Here's ESPN's television schedule for this summer's European Championship tournament in France.

Broadcasts include a 30-minute pregame show as well as halftime and postgame segments. There are also dedicated overhead "spider" and tactical camera feeds for every contest on ESPN3.com. All coverage is available on ESPN's mobile apps in addition to its website.

The network has rights in English and Spanish. Games appear on ESPN and ESPN2 in English and ESPN Deportes in Spanish. When there are concurrent kickoffs, ESPN Deportes televises some games on tape delay.

Radio coverage is limited. Terrestrial coverage only includes the semifinals and final on ESPN Radio. Ross Dyer provides play-by-play; Paul Mariner is the color analyst.

If you have a SiriusXM subscription, you can listen to every game on SiriusXM FC (channel 85). The broadcasts are simulcasts of ESPN's TV feed.

Here are the voices you'll be hearing from:

ESPN

Play-by-play: Max Bretos, Jon Champion, Ian Darke, Mark Donaldson, Adrian HealeyDerek Rae 
Game analysts: Kate Markgraf, Paul Mariner, Steve McManaman, Alejandro Moreno, Stewart Robson, Tommy SmythTaylor Twellman
Reporters: Julie Foudy, Gabriele MarcottiJeremy Schaap
Studio hosts: Steve BowerBob Ley, Mike Tirico
Studio analysts: Michael Ballack, Craig Burley, Kasey Keller, Vincent Kompany, Frank Leboeuf, Roberto Martinez, Santiago Solari, Abby Wambach

ESPN Deportes

For readers in Canada, Euro 2016 rights are held by Bell. Games air on TSN networks in English and on RDS networks in French. Click here for TSN's schedule and click here for RDS' schedule.

All times listed are Eastern, and are kickoff times - not when broadcast windows starts.

Group Stage

Seed numbers within groups are my own designations based on the group draw. Because of UEFA's draw procedures for this tournament, teams were not assigned seed numbers in the way that they are for many other tournaments.
Friday, June 10

3:00 p.m.: A1. France vs. A2. Romania at Stade de France, Saint-Denis

- ESPN (Ian Darke, Taylor Twellman and Steve Bower)
- ESPN Deportes (Fernando Palomo and Tato Noriega)

Saturday, June 11

9:00 a.m.: A3. Albania vs. A4. Switzerland at Stade Bollaert-Delelis, Lens

- ESPN (Derek Rae and Alejandro Moreno)
- ESPN Deportes (Emilio Fernando Alonso and Roberto Gómez Junco)

12:00 p.m.: B3. Wales vs. B4. Slovakia at Stade de Bordeaux, Bordeaux

- ESPN (Jon Champion and Stewart Robson)
- ESPN Deportes (Richard Méndez and Mario Kempes)

3:00 p.m.: B1. England vs. B2. Russia at Stade Vélodrome, Marseille

- ESPN (Ian Darke, Steve McManaman and Steve Bower)
- ESPN Deportes (Omar Orlando Salazar, Ricardo Mayorga and Martin Ainstein)

Sunday, June 12

9:00 a.m.: D3. Turkey vs. D4. Croatia at Parc des Princes, Paris

- ESPN (Adrian Healey and Kate Markgraf)
- ESPN Deportes (Emilio Fernando Alonso and Roberto Gómez Junco)

12:00 p.m.: C3. Poland vs. C4. Northern Ireland at Stade de Nice (Allianz Riviera), Nice

- ESPN (Derek Rae and Alejandro Moreno)
- ESPN Deportes (Omar Orlando Salazar and Ricardo Mayorga)

3:00 p.m.: C1. Germany vs. C2. Ukraine at Stade Pierre-Mauroy, Lille

- ESPN (Jon Champion and Stewart Robson)
- ESPN Deportes (Fernando Palomo and Tato Noriega)

Monday, June 13

9:00 a.m.: D1. Spain vs. D2. Czech Republic at Stadium Municipal, Toulouse

- ESPN (Max Bretos and Alejandro Moreno)
- ESPN Deportes (Emilio Fernando Alonso, Rafa Puente and Martin Ainstein)

