Friday's Results

Boys' Basketball

CITY OF PALMS

Sierra Canyon 59, Archbishop Carroll 55

KREUL CLASSIC

Grandview Prep (Fla.) 64, La Salle 63

MAKE-A-WISH SHOWCASE

Shipley 69, Penn Charter 56

MERCER TOURNAMENT

Kiski School 47, Episcopal Academy 45

Hill School 55, Episcopal High 39

QUAKER INVITATIONAL

Friends' Central 71, New Garden Frnds 51

Abington Friends 71, Gerstell Academy 60

SCH "DEVILS" WINTER CLASSIC

Mercersberg 66, Franklin Learning Center 43

WESTSIDE WINTER CLASSIC

Robeson 48, West Philadelphia 45

Palumbo 52, Parkway West 16

Sayre 57, Engineering and Science 37

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Lower Moreland 63, New Hope-Solebury 47

CENTRAL LEAGUE

Haverford High 35, Ridley 34

Upper Darby 51, Garnet Valley 49

Marple Newtown 44, Radnor 33

Conestoga 51, Lower Merion 47

Strath Haven 75, Springfield (D) 62

SUBURBAN ONE AMERICAN

Cheltenham 47, Springfield (M) 37

Plymouth Whitemarsh 53, Wissahickon 35

Upper Dublin 55, Upper Moreland 31

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Pennridge 62, Central Bucks South 49

Souderton 41, Central Bucks West 23

North Penn 67, Quakertown 59

SUBURBAN ONE NATIONAL

Abington 64, Council Rock South 44

William Tennent 62, Neshaminy 56 (OT)

Council Rock North 55, Truman 50

NONLEAGUE

Southern 70, Edison 56

Northeast 52, Fels 48 (OT)

Glen Mills 63, Parkway Center City 45

Archbishop Ryan 52, Tacony Charter 49

New Foundations 72, MaST Charter 39

Jenkintown 58, Bristol 55

Roman Catholic 75, Malvern Prep 43

Germantown Friends 67, Christo Rey 37

Collegium Charter 66, West-Mont Christian 36

Phil-Mont Christian 58, Christian Academy 30

Faith Christian 52, Calvary Baptist 37

Girls' Basketball

CRECOM BANK TOURNAMENT

Archbishop Carroll 72, Christ Church (S.C.) 40

MAKE-A-WISH SHOWCASE

Archbishop Ryan 52, Penn Charter 49

Germantown Acad. 59, Lower Moreland 29

NIKE TOURNAMENT OF CHAMPIONS

Arch. Wood 62, Marin Catholic (Calif.) 24

QUAKER INVITATIONAL

Friends' Central 58, Sandy Springs (Md.) 22

Abington Friends 63, Sidwell Friends (D.C.) 44

SCH "DEVILS" WINTER CLASSIC

Springside Chestnut Hill 44, Westtown 33

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Delco Christian 37, New Hope-Solebury 34

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Phil-Mont Christian 54, Morrisville 28

CATHOLIC LEAGUE

Cardinal O'Hara 71, Bishop McDevitt 17

Hallahan 49, West Catholic 45

CENTRAL LEAGUE

Garnet Valley 63, Upper Darby 20

Strath Haven 50, Springfield (D) 38

Harriton 32, Penncrest 29

Conestoga 42, Lower Merion 26

Haverford High 47, Ridley 33

INTER-AC LEAGUE

Notre Dame 45, Agnes Irwin 38

PUBLIC LEAGUE BRONZE

Edison 26, Olney 16

Rush 42, Maritime Academy 18

Phila. Electrical 41, Mastbaum 17

Kensington 37, Tacony 26

Washington 35, Randolph 13

PUBLIC LEAGUE GOLD

Bartram 73, Parkway Center City 44

Frankford 47, Motivation 24

Robeson 45, Overbrook (Pa.) 43

Phila. Academy Charter 40, Prep Charter 33

Parkway West 55, Fels 25

Palumbo 51, High School of Future 45

PUBLIC LEAGUE PLATINUM

Math, Civics & Sciences 48, Girls High 38

Audenried 51, Franklin Towne Charter 33

Imhotep Charter 68, Northeast 31

Engineering & Science 45, Lincoln 32

Mastery North 56, Central 48

Bodine 58, Freire Charter 7

Science Leadership 40, Simon Gratz 39

PUBLIC LEAGUE SILVER

Ben Franklin 58, Sankofa Freedom 36

Del-Val Charter 40, Parkway Northwest 35

Masterman 50, Mariana Bracetti 25

New Media Charter 44, Elverson 4

Southern 33, Roxborough 10

SUBURBAN ONE AMERICAN

Cheltenham 73, Springfield (M) 50

Upper Dublin 55, Upper Moreland 15

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks East 48, Hatboro-Horsham 37

Central Bucks West 52, Souderton 28

SUBURBAN ONE NATIONAL

Council Rock North 69, Truman 32

TRI-COUNTY LEAGUE

Collegium Charter 39, West-Mont Christian 18

NONLEAGUE

New Foundations 41, MaST Charter 17

Radnor 44, Dr. Phillips (Fla.) 42

Wrestling

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Boyertown 63, Phoenixville 16

PUBLIC LEAGUE

Mariana Bracetti 54, Franklin Towne 27

Martin Luther King 50, Edison 27

Northeast 43, Washington 27

Central 63, Olney 15

Frankford 45, Palumbo 24

NONLEAGUE

Perkiomen Valley 63, Glen Mills 15

Phoenixville 49, Upper Merion 24

Boys' Basketball Boxes

City of Palms

Sierra Canyon 18 10 12 19 - 59

Archbishop Carroll 17 15 12 11 - 55

SC: Michael Feinberg 8, Remy Martin 11, Terrance McBride 2, Devearl Ramsey 13, Cody Riley 22, Adam Seiko 3.

AC: David Beatty 6, Ryan Daly 21, Derrick Jones 15, John Rigsby 4, Josh Sharkey 7, Samir Taylor 2.

Kreul Classic

Grandview Prep (Fla.) 11 8 14 31 - 64

La Salle 13 11 17 22 - 63

GP(: Jordan Coblin 10, Jawan Frasler 11, Jack Marclin 1, Kenny Nwachalewv 6, Sean O'Keys 11, Jamar Palmer 14, Matthew Schner 2, Jacob Schner 9.

