The Twitter handle above is for my general news reporting. My soccer handle is @thegoalkeeper. Contact me there for any questions about this post.

Major League Soccer's 2016 national television schedule is once again packed with big games spread across ESPN, Fox and Univision networks.

The highlight is a return to coverage on an over-the-air English-language channel, as Fox airs seven games on its broadcast channel - including the MLS Cup final. ESPN also has five games in time slots adjacent to its mid-summer coverage of the European Championships.

On the Spanish side, UniMás increases the number of games it is airing in its popular Friday night window. Univision's sports cable channel, Univision Deportes, simulcasts many of those games to help get them into markets without UniMás affiliates. UDN also broadcasts a Sunday night highlights show.

Univision's games are broadcast not just in Spanish, but also in English via the SAP feed on your TV. They are streamed in both languages via Univision's website, free of charge with authentication through participating cable providers.

For the second straight season, the national TV networks have flex scheduling opportunities in the last two weeks of the campaign. There are also simultaneous kickoffs in both rounds. In Week 33, the games are split by conference, and in Week 34 all 20 teams leaguewide play at the same time.

Here is the breakdown of games by channel:

Fox: 7
ESPN: 35
Fox Sports 1: 35
ESPN2: 5
Univision: 1
UniMás: 31
Univision Deportes: 1

Fox Deportes has Spanish-language coverage of most games on Fox and Fox Sports 1. ESPN Deportes has Spanish-language coverage of most games on ESPN and ESPN2. Both networks stream their respective games through their authenticated platforms, WatchESPN and Fox Sports Go.

In addition to its regular season coverage, ESPN also has the All-Star Game on July 28. Fox Sports 1 has the MLS Cup final at the end of the year. The playoff schedule will be confirmed closer to that time.

National TV rights in Canada are held by Bell Media, which airs games on TSN in English and RDS in French. TSN carries every Vancouver Whitecaps game, as well as many Toronto FC and Montréal Impact games.

The remaining Toronto FC games air on Rogers' Sportsnet channels. The remaining Impact games are aired on Québecor's TVA Sports, in French only.

All of the Canadian networks stream their games through their respective authenticated streaming platforms.

Here is the full slate for the year. Union games are in bold. As of now, they make just three U.S. national TV appearances: two on UniMás and one on Fox Sports 1 and Fox Deportes. The team is not scheduled to appear on ESPN networks at all this season.

Click here to jump to the Canadian national TV schedule.

I have also included National Women's Soccer League games, U.S. men's and women's national team games, CONCACAF Champions League games, Copa América Centenario and European Championship games and Olympics games that set up featured coverage windows on North American TV networks.

Most times listed below are when broadcast windows begin. Actual kickoff times for nationally-televised MLS and U.S. national team games vary. Here's a quick explanation:

Univision networks and Canadian networks: Usually seven or eight minutes after the broadcast starts, since their coverage windows are almost always two hours.

Fox networks: Usually 15 to 17 minutes after the broadcast starts, since their coverage windows are almost always two and a half hours. The games on Fox's over-the-air network are expected to have half-hour pregame shows, so expect kickoffs closer to the top or bottom of the hour depending on when the broadcast starts.

ESPN networks: Times vary depending on whether a given broadcast window includes a half-hour pregame show. Not all do. If there is one, expect the kickoff to be after that. If there isn't one, expect the kickoff at seven to eight minutes after the broadcast starts.

For the non-MLS games in here, the times listed are kickoff times. That's because pregame coverage is counted separately, and length of pregame coverage varies by competition.

I realize that's a bit confusing. But for the most part, the times below are close enough. Check your local listings. If you get confused, you can ask me on Twitter and I'll usually have a quick answer.


These games have already been played:

United States

Tuesday, February 23: Querétaro vs. D.C. United, CONCACAF Champions League quarterfinal first leg, 8:00 p.m. (Fox Sports 1, Univision Deportes)
Tuesday, February 23: Seattle Sounders vs. Club América, CONCACAF Champions League quarterfinal first leg, 10:00 p.m. (Fox Sports 1, Univision Deportes)

Wednesday, February 24: Tigres UANL vs. Real Salt Lake, CONCACAF Champions League quarterfinal first leg, 8:00 p.m. (Fox Sports 2, Univision Deportes)
Wednesday, February 24: Los Angeles Galaxy vs. Santos Laguna, CONCACAF Champions League quarterfinal first leg, 8:00 p.m. (Fox Sports 1, Univision Deportes)

Tuesday, March 1: D.C. United vs. Querétaro, CONCACAF Champions League quarterfinal second leg, 8:00 p.m. (Fox Sports 2, Univision Deportes)
Tuesday, March 1: Santos Laguna vs. Los Angeles Galaxy, CONCACAF Champions League quarterfinal first leg, 10:00 p.m. (Fox Sports 2, Galavisión)

Wednesday, March 2: Club América vs. Seattle Sounders, CONCACAF Champions League quarterfinal first leg, 8:00 p.m. (Fox Sports 2, Univision Deportes)
Wednesday, March 2: Real Salt Lake vs. Tigres UANL, CONCACAF Champions League quarterfinal first leg, 8:00 p.m. (Fox Sports 2, Galavisión)

Thursday, March 3: United States women vs. England, international friendly, 7:30 p.m. (Fox Sports 1)

Sunday, March 6: United States women vs. France, international friendly, 3:00 p.m. (ESPN3)
Sunday, March 6:
Portland Timbers vs. Columbus Crew, 4:30 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, March 6: Seattle Sounders vs. Sporting Kansas City, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)
Sunday, March 6: Los Angeles Galaxy vs. D.C. United, 10:00 p.m. (UniMás, Univision Deportes)

At 9 p.m., Univision presents a one-hour studio show with highlights of all the day's action, leading into its 10 p.m. game broadcast.

Wednesday, March 9: United States women vs. Germany, international friendly, 7:30 p.m. (ESPN3)

Friday, March 11: Orlando City vs. Chicago Fire, 7:00 p.m.(UniMás)

Sunday, March 13: New York City FC vs. Toronto FC, 5:00 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes)
Sunday, March 13:
San Jose Earthquakes vs. Portland Timbers, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Friday, March 18: New York City FC vs. Orlando City, 7:00 p.m. (UniMás)

Sunday, March 20: D.C. United vs. Colorado Rapids, 5:00 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes)
Sunday, March 20: Sporting Kansas City vs. Toronto FC, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Friday, March 25: Colombia vs. United States under-23 men, Inter-continental Olympics qualifying playoff, 5:00 p.m. (Fox Sports 1, Univision Deportes)
Friday, March 25: Guatemala vs. United States men, World Cup qualifier, 10:00 p.m. (beIN Sports, NBC Universo)

Tuesday, March 29: United States men vs. Guatemala, World Cup qualifier, 7:00 p.m. (ESPN2, UniMás, Univision Deportes)
Tuesday, March 29: United States under-23 men vs. Colombia, Inter-continental Olympics qualifying playoff, 9:30 p.m. (ESPN2)

Friday, April 1: New England Revolution vs. New York Red Bulls, 7:00 p.m. (UniMás)

Sunday, April 3: Orlando City vs. Portland Timbers, 8:00 p.m (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Wednesday, April 6: United States women vs. Colombia, international friendly, 7:00 p.m. (Fox Sports 1)

Friday, April 8: Philadelphia Union vs. Orlando City, 7:00 p.m. (UniMás)

Sunday, April 10: United States women vs. Colombia, international friendly, 2:00 p.m. (ESPN)
Sunday, April 10:
Houston Dynamo vs. Seattle Sounders, 4:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, April 10:
New York City FC vs. Chicago Fire, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)
Sunday, April 10: Los Angeles Galaxy vs. Portland Timbers, 9:30 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

The U.S.-Colombia game is at Talen Energy Stadium in Chester.

Friday, April 15: Houston Dynamo vs. Los Angeles Galaxy, 7:00 p.m. (UniMás)

Sunday, April 17: Orlando City vs. New England Revolution, 3:30 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, April 17:
FC Dallas vs. Sporting Kansas City, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Sunday, April 24: San Jose Earthquakes vs. Sporting Kansas City 3:30 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, April 24:
New York Red Bulls vs. Orlando City, 7:30 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Friday, April 29: New York Red Bulls vs. FC Dallas, 7:00 p.m. (UniMás)

Sunday, May 1: Portland Timbers vs. Toronto FC, 3:30 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, May 1:
Sporting Kansas City vs. Los Angeles Galaxy, 8:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Friday, May 6: Orlando City vs. New York Red Bulls, 7:00 p.m. (UniMás)

Sunday, May 8: Los Angeles Galaxy vs. New England Revolution, 3:30 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, May 8:
D.C. United vs. New York City FC, 7:30 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Friday, May 13: D.C. United vs. New York Red Bulls, 7:00 p.m. (UniMás)

Sunday, May 15: Sporting Kansas City vs. Orlando City, 3:30 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, May 15:
Portland Timbers vs. New York City FC, 7:30 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Friday, May 20: Philadelphia Union vs. D.C. United, 7:00 p.m. (UniMás)

Saturday, May 21: New York City FC vs. New York Red Bulls, 2:30 p.m. (Fox, Fox Deportes)

Fox's game follows the network's coverage of the English FA Cup Final.

