Friday's Results

Football

PIAA CLASS AAA CHAMPIONSHIP

Archbishop Wood 33, Central Valley 14

Boys' Basketball

BISHOP WALKER INVITATIONAL

Germantown Academy 72, St. Albans (Md.) 57

BULLIS TOURNAMENT

Spalding 55, Westtown 46

COATESVILLE TOURNAMENT

Spring-Ford 55, Unionville 36

DON MCBRIDE CLASSIC TOURNAMENT

Hill School 60, Academy of New Church 46

GONZAGA DC CLASSIC

Roman Catholic 54, Roosevelt 41

HOOP GROUP READING TIP-OFF

Chester 69, Berks Catholic 62

PEDDIE SCHOOL INVITATIONAL

Peddie School 55, Penn Charter 47

Phelps 70, Lawrenceville 53

SHIPLEY COACHES VS. CANCER

Strawberry Mansion 73, Collegium Charter 72

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Faith Christian 68, Christopher Dock 51

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Holy Ghost Prep 68, Valley Forge Military 29

CENTRAL LEAGUE

Springfield (D) 57, Radnor 37

Conestoga 77, Garnet Valley 52

Harriton 53, Strath Haven 50

Penncrest 46, Marple Newtown 29

Lower Merion 35, Haverford High 23

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Friends' Central 68, Friends Select 29

Germantown Friends 52, Abington Friends 36

PIONEER ATHLETIC LIBERTY

Boyertown 44, Owen J. Roberts 34

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Dublin 45, Norristown 44

Plymouth Whitemarsh 55, Upper Moreland 35

Wissahickon 53, Springfield (M) 44

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Pennridge 52, Central Bucks East 29

Central Bucks South 62, North Penn 53

Central Bucks West 57, Quakertown 47

Souderton 44, Hatboro-Horsham 30

SUBURBAN ONE NATIONAL

Abington 58, Pennsbury 57

Neshaminy 49, Bensalem 46

Council Rock South 54, Truman 50

Council Rock North 56, William Tennent 37

NONLEAGUE

Del-Val Charter 48, Southern 39

Northeast 81, Franklin Learning Center 58

Swenson 67, Fels 49

Engineering and Science 63, Bodine 36

Malvern Prep 67, St. Augustine (Australia) 65

New Foundations 72, Phila. Academy Charter 51

Simon Gratz 61, Mastery North 46

Glen Mills 39, Central 33

Plumstead Christian 61, MaST Charter 48

Washington 52, Archbishop Ryan 51

Calvary Christian 53, Devon Prep 43

West Catholic 69, Southwestern (Md.) 63

Girls' Basketball

BEAST OF THE EAST TOURNAMENT

Stonewall Jackson 65, Germantown Academy 42

DELCO CHRISTIAN INVITATIONAL

Delco Christian 29, Christian Academy 28

SPARTAN CLASSIC

Perkiomen School 42, Pennington 40

Friends' Central 67, Solebury School 34

WESTTOWN TOURNAMENT

Westtown 41, Friends Select 19

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Faith Christian 40, Morrisville 37

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Christopher Dock 44, Calvary Christian 19

CATHOLIC ACADEMIES

Merion Mercy 50, Villa Joseph Marie 27

CENTRAL LEAGUE

Garnet Valley 44, Conestoga 29

Haverford High 37, Lower Merion 22

Strath Haven 52, Harriton 31

Radnor 61, Springfield (D) 35

Ridley 66, Upper Darby 35

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Abington Friends 54, Germantown Friends 14

INTER-AC LEAGUE

Penn Charter 36, Baldwin 20

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pope John Paul II 71, Pottsgrove 32

PUBLIC LEAGUE BRONZE

Washington 39, World Communications 27

Phila. Electrical 45, Edison 35

Tacony 49, Mastbaum 28

Rush 35, Olney 7

PUBLIC LEAGUE GOLD

Bartram 57, Dobbins 10

Franklin Learning Center 45, Parkway West 36 Frankford 39, Overbrook 38

Prep Charter 81, Robeson 52

Phila. Acad. Charter 52, High School of Future 32

Motivation 37, Fels 31

Palumbo 41, Parkway Center City 40

PUBLIC LEAGUE PLATINUM

Lincoln 37, Franklin Towne Charter 34

Audenried 51, Freire Charter 22

Math, Civics & Sciences 42, Sci. Leadership 34

Central 53, Northeast 23

Mastery North 47, Simon Gratz 38

Imhotep Charter 65, Bodine 36

PUBLIC LEAGUE SILVER

Ben Franklin 36, Southern 21

Sankofa Freedom 42, Mariana Bracetti 26

Martin Luther King 42, Elverson 16

West Philadelphia 27, Swenson 25

Parkway Northwest 46, Strawberry Mansion 26

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Dublin 42, Norristown 32

Plymouth Whitemarsh 56, Upper Moreland 18

Springfield (M) 38, Wissahickon 31

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks South 53, North Penn 35

Souderton 40, Hatboro-Horsham 27

SUBURBAN ONE NATIONAL

Abington 63, Pennsbury 17

Council Rock North 66, William Tennent 48

NONLEAGUE

Lake Nona (Fla.) 54, Marple Newtown 36

Plumstead Christian 41, Acad. of New Church 22

Sacred Heart 63, Bishop McDevitt 61 (OT)

Wrestling

PUBLIC LEAGUE

Boys' Latin 42, Southern 30

Lincoln 54, Olney 15

Central 48, Mariana Bracetti 36

Washington 40, Martin Luther King 39

Edison 41, Franklin Towne Charter 39

Palumbo 42, West Philadelphia 30

Girls' Swimming

NONLEAGUE

Upper Merion 88, Spring-Ford 82

Boys' Swimming

NONLEAGUE

Upper Merion 93, Spring-Ford 76

Boys' Basketball Boxes

Bishop Walker Invitational

Germantown Academy 18 19 11 24 - 72

St. Albans (Md.) 17 16 10 14 - 57

GA: Devon Goodman 10, Tim Guers 22, Sam Lindgren 13, Evan-Eric Longino 6, Kyle McCloskey 11, Joe Stinson 6, Bailey Whitman 4.

