, Upper Moreland 42

Engineering and Science 46, Edison 34

Conwell-Egan 63, Simon Gratz 52

Science Leadership 31, Friends Select 23

LaSalle 71, Frankford 67

Interboro 49, Cardinal O'Hara 46

Archbishop Ryan 56, Bishop Shanahan 47

Washington 68, Lincoln 49

Owen J. Roberts 77, Oley Valley 38

Great Valley 53, Archbishop Wood 49

Girls' Basketball

KSA TOURNAMENT

St. Francis (Canada) 40, Down West 39

MAKE A WISH CLASSIC

Archbishop Ryan 46, Penn Charter 39

MAKE A WISH TOURNAMENT

Germantown Academy 54, Hill School 26

NIKE TOURNAMENT OF CHAMPIONS

Archbishop Wood 62, Salesian (CA) 37

QUAKER INVITATIONAL

New Garden Friends (N.C.) 44, Germantown Friends 43

Abington Friends 48, Moses Brown (R.I.) 40

SPRINGSIDE TOURNAMENT

Springside Chestnut Hill 42, Little Flower 20

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Delco Christian 35, New Hope-Solebury 26

CENTRAL LEAGUE

Radnor 37, Marple Newtown 27

Strath Haven 40, Springfield (D) 29

Conestoga 53, Penncrest 29

Ridley 45, Haverford High 34

Garnet Valley 56, Upper Darby 37

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Phoenixville 32, Pottsgrove 30

PUBLIC LEAGUE

Girls High 41, Washington 13

Central 69, Olney 9

Northeast 59, Edison 30

Bartram 48, Kensington 22

Franklin Towne Charter 40, Frankford 35

Simon Gratz 41, Southern 18

Martin Luther King 51, Fels 22

Mariana Bracetti 42, Overbrook (Pa.) 39

Bodine 66, Prep Charter 41

Palumbo 54, West Philadelphia 41

Mastery South 36, Rush 30

Phila. Academy Charter 58, Roxborough 16

Science Leadership 43, Swenson 17

Parkway Northwest 56, Penn Treaty 26

Parkway Center City 34, Masterman 32

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Dublin 66, Cheltenham 39

Plymouth Whitemarsh 39, Wissahickon 18

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

North Penn 44, Central Bucks East 35

Souderton 62, Central Bucks West 57

Central Bucks South 55, Quakertown 16

SUBURBAN ONE NATIONAL

Neshaminy 56, Abington 39

William Tennent 59, Bensalem 33

Council Rock North 70, Truman 47

NONLEAGUE

Archbishop Carroll 69, Penfield (N.Y.) 60

Dobbins 42, Hallahan 37

Penn Wood 66, Sun Valley 33

Interboro 68, West Catholic 29

Calvary Christian 35, Christian Academy 28

Wrestling

PUBLIC LEAGUE

Northeast 74, Frankford 0

Washington 42, Lincoln 36

Martin Luther King 42, Franklin Towne 39

NONLEAGUE

Perkiomen Valley 59, Glen Mills 18

Girls' Bowling

CATHOLIC LEAGUE

Little Flower 3, St. Hubert 1

Boys' Basketball Boxes

Chick-fil-A Classic

Carlisle (Va.) 18 29 0 0 - 47

Archbishop Carroll 23 31 0 0 - 54

C(: Kevin Cuesta 4, Adrian Hatfield 2, Kaleb Johnson 4, Eric Johnson 9, Sebastian Kruger 4, Thon Maker 20, Malcolm N'diaye 4.

AC: Ernest Aflakpui 15, Dave Beatty 3, Nysier Brooks 2, Derrick Jones 13, Joe Mostardi 5, Armand Sorrentino 5, Austin Tilghman 11.

Make A Wish Tournament

Penn Charter 16 24 12 17 - 69

Shipley 20 8 8 17 - 53

PC: Anthony Campanile 5, Malcolm Elashari-Rashed 3, Sean Foley 2, Demetrius Isaac 20, Julian Johnson 8, Pat McCain 3, Sean O'Brien 15, Alex Schwarz 13.

S: Josh Gorrell 3, Kiyon Hardy 6, Shawn Harvey 4, Quamier Johnson 17, Arvelle Jones 3, Seb Pepper 5, Matt Rodden 13, Kevin Zwolak 2.

Boys' Latin 11 15 10 11 - 47

Germantown Academy 8 11 14 11 - 44

BL: Jamar Brisbon 14, Pasquale Dimascio 7, Leo Gardner 6, Jelani Mauge 2, Charles Pressley 7, Umar Saaba 2, Gus Sephes 3, Naim Walton 6.

GA: Tim Guers 18, Sam Lindgren 12, Evan-Eric Longino 5, Kyle McCluskey 5, Matt Perricone 2, Joe Stinson 2.

Mercer Invitational

Blue Ridge 3 8 5 4 - 20

Episcopal Academy 17 17 13 10 - 57

BR: Brooks 6, Offor 1, Ponds 4, Ramsey 7, Watts 2.

EA: Tajmir Cannon 8, Joe Chambers 3, Kyleel Cosby 4, Connor Delaney 4, Mike Hinckley 4, Mike Jolaoso 12, Chris McNeal 5, Cameron Pott 5, Terrell Smith 4, Matt Woods 8.