Sunday, May 22: Puerto Rico vs. United States men, international friendly, 12:00 p.m. (Fox Sports 1, UniMás, Univision Deportes)
Sunday, May 22:
Portland Timbers vs. Vancouver Whitecaps, 4:30 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, May 22:
Los Angeles Galaxy vs. San Jose Earthquakes, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Friday, May 27: Sporting Kansas City vs. D.C. United, 9:30 p.m. (Univision Deportes)

This game was originally scheduled to air on UniMás at 8:00 p.m., but bad weather in Kansas City forced a delay of the kickoff that affected TV coverage.

Saturday, May 28: United States men vs. Bolivia, international friendly (Fox Sports 1, UniMás, Univision Deportes)

Sunday, May 29: New York City FC vs. Orlando City, 4:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)

Thursday, June 2: United States women vs. Japan, international friendly, 9:00 p.m. (Fox Sports 1)

Friday, June 3: United States men vs. Colombia, Copa América Centenario group stage, 9:30 p.m. (Fox Sports 1, Univision, UniMás, Univision Deportes)

Sunday, June 5: United States women vs. Japan, international friendly, 12:30 p.m. (ESPN2)
Sunday, June 5: Jamaica vs. Venezuela, Copa América Centenario group stage, 5:00 p.m. (Fox, Univision, Univision Deportes)
Sunday, June 5: Mexico vs. Uruguay, Copa América Centenario group stage, 8:00 p.m. (Fox Sports 1, Univision, Univision Deportes)

Tuesday, June 7: United States men vs. Costa Rica, Copa América Centenario group stage, 8:00 p.m. (Fox Sports 1, UniMás, Univision Deportes)

Saturday, June 11: Albania vs. Switzerland, European Championship group stage, 9:00 a.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Saturday, June 11: Wales vs. Slovakia, European Championship group stage, 12:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Saturday, June 11:
England vs. Russia, European Championship group stage, 3:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Saturday, June 11: United States men vs. Paraguay, Copa América Centenario group stage, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Univision, Univision Deportes)
Saturday, June 11:
Colombia vs. Costa Rica, Copa América Centenario group stage, 9:00 p.m. (Fox Sports 2, Univision, Univision Deportes)

The U.S.-Paraguay game is at Lincoln Financial Field.

Sunday, June 12: Turkey vs. Croatia, European Championship group stage, 9:00 a.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, June 12:
Poland vs Northern Ireland, European Championship group stage, 12:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, June 12: Germany vs. Ukraine, European Championship group stage, 3:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, June 12: Ecuador vs. Haiti, Copa América Centenario group stage, 6:30 p.m. (Fox Sports 2, Univision, Univision Deportes)
Sunday, June 12: Brazil vs. Peru, Copa América Centenario group stage, 8:30 p.m. (Fox Sports 1, Univision, Univision Deportes)

Monday, June 13: Spain vs. Czech Republic, European Championship group stage, 9:00 a.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Monday, June 13:
Republic of Ireland vs. Sweden, European Championship group stage, 12:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Monday, June 13:
Belgium vs. Italy, European Championship group stage, 3:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Monday, June 13:
Mexico vs. Venezuela, Copa América Centenario group stage, 8:00 p.m. (Fox Sports 1, Univision, Univision Deportes)
Monday, June 13: Uruguay vs. Jamaica, Copa América Centenario group stage, 10:00 p.m. (Fox Sports 1, Univision, Univision Deportes)

Tuesday, June 14: Austria vs. Hungary, European Championship group stage, 12:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Tuesday, June 14: Portugal vs. Iceland, European Championship group stage, 3:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Tuesday, June 14: Chile vs. Panama, Copa América Centenario group stage, 8:00 p.m. (Fox Sports 1, UniMás, Univision Deportes)
Tuesday, June 14: Argentina vs. Bolivia, Copa América Centenario group stage, 10:00 p.m. (Fox Sports 1, Univision and Univision Deportes)

The Chile-Panama game is at Lincoln Financial Field.

Thursday, June 16: England vs. Wales, European Championship group stage, 9:00 a.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Thursday, June 16:
Ukraine vs. Northern Ireland, European Championship group stage, 12:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Thursday, June 16:
Germany vs. Poland, European Championship group stage, 3:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Thursday, June 16: United States vs. Ecuador, Copa América Centenario quarterfinal, 9:30 p.m. (Fox Sports 1, UniMás, Univision Deportes)

Friday, June 17: Italy vs. Sweden, European Championship group stage, 9:00 a.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Friday, June 17: Czech Republic vs. Croatia, European Championship group stage, 12:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Friday, June 17: Spain vs. Turkey, European Championship group stage, 3:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Friday, June 17: Peru vs. Colombia, Copa América Centenario quarterfinal, 8:00 p.m. (Fox Sports 1, UniMás, Univision Deportes)

Saturday, June 18: Belgium vs. Republic of Ireland, European Championship group stage, 9:00 a.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Saturday, June 18:
Iceland vs. Hungary, European Championship group stage, 12:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Saturday, June 18:
Portugal vs. Austria, European Championship group stage, 3:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Saturday, June 18:
Argentina vs. Venezuela, Copa América Centenario quarterfinal, 7:00 p.m. (FX, Univision, Univision Deportes)
Saturday, June 18:
Mexico vs. Chile, Copa América Centenario quarterfinal, 10:00 p.m. (FX, Univision, Univision Deportes)

Sunday, June 19: Switzerland vs. France, European Championship group stage, 3:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, June 19:
Romania vs. Albania, European Championship group stage, 3:00 p.m. (ESPN2, tape-delayed on ESPN Deportes at 5:00 p.m.)
Sunday, June 19:
Sporting Kansas City vs. FC Dallas, 5:00 p.m. (ESPN, tape-delayed on ESPN Deportes after European Championship coverage ends)
Sunday, June 19:
New York Red Bulls vs. Seattle Sounders, 7:30 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Tuesday, June 21: Northern Ireland vs. Germany, European Championship group stage, 12:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Tuesday, June 21: Ukraine vs. Poland, European Championship group stage, 12:00 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes tape-delayd at 5:00 p.m.)
Tuesday, June 21: Croatia vs. Spain, European Championship group stage, 3:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Tuesday, June 21: Czech Republic vs. Turkey, European Championship group stage, 3:00 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes tape-delayed at 7:00 p.m.)
Tuesday, June 21: United States vs. Argentina, Copa América Centenario semifinal, 9:00 p.m. (Fox Sports 1, Univision, Univision Deportes)

Wednesday, June 22: Hungary vs. Portugal, European Championship group stage, 12:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Wednesday, June 22: Iceland vs. Austria, European Championship group stage, 12:00 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes tape-delayed at 5:00 p.m.)
Wednesday, June 22: Italy vs. Republic of Ireland, European Championship group stage, 3:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Wednesday, June 22: Sweden vs. Belgium, European Championship group stage, 3:00 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes tape-delayed at 7:00 p.m.)
Wednesday, June 22: Colombia vs. Chile, Copa América Centenario semifinal, 8:00 p.m. (Fox Sports 1, Univision, Univision Deportes)

Saturday, June 25: Switzerland vs. Poland, European Championship round of 16, 9:00 a.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Saturday, June 25:
Wales vs. Northern Ireland or 3D. Turkey, European Championship round of 16, 12:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Saturday, June 25:
Croatia vs. Portugal, European Championship round of 16, 3:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Saturday, June 25:
Seattle Sounders vs. New York City FC, 5:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Saturday, June 25: United States vs. Colombia, Copa América Centenario third place game, 8:00 p.m. (FX, Univision, Univision Deportes)
Saturday, June 25: San Jose Earthquakes vs. Los Angeles Galaxy, 10:00 p.m. (Univision)

Sunday, June 26: France vs. Republic of Ireland, European Championship round of 16, 9:00 a.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, June 26:
Germany vs. Slovakia, European Championship round of 16, 12:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, June 26:
Hungary vs. Belgium, European Championship round of 16, 3:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, June 26: Portland Timbers vs. Houston Dynamo, 6:00 p.m. (ESPN2, tape-delayed on ESPN Deportes)
Sunday, June 26: Argentina vs. Chile, Copa América Centenario championship game, 8:00 p.m. (Fox Sports 1, Univision, Univision Deportes)

