Here's your viewer's guide to this season's TV coverage of the UEFA Champions League and Europa League, the CONCACAF Champions League and national team games from those confederations.

Last season's preamble was really long. I'd like to keep this season's shorter.

Fox owns rights to every UEFA tournament game, and has sublicensed a package to ESPN. CONCACAF rights are shared by Fox in English and Univision in Spanish.

Fox spreads games across the Fox over-the-air network, Fox Sports 1, Fox Sports 2, Fox Soccer Plus, Fox Deportes and its regional channels. Philadelphia doesn't have a Fox regional channel, but if you have a satellite dish you can pick one up from elsewhere in the country. Fox also has a partnership with DirecTV to create overflow linear channels for other simultaneous games.

Fox Soccer Plus is a premium channel that will cost you extra on top of whatever cable or satellite package you have. Most providers charge $10 to $15 per month for it.

On UEFA Champions League group stage game days, Fox Soccer Plus airs a whip-around show with live coverage of the big moments from every game. This debuted last season and was a great sucess. It's good to see Fox has brought it back.

Every game Fox has the rights to is streamed through its Fox Soccer 2 Go subscription service. Televised games on all channels except Fox Soccer Plus are also streamed through Fox Sports Go, which is free of charge with authentication through participating pay-TV providers.

You must have a given channel in your package to be able to stream it. So, for example, you can't stream a Fox Sports 2 game if you don't get it on TV.

Games sublicensed to ESPN are also streamed through the WatchESPN platform. If they're televised on an ESPN network, you usually have to have access to that network through your pay-TV package. Many games, though, are on the more widely-accessible ESPN3 streaming tier - and that includes some televised contests. Access to ESPN3 is set through internet service providers instead of TV providers.

CONCACAF Champions League games air on Fox Sports 1, Fox Sports 2, Fox Soccer Plus, Univision Deportes and Galavisión. A few games may also land on UDN 2, which is carried exclusively on Dish Network's Spanish-language tier. Univision shows some games on tape-delay; those broadcasts are not listed here.

Univision offers streaming of Univision Deportes free with authentication through its website and apps. You can also watch if you don't have a pay TV subscription by subscribing to fuboTV.

For national team contests, European Championships qualifiers are split between ESPN and Fox. U.S. men's national team home game and road friendly rights are shared by ESPN and Fox in English and Univision in Spanish.

Rights to CONCACAF World Cup qualifiers played in every other country except Mexico are held by beIN Sports in English and Telemundo in Spanish. Univision has Mexico's home qualifiers.

Fox and Univision also have a broad package of rights to CONCACAF national team tournaments. The only such events they do not broadcast are the Olympic qualifying tournaments, whose rights are held by NBC in English and Spanish.

National team friendlies may be found on various networks. Rights for United States games are held by ESPN and Fox in English and Univision in Spanish. Rights for Mexico games are mostly held by Univision in Spanish; some may air on ESPN or Fox networks in English as well.

All times listed below indicate when game broadcast windows start. They are not kickoff times, but they also do not include separately listed pregame shows. So for example, Fox often has a pregame show at 2 p.m. Eastern, and the official broadcast window starts at 2:30 ahead of a 2:45 kickoff. All UEFA Champions League games kick off at 2:45, except for those played in some parts of eastern Europe.

Europa League kickoff times are 1:00 and 3:00 p.m. Eastern for games in central Europe, and 11:00 a.m. for some games in eastern Europe. CONCACAF Champions League games usually kick off at 8:00 p.m. and 10:00 p.m. Eastern.

Lastly, a note for Canadian readers. UEFA Champions League rights are held by Bell Media, which airs games across TSN's networks in English and RDS' networks in French. Some games have also been sublicensed to the Canadian version of beIN Sports.

CONCACAF rights in Canada are split among many networks. For events such as the Champions League and youth World Cup qualifying tournaments, Rogers Sportsnet holds rights in English and Québecor's TVA Sports holds them in French. For World Cup qualifying, Bell owns rights to Canada's home games and airs them on TSN networks. Rights to Canada's road games and all other qualifiers are held by beIN Sports. TSN's schedule is here, RDS' is here, Sportsnet's is here and TVA Sports' is here.