Quaker Invitational

Moses Brown (R.I.) 11 19 6 15 - 51

Abington Friends 19 26 17 13 - 75

MB(: Will Allcock 6, Cristof Argys 8, Elijah Brown 3, Ryan Caffrey 4, Thomas Chase 13, Eric Cosmotolous 2, Stephen DeLeo 6, Andrew Fay 2, Benji Pinsky 6, Adam Romano 1.

AF: Tahir Andrews 2, Jordan Baker 7, Jordan Greene 32, Yohn Hall 8, Ahmer Robinson 1, Joe Robinson 23, Dariush Sosnowski 2.

Baltimore Friends (Md.) 9 15 4 23 - 51

Germantown Friends 12 17 11 19 - 59

BF(: Aiden Filer 10, Randy Gregory 12, Ross Jones 20, Donovan Perry 7, Chandlar Walters 2.

GF: Andrew Aldridge 10, Austin Harriott 17, Ray Leon 8, Jamal Pines-Elliott 9, Myles Wyche 15.

New Garden Fr (N.C.) 17 11 15 22 - 65

Friends' Central 22 13 13 9 - 57

NGF(: Sterling Holland 4, Kingsley Izekwe 6, Kanema 6, Kanayo Obi-Rapu 25, Osi Smart 8, Ikenna Smart 13, Josh Wilkerson 2.

FC: Jerome Allen 4, Steven Folwell 9, Max Ginsberg 3, Tre Grier 1, Jonathan Lawton 34, Antone Walker 6.

Springside Chestnut Hill Tournament

Strawberry Mansion 4 9 13 8 - 34

Springside Chestnut 12 17 20 25 - 74

SM: Gant 10, Laties Goodwin 4, Marcquis Graham 3, Poindexter Knight 3, Quadir Norman 13, Anthony Pinkney 1.

SCH: Aska Cheung 11, Jack Grasso 2, Frank Jackson 12, Najere Johnson 13, Owen Macadoo 3, Connor Macadoo 4, Josh Moss 3, Dylan Parsons 13, Jordan Watson 13.

Westside Winter Classic

High School of Future 8 17 13 22 - 60

Palumbo 19 14 21 13 - 67

HSoF: Justin Garland 10, Dominick Morales 34, Shawn Morrison 4, Keyohn Palmer 2, Chancy Scott 9, Ronald Thomas 1.

P: Mike Chau 10, Samad Dawson 8, Anwar Epps 23, Saadiq Jones 3, Rafiq McCleary 2, Shafi Meachum 17, Laquan Preston 4.

Parkway West 7 7 9 9 - 32

West Philadelphia 23 35 12 6 - 76

PW: Daniel Cooper 6, Anthony Darius 6, Darrell Harris 3, Khalif Hester 10, Stephon Sessoms 7.

WP: Tyquaan Bardlavens 4, Tyler Elam 4, Darius Kennedy 2, Anthony King 7, Quadifi Malone 3, Dominique Owens 6, Quran Phelps 6, Jabbar Shy 10, Lamar Strand 9, Quadir Tann 7, Teair Tart-Spencer 18.

Bicentennial League Constitution

Morrisville 5 12 6 9 - 32

Phil-Mont Christian 29 18 17 7 - 71

M: Braedan Alward 3, Damion Douglas 3, Prince Farley 4, Anthony McIntosh 2, Jordan Neal 4, KaSean Rivers 3, Tahmer Scott 13.

PC: Micah Baldez 8, Seth Brandenburg 11, Joshua Byrd 12, Zach Dolton 16, Sean Griffin 12, Matt Steiger 5, Osaze Thornton 7.

Faith Christian 10 3 6 16 - 35

Christopher Dock 14 12 10 19 - 55

FC: Seth Brenner 2, Fritz Brown 3, Chris Clark 6, Will Diaz 3, Jon Hasson 2, Tyler Landis 5, Zeke Snowden 1, Danny Zicardi 13.

CD: Brennan Addley 5, Jared Armstrong 19, Sean Hinson 6, Landon Leinbach 3, Najee Miller 12, Derek Reeser 1, Seth Strickland 2, Tarrell Willis 7.

Plumstead Christian 9 0 20 18 - 47

Calvary Christian 14 16 18 22 - 70

PC: Justin Brautigam 5, Capeci 15, Shane Curry 14, Andrew Johnson 13.

CC: Sam Bair 18, Jon Boback 28, Micah Doran 5, Peter George 2, Brett Kikendall 5, Robert Morales 8, Joel Thibobeau 4.

Jenkintown 15 21 20 8 - 64

Delco Christian 10 9 17 15 - 51

J: Ethan Goldman 22, Jamie Griffiin 3, Aidan Lorenz 3, Liam Mluvaney 5, Colin Mulvaney 21, J.J. Naborn 5, Greg Wagner 5.

DC: Browne 22, Miller 29, Reese 2.

Bicentennial League Independence

Church Farm 16 9 13 15 - 53

Lower Moreland 11 20 11 17 - 59

CF: Aondofa Anyam 13, Tim Davies 2, Emmit Jefferies 2, Mike Mohamed 7, Tyler Ofray 9, Nkosi Pile 7, Joey Shelton 13.

LM: Nick Cerruti 7, Danny Duffy 8, Jake Fazio 9, Joe Leventhal 5, Dylan Morganstein 5, Nick Smolda 2, Jack Titus 1, Stefan Zoubroulis 22.

MaST Charter 10 5 10 9 - 34

Holy Ghost Prep 23 14 13 17 - 67

MC: Matt Carter 8, Colin Dever 6, Gironna 2, Hanehan 2, Shane Holmes 15, Bryan Kaelin 1.