SA: Galloway 15, Harrison 2, Howell 9, Snowden 3, Spencer 4, Walker 24.

Coatesville Tournament

Spring-Ford 7 17 16 15 - 55

Unionville 10 7 12 7 - 36

S: Nigel Cooke 2, Ryan Corcoran 15, Jake Freedman 6, Liam Matthews 8, Mike Olsen 10, Cam Reid 11, Charles Scalies 2, Stone Scarcelle 1.

U: Ryan Angle 6, Atma Bery 13, Matt Godek 2, Andrew Jones 2, Drew Menninger 3, Scotty Miller 2, Jimmy Nowosiat 6, Jordan Shafteen 2.

Don McBride Classic

Hill School 13 14 13 20 - 60

Acad. of New Church 13 19 9 5 - 46

HS: Bryce Allen 8, James Fives 24, Calvin Martin 6, Sam Norton 2, Ethan Norton 1, Solomon Ruddell 2, Seth Stankiewicz 14, Jack Woepke 3.

AoNC: Matt Cotton 14, Carnel Harley 10, Vince Jackson 14, Marcus Little 4, Samir Phillips 2, Timothy Spencer 2.

Gonzaga DC Classic

Roosevelt 8 4 15 14 - 41

Roman Catholic 16 14 4 20 - 54

R: Brewer 2, Brown 2, Ford 9, Howell 8, Kay 5, Riley 2, Whitney 11, Wright 2.

RC: Tony Carr 16, Dakquan Davis 6, Gemil Holbrook 18, Manny Taylor 5, D'Andre Vilmar 7, TreVaughn Wilkerson 2.

Hoop Group Reading Tip-Off

Berks Catholic 11 17 17 17 - 62

Chester 10 21 18 20 - 69

BC: Jack 20, Lacey 14, Lutz 2, Nesby 8, Reedy 3, Rivera 7, Wilson 8.

C: Jahmi Bailey 4, Khaleeq Campbell 15, Jordan Camper 4, Ahrod Carter 4, Marquis Collins 17, Maurice Henry 4, Juanir Moore 5, Jamar Sudan 8, Keyonte Watkins 8.

Peddie School Invitational

Lawrenceville 7 19 13 14 - 53

Phelps 15 19 14 22 - 70

L: Marcos Soto Esparza 15, Jordan Harris 9, Grant Newsome 4, Sebastian Pierre-Louis 13, Ethan Schlanger 3, Ezra Swell 2, Edward Wingfield 7.

P: DaRon Curry 11, Anwar Epps 4, Antanas Krimelis 12, Quincy McKnight 19, Mustapha Traore 5, Mike Watkins 19.

Penn Charter 10 13 12 12 - 47

Peddie School 19 11 10 15 - 55

PC: Evan Ferrell 4, Sean Foley 2, Julian Johnson 23, Patrick McCain 2, Jake McCain 3, Harrison Williams 13.

PS: Sukhjot Bains 11, Everson Davis 12, C.J. Davis 19, Max Grutschus 2, Isaiah Seetrum 9, Carson Zey 2.

Shipley Coaches vs. Cancer

Strawberry Mansion 23 18 18 14 - 73

Collegium Charter 20 23 14 15 - 72

SM: Saleme Barbee 10, Johnny Eden 10, Reggie Jackson 18, Ralphael Johnson 5, Quadir Norman 24, Christopher Russell 6.

CC: Tyler Allen 29, Damion Dixon 4, Marcell Lawrence 4, Ahmadu Sarnor 32, Max Shiel 3.

Bicentennial Constitution

Christopher Dock 12 10 17 12 - 51

Faith Christian 17 13 23 15 - 68

CD: Brennan Addley 10, Justin Burkholder 2, Sean Hinson 6, Mike Howard 6, Devon Landis 2, Terrell Willis 25.

FC: Seth Brunner 2, Chris Clark 9, Charles Ervin 10, Josh Groff 2, Johnnie Hasson 6, Sawyer Smith 2, Zeke Snowden 12, Danny Vicardi 25.

Bicentennial Independence

Holy Ghost Prep 12 23 11 22 - 68

Valley Forge Military 3 3 11 12 - 29

HGP: Jim Armentani 7, Tim Brandt 4, Joe Braun 10, Tim Brennan 4, Liam Brennan 4, Jack Coolahan 7, Ted Kawoczka 5, Michael Kirby 9, Connor Rankin 7, Ryan Schneider 5, Julian Turner 3, Ryan Wade 3.

VFMA: Kai Amen-Ra 3, Mohammed Camara 3, AJ Isaacs 4, Bariq London 18, Elijah Miner 1.

Central League

Springfield (D) 13 17 9 18 - 57

Radnor 6 8 5 18 - 37

S(: Mike Conrad 2 2, Abbonizio 7, Jordan Collins 5, Nick Fox 4, Long 2, Ryan McCloskey 14, Kevin McCormick 4, Jack Schott 5, Dan Wasson 2, Quideer Wimes 12.

R: Jake Bodenger 2, Billy Donahue 2, Alex Hino 5, Vinnie Kelly 9, Michael Li 8, Thomas Mogan 5, Mason Ressler 5, Jake Schug 1.

Lower Merion 14 7 6 8 - 35

Haverford High 9 4 4 6 - 23

LM: Jule Brown 8, Dion Harris 2, KJ Helton 5, Jeremy Horn 6, Eli Needle 3, Steve Pendleton 11.

HH: Ryan Brown 7, Jack Donaghy 4, Joe Ghisu 2, Sean Kauffman 2, Sean McClatchy 5, Jimmy Roe 3.

Marple Newtown 6 6 8 9 - 29

Penncrest 5 16 12 13 - 46

MN: Nick DiCamillo 2, Austin Follington 6, Nick Giordano 12, Jake McGee 2, Ben Staud 2, Marcus Weathers 3, Jordan Womack 2.