Tuesday, August 4

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Querétaro vs. San Francisco
10:00 p.m., Fox Soccer Plus: Municipal vs. Real Salt Lake
10:00 p.m., Univision Deportes: Santos Laguna vs. W Connection

UEFA Champions League (Qualifying playoffs third round second leg)

2:40 p.m., beIN Sports and beIN Sports Español: AS Monaco vs. Young Boys

Wednesday, August 5

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Univision Deportes: Arabe Unido vs. Montego Bay United
10:00 p.m., Fox Sports 1: Vancouver Whitecaps vs. Seattle Sounders
10:00 p.m., Univision Deportes: Club América vs. Motagua

Thursday, August 6

CONCACAF Champions League (Group stage)

10:00 p.m., Fox Sports 2 and Univision Deportes: Los Angeles Galaxy vs. Central FC
10:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Herediano vs. Isidro Metapán

UEFA Europa League (Qualifying playoffs third round second leg)

1:55 p.m., beIN Sports and beIN Sports Español: Saint-Étienne vs Târgu Mureş

Tuesday, August 11

UEFA Super Cup

2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Barcelona vs. Sevilla

Sunday, August 16

International friendly

1:30 p.m., Fox Sports 1: United States women vs. Costa Rica (at Heinz Field, Pittsburgh, Pa.)

Tuesday, August 18

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Univision Deportes: Tigres UANL vs. Isidro Metapán
10:00 p.m., Fox Sports 2: Los Angeles Galaxy vs. Comunicaciones
10:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Verdes FC vs. Querétaro (tape-delayed on Univision Deportes at 2 p.m. Wednesday)

UEFA Champions League (Qualifying playoffs final round first legs)

11:50 a.m., Fox Soccer Plus, Fox Deportes and ESPN3: Astana vs. APOEL
2:45 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Manchester United vs. Club Brugge
2:45 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Lazio vs. Bayer Leverkusen
2:45 p.m., Fox Sports Net affiliates and ESPN3: BATE Borisov vs. Partizan Belgrade
2:45 p.m., Fox Soccer Plus: Sporting Clube de Portugal vs. CSKA Moscow

Wednesday, August 19

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Fox Soccer Plus and Univision Deportes: Arabe Unido vs. D.C. United
10:00 p.m., Fox Sports 2: Seattle Sounders vs. Olimpia
10:00 p.m., Univision Deportes: Club América vs. Walter Ferretti

UEFA Champions League (Qualifying playoffs final round second legs)

2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Valencia vs. AS Monaco
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates: Rapid Vienna vs. Shakhtar Donetsk
2:30 p.m., Fox Soccer Plus and Fox Deportes: Celtic vs. Malmö FF
2:35 p.m., Fox Soccer 2 Go: Basel vs. Maccabi Tel Aviv, Skënderbeu Korçë vs. Dinamo Zagreb

In case you haven't heard of Skënderbeu Korçë, they won the Albanian league last season.

International friendly

6:55 p.m., ESPN2: United States women vs. Costa Rica (at Finley Stadium, Chattanooga, Tenn.)

Thursday, August 20

CONCACAF Champions League (Group stage)

10:00 p.m., Univision Deportes: Saprissa vs. W Connection
10:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Santa Tecla vs. Muncipal (tape-delayed on Univision Deportes at 2 a.m.)

Tuesday, August 25

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Fox Sports 2: D.C. United vs. Montego Bay United
10:00 p.m., Univision Deportes: Saprissa vs. Santos Laguna
10:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Municipal vs. Santa Tecla

UEFA Champions League (Qualifying playoffs final round first legs)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: AS Monaco vs. Valencia
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes:
Malmö FF vs. Celtic
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates: Maccabi Tel Aviv vs. Basel
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Shakhtar Donetsk vs. Rapid Vienna
2:35 p.m., ESPN3:
Dinamo Zagreb vs. Skënderbeu Korçë

Wednesday, August 26

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Univision Deportes: San Francisco vs. Querétaro
10:00 p.m., Fox Soccer Plus: Olimpia vs. Seattle Sounders
10:00 p.m., Univision Deportes: Herediano vs. Tigres UANL

UEFA Champions League (Qualifying playoffs final round second legs)

2:45 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Club Brugge vs. Manchester United
2:45 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes:
Bayer Leverkusen vs. Lazio
2:45 p.m., Fox Sports Net affiliates and ESPN3: Partizan Belgrade vs. BATE Borisov
2:45 p.m., Fox Soccer Plus and ESPN3: CSKA Moscow vs. Sporting Clube de Portugal
2:45 p.m., ESPN3:
APOEL vs. Astana

Thursday, August 27

CONCACAF Champions League (Group stage)

10:00 p.m., Univision Deportes: Communicaciones vs. Central FC
10:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Motagua vs. Walter Ferretti (tape-delayed on Univision Deportes at 2 a.m.)