HGP: George Armengani 4, Brandt 9, Tim Brennan 4, Liam Brennan 6, Matt England 2, Alex Hanssen 5, Ted Kawlczka 3, Mike Kirby 6, Raf Leporace 8, Andre Puleo 6, Zahar Watkins 12, Bennett Zaba 2.

Bristol 16 13 16 19 - 64

New Hope-Solebury 11 10 21 16 - 58

B: Pierson Burton 11, Aidan Coughlin 6, Trevor Leone 3, Sieed McFadden 4, Chad Palmer 11, Ryan Rigby 11, Brandon Walick 3, Ryan Weinkopff 15.

NH: Dan Doolan 2, Jack Dougherty 21, Andre Garabaldi 4, Spencer Tinkel 18, Max Wagner 11, Dalton Waterman 2.

Central League

Marple Newtown 12 16 10 6 - 44

Radnor 10 14 14 11 - 49

MN: Matt Bailey 7, Nick Giordano 23, Jake McGee 12, Colin Ruso 2.

R: Nelson Blickman 16, Chris Galloway 2, Nick Kelly 8, Andrew Lundstrom 4, Terrance Quinn 14, Rashawn Reed 5.

Strath Haven 10 11 14 11 - 46

Springfield (D) 6 9 25 12 - 52

SH: Chris Dienno 5, Nick Fender 14, Michael Fisher 18, Kyree Fuller 7, Singleton 2.

S(: Brian Allen 15, Derrick Aungst 3, Sean Carpenter 11, Jordan Collins 9, Kevin McCormick 11, Chris Strawley 3.

Penncrest 12 20 6 17 - 55

Conestoga 17 14 14 17 - 62

P: Nolan Carroll 6, Rahjee Carroll 2, Ben Casanova 18, Mike Doyle 8, Rahmi Halaby 17, Drew Hanna 4.

C: Daryl Caldwell 18, Andrew Diehl 8, Martin Dorsey 12, Larkin 1, James VanDeventer 2, Dan Vila 8, Zach Yonda 13.

Ridley 8 6 8 14 - 36

Haverford High 10 9 5 10 - 34

R: Brett Foster 12, Isaiah Lester 8, Pat O'Neill 6, Ameer Staggs 2, Malcolm Strand-Young 6, Julian Wing 2.

HH: Ryan Clancy 5, Jack Donaghy 2, Tom Liebig 9, Chris Lyons 2, Mike O'Halloran 8, Jimmy Roe 8.

Upper Darby 11 17 19 17 - 64

Garnet Valley 10 9 15 15 - 49

UD: Isheem Adams 9, Torey Green 17, Andrew Keene 3, Quadir Rice 10, Demetrius Timmons 8, Beni Toure 10, Corey Williams 7.

GV: Jack Diggory 7, Austin Klenotiz 14, Palis 7, Parenti 6, Joey Sweeney 12, Tienabeso 3.

Suburban One American

Springfield (M) 13 14 4 14 - 45

Upper Merion 15 9 12 20 - 56

S(: Malik Ball 13, Larry Clark 14, Brendan Dugan 5, Justin Hill 4, Deandre Johnson 6, Christian Yoast 3.

UM: Ryan Brennan 8, Josh Grant 4, Dan Kubler 4, Ethan Miller 4, Jovan Nicholson 2, Samir Patel 13, C.J. Reinert 11, David Stecz 10.

Cheltenham 11 13 8 20 - 52

Upper Dublin 6 5 11 19 - 41

C: Arron Burton 9, Jeremiah Coleman 10, Josh Colemon 5, Tavis Frank 4, Kevin Graham 3, Chris Meyers 1, Justin Sutton 8, Khalil White 11, Anthony White 1.

UD: Mark Conran 3, Gary Fields 2, Simeon Fryer 16, Zach Greenberg 3, Ryan Stover 2, Matt Thompson 2, Kevin Woods 13.

Suburban One National

Bensalem 13 9 11 16 - 49

William Tennent 10 18 8 17 - 53

B: AJ Brody 2, Gene Clemons 5, Chris Kilcoyne 15, Brian Kilcoyne 6, Jeffrey News 7, Avery Nyekan 4, Neel Patel 5, Aquille Winton 5.

WT: Matt Alden 21, Vinnie Case 6, John Ciarlante 2, Ian Drumm 3, Cory Hamlet 2, Joey Lees 2, John Ryan 17.

Truman 8 9 2 10 - 29

Council Rock North 15 15 15 10 - 55

T: Tramere Adams 5, Zyese Hunt 2, Tyquan Law 3, Mark Lopez 2, Ray Meyers 3, Rosario 7, Justin Sant 2, Sachel Simpson 2, Pat Stone 3.

CRN: Will Desautelle 8, Drew Glenn 3, Quinn Johnson 4, Matt Margolis 5, Josh McWilliams 9, Tyler Nowmos 2, Chris Rowland 16, S.Nowmos 8.

Nonleague

Edison 11 4 11 8 - 34

Engineering & Science 13 17 12 4 - 46

E: Natrone Gary 6, Montrell Gilliam 6, Jeff Johnson 2, Timagah Johnson 13, Gilberto Martinez 5, Quadeer Pratt 2.

EaS: Abdul Ahad 2, Larry Best 4, Shaquan Frazier 5, Jon Hall 10, Anthony Hurd 5, Eric Lewis 10, Hanif Taylor 8, Evan Williams 2.