LS: Dan Corr 8, Charlie Hemcher 1, Dave Krmpotich 25, Ryan McTamney 4, Matt Paulus 1, Najee Walls 15, Shawn Witherspoon 9.

Make-A-Wish Showcase

Penn Charter 17 11 8 20 - 56

Shipley 9 17 17 26 - 69

PC: Michael Berk 3, Frank Driscoll 1, Evan Ferrell 2, Sean Foley 1, Julian Johnson 16, Jake McCain 6, Patrick McCain 12, Adam Mosenkis 1, Eric Stahlheber 4, Harrison Williams 10.

S: Kiyon Hardy 8, Quamier Johnson 20, Arvelle Jones 9, John Parker 7, Seb Pepper 2, Sam Sessoms 12, Kevin Zwolak 11.

Mercer Tournament

Kiski School 15 5 14 13 - 47

Episcopal Academy 11 14 11 9 - 45

KS: Baer 2, Hannah 3, Jones 11, Keehoski 2, Lombardi 10, Otzyv 11, Self 8.

EA: Nick Alikakos 17, Conner Delaney 10, Mike Hinckley 5, Mike Jolaoso 8, Matt Woods 5.

Quaker Invitational

Gerstell Academy 12 15 9 24 - 60

Abington Friends 21 18 16 16 - 71

GA(: Bissen 2, J. Gardner 13, L. Gardner 14, Paterakis 3, Reed 14, Silcott 14.

AF: Jordan Baker 11, Yohn Hall Jr. 20, Austin Levin 8, Sam Levy 9, Jared Smith 8, Jake Stark 15.

New Garden Friends 13 15 16 7 - 51

Friends' Central 23 11 19 18 - 71

NGF(: Bartlett 9, Bradon 4, Holland 2, Jesseries 12, Knogdok 6, Smart 8, Tywman 5, Wilkerson 5.

FC: Steven Folwell 6, Ardon Fryer 2, De'Andre Hunter 29, Jonathan Lawton 25, Antone Walker 9.

SCH "Devils" Winter Classic

Mercersberg 17 8 16 25 - 66

Franklin L Center 7 8 16 12 - 43

M: Austin 5, Hearon 3, Hicks 1, Kelly 14, Miller 16, Riley 3, Schoeck 20, Sydnor 2, Torres 2.

FLC: Chase Davis 5, Ta'Quan Johnson 13, Aaron Turner 6, Tamir Wade 19.

Westside Winter Classic

Robeson 10 20 6 12 - 48

West Philadelphia 9 16 13 7 - 45

R: Willie Grant 18, Mark Greene 2, Musa Harrison 4, Thomir Jackson 8, Jahir Lee 7, Jermal Savage 9.

WP: Stanley Coleman 3, Tyler Elam 2, Lavelle Harper 6, John Hayes 4, Haneef Herring 7, Anthony King Jr. 2, Dominique Owens 2, Rashaan Perrin 10, Jabbar Shy 4, Kyle Stephens 2, Teair Tart-Spencer 3.

Parkway West 4 8 4 0 - 16

Palumbo 21 12 17 2 - 52

PW: John Beccles 2, Darryl Harris 2, Khalief Hester 5, Anthony Tucker 2, Noah Walker 3, Manny Wortham 2.

P: Muhammad Bey 2, Samad Dawson 11, Rahee Ellis 4, Saadiq Jones 16, Tavion Mack 2, Shafi Meachum 12, Laquan Preston 3, Mekhi Williamson 2.

Engineering Science 9 5 14 9 - 37

Sayre 5 19 26 7 - 57

EaS: Shaquan Frazier 14, Johnathan Hall 11, Elliot Mason 2, Keinan Oxner 5, D'yon Pittman 4, Ibrahim Sylla 1.

S: Qudir Crofton 1, Jahad Everett-Bey 5, Antwan James 21, Tymair Johnson 8, Brandon White 22.

Bicentennial Independence

New Hope-Solebury 8 6 18 15 - 47

Lower Moreland 12 24 15 12 - 63

NH: Mays Lane 6, Spencer Tinkel 14, Anthony Vlahovic 4, Max Wagner 23.

LM: Matt Carruti 13, Danny Duffey 14, Jake Fazio 8, Mike Gould 2, Phil Madden 10, Tyler Millan 10, Nick Smolda 6.

Central League

Ridley 12 9 5 8 - 34

Haverford High 10 12 7 6 - 35

R: Ryan Bollinger 5, Nick Czechowicz 7, Justin Dawson 4, Brett Foster 7, Ameer Staggs 8, Julian Wing 3.

HH: Ryan Brown 4, Jack Donaghy 11, Joe Ghisu 7, Connor Guilfoil 5, Jimmy Roe 8.

Radnor 4 2 14 13 - 33

Marple Newtown 8 13 10 13 - 44

R: Jake Bodenger 4, Billy Donahue 4, Alex Hino 8, Michael Li 4, Thomas Mogan 2, Mason Ressler 6, Thompson 5.

MN: Nick DiCamillo 4, Nick Giordano 20, Matt Hahn 10, Jake McGee 10.

Upper Darby 13 10 10 18 - 51

Garnet Valley 11 16 10 12 - 49

UD: Elliot Bruce 6, Troy Butler 2, Malik Darby 8, Jaris Fisher 8, J. Graham 2, Kahleel Henry 11, Juwan Maycradle 3, Nyanfor Sieh 9, K. White 2.

GV: Jack Diggory 8, Austin Klenotz 11, Austin Laughin 4, Andrew Louden 13, Griffin Morandini 5, S. Palis 3, Carl Tiemabeso 5.

Springfield (D) 8 18 8 28 - 62

Strath Haven 12 19 20 24 - 75

S(: Abbonizio 6, Jordan Collins 14, Long 2, Ryan McCloskey 3, Kevin McCormick 23, Jack Schott 7, Dan Wasson 2, Quideer Wimes 5.

SH: Nick Fender 20, Kyree Fuller 12, John Harrar 3, Alex Ischiropoulos 14, Tyler Lashly 2, Denzil Lezenby 6, Josh Singleton 7, Jahmeir Springfield 11.