Thursday, September 3

UEFA Euro 2016 qualifying (Group stage)

11:45 a.m., ESPN Deportes: Azerbaijan vs. Croatia
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Italy vs. Malta
2:30 p.m., Fox Sports 2: Belgium vs. Bosnia-Herzegovina
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Czech Republic vs. Kazakhstan
2:30 p.m., ESPN Deportes: Netherlands vs. Iceland
2:35 p.m., ESPN3: Bulgaria vs. Norway, Cyprus vs. Wales
2:35 p.m., Fox Soccer 2 Go: Israel vs. Andorra, Turkey vs. Latvia

International friendly

2:40 p.m., ESPN3: England under-21 men vs. United States under-23 men (at Deepdale, Preston)

Friday, September 4

FIFA World Cup qualifying (CONCACAF third round)

3:30 p.m., beIN Sports Connect: St Vincent & The Grenadines vs. Aruba
4:15 p.m., beIN Sports: Grenada vs. Haiti
7:00 p.m., beIN Sports and NBC Universo:
Curacao vs. El Salvador
7:30 p.m., CanadaSoccer.com: Canada vs. Belize
8:00 p.m., beIN Sports Connect: Antigua & Barbuda vs. Guatemala
9:00 p.m., beIN Sports: Jamaica vs. Nicaragua

UEFA Euro 2016 qualifying (Group stage)

11:45 a.m., ESPN Deportes: Georgia vs. Scotland
2:30 p.m., Fox Sports 1: Germany vs. Poland
2:30 p.m., Fox Sports 2: Hungary vs. Romania
2:30 p.m., ESPN Deportes:Denmark vs. Albania
2:35 p.m., ESPN3: Gibraltar vs. Republic of Ireland, Greece vs. Finland
2:35 p.m., Fox Soccer 2 Go: Faroe Islands vs. Northern Ireland, Serbia vs. Armenia

International friendlies

4:45 p.m., Fox Soccer Plus and Fox Deportes: Portugal vs. France
5:50 p.m., beIN Sports Español: Venezuela vs. Honduras
7:00 p.m., Fox Sports 1, UniMás and Univision Deportes:
United States men vs. Peru (at RFK Stadium, Washington, D.C.)
8:30 p.m., beIN Sports Español: Argentina vs. Bolivia
9:15 p.m., beIN Sports Connect: Panama vs. Uruguay
10:00 p.m., UniMás, Univision Deportes and ESPN3: Mexico vs. Trinidad & Tobago (at Rio Tinto Stadium, Sandy, Utah)

Saturday, September 5

UEFA Euro 2016 qualifying (Group stage)

11:45 a.m., Fox Sports 2: San Marino vs. England
11:45 a.m., Fox Soccer Plus: Luxembourg vs. Macedonia
11:45 a.m., ESPN Deportes:
Russia vs. Sweden
11:50 a.m., ESPN3: Estonia vs. Lithuania, Ukraine vs. Belarus
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Switzerland vs. Slovenia
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Austria vs. Moldova
2:30 p.m., ESPN Deportes: Spain vs. Slovakia
2:35 p.m., ESPN3: Montenegro vs. Liechtenstein

International friendly

3:50 p.m., beIN Sports and beIN Sports Español: Brazil vs. Costa Rica (at Red Bull Arena, Harrison, N.J.)

