Friday's Results

Boys' Basketball

ANTHONY "CHIC" D'ANGELO

COACHES VS. CANCER TIP-OFF

Conwell-Egan 58, Mastery North 31

ARCHBISHOP RYAN TIP-OFF

Archbishop Ryan 56, Bensalem 53 (3 OT)

CALVARY BAPTIST TIP-OFF

Plumstead Christian 48, West-Mont Christian 29

DEVON PREP TOURNAMENT

Devon Prep 38, Christian Academy 27

Pope John Paul II 66, New Media Charter 58

DOWNINGTOWN WEST TIP-OFF

Downingtown West 67, Upper Merion 46

FRIENDS SELECT INVITATIONAL

MaST Charter 50, Mercy Vocational 30

Franklin Towne 55, Friends Select 47

GERMANTOWN COMMUNITY

Cardinal O'Hara 67, Indian Creek (Md.) 37

Germantown Friends 61, Bodine 31

GHOSTS TIP-OFF CLASSIC

Upper Darby 45, Wissahickon 42

Abington 61, W.C. Henderson 52

GREAT VALLEY TIP-OFF SHOOT-OUT

Church Farm 64, Boyertown 41

Great Valley 52, Perkiomen Valley 45

HAMBURG TIP OFF TOURNAMENT

Octorara 83, Hamburg 29

HATTERS TIPOFF CLASSIC

Lower Moreland 45, Upper Moreland 27

Hatboro-Horsham 50, William Tennent 42 (OT)

INTERBORO TIP-OFF TOURNAMENT

Phoenixville 73, West Catholic 62

MANHEIM TOWNSHIP TIP-OFF

Holy Ghost Prep 63, Lancaster Catholic 49

MARSHALL COUNTY HOOP FEST (KY)

Archbishop Carroll 76, Callaway (Miss.) 65

MEDIA SHOOT OUT

Penncrest 65, Chichester 59 (OT)

Academy Park 78, Strath Haven 51

ORELAND LIONS TOURNAMENT

Bishop McDevitt 70, New Foundations 49

Phil-Mont Christian 44, Springfield (M) 42

OXFORD TIP-OFF TOURNAMENT

Lampeter-Strasburg 77, Avon Grove 50

Oxford 77, Solanco 52

PA. CHALLENGE

Eastern (D.C.) 39, Franklin Learning Center 33

PAC-10/SUBURBAN ONE CHALLENGE

Central Bucks West 71, Pottstown 42

Central Bucks South 54, Spring-Ford 43

PANTHERS TIP-OFF TOURNAMENT

Frankford 63, Newark (Del.) 56

PENNRIDGE MEMORIAL TIP-OFF

Methacton 84, Christopher Dock 47

Saucon Valley 76, Pennridge 65

RABBERMAN TOURNAMENT

New Hope-Solebury 65, George School 38

Council Rock South 51, Jenkintown 33

RADNOR TIP-OFF TOURNAMENT

Episcopal Academy 66, Ben Franklin 47

Roxborough 52, Radnor 48

RED JENKINS TIP-OFF CLASSIC

Math, Civics & Sci. 79, Woodson (Va.) 74 (OT)