Fels 4 18 12 18 - 52

Roxborough 18 13 16 22 - 69

F: Sami Arrington 8, James Bishop 4, Sahnef Claude 7, Jordan Grant 17, Joshua Miles 3, Brendon Phasavath 9, Williams 4.

R: Tony Brown 15, Juuan Hammond 10, Matt Harris 17, Romello Holland 10, Tyere Marshall 15, Keyonne Parker 1, Donald Robinson 1.

Hatboro-Horsham 9 13 14 15 - 51

Upper Moreland 12 7 16 7 - 42

H: Chris Hobbs 1, Walt Kimble 8, Brian McEachern 3, Billy Metzgar 7, Zach Quattro 27, Jack Wingen 5.

UM: Chris Corr 9, James Martin 4, Kevin McFall 14, Xavier Mulligan 5, Tom Robinson 4, Raekwon Smith 6.

Dobbins 12 6 9 20 - 47

Martin Luther King 17 20 20 30 - 87

D: Andre Cannedy 8, Dashawn Gindraw 6, Devante Laws 5, Khalil Parker 8, Tyron Roberson 18, Johnathan Young 2.

MLK: Greg Bennett 12, Randolph Edwards 3, Sammy Foreman 9, Tyheem Harmon 7, Xavier Malone 9, Jabri McCall 17, Nasir McFadden 8, Rasool Samir 8, Jahmir Taylor 14.

Science Leadership 10 12 3 6 - 31

Friends Select 5 3 13 2 - 23

SL: True Black 8, Nuri Bracey 4, Roger Bracy 2, Octavious Collins 1, Lewis Ford 3, Tim Ingram 3, Haneef Nelson 7, Ben Simon 3.

FS: Andrew Chachoute 9, Brendan Durst 3, Kris Warren 11.

Washington 17 16 26 9 - 68

Lincoln 10 6 13 20 - 49

W: Asante Ali 12, Jerome Blume 17, Charles Brown 6, James Cottrell 17, Jehron Johnson 2, Jaleel Moses 2, Harvey Mosley 3, Joseph Randall 9.

L: B. Bowes 15, Justin Carlson 12, Raymond Fred 13, Akquil Harrington 6, Ishmael Marshall 3.

Oley Valley 5 18 8 7 - 38

Owen J. Roberts 21 15 27 14 - 77

OV: Bishop 2, Burns 3, Coopersmith 2, Ben Kerkeslager 14, Meier 4, Reminger 10, Schultz 1, Williamson 2.

OJR: Morgan Bailey 8, Ben Condello 6, Matt Crider 22, Ben Huzzard 2, Matt Lane 8, Jami Lee 2, Ryan Michener 2, Sam Murphy 18, Cameron Reid 6, Christian Wood 3.

Frankford 14 16 18 19 - 67

LaSalle 18 20 13 20 - 71

F: Mussa Ba 2, Odanis Betances 10, Ladji Fofana 17, Bamba Jaye 3, Aaron McFarlan 12, Joe Ricketts 3, Rob Simmons 6, Quadire Truesdale 14.

L: Chuck Champion 7, Dan Corr 10, Dominic Couci 3, Jalen Herdsman 17, Dave Krompotich 13, Shane Stark 2, Najee Walls 8, Shawn Witherspoon 11.

Archbishop Ryan 13 13 10 20 - 56

Bishop Shanahan 13 11 8 15 - 47

AR: Austin Chabot 18, Matt Dever 3, Nick Heuser 3, Brendan Horan 17, Fred Killian 12, Austin Slawter 3.

BS: Dylan Alderman 10, Mike Booth 21, Pat Corcoran 6, Doug Costin 6, Dan Hurly 2, Murphy 2.

Archbishop Wood 8 11 14 16 - 49

Great Valley 13 19 7 14 - 53

AW: Luke Connaghan 7, Cody Fitzpatrick 3, Tommy Funk 13, James Gillespie 1, Joe Lostracco 2, Tom Rush 5, Pat Smith 16, Webb 2.

GV: Kyrie Ames 1, Mikal Bridges 29, Ryan Buchholz 3, Nate Cohens 7, Blake Mcglond 1, Ricky Mcquay 12.

Esperanza 13 13 3 18 - 47

West Catholic 6 18 9 15 - 48

E: Briheim Anthony 15, Hyking Brisbon 14, Amir Hill 7, Nyfis Humbert 2, Bernard McIntyre 4, Mohamed Sherif 5.

WC: Jalil Branch 8, Brandon Cole 12, Jahmil Harris 9, TaQuan Johnson 3, Stefan Jones 7, Devonta Peterie 8, Jalen Roberson-Cosby 1.

Girls' Basketball Boxes

Make A Wish Classic

Penn Charter 7 8 11 13 - 39

Archbishop Ryan 11 14 12 9 - 46

PC: Mireyah Davis 8, Hannah Fox 6, Camryn Gold 2, Christina Kubach 2, Ayanna Matthews 12, Nicolette Napoleon 9.

AR: Taylor Adair 7, Shannon Glenn 8, Samantha Hicks 2, Cailee O'Shea 4, Shayna Rodriguez 7, Danielle Skedzielewski 8, Alison Szysco 8, Caryn Walsh 2.

Hill School 4 3 6 13 - 26

Germantown Academy 18 9 18 9 - 54

HS: Chyanna Antonio 1, Jonica Brown 4, Kennedy Gallagher 5, Julia Hernan 6, Jasmine Nyce 10.