Friday, July 1: Wales vs. Belgium, European Championship quarterfinal, 3:00 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes)
Friday, July 1:
Chicago Fire vs. San Jose Earthquakes, 8:00 p.m. (UniMás)
Friday, July 1: Real Salt Lake vs. D.C. United, 10:30 p.m. (UniMás)

Sunday, July 3: New York City FC vs. New York Red Bulls, 12:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, July 3: France vs. Iceland, European Championship quarterfinal, 3:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, July 3:
Sporting Kansas City vs. Columbus Crew, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Friday, July 8: Orlando City vs. Houston Dynamo, 8:00 p.m. (UniMás)
Friday, July 8: San Jose vs. FC Dallas, 10:30 p.m. (UniMás)

Saturday, July 9: United States women vs. South Africa, international friendly, 1:00 p.m. (Fox Sports 1)
Saturday, July 9:
Seattle vs. Los Angeles Galaxy, 3:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)

Sunday, July 10: France vs. Portugal, European Championship final, 3:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, July 10:
New York Red Bulls vs. Portland Timbers, 6:00 p.m. (ESPN2, tape-delayed on ESPN Deportes)
Sunday, July 10: Sporting Kansas City vs. New York City FC, 8:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Friday, July 15: Los Angeles Galaxy vs. Houston Dynamo, 11:00 p.m. (UniMás)

Sunday, July 17: Portland Timbers vs. Seattle Sounders, 2:30 p.m. (Fox, Fox Deportes)
Sunday, July 17: Montréal Impact vs. New York City FC, 5:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, July 17: Philadelphia Union vs. New York Red Bulls, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Friday, July 22: Manchester United vs. Borussia Dortmund, International Champions Cup friendly, 8:00 a.m. (ESPN Deportes)
Friday, July 22: United States women vs. Costa Rica, international friendly, 9:00 p.m. (ESPN, Univision Deportes)
Friday, July 22:
Real Salt Lake vs. San Jose Earthquakes, 11:00 p.m. (UniMás)

Saturday, July 23: Melbourne Victory vs. Juventus, International Champions Cup friendly, 5:00 a.m. (ESPN2, ESPN Deportes)
Saturday, July 23:
Celtic vs. Leicester City, International Champions Cup friendly, 12:30 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Saturday, July 23: France women vs. Canada women, international friendly, 3:00 p.m. (beIN Sports Connect)
Saturday, July 23: Portland Timbers vs. Los Angeles Galaxy, 3:30 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)

Sunday, July 24: New York Red Bulls vs. New York City FC, 12:30 p.m. (Fox, Fox Deportes)
Sunday, July 24: Sporting Kansas City vs. Seattle Sounders, 3:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, July 24: Paris Saint-Germain vs. Inter Milan, International Champions Cup friendly, 5:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)

Monday, July 25: Manchester City vs. Manchester United, International Champions Cup friendly, 7:30 a.m. (ESPN2, ESPN Deportes)

Tuesday, July 26: Juventus vs. Tottenham Hotspur, International Champions Cup friendly, 6:00 a.m. (ESPN Deportes)

Wednesday, July 27: Real Madrid vs. Paris Saint-Germain, International Champions Cup friendly, 7:30 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes)
Wednesday, July 27:
Bayern Munich vs. AC Milan, International Champions Cup friendly, 9:30 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes)
Wednesday, July 27:
Liverpool vs. Chelsea, International Champions Cup friendly, 11:30 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)

Thursday, July 28: Borussia Dortmund vs. Manchester City, International Champions Cup friendly, 7:30 a.m. (ESPN Deportes)
Thursday, July 28:
MLS All-Stars vs. Arsenal at Avaya Stadium, Santa Clara, Calif., 7:30 p.m. (ESPN, UniMás)

Friday, July 29: Tottenham Hotspur vs. Atlético Madrid, International Champions Cup friendly, 6:00 a.m. (ESPN Deportes)

Saturday, July 30: Barcelona vs. Celtic, International Champions Cup friendly, 1:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Saturday, July 30: Chelsea vs. Real Madrid, International Champions Cup friendly, 3:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Saturday, July 30: Bayern Munich vs. Inter Milan, International Champions Cup friendly, 5:00 p.m. (ESPNews, ESPN Deportes)
Saturday, July 30: Liverpool vs. AC Milan, 10:00 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes)
Saturday, July 30: Paris Saint-Germain vs. Leicester City, International Champions Cup friendly, 11:30 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)

Sunday, July 31: Sporting Kansas City vs. Portland Timbers, 1:00 p.m. (Fox, Fox Deportes)
Sunday, July 31: Seattle Sounders vs. Los Angeles Galaxy, 4:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, July 31: Arsenal vs. Chivas, international friendly, 9:00 p.m. (Fox Sports 1)

Tuesday, August 2: Central FC vs. Vancouver Whitecaps, CONCACAF Champions League group stage, 8:00 p.m. (Univision Deportes, Facebook)

Wednesday, August 3: Sweden women vs. South Africa women, Olympics group stage, 12:00 p.m. (NBCSN, NBC Olympic Soccer Channel)
Wednesday, August 3: Barcelona vs. Leicester City, International Champions Cup friendly, 2:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Wednesday, August 3:
Canada women vs. Australia women, Olympics group stage, 2:00 p.m. (NBCSN, NBC Olympic Soccer Channel)
Wednesday, August 3:
Brazil women vs. China women, Olympics group stage, 3:00 p.m. (USA Network, NBC Universo)
Wednesday, August 3:
Zimbabwe women vs. Germany women, Olympics group stage, 5:00 p.m. (NBCOlympics.com)
Wednesday, August 3:
United States women vs. New Zealand women, Olympics group stage, 6:00 p.m. (NBCSN, NBC Universo, NBC Olympic Soccer Channel)
Wednesday, August 3: Real Madrid vs. Bayern Munich, International Champions Cup friendly, 7:30 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes)
Wednesday, August 3: France women vs. Colombia women, Olympics group stage, 9:00 p.m. (NBCSN, NBC Olympic Soccer Channel)
Wednesday, August 3: Chelsea vs. AC Milan, International Champions Cup friendly, 9:30 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes)
Wednesday, August 3: Portland Timbers vs. CD Dragon, CONCACAF Champions League group stage, 10:00 p.m. (Facebook, UnivisionDeportes.com)

Thursday, August 4: FC Dallas vs. Real Estelí, CONCACAF Champion League group stage, 8:00 p.m. (Univision Deportes, Facebook)

Friday, August 5: San Jose Earthquakes vs. New York City FC, 11:00 p.m. (UniMás)

Saturday, August 6: Liverpool vs. Barcelona, International Champions Cup friendly, 12:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Saturday, August 6: Canada women vs. Zimbabwe women, Olympics group stage, 2:00 p.m. (NBC Olympic Soccer Channel)
Saturday, August 6: United States women vs. France women, Olympics group stage, 4:00 p.m. (NBCSN, NBC Olympic Soccer Channel)
Saturday, August 6: Germany women vs. Australia women, Olympics group stage, 5:00 p.m. (CNBC)
Saturday, August 6: South Africa women vs. China women, Olympics group stage, 6:00 p.m. (NBCOlympics.com)
Saturday, August 6:
Colombia women vs. New Zealand women, Olympics group stage, 7:00 p.m. (NBCOlympics.com)
Saturday, August 6: Brazil women vs. Sweden women, Olympics group stage, 9:00 p.m. (NBCSN)