Conestoga 13 12 13 13 - 51

Lower Merion 9 11 13 14 - 47

C: Daryl Caldwell 7, Andrew Diehl 17, Martin Dorsey 6, Jack Lambert 2, M.J. Lezanic 5, James VanDeventer 6, Dan Vila 8.

LM: Asher Barry 9, Jule Brown 14, Dion Harris 4, KJ Helton 9, Eli Needle 2, Corey Sherman 9.

Suburban One American

Wissahickon 5 12 8 10 - 35

Plymouth Whitemarsh 10 9 17 17 - 53

W: Todd Bentley 3, Steve Driscoll 11, Tre Holcomb 5, Aaron Lobell 2, Brandon Pace 3, Reiner 7, Jake Segal 2, Anthony Wright 2.

PW: Cameron Johnson 9, Mike Lotito 4, Xzavier Malone 17, Andre Mitchell 15, Devon Monteiro-Gray 1, Jimmy Murray 7.

Upper Moreland 8 7 11 5 - 31

Upper Dublin 16 15 13 11 - 55

UM: Ryan Coyle 4, James Martin 12, Xavier Mulligan 1, Brendan O'Donnell 6, Shane Stone 4, Joe Trovato 4.

UD: Ben Abel 2, John Barrett 7, Will Derr 9, Gary Feilds 2, Simeon Fryer 12, Ryan Stover 9, Luke Teesdale 7, Matt Thompson 7.

Springfield (M) 9 10 7 11 - 37

Cheltenham 9 7 17 14 - 47

S(: Ryan Daly 8, Noel Franzik 3, Justin Hill 3, Quentin Johnson 2, DeAndre Johnson 2, Sean Stovall 15, Christian Yoast 4.

C: Fatiir Al-Ahad 7, Blair Brown 8, Aiden Carrigan 2, Miles Holland 2, Ahmir Lewis 5, Justin Sutton 8, Maurice Valentine 2, Anthony White 13.

Suburban One Continental

Pennridge 10 14 17 21 - 62

Central Bucks South 9 9 17 14 - 49

P: Dan Long 7, Stephen Lowry 16, Joe Molettiere 19, Zach Muredda 16, Joe Unangst 3, Kyle Yoder 1.

CBS: Josh Brodie 10, Tommy Doyle 2, Sean Gallagher 8, Chris Hones 14, Alex Karras 11, Tim Waddington 4.

Quakertown 12 11 17 19 - 59

North Penn 12 18 8 29 - 67

Q: Howard 10, Lewis 2, Norvasis 18, Perrine 8, Rejniak 2, Schmidt 19.

NP: Derek Heiserman 1, Kyle Hulmes 9, Ricky Johns 6, Cordell Lord 10, Jared Malone 20, Joe Richards 21.

Souderton 6 11 9 15 - 41

Central Bucks West 4 7 4 8 - 23

S: Austin Eberhart 2, Tim Markow 9, Tracy Simsick 16, Evan Slone 11, Ben Wonderling 3.

CBW: Owen Cooney 4, Seamus Fox 2, Erich Hohlenleitner 2, Luke Irons 8, Connor Lynch 2, Jim McCusker 3, Jake Reichwein 2.

Suburban One National

Council Rock South 10 11 11 12 - 44

Abington 18 21 8 17 - 64

CRS: Kenny Brightcliffe 2, Shane Brown 3, Dan Buchnik 7, Kevin Newbert 10, Joe Rebholz 2, Matt Stewart 7, Michael Stock 5, Austin Thomas 8.

A: Brian Close 1, Shane Griffin 2, Robby Heath 15, Amir Hinton 16, BJ James 4, Shyheim Nichelson 2, Matt Penecale 16, Jack Steinman 4, Anthony Walker 3, Donnell Wessels 1.

Truman 5 20 8 17 - 50

Council Rock North 9 11 19 16 - 55

T: Tramere Adams 10, Jair Brown 7, Maurice Jackson Jr. 4, Tyquan Law 6, Mark Lopez 2, Danell Snelling 13, Lucas Waters 8.

CRN: Will Desautelle 19, Drew Glenn 5, Elonas Marcauskus 2, Matt Margolis 8, Steve Nowmos 9, Riley Thompson 12.

William Tennent 16 7 15 15 9 - 62

Neshaminy 12 13 9 19 3 - 56

WT: Fane 5, Josh Kravets 6, Kyle Lewicki 13, John Ryan 23, Chalie Wodack 15.

N: Altiere 4, Cole Housel 2, Jenkins Kimber 2, Trevor Lay 3, Francis Robels 2, Jack Springler 6, Shammona Thomas 6, Treadway 8, Billy Warren 23.

Nonleague

Edison 17 6 18 15 - 56

Southern 12 21 19 18 - 70

E: Andre Brown 2, Natrone Gary 10, Montrell Gilliam 25, Robert Sample 11.

S: Amir Abdul-Hakim 2, Jahmire Ansley 3, Marvin Bell 13, Romello Johnson 3, Khassian Kay 6, Alon Moore 2, Barry Quartlebaum 13, Casey Williams 4, Latrelle Wilson 14, Ahmad Wimbush 2.

Fels 14 12 7 15 0 - 48

Northeast 12 18 9 9 4 - 52

F: Devon Adams 11, Allen Betrand 2, Aasim Campbell 4, Samir Coe 16, Tymier Hairston 2, Jaquan Harrell 7, Kordell Johnson 4, Matt McFarland 2.

N: Darren Bagget 19, Deshan Brown 6, Josh Coleman 3, Jose Espinosa 5, Darius Thomas 2, Tyriq Wilson 17.

Parkway Center City 14 7 3 21 - 45

Glen Mills 21 11 19 12 - 63

PCC: Hyzeem Banks 14, Tyron Davis 7, Kareem Robinson 4, Cole Ruley 4, Jemal Sheppard 8, Maqi Watson 8.

GM: Tyree Braxton 3, Tyreek Brickus 15, Joseph Brown 5, Imhotep Davis 3, Timothy Davis 2, Karim Grant 2, Anthony Johnson 12, Drequan Johnson 1, Nazher Sabree 3, Steven Welsh 17.

Tacony Charter 9 15 9 16 - 49

Archbishop Ryan 8 15 12 17 - 52

TC: Jeremiah Alston 15, E'Drise Hightower 5, Justin Johnson 18, Joe Purnell 4, Tyler Taliaferro 7.