P: Nolan Carroll 14, Mike Doyle 12, Drew Hanna 7, Nick Ladd 3, John Nichols 3, Tyler Norwood 6, Justin Ross 1.

Harriton 12 11 13 17 - 53

Strath Haven 17 14 12 7 - 50

H: Ethan Anderson 3, Rashad Anderson 1, Jesse Bregman 8, Montgomery Brown 2, Will Esposto 3, Sam Schlicting 6, Jordan Wright 30.

SH: Nick Fender 12, Kyree Fuller 10, John Harrar 4, Alex Ischiropoulos 10, Anthony Myers 10, Josh Singleton 2, Javon Springfield 2.

Garnet Valley 9 14 9 20 - 52

Conestoga 20 19 22 16 - 77

GV: Jack Diggory 6, Danny Guy 9, Austin Klenotz 3, Austin Laughin 11, Andrew Louden 11, Griffin Morandini 3, Carl Tiemabeso 9.

C: Daryl Caldwell 18, Andrew Diehl 20, Martin Dorsey 11, Jack Lambert 7, M.J. Lezanic 13, Dan Vila 2, Nick Yan 4, Lucas Yonda 2.

Friends Schools League

Friends' Central 23 28 10 7 - 68

Friends Select 3 2 9 15 - 29

FC: Chris Annas 2, Chuck Champion 11, Mark Charmella 3, Steven Folwell 13, De'Andre Hunter 10, Jonathan Lawton 11, Tourey Mosley-Banks 2, Steve Shoemaker 5, Antone Walker 7, Dan Yosipovitch 4.

FS: Andrew Chachoute 17, Phil Sieg 4, Jacob Taranta 6, Denis Widdlecomb 2.

Germantown Friends 15 25 8 4 - 52

Abington Friends 14 5 4 13 - 36

GF: Andrew Aldridge 12, Mike Buckmire 10, Ray Leon 16, Jalil Pines-Elliott 8, Jamil Pines-Elliott 4, Pietro Verghella 2.

AF: Jordan Baker 5, John Hall 18, Austin Levin 4, Sam Levy 5, Keenan Sayers 1, Jared Smith 1, Jake Stark 2.

Suburban One American

Upper Moreland 12 13 5 5 - 35

Plymouth Whitemarsh 11 14 15 15 - 55

UM: Ryan Coyle 6, Casey Decker 6, James Martin 12, Brendan O'Donnell 4, Shane Stone 2, Joe Trovato 5.

PW: Cameron Johnson 6, Xzavier Malone 16, Grady Minick 3, Andre Mitchell 12, Devon Monteiro-Gray 2, Jimmy Murray 14, Oakley Spencer 2.

Upper Dublin 6 16 12 11 - 45

Norristown 13 11 10 10 - 44

UD: John Barrett 10, Will Derr 13, Simeon Fryer 11, Ryan Stover 4, Luke Teesdale 4, Matt Thompson 3.

N: Darryl Carr 12, Amir Carter 2, Reggie Collins 2, Desmond Gorski 3, Roy Green 16, Kyle Simpson 7, Rashon Wiggins 2.

Springfield (M) 12 8 6 18 - 44

Wissahickon 11 16 10 16 - 53

S(: Ryan Daly 4, Brendan Dugan 7, Justin Hill 9, DeAndre Johnson 8, Quentin Johnson 2, Sean Stovall 7, Christian Yoast 7.

W: Todd Bentley 16, Ron Brundage 6, Steve Driscoll 12, Yondel Dudley 2, Mike Howard 2, Brandon Pace 10, Jake Segal 3, Anthony Wright 2.

Suburban One Continental

North Penn 8 9 16 20 - 53

Central Bucks South 15 14 11 22 - 62

NP: Derek Heiserman 6, Kyle Hulmes 5, Ricky Johns 9, Cordell Lord 12, Jared Malone 9, Matt Pickford 2, Joe Richards 10.

CBS: Josh Brodie 8, Tommy Doyle 3, David Drea 4, Sean Gallagher 13, Chris Hones 16, Ryan Joerger 2, Alex Karras 1, Bryan Meyers 10, Ian Vogt 5.

Pennridge 13 11 20 8 - 52

Central Bucks East 7 2 10 10 - 29

P: Dan Long 13, Stephen Lowry 10, Joe Molettiere 18, Zach Muredda 7, Joe Unangst 4.

CBE: Joshua Cenderelli 2, Sean Dann 2, Cooper Fink 4, Justin O'Neil 5, Matt Pattyson 5, Chris Reilly 3, Tommy Strasburger 8.

Quakertown 10 7 12 18 - 47

Central Bucks West 18 12 11 16 - 57

Q: Norvasis 16, Perrine 6, Rejniak 16, Schmidt 9.

CBW: Owen Cooney 9, Seamus Fox 4, Erich Hohlenleitner 8, Luke Irons 5, Connor Lynch 7, Jim McCusker 5, Nico Munari 6, Bill Power 2, Cal Reichwein 11.

Hatboro-Horsham 2 11 8 9 - 30

Souderton 9 8 10 17 - 44

H: Jimmy Gavaghan 2, Walter Kimble 15, Brian McEachern 2, Clifton Moore 3, Joe Russell 2, Zeke Sloan 6.

S: Austin Eberhart 2, Tim Markow 15, Ty Salone 2, Tracy Simsick 4, Evan Slone 18, Ben Wonderling 3.

Suburban One National

William Tennent 10 2 8 17 - 37

Council Rock North 10 14 22 10 - 56

WT: Fane 2, Josh Kravets 1, John Ryan 17, Kevin Simonsen 11, Chalie Wodack 6.

CRN: Matt Baniewicz 5, Drew Glenn 5, James Kosyla 2, Eric Levine 2, Elonas Marcauskus 2, Matt Margolis 16, Steve Nowmos 6, Elliot Spicer 2, Riley Thompson 16.