GA: Lilly Bolen 2, Maeze Connor 2, Olivia Gorman 15, Kendall Grasela 7, Margaret Anne Hubbell 6, Erin Lindahl 10, Lauren Oeth 2, Grace Polisano 2, Abby Starzecky 5.

Nike Tournament of Champions

Salesian (CA) 2 12 11 12 - 37

Archbishop Wood 10 20 14 18 - 62

S(: Ampon 3, Crowder 5, Horton 2, McMair 2, Moore 5, Ross 2, Toailoa 3, Torreal 10.

AW: Aubree Brown 3, Julia Cummiskey 3, Rachel Day 6, Lexie Edwards 3, Bailey Greenberg 4, Jess Kaminski 12, Brittany Keyes 5, Catey McFadden 4, Marissa McGlinn 2, Lizzy O'Leary 4, Laura Trisch 16.

Quaker Invitational

Moses Brown (R.I.) 13 8 11 8 - 40

Abington Friends 14 7 12 15 - 48

MB(: Lydia DeAngelis 2, Ogechi Ezemma 4, Madeleine Gilson 16, Claudia Marzec 4, Alexandra Pinsky 4, Isabelle Robinson 8, Madison Walick 2.

AF: Bianca Adams 3, Morgan Burrell 2, Keira Jones 4, Isabel McPeak 3, Alexa Middleton 21, Asia Turner 11, Jade Young 4.

New Garden Friends (N.C.) 11 9 10 14 - 44

Germantown Friends 8 15 12 8 - 43

NGF(: Gardner 9, Mahanes 5, Morris 12, Nolta 3, Owens 5, Wong-Lee 10.

GF: Skyler Alig 7, Rachel Allison 2, Garbielle Arnold 4, Lydia Harvey 2, Julia Mankoff 8, Caroline Myran 10, Imani Ross 10.

Springside Tournament

Little Flower 2 14 0 4 - 20

Springside Chestnut 13 13 13 3 - 42

LF: Caleigh Gallagher 1, Rosemary Hannah 4, McGovern 2, Meghan Petroski 6, Morgan Power 5, Colleen Trahey 2.

SCH: Chloe Burns 5, Olivia Byron 2, Caroline Henry 2, Lindsay Hiner 7, Marissa Pownall 5, Julia Schumacher 12, Madi Sehn 1, Essence Walden 8.

Bicentennial League Independence

New Hope-Solebury 3 11 4 8 - 26

Delco Christian 7 4 11 13 - 35

NH: Annie Behre 12, Kelly Hyland 2, Madison Jaronski 4, Bridgett Newman 2, Toni Suler 4, Jess Zimmerman 2.

DC: Analeigh Crisanti 7, Emma Ellsworth 2, Victoria Eppright 5, Siani McNeil 13, Paige Thompson 8.

Central League

Garnet Valley 23 11 13 9 - 56

Upper Darby 11 4 11 11 - 37

GV: Macy Goldbach 8, Maddie Ireland 18, Jordan Ireland 10, Sam Tomasetti 3, Haley Warden 17.

UD: Brunson 2, Malak Firdaous 6, Gallagher 2, Olivia Townsend 8, Dominique Williams 19.

Marple Newtown 9 6 10 2 - 27

Radnor 10 9 10 8 - 37

MN: Danielle Collins 2, Carley Hamilton 8, Megan Lynch 4, Rylee Power 9, Izzy Tello-Green 4.

R: Marya Ghazzi 3, Kristin Hamill 2, Katie Jordan 2, Nicole Massimino 2, Megan Massimino 2, Lauren Pacifico 9, Myonie Williamson 17.

Ridley 10 10 6 19 - 45

Haverford High 7 9 10 8 - 34

R: Anna Crowley 1, Isabella Hamlin 4, Mel Malseed 7, Hailee Mayer 3, Bri Mulhern 4, Jalessa Rodriguez 6, Mary Kate Rumbaugh 11, Sarah Saraceni 9.

HH: Erin Burke 7, Samantha Estes 2, Jessica Lyons 4, Rose O'Halloran 9, Mollie Reynolds 12.

Strath Haven 10 10 16 4 - 40

Springfield (D) 10 5 3 11 - 29

SH: Katie Fisher 9, Claire Hollyer 2, Ami Iannello 2, Brandi Johnson 10, Bridget Scott 7, Ellie Stief 2, Rachel Vresilovac 8.

S(: Alyssa Abbonizo 2, Rebecca Bennett 5, Hopkins 2, Maggie O'Connell 2, Jess Pearce 2, Michelle Ronayne 5, Sam Tamiccio 11.

Penncrest 5 8 5 11 - 29

Conestoga 13 17 15 8 - 53

P: Dougherty 2, Huggins 3, Kashner 3, Kennedy 8, Martino 4, O'Brian 1, Panzer 6, Ross 2.

C: Rachel Howry 2, Ellie Mack 18, Sarah Mascoli 1, Jess Monestaro 6, Kate Nalavanko 4, Samantha Stephans 2, Shannon Sweeney 1, Maddie Tessier-Kay 13, Liana Weishaar 6.

Pioneer Athletic Conference

Phoenixville 12 3 9 8 - 32

Pottsgrove 4 11 5 10 - 30

P: Jada Boyce 9, Julia Brown 4, Gabby Dudas 3, Rachel Miller 2, Mac Smith 4, Naomi Washington 10.