12:00 p.m.: E3. Republic of Ireland vs. E4. Sweden at Stade de France, Saint-Denis

- ESPN (Adrian Healey, Tommy Smyth and Kate Markgraf)
- ESPN Deportes (Omar Orlando Salazar and Ricardo Mayorga)

3:00 p.m.: E1. Belgium vs. E2. Italy at Parc Olympique Lyonnais, Lyon

- ESPN (Ian Darke and Taylor Twellman)
- ESPN Deportes (Fernando Palomo and Tato Noriega)

Tuesday, June 14

12:00 p.m.: F3. Austria vs. F4. Hungary at Stade de Bordeaux, Bordeaux

- ESPN (Derek Rae and Kate Markgraf)
- ESPN Deportes (Ricardo Ortiz and Mario Kempes)

3:00 p.m.: F1. Portugal vs. F2. Iceland at Stade Geoffroy-Guichard, Saint-Étienne

- ESPN (Ian Darke and Tayor Twellman)
- ESPN Deportes (Fernando Palomo and Tato Noriega)

Wednesday, June 15

9:00 a.m.: B2. Russia vs. B4. Slovakia at Stade Pierre-Mauroy, Lille

- ESPN (Adrian Healey and Kate Markgraf)
- ESPN Deportes (Omar Orlando Salazar and Ricardo Mayorga)

12:00 p.m.: A2. Romania vs. A4. Switzerland at Parc des Princes, Paris

- ESPN (Max Bretos and Alejandro Moreno)
- ESPN Deportes (Emilio Fernando Alonoso and Roberto Gómez Junco)

3:00 p.m.: A1. France vs. A3. Albania at Stade Vélodrome, Marseille

- ESPN (Jon Champion and Stewart Robson)
- ESPN Deportes (Richard Méndez and Mario Kempes)

Thursday, June 16

9:00 a.m.: B1. England vs. B3. Wales at Stade Bollaert-Delelis, Lens

- ESPN (Ian Darke, Steve McManaman and Jeremy Schaap)
- ESPN Deportes (Richard Méndez, Hernan Pereyra and Martin Ainstein)

12:00 p.m.: C2. Ukraine vs. C4. Northern Ireland at Parc Olympique Lyonnais, Lyon

- ESPN (Mark Donaldson and Paul Mariner)
- ESPN Deportes (Emilio Fernando Alonso and Roberto Gómez Junco)

3:00 p.m.: C1. Germany vs. C3. Poland at Stade de France, Saint-Denis

- ESPN (Jon Champion and Stewart Robson)
- ESPN Deportes (Fernando Palomo and Tato Noriega)

Friday, June 17

9:00 a.m.: E2. Italy vs. E4. Sweden at Stadium Municipal, Toulouse

- ESPN (Derek Rae and Alejandro Moreno)
- ESPN Deportes (Emilio Fernando Alonso, Roberto Gómez Junco and Martin Ainstein)

12:00 p.m.: D2. Czech Republic vs. D4. Croatia at Stade Geoffroy-Guichard, Saint-Étienne

- ESPN (Adrian Healey and Kate Markgraf)
- ESPN Deportes (Omar Orlando Salazar and Ricardo Mayorga)

3:00 p.m.: D1. Spain vs. D3. Turkey at Stade de Nice (Allianz Riviera), Nice

- ESPN (Jon Champion and Stewart Robson)
- ESPN Deportes (Richard Méndez, Mario Kempes and Manu Martín)

Saturday, June 18

9:00 a.m.: E1. Belgium vs. E3. Republic of Ireland at Stade de Bordeaux, Bordeaux

- ESPN (Derek Rae and Tommy Smyth)
- ESPN Deportes (Emilio Fernando Alonso and Roberto Gómez Junco)

12:00 p.m.: F2. Iceland vs. F4. Hungary at Stade Vélodrome, Marseille

- ESPN (Max Bretos and Kate Markgraf)
- ESPN Deportes (Omar Orlando Salazar and Ricardo Mayorga)