Pennsbury 19 13 14 11 - 57

Abington 11 18 17 12 - 58

P: Mekhi Bryant 19, Isaiah Carpenter 3, Nick Cereby 4, Juan Perez Jones 12, Cameron Jones 11, Zack Roy 2, Derrick Woods 6.

A: Brian Close 2, Brendan Gallagher 3, Robby Heath 8, Amir Hinton 16, Matt Penecale 14, Jake Porter 7, Jack Steinman 8.

Neshaminy 17 14 11 7 - 49

Bensalem 3 20 10 13 - 46

N: Archie Achibaiacomo 5, Cole Housel 4, Jenkins Kimber 7, Trevor Lay 2, Francis Robels 8, Jack Springler 6, Shammona Thomas 9, Billy Warren 8.

B: Anthony Greene 4, Keith Howard 8, Nick Mulvey 14, Avery Nyekan 6, Neil Patel 12, Brandon Vaughn 2.

Council Rock South 7 12 13 22 - 54

Truman 9 8 10 23 - 50

CRS: Mike Agasar 2, Kenny Brightcliffe 5, Dan Buchnik 10, John Gannon 4, Kevin Newbert 6, Matt Stewart 13, Michael Stock 3, Austin Thomas 11.

T: Tramere Adams 1, Jair Brown 8, James Clowney 8, Justin Fant 2, Maurice Jackson Jr. 2, Tyquan Law 15, Danell Snelling 2, Lucas Waters 12.

Nonleague

Southern 9 7 8 15 - 39

Del-Val Charter 7 9 9 23 - 48

S: Khassian Kay 15, Barry Quartlebaum 4, Casey Williams 4, Latrelle Wilson 7, Ahmad Wimbush 9.

DC: DaShon Giddings 16, Saadiq Harris 2, Dymir Logan 2, Jermaine Lucas 4, Makhi Morris 7, Bysil Northern 14, Dwine Walls 3.

Franklin Learning Center 13 14 16 15 - 58

Northeast 24 20 19 18 - 81

FLC: Chase Davis 14, Tyler Johnson 2, Ta'Quan Johnson 22, Shaheed Muhammad 3, Aaron Turner 12, Tamir Wade 5.

N: Darren Bagget 9, Anthony Brown 8, Deshan Brown 25, Josh Coleman 2, Drew Heller 5, John Kirkpatrick 2, Brandon Pridgen 2, Hugver Sygney 4, Darius Thomas 7, Tyriq Wilson 17.

Fels 13 11 19 6 - 49

Swenson 19 17 18 13 - 67

F: Devon Adams 16, Allen Betrand 9, Aasim Campbell 5, Isiah Capers 2, Samir Coe 5, Kordell Johnson 8, Kordell Robinson 2, Deshon Wallace 2.

S: Ryan Bradley 2, Clarence Brunot 9, Coley Eleazer 2, Quzil Frazier 3, Jalen Marks-Allen 9, Alex Rodriguez 14, Somah Slewion 16, Jihad Warner 12.

Central 6 9 3 15 - 33

Glen Mills 7 9 13 10 - 39

C: Gbolahan Alliyu 4, J. Dickens 5, Greg Holdsman 12, Kyle Spaulding 3, Kahlil Williams 9.

GM: Tyree Braxton 2, Tyreek Brickus 12, Joseph Brown 4, Karim Grant 2, Anthony Johnson 12, Steven Welsh 7.

Bodine 7 14 12 3 - 36

Engineering &Science 13 18 21 11 - 63

B: Nasir Cheeks 17, Naim Feaster 2, Raekwon Hatch 3, Derrick McLean 5, Troy Richardson 7, Sidi Thiam 2.

EaS: Quaadir Davis 2, Shaquan Frazier 17, Johnathan Hall 19, Da'Juan Ruff Kelly 2, Matthew Nagbe 6, Devon Owens 3, Keinan Oxner 6, D'yon Pittman 8.

New Foundations 23 22 15 12 - 72

Phila. Academy Charter 11 13 8 19 - 51

NF: Keith Blassingale 22, Ed Cahoe 17, Matt Campbell 9, Ian Kennedy 4, Joe O'Boyle 7, Brandon Teel 2, Travon Williams 7, Naz Wilson 4.

PAC: Bobby Bivenour 2, Wyatt Broomhead 2, Chris Cherry 4, Jeff Days 15, Tyler Michaels 12, Cameron Orst 1, Justin Pagan 4, Allen Ramsey 6, James Smith 4, Tim Zink 1.

Mastery North 11 4 19 12 - 46

Simon Gratz 16 18 15 12 - 61

MN: Andre Allen 3, Eli Alvin 9, Fred Farris 2, Daequon Plowdan 5, Rodney Ross 19, Koby Thomas 7.

SG: Joseph Burnett 14, Nasir Campbell 1, Jacoby Livingston 12, Tariq Meredith 5, Lamar Moore 5, Jaleel Sanders 2, Tahir Wharton 22.

Archbishop Ryan 11 11 12 17 - 51

Washington 14 6 16 16 - 52

AR: Izaiah Brockington 13, Austin Chabot 18, Fred Killian 4, Ruher 6, Austin Slawter 10.

W: Asanti Ali 8, Jerome Blume 4, Charles Brown 27, Haynes 4, Jheron Johnson 2, Elmange Watson 7.

Devon Prep 5 11 17 10 - 43

Calvary Christian 18 13 11 11 - 53

DP: Danny Brace 12, Joe Heater 2, Jack Hegerty 4, Andrew Shannon 7, Daniel Shannon 6, Andrew Walheim 12.

CC: Sam Bair 14, Ben Brophy 9, Braydon Ruiz 2, Jon Stauffer 2, Joel Thibodeau 16, Josiah Thompson 8, Joey Valentini 2.

Girls' Basketball Boxes

Beast of the East

Stonewall Jackson 11 10 15 29 - 65

Germantown Academy 9 15 11 7 - 42

SJ: Jacobs 5, Jones 2, Jordon 6, Lawson 2, Mark 12, Nelson 28, Samuelson 5, Sanford 5.