P: Alliya Austin 6, Marquita Barefield 7, Karly Conrad 12, Cori Dickinson 1, Nikki Pond 1, Diana Randlmen 3.

Public League

Overbrook (Pa.) 12 5 14 8 - 39

Mariana Bracetti 10 2 16 14 - 42

O(: Brenton 2, Carter 8, Fowler 5, Garnese 5, Jones 10, Turner 9.

MB: Aiondia Contera 2, Keishla Gilmore 29, Alexis Goldwire 2, Tori Hannah 2, Johnson 2, Nancy Saladanas 5.

Franklin Towne Charter 9 13 8 10 - 40

Frankford 7 4 17 7 - 35

FTC: Madeline Cepparulo 12, Rachel Gilborges 5, Kate Iavecchia 4, Alexis O'Neill 5, Valentina Scalici 13, Megan Staph 1.

F: R. Bynum 6, Carilba 2, A. Gaddy 12, T. Murray 12, L. Nagbe 3.

Penn Treaty 6 10 7 3 - 26

Parkway Northwest 13 19 24 0 - 56

PN: Alyssa Brayboy 2, Danita Dalton 6, Aliyah Drayton 6, Talaychia Hill 6, Savannah Patterson 36.

Rush 5 10 2 13 - 30

Mastery South 12 11 9 4 - 36

R: Ashley Ball 8, Victoria Barraza 2, Coleman 8, Ke'airah Massiah 2, Allison McCorey 3, Megan Paraschak 7.

MS: Treniyiah Anderson 9, Nylla Crooks 9, Venessa Figueroa 8, Michelle Gaffney 5, Brittany Johnson 2, Diana Mays 3.

Kensington 5 6 5 6 - 22

Bartram 9 8 18 13 - 48

K: Sonia Cortez 2, Johnson 3, Yamaira Rivera 7, Ashley Sanchez 6, Young 4.

B: Sidney Barrow 10, Bryce Garrett 24, Cianne Mathis 4, Micia Mcburnett 2, Nixon 8.

Swenson 3 3 7 4 - 17

Science Leadership 15 7 13 8 - 43

S: Niake Auguste 2, Sydney Austin 2, Taylor Fluellen 1, Jamirah Halley 2, Alexis Roscioli 10.

SL: Khadijah Fofana 4, Antoinette Hiller 4, Imani Holness 4, Allison Kelly 4, Raeven Maddox 2, Joy Morrow 12, Jordyn Randall 2, Devia Terry 6, Alyssa Winner 5.

Parkway Center City 10 9 9 6 - 34

Masterman 6 7 4 15 - 32

PCC: Saleemah Bright 4, Nakeisha Bryant 16, Danielle Chattin 4, Lauren Watson 8, Jordan Wright 2.

M: Maya Bracey 4, Tatyanah Brehouse 15, Hager Mohamedein 9, Kyra Williams 4.

Roxborough 0 6 5 5 - 16

Phila. Academy Charter 16 10 18 14 - 58

R: Tia Devlin 2, Allante Maxwell 2, Cassandra Upchurch 9, Chelsea Warren 3.

PAC: Alley Berdel 14, Elisa Curtin 2, Taylor Fritz 14, Haley Keller 10, Michaela McMonagle 2, Ashley Oberst 4, Shadyra Thompson 8, Jaqueisha Zakiyyah 4.

West Philadelphia 11 11 10 9 - 41

Palumbo 20 7 13 14 - 54

WP: Bennett 2, Boyd 19, Vin Davis 4, Vic Davis 2, Manor 2, Robertson 12.

P: Demia Falligan 10, Jileah Leake 11, Janae Rivers 5, Ariana dos Santos 8, Jasmine Sowell 20.

Olney 4 2 1 2 - 9

Central 19 24 17 9 - 69

O: Kenyona Taylor-Johnson 9.

C: Djavon Dupree 4, Shannon Flaherty 2, Shanique Mattis 15, Andria Stanton 5, Diamond Talley 17, Liza Tomczuk 22, Reuneshia Williams 4.

Bodine 29 10 16 11 - 66

Prep Charter 15 9 5 12 - 41

B: Asazina Cooper 4, Tiana Garvin 21, Jaicquendolyn Hosey 8, Sydney Mitchell 5, Ishell Robinson 4, Sherrie Rucker 22, T. Singleton 2.

PC: Imani Emanuel 2, Noel Faragalli 3, Tatyana Flory 1, Alana Mitchell 6, Shaniyah Taylor 29.

Simon Gratz 11 7 7 16 - 41

Southern 6 6 4 2 - 18

SG: Nardaja Allen 2, Ciana Ballard 8, Tianna Barnette 6, Brianna Jenkins 14, Kira Lewis 6, Aaliyah Mont 5.

S: M. Felix 1, Kareema Harris 2, Aniyah Matthews 2, Madirah Mercer 11, Taniyah Williams 2.

Girls High 18 8 5 10 - 41

Washington 7 0 6 0 - 13

GH: Bonks 4, Brooks 4, Dugger 1, A. Nolan 4, Otero 11, Perez 6, W. Wang 11.

W: Kyra Jones 5, Anija Mathew 2, Unique Wright 6.

Martin Luther King 8 15 15 13 - 51

Fels 4 7 8 3 - 22

MLK: Jade Adams 27, Shanice Campbell 2, Ashiqa Childs 2, Brittany Gouche 7, Charlene Henderson 3, Danajja Jackson 2, Raven Palmer 8.

