Catholic League Red action begins | Week 6 football slate
Father Judge vs. Archbishop Ryan is one of three Catholic League Red Division openers on tap this weekend.
Week 6 Football Schedule
Thursday
Public League National
KIPP DuBois vs. Strawberry Mansion, at 29th and Chalmers, 3
Boys' Latin vs. Mastbaum, at Northast, 6:30
Public League Liberty
Olney Charter vs. Ben Franklin, at Simon Gratz, 6:30
Friday
Public League Independence
Frankford at Central, 3
Northeast at Simon Gratz, 6:30
Public League National
Prep Charter vs. George Washington, at Northeast, 6:30
Public League Liberty
West Philadelphia vs. Overbrook, at Simon Gratz, 3
Public League American
Roxborough at Edison, 3
Samuel Fels vs. Dobbins, at 29th and Chalmers, 3
Catholic League Red Division
La Salle vs. St. Joe's Prep, at Widener, 8
Catholic League Blue
Conwell-Egan at Archbishop Carroll, 7
West Catholic at Cardinal O'Hara, 7
Suburban One National Conference
Abington at Neshaminy, 7
Bensalem at Pennsbury, 7
C.R. North at Harry S Truman, 7
Suburban One Contintental Conference
C.B. South at William Tennent, 7
North Penn at C.R. South, 7
Pennridge at C.B. West, 7
Suburban One American Conference
Hatboro-Horsham at Upper Moreland, 7
Quakertown at Wissahickon, 7
Upper Dublin at Cheltenham, 7
Central League
Garnet Valley at Springfield-Delco, 7
Marple Newtown at Harriton, 7
Radnor at Strath Haven, 7
Ridley at Conestoga, 7
Ches-Mont National Conference
Avon Grove at Downingtown West, 7
Downingtown East at W.C. East, 7
W.C. Henderson at Bishop Shanahan, 7
Ches-Mont American Conference
Great Valley at Kennett, 7
Oxford at Sun Valley, 7
Del-Val League
Academy Park at Interboro, 7
Glen Mills at Chichester, 7
Pioneer Liberty Division
Norristown at Perkiomen Valley, 7
Owen J. Roberts at Boyertown, 7
Pioneer Frontier Division
Pope John Paul II at Pottsgrove, 7
Pottstown Area at Phoenixville, 7
Upper Merion at Upper Perkiomen, 7
Lancaster-Lebanon League
Donegal at Octorara, 7
Nonleague
Lincoln vs. Palumbo, at South Philly Supersite, 3
Upper Darby at M.L. King, 6:30
Coatesville at W.C. Rustin, 7
Springfield-Montco at Bristol, 7
Haverford High at Unionville, 7
Peddie School at Malvern Prep, 7 (SFBN)
Saturday
Public League Independence
Bartram vs. Imhotep Charter School, at NW Philly Super Site, 1
Public League Liberty
Southern vs. Mastery North, at NW Philly Super Site, 6
Public League American
School of the Future vs. Kensington, at Simon Gratz, 6
Catholic League Red
Father Judge vs. Archbishop Ryan, at Northeast, 7
Roman Catholic vs. Archbishop Wood, at Upper Moreland, 7
Catholic League Blue
Neumann-Goretti vs. Bishop McDevitt, at Springfield-Montco, 1
Bonner-Prendie vs. Lansdale Catholic, at Wissahickon, 5
Suburban One Continental Conference
Souderton at C.B. East, 1
Central League
Penncrest at Lower Merion, 1
Del-Val League
Penn Wood at Chester, 10:30
Pioneer Liberty Division
Methacton at Spring-Ford, 3
Bicentennial Athletic League
Morrisville at Lower Moreland, 12
New Hope-Solebury at Jenkintown, 1
Valley Forge Military Academy at Delco Christian, 1