All-Southeastern Pennsylvania Defense
All-Southeastern Pennsylvania Defense.
First Team
Pos. Player School Yr. Ht. Wt.
L Christian Barmore Neumann-Goretti Sr. 6-5 295
A major handful for opposing linemen, Barmore committed to Alabama on Wednesday.
L Ryan Bryce St. Joseph's Prep Sr. 6-4 285
Often double- and triple-teamed, the Army recruit freed up teammates to make plays.
L Connor Munnelly Downingtown East Sr. 6-2 260
He was voted the Ches-Mont League National Division's defensive player of the year.
L Omar Speights Imhotep Charter Jr. 6-2 230
He has scholarship offers from Baylor, Brigham Young, and Tennessee, among others.
L Garrett Zobel La Salle Sr. 6-3 285
The Villanova recruit was a solid run-stuffer and a consistent force on the offensive line.
LB Keith Maguire Malvern Prep Jr. 6-2 215
The Inter-Ac League's most valuable player has offers from multiple Division I programs.
LB Oleh Manzyk Neshaminy Jr. 6-1 205
Manzyk registered a team-high 78 tackles, including 57 solos stops. He also played tight end.
LB Phil O'Connor St. Joseph's Prep Sr. 6-0 210
The Richmond signee notched a team-high 81 tackles, with 54 solo stops, and seven sacks.
LB Nick Tarburton Pennridge Sr. 6-3 240
The Penn State signee was a bruising tackler and hard-nosed ballcarrier for the Rams.
B Rahiem Bowens Penn Wood Sr. 6-0 170
He ignited the Del-Val League champs as a cornerback, wide receiver, and kick returner.
B Jerry Kapp Boyertown Sr. 6-3 190
Kapp's efforts as a cornerback and wide receiver earned him Class 6A all-state honors.
B Jordan Mosley Haverford High Sr. 6-1 205
Terrific as a free safety and wide receiver for the Fords, Mosley is ticketed for Maryland.
B Tykee Smith Imhotep Charter Jr. 5-11 190
Smith's steallar play as a two-way back helped the Panthers reach the Class 4A state final.
P Dan Karrash La Salle Sr. 6-2 180
The Penn recruit flipped the field with his soaring punts. He also drilled eight field goals.
Second Team
L Lou DiFrancesco Neshaminy Sr. 6-0 280
L Mike Gobora Pennsbury Sr. 6-2 225
L Colin Hurlbrink Haverford School Sr. 6-2 240
L Milton Mamula Episcopal Ac. Sr. 6-3 220
L Kyle Tobin Marple Newtown Sr. 6-3 240
L Rayshad Wallace St. Joseph's Prep Sr. 6-1 225
LB Tanner Long Germantown Ac. Sr. 6-1 220
LB Matt Norris Central Bucks South Jr. 6-1 225
LB Matt Palmer Archbishop Wood Sr. 6-1 210
LB Jake Reichwein Central Bucks West Sr. 6-4 225
LB Owen Thomas North Penn Sr. 6-4 225
B Dawson DeIuliis St. Joseph's Prep Sr. 5-10 195
B TyGee Leach Malvern Prep Jr. 5-10 170
B Dahmir Ruffin Archbishop Carroll Sr. 5-10 165
B Avery Young Coatesville Sr. 6-0 200
P Joe Saulino W.C. Henderson Sr. 6-2 175
Third Team
L J.T. Aloisio West Chester Rustin Sr. 6-1 215
L Derrick Korboi Upper Darby Sr. 6-0 280
L Dan Kuznetsov La Salle Sr. 6-2 230
L Tim Moulton Archbishop Ryan Sr. 6-3 255
L Billy Shaeffer Archbishop Wood Sr. 6-5 230
L Justin Shields Springfield (D) Sr. 5-11 220
LB Desmond Austin Pottsgrove Sr. 6-4 200
LB Kyle Morasch Northeast Sr. 5-9 220
LB Jackson Taylor Abington Sr. 6-1 240
LB Sy'Mear Williams Imhotep Charter Jr. 6-1 210
LB Max Winebrake Upper Dublin Sr. 5-10 180
B Taseer Jones Cardinal O'Hara Sr. 5-9 180
B Katob Joseph Father Judge Jr. 5-11 170
B Julz Kelly Sun Valley Jr. 5-11 170
B Keith Parrish Bensalem Sr. 5-10 165
P James Silvi Episcopal Academy Sr. 5-10 155