F: Jasmine Bowens 2, Shakira Gills 1, Baseemah Love 4, Nelisa Rodriguez 12, Nariah Williams 3.

Northeast 21 12 12 14 - 59

Edison 3 7 8 12 - 30

N: Etrece Adams 7, Sabiare Gilliam 2, Jacqueline Hagan 4, Sabria Lytes 4, Ciera Nimmons 18, Tianna Simon 8, Robmira Taylor 2, Tahira Vance 12, Lauren Willis 2.

E: Betencas 4, M. Clark 6, J. Nevarez 6, Rivera 3, K. Rosa 11.

Suburban One American

Upper Dublin 14 17 15 20 - 66

Cheltenham 7 11 13 8 - 39

UD: Allison Chernow 2, Julie Cross 12, Regan Gallagher 15, Larissa Leyes 2, Jackie Lillo 14, Taylor Linus 3, Kayla McAneney 18.

C: Nashira Brown 4, Ashley Jones 22, Amarri Trueheart 10, Gabrielle Wright 3.

Plymouth Whitemarsh 14 5 13 7 - 39

Wissahickon 6 2 8 2 - 18

PW: Asia Baker 16, Rachel Konowal 9, Janell Lewis 1, Chrissie Mesunas 4, Alynna Williams 9.

W: Daria Earland 8, Brittany Gelman 3, Bridget Sweeney 5, Weber 2.

Suburban One Continental

Central Bucks West 9 16 17 15 - 57

Souderton 16 16 14 16 - 62

CBW: Makenzie Carroll 6, Corrine Godshall 2, Mason 26, Nicole Munger 28, Rakowsky 9, Payton Traina 10.

S: Devon Boehm 18, Sarah Derstein 10, Allison Gallagher 13, Noelle Noble 3, Katie O'Connor 4, Bianca Picard 14.

North Penn 12 7 12 13 - 44

Central Bucks East 5 9 11 10 - 35

NP: Sam Carangi 5, Bri Cullen 6, Mikaela Giulini 10, Jess Huber 2, Erin Maher 6, Vicky Tumasz 12, Irisa Ye 3.

CBE: Katelyn Miller 6, Lindsay Nier 2, Kyra Scaliti 5, Emily Sebesky 7, Courtney Webster 13, Caroline White 2.

Quakertown 4 4 4 4 - 16

Central Bucks South 25 8 17 5 - 55

Q: Cooke 2, Klee 8, Morano 4, Ashley Ruzicka 2.

CBS: Sam Clevenstine 1, Taylor Dunn 3, Chloe Entenberg 3, Marybeth Evangelista 2, Emma Gardy 3, Alysha Lofton 6, Emily McCaw 2, Lauren Mosher 8, Kaley Smith 6, Jordan Vitelli 13, Brianna Wade 8.

Suburban One National

Truman 8 12 10 17 - 47

Council Rock North 24 16 22 8 - 70

T: Alexis Booker 2, Shappelle Brewton 4, Jayda Campbell 11, Tianna Coleman 2, Taylor Gasperi 3, Khristaijah Jackson 15, Johnson 2, Daeja Moore 1, Jasmyn Wilson 7.

CRN: Madison Attanasio 7, Katie Bundy 5, Hailey Burns 7, Micheala Finneyfrock 12, Tara Garfield 5, Jessica Gerber 23, Emily Mackin 6, Taylor Polinsky 3, Hannah Weiler 2.

William Tennent 24 17 7 11 - 59

Bensalem 11 6 6 10 - 33

WT: Nikki Alden 25, Alyssa Christiansen 6, Rachel Ebert 3, Kyla Gibson 8, Rachel McCabe 6, Angie Pomponio 8, Sarah Richie 1, Emily Wasserleben 2.

B: Ferdinand 2, Lewis 15, Long 3, Watson 12, Worth 1.

Neshaminy 13 16 14 13 - 56

Abington 11 8 10 10 - 39

N: Stephanie Donahue 7, Morgan Goldenbaum 10, Maddie Merry 6, McKenna Mullin 6, Sarah Oliveira 15, Megan Schafer 12.

A: Bre Bermel 2, Michael Harris 12, Sammy Lochner 3, Gabby Nolan 3, Deja Rawls 13, Leah Simmons 3, Gigi Vitelli 3.

Nonleague

Penfield (N.Y.) 24 8 10 18 - 60

Archbishop Carroll 13 21 21 14 - 69

P(: Lucy Couley 17, Emma Guy 8, Margot Hetvke 29, Shannon Nesselbush 6.

AC: Jess Carney 9, Margaret Fillippelli 6, Julia Gantz 17, Anne McKnight 7, Keara McNulty 9, Kristen Ryan 2, Lexi Stover 15, M.J. Valeri 2, Maddie Wallace 2.

Penn Wood 19 11 15 21 - 66

Sun Valley 6 11 11 5 - 33

PW: Lorna Caesar 8, Indiah Cauley 16, Freely 2, Gabrielle Hairston 7, Joy Morton 6, Dahnye Redd 21, Simone Walker 6.

SV: Carson Adelberger 2, Madison Corrento 2, Ashley Gindle 2, Kate Lannon 11, Shannon Savage 13, Lauren Vitale 3.

Christian Academy 7 4 7 10 - 28

Calvary Christian 6 9 6 14 - 35

CA: Gracie Cryan 8, Jonnai Jones 8, Adriana Lacy 4, Mason 6, Kaylah Robertson 2.