Sunday, August 7: Fiji men vs. Mexico men, Olympics group stage, 12:00 p.m. (Telemundo, NBC Olympic Soccer Channel)
Sunday, August 7: Honduras men vs. Portugal men, Olympics group stage, 2:00 p.m. (Telemundo)
Sunday, August 7: Germany men vs. South Korea men, Olympics group stage, 3:00 p.m. (NBCSN, NBC Olympic Soccer Channel)
Sunday, August 7: Portland Timbers vs. Sporting Kansas City, 4:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, August 7: Argentina men vs. Algeria men, Olympics group stage, 5:00 p.m. (CNBC for the second half only, NBC Universo)
Sunday, August 7: Sweden men vs. Nigeria men, Olympics group stage, 6:00 p.m. (NBCOlympics.com)
Sunday, August 7: Denmark men vs. South Africa men, Olympics group stage, 6:00 p.m. (NBCOlympics.com)
Sunday, August 7: Orlando City vs. Seattle Sounders, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)
Sunday, August 7: Japan men vs. Colombia men, Olympics group stage, 9:00 p.m. (NBC Universo)
Sunday, August 7: Brazil men vs. Iraq men, Olympics group stage, 9:00 p.m. (NBCSN, NBC Olympic Soccer Channel)
Sunday, August 7: Los Angeles Galaxy vs. New York Red Bulls, 9:30 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes
Tuesday, August 9: Germany women vs. Canada women, Olympics group stage, 3:00 p.m. (NBCSN, NBC Olympic Soccer Channel)
Tuesday, August 9:
Australia women vs. Zimbabwe women, Olympics group stage, 3:00 p.m. (NBCOlympics.com)
Tuesday, August 9: Colombia women vs. United States, Olympics group stage, 6:00 p.m. (NBCSN, NBC Universo, NBC Olympic Soccer Channel)
Tuesday, August 9: New Zealand women vs. France women, Olympics group stage, 6:00 p.m. (NBCOlympics.com)
Tuesday, August 9: New England Revolution vs. Chicago Fire, U.S. Open Cup semifinal, 8:00 p.m. (ESPN2)
Tuesday, August 9: South Africa women vs. Brazil women, Olympics group stage, 9:00 p.m. (NBC Olympic Soccer Channel)
Tuesday, August 9: China women vs. Sweden women, Olympics group stage, 6:00 p.m. (NBCOlympics.com)
Wednesday, August 10: Algeria men vs. Portugal men, Olympics group stage, 12:00 p.m. (NBCOlympics.com)
Wednesday, August 10: Argentina men vs. Honduras men, Olympics group stage, 12:00 p.m. (NBCSN, Telemundo, NBC Olympic Soccer Channel)
Wednesday, August 10: Germany men vs. Fiji men, Olympics group stage, 3:00 p.m. (NBCOlympics.com)
Wednesday, August 10: South Korea men vs. Mexico men, Olympics group stage, 3:00 p.m. (MSNBC, Telemundo)
Wednesday, August 10: Colombia men vs. Nigeria men, Olympics group stage, 6:00 p.m. (NBC Universo)
Wednesday, August 10: Japan men vs. Sweden men, Olympics group stage, 6:00 p.m. (NBC Olympic Soccer Channel)
Wednesday, August 10: Denmark men vs. Brazil men, Olympics group stage, 9:00 p.m. (NBCSN, NBC Universo)
Wednesday, August 10: South Africa men vs. Iraq men, Olympics group stage, 9:00 p.m. (NBCOlympics.com)
Wednesday, August 10: Los Angeles Galaxy vs. FC Dallas, U.S. Open Cup semifinal, 10:00 p.m. (ESPN2)
Friday, August 12: 1G. United States women vs. 3E. Sweden women, Olympics quarterfinals, 12:00 p.m. (NBCSN, NBC Olympic Soccer Channel)
Friday, August 12: 2E. China women vs. 2F. Germany women, Olympics quarterfinals, 3:00 p.m. (NBC Olympic Soccer Channel)
Friday, August 12: 1F. Canada women vs. 2G. France women, Olympics quarterfinals, 6:00 p.m. (NBC Olympic Soccer Channel, CNBC joined in progress at 6:30)
Friday, August 12: 1E. Brazil women vs. 3F. Australia women, Olympics quarterfinals, 9:00 p.m. (NBCSN, NBC Olympic Soccer Channel)
Friday, August 12: Vancouver Whitecaps vs. San Jose Earthquakes, 11:00 p.m. (UniMás)

Saturday, August 13: 1D. Portugal men vs. 2C. Germany men, Olympics quarterfinals, 12:00 p.m. (NBCSN, Telemundo, NBC Olympic Soccer Channel)
Saturday, August 13:
Celtic vs. Inter Milan, International Champions Cup friendly, 2:00 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes)
Saturday, August 13: 1B. Nigeria men vs. 2A. Denmark men, Olympics quarterfinals, 3:00 p.m. (NBCSN joined in progress at 3:15, Telemundo, NBC Olympic Soccer Channel)
Saturday, August 13: 1C. South Korea men vs. 2D. Honduras men, Olympics quarterfinals, 6:00 p.m. (NBC Universo, NBC Olympic Soccer Channel, CNBC joined in progress at 6:30 p.m.)
Saturday, August 13: 1A. Brazil men vs. 2B. Colombia men, Olympics quarterfinals 10:00 p.m. (NBCSN, NBC Universo, NBC Olympic Soccer Channel)

Sunday, August 14: Chicago Fire vs. Orlando City, 5:00 p.m. (UniMás)
Sunday, August 14:
Seattle Sounders vs. Real Salt Lake, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Tuesday, August 16: Sweden women vs. Brazil women, Olympics semifinals, 12:00 p.m. (NBCSN, Telemundo, NBC Olympic Soccer Channel)
Tuesday, August 16:
1F. Canada women vs. Germany women, Olympics semifinals, 3:00 p.m. (NBCSN, NBC Universo, NBC Olympic Soccer Channel)
Tuesday, August 16:
Central FC vs. Sporting Kansas City, CONCACAF Champions League group stage, 8:00 p.m. (Univision Deportes, Facebook)
Tuesday, August 16: Alianza vs. New York Red Bulls, CONCACAF Champions League group stage, 10:00 p.m. (UnivisionDeportes.com, Facebook)

Friday, August 19: Brazil women vs. Canada women, Olympics bronze medal game, 12:00 p.m. (MSNBC, NBC Olympic Soccer Channel)
Friday, August 19: Germany women vs. Sweden women, Olympics gold medal game, 4:30 p.m. (NBCSN, Telemundo, NBC Olympic Soccer Channel)
Friday, August 19: San Jose Earthquakes vs. Houston Dynamo, 11:00 p.m. (UniMás)

Saturday, August 20: Honduras men vs. Nigeria men, Olympics bronze medal game, 1:00 p.m. (NBCSN, Telemundo, NBC Olympic Soccer Channel)
Saturday, August 20: New York City FC vs. Los Angeles Galaxy, 3:30 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Saturday, August 20: Brazil men vs. Germany men, Olympics gold medal game, 4:30 p.m. (NBCSN, Telemundo, NBC Olympic Soccer Channel)

Sunday, August 21: D.C. United vs. New York Red Bulls, 3:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, August 21:
Seattle Sounders vs. Portland Timbers, 9:30 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Tuesday, August 23: Vancouver Whitecaps vs. Sporting Kansas City, CONCACAF Champions League group stage, 10:00 p.m. (UnivisionDeportes.com, Facebook)

Wednesday, August 24: Real Estelí vs. FC Dallas, CONCACAF Champions League group stage, 10:00 p.m. (UnivisionDeportes.com, Facebook)

Friday, August 26: Real Salt Lake vs. Colorado Rapids, 8:00 p.m. (UniMás)

Sunday, August 28: New York Red Bulls vs. New England Revolution, 2:30 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, August 28:
Portland Timbers vs. Seattle Sounders, 5:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, August 28:
Orlando City vs. New York City FC, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Friday, September 2: St. Vincent & The Grenadines vs. United States men, World Cup qualifier, 3:20 p.m. (beIN Sports and TelemundoDeportes.com)

Sunday, September 4: Houston Dynamo vs. Chivas Guadalajara, international friendly, 8:00 p.m. (Univision Deportes)

Tuesday, September 6: United States men vs. Trinidad & Tobago, World Cup qualifier, 8:00 p.m. (Fox Sports 1 and UniMás)

Wednesday, September 7: Chicago Red Stars vs. FC Kansas City, 8:00 p.m. (Fox Sports 1)

Friday, September 9: Sporting Kansas City vs. Houston Dynamo, 8:00 p.m. (UniMás)

Sunday, September 11: New York Red Bulls vs. D.C. United, 1:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, September 11:
Los Angeles Galaxy vs. Orlando City, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)
Sunday, September 11: Portland Thorns vs. Western New York Flash, 9:30 p.m. (Fox Sports 1)

Tuesday, September 13: Sporting Kansas City vs. Vancouver Whitecaps, CONCACAF Champions League group stage, 8:00 p.m. (Univision Deportes, Facebook)
Tuesday, September 13: FC Dallas vs. New England Revolution, U.S. Open Cup final, 10:00 p.m. (ESPN2, Univision Deportes)

Wednesday, September 14: Saprissa vs. Portland Timbers, CONCACAF Champions League group stage, 10:00 p.m. (Univision Deportes, Facebook)

Thursday, September 15: New York Red Bulls vs. Alianza, CONCACAF Champions League group stage, 8:00 p.m. (Univision Deportes, Facebook)
Thursday, September 15: United States women vs. Thailand, international friendly, 8:00 p.m. (ESPN2)

Friday, September 16: Chicago Fire vs. D.C. United, 8:00 p.m. (UniMás)

Sunday, September 18: Sporting Kansas City vs. Los Angeles Galaxy, 2:00 p.m. (Fox, ESPN Deportes)*
Sunday, September 18: Toronto FC vs. New York Red Bulls, 5:00 p.m. (Fox, Fox Deportes)*
Sunday, September 18: United States women vs. Netherlands, international friendly, 7:00 p.m. (Fox Sports 1)

* - These games are asterisked because while they are televised on Fox, they aren't televised to the entire country. Because of the network's NFL commitments, you get whichever game is opposite the NFL broadcast carried by your local Fox network.