GA: Lilly Bolen 5, Maeze Conner 2, Olivia Gorman 13, Kendall Grasela 5, Leena Kardaze 3, Alexa Naessens 6, Lauren Oeth 7, Abby Starzecky 1.

Spartan Classic

Pennington 8 8 9 15 - 40

Perkiomen School 14 10 8 10 - 42

PS: Destinee Astheimer 2, Jordan Barth 14, Kristen Burdo 10, Hannah Chiesi 2, Stephanie Falcone 12, Laura Vetter 2.

Friends' Central 22 13 22 10 - 67

Solebury School 10 5 9 10 - 34

FC: Rucha Alur 4, Sophie Berger 2, Lisa Bernstein 4, Larissa Carroll 2, Zoe Ginsberg 2, Anna Leone 12, Iyanna McCurdy 29, Mikayla Vaughan 12.

SS: Stasia Babicki 4, Denia Campbell 17, Qiana Vigo 10, Carol Wright 3.

Westtown Tournament

Friends Select 4 4 5 6 - 19

Westtown 14 10 9 8 - 41

FS: D. Dondici 5, Leffler 8, Searles 4, K. Warren 2.

W: Sarah Cassaway 2, Maggie Cottone 7, Dagny Davidsdottir 7, Dewi Henry 2, Eunice Jimenez 8, Naomi Jimenez 15.

Bicentennial Constitution

Faith Christian 9 18 5 8 - 40

Morrisville 13 6 8 10 - 37

FC: Taylor Barnes 6, Monica Ervin 2, Ashley Forker 11, Liz Hoffman 6, Ashley Parylak 13, Aliya Simon 2.

M: Monbalaya Council 4, Gabrielle Fogg 15, Natrece Harper 2, Delila Mena 5, Denise Sacco 11.

Bicentennial Independence

Christopher Dock 12 7 9 16 - 44

Calvary Christian 7 0 1 11 - 19

CD: Sabrina Demetrius 7, E. Groarke 5, Lanae Hunsberger 12, E. Lewis 4, Olivia Longacre 5, T. Miller 2, O. Seavy 4, Mattison Shisler 5.

CC: Megan Barish 3, Julie Cervone 9, Lauren Kachnycz 3, Mary Pelullo 2, Victoria Stum 2.

Catholic Academies

Merion Mercy 18 11 14 7 - 50

Villa Joseph Marie 6 9 8 4 - 27

MM: Caroline Corzel 12, Gabby Heinsinger 13, Valez Jackson 4, Kristen Konieczny 4, Allie Lee 2, Bernadette McGeever 2, Elizabeth McMonagle 2, Jada Smith 11.

VJM: Crozier 2, Danleer 2, C. Ebo 2, D. Ebo 7, Eife 2, Hangan 2, Javardian 6, Morano 2, Mulhearn 2.

Central League

Garnet Valley 17 8 13 6 - 44

Conestoga 4 10 7 8 - 29

GV: Sydney Fail 2, Macy Goldbach 13, Jordan Ireland 16, Maddie Ireland 8, Sam Tomasetti 2, Kylie Young 3.

C: Liz Atwood 3, Brooke Bassett 2, Emily Conaway 2, Linday Erickson 2, Sarah Mascioli 9, Jill Mascioli 7, Emma Powell 4.

Haverford High 8 10 7 12 - 37

Lower Merion 11 5 2 4 - 22

HH: Amanda Battista 4, Brianna Blair 2, Kelly Lyons 2, Jess Lyons 3, Stephanie Manning 1, Rosie O'Halloran 9, Mollie Reynolds 16.

LM: Bethany Eldridge 3, Sarah Fitzpatrick 14, Izzy Meline 2, Ashley Roberts 3.

Upper Darby 8 6 8 13 - 35

Ridley 7 20 27 12 - 66

UD: Emma Blewett 7, Cierra Brunson 5, JP Gallagher 6, Taylor McEliney 3, Fatima Sherif 8, Abby Stokes 3, Michelle Walls 3.

R: Hanna Crowley 10, Dana D'Ambrosio 4, Desiree George 4, Isabella Hamlin 5, Melanie Malseed 8, Hailee Mayer 12, Brooke Nasella 2, Lauren O'Brien 5, Jalessa Rodriguez 2, Kristin Saraceni 4, Haley Thompson 10.

Radnor 10 26 17 8 - 61

Springfield (D) 10 7 15 3 - 35

R: Kristin Hamill 18, Maura Holst 2, Katie Jordan 4, Kelsey Lally 3, Allison Landone 10, Nicole Massimino 5, Lauren Pacifio 13, Rocquel Razabi 6.

S(: Erika Biehl 2, Amelia Brooks 1, Colleen Colbertson 3, Madison D'Ambrosio 5, Amanda Hopkins 11, Maireab McGillian 2, Maggie O'Connell 11.

Strath Haven 8 12 21 11 - 52

Harriton 5 11 9 6 - 31

SH: Kaylyn Crowley 2, Katie Fisher 17, Claire Hollyer 2, Ami Iannello 4, Katie Sherry 2, Brigette Sherry 7, Ellie Stief 4, Rachel Vresilovic 12, Morgan Waters 2.

H: Amanda Costa 2, Sophia Grady 22, Hayley Morris 4, Meg Wilcox 3.

Friends Schools League

Germantown Friends 2 7 2 3 - 14

Abington Friends 15 22 15 2 - 54

GF: Lizzie Becker 3, Julia Mankoff 2, Sunny Reardon 7, Nikki Williams 2.

AF: Alyssa DeNofa 9, Alexa Middleton 6, Sheryl Remolde 8, Lauryn Smith 5, Asia Turner 10, Bridget Warley 6, Jade Young 10.

Inter-Ac League

Penn Charter 15 3 6 12 - 36

Baldwin 2 7 4 7 - 20

PC: Mireyah Davis 1, Hannah Fox 12, Alexis Hnatkowsky 6, Ayanna Matthews 16, Taylor Zahairagunn 2.