CC: Megan Barish 2, Jessica Bixby 2, Kelsey Caldwell 2, Julia Cervone 3, Shannon Kelly 9, Kendra Stum 17.

West Catholic 0 13 8 8 - 29

Interboro 20 19 15 14 - 68

WC: Micahya Gilliam 3, Jocelyn McPhatter 9, Chanel Poe 6, Deja Richardson 9, Kimberley Worrell 2.

I: Sami Barnett 6, Melanie Chubb 2, Suzey Fink 2, Stacie Hallinan 17, Amy Huddell 9, Amber Huddell 11, Brandi James 12, Gina McNamee 4, Amanda Suydan 5.

Dobbins 5 15 13 9 - 42

Hallahan 8 2 13 14 - 37

D: Nijimah Chestnut 7, Tashea Gates 4, Mareisha Hagans 2, Tieanaya Hightower 8, Diamond Johnson 9, Le-ahna Lewis 7, Kianni Tanner 5.

H: Alyssandra Brown 8, Dejah Dupree 6, Megan Elliot 2, Jules Levy 2, Bridget Miller 2, Alynn Phelan 3, Bridget Stermel 14.

Saturday's Schedules

Boys' Basketball

CATHOLIC LEAGUE

Bonner-Prendergast at Lansdale Catholic, 7

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Owen J. Roberts at Perkiomen Valley, 1:30

Boyertown at Methacton, 1:30

Pottstown at Pope John Paul II, 7:30

TRI-COUNTY LEAGUE

West-Mont Christian at Del-Val Friends, 3:45

NONLEAGUE

Pennsbury at Holy Ghost Prep

St. Benedict's at Malvern Prep

Lower Merion at St. Joseph's Prep, 12:30

Oxford at Avon Grove, 1

Phil-Mont Christian at Council Rock North, 1:30

Morrisville at Doane Academy, 1:30

W.C. Henderson at Oxford, 1:30

Radnor at Unionville, 2:15

Gospel of Grace at Downingtown West, 2:30

Coatesville at West Chester Rustin, 2:30

Bethlehem Catholic at Conwell-Egan, 3

Math, Civics and Sciences at Chester, 3:15

Bartram at Harriton, 4

Coastal Academy at Westtown, 4

Abington at LaSalle, 6

CHICK-FIL-A CLASSIC

Archbishop Carroll vs. Arlington Country Day (Fla.) at Columbia, S.C., 7

JIMMY V SHOWCASE

Archbishop Wood at Schalick

Paul VI vs. Archbishop Wood at Schalick, 7

MAKE A WISH TOURNAMENT

Penn Charter vs. Boys' Latin at Germantown Academy, 5

Shipley at Germantown Academy, 6:30

MERCER INVITATIONAL

Episcopal Academy vs. Masters School (N.Y.) at Hill School, 11:30 a.m.

QUAKER INVITATIONAL

Germantown Friends vs. New Garden Friends (N.C.) at Friends' Central, 4

Moses Brown (R.I.) at Friends' Central, 5:30

Abington Friends vs. Baltimore Friends (Md.) at Friends' Central, 7

SPRINGSIDE TOURNAMENT

Lawrenceville at Springside Chestnut Hill, 6:15 WEST SIDE WINTER CLASSIC

Paul Robeson vs. Overbrook (Pa.) at West Philadelphia

High School of Future vs. Parkway West at West Philadelphia

Kipp Dubois Collegiate vs. Sayre at West Philadelphia

Girls' Basketball

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Perkiomen Valley at Owen J. Roberts, 7:30

Methacton at Boyertown, 7:30

NONLEAGUE

Lansdale Catholic at Nazareth Academy, 1

Penncrest at Kennett, 1:15

Notre Dame at Villa Maria, 1:30

Oxford at W.C. Henderson, 1:30

Plymouth Whitemarsh at Chichester, 1:30

Downingtown East at Academy Park, 2

Girard College at Jenkintown, 2

Villa Joseph Marie at St. Hubert, 2:30

West Chester Rustin at Mount St. Joseph, 2:30 Christiana at Octorara, 2:30

Imhotep Charter at Clinton (N.J.), 3:15

Garnet Valley at Unionville, 7

FESTIVAL OF THE PHOENIX

Life Center vs. Imhotep Charter at Newark, N.J.

HOOPSQUEENS WINTER BALL SHOWCASE

Spring-Ford vs. Archbishop Molloy at Francis Lewis (N.Y.), 5

KSA TOURNAMENT

Downingtown West vs. Union County (Tenn.) at Orlando, Fla., 9:30 a.m.

MAKE A WISH CLASSIC

Archbishop Ryan at Germantown Academy, 8 QUAKER INVITATIONAL

Friends' Central vs. Moses Brown (R.I.) at Friends Central, 4

Abington Friends vs. New Garden Friends (N.C.) at Friends Central, 5:30

Wrestling

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Ryan at Archbishop Wood, 1:30

CENTRAL LEAGUE

Ridley at Upper Darby, noon

NONLEAGUE

Westampton Tech at Bristol

Burlington Township at Bristol

Washington at Archbishop Wood, 9 a.m.

Friends' Central at Radnor, 9 a.m.

Lincoln at Archbishop Wood, 10:30 a.m.

Franklin Towne Charter at Archbishop Wood, noon

Northeast at Father Judge, noon

Springside Chestnut Hill at Cheltenham, 1