AR: Izaiah Brockington 18, Austin Chabot 16, Fred Killian 5, Chris Kuhar 8, Austin Slawter 3, Gediminas Vasiliauskas 2.

New Foundations 19 24 12 17 - 72

MaST Charter 9 12 7 11 - 39

NF: Ololade Bello 4, Keith Blassingale 26, Ed Cahoe 17, Matt Campbell 8, Ian Kennedy 4, Joe O'Boyle 4, Brandon Teel 4, Travon Williams 5.

MC: Matt Carter 5, Colin Dever 12, Luke Harrington 6, Shane Henehan 10, Nick Vazquez 2, Kyle Wenclawiak 2, Calvin White 2.

Christo Rey 9 6 12 10 - 37

Germantown Friends 13 14 33 7 - 67

CR: Matthew Bampan 12, Carlos Dolorba 1, Shawn Hall 2, Corohado Kenta 9, Jalil Moseley 4, Stefan Saunders 9.

GF: Andrew Aldridge 20, Mike Buckmire 3, Ray Leon 29, Isaac Myran 5, Jalil Pines-Elliott 3, Jamil Pines-Elliott 7.

West-Mont Christian 6 6 16 8 - 36

Collegium Charter 20 28 10 8 - 66

WC: Davis 6, Jackson 14, Jenkins 1, Moyle 4, Palumbo 2, Stoble 5, Wang 4.

CC: Tyler Allen 5, Chris Berardi 2, Kevin Delarosa 5, Damion Dixon 4, Gautam Goswamy 5, Marcell Lawrence 3, Ahmadu Sarnor 26, Max Shiel 10, Aamir Siddiqui 6.

Malvern Prep 7 15 10 11 - 43

Roman Catholic 20 25 17 13 - 75

MP: Chris Anderson 6, Jack Doherty 11, Zac Fernandez 3, Joey Fitzpatrick 6, Mike Hollingsworth 2, James Keating 1, Ryan O'Neill 8, Will Powers 6.

RC: Nazeer Bostick 14, Tony Carr 11, Dakquan Davis 4, Gemil Holbrook 11, Paul Newman 7, Jon-Paul Sanders 4, Manny Taylor 7, Mark Tobin 2, D'Andre Vilmar 11, Khalil Vincent 4.

Jenkintown 12 12 15 19 - 58

Bristol 11 12 18 14 - 55

J: Lorenz 4, Andres Madden 13, Colin Mulvaney 19, Seth Parker 1, Carl Robinson 4, Frank Sobolewski 17.

B: Ryan Cosby 9, Aidan Coughlin 5, Dave D'Angelo 6, Deonte Harris 5, Sieed McFadden 17, Jabar Rankins 7, Jakkarl Rankins 6.

Christian Academy 7 5 6 12 - 30

Phil-Mont Christian 11 20 13 14 - 58

CA: Davier Daniels 2, Ethan Dutton 7, Devon Howard 8, Michael Ives 2, Jalen Sherrill 2, Brady Waller 9.

PC: Noah Baldez 10, Joshua Byrd 2, Lee DeHeer 4, David Giuliani 6, Sean Griffin 23, Will Shaw 4, Matt Steiger 3, Osaze Thornton 6.

Calvary Baptist 12 8 7 10 - 37

Faith Christian 10 15 10 17 - 52

CB: Brandon Bergey 3, Michael Van Dam 3, Dustin Harris 6, Joey Hodnett 2, Kristian Lowery 5, Donald Miller 8, Brad Nobilini 6, Ben Zane 4.

FC: Seth Brunner 9, Chris Clark 18, Charles Ervin 5, Junkie Hamano 2, Sawyer Smith 4, Zeke Snowden 1, Danny Ziccardi 13.

Girls' Basketball Boxes

Crecom Bank Tournament

Christ Church (S.C.) 13 10 7 10 - 40

Archbishop Carroll 12 17 20 23 - 72

CC(: Shayla Bennett 16, Bailey Breazeale 10, Kendal Cipper 8, Abby Costa 2, Sara Robinson 4.

AC: Jess Carney 18, Kearstin Crossan 2, Julia Gantz 11, Theresa Kearney 6, Ann McKnight 2, Keara McNulty 9, Kristen Ryan 3, Bella Sorrentino 3, Lexi Stover 14, Emma Stringer 3.

Make-A-Wish Showcase

Archbishop Ryan 7 15 16 14 - 52

Penn Charter 6 16 20 7 - 49

AR: Shannon Glenn 8, Megan McLaughlin 6, Emily Ostaszewski 3, Sarah Ostaszewski 2, Shayna Rodriguez 15, Danielle Skedzielewski 13, Ashley Smink 5.

PC: Mireyah Davis 6, Hannah Fox 16, Alexis Hnatkowsky 4, Ayanna Matthews 10, Nicolette Napolean 13.

Lower Moreland 2 11 4 12 - 29

Germantown Academy 15 16 14 14 - 59

LM: Bridgette Alexander 7, Jordyn Cohen 2, Erica Fleck 4, Lauren Killion 4, Rachel Millan 4, Kaley Przyblinski 5, Erin Przyblinski 3.

GA: Lilly Bolen 6, Maeze Conner 3, Maddie Cooper 4, Olivia Gorman 17, Kendall Grasela 5, Erin Lindahl 4, Alexa Naessens 3, Lauren Oeth 8, Cat Polisano 3, Jessica Sheridan 2, Abby Starzecky 4.

Nike Tournament

Marin Catholic (Calif.) 6 7 3 8 - 24

Archbishop Wood 19 21 18 4 - 62

MC(: Geffert 4, Graham 1, Pooizzitti 6, Pooney 6, Wilson 4, Young 3.

AW: Bridget Arcidiacono 2, Claire Bassetti 14, Karly Brown 2, Aubree Brown 6, Kate Connolly 7, Lexi Edwards 3, Bailey Greenberg 10, Katie May 2, Shannon May 5, Meg Neher 3, Cassie Sebold 7.

Quaker Invitational

Sandy Springs (Md.) 0 6 8 8 - 22

Friends' Central 19 14 11 14 - 58

SS(: Brown 3, Harring 14, Klimes 4, Speight 1.