SKIP COLEMAN TIP-OFF INVITATIONAL

North Allegheny 64, Haverford High 47

Norristown 70, State College 67

SOLEBURY TIP-OFF TOURNAMENT

Solebury School 78, The City School 32

SOUDERTON TIP-OFF CLASSIC

Allentown Central Cath. 79, Overbrook (Pa.) 58

Simon Gratz 56, Souderton 53

SOUTHERN LEHIGH TIP-OFF

Harriton 75, Quakertown 59

TWIN VALLEY TIP-OFF TOURNAMENT

Owen J. Roberts 54, Garden Spot 49

UNIONVILLE TIP-OFF TOURNAMENT

Springfield (D) 67, Kennett 58

Unionville 65, Delco Christian 41

UPPER DUBLIN INVITATIONAL

Germantown Academy 54, Conestoga 52

Upper Dublin 54, North Penn 36

VANGUARD CLASSIC TIP-OFF T

Prep Charter 69, Motivation 57

VIKING TIP OFF WEEKEND

Marple Newtown 85, Moyer Acad. (Del.) 42

NONLEAGUE

Edison 70, Masterman 65

Boys' Latin 75, Robeson 63

Fels 65, GAMP 36

Washington 53, High School of Future 38

Del-Val Charter 51, Audenried 45

Tacony Charter 84, Community Ac. of Phila. 61

Sayre 61, Calvary Christian 44

Parkway Center City 55, World Comm. 52

Glen Mills 67, Truman 42

Phila. Electrical 80, Mastery South 37

AIM Academy 60, Woodlynde 31

Martin Luther King 82, Sankofa Freedom 28

Engineering and Science 42, Palumbo 32

West Philadelphia 69, Abington Friends 40

Haverford School 73, Imhotep Charter 69

Lansdale Catholic 67, Faith Christian 50

Malvern Prep 67, Bonner-Prendergast 53

Father Judge 66, Strawberry Mansion 48

Plymouth Whitemarsh 64, Dobbins 15

Girls' Basketball

ARCHBISHOP RYAN TIP-OFF

St. Basil 50, St. Hubert 40

Archbishop Ryan 70, Phila. Academy Charter 21

CALVARY BAPTIST TIP-OFF

Calvary Baptist 34, West-Mont Christian 28

CHES-MONT DIVISIONAL CHALLENGE

Unionville 46, W.C. Henderson 31

CHICHESTER TIP-OFF TOURNAMENT

Strath Haven 46, Academy Park 30

Penncrest 48, Chichester 33

COUGAR CLASSIC

Solebury School 48, Stuart Country Day 35

Calvary Christian 35, George School 24

FRIENDS SELECT INVITATIONAL

Mercy Vocational 27, MaST Charter 25

FRIENDS VS. INTER-AC CHALLENGE

Episcopal Academy 35, Abington Friends 30

Shipley 59, Agnes Irwin 39

GHOSTS TIP-OFF CLASSIC

Abington 45, Baldwin 36

GREAT VALLEY TIP-OFF SHOOT-OUT

Downingtown West 64, Chester 44

Bishop Shanahan 48, Great Valley 33

HARRITON TIP-OFF TOURNAMENT

Gwynedd Mercy 52, Downingtown East 34

Harriton 45, Oxford 35

HATTERS TIPOFF CLASSIC

Nazareth Academy 34, New Hope-Solebury 33

Hatboro-Horsham 37, Wissahickon 23

HAVERFORD HALL OF FAME TIP-OFF

Nazareth 69, West Chester East 22

HILL SCHOOL TOURNAMENT

Perkiomen School 39, Hill School 35

Springside Chestnut Hill 51, Princeton Day 22

INTERBORO TIP-OFF TOURNAMENT

Ridley 45, Freire Charter 6

Interboro 39, Bartram 34

LADY WARRIOR CLASSIC

Mount St. Joseph 80, Upper Darby 34

Methacton 49, Council Rock South 36

NORTH PENN COACHES VS. CANCER

Perkiomen Valley 60, Pennsbury 23

North Penn 38, Lansdale Catholic 33

OLEY VALLEY TIP OFF TOURNAMENT

Oley Valley 50, Pottsgrove 34

ORELAND LIONS TOURNAMENT

Phil-Mont Christian 67, Bishop McDevitt 52

Springfield (M) 53, Jenkintown 43

PEDDIE SCHOOL INVITATIONAL

Roland Park Country School (Md.) 60,

Penn Charter 43

SOUDERTON TIP-OFF CLASSIC

Souderton 48, Westtown 25

SPRINGFIELD TIP OFF TOURNAMENT

Notre Dame 58, Penn Wood 54

TWIN VALLEY TIP-OFF TOURNAMENT

Pottstown 50, Twin Valley 41

UPPER MERION TIP-OFF

Upper Merion 41, Upper Perkiomen 31

WILDCAT TIP-OFF CLASSIC

Central Bucks East 32, Northampton 27

WILLIAM TENNENT INVITATIONAL

Lower Moreland 53, Phoenixville 25

Imhotep Charter 46, William Tennent 40

TRI-COUNTY CHRISTIAN

Christian Academy 58, King's Christian 9

TRI-COUNTY LEAGUE

Woodlynde 44, AIM Academy 17

NONLEAGUE

Roxborough 33, Mastbaum 5

Cheltenham 73, Math, Civics & Sciences 25

Tacony 27, Community Ac. of Phila. 15

Rush 24, Masterman 21

Friends' Central 55, Hun School 45

Hallahan 56, New Foundations 28

Boyertown 51, Cedar Crest 38

Central Bucks West 77, West Chester Rustin 61

Avon Grove 58, Octorara 29

Wrestling

PUBLIC LEAGUE

Northeast 46, Lincoln 25

Mariana Bracetti 43, Martin Luther King 29

Frankford 65, Palumbo 16

Girls' Swimming

NONLEAGUE

Episcopal Academy 120, Friends' Central 60

Boys' Swimming

NONLEAGUE

Episcopal Academy 116, Friends' Central 67

Boys' Basketball Boxes

Mastery North 5 10 4 12 - 31

Conwell-Egan 14 16 14 14 - 58

MN: Farris 2, Plowdan 7, Reed 3, Ross 12, Washington 7.

C: Vinny Dalessandro 10, Daniel Green 1, Karron Johnson 2, Stevie Jordan 14, Sean Kelly 7, Chase Kumor 9, LaPri McCray- Pace 10, Tyler Watto 3.

Bensalem 8 12 14 8 0 6 5 - 53

Arch. Ryan 9 5 10 18 0 6 8 - 56

B: Anthony Greene 7, Keith Howard 3, Bernard Jones 3, Nick Mulvey 9, Avery Nyekan 9, Brandon Vaughn 11, Kevin Wade 11.

AR: Izaiah Brockington 10, Austin Chabot 21, Fred Killian 5, Chris Kuhar 4, Colin Murphy 2, Kevin Nichols 3, Austin Slawter 8, Gediminas Vasiliauskas 3.

New Media Charter 17 9 18 14 - 58

Pope John Paul II 16 11 17 22 - 66

NMC: Cumberbach 1, Dorstal 16, D. Govan 6, L. Govan 10, Pastue 2, Phillips 3, Thomas 20.

PJPI: Mike Cianciulli 19, Rich Dunham 20, Nick Giampietro 15, Fran Interrante 3, Matt McLaughlin 7, Josh Pisano 2.

Christian Academy 11 4 9 3 - 27

Devon Prep 14 5 6 13 - 38

CA: Dutton 2, Haphoward 4, Sharril 4, Walker 4, Walker 3, Williams 10.

DP: Danny Brace 13, Jack Hegerty 6, Steve Lewis 3, Andrew Shannon 2, Daniel Shannon 3, Andrew Walheim 11.

Upper Merion 9 12 11 14 - 46

Downingtown West 19 15 20 13 - 67

UM: Capistrano 2, Carita 2, Fano 14, McDermott 8, Miller 5, Nuwell 3, Persaud 8, Quinn 4.

DW: Ryan Betley 21, Cole Calamaro 1, Doug Conrad 6, George Gordon 7, Don Guerrera 12, Jeff Halle 4, Tyler McNulty 2, Josh Warren 14.

Mercy Vocational 10 4 10 6 - 30

MaST Charter 18 13 4 15 - 50

MV: A. Davis 4, Ellerby 2, I George 4, T. Gladeen 8, D Hardin 2, Jefferson 7, C. Sisco 3.

MC: Matt Carter 25, Colin Dever 7, Shane Henehan 5, Bryan Kaelin 2, Jordan Telesford 9, Kyle Wenclawiak 2.

Bodine 5 8 10 8 - 31

Germantown Friends 13 14 16 18 - 61

B: Terrell Brent 2, Raekwon Hatch 6, Derrick McLean 3, Tyron Price 5, Tyrone Prince 2, Troy Richardson 13.

GF: Mike Buckmire 6, Preston Choe 2, Charlie Dolgenos 2, Sam Istavan 3, Ray Leon 26, Isaac Myran 2, Jalil Pines-Elliott 8, Jamil Pines-Elliott 10, Pietro Verghella 2.

Indian Creek (Md.) 3 12 11 11 - 37

Cardinal O'Hara 20 13 14 20 - 67

IC(: Beckford 1, Campbell 10, Carroll 6, Day 2, Garrett 9, Moore 6, Whitley 2.

CO: Kairi Jones 10, Jaye'Lyn Peebles 9, Liutauras Repsys 2, Kyle Sullivan 2, Tip Swartz 17, Domantas Tiska 10, Ahmin Williams 4, Ahmad Williams 13.

Upper Darby 15 12 5 13 - 45

Wissahickon 5 13 12 12 - 42

UD: Isheem Adams 3, Elliot Bruce 2, Jaris Fisher 12, Kahleel Henry 10, B. Hodges 2, Andrew Keene 5, Nyanfor Sieh 9, Quadi Turner 2.

W: Todd Bentley 14, Ron Brundage 8, Steve Driscoll 4, Yondel Dudley 2, Tre Holcome 7, Sean Scott 4, Jake Segal 3.

W.C. Henderson 8 12 13 19 - 52

Abington 17 11 12 21 - 61

WH: Armstrong 5, Bady 5, Costello 16, Dinacci 1, Ramirez 13, Smith 5, Vermeil 7.

A: Brendan Gallagher 1, Robby Heath 13, Amir Hinton 24, BJ James 2, Curtis Lochner 3, Matt Penecale 16, Jake Porter 2.

Church Farm 16 25 15 8 - 64

Boyertown 5 11 11 14 - 41

CF: Tim Davis 4, Jon Axel Gudmundsson 29, Ingvi Thor Gudmundsson 2, Emmit Jefferies 2, Michael Mohamed 15, Fred Odhiambo 12.

B: Kyle Dennin 2, Jerry Kapp 12, David Kreis 7, Ben Longacre 2, Rob Merwath 4, Colton Moyer 2, Christian Smith 8, Eric Spohn 4.

Perkiomen Valley 14 17 4 10 - 45

Great Valley 11 16 7 18 - 52

PV: E. Hodson 3, J. Jaworski 15, T. Krause 16, S. Moriarity 5, S. Owens 2, K. Stanton 4.

GV: R. Buchholz 10, W. Buzan 12, A. Gal 3, M. Miller 13, G. Rice 2, D. Strang 12.

Octorara 23 20 25 15 - 83

Hamburg 7 5 5 12 - 29

O: Tarojae Breake 18, Corey Cooper 5, Jaekwon Dickinson 3, Andrew Forman 7, Saaleem Pugh 6, Christian Ray 10, Jackson Ray 15, Nate Reynolds 11, Levi Worthington 8.

H: Adams 9, Barr 3, Evans 3, Hartman 2, Lester 5, Schlottman 5, Warner 2.

William Tennent 14 7 9 9 3 - 42

Hatboro-Horsham 11 5 7 16 11 - 50

WT: Clark 3, Lees 4, Ryan 23, Simons 4, Wodack 8.

H: Kyle Katz 6, Walter Kimble 17, Brian McEachern 10, David Robinson 4, Joe Russell 2, Zeke Sloan 11.

Lancaster Catholic 11 7 12 19 - 49

Holy Ghost Prep 8 18 11 26 - 63

LC: Grant Conway 16, Arnold Deboro 6, Thomas Gonzales 8, Kurt Harnish 2, Shawn Henry 4, Sean Landis 4, Chad Wenger 9, Joe Zukus 1.

HGP: Tim Brandt 6, Joe Braun 8, Tim Brennan 10, Liam Brennan 22, Jack Coolahan 8, Michael Kirby 3, Connor Rankin 6.