3:00 p.m.: F1. Portugal vs. F3. Austria at Parc des Princes, Paris

- ESPN (Ian Darke, Taylor Twellman and Julie Foudy)
- ESPN Deportes (Fernando Palomo, Tato Noriega and Martin Ainstein)

Sunday, June 19

3:00 p.m.: A4. Switzerland vs. A1. France at Stade Pierre-Mauroy, Lille

- ESPN (Jon Champion and Stewart Robson)
- ESPN Deportes (Fernando Palomo, Tato Noriega and Martin Ainstein)

3:00 p.m.: A2. Romania vs. A3. Albania at Parc Olympique Lyonnais, Lyon

- ESPN2 (Mark Donaldson and Alejandro Moreno)
- ESPN Deportes (Omar Orlando Salazar and Ricardo Mayorga)

Monday, June 20

3:00 p.m.: B4. Slovakia vs. B1. England at Stade Geoffroy-Guichard, Saint-Étienne

- ESPN (Ian Darke, Steve McManaman and Jeremy Schaap)
- ESPN Deportes (Emilio Fernando Alonso and Rafa Puente)

3:00 p.m.: B2. Russia vs. B3. Wales at Stadium Municipal, Toulouse

- ESPN (Derek Rae and Paul Mariner)
- ESPN Deportes (Omar Orlando Salazar and Ricardo Mayorga)

Tuesday, June 21

12:00 p.m.: C4. Northern Ireland vs. C1. Germany at Parc des Princes, Paris

- ESPN (Mark Donaldson and Paul Mariner)
- ESPN Deportes (Richard Méndez, Mario Kempes and Martin Ainstein)

12:00 p.m.: C2. Ukraine vs. C3. Poland at Stade Vélodrome, Marseille

- ESPN2 (Ian Darke and Taylor Twellman)
- ESPN Deportes (Emilio Fernando Alonso and Roberto Gómez Junco)

3:00 p.m.: D4. Croatia vs. D1. Spain at Stade de Bordeaux, Bordeaux

- ESPN (Max Bretos and Alejandro Moreno)
- ESPN Deportes (Fernando Palomo, Tato Noriega and Manu Martín)

3:00 p.m.: D2. Czech Republic vs. D3. Turkey at Stade Bollaert-Delelis, Lens

- ESPN2 (Jon Champion and Stewart Robson)
- ESPN Deportes (Omar Orlando Salazar and Ricardo Mayorga)

Wednesday, June 22

12:00 p.m.: F4. Hungary vs. F1. Portugal at Stade de France, Saint-Denis

- ESPN (Derek Rae and Alejandro Moreno)
- ESPN Deportes (Omar Orlando Salazar and Ricardo Mayorga)

12:00 p.m.: F2. Iceland vs. F3. Austria at Parc Olympique Lyonnais, Lyon

- ESPN2 (Adrian Healey and Kate Markgraf)
- ESPN Deportes (Emilio Fernando Alonso and Roberto Gómez Junco)

3:00 p.m.: E2. Italy vs. E3. Republic of Ireland at Stade de Nice (Allianz Riviera), Nice 

- ESPN (Jon Champion, Stewart Robson and Jeremy Schaap)
- ESPN Deportes (Fernando Palomo and Tato Noriega)

3:00 p.m.: E4. Sweden vs. E1. Belgium at Stade Pierre-Mauroy, Lille

- ESPN2 (Ian Darke and Taylor Twellman)
- ESPN Deportes (Ricard Ortiz and Hernan Pereyra)

Round of 16

From here on, letters and numbers refer to the first and second place finishers in each group.