For example: if you get a 1 p.m. ET NFL game (as is the case across the east coast), you'll see Toronto-New York. If you get a 4 p.m. ET/1 p.m. PT NFL game (as is the case in Los Angeles and Seattle), you'll see Kansas City-L.A. You can watch the other game online via Fox Sports Go, or on TV in Spanish.

A full explanation of Fox's broadcast plan is available here.

Friday, September 23: New York City FC vs. Chicago Fire, 8:00 p.m. (UniMás)

Sunday, September 25: Los Angeles Galaxy vs. Seattle Sounders, time TBD (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, September 25: Columbus Crew vs. New England Revolution, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)
Sunday, September 25: Houston Dash vs. Seattle Reign, 9:30 p.m. (Fox Sports 1)

Tuesday, September 27: Antigua GFC vs. New York Red Bulls, CONCACAF Champions League group stage, 8:00 p.m. (Univision Deportes, Facebook)
Tuesday, September 27:
CD Dragon vs. Portland Timbers, CONCACAF Champions League group stage, 10:00 p.m. (Univision Deportes, Facebook)

Wednesday, September 28: Toronto FC vs. Orlando City, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)
Wednesday, September 28: FC Dallas vs. Suchitepéquez, CONCACAF Champions League group stage, 8:00 p.m. (UnivisionDeportes.com, Facebook)
Wednesday, September 28: Vancouver Whitecaps vs. Central FC, CONCACAF Champions League group stage, 10:00 p.m. (UnivisionDeportes.com, Facebook)

Friday, September 30: 2. Washington Spirit vs. 3. Chicago Red Stars, National Women's Soccer League playoffs semifinal, 8:00 p.m. (Fox Sports 1)
Friday, September 30: Houston Dynamo vs. New York City FC, 8:00 p.m. (UniMás)

Sunday, October 2: Orlando City vs. Montréal Impact, 1:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, October 2: 1. Portland Thorns vs. 4. Western New York Flash, National Women's Soccer League playoffs semifinal, 5:00 p.m. (Fox Sports 1)
Sunday, October 2:
Vancouver Whitecaps vs. Seattle Sounders, 8:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Friday, October 7: Cuba men vs. United States, international friendly, 4:00 p.m. (ESPN2, UniMás, Univision Deportes)

Sunday, October 9: 2. Washington Spirit vs. 4. Western New York Flash, National Women's Soccer League championship game, 5:00 p.m. (Fox Sports 1)

Tuesday, October 11: United States men vs. New Zealand, international friendly, 8:00 p.m. (ESPN, UniMás, Univision Deportes)

Sunday, October 16: Montréal Impact vs. Toronto FC, 3:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, October 16: Portland Timbers vs. Colorado Rapids, 5:15 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)

On the penultimate day of the regular season, all Eastern Conference games kick off at 3:15 p.m. and all Western Conference games kick off at 5:28 p.m. ESPN offers live look-ins at all simultaneous games during what will be, in total, a 4 1/2-hour broadcast window. Click here for more details on ESPN's presentation.

Wednesday, October 19: Sporting Kansas City vs. Central FC, CONCACAF Champions League group stage, 8:00 p.m. (Univision Deportes)
Wednesday, October 19: United States women vs. Switzerland, international friendly, 9:00 p.m. (ESPN2)
Wednesday, October 19: Portland Timbers vs. Saprissa, CONCACAF Champions League group stage, 10:00 p.m. (UnivisionDeportes.com)

Thursday, October 20: Suchitepéquez vs. FC Dallas, CONCACAF Champions League group stage, 8:00 p.m. (UnivisionDeportes.com)

Sunday, October 23: United States women vs. Switzerland, international frinedly, 1:45 p.m. (Fox Sports 1; pregame coverage begins at 1:00 p.m.)
Sunday, October 23:
Los Angeles Galaxy vs. FC Dallas, 4:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)
Sunday, October 23: Seattle Sounders vs. Real Salt Lake, 4:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, October 23: Whip-around coverage of all MLS games not on national TV, 4:00 p.m. (ESPN2)

Every MLS game leaguewide kicks off at 4:20 p.m. Eastern. Click here for an explanation of how you'll be able to watch all the action. UniMás was originally scheduled to take a game too, but decided to not.

Wednesday, October 26: E3. Toronto FC vs. E6. Philadelphia Union MLS Cup playoffs knockout round game, 7:30 p.m. (ESPN2, UniMás)
Wednesday, October 26: W3. Los Angeles Galaxy vs. W6. Real Salt Lake MLS Cup playoffs knockout round game, time TBD (UniMás)

Thursday, October 27: E4. D.C. United vs. E5. Montréal Impact, MLS Cup playoffs knockout round game, 7:30 p.m. (UniMás)
Wednesday, October 27: W4. Seattle Sounders vs. W5. Sporting Kansas City, MLS Cup playoffs knockout round game, 10:00 p.m. (Fox Sports 1, UniMás)

Sunday, October 30: E5. Montréal Impact vs. E1. New York Red Bulls, MLS Cup playoffs conference semifinal first leg, 3:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, October 30: W3. Los Angeles Galaxy vs. W2. Colorado Rapids, MLS Cup playoffs conference semifinal first leg, 5:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, October 30: E2. Toronto FC vs. E3. New York City FC, MLS Cup playoffs conference semifinal first leg, 7:00 p.m. (Fox Sports 1)
Sunday, October 30: W4. Seattle Sounders vs. W1. FC Dallas, MLS Cup playoffs conference semifinal first leg, 9:30 p.m. (Fox Sports 1)

Fox Sports 1 carries Spanish-language audio broadcasts for both of its games via its SAP feed.

Sunday, November 6: W2. Colorado Rapids vs. W3. Los Angeles Galaxy, MLS Cup playoffs conference semifinal second leg, 2:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, November 6: E1. New York Red Bulls vs. E5. Montréal Impact, MLS Cup playoffs conference semifinal second leg, 5:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, November 6: E2. New York City FC vs. E3. Toronto FC, MLS Cup playoffs conference semifinal second leg, 7:30 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)
Sunday, November 6: W1. FC Dallas vs. W4. Seattle Sounders, MLS Cup playoffs conference semifinal second leg, 10:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Thursday, November 1o: United States women vs. Romania, international friendly, 10:00 p.m. (ESPN2, Univision Deportes)

Friday, November 11: United States men vs. Mexico, World Cup qualifier, 8:00 p.m. (Fox Sports 1, Univision)

Sunday, November 13: United States women vs. Romania, international friendly, 9:30 p.m. (Fox Sports 1)

Tuesday, November 15: Costa Rica men vs. United States, World Cup qualifier, 9:00 p.m. (beIN Sports, NBC Universo)

Tuesday, November 22: E4. Montréal Impact vs. E3. Toronto FC, MLS Cup playoffs Eastern Conference final first leg, 8:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Tuesday, November 22: W4. Seattle Sounders vs. W2. Colorado Rapids, MLS Cup playoffs Western Conference final first leg, 8:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Sunday, November 27: W2. Colorado Rapids vs. W4. Seattle Sounders MLS Cup playoffs Western Conference final second leg, 4:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)

Wednesday, November 30: E3. Toronto FC vs. E4. Montréal Impact, MLS Cup playoffs Eastern Conference final first leg, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Saturday, December 10: E3. Toronto FC vs. W4. Seattle Sounders, MLS Cup Final, 8:00 p.m. (Fox, UniMás, Univision Deportes)

Pregame coverage on UniMás and Univision Deportes begins at 7 p.m., and on Fox at 7:30 p.m.

Canada

Tuesday, February 23: Querétaro vs. D.C. United, CONCACAF Champions League quarterfinal first leg, 8:00 p.m. (Sportsnet World)
Tuesday, February 23: Seattle Sounders vs. Club América, CONCACAF Champions League quarterfinal first leg, 10:00 p.m. (Sportsnet World)

Wednesday, February 24: Tigres UANL vs. Real Salt Lake, CONCACAF Champions League quarterfinal first leg, 8:00 p.m. (Sportsnet World)
Wednesday, February 24: Los Angeles Galaxy vs. Santos Laguna, CONCACAF Champions League quarterfinal first leg, 8:00 p.m. (Sportsnet World)

Tuesday, March 1: D.C. United vs. Querétaro, CONCACAF Champions League quarterfinal second leg, 8:00 p.m. (Sportsnet World)
Tuesday, March 1: Santos Laguna vs. Los Angeles Galaxy, CONCACAF Champions League quarterfinal second leg, 10:00 p.m. (Sportsnet World)

Wednesday, March 2: Club América vs. Seattle Sounders, CONCACAF Champions League quarterfinal second leg, 8:00 p.m. (Sportsnet World)
Wednesday, March 2: Real Salt Lake vs. Tigres UANL, CONCACAF Champions League quarterfinal second leg, 8:00 p.m. (Sportsnet World)