FC: Rucha Alur 4, Sophie Berger 4, Lisa Bernstein 2, Briana Cypress 4, Zoe Ginsberg 4, Iyanna McCurdy 20, Avital Schweitzer 4, Mikayla Vaughan 16.

Sidwell Friends (D.C.) 10 15 6 13 - 44

Abington Friends 16 15 17 15 - 63

SF(: Annie Boasberg 4, Grace Kohn 2, Madison Matthews 8, Shannon Morgan 3, Gabby Statia 10, Nicole Willing 17.

AF: Morgan Burrell 2, Alyssa DeNofa 11, Alexa Middleton 17, Cheryl Remolde 2, Casey Remolde 3, Asia Turner 19, Bridget Warlea 1, Jade Young 8.

SCH "Devils" Winter Classic

Westtown 9 7 6 11 - 33

Springside C. Hill 6 13 8 17 - 44

W: Maggie Cottone 2, Eunice Jimenez 17, Naomi Jimenez 14.

SCH: Chole Burns 4, Destini Curry 1, Mo'ne Davis 11, Caroline Henry 2, Lindsay Hiner 15, Delaney Sweitzer 4, Essence Walden 7.

Bicentennial Independence

Delco Christian 0 14 12 11 - 37

New Hope-Solebury 9 5 6 14 - 34

DC: Emma Ellsworth 2, Siani McNeil 12, Shirley Piotrowski 14, Paige Thompson 9.

NH: Annie Behre 4, Karli Burns 2, Bella DeVito 4, Maggie Dougherty 1, Kelley Hyland 8, Bailey Jaronski 5, Toni Suler 10.

Catholic League

West Catholic 9 6 20 10 - 45

Hallahan 12 12 11 14 - 49

WC: Micahya Gilliam 3, M. Kennedy 2, Jocelyn McPhatter 6, Akyra Murray 16, M. Simmons 4, Kimberly Worrell 14.

H: Sonni Browne 11, Megan Elliott 2, Ali Kerperuich 3, Brighet Miller 6, Alexis O'Neill 5, Alynn Phelan 11, Nya Searight 8, Lola Sneed 3.

Bishop McDevitt 2 7 5 3 - 17

Cardinal O'Hara 22 10 20 19 - 71

BM: Sierra DaCosta 12, Briannna Edwards 5.

CO: Kristen Denoncour 4, Mackenzie Gardler 6, Emily Helms 3, Maura Hendrixson 10, Maeve Hennigan 4, Bridgette Hoy 1, Lauren Leicht 4, Gabby Napoleon 6, Hannah Nihill 10, Molly Paolino 5, Mary Sheehan 18.

Central League

Upper Darby 4 9 3 4 - 20

Garnet Valley 22 15 20 6 - 63

UD: Emma Blewett 4, Cierra Brunson 2, Shawn Dowd 4, JP Gallagher 1, Taylor McEliney 2, Abby Stokes 3, Michelle Walls 4.

GV: Katie Carruthers 2, Sydney Fail 6, Macy Goldbach 9, Jordan Ireland 13, Maddie Ireland 13, Emily Mathewson 7, Kerry O'Donohue 3, Maddy Soroankych 2, Sam Tomasetti 6, Kylie Young 2.

Lower Merion 7 9 6 4 - 26

Conestoga 8 14 14 6 - 42

LM: Bethany Eldridge 3, Sarah Fitzpatrick 10, Nique Glasgow 1, Izzy Meline 5, Quinn 2, Ashley Roberts 2, Evey Veguilla 3.

C: Brooke Bassett 8, Emily Conaway 2, Sondra Dickey 2, Annie Fitzgerald 2, Jill Mascioli 8, Sarah Mascioli 7, Jess Monastero 4, Emma Powell 3, Liz Scott 4, Sammy Stephens 2.

Springfield (D) 9 9 7 13 - 38

Strath Haven 9 13 16 12 - 50

S(: Erika Biehl 3, Madison D'Ambrosio 4, Amanda Hopkins 14, Maireab McGillian 4, Maggie O'Connell 4, Sam Tomaccio 9.

SH: Kaylyn Crowley 9, Katie Fisher 21, Ami Iannello 6, Brigette Sherry 8, Ellie Stief 2, Rachel Vresilovic 4.

Penncrest 10 5 8 6 - 29

Harriton 7 10 5 10 - 32

P: Kaitlyn Conrad 2, Erin Dougherty 14, Grace Harding 6, Brittney Hickman 3, Sam Martino 6.

H: Sophia Grady 9, Hayley Morris 8, Greta Stahl 13, Meg Wilcox 2.

Ridley 2 9 9 13 - 33

Haverford High 12 11 10 14 - 47

R: Dana D'Ambrosio 9, Desiree George 3, Melanie Malseed 3, Hailee Mayer 8, Lauren O'Brien 2, Jalessa Rodriguez 5, Kristin Saraceni 3.

HH: Amanda Battista 9, Brianna Blair 2, Jess Lyons 3, Stephanie Manning 1, Ashley Murphey 8, Rosie O'Halloran 10, Mollie Reynolds 14.

Inter-Ac League

Agnes Irwin 6 11 6 15 - 38

Notre Dame 5 9 17 14 - 45

AI: Alex Blomstrom 10, Paige Braia 2, Siera Corbett 8, Caroline Coyne 2, Jolie Jemmott 3, Lauren Spinelli 7, Steph Williams 6.

ND: Sophia Galantino 1, Alex Kane 17, Tess Phillips 6, Leanne Purcell 4, Kristen Rogers 6, Rachel Ryan 2, Sam Sacchetta 2, Casey Walsh 7.

Public League Bronze

Randolph 2 6 2 3 - 13

Washington 7 10 8 10 - 35

R: Brown 3, Johnson 2, Matthews 8.

W: Briana Castor 2, Kyra Jones 21, Anija Matthews 4, Unique Wright 8.

Olney 5 5 6 0 - 16

Edison 6 11 1 8 - 26

O: Almonte 2, Guzman 4, K Jouliano 1, Malave 2, Z. Perry 7.

E: Sierra Anaya 8, Iris Betances 10, Natasha Blair 2, Nesreen Khalil 1, Yeseni Oyola 5.