Callaway (Miss.) 14 16 17 18 - 65

Archbishop Carroll 7 17 18 34 - 76

C(: Decardo Day 3, Wesley Harris 10, Damien Moore 4, Malik Newman 35, Kassim Nicholson 2, Dimencio Vaughn 11.

AC: Ernest Aflakpui 16, David Beatty 8, Derrick Jones 16, Jesse McPherson 2, John Rigsby 4, Josh Sharkey 24, Samir Taylor 6.

Penncrest 14 2 15 19 15 - 65

Chichester 11 13 17 9 9 - 59

P: Nolan Carroll 16, Mike Doyle 24, Drew Hanna 2, Chandler Henry 10, John Nichols 2, AJ Taylor 11.

C: Admed 6, Barocco 3, Drulik 2, Lindsey 2, Montaraz 26, Welles 11, Womack 9.

Academy Park 13 24 12 29 - 78

Strath Haven 10 10 15 16 - 51

AP: Caldwell 16, Cobert 3, Collins 25, Harrison 2, Henson 5, Hundley 5, Mapp 4, Satimehin 2, Smith 16.

SH: Nick Fender 14, Kyree Fuller 10, John Harrar 6, Alex Ischiropoulos 8, Denzil Lezenby 2, Anthony Myers 4, Josh Singleton 5, Javon Sprinfield 2.

New Foundations 14 9 18 8 - 49

Bishop McDevitt 22 17 18 13 - 70

NF: Keith Blassingale 17, Ed Cahoe 7, Ian Kennedy 11, Joe O'Boyle 2, Sean Ovack 1, Travon Williams 11.

BM: Isaiah Brooks 4, Qadir Burgess 13, Jayson Clark 20, Zachary Coates 2, Emanuel Folkes 6, Allen Harmon 8, Fateem Jackson 10, Davier Massey 7.

Phil-Mont Christian 8 11 8 17 - 44

Springfield (M) 8 10 13 11 - 42

PC: Noah Baldez 13, Joshua Byrd 2, Lee DeHeer 1, David Giuliani 2, Sean Griffin 17, Tabeel Shafqat 4, Matt Steiger 5.

S(: Ryan Daly 7, Brendan Dugan 2, Iam Frasca 1, Justin Hill 6, DeAndre Johnson 2, Quentin Johnson 4, Sean Stovall 10, CJ Vecchione 2, Christian Yoast 8.

Solanco 15 12 16 9 - 52

Oxford 21 22 16 18 - 77

S: Shane Belczyk 12, Matt Gate 2, Dylan Hastings 10, Desmond Krinder 13, Ethan McCardell 9, Joe Phender 6.

O: Troy Brown 2, Thomas Cruz 10, Brian Dorsey 14, Tyler Farr 18, Terrence Henderson 6, Brian Hubley 8, Jon Kim 4, Josh Mosley 4, Shane Quigley 11.

Eastern (D.C.) 0 15 13 11 - 39

Franklin Lnr. Center 7 9 7 10 - 33

E(: R. Carter 2, J. Cheeks 5, H. Edwards 5, J. Johnson 9, J. Pickett 16, D. Thomas 2.

FLC: Chase Davis 7, Tyler Johnson 6, Ta'Quan Johnson 16, Aaron Turner 1, Tamir Wade 3.

Spring-Ford 8 10 9 16 - 43

Central Bucks South 12 10 13 19 - 54

S: Cooke 4, Corcoran 16, Freedman 8, Gnias 7, Reid 8.

CBS: Josh Brodie 6, Tommy Doyle 2, David Drea 1, Sean Gallagher 13, Chris Hones 10, Ryan Joerger 5, Alex Karras 2, Ian Vogt 2, Tim Waddington 13.

Pottstown 6 14 10 12 - 42

Central Bucks West 21 18 13 19 - 71

P: Jayce Beasley 2, Dimitre Burse 6, Rich Duvivier 28, Bryant Quill 2, Tom Scharnick 2, Nate Smith 2.

CBW: Owen Cooney 17, Seamus Fox 2, Luke Irons 7, Connor Lynch 9, Jim McCusker 5, Nico Munari 9, Zach Paley 5, Bill Power 4, Jake Reichwein 4, Cal Reichwein 9.

Newark (Del.) 12 7 18 19 - 56

Frankford 8 21 16 18 - 63

N(: Holmes 3, Jackson 4, Larkin 15, McCants 2, Pauls 4, Sharpe 11, Sherman 8, Smith 9.

F: Seydou Cisse 15, Aleem Griffith 8, Babacar N'Diaye 1, Jamire Solomon 5, Quadire Truesdale 10, Tashawn Twiggs 6, Demetrius White 18.

Methacton 21 23 24 16 - 84

Christopher Dock 6 15 14 12 - 47

M: Ardman 13, Cardarelli 3, Cerchio 7, Dyer 9, Ellis 10, Mann 1, Marberger 5, McCarthy 19, O'Neil 2, Savage 4, Tornetta 11.

CD: Brennan Addley 15, Justin Burkholder 12, Sean Hinson 7, Rashid Saint-Fleur 2, Terrell Willis 11.

Saucon Valley 14 14 19 29 - 76

Pennridge 15 14 15 21 - 65

SV: Callahan 4, Matt Kane 17, Connor Simpson 19, Matt Smith 16, Josh Snead 9, Jake Snead 11.

P: Dan Long 16, Stephen Lowry 7, Joe Molettiere 17, Zach Muredda 15, Joe Unangst 5, James White 5.

New Hope-Solebury 12 20 14 19 - 65

George School 6 8 12 12 - 38

NH: Andrew Bobe 1, Nick Garritano 3, Mays Lane 10, Brenden Shadle 3, Connor Smith 9, Spencer Tinkel 14, Anthony Vlahovic 12.

GS: Shadimere Coles 4, Adam Dixon 2, Chris Gilbert 13, Jibri Loving 4, Austin Muprhy 5, Kiany Probherbs 4, James Steen 2, Charles Williams 4.

Jenkintown 4 12 8 9 - 33

Council Rock South 14 8 16 13 - 51

J: Jameson Kold 2, Aiden Lorenz 2, Colin Mulvaney 15, Carl Robinson 7, Frank Soveleski 7.

Ben Franklin 10 10 15 12 - 47

Episcopal Academy 14 19 20 13 - 66

BF: Jalil Abdul-Ahid 2, Hanif Alexander 5, Kawagie Carr 1, Reginald Epps 2, Ramir Hardrick 19, Dashaun Johnson 6, Rafiq Marten 9, Kendrick Perkins 1, Isaiah Wilmore 2.

EA: Nick Alikakos 21, Conner Delaney 4, Mike Hinckley 4, Mike Jolaoso 17, Jack O'Connell 3, Matt Woods 17.

Roxborough 5 11 15 21 - 52

Radnor 12 12 11 13 - 48

R: Austin Daniels 4, Jovan Hammond 19, Dashon Henley 11, Keyonne Parker 10, Terrell Williams 2, Jerome Wright 6.

R: Jake Bodenger 2, Hyram Hill 2, Alex Hino 6, Vinnie Kelly 13, Michael Li 4, Thomas Mogan 2, Mason Ressler 13, Jake Schug 6.

Math, Civics & Sci. 13 24 9 21 12 - 79

Woodson (Va.) 15 21 11 20 7 - 74

MCaS: Donovan Barnes 14, Isaiah Culpepper 4, Samir Doughty 30, Keith Griffin 6, Nick Jones 18, Darrin Manning 5, Luis Reyes 2.

W(: Ayoub 10, Boehman 11, Bowles 23, Cogan 2, Johnson 12, Lau 2, Pacheco 4, Wilson 10.

Norristown 17 17 18 18 - 70

State College 6 18 21 22 - 67

N: Carlton Brown 2, Darryl Carr 23, Amir Carter 2, Reggie Collins 4, Desmond Gorski 3, Roy Green 14, Darius McGowan 2, Keather Messiaz 4, Kyle Simpson 9, Rashon Wiggins 7.