Saturday, June 25

9:00 a.m.: 2A. Switzerland vs. 2C. Poland at Stade Geoffroy-Guichard, Saint-Étienne (Game 37)

- ESPN (Jon Champion and Stewart Robson)
- ESPN Deportes (Omar Orlando Salazar and Ricardo Mayorga)

12:00 p.m.: 1B. Wales vs. 3C. Northern Ireland at Parc des Princes, Paris (Game 38)

- ESPN (Ian Darke, Taylor Twellman and Jeremy Schaap)
- ESPN Deportes (Emilio Fernando Alonso and Roberto Gómez Junco)

3:00 p.m.: 1D. Croatia vs. 3F. Portugal at Stade Bollaert-Delelis, Lens (Allianz Riviera), Nice (Game 39)

- ESPN (Derek Rae and Alejandro Moreno)
- ESPN Deportes (Fernando Palomo and Tato Noriega)

Sunday, June 26

9:00 a.m.: 1A. France vs. 3E. Republic of Ireland at Parc Olympique Lyonnais, Lyon (Game 40)

- ESPN (Jon Champion and Stewart Robson)
- ESPN Deportes (Omar Orlando Salazar, Ricardo Mayorga and Martin Ainstein)

12:00 p.m.: 1C. Germany vs. 3B. Slovakia at Stade Pierre-Mauroy, Lille (Game 41)

- ESPN (Derek Rae and Alejandro Moreno)
- ESPN Deportes (Fernando Palomo and Tato Noriega)

3:00 p.m.: 1F. Hungary vs. 2E. Belgium at Stadium Municipal, Toulouse (Game 42)

- ESPN (Max Bretos and Kate Markgraf)
- ESPN Deportes (Emilio Fernando Alonso and Roberto Gómez Junco)

Monday, June 27

12:00 p.m.: 1E. Italy vs. 2D. Spain, Stade de France, Saint-Denis (Game 43)

- ESPN2 (Jon Champion and Stewart Robson)
- ESPN Deportes (Fernando Palomo and Tato Noriega)

3:00 p.m.: 2B. England vs. 2F. Iceland, Stade de Nice (Allianz Riviera), Nice (Game 44)

- ESPN2 (Ian Darke, Steve McManaman and Jeremy Schaap)
- ESPN Deportes (Emilio Fernando Alonso and Roberto Gómez Junco)

Quarterfinals

Thursday, June 30

3:00 p.m.: Poland vs. Portugal at Stade Vélodrome, Marseille (Game 45)

- ESPN2 (Jon Champion and Stewart Robson)
- ESPN Deportes (Ricardo Ortíz and Mario Kempes)

Friday, July 1

3:00 p.m.: Wales vs. Belgium at Stade Pierre-Mauroy, Lille (Game 46)

- ESPN2 (Ian Darke and Taylor Twellman)
- ESPN Deportes (Fernando Palomo and Tato Noriega)

Saturday, July 2

3:00 p.m.: Germany vs. Italy at Stade de Bordeaux, Bordeaux (Game 47)

- ESPN2 (Jon Champion and Stewart Robson)
- ESPN Deportes (Ricardo Ortíz and Mario Kempes)

Sunday, July 3

3:00 p.m.: France vs. Iceland at Stade de France, Saint-Denis (Game 48)

- ESPN (Ian Darke and Taylor Twellman)
- ESPN Deportes (Fernando Palomo and Tato Noriega)

Semifinals

Wednesday, July 6

3:00 p.m.: Portugal vs. Wales at Parc Olympique Lyonnais, Lyon (Game 49) 

- ESPN (Jon Champion and Stewart Robson)
- ESPN Deportes (Ricardo Ortíz and Mario Kempes)
- ESPN Radio (Ross Dyer and Paul Mariner)

Thursday, July 7

3:00 p.m.: Germany vs. France at Stade Vélodrome, Marseille (Game 50)

- ESPN (Ian Darke and Taylor Twellman)
- ESPN Deportes (Fernando Palomo and Tato Noriega)
- ESPN Radio (Ross Dyer and Paul Mariner)

Final

Sunday, July 10

3:00 p.m.: Portugal vs. France at Stade de France, Saint-Denis (Game 51)

- ESPN (Ian Darke and Taylor Twellman)
- ESPN Deportes (Fernando Palomo and Tato Noriega)
- ESPN Radio (Ross Dyer and Paul Mariner)