Mastbaum 5 2 6 4 - 17

Phila. Electrical 14 13 8 6 - 41

M: Tyauinia Allen 7, Tamara Hamilton 2, Diamond Smith 6, L. West 2.

PE: Divine Davenport 6, Sofira Fusco 4, Madison Keenan 9, Russell 2, Stefannielyn Samuels 17, Danya Saunders 3.

Rush 4 11 13 14 - 42

Maritime Academy 4 6 3 5 - 18

R: Ashley Ball 8, Atiyah Gardner 3, Alison McCrorey 4, Keairah Messiah 21, Sara Rodriguez 6.

MA: Jadea Lim 12, Mandy Rodriguez 6.

Kensington 2 8 13 14 - 37

Tacony 4 4 9 9 - 26

K: Nyshea Gate 11, Brooklyn Johnson 4, Jocelyn Morris 2, Rasheeda Roane 8, Ashley Sanchez 12.

T: Shakeila Hall 1, Tatyanah Moore 13, Jaimie Welsh 12.

Public League Gold

Bartram 19 15 23 16 - 73

Parkway Center City 12 13 11 8 - 44

B: Sydney Barrows 21, Bryce Garrett 20, Justus Green 2, Cianni Matthews 18, Jay Wright 12.

PCC: Saleemah Bright 4, Paris Marshall 2, Fatima Shah 2, Lauren Watson 17, Jordan Wright 19.

Robeson 6 11 19 9 - 45

Overbrook (Pa.) 15 13 5 10 - 43

R: Mariah Bevins 9, Zauria Lewis 12, Totiana Myers 18, Tayane Perry 6.

O(: Jamie Benton 21, Erykah Carter 2, Aireka Fowler 14, Deja Richardson 4, Jordan Woods 2.

Frankford 12 14 12 9 - 47

Motivation 9 6 1 8 - 24

F: Rhonda Bynum 16, Ashya Gaddy 8, Tykeera Murray 23.

M: Kraichelle Brooks 2, Ziairah Hameen-Grant 12, Amani Lewis 4, Amirah Logan 2, Shana Ross 4.

Phila. Academy Charter 6 18 6 10 - 40

Prep Charter 7 4 12 10 - 33

PAC: Lauren Beck 4, Alley Berder 10, Elisa Curtin 4, Taylor Fritz 16, Haley Keller 3, Kelsey O'Connor 3.

PC: Salimah Johnson 12, Liana Maranan 4, Megan McBreen 2, Alana Mitchell 1, Shaniyah Taylor 14.

Parkway West 11 7 17 20 - 55

Fels 4 12 5 4 - 25

PW: Cousins 14, Curry 7, Foreman 3, Gaides 2, Robins 3, Thompson 26.

F: Colon 2, Nixon 4, Rodriguez 11, Williams 8.

Palumbo 9 15 11 16 - 51

High School of Future 12 12 5 16 - 45

P: Ariana dos Santos 24, Jasmine Sowell 12.

HSoF: Gonzales 12, Rudd 10.

Public League Platinum

Northeast 13 5 5 8 - 31

Imhotep Charter 17 21 17 13 - 68

N: Gillman 4, McHale 3, Simon 6, Smith 13, Thomas 2, Tran 3.

IC: Etreece Adams 3, Lorna Caesar 4, Bionca Dunham 10, Allissia Green 4, Brittany Hinton 4, Shaderra Jenkins 4, Mayah Kitchen 14, Mary Parker 5, Deja Perry 3, Deja Reynolds 7, Taylor Scruggs 7, Danae Underwood 2, Anyae Underwood 1.

Engineering & Science 17 14 8 6 - 45

Lincoln 3 13 8 8 - 32

E&S: Taylor Dunbar 3, Aija Fowler 15, Sarai McCoy 4, Zykirah Montgomery 2, Khanifah Pannell 19, Elan Wali 2.

L: Kellecia Brown 5, Alexis Parsley 3, Nebrea Samuels 16, Quinetta Schenck 2, Vaughan 3, Karla Williams 3.

Girls High 8 10 12 8 - 38

Math, Civics & Sciences 13 18 10 7 - 48

GH: Destiny Brooks 8, Nana Huang 19, Jada Lawrence 2, Qadirah Redmond 5, Tamia Scott 2.

MC&S: Bianca Dunn 25, Kyesha Fields 14, Imani Kerrin 9.

Audenried 14 16 9 12 - 51

Franklin Towne Charter 6 7 13 7 - 33

A: Deja McKinney 4, Rashima Peterson 2, Tatyana Sao 2, Labriya Smith 2, Romeira Tucker 16, Jaquay Williams 8, Denijsha Wilson 17.

FTC: Kaitlin Iavecchia 11, Olivia Keyes 4, Marissa Kubis 5, Miranda Linton 6, Jenna Rand 4, Meg Stapf 1, Thompson 2.

Freire Charter 6 0 0 1 - 7

Bodine 16 12 15 15 - 58

FC: Zahkeyah Allen 4, Tavion Mitchell 3.

B: Tololupe Abekunle 4, Tiana Garvin 23, Cannya Harp 6, Helene Harron 2, Sydney Mitchell 11, Keynah Price 4, Jamea Richardson 1, Kendra Stanford 7.

Simon Gratz 6 11 13 9 - 39

Science Leadership 4 11 15 10 - 40

SG: Ciani Ballard 21, Tiana Barnett 4, Kira Lewis 5, Geneea Walker 9.

SL: Khadijah Fofana 2, Antoinette Hiller 4, Imani Holness 8, Joy Morrow 2, Devia Terry 7, Dejah Williams 16, Alyssa Winner 1.

Central 5 8 19 16 - 48

Mastery North 12 18 15 11 - 56

C: P. Colon 2, Djavon Dupree 3, Shanique Mattis 16, Andria Stanton 8, Kalah Surrat 2, Reunisha Williams 17.

MN: Dezjah Davis 4, Kayla Lewis 5, Shaquida Matthews 19, Stephanie Reed 5, Nia Reid 2, Jean Sheared 5, Cilah Womack 16.

Public League Silver

Mariana Bracetti 3 7 10 5 - 25

Masterman 16 14 7 13 - 50

MB: Casino 2, Cotto 1, Kiara Gonzalez 11, Treajure Johnson 11.