B: Imani Brown 2, Danielle Hammond 5, Radiana Mancheva 9, Kayla Watkins 4.

Pioneer Athletic Conference

Pottsgrove 3 9 13 7 - 32

Pope John Paul II 19 12 19 21 - 71

P: Kyler Conrad 2, Cori Dickinson 1, Molly Galvin 3, Nikita Harper 5, Eirajah McCalvin 3, Diana Randelman 6, Nikki Tond 4.

PJPI: Susan Bossler 4, Lauren Dao 7, Annie Kottutka 6, Shannon Mullen 4, Stephanie Petery 6, Allison Thomas 12, Courtney Thompson 3, Jenna Widdicome 10, Dahlia Wilson 11, Rachel Yeager 8.

Public League Bronze

Mastbaum 6 6 6 10 - 28

Tacony 14 14 14 7 - 49

M: Amiriliz Gonzalez 2, Eboni Pearson 12, Alexis Pollard 2, Maria Ramos 4, Diamond Smith 8.

T: Shakeila Hall 10, Tatyanah Moore 18, Jaimie Welsh 21.

Olney 3 0 1 3 - 7

Rush 12 9 8 6 - 35

O: M. Cordovi 4, B. Pagan 3.

R: Ashley Ball 5, Atiyah Gardner 2, Erin Hinchey 8, Alison McCrorey 4, Keairah Messiah 12, Sara Rodriguez 4.

Phila. Electrical 14 9 12 10 - 45

Edison 11 8 6 10 - 35

PE: Divine Davenport 2, Sofira Fusco 1, I'zhea Green 1, Madison Keenan 14, Stefannielyn Samuels 21, Danya Saunders 2, Amanda Sharkey 4.

E: Anaya 2, Betances 19, Blair 2, Khalil 4, Oyola 7, Word 1.

Washington 5 11 12 11 - 39

World Communications 3 8 11 5 - 27

W: Kyra Jones 15, Anija Matthews 7, Kelicia Thompson 8, Unique Wright 9.

WC: Blake 2, Coaxum 8, Fields 4, Mackey 6, Rosison 5, Watkins-Hill 2.

Public League Gold

Motivation 14 1 12 10 - 37

Fels 7 4 6 14 - 31

M: Kraichelle Brooks 14, Ziairah Hameen-Grant 13, Amani Lewis 4, Amirah Logan 2, McGill 4.

F: Colon 2, Nixon 2, Rodriguez 9, Williams 18.

Dobbins 4 2 2 2 - 10

Bartram 19 10 19 9 - 57

D: Jones 3, Milas 2, Tronni Poland 3, Dejar Wright 2.

B: Sydney Barrows 13, Fatoumata Fofona 2, Bryce Garrett 28, Cianni Matthews 10, Tatiana Nixon 4.

High School of Future 2 11 12 7 - 32

Phila. Academy Charter 17 10 6 19 - 52

HSoF: A. Collins 6, Jackson 6, Ruck 4, Rudd 9, Wimes-Childs 7.

PAC: Alley Berder 16, Elisa Curtin 4, Taylor Fritz 21, Haley Keller 6, O'Connor 5.

Prep Charter 21 24 23 13 - 81

Robeson 16 13 6 17 - 52

PC: Indiyah Curtis 3, Salimah Johnson 5, Kinayah Little 3, Liana Maranan 8, Megan McBreen 6, Alana Mitchell 14, Elena Rogers 5, Shaniyah Taylor 37.

R: A. Adams 7, Zauria Lewis 16, Totiana Myers 23, Tayane Perry 4, E. Pouncey 2.

Frankford 4 13 10 12 - 39

Overbrook 7 14 5 12 - 38

F: Ball 2, Bynum 2, Gaddy 11, Murray 18, Nagbe 6.

O(: Abram 8, J. Benton 16, A. Fowler 9, Richardson 4, J. Woods 1.

Parkway West 12 4 14 6 - 36

Franklin Lnr. Center 16 13 6 10 - 45

PW: Archer 2, Gaides 6, Osby 5, Robins 7, Thompson 16.

FLC: Demi Deloatch 2, Octavia Johnson 14, Jeanette Jones 2, Darrielle Mobley 6, Daja Rollins 16, Chyna White 5.

Parkway Center City 5 20 2 13 - 40

Palumbo 9 16 6 10 - 41

PCC: S. Bright 17, L. Watson 15, J. Wright 8.

P: Katelyn Griffin 3, Kiarah Henry 11, Jazmyne Jarvis 2, JaBriah Manigault 2, Ariana dos Santos 12, Jasmine Sowell 11.

Public League Platinum

Northeast 8 7 3 5 - 23

Central 15 16 11 11 - 53

N: McHale 3, Simon 5, Smith 10, Thomas 1.

C: Amber Dilks 1, Shanique Mattis 14, Andria Stanton 10, Kalah Surrat 5, Diamond Talley 9, Reunisha Williams 14.

Freire Charter 3 4 6 9 - 22

Audenried 15 15 18 3 - 51

FC: Zahkeyah Allen 5, Banner 3, Tavion Mitchell 7, Essence Robinson 3, K Wade 2, Kwajera Wade 2.

A: Qualinah Bligen 2, Rashima Peterson 12, Tatyana Sao 8, Karima Short 2, Ameasha Thomas 3, Romeira Tucker 8, Jaquay Williams 2, Denijsha Wilson 10.

Imhotep Charter 11 25 15 14 - 65

Bodine 8 13 6 9 - 36

IC: Etreece Adams 2, Lorna Caesar 8, Bionca Dunham 12, Brittany Hinton 1, Shaderra Jenkins 5, Mayah Kitchen 6, Mary Parker 6, Deja Reynolds 13, Taylor Scruggs 8, Danae Underwood 2 , Anyae Underwood 2.

B: Tiana Garvin 10, Jaiqwendolyn Hosey 2, Sydney Mitchell 13, Keynah Price 1, Ishell Robinson 2, Kendra Stanford 8.

