Sunday's action at the Olympics is highlighted by two American stars. Katie Ledecky takes to the swimming pool in the women's 400-meter freestyle race, and Simone Biles leads the United States women's gymnasts in the team competition. There's also the first game in Rio de Janeiro for the U.S. women's basketball team, which features Wilmington, Del., native Elena Delle Donne.

Here are Sunday's full listings. All event broadcasts are live except for those noted with an asterisk, and all times are Eastern.

If you want to watch online, all events are streamed live at NBCOlympics.com and in Spanish at TelemundoDeportes.com. Access is free with authentication through participating pay-TV providers.

10 a.m. to 12 p.m: Women's beach volleyball, Fendrick/Sweat (United States) vs. Kolosinska/Brzostek (Poland); Rowing, qualifying heats; Women's cycling, road race
12 p.m. to 3 p.m.: Women's Cycling, road race; Swimming, qualifying heats
3 p.m. to 4:15 p.m.: Canoe/Kayak, whitewater qualifying; Men's beach volleyball, Dalhausser/Lucena (United States) vs. Naceur/Belhaj (Tunisia)
4:15 p.m. to 6 p.m.: Men's volleyball, United States vs. Canada
7 p.m. to 12 a.m.: Women's diving, springboard synchronized final*; Women's gymnastics, team competition*; Swimming, many events (see below)

These swimming events will be televised live during NBC's primetime broadcast:

- Women's 100m butterfly gold medal final
- Men's 200m freestyle semifinals
- Women's 100m backstroke semifinals
- Men's 100m Breaststroke gold medal final
- Women's 400m freestyle gold medal final
- Men's 100m backstroke semifinals
- Men's 4x100m freestyle relay gold medal final

12:35 a.m. - 1:35 a.m.: Women's gymnastics, team competition*
1:35 a.m. to 4:30 a.m.: Primetime encore

2 a.m. to 6 a.m.: NBCSN primetime encore
6 a.m. to 7 a.m.: NBC late night broadcast encore
9 a.m. to 11 a.m.: Women's beach volleyball, Larissa/Talita (Brazil) vs. Ukolova/Birlova (Russia); Women's archery, team round of 16*; Men's fencing, individual foil
11 a.m. to 1 p.m.: Women's basketball, United States vs. Senegal
1 p.m. to 3 p.m.: Men's basketball, Brazil vs. Lithuania
3 p.m. to 5 p.m.: Men's soccer, Germany vs. South Korea
5 p.m. to 8 p.m.: Women's archery, team gold medal final*; Men's basketball, Croatia vs. Spain
8 p.m. to 9 p.m.: Weightlifting, gold medal finals*; Table tennis, singles second and third rounds*
9 p.m. to 11 p.m.: Men's soccer, Brazil vs. Iraq
11 p.m. to 12 a.m.: Judo, gold medal finals*; Boxing, elimination matches*

12 p.m. to 2:30 p.m.: Beach volleyball, Nicolai/Lupo (Italy) vs. Virgen/Ontiveros (Mexico)*; Men's fencing, individual foil quarterfinals; Men's handball, Croatia vs. Qatar*
2:30 p.m. to 5:15 p.m.: Women's beach volleyball, Pavan/Bansley (Canada) vs. van Gestel/van der Vlist (Netherlands); Men's fencing, individual foil semifinals and gold medal final; Equestrian, eventing dressage*

12 p.m. to 2 p.m.: Women's rugby, Fiji vs. Colombia; Women's rugby, United States vs. Australia; Men's volleyball, France vs. Italy*

4 p.m. to 7 p.m.: Women's rugby, quarterfinals; Men's soccer, Argentina vs. Algeria; Women's shooting, trap gold medal final*

9:30 a.m. to 10 p.m.: Whip-around coverage of all matches

11 a.m. to 12:45 p.m.: Women's basketball, United States vs. Senegal
1:15 p.m. to 3 p.m.: Men's basketball, Brazil vs. Lithuania
3 p.m. to 4:30 p.m.: Women's basketball, Serbia vs. Spain*
4:30 p.m. to 6 p.m.: Women's basketball, United States vs. Senegal Encore
6 p.m. to 7:45 p.m.: Men's basketball, Croatia vs. Spain
7:45 p.m. to 9:30 p.m.: Women's basketball, Australia vs. Brazil*
9:30 p.m. to 11:15 p.m.: Men's basketball, Nigeria vs. Argentina
11:15 p.m. to 1 a.m.: Women's basketball, France vs. Belarus*

12 p.m. to 2 p.m.: Men's soccer, Fiji vs. Mexico
2 p.m. to 3 p.m.: Men's soccer, Fiji vs. Mexico encore
3 p.m. to 5 p.m.: Men's soccer, Germany vs. South Korea
5 p.m. to 7 p.m.: Men's soccer, Argentina vs. Algeria
7 p.m. to 9 p.m.: Men's soccer, Sweden vs. Nigeria*
9 p.m. to 11 p.m.: Men's soccer, Brazil vs. Iraq
11 p.m. to 12:30 a.m.: Men's soccer, Honduras vs. Portugal*
12:30 a.m. to 2 a.m.: Men's soccer, Denmark vs. South Africa*
2 a.m. to 3:30 a.m.: Men's soccer, Japan vs. Colombia*

3 a.m. to 5 a.m.: Late night encore
10 a.m. to 2 p.m.: Men's volleyball, Brazil vs. Mexico*; Men's soccer, Fiji vs. Mexico
2 p.m. to 5 p.m.: Men's soccer, Honduras vs. Portugal; Olympic Athlete Special encore
12 a.m. to 2 a.m.: Late night recap show

6 a.m. to 8 a.m.: Late night encore
4 p.m. to 5 p.m.:
Men's beach volleyball, Nicolai/Lupo (Italy) vs. Virgen/Ontiveros (Mexico)*
5 p.m. to 8 p.m.: Men's soccer, Argentina vs. Algeria; Boxing, elimination matches*
8 p.m. to 11 p.m: Women's beach volleyball, Larissa/Talita (Brazil) vs. Ukolova/Birlova (Russia)*; Men's soccer, Japan vs. Colombia