M: Oyinda Alliyu 9, Nikema Anderson 4, Emily Bosaczyk 2, Tatyanah Brehouse 10, Sasha Brehouse 14, Eiman Eltigani 2, Aubrey Luk 7, Allison Mark 2, Talia Said 2.

Sankofa Freedom 14 2 10 10 - 36

Ben Franklin 11 13 20 14 - 58

SF: Kristan Devine 10, Keyonna Johnson 20, Brianhn Paul 2, Mariah Roher 4.

BF: Jewel Allen-Washington 10, Cidera Heyward 2, Denise Johnson 18, Dorian Jones 10, Juju Pierce 10, Keyona Ray 8.

Elverson 1 1 2 0 - 4

New Media Charter 20 16 4 4 - 44

E: Tamera 4.

NMC: Aaliyah Bennett 6, Ebony Bradford 9, Talia Burgess 10, Aniyah Hall 2, Dorothy Pendleton 2, Alexis Tindall 15.

Southern 16 9 4 4 - 33

Roxborough 6 0 2 2 - 10

S: Jasmine Bowens 4, Carliah Butler 6, Khadisah Davis 15, Goodwin 3, Amira Howard 1, Tajanna Mosley 4.

R: Zion Davis 6, Monet Jones 2, Khariah Williams 2.

Suburban One American

Upper Dublin 14 11 13 17 - 55

Upper Moreland 2 5 6 2 - 15

UD: Demi Balasa 2, Josie Barrett 15, Allison Chernow 9, Julie Cross 5, Nancy DeCamara 5, Alison Gouveia 4, Nicole Kaiser 4, Alissa Klammer 3, Lindsey Schreiber 3, Maggie Weglos 5.

UM: Julia Gatto 2, Jenna Getz 5, Timyla Martin 2, Noelle Woodman 2, Emily Zanine 4.

Cheltenham 15 17 20 21 - 73

Springfield (M) 8 18 8 16 - 50

C: D'ajah Bouchereau 2, Nashira Brown 6, Ashley Jones 31, Monet McGorda 5, Amarri Truehart 19, Gabrielle Wright 10.

S(: Molly Dugan 15, Jayla Greene 5, Bailey Krewson 7, Caroline Pape 5, Jewell Ringgold 3, Maura Ryan 15.

Suburban One Continental

Central Bucks East 10 15 13 10 - 48

Hatboro-Horsham 5 7 6 19 - 37

CBE: Bridget Birkhead 12, Megan Browne 3, Abby Charlton 2, Emily Jarin 2, Megan Lapioli 2, Haley McManus 3, Kyra Scaliti 6, Grace Stewart 8, Bree Talbot 8, Maggie Vetter 2.

H: Rachel Helton 2, Cassidy Quattro 13, Haley Seifert 4, Bergen Sims 10, Julia Thornton 2, Erin Wingen 6.

Central Bucks West 10 18 15 9 - 52

Souderton 2 2 11 13 - 28

CBW: Mackenzie Carroll 12, Makenzie Mason 6, Nicole Munger 11, Maggie Rakowsky 2, Roth 2, Abby Spratt 5, Megan Tilger 4, Peyton Traina 5.

S: Alana Cardona 2, Olivia Kaunert 6, Noelle Noble 6, Marissa Sandone 3, Krista Schneider 9.

Suburban One National

Council Rock North 15 19 19 16 - 69

Truman 12 5 5 10 - 32

CRN: Hailey Burns 6, Tara Garfield 21, Jessica Gerber 16, Megan Haggerty 5, Katherine Ligos 1, Emily Mackin 4, Becca Margolis 2, Kaelin Mealey 6, Samantha Saifer 2, Mackenzie Tinner 4, Hannah Weiler 2.

T: Campbell 10, Sabria Lytes 5, Moore 8, Wilson 7, Debra Zehdee 2.

Tri-County League

West-Mont Christian 5 0 2 11 - 18

Collegium Charter 10 7 13 9 - 39

WC: Julia Klenskie 8, Mayk 2, Olivia Miller 8.

CC: Kiara Brown 8, Aalyiah Hoggard 2, Maimuna Kenneh 19, Gillian Schlenner 8, Akina Wollie 2.

Nonleague

Radnor 21 9 5 9 - 44

Dr. Phillips (Fla.) 16 16 3 7 - 42

R: Kristin Hamill 14, Katie Jordan 3, Allison Lanzone 8, Nicole Massimino 4, Lauren Pacifico 12, Racquel Razavi 3.

DP(: Anderson 10, Douglas 3, McClendon 12, Siplin 13, Smith 2, Vitello 2.

New Foundations 8 10 13 10 - 41

MaST Charter 0 8 2 7 - 17

NF: Kviah Breaszeale 16, Kaitlin Carey-Miller 5, Milia Johnson 10, Jen Mullen 3, Paige Vincent 7.

MC: Casey Bradley 2, Allyson Holtz 2, Megan Mayer 4, Jen Summers 5, Tracy Wilson 4.

Saturday's Schedules

Boys' Basketball

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Lower Moreland at Valley Forge, 7

Church Farm at New Hope-Solebury, 7

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Unionville at Kennett, 1:15

PIONEER ATHLETIC FRONTIER

Phoenixville at Pottstown

Upper Perkiomen at Pope John Paul II, 1:30

PIONEER ATHLETIC LIBERTY

Methacton at Perkiomen Valley, 1:30

Spring-Ford at Owen J. Roberts, 7:30

NONLEAGUE

GAMP vs. Pennsauken at Camden

GAMP at Audubon, 11 a.m.