SC: Eric Buskirk 2, Michael Caswell 7, Cooper Culley 13, Drew Friberg 10, Tyler Hall 10, Alex McCann 17, Tyler Snyder 8.

The City School 16 6 2 8 - 32

Solebury School 18 25 29 6 - 78

TCS: Isaiah Cohen 4, Jordan Freeland 4, John Horn 4, Joseph Horn 6, John Meinel 2, Carl Watts 12.

SS: Justin Berger 6, Malik Harvey 8, Darvin Johnson 11, Milo Luciano 4, Devin Matchett 16, Trevor McLaughlin 2, Curtis Thompson 29, Derek Zhang 2.

Simon Gratz 13 12 16 15 - 56

Souderton 12 12 13 16 - 53

SG: Burnett 11, Hauser-Dinkins 7, Meredith 6, Moore 14, Sanders 4, Smalls 1, Wharton 13.

S: Austin Eberhart 2, Connor Lennon 3, Tim Markow 2, Tracy Simsick 19, Evan Slone 16, Ben Wonderling 8.

Kennett 17 8 17 16 - 58

Springfield (D) 21 24 10 12 - 67

K: Mike Boulden 10, Tyler Herron 1, Jackson Hyland 24, Matt Kelly 13, Connor McGlone 7, Kerry Tomasetti 3.

S(: J. Collins 32, Nick Fox 4, Kevin McCormick 16, Jack Schott 3, Dan Wasson 2, Quideer Wimes 10.

Delco Christian 9 6 13 13 - 41

Unionville 6 18 18 23 - 65

DC: Danny Browne 8, Wyatt Hartkins 12, Devin Hill 11, Jalen Johns 3, Tray Tann 5, Nazim Trammell-Wells 2.

U: Ryan Angle 6, Ryan Barrett 3, Atma Bery 15, Brendan Boyle 2, Pat Clark 4, Peter Ferraro 1, Matt Godek 1, Spencer Kramer 4, Jimmy Nowosiat 15, Alex Pechin 7, Henry Shafer 2, Jordan Shafteen 5.

Germantown Academy 6 14 18 16 - 54

Conestoga 13 11 14 14 - 52

GA: Devon Goodman 8, Tim Guers 20, Sam Lindgren 9, Evan-Eric Longino 3, Kyle McCloskey 12, Bailey Whitman 2.

C: Daryl Caldwell 14, Andrew Diehl 19, Martin Dorsey 7, M.J. Lezanic 3, James VanDeventer 5, Dan Vila 4.

North Penn 7 7 12 10 - 36

Upper Dublin 12 17 12 13 - 54

NP: Derek Heiserman 2, Kyle Hulmes 4, Ricky Johns 1, Cordell Lord 11, Jared Malone 4, Casaer Martinez 2, Joe Richards 12.

UD: John Barrett 23, Will Derr 7, Gary Feilds 4, Simeon Fryer 7, Ryan Stover 5, Luke Teesdale 4, Matt Thompson 4.

Motivation 7 14 11 25 - 57

Prep Charter 20 19 10 20 - 69

M: Rasjay B. 7, Nazir G. 23, Dequan H. 4, Malik R. 3, Robert S. 2, Shad Z. 6, Isaiah Z. 12.

PC: Thomas Adams 2, Brandon Brown 3, Marcell Curry 7, Raymond Glass 7, Zamir Lett 9, Eric Taylor 9, Rahim Washington 32.

Moyer Academy (Del.) 13 12 8 9 - 42

Marple Newtown 23 17 19 26 - 85

MA(: Marc Brown 2, C'Meir Coates 12, Quinton Dorsey 2, Eric Marshall 2, Zaahir Pennicot 2, Kwa'jree Turner 15, Isiah Woodland 7.

MN: Nick DiCamillo 6, Austin Follington 4, Stas Gjidede 3, Nick Gordano 19, Matt Han 9, Jake McGee 17, Mike Rutecki 10, Ben Staed 3, Marcus Weathers 12, Jordan Womack 2.

Masterman 14 14 15 22 - 65

Edison 21 13 20 16 - 70

M: Seamus Gleason 2, Basili Mantsos 2, Maurice Scott 7, Liam Shanahan 27, Corey Stewart 8, Jesse Turkson 17, Greg Whitehorn 2.

E: Ernest Beideman 6, Andre Brown 11, Montrell Gilliam 23, Wesley Guzman 2, Jahliel Jackson 6, Robert Sample 22.

World Communications 6 8 15 23 - 52

Parkway Center City 15 13 15 12 - 55

WC: Damir Boone 3, Savarr Fogle 3, Nehemiah Hodges 17, Quadir McNeil 7, S. Myers 5, Kevin Salman 2, Samual Sams 8, Nasir Slaughter 5, Malik Smith 2.

PCC: Hyzeem Banks 4, Josh McCray 12, Rio Reavis 6, Cole Ruley 16, Jemal Sheppard 6, Tyrell Tillman 3, Maqi Watson 8.

Boys' Latin 8 28 20 19 - 75

Robeson 12 20 15 16 - 63

BL: Noah Abrams 2, Jahmir Green 13, Milik Israel 3, Jelani Mauge 13, Elijah Pittman 5, Umar Saaba 23, Gus Sephes 10, Zafir Smith 6.

R: Aquil Frazier 4, DJ French 19, Willie Grant 13, Mark Greene 4, Musa Harrison 3, Thomir Jackson 9, Jahir Lee 11.

Sankofa Freedom 11 10 4 3 - 28

Martin Luther King 13 13 27 29 - 82

SF: J. Ansion 5, T. Bacon 2, S. Brant 6, N. Brown 10, S. Brown 3, V. Wayns 2.

MLK: Nasir Dell 6, Sam Foreman 22, Tyheem Harmon 11, Tyeir Marshall 7, Jabri McCall 15, Nashir McFadden 3, Chase Rogers 14, Rafool Samir 2, Aron Walker 2.

GAMP 2 6 12 16 - 36

Fels 14 18 19 14 - 65

G: John Capizei 2, Alex Carey 2, Cesar Quizader 5, Deverri Stockey 15, Matt Ventus 7, Sharif Williams 4.

F: Devon Adams 9, Allen Betrand 13, James Bishop 12, Asim Campbell 2, Samir Coe 7, Jaquan Harrell 2, Kordell Johnson 2, Aquil Jones 6, Mike McFarland 6, Deshon Wallace 6.

Truman 8 16 7 11 - 42

Glen Mills 25 8 14 20 - 67

T: Adams 1, Brown 2, Clowney 1, Fant 2, Law 22, Lopez 1, Waters 13.

GM: Tyree Braxton 2, Tyreek Brickus 6, Khyzeem Brown 14, Joseph Brown 2, Imhotep Davis 16, Karim Grant 2, Drequan Johnson 5, Anthony Johnson 16, Steven Welsh 4.

Engineering & Science 10 12 9 11 - 42

Palumbo 3 6 11 12 - 32

EaS: Quaadir Davis 3, Shaquan Frasier 7, Johnathan Hall 24, Devon Owens 4, Keinan Oxner 2, D'yon Pittman 2.

P: Muhammad Bey 7, Samad Dawson 7, Rahee Ellis 6, Saadiq Jones 7, Laquan Preston 3, Justin Reiph 2.

High School of Future 5 13 14 6 - 38

Washington 14 12 9 18 - 53

HSoF: Jahmir Burton 7, Kameron Gilfillian 9, Dominick Morales 13, Malik Morancie 6, Shawn Morrison 3.

W: Asanti Ali 6, Jerome Blume 7, Charles Brown 18, Shaheed Fagan-Haynes 8, Elmange Watson 14.

Audenried 7 12 16 10 - 45

Del-Val Charter 6 14 16 15 - 51

A: Adkins 2, Lane 2, Lewis 11, Moore 1, Thompson 8, White 8, Wright 13.