Science Leadership 6 5 11 12 - 34

Math, Civics & Sciences 6 5 8 23 - 42

SL: Antoinette Hiller 1, Imani Holness 6, Allison Kelly 1, Devia Terry 10, Dejah Williams 10, Alyssa Winner 6.

MC&S: Bianca Dunn 22, Kyesha Fields 16, Imani Kerrin 2, Mydiah Solomon 2.

Lincoln 8 9 10 10 - 37

Franklin Towne Charter 10 8 10 6 - 34

L: Kellecia Brown 8, Alexis Parsley 6, Nebrea Samuels 6, Kadmara Santiago 3, Quinetta Schenck 4, Cynthia Washington 4, Karla Williams 6.

Mastery North 17 15 8 7 - 47

Simon Gratz 14 8 5 11 - 38

MN: Dezjah Davis 6, Kayla Lewis 5, Stephanie Reed 16, Cilah Womack 20.

SG: Ciani Ballard 15, Kira Lewis 11, Robmira Taylor 4, Geneea Walker 8.

Public League Silver

Elverson 2 0 5 9 - 16

Martin Luther King 13 11 15 3 - 42

MLK: Aaliyah Baddie 17, Dyamond Foster 3, Anisha Hargove 3, Dajah Harris 7, Nyota Little 5, Tiyana Ward 4, Nia Young 2.

Southern 5 8 2 6 - 21

Ben Franklin 6 4 16 10 - 36

S: Jasmine Bowens 4, Carliah Butler 6, Khadisah Davis 5, Tajanna Mosley 2, Deshonda Ponder 4.

BF: Jewel Allen-Washington 8, Cidera Heyward 2, Denise Johnson 8, Dorian Jones 10, Juju Pierce 4, Patricia Rainey 2, Keyona Ray 2.

Parkway Northwest 7 15 17 7 - 46

Strawberry Mansion 4 5 6 11 - 26

PN: Shanese Boyd 8, Alyssa Brayboy 2, O'Shea Burnett 11, Danita Dalton 2, Aliyah Drayton 4, Talayphia Hill 8, Precious McGill 11.

SM: Shawntae Garrison 6, Hayes 2, Nicholson 13, Page 3, Nagewa Robertson 2.

West Philadelphia 11 4 6 6 - 27

Swenson 4 9 6 6 - 25

WP: Conic 5, Robinson 10, Spence 4, Todd 8.

S: Naike Auguste 2, Crystal Berry 8, Taylor Fluellen 1, Kim Haughey 4, Toni Hicks 6, Alexis Roscioli 4.

Mariana Bracetti 6 7 8 5 - 26

Sankofa Freedom 10 7 11 14 - 42

MB: Nashay Cotto 2, Kierra Gonzalez 7, Treajure Johnson 14, Princess Serrono 2.

SF: Kristan Devine 15, Keyonna Johnson 25, Brianhn Paul 2.

Suburban One American

Wissahickon 4 10 6 11 - 31

Springfield (M) 12 10 5 11 - 38

W: Jasmine Bishop 2, L. Carradonini 5, Brittany Girlman 10, Julianne Griffin 3, A. Kelly 7, C. Mack 2, A. Morgan 2.

S(: Molly Dugan 17, Jayla Greene 5, Bailey Krewson 5, Jewell Ringgold 11.

Plymouth Whitemarsh 23 13 10 10 - 56

Upper Moreland 2 5 7 4 - 18

PW: Lauren Coscia 2, Ali Diamond 5, Khadijah Hickson 4, Taylor O'Brien 18, Alison Spinelli 3, L. Suchsland 2, Alynna Williams 22.

UM: Kim Benge 6, Jenna Getz 5, Myla Green 2, Noelle Woodman 1, Emily Zanine 4.

Norristown 8 6 8 10 - 32

Upper Dublin 8 10 15 9 - 42

N: Tatiana Dewalt 4, Patti Fortesque 2, Lauren Fotesque 13, Kennedy 2, Brianna Schools 11.

UD: Josie Barrett 5, Allison Chernow 15, Julie Cross 17, Alison Gouveia 2, Alissa Klammer 1, Maggie Weglos 2.

Suburban One Continental

Souderton 6 9 16 9 - 40

Hatboro-Horsham 8 9 4 6 - 27

S: Alana Cardona 2, Tori Dowd 7, Sami Falencki 5, Olivia Kaunert 10, Marissa Sandone 3, Krista Schneider 11, Mia Sherer 2.

H: Diamond Black 2, Amanda Brett 2, Rachel Helton 2, Cassidy Quattro 10, Haley Seifert 11.

Central Bucks South 11 13 19 10 - 53

North Penn 9 12 9 5 - 35

CBS: Sam Clevenstine 2, Tricia Decesare 1, Courtney Dietzel 4, Taylor Dunn 10, Mackenzie Ehresman 4, Chloe Entenberg 6, Emma Gardy 7, Haley Meinel 8, Kaley Smith 2, Jordan Vitelli 9.

NP: Mikaela Giuliano 3, Bri Hewlett 9, Julie Hulmes 2, Jess McKoone 3, Taylor Putman 10, Taylor Thames 2, Irisa Yi 6.

Suburban One National

Council Rock North 8 11 22 25 - 66

William Tennent 13 5 25 5 - 48

CRN: Hailey Burns 9, Michaela Finneyfrock 6, Tara Garfield 21, Jessica Gerber 11, Emily Mackin 1, Becca Margolis 16, Samantha Saifer 2.

WT: Alyssa Christiansen 9, Rachael Ebert 4, Kyla Gibson 9, Nicole Long 5, Angela Pomponio 8, Sarah Richie 3, Kelly Scipione 10.

Abington 23 19 14 7 - 63

Pennsbury 3 9 1 4 - 17

A: Jordyn Allen 2, Bre Bermal 6, Taylor Deal 1, Britney James 7, Sami Lochner 3, Gabby Nolan 6, Liz O'Leary 16, Shelly Pirela 2, Deja Rawls 10, Leah Simmonds 10.

