Friday's Results

Boys' Basketball

STATE CLASS A QUARTERFINALS

Constitution 83, St. John Neumann 45

Math, Civics and Sciences 92, Millersburg 60

STATE CLASS AAA QUARTERFINALS

Imhotep Charter 58, Susquehanna Twp 49

Archbishop Carroll 77, New Castle 48

Neumann-Goretti 76, Bishop

McDevitt-Harrisburg 71

Girls' Basketball

CLASS AAAA QUARTERFINALS

Cumberland Valley 46, Abington 42

STATE CLASS AA QUARTERFINALS

Neumann-Goretti 64, Dunmore 61

Holy Redeemer 39, St. Basil 29

STATE CLASS AAAA QUARTERFINALS

Palmyra (Pa.) 54, Cardinal O'Hara 42

Central Bucks West 60, Archbishop Carroll 45

Ice Hockey

FLYERS CUP AA FINAL

Downingtown East 4, North Penn 1

Holy Ghost Prep 6, La Salle 3

Baseball

NONLEAGUE

Haverford School 3, Friends' Central 2

Boys' Lacrosse

NONLEAGUE

Haverford School 18, St. Paul (Md.) 11

Boys' Basketball Boxes

State AAA Quarterfinals

New Castle 12 5 17 14 - 48

Archbishop Carroll 15 22 16 24 - 77

NC: Blanchard 2, Marquel Hooker 10, Marcus Hooker 16, Pat Minenok 1, Robert Natale 8, Bryon Owens 4, Geno Stone 3, Micah Sulena 4.

AC: David Beatty 13, Ryan Daly 19, Colin Daly 8, Alex House 3, Derrick Jones 22, John Rigsby 2, Josh Sharkey 6, Samir Taylor 4.

Girls' Basketball Boxes

Class AAAA Quarterfinals

Cumberland Valley 19 11 7 9 - 46

Abington 9 8 10 15 - 42

CV: Baughman 2, Falconer 5, Katie Jekot 16, Kelly Jekot 10, Rhoades 6, Sneidman 7.

A: Bre Bermal 2, Sammy Lochner 7, Gabby Nolan 3, Liz O'Leary 6, Deja Rawls 16, Leah Simmons 8.

State Class AA Quarterfinals

Dunmore 18 16 16 11 - 61

Neumann-Goretti 11 19 15 19 - 64

D: Emily 7, Hartshorn 3, Maciejewski 5, Martin 11, Quinn 1, Semion 34.

N: Christina Acoworo 6, Ciani Cryor 11, Alicia Kebbe 9, Sianni Martin 25, Kimayah Smalls 2, A.J. Timbers 11.

Holy Redeemer 11 8 8 12 - 39

St. Basil 8 6 9 6 - 29

HR: Meghan Corridoni 16, Alexis Lewis 20, Rebecca Prociak 3.

SB: Natalie Kucowski 12, Karen Lapkiewicz 12, Liz Napierkowski 3, Ally Sloan 2.

Palmyra 12 12 11 19 - 54

Cardinal O'Hara 8 8 11 15 - 42

P(: Katie Dembrowski 7, Molly Gundermann 8, Katy McClellan 12, Kristen Smoluk 9, Josie Stovall 4, Maria Tukis 14.

CO: Mackenzie Gardler 10, Maura Hendrickson 2, Bridgette Hoy 8, Hannah Nihill 8, Mary Sheehan 12.

Baseball Boxes

Nonleague

Friends' Central 010 010 0 - 2 2 1

Haverford School 201 000 x - 3 7 2

WP: Tracy. LP: Andrews. 2B: H-McGowan.

Saturday's Schedules

Boys' Basketball

STATE CLASS AA QUARTERFINALS

Conwell-Egan vs. Mid-Valley at William Allen, 4

Mastery North vs. Loyalsock at Central Dauphin East, 5:30

STATE CLASS AAAA QUARTERFINALS

La Salle vs. McCaskey at Spring-Ford, 3

Roman Catholic vs. Pennsbury at Norristown, 3

Martin Luther King vs. Plymouth Whitemarsh at Norristown, 5:30

Girls' Basketball

STATE CLASS AAA QUARTERFINALS

Archbishop Wood vs. Bonner-Prendergast at Archbishop Carroll, 4