DC: DaShon Giddings 14, Saadiq Harris 3, Karl Lewis 7, Dymir Logan 5, Makhi Morris 8, Bysil Northern 12, Dwine Walls 2.

Mastery South 15 2 15 5 - 37

Phila. Electrical 12 28 21 19 - 80

MS: Jahleel Brown 2, Larry Edwards 9, Dionte Falligan 3, Michael Feredee 7, Craig Logan 3, Zavon Richardson 9.

PE: Jihad Barnes 12, Blair Bowes 15, Mike Cooper 11, Hassan Darby 7, Justin Davis 2, Jakwon McQueen 2, Devanta Peterie 15, Zakee Shakur 16.

West Philadelphia 25 11 23 10 - 69

Abington Friends 11 14 5 10 - 40

WP: Stanley Coleman 20, Tyler Elan 2, Lavelle Harper 11, Hanees Harring 2, John Hayes 8, Anthony King Jr. 12, Dominique Owens 12, Jaddar Shy 2.

AF: Jordan Baker 3, John Hall 12, Jack Levy 2, Sam Levy 7, Jared Smith 4, Jake Stark 12.

Community Ac. of Phila. 15 19 14 13 - 61

Tacony Charter 25 17 28 14 - 84

CAoP: Jerrell Clark 15, Leroy Moore 20, K Ortiz 10, Khalil Smith 16.

TC: Jeremiah Alston 4, Robert Barner 6, Alex Carrion 8, E'Drise Hightower 8, Justin Johnson 20, Ervin Merone 10, Joe Purnell 20, Tyler Taliaferro 8.

Dobbins 2 5 4 4 - 15

Plymouth Whitemarsh 14 26 19 5 - 64

D: Tyzjay Faison 6, Brandon Smith 7, Maqel Styles 2.

PW: Davon Burrell 5, Cameron Johnson 2, Mike Lotito 4, Xzavier Malone 11, Grady Minick 4, Andre Mitchell 10, Devon Monteiro-Gray 10, Jimmy Murray 13, Nick Satterthwaite 1, Oakley Spencer 4.

Bonner-Prendergast 16 19 10 8 - 53

Malvern Prep 22 8 17 20 - 67

B: Dillon Haas 9, John Hargraves 7, Dylan Higgins 3, Marques Jackson 16, Christian Lane 1, Tom McLoone 6, Keith Washington 11.

MP: Chris Anderson 6, Ray Baran 5, Chris DeFibbo 2, Jack Doherty 10, Zac Fernandez 2, Joey Fitzpatrick 5, Mike Hollingsworth 2, Ryan O'Neill 2, Will Powers 20, Tommy Wolfe 13.

Lansdale Catholic 20 15 14 18 - 67

Faith Christian 9 9 16 16 - 50

LC: Jared Exler 9, Tyler Grant 13, Dan Jalosinski 2, Nick Maloney 1, Colin McGuire 15, Dan Modestine 5, Ryan Quigley 6, Jake Saba 15, John Van 1.

FC: Seth Brunner 4, Chris Clark 3, Charles Ervin 7, Junkie Hamano 2, Johnnie Hasson 13, Zeke Snowden 7, Danny Vicardi 14.

Sayre 11 16 13 21 - 61

Calvary Christian 5 16 8 15 - 44

S: A. Crofton 2, B. Haines 8, A. James 20, T. Johnson 5, B. Lewis 2, D. Trayham 4, B. White 20.

CC: Sam Bair 5, Ben Brophy 6, Brett Kikendall 3, Braydon Ruiz 2, Joel Thibodeau 18, Josiah Thompson 8, Joey Valentini 2.

Haverford School 19 12 20 22 - 73

Imhotep Charter 11 21 22 15 - 69

HS: Levan Alston 30, Cameron Reddish 23, Lamar Stevens 19.

IC: Jaekwon Carlyle 7, Cananchet Jordan 8, Devin Liggeons 12, Deance Robinson 12, Daron Russell 17, Khalief Tinley 8, Joshua Townsend 2.

Girls' Basketball Boxes

St. Hubert 8 11 10 11 - 40

St. Basil 16 14 7 13 - 50

SH: Alexa Forward 2, Courtney Hoffman 3, Meghan Matthews 13, Megan O'Connell 4, Carla Ovington 2, Sam Patterson 3, Caela Russell 3, Emily Smith 6, Celine Tobin 4.

SB: Erin Buckley 1, Jules Gura 3, Lindsay Joyce 3, Natalie Kucowski 14, Karen Lapkiewicz 17, Liz Napierkowski 12.

Phila. Academy Charter 3 7 9 2 - 21

Archbishop Ryan 23 16 21 10 - 70

PAC: Alley Berder 1, Elisa Curtin 8, Haley Keller 2, Taylor Sritz 10.

AR: Shannon Glenn 14, Sam Hicks 5, Devin Jones 3, Megan McLaughlin 6, Ashley Mink 12, Haley Nichols 1, Calilee O'Shea 10, Sarah Ostaszewski 2, Shayna Rodriguez 5, Danielle Skedzielewski 8, Emily Skedzielewski 2, Caryn Walsh 2.

West-Mont Christian 4 4 11 9 - 28

Calvary Baptist 2 6 19 7 - 34

WC: Christy Chen 7, Mikayla Haltman 3, Julia Klenskie 8, Olivia Miller 10.

CB: Mary Finkbeiner 20, Carissa Gahman 8, Junyi Jung 2, Jenn Krayer 4.

Unionville 10 13 13 10 - 46

W.C. Henderson 7 3 16 5 - 31

U: Micayla Flores 21, Emily Mason 2, Casey Scheuer 4, Madelyn Shanahan 13, Alexandra Shanahan 4, Adrianna Weber 2.

WH: Emma Bertrando 14, Brynn Cullinan 2, Maddie DePrisco 5, Julie Gawrylowicz 3, Vicki Kneis 1, Jenna Maratea 3, Morgan Maturani 3.

Strath Haven 11 12 9 14 - 46

Academy Park 8 8 2 12 - 30

SH: Kaylyn Crowley 5, Katie Fisher 14, Claire Hollyer 4, Ami Iannello 4, Brigette Sherry 10, Ellie Stief 3, Rachel Vresilovic 6.

AP: Elisha Hernandey 10, Shondraley Hightower 6, Raven-Monet Kemper 5, Phen-Sure Ketter 4, Mahya Woodton 5.

Stuart Country Day 19 6 4 6 - 35

Solebury School 9 16 15 8 - 48

SCD: Bell 3, Desmond 8, Ohugwugha 4, Tethowski 8, Walsh 12.

SS: Maya Brewington 9, Denia Campbell 13, Qiana Vigo 16, Carol Wright 10.

Calvary Christian 11 10 2 12 - 35

George School 9 6 7 2 - 24

CC: Megan Barish 6, Kelsey Caldwell 9, Julie Cervone 6, Lauren Kachnycz 4, Mary Pelullo 3, Victoria Stum 5, Melanie Werner 2.

GS: Shannon Cunningham 4, Ginneh Dickerson 11, Val Lavar 1, Darryan McKee 4, Royalti Richardson 2, Janine Shehadren 2.

Agnes Irwin 6 4 17 12 - 39

Shipley 18 10 12 19 - 59

S: Yndiah Bobo 12, Martine Fortune 22, Maya Overton 3, Tenisha Pressley 7, Courtney Redcross 15.

Abington Friends 10 2 5 13 - 30

Episcopal Academy 6 5 15 9 - 35

AF: Alyssa DeNofa 13, Alexa Middleton 4, Asia Turner 3, Jade Young 10.

EA: Elodie Furey 6, Dylan Higgins 5, Maria Kilcullen 7, Lily Kuntz 2, Luca Mamula 7, Margaux Paolino 1, Meghan Pickell 7.