P: Amy Blazejewski 3, Niasia Boone 2, Maggie Kane 8, Abby Wick 4.

Nonleague

Plumstead Christian 6 10 10 15 - 41

Academy of New Church 6 2 6 8 - 22

PC: Hannah Censing 2, Sophie Kent 9, Ali Kent 11, Lauren 2, Shaylee McRoberts 5, Ruth Thurston 12.

AoNC: A. Brook 3, R. Kolb 5, Nakos 10, A. Smith 4.

Bishop McDevitt 8 20 12 16 5 - 61

Sacred Heart 12 14 12 18 7 - 63

BM: Benita Barbour 7, Sierra Dacosta 29, Samantha DiCicco 5, Ollisha Fisher 2, Amber McLeod 9, Savannah Roberts 9.

SH: Celine Dugan 7, Emily Franz 3, Lauren Kilroy 13, Jessica McTaggart 9, Eileen Piombino 9, Madison Schneider 15, Jennifer Young 7.

Marple Newtown 14 6 5 11 - 36

Lake Nona (Fla.) 15 19 6 14 - 54

MN: Danielle Collins 1, Carley Hamilton 10, Megan Lynch 2, Rylee Power 20, Nicole Smyth 2, Izzy Tello-Green 1.

LN(: Hatcher 4, Jenanne 14, Phan 4, Pressoir 7, Rosser 19, Sugrue 6.

Saturday's Schedules

Football

PIAA CLASS AAAA FINAL

St. Joseph's Prep vs. Pine-Richland at Hershey, 6

Boys' Basketball

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Church Farm at Lower Moreland, 2:30

NONLEAGUE

Pennington at Perkiomen School, noon

Bristol at Mastery North, 1

Episcopal Academy at Friends' Central, 1

Ridley at Chichester, 1:30

Lincoln at Central Bucks East, 1:30

Cristo Rey at Abington Friends, 2

Phila. Electrical at Millford Mill (Md.), 2

Oxford at Phoenixville, 2:30

Garnet Valley at Downingtown West, 2:30

Pottstown at Conrad Weiser, 2:30

Elmer L. Meyers at Math, Civics & Sciences, 2:30

W.C. Henderson at Octorara, 3

Archbishop Ryan at Bishop Shanahan, 3

Hazleton at Council Rock North, 3:30

Morrisville at Jenkintown, 4

GAMP at Springside Chestnut Hill, 5

Calvary Christian at New Hope-Solebury, 7

Archbishop Wood at Malvern Prep, 7

Conwell-Egan at Bethlehem Catholic, 7

Central Bucks West at Lansdale Catholic, 7

Souderton at Methacton, 7

Trinity (Australia) at Father Judge, 7

Plymouth Whitemarsh at Perkiomen Valley, 7

West Chester Rustin at Penncrest, 7:30

Glen Mills at Great Valley, 7:30

Bartram at Penn Wood, 7:30

Barrack Hebrew at Kohelet Yeshiva, 9

BISHOP WALKER INVITATIONAL

Germantown Acad. vs. St. Mary's Ryken (Md.) at St. Alban's (D.C.), 4

COACHES VS. CANCER CLASSIC

At Cheltenham

St. Joseph's Prep vs. Frankford, 1

Neumann-Goretti vs. Susquehanna Twp., 2:30

La Salle vs. Pennsbury, 4:15

Abington vs. Cheltenham, 7

SHIPLEY COACHES VS. CANCER

At Shipley

Strawberry Mansion vs. Shipley, noon

George School vs. Collegium Charter, 2

Girls' Basketball

CATHOLIC ACADEMIES

Nazareth Academy at Gwynedd Mercy, 2:30

NONLEAGUE

Christian Heritage at Christian Academy, 10 a.m.

Quakertown at Saucon Valley, 1

Hallahan at St. Basil, 1:30

W.C. Henderson at Octorara, 1:30

Perkiomen Valley at Souderton, 1:30

Harriton at Academy Park, 2

Wilson at Kennett, 2:15

Mount St. Joseph at W.C. Henderson, 2:30

Sun Valley at Villa Joseph Marie, 2:30

Episcopal Academy at Archbishop Carroll, 2:30

Radnor at Chester, 2:30

Phoenixville at Oxford, 2:30

Mount St. Joseph at West Chester Rustin, 2:30 Abington at Bethlehem Catholic, 2:30

Hun School at Penn Charter, 3

Villa Maria at Archmere (Del.), 3:30

Avon Grove at Penncrest, 3:30

Abington Friends at St. Hubert, 4

Jenkintown at New Hope-Solebury, 5:45

Germantown Friends at Stuart (N.J.), 6:30

Governor Mifflin at Boyertown, 7:30

BEAST OF THE EAST TOURNAMENT

Germantown Academy at Roland Park Country School (Md.), 4:30

DELCO CHRISTIAN INVITATIONAL

Gloucester Christian at Delco Christian, 10 a.m.

TINA THOMPSON CLASSIC

At St. John's College High School (D.C.)

Spring-Ford vs Georgetown Visitation, 10:30 a.m. Shipley vs. National Christian (D.C.), 3:45

At Woodrow Wilson (D.C.)

Coatesville vs. Crossland (Md.), 2

Penn Wood vs. Anacostia (D.C.), 3:30

Wrestling

ABINGTON INVITATIONAL

at Abington , 8 a.m.

Includes: Abington, Radnor, Upper Darby, Upper Moreland, Father Judge, Hatboro-Horsham, Northeast, Pennsbury, W.C. Henderson, Wissahickon

CARLISLE AREA TOURNAMENT

at Carlisle Area, 9 a.m.

Includes: Central Bucks East

COLLEY CLASSIC

at West Chester East, 11 a.m.

Includes: Chichester, Great Valley, Methacton, Octorara, Pottsgrove, Truman, West Chester East.

EXETER DUALS

Includes: Norristown, Quakertown, Spring-Ford, Downingtown West,