Sunday, March 6: New York Red Bulls vs. Toronto FC, 1:30 p.m. (TSN4/5, RDS2)
Sunday, March 6: Vancouver Whitecaps vs. Montréal Impact, 5:30 p.m. (TSN1/3, RDS)

Saturday, March 12: Montréal Impact vs. New York Red Bulls, 4:00 p.m. (TVA Sports)
Saturday, March 12: Sporting Kansas City vs. Vancouver Whitecaps, 8:30 p.m. (TSN2)

Sunday, March 13: New York City FC vs. Toronto FC, 5:00 p.m. (Sportsnet One)

Saturday, March 19: FC Dallas vs. Montréal Impact, 9:00 p.m. (TVA Sports)
Saturday, March 19: Seattle Sounders vs Vancouver Whitecaps, 10:00 p.m. (TSN1)

Sunday, March 20: Sporting Kansas City vs. Toronto FC, 7:00 p.m. (TSN2)

Friday, March 25: Canada men vs. Mexico, World Cup qualifier, 10:00 p.m. (TSN2, RDS Info)

Saturday, March 26: Vancouver Whitecaps vs. Houston Dynamo, 10:00 p.m. (TSN2)

Tuesday, March 29: Mexico vs. Canada men, World Cup qualifier, 10:30 p.m. (TSN2, RDS Info)

Saturday, April 2: Colorado Rapids vs. Toronto FC, 8:00 p.m. (TSN2)
Saturday, April 2:
Vancouver Whitecaps vs. Los Angeles Galaxy, 10:00 p.m. (TSN1)
Saturday, April 2:
Seattle Sounders vs. Montréal Impact, 10:00 p.m. (TVA Sports)

Sunday, April 3: Orlando City vs. Portland Timbers, 8:00 p.m. (TSN4)

Saturday, April 9: New England Revolution vs. Toronto FC, 4:00 p.m. (TSN4)
Saturday, April 9:
Montréal Impact vs. Columbus Crew, 4:00 p.m. (TVA Sports)
Saturday, April 9: D.C. United vs. Vancouver Whitecaps, 5:30 p.m. (TSN1)

Saturday, April 16: D.C. United vs. Toronto FC, 5:00 p.m. (TSN4)
Saturday, April 16:
Chicago Fire vs. Montréal Impact, 5:00 p.m. (TVA Sports)
Saturday, April 16: Real Salt Lake vs. Vancouver Whitecaps, 10:00 p.m. (TSN1/RDS)

Sunday, April 17: Orlando City vs. New England Revolution, 3:30 p.m. (TSN2)
Sunday, April 17: FC Dallas vs. Sporting Kansas City, 7:00 p.m. (TSN5)

Saturday, April 23: Montréal Impact vs. Toronto FC, 4:00 p.m. (TSN4/5, RDS)
Saturday, April 23: Vancouver Whitecaps vs. FC Dallas, 10:30 p.m. (TSN1/4/5)

Wednesday, April 27: New York City FC vs. Montréal Impact, 7:00 p.m. (RDS)
Wednesday, April 27: Vancouver Whitecaps vs. Sporting Kansas City, 10:30 p.m. (TSN1)

Saturday, April 30: Montréal Impact vs. Colorado Rapids, 4:00 p.m. (RDS)
Saturday, April 30: New York City FC vs. Vancouver Whitecaps, 4:00 p.m. (TSN1)

Sunday, May 1: Portland Timbers vs. Toronto FC, 3:30 p.m. (TSN2, RDS2)
Sunday, May 1: Sporting Kansas City vs. Los Angeles Galaxy, 8:00 p.m. (TSN2)

Saturday, May 7: Vancouver Whitecaps vs. Portland Timbers, 5:00 p.m. (TSN1)
Saturday, May 7: Toronto FC vs. FC Dallas, 7:30 p.m. (TSN4)
Saturday, May 7:
Columbus Crew vs. Montréal Impact, 7:30 p.m. (RDS)

Sunday, May 8: Los Angeles Galaxy vs. New England Revolution, 3:30 p.m. (TSN4)
Sunday, May 8: D.C. United vs. New York City FC, 7:00 p.m. (TSN4)

Wednesday, May 11: FC Edmonton vs. Ottawa Fury, Canadian championship opening round first leg, 9:00 p.m. (CanadaSoccer.com)

Wednesday, May 11: Vancouver Whitecaps vs. Chicago Fire, 10:00 p.m. (TSN1)

Saturday, May 14: Montréal Impact vs. Philadelphia Union, 5:00 p.m. (TSN1/3/4/5, RDS)
Saturday, May 14:
Toronto FC vs. Vancouver Whitecaps, 7:30 p.m. (TSN4, RDS)

Sunday, May 15: Portland Timbers vs. New York City FC, 7:30 p.m. (TSN2)

Wednesday, May 18: Toronto FC vs. New York City FC, 7:00 p.m. (TSN4/5, RDS2)
Wednesday, May 18: Ottawa Fury vs. FC Edmonton, Canadian championship opening round second leg, 7:30 p.m. (CanadaSoccer.com)

Saturday, May 21: New York City FC vs. New York Red Bulls, 2:30 p.m. (TSN2)
Saturday, May 21:
Orlando City vs. Montréal Impact, 7:30 p.m. (TSN2, RDS)
Saturday, May 21: Toronto FC vs. Columbus Crew, 7:30 p.m. (Sportsnet 360)

Sunday, May 22: Portland Timbers vs. Vancouver Whitecaps, 4:30 p.m. (TSN1)

Wednesday, May 25: United States men vs. Ecuador, international friendly, 8:00 p.m. (ESPN2, UniMás)

Saturday, May 28: Vancouver Whitecaps vs. Houston Dynamo, 6:00 p.m. (TSN1, RDS2)
Saturday, May 28: New York Red Bulls vs. Toronto FC, 7:00 p.m. (Sportsnet 360)
Saturday, May 28: Montréal Impact vs. Los Angeles Galaxy, 8:00 p.m. (RDS)

Wednesday, June 1: Toronto FC vs. Montréal Impact, Canadian championship semifinal first leg, 7:30 p.m. (TSN4, RDS)
Wednesday, June 1: Ottawa Fury vs. Vancouver Whitecaps, Canadian championship semifinal first leg, 7:30 p.m. (TSN1, RDS)

Friday, June 3: Canada men vs. Azerbaijan, international friendly, 1:00 p.m. (YouTube)

Saturday, June 4: Canada women vs. Brazil, international friendly, 4:00 p.m. (TSN1/3/4/5 and RDS2)

Tuesday, June 7: Canada men vs. Uzbekistan, international friendly, 10:00 a.m. (YouTube)
Tuesday, June 7: Canada women vs. Brazil, international friendly, 7:00 p.m. (TSN1/3/4/5 and RDS2)

Wednesday, June 8: Montréal Impact vs. Toronto FC, Canadian championship semifinal second leg, 7:30 p.m. (TSN2, RDS1)
Wednesday, June 8: Vancouver Whitecaps vs. Ottawa Fury, Canadian championship semifinal second 10:00 p.m. (TSN2)

Saturday, June 18: Belgium vs. Republic of Ireland, European championship group stage, 9:00 a.m. (TSN4/5, RDS2)
Saturday, June 18: Iceland vs. Hungary, European Championship group stage, 12:00 p.m. (TSN4/5, RDS)
Saturday, June 18: Portugal vs. Austria, European Championship group stage, 3:00 p.m. (TSN4/5, RDS2)
Saturday, June 18: Vancouver Whitecaps vs. New England Revolution, 7:00 p.m. (TSN2)
Saturday, June 18: Toronto FC vs. Los Angeles Galaxy, 7:30 p.m. (Sportsnet 360)
Saturday, June 18: Columbus Crew vs. Montréal Impact, 7:30 p.m. (TVA Sports)

Tuesday, June 21:Northern Ireland vs. Germany, European Championship group stage, 12:00 p.m. (TSN1/3, RDS)
Tuesday, June 21: Ukraine vs. Poland, European Championship group stage, 12:00 p.m. (TSN4/5, RDS2)
Tuesday, June 21: Croatia vs. Spain, European Championship group stage, 3:00 p.m. (TSN1/3, RDS)
Tuesday, June 21: Czech Republic vs. Turkey, European Championship group stage, 3:00 p.m. (TSN4/5, RDS2)
Tuesday, June 21: Toronto FC vs. Vancouver Whitecaps, Canadian championship final first leg, 7:30 p.m. (TSN1/4, RDS2)