Baldwin 9 8 4 15 - 36

Abington 13 14 8 10 - 45

B: Alex Brittingham 4, Imani Brown 4, Kejohna Hammond 7, Danielle Hammond 6, Radiana Mancheva 4, Morgan Mantout 7, Kayla Watkins 4.

A: Bre Bermal 3, Britney James 2, Sami Lochner 8, Gabby Nolan 3, Liz O'Leary 8, Deja Rawls 9, Leah Simmonds 11, Emily Valleras 1.

Bishop Shanahan 16 4 15 13 - 48

Great Valley 8 14 5 6 - 33

BS: Devon Adams 11, Kelly Basile 13, Ciara Forde 10, Mikayla Maxwell 2, Rachel Parker 1, Grace Phillips 8, Jamie Powers 3.

GV: Stephanie Aker 5, Sadie Buzan 4, Codi Campetti 7, Emiiee Kirk 3, Ashlyn Smith 14.

Downingtown West 13 19 16 16 - 64

Chester 9 10 18 7 - 44

DW: Megan Camden 4, Heather Camden 6, Maddie Dew 33, Meghan Graham 2, Kerri Karuso 2, Melana Paternoster 2, Hannah Supplee 15.

C: Baley Cowan 12, Lanaysia Dixon 15, Chantel Matton 2, Radiyah Robertson 2, Khani Whitfield 4, Rachel Williams 9.

Downingtown East 6 6 7 15 - 34

Gwynedd Mercy 15 16 6 15 - 52

DE: Aungst 2, Johns 4, Kent 12, Ochsner 2, Warful 12.

GM: Maggie Cameron 3, Brigit Coleman 18, Maura Conroy 9, Erica DeCandido 6, Megan Dougherty 2, Lizzie Furguson 2, Carly Heineman 2, Danielle Senour 4, Emily Sullivan 6.

Oxford 7 9 10 9 - 35

Harriton 7 14 9 15 - 45

O: Bahls 13, Henesey 8, Riley 4, Shallow 6, Williams 4.

H: Caroline Depillis 4, Sophia Grady 22, Gabby Kontra 2, Hayley Morris 9, Meg Wilcox 8.

New Hope-Solebury 13 5 11 4 - 33

Nazareth Academy 8 16 6 4 - 34

NH: Annie Dehre 10, Bella DeVito 2, Maggie Dougherty 2, Kelley Hyland 8, Lexi Morse 4, Toni Suler 4, Sarah Wilson 3.

NA: Jacki Dollard 3, Emily Gindele 2, Becca Rhodes 5, Marissa Sylvester 15, Bridget Temple 7, Bridget Watson 2.

Nazareth 22 16 17 14 - 69

West Chester East 2 8 10 2 - 22

N: Kassie Behler 6, Tessa Brugler 13, Kaitlyn Cappetta 2, Dorothy Catlett 2, Zoe Deangelo 2, Juliann Duignam 5, Jessica Durnin 9, Natalie Gold 6, Alexa Itsines 2, Lauren Kresge 8, Taylor Umar 14.

WCE: Kaitlyn Boyle 7, Lindsey Giunta 4, Holly Hager 8, Maura McCloskey 3.

Princeton Day 5 5 6 6 - 22

Spring. Chestnut Hill 11 16 16 8 - 51

PD: Coyne 4, Hart 2, Healey 5, Kane 4, Stevonson 7.

SCH: Chole Burns 7, Destini Curry 6, Mo'ne Davis 3, Caroline Henry 3, Lindsay Hiner 16, Emily McNesby 2, Marissa Pownal 6, Delaney Sweitzer 6, Savannah Sweitzer 2.

Perkiomen School 14 8 9 8 - 39

Hill School 5 12 14 4 - 35

PS: Destinee Astheimer 5, Jordan Barth 12, Kristen Burdo 5, Stephanie Falcone 8, Laura Vetter 9.

HS: Maju Ananias 7, Jackie Anyanwu 4, Jonica Brown 14, Kennedy Gallagher 1, Rachel Salter 5, Brielle Smith 4.

Freire Charter 0 1 2 3 - 6

Ridley 14 14 5 12 - 45

FC: Zahkeyah Allen 1, La'Shay Bailey 1, Tavion Mitchell 2, Essence Robinson 2.

R: Hanna Crowley 8, Dana D'Ambrosio 4, Desiree George 4, Isabella Hamlin 2, Melanie Malseed 2, Hailee Mayer 4, Kayla McFadden 2, Lauren O'Brien 6, Katrina Pennell 1, Jalessa Rodriguez 5, Kristin Saraceni 4, Haley Thompson 3.

Bartram 8 10 7 9 - 34

Interboro 9 8 7 15 - 39

B: Sydney Barrows 13, Fatoumata Fofona 2, Bryce Garrett 13, Cianni Matthews 2, Tatiana Nixon 4.

I: Amy Huddell 4, Amber Huddell 2, Brandi James 16, Gina McNamee 7, Becca Reifer 10.

Mount St. Joseph 19 17 24 20 - 80

Upper Darby 4 13 10 7 - 34

MSJ: Emily Carpenter 2, Caitlyn Cunningham 9, Grace Gelone 6, Kieran Glowacki 4, Julie Hoover 7, Kristin Lucas 6, Jen Murphy 2, Libby Tacka 14, Mary Kate Ulasewicz 14, Sarah Wills 16.

UD: Blewett 8, Brunson 6, Dowd 8, Sherif 2, Stokes 6, Walls 4.

Council Rock South 12 11 7 6 - 36

Methacton 14 18 8 9 - 49

CRS: Cara Barlow 10, Christina Deo 1, Kasey Schlupp 6, Payton Spadaccino 6, Allison Taub 8, Shannon Taub 5.

M: Jackie Cerchio 10, Jenna Cooper 2, Ryan DeOrio 10, Kyra DuBost 3, Tejarra Ellis 3, Lauren Engelman 3, Gabby Falcone 10, Brianna LaCurts 6, Sydney Thompson 2.

Pennsbury 6 4 3 10 - 23

Perkiomen Valley 23 6 13 18 - 60

P: Amy Blazejewski 4, Niasia Boone 8, Jenn Brady 4, Maggie Kane 4, Meredith Webber 3.

PV: KT Armstrong 32, Abby Bergman 4, Kelsey Giese 4, Taylor Hamm 2, Megan Jonassen 5, McKenna Kohler 2, Katie Leahy 6, Nikki Marino 2, Haley Streeper 3.

Lansdale Catholic 11 9 6 7 - 33

North Penn 8 8 6 16 - 38

LC: Brokans 4, Crim 4, Ferko 3, Harte 6, Talley 10, Ward 2, Winslow 4.

NP: Mikaela Giulini 10, Bri Hewlett 2, Jess Huber 6, Mia Melchior 5, Taylor Putman 3, Taylor Thames 9, Irisa Yi 3.

Pottsgrove 4 10 11 9 - 34

Oley Valley 13 10 15 12 - 50

P: Alliya Austin 3, Cori Dickinson 6, Nikita Harper 2, Diana Randelman 20, Nikki Tond 2, Ronyel Trump 1.

OV: Aulenbach 16, Matuszak 10, Moyer 3, Renninger 11, Rizzudi 8, Sonon 2.

Jenkintown 10 11 8 14 - 43

Springfield (M) 11 11 15 16 - 53

J: Sarah Dillon 5, Emma Dorshimer 15, Ashley Kremp 10, Jen Kremp 7, Nina Lindenbaum-Grosbard 2, Morrin McSherry 4.

S(: Molly Dugan 21, Jayla Greene 3, Bailey Krewson 2, Jewell Ringgold 14, Maura Ryan 10, Savannah Shackleford 3.

Phil-Mont Christian 19 20 16 12 - 67

Bishop McDevitt 7 7 15 23 - 52

PC: Tracey Goodman 18, Keyen Green 31, Kayla Griffin 8, Katharine Olinger 6, Lauren Tipton 2, Katherine Wilmer 2.