Girard College at Germantown Friends, 1

Oxford at W.C. Henderson, 1:15

Christo Rey at St. Joseph's Prep, 1:30

Pottsgrove at Abington, 1:30

West Chester East at Sun Valley, 2

Parkway Center City at Southern, 2

West Chester Rustin at Coatesville, 2:30

Hatboro-Horsham at Downingtown W., 2:30

Lansdale Catholic at North Penn, 2:30

Academy Park at Harriton, 2:30

Upper Darby at Glen Mills, 3

Malvern Prep at Paulsboro, 5

Bartram at Conwell-Egan, 6

Calvary Christian at Delco Christian, 7

Phil-Mont Christian at Devon Prep, 7

Plumstead Christian at Christopher Dock, 7

Archbishop Wood at Great Valley, 7

Chichester at Marple Newtown, 7

Quakertown at Bethlehem Freedom, 7

Chester at York, 7:30

MERCER COUNTY TIP-OFF CLASSIC

Solebury vs. Penn Wood at Trenton Cath, 1:30

CHICK-FIL-A CLASSIC

Westtown vs. Our Savior New American at Richland Northeast (Columbia, SC), 5:30

COACHES VS. CANCER CLASSIC

Bensalem at Holy Ghost Prep, 7

MAKE-A-WISH SHOWCASE

(at Germantown Academy)

Penn Charter vs. Boys' Latin, 5

Shipley at Germantown Academy, 6:30

MERCER TOURNAMENT

Episcopal Academy vs. Kent at Hill School, 1

Blue Ridge at Hill School, 5:30

QUAKER INVITATIONAL

(at Baltimore, Md.)

Abington Friends vs. at Baltimore Friends

Friends' Central vs. Baltimore Friends, 7

SCH "DEVILS" WINTER CLASSIC

(at Springside Chestnut Hill)

FLC at Springside Chestnut Hill, 2:45

Lincoln vs. Mercersberg, 6:15

WESTSIDE WINTER CLASSIC

Robeson vs. Sayre at West Philadelphia, 2

Palumbo vs. High School of Future at West Philadelphia, 2

Girls' Basketball

CATHOLIC ACADEMIES

Villa Maria at Merion Mercy, 2:15

St. Basil at Mount St. Joseph, 2:30

St. Basil at Gwynedd Mercy, 2:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pope John Paul II at Upper Perkiomen, 1:30

Pottstown at Phoenixville, 2:30

Perkiomen Valley at Methacton, 7:30

Owen J. Roberts at Spring-Ford, 7:30

SUBURBAN ONE NATIONAL

Neshaminy at William Tennent, 2:30

NONLEAGUE

Springfield (M) at Christopher Dock, 1

St. Hubert at Mount St. Joseph, 1

W.C. Henderson at Oxford, 1:15

West Chester East at Unionville, 1:15

Quakertown at Catasauqua, 1:15

Octorara at Christiana, 1:30

Notre Dame at Strath Haven, 2:30

Upper Dublin at West Chester Rustin, 2:30

Academy Park at Downingtown East, 2:30

Kennett at Plymouth Whitemarsh, 2:45

Nazareth vs. Conwell-Egan at Holy Ghost , 3

Plumstead Christian at Delco Christian, 5:30

Coatesville at Wilson, 7:30

MAKE-A-WISH SHOWCASE

Penn Charter at Lower Moreland, 3:30

Archbishop Ryan at Germantown Academy, 8

QUAKER INVITATIONAL

(at Baltimore, Md.)

Abington Friends vs. Sandy Springs (Md.), 2

Sidwell Friends (D.C.) vs. Friends' Central, 6

SCH "DEVILS" WINTER CLASSIC

(at Springside Chestnut Hill)

Westtown vs. Princeton Day, 1

Grmntwn Frnds at Sprngside Chstnt Hill, 4:15

Wrestling

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Methacton at Spring-Ford, noon

NONLEAGUE

Haverford School at Radnor, 9 a.m.

Buena at Hunterdon Central, 9 a.m.

Pope John Paul II at Roman Catholic, noon

Sunday's Schedules

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Haverford School at Bishop McDevitt, 2:30

St. Vincent Pallotti (Md.) at W. Catholic, 2:30

LVBR HOLIDAY CHALLENGE

(at Kutztown University)

Math, Civics & Sciences vs. North Hunterdon, 1

Freire Charter vs. Pius X, 1

Ridley vs. Ben Franklin, 3:45

Parkland vs. Penn Wood, 3:45

Del-Val Charter vs. Dieruff , 8

MARY KLINE CLASSIC

(at Archbishop Wood)

Pennington at Archbishop Wood, 3:30

Imhotep Charter vs. Trenton Catholic, 5:15

Pennsbury vs. Neumann-Goretti, 7

Father Judge vs. Pope John Paul II, 7

Girls' Basketball

NONLEAGUE

St. Hubert at Villa Joseph Marie, 3

LVBR HOLIDAY CLASSIC

Penn Wood vs. Parkland at Kutztown

Monday's Boys' Basketball

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

West Chester Rustin at Octorara, 7:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Constitution vs. Phila. Electrical at Philadelphia University, 5:45

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Southern at Engineering and Science, 3:15

Central at Sankofa Freedom, 3:15

Bartram at Dobbins, 3:15

Simon Gratz at Boys' Latin, 3:15

Frankford at Washington, 3:15

Northeast at Olney, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Ben Franklin at Strawberry Mansion, 3:15

Lincoln at Fels, 3:15

Franklin Learning Center at Mastery N., 3:15

Sayre at West Philadelphia, 3:15

Prep Charter at High School of Future, 3:15

Audenried vs. Robeson at Future, 5:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Randolph at World Communications, 3:15

Palumbo at Kensington, 3:15

Mariana Bracetti at Mastery South, 3:15

Mastbaum at Bodine, 3:15

Roxborough at Swenson, 3:15

Edison at New Media Charter, 3:15

Franklin Towne Charter at KIPP DuBois, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

Parkway Center City at Rush, 3:15

Maritime Academy at Tacony Charter, 3:15

Motivation at Penn Treaty, 3:15

CAPA at Phila. Academy Charter, 3:15

Masterman at Parkway Northwest, 3:15

Parkway West at Science Leadership, 3:15

Elverson at GAMP, 3:30

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Dublin at Plymouth Whitemarsh, 7

Upper Merion at Wissahickon, 7

NONLEAGUE

Delco Christian at Lancaster Co. Christ., noon

New Foundations at Mercy Vocational, 3:45

Penn Wood at Martin Luther King, 5

Methacton at Abington Heights, 6

Faith Christian at Pius X, 6:30

Christopher Dock at Calvary Christian, 7

Springfield (M) at Lower Moreland, 7

Devon Prep at Girard College, 7

Morrisville at Lansdale Catholic, 7

Academy Park at Cardinal O'Hara, 7

Cocalico at Downingtown East, 7:15

Neshaminy at Council Rock North, 7:15

Conrad Weiser at Pottsgrove, 7:15

Phoenixville at Daniel Boone, 7:30