Saturday, June 25: Switzerland vs. Poland, European Championship round of 16, 9:00 a.m. (TSN1/3/4/5, RDS)
Saturday, June 25: Wales vs. Northern Ireland, European Championship round of 16, 12:00 p.m. (TSN1/3/4/5, RDS)
Saturday, June 25: Croatia vs. Portugal, European Championship round of 16, 3:00 p.m. (TSN1/3/4/5, RDS)
Saturday, June 25: Philadelphia Union vs. Vancouver Whitecaps, 7:00 p.m.(TSN2)
Saturday, June 25: Orlando City vs. Toronto FC, 7:30 p.m. (Sportsnet 360)
Saturday, June 25: Montréal Impact vs. Sporting Kansas City, 7:30 p.m. (TVA Sports)

Wednesday, June 29: Vancouver Whitecaps vs. Toronto FC, Canadian championship final second leg, 10:00 p.m. (TSN1/3/4/5, RDS2)

Saturday, July 2: Germany vs. Italy, European Championship quarterfinal, 3:00 p.m. (TSN1/3/4/5, RDS)
Saturday, July 2:
Montréal Impact vs. New England Revolution, 5:30 p.m. (TSN4/5, RDS)
Saturday, July 2: Toronto FC vs. Seattle Sounders, 7:30 p.m. (TSN4/5, RDS)

Sunday, July 3: New York City FC vs. New York Red Bulls, 12:00 p.m. (TSN5)
Sunday, July 3: France vs. Iceland, European Championship quarterfinal, 3:00 p.m. (TSN1/3/4/5, RDS)

Monday, July 4: Los Angeles Galaxy vs. Vancouver Whitecaps, 10:30 p.m. (TSN1, RDS2)

Saturday, July 9: Seattle Sounders vs. Los Angeles Galaxy, 3:00 p.m. (TSN2)
Saturday, July 9:
Toronto FC vs. Chicago Fire, 7:00 p.m. (TSN2)
Saturday, July 9:
Vancouver Whitecaps vs. Colorado Rapids, 10:00 p.m. (TSN1)
Saturday, July 9:
Real Salt Lake vs. Montréal Impact, 10:00 p.m. (TVA Sports)

Wednesday, July 13: Toronto FC vs. Columbus Crew, 7:00 p.m. (TSN2, RDS2)
Wednesday, July 13: Vancouver Whitecaps vs. Real Salt Lake, 10:30 p.m. (TSN1)
Wednesday, July 13:
Portland Timbers vs. Montréal Impact, 10:30 p.m. (TVA Sports)

Saturday, July 16: Vancouver Whitecaps vs. Orlando City, 10:00 p.m. (TSN1/4, RDS2)
Saturday, July 16: San Jose Earthquakes vs. Toronto FC, 10:30 p.m. (Sportsnet 360)

Sunday, July 17: Montréal Impact vs. New York City FC, 5:00 p.m. (TSN2, RDS)
Sunday, July 17: Philadelphia Union vs. New York Red Bulls, 7:00 p.m. (TSN2)

Saturday, July 23: France women vs. Canada women, international friendly, 3:00 p.m. (CBC, ici.radio-canada.ca)
Saturday, July 23: Portland Timbers vs. Los Angeles Galaxy, 3:30 p.m. (TSN1)
Saturday, July 23:
Toronto FC vs. D.C. United, 7:30 p.m. (Sportsnet 360)
Saturday, July 23:
Montréal Impact vs. Philadelphia Union, 7:30 p.m. (TVA Sports)
Saturday, July 23: Houston Dynamo vs. Vancouver Whitecaps, 9:30 p.m. (TSN2)

Sunday, July 24: New York Red Bulls vs. New York City FC, 12:30 p.m. (TSN5)
Sunday, July 24: Sporting Kansas City vs. Seattle Sounders, 3:00 p.m. (TSN5)

Thursday, July 28: MLS All-Stars vs. Arsenal at Avaya Stadium, Santa Clara, Calif., 7:30 p.m. (TSN2, RDS)

Sunday, July 31: FC Dallas vs. Vancouver Whitecaps, 6:00 p.m. (TSN2)
Sunday, July 31:
D.C. United vs. Montréal Impact, 6:00 p.m. (TVA Sports)
Sunday, July 31: Toronto FC vs. Columbus Crew, 7:30 p.m. (Sportsnet 360)

Tuesday, August 2: Central FC vs. Vancouver Whitecaps, CONCACAF Champions League group stage, 8:00 p.m. (Facebook)

Wednesday, August 3: Sweden women vs. South Africa women, Olympics group stage, 12:00 p.m. (CBC.ca, Radio-Canada.ca)
Wednesday, August 3:
Canada women vs. Australia women, Olympics group stage, 2:00 p.m. (CBC, Radio-Canada)
Wednesday, August 3:
Brazil women vs. China women, Olympics group stage, 3:00 p.m. (CBC.ca, Radio-Canada.ca)
Wednesday, August 3:
Zimbabwe women vs. Germany women, Olympics group stage, 5:00 p.m. (CBC.ca, Radio-Canada.ca)
Wednesday, August 3:
United States women vs. New Zealand women, Olympics group stage, 6:00 p.m. (CBC.ca, Radio-Canada.ca)
Wednesday, August 3:
Toronto FC vs. Real Salt Lake, 7:00 p.m. (TSN4, RDS2)
Wednesday, August 3:
France women vs. Colombia women, Olympics group stage, 9:00 p.m. (CBC.ca, Radio-Canada.ca)

Saturday, August 6: Canada women vs. Zimbabwe women, Olympics group stage, 2:00 p.m. (CBC, Radio-Canada.ca)
Saturday, August 6: United States women vs. France women, Olympics group stage, 4:00 p.m. (CBC.ca, RDS)
Saturday, August 6: Germany women vs. Australia women, Olympics group stage, 5:00 p.m. (CBC.ca, Radio-Canada.ca)
Saturday, August 6: South Africa women vs. China women, Olympics group stage, 6:00 p.m. (CBC.ca, Radio-Canada.ca)
Saturday, August 6: Colombia women vs. New Zealand women, Olympics group stage, 7:00 p.m. (CBC.ca, Radio-Canada.ca)
Saturday, August 6:
Toronto FC vs. New England Revolution, 7:30 p.m. (Sportsnet 360)
Saturday, August 6: Montréal Impact vs. Houston Dynamo, 7:30 p.m. (TVA Sp0rts)
Saturday, August 6: Colorado Rapids vs. Vancouver Whitecaps, 9:00 p.m. (TSN2)
Saturday, August 6: Brazil women vs. Sweden women, Olympics group stage, 9:00 p.m. (CBC.ca, Radio-Canada.ca)

Tuesday, August 9: Germany women vs. Canada women, Olympics group stage, 3:00 p.m. (TSN1/3/4/5, RDS)
Tuesday, August 9:
Australia women vs. Zimbabwe women, Olympics group stage, 3:00 p.m. (CBC.ca, Radio-Canada.ca)
Tuesday, August 9: Colombia women vs. United States, Olympics group stage, 6:00 p.m. (
CBC.ca, RDS2)
Tuesday, August 9: New Zealand women vs. France women, Olympics group stage, 6:00 p.m. (
CBC.ca, Radio-Canada.ca)
Tuesday, August 9: South Africa women vs. Brazil women, Olympics group stage, 9:00 p.m. (
CBC.ca, Radio-Canada.ca)
Tuesday, August 9: China women vs. Sweden women, Olympics group stage, 6:00 p.m. (
CBC.ca, Radio-Canada.ca)

Friday, August 12: 1G. United States women vs. 3E. Sweden women, Olympics quarterfinals, 12:00 p.m. (Sportsnet One, Radio-Canada.ca)
Friday, August 12:
2E. China women vs. 2F. Germany women, Olympics quarterfinals, 3:00 p.m. (Sportsnet, Radio-Canada.ca)
Friday, August 12:
1F. Canada women vs. 2G. France women, Olympics quarterfinals, 6:00 p.m. (Sportsnet, RDS2)
Friday, August 12:
1E. Brazil women vs. 3F. Australia women, Olympics quarterfinals, 9:00 p.m. (Sportsnet, RDS2)
Friday, August 12:
Vancouver Whitecaps vs. San Jose Earthquakes, 11:00 p.m. (TSN1)

Saturday, August 13: 1D. Portugal men vs. 2C. Germany men, Olympics quarterfinals, 12:00 p.m. (CBC, Radio-Canada.ca)
Saturday, August 13:
1B. Nigeria men vs. 2A. Denmark men, Olympics quarterfinals, 3:00 p.m. (Sportsnet One, RDS2)
Saturday, August 13:
1C. South Korea men vs. 2D. Honduras men, Olympics quarterfinals, 6:00 p.m. (Sportsnet One, Radio-Canada.ca)
Saturday, August 13: New York Red Bulls vs. Montréal Impact, 7:00 p.m. (TVA Sports)
Saturday, August 13:
1A. Brazil men vs. 2B. Colombia men, Olympics quarterfinals 9:00 p.m. (Sportsnet One, RDS2)

Sunday, August 14: Houston Dynamo vs. Toronto FC, 9:15 p.m. (TSN4, moved a day later due to thunderstorms)