BM: Benita Barbour 3, Suzzanna Cantwell 1, Sierra Dacosta 20, Samantha DiCicco 4, Briannna Edwards 13, Ollisha Fisher 2, Amber McLeod 7, Savannah Roberts 2.

R.P. Country Schl (Md.) 20 16 12 12 - 60

Penn Charter 10 10 12 11 - 43

RPCS(: Alexander 8, Clay 11, Edwards 17, Hauser 2, Holder 12, Johnson 6, Whitehurst 4.

PC: Mireyah Davis 4, Hannah Fox 15, Alexis Hnatkowsky 10, Ayanna Matthews 10, Julie Webb 4.

Westtown 3 7 6 9 - 25

Souderton 16 8 13 11 - 48

W: Dagny Davidsdottir 8, Eunice Jimenez 10, Naomi Jimenez 7.

S: Alana Cardona 3, Tori Dowd 9, Noelle Noble 8, Marissa Sandone 13, Krista Schneider 15.

Penn Wood 9 16 11 18 - 54

Notre Dame 16 11 13 18 - 58

PW: Durand 10, Hairston 4, Morton 13, Redd 18, Walker 9.

ND: Alex Kane 23, Jill Kane 11, Leanne Purcell 3, Kristen Rogers 6, Rachel Ryan 6, Casey Walsh 9.

Upper Perkiomen 4 12 4 11 - 31

Upper Merion 12 10 6 13 - 41

UP: Aubrey Gibbs 1, Holly Graber 10, Gabi Marinelli 3, Bridget Mayza 3, Alexis Moyer 9, Jess Spano 3.

UM: Eryn Brady 3, Anna Davis 3, Jessica Michael 11, Tatiani Pleasant 8, Regie Robinson 9, Katie Valeri 5, Jordan Wilson 2.

Northampton 8 3 11 5 - 27

Central Bucks East 7 6 8 11 - 32

N: Aja Blount 8, Sophia Eckroth 2, Gio Martinez 7, Ali Reppert 3, Francesca Sanchez 1, Devin Saul 3, Lauren Sterner 3.

CBE: Bridget Birkhead 14, Megan Browne 2, Bree Galbot 1, Megan Lapioli 8, Kyra Scaliti 7.

Lower Moreland 14 18 12 9 - 53

Phoenixville 3 8 3 11 - 25

LM: Bridgette Alexander 1, Jordyn Cohen 1, Erica Fleck 3, Miah Gomez 2, Lauren Killion 25, Rachel Millan 12, Erin Przyblinski 1, Kaley Przyblinski 8.

P: Jess Anthony 2, Julia Brown 5, Ruth Doberenz 1, Dakota Graham 4, Carolyn Groener 2, Nomi Washington 11.

Imhotep Charter 7 14 6 19 - 46

William Tennent 12 8 13 7 - 40

IC: Etreece Adams 6, Lorna Caesar 6, Bionca Dunham 15, Allissia Green 1, Deja Reynolds 17, Taylor Scruggs 1.

WT: Alyssa Christiansen 4, Rachael Ebert 3, Kyla Gibson 13, Angela Pomponio 11, Sarah Richie 3, Kelly Scipione 6.

Christian Academy 26 8 18 6 - 58

King's Christian 0 1 5 3 - 9

CA: Danay Cooks-Green 15, Gracie Cryan 22, Krystal Mason 2, Kaylah Robertson 8, Carli Sitkowski 6, Zoey Zhang 5.

KC: Figueroa 2, Forrest 5, Nelson 2.

AIM Academy 4 6 4 3 - 17

Woodlynde 12 9 8 15 - 44

AA: Corie Borgerhoff 8, Ciara Droogan 5, Grace Schag 4.

W: Christa Deckman 7, Meah Konow-Garretson 7, Julia Plousis 2, Michaela Trusk 21, Kyra Weaver 6.

Masterman 7 0 3 11 - 21

Rush 4 8 6 6 - 24

M: N Anderson 4, Tatyanah Brehouse 2, Sasha Brehouse 9, Allison Mark 3, M Vracy 3.

R: Atiyah Gardner 2, Alison McCrorey 4, Keairah Messiah 9, Sara Rodriguez 9.

Comm. Ac. of Phila. 4 0 4 7 - 15

Tacony 4 7 10 6 - 27

CAoP: Blackson 11, Taylor 4.

T: Tatyanah Moore 11, Aja Smith 2, Jaimie Welsh 14.

Math, Civics & Sciences 7 6 9 3 - 25

Cheltenham 22 22 19 10 - 73

MC&S: D. Dunn 11, K. Fields 9, I. Kerrin 3, A. Rippy 2.

C: Aigner Bookard 4, Nashira Brown 6, Danielle Brown 8, Dejah China 2, Ashley Jones 32, Mia Leonard 2, Monet McGorea 5, Amari Truehart 6, Gabrielle Wright 8.

Cedar Crest 9 11 12 6 - 38

Boyertown 9 18 12 12 - 51

B: Ali Bauman 16, Maria Garafolo 12, Hannah Jaskuta 3, Abbie Kapp 9, Allie Marcus 4, Sarafina Valenti 2, Jordan Webb 5.

Friends' Central 15 12 10 18 - 55

Hun School 7 14 13 11 - 45

FC: Lisa Bernstein 2, Briana Cypress 2, Anna Leone 9, Iyanna McCurdy 22, Mikayla Vaughan 20.

HS: Bourque 2, Erica Dwyer 20, Goeke 2, Johnson 2, Janelle Mullen 14.

West Chester Rustin 18 23 7 13 - 61

Central Bucks West 13 22 18 24 - 77

WCR: Erin Gallagher 5, Katie O'Hare 7, Annie Pitts 3, Noelle Powell 26, Emily Walls 6, Courtney Warley 7, Casey Warley 5.

CBW: McKenzie Carrol 3, Corrinne Godshall 26, Makenzie Mason 15, Nicole Munger 19, Maggie Rakowsky 8, Megan Tilger 4, Peyton Traina 2.

Mastbaum 1 1 0 3 - 5

Roxborough 13 6 11 3 - 33

M: Tyauinia Allen 1, Alexis Pollard 1, Maria Ramos 3.

R: Zion Davis 5, Alexis Haber 2, Monet Jones 8, Taiyana Lee 5, Kayla Oaddams 2, Samantha Pelliciotti 1, Tamia Santiago 5, Khariah Williams 5.

New Foundations 8 8 2 10 - 28

Hallahan 7 18 15 16 - 56

NF: Breaszeale 7, Bridges 2, Cooley 3, Gilchrist 3, Johnson 3, Miller 3, Mullen 4, Vincent 3.

H: Sonni Browne 10, Emily Dever 2, Megan Elliott 2, Brighet Miller 2, Alexis O'Neill 10, Alynn Phelan 18, Nya Searight 9, Montana Tomaszewski 3.

Saturday's Schedules

Football

PIAA CLASS AAA SEMIFINAL

Archbishop Wood vs. Somerset at Chambersburg, 1

PIAA CLASS AAAA SEMIFINAL

Pennsbury vs. St. Joseph's Prep at Northeast, 1

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Cristo Rey at Malvern Prep, 1

Springside Chestnut Hill at Bonner-Prendergast, 7

ARCHBISHOP RYAN TIP-OFF

Lincoln at Archbishop Ryan, 4:30

Bensalem vs. Central Bucks East at Archbishop Ryan, 6

CALVARY BAPTIST TIP-OFF

West-Mont Christian vs. High Point Baptist at Calvary Baptist, 11:30 a.m.