Tuesday, August 16: 1E. Brazil women vs. 3E. Sweden women, Olympics semifinals, 12:00 p.m. (CBC, RDS)
Tuesday, August 16: 1F. Canada women vs. 2F. Germany women, Olympics semifinals, 4:30 p.m. (CBC, RDS)

Friday, August 19: Brazil women vs. Canada women, Olympics bronze medal game, 12:00 p.m. (CBC, Radio-Canada.ca)
Friday, August 19: Germany women vs. Sweden women, Olympics gold medal game, 4:30 p.m. (CBC, RDS)

Saturday, August 20: Honduras men vs. Nigeria men, Olympics bronze medal game, 12:00 p.m. (TSN1/3/4/5, Radio-Canada.ca)
Saturday, August 20: Brazil men vs. Germany men, Olympics gold medal game, 4:30 p.m. (CBC, RDS)
Saturday, August 20: Philadelphia Union vs. Toronto FC, 7:00 p.m. (Sportsnet 360)
Saturday, August 20:
Chicago Fire vs. Montréal Impact, 7:30 p.m. (TVA Sports)
Saturday, August 20: Sporting Kansas City vs. Vancouver Whitecaps, 10:00 p.m. (TSN1, RDS2)

Sunday, August 21: Seattle Sounders vs. Portland Timbers, 9:30 p.m. (TSN1)

Tuesday, August 23: Vancouver Whitecaps vs. Sporting Kansas City, CONCACAF Champions League group stage, 10:00 p.m. (Facebook)

Wednesday, August 24: Orlando City vs. Toronto FC, 7:30 p.m. (TSN4)

Saturday, August 27: Toronto FC vs. Montréal Impact, 7:30 p.m. (TSN1/4/5, RDS)
Saturday, August 27: Los Angeles Galaxy vs. Vancouver Whitecaps, 10:30 p.m. (TSN1/4/5, RDS)

Sunday, August 28: New York Red Bulls vs. New England Revolution, 2:30 p.m. (TSN2)
Sunday, August 28: Portland Timbers vs. Seattle Sounders, 5:00 p.m. (TSN2)

Friday, September 2: Honduras vs. Canada, World Cup qualifier, 5:00 p.m. (TSN1/3/4/5, RDS2)

Saturday, September 3: Vancouver Whitecaps vs. New York Red Bulls, 7:00 p.m. (TSN1)

Tuesday, September 6: Canada vs. El Salvador, World Cup qualifier, 10:00 p.m. (TSN1/3/4/5, RDS2)

Wednesday, September 7: Montréal Impact vs. Orlando City, 7:30 p.m. (TSN5, TVA Sports)

Saturday, September 10: Columbus Crew vs. Vancouver Whitecaps, 6:00 p.m. (TSN2, RDS2)
Saturday, September 10: Philadelphia Union vs. Montréal Impact, 7:00 p.m. (TVA Sports)
Saturday, September 10:
Chicago Fire vs. Toronto FC, 8:30 p.m. (Sportsnet 360)

Tuesday, September 13: Sporting Kansas City vs. Vancouver Whitecaps, CONCACAF Champions League group stage, 8:00 p.m. (Facebook)

Saturday, September 17: Seattle Sounders vs. Vancouver Whitecaps, 4:00 p.m. (TSN1, RDS2)
Saturday, September 17: Montréal Impact vs. New England Revolution, 7:30 p.m. (TSN2, RDS)

Sunday, September 18: Toronto FC vs. New York Red Bulls, 5:00 p.m. (TSN2)

Saturday, September 24: Toronto FC vs. Philadelphia Union, 5:00 p.m. (TSN2, RDS)
Saturday, September 24:
Vancouver Whitecaps vs. Colorado Rapids, 7:00 p.m. (TSN1)
Saturday, September 24:
New York Red Bulls vs. Montréal Impact, 7:00 p.m. (TVA Sports)

Wednesday, September 28: Toronto FC vs. Orlando City, 7:30 p.m. (TSN1/3/4)
Wednesday, September 28:
Montréal Impact vs. San Jose Earthquakes, 7:30 p.m. (TVA Sports)
Wednesday, September 28: Vancouver Whitecaps vs. Central FC, CONCACAF Champions League group stage, 10:00 p.m. (TV TBD)

Saturday, October 1: Toronto FC vs. D.C. United, 7:30 p.m. (TSN4, RDS2)

Sunday, October 2: Orlando City vs. Montréal Impact, 1:00 p.m. (TVA Sports)
Sunday, October 2: Vancouver Whitecaps vs. Seattle Sounders, 8:00 p.m. (TSN2)

Tuesday, October 11: Morocco men vs. Canada, 3:00 p.m. (CanadaSoccer.com)

Sunday, October 16: Toronto FC vs. Montréal Impact, 3:00 p.m. (TSN2, RDS)
Sunday, October 16: San Jose Earthquakes vs. Vancouver Whitecaps, 5:00 p.m. (TSN2)

Sunday, October 23: Vancouver Whitecaps vs. Portland Timbers, 4:00 p.m. (TSN1)
Sunday, October 23: Toronto FC vs. Chicago Fire, 4:00 p.m. (TSN4)
Sunday, October 23:
New England Revolution vs. Montréal Impact, 4:00 p.m. (TVA Sports)

TSN's broadcasts also include live look-ins at simultaneous action around the league. All games kick off at 4:20 p.m.

Wednesday, October 26: E3. Toronto FC vs. E6. Philadelphia Union, MLS Cup playoffs knockout round game, 7:30 p.m. (TSN2)
Wednesday, October 26: W3. Los Angeles Galaxy vs. W6. Real Salt Lake, MLS Cup playoffs knockout round game, 10:00 p.m. (TSN2)

Thursday, October 27: E4. D.C. United vs. E5. Montréal Impact, MLS Cup playoffs knockout round game, 7:30 p.m. (TSN1/5, RDS2)
Wednesday, October 27: W4. Seattle Sounders vs. W5. Sporting Kansas City, MLS Cup playoffs knockout round game, 10:00 p.m. (TSN1/5)

Sunday, October 30: E5. Montréal Impact vs. E4. New York Red Bulls, MLS Cup playoffs conference semifinal first leg, 3:00 p.m. (TSN Go, TSN1/4 joined in progress at around 4 p.m., RDS)*
Sunday, October 30: W3. Los Angeles Galaxy vs. W2. Colorado Rapids, MLS Cup playoffs conference semifinal first leg, 5:00 p.m. (TSN1/4)
Sunday, October 30: E3. Toronto FC vs. E2. New York City FC, MLS Cup playoffs conference semifinal first leg, 7:00 p.m. (TSN1/4)
Sunday, October 30: W4. Seattle Sounders vs. W1. FC Dallas, MLS Cup playoffs conference semifinal first leg, 9:30 p.m. (TSN2)

* - TSN has a Canadian Football League game (Calgary-Montreal) at 1 p.m., and obviously couldn't move it when the soccer schedule was set. So this is what they are stuck with.

Sunday, November 6: W2. Colorado Rapids vs. W3. Los Angeles Galaxy, MLS Cup playoffs conference semifinal second leg, 2:00 p.m. (TSN5)
Sunday, November 6: E1. New York Red Bulls vs. E4. Montréal Impact, MLS Cup playoffs conference semifinal second leg, 4:00 p.m. (TSN5, RDS)
Sunday, November 6: E2. New York City FC vs. E3. Toronto FC, MLS Cup playoffs conference semifinal second leg, 7:30 p.m. (TSN4/5, RDS)
Sunday, November 6: W1. FC Dallas vs. W4. Seattle Sounders, MLS Cup playoffs conference semifinal second leg, 10:00 p.m. (TSN2)

Friday, November 11: South Korea vs. Canada men, international friendly, 6:00 a.m. (CanadaSoccer.com)

Tuesday, November 22: E4. Montréal Impact vs. E4. Toronto FC, MLS Cup playoffs Eastern Conference final first leg, 8:00 p.m. (TSN1/3, RDS)
Tuesday, November 22: W4. Seattle Sounders vs. W2. Colorado Rapids, MLS Cup playoffs Western Conference final first leg, 10:00 p.m. (TSN1/3, RDS2)

Sunday, November 27: W2. Colorado Rapids vs. W4. Seattle Sounders, MLS Cup playoffs Western Conference final second leg, 4:00 p.m. (TSN2, RDS Info)

Wednesday, November 30: E3. Toronto FC vs. E4. Montréal Impact, MLS Cup playoffs Eastern Conference final first leg, 7:00 p.m. (TSN1/3/4/5, RDS)

Saturday, December 10: E3. Toronto FC vs. W4. Seattle Sounders, MLS Cup Final, 8:00 p.m. (TSN1/3/4/5, RDS)

Pregame coverage begins on TSN at 7 p.m.