Plumstead Christian at Calvary Baptist, 2:30

DEVON PREP TOURNAMENT

Pope John Paul II at Devon Prep

New Media Charter vs. Christian Academy at Devon Prep

DOWNINGTOWN WEST TIP-OFF

Upper Merion vs. Downingtown East at Downingtown West, 6

Pottsgrove at Downingtown West, 7:30

FRED PICKETT CLASSIC

Sanford (Del.) at Imhotep Charter, 6

Washington at Chester, 7:30

FRIENDS SCHOOLS-MAPL CHALLENGE

Phelps vs. Hill School at Friends Central, 4:30

Westtown vs. Hun School at Friends' Central, 6

Peddie School at Friends' Central, 7:30

FRIENDS SELECT INVITATIONAL

at Friends Select

MaST Charter vs. Franklin Towne , 12:30

GERMANTOWN COMMUNITY

Cardinal O'Hara at Germantown Friends, 5:30

GHOSTS TIP-OFF CLASSIC

W.C. Henderson vs. Wissahickon at Abington, 1:30

Upper Darby at Abington, 3

GREAT VALLEY TIP-OFF SHOOT-OUT

Perkiomen Valley vs. New Hope Academy Charter at Great Valley, 3:30

Boyertown at Great Valley, 7

HARRISBURG TIP OFF TOURNAMENT

Penn Wood vs. Freire Charter, 2

HATTERS TIPOFF CLASSIC

William Tennent vs. Upper Moreland at Hatboro-Horsham, 3:45

Lower Moreland at Hatboro-Horsham, 7

MARSHALL COUNTY HOOP FEST (KY)

Archbishop Carroll vs. Villa Angela-St. Joseph (OH) at Benton, KY, 4:30

MEDIA SHOOT OUT

Strath Haven vs. Chichester at Penncrest, 5:45 Academy Park at Penncrest, 7:30

ORELAND LIONS TOURNAMENT

New Foundations at Springfield (M), 5

Phil-Mont Christian vs. Bishop McDevitt at Springfield (M), 8

OXFORD TIP OFF TOURNAMENT

Avon Grove vs. Solanco at Oxford, 6

Lampeter-Strasburg at Oxford, 7:30

PA. CHALLENGE

Franklin Learning Center vs. True Bright Science Academy at Aspiring Champion Center, 7

PAC-10/SUBURBAN ONE CHALLENGE

Central Bucks West vs. Spring-Ford at Pottstown, 1

Central Bucks South at Pottstown, 2:30

PANTHERS TIP-OFF TOURNAMENT

Newark (Del.) at Cheltenham, 6

Frankford vs. Central at Cheltenham, 7:30

PENNRIDGE MEMORIAL TIP-OFF TOURNAMENT

Christopher Dock at Pennridge, 5:30

Methacton vs. Saucon Valley at Pennridge High School, 7

RABBERMAN TOURNAMENT

George School vs. Jenkintown at Council Rock South, 1:30

New Hope-Solebury at Council Rock South, 3:30

RADNOR TIP OFF TOURNAMENT

Ben Franklin at Radnor, 5:15

Roxborough vs. Episcopal Academy at Radnor, 7

RED JENKINS TIP-OFF CLASSIC

Math, Civics and Sciences vs. Annandale (Va.) at Woodson (Va.), 5:45

SCHOLASTIC PLAY-BY-PLAY TIP-OFF

Academy of New Church vs. Life Center at Philadelphia University, 10:30 a.m.

St. Joseph's Prep vs. Bartram at Philadelphia University, noon

Haverford School vs. Calvert Hall (Md.) at Philadelphia University, 1:45

La Salle vs. Coatesville at Philadelphia University, 3:30

Neumann-Goretti vs. Phila. Electrical at Philadelphia University, 5:15

Pennsbury vs. Lower Merion at Philadelphia University, 7

SKIP COLEMAN TIP-OFF BASKETBALL INVITATIONAL

Haverford High at State College, 10 a.m.

Norristown vs. North Allegheny at State College, 3

SOLEBURY TIP-OFF TOURNAMENT

King's Christian at Solebury School, 7:30

SOUDERTON TIP-OFF CLASSIC

Overbrook (Pa.) at Souderton, 2

Simon Gratz vs. Allentown Central Catholic at Souderton, 6

SOUTHERN LEHIGH TIP-OFF TOURNAMENT

Upper Perkiomen vs. at Southern Lehigh

UNIONVILLE TIP-OFF TOURNAMENT

Kennett vs. Delco Christian at Unionville, 5:30

Springfield (D) at Unionville, 7

UPPER DUBLIN INVITATIONAL

Conestoga vs. North Penn at Upper Dublin, 5:15

Germantown Academy at Upper Dublin, 7

VIKING TIP OFF WEEKEND

Mariana Bracetti at West Chester East, 4

Marple Newtown vs. Mariana Bracetti at West Chester East, 6

Moyer Academy (Del.) at West Chester East, 7:30

Girls' Basketball

NONLEAGUE

New Foundations at Collegium Charter

William Allen at Quakertown, 1:30

Villa Maria at Notre Dame-Green Pond, 2

Mastery Charter at West Catholic, 4

Central at Cheltenham, 4

Schuylkill Valley at Pottsgrove, 5:30

ARCHBISHOP RYAN TIP-OFF TOURNAMENT

St. Hubert vs. Phila. Academy Charter at Archbishop Ryan, 1:30

St. Basil at Archbishop Ryan, 3:30

ART TURNER MEMORIAL TIP-OFF

Spring-Ford vs. Edison (Va.) at Fairfax, Va., 4

Neumann-Goretti at Paul VI (Va.), 7

CHES-MONT DIVISIONAL CHALLENGE

Kennett vs. W.C. Henderson at Coatesville, 1

Unionville at Coatesville, 3

CHICHESTER TIP-OFF TOURNAMENT

Penncrest vs. Academy Park at Chichester, 2:15

Strath Haven at Chichester, 4

COUGAR CLASSIC

Stuart Country Day at George School, 3

Calvary Christian vs. Solebury School at George School, 4:30

FRIENDS VS. INTER-AC CHALLENGE

Episcopal Academy at Shipley

Agnes Irwin vs. Abington Friends at Shipley, 1

GERMANTOWN ACADEMY HOLIDAY CLASSIC

Barrack Hebrew at Germantown Friends, 7:30

GHOSTS TIP-OFF CLASSIC

Baldwin at Mastery North, noon

Bishop Loughlin (N.Y.) at Abington, 4:30

GREAT VALLEY TIP-OFF SHOOT-OUT

Chester vs. Bishop Shanahan at Great Valley, 2

Downingtown West at Great Valley, 5:30

HARRITON TIP-OFF TOURNAMENT

Oxford vs. Downingtown East at Harriton, 5:30

Gwynedd Mercy at Harriton, 7

HATTERS TIPOFF CLASSIC

New Hope-Solebury vs. Wissahickon at Hatboro-Horsham, 2

Nazareth Academy at Hatboro-Horsham, 5:30 HILL SCHOOL TOURNAMENT

Princeton Day at Hill School

Perkiomen School vs. Springside Chestnut Hill at Hill School

LADY WARRIOR CLASSIC

Council Rock South vs. Upper Darby at Methacton, 3

Mount St. Joseph at Methacton, 4:30

NORTH PENN COACHES VS. CANCER

Lansdale Catholic vs. Pennsbury at North Penn, 1

Perkiomen Valley at North Penn, 2

ORELAND LIONS TOURNAMENT

Bishop McDevitt vs. Jenkintown at Springfield (M), 3:30

Phil-Mont Christian at Springfield (M), 6:30

PENNRIDGE MEMORIAL TIP-OFF

Bensalem vs. Christopher Dock at Pennridge, 7

SOUDERTON TIP-OFF CLASSIC

Westtown vs. Norristown at Souderton, noon

Allentown Central Catholic at Souderton, 6

UPPER MERION TIP-OFF TOURNAMENT

Merion Mercy vs. Upper Perkiomen at Upper Merion, 1:30

WILLIAM TENNENT INVITATIONAL

Phoenixville at William Tennent, 5:15

Imhotep Charter vs. Lower Moreland at William Tennent, 7