Sunday, September 6

UEFA Euro 2016 qualifying (Group stage)

11:45 a.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Wales vs. Israel
11:45 a.m., Fox Soccer Plus: Latvia vs. Czech Republic
12:00 p.m., ESPN Deportes:
Turkey vs. Netherlands
12:00 p.m., ESPN3: Norway vs. Croatia
12:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Malta vs. Azerbaijan
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Bosnia-Herzegovina vs. Andorra
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Iceland vs. Kazakhstan
2:45 p.m., ESPN Deportes: Italy vs. Bulgaria
2:45 p.m., ESPN3: Cyprus vs. Belgium

Monday, September 7

UEFA Euro 2016 qualifying (Group stage)

11:30 a.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Armenia vs. Denmark
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Scotland vs. Germany
2:30 p.m., Fox Sports 2: Northern Ireland vs. Hungary
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Republic of Ireland vs. Georgia
2:45 p.m., ESPN Deportes:
Albania vs. Portugal
2:45 p.m., ESPN3: Finland vs. Faroe Islands, Romania vs. Greece
2:45 p.m., Fox Soccer 2 Go: Poland vs. Gibraltar

International friendlies

2:45 p.m., ESPN3: France vs. Serbia
2:45 p.m., beIN Sports Connect: France under-21 vs. Brazil under-21

Tuesday, September 15

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Fox Sports 2: D.C. United vs. Arabe Unido
10:00 p.m., Fox Soccer Plus: Santa Tecla vs. Real Salt Lake

UEFA Champions League (Group stage)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3: PSV Eindhoven vs. Manchester United
2:30 p.m., ESPN2: Paris Saint-Germain vs. Malmö FF
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and ESPN Deportes: Real Madrid vs. Shakhtar Donetsk
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Manchester City vs. Juventus
2:35 p.m., ESPN3: Benfica vs. Astana, Galatasaray vs. Atlético Madrid, Sevilla vs. Borussia Mönchengladbach, VfL Wolfsburg vs. CSKA Moscow

Wednesday, September 16

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Univision Deportes: W Connection vs. Saprissa
10:00 p.m., Univision Deportes: Walter Ferretti vs. Club América
10:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Vancouver Whitecaps vs. Olimpia (tape-delayed on Univision Deportes at 12:30 a.m.)

UEFA Champions League (Group stage)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: AS Roma vs. Barcelona
2:30 p.m., ESPN2: Olympiakos vs. Bayern Munich
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates: Chelsea vs. Maccabi Tel Aviv
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3: Dinamo Zagreb vs. Arsenal
2:30 p.m., ESPN Deportes: Valencia vs. Zenit St. Petersburg
2:35 p.m., ESPN3: Bayer Leverkusen vs. BATE Borisov, Dynamo Kiev vs. Porto, Gent vs. Lyon

Thursday, September 17

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Univision Deportes: Central FC vs. Communicaciones
10:00 p.m., Univision Deportes: Querétaro vs. Verdes FC
10:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Isidro Metapán vs. Herediano (tape-delayed on Univision Deportes at 12:30 a.m.)

UEFA Europa League (Group stage)

12:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3: Bordeaux vs. Liverpool
12:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3: Borussia Dortmund vs. Kuban Krasnodar
12:30 p.m., Fox Soccer Plus and ESPN3: Ajax vs. Celtic
12:55 p.m., ESPN Deportes: Rapid Vienna vs. Villarreal
12:50 p.m., Fox Soccer 2 Go: Fenerbahçe vs. Molde, Groningen vs. Olympique Marseille, Midtjylland vs. Legia Warsaw, Napoli vs. Club Brugge, Qabala* vs. PAOK, Sion vs. Rubin Kazan, Slovan Liberec vs. Braga, Viktoria Plzeň vs Dinamo Minsk

3:00 p.m., Fox Sports 1: Tottenham Hotspur vs. Qarabağ
3:00 p.m., Fox Sports 2: APOEL vs. Schalke 04
3:00 p.m., Fox Soccer Plus and ESPN Deportes: Athletic Bilbao vs. Augsburg
3:00 p.m., ESPN3: Anderlecht vs. AS Monaco, Dnipro Dnipropetrovsk vs. Lazio, Fiorentina vs. Basel
3:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Asteras Tripolis vs. Sparta Prague, Lech Poznań vs. Belenenses, Partizan Belgrade vs. AZ Alkmaar, Saint-Étienne vs. Rosenborg, Skënderbeu Korçë vs. Beşiktaş, Sporting Clube de Portugal vs. Lokomotiv Moscow

* - If you (like me) hadn't heard of Qabala until now, they're from Azerbaijan.

International friendly

7:00 p.m., Fox Sports 1: United States women vs. Haiti (at Ford Field, Detroit, Mich.)

Sunday, September 20

International friendly

3:00 p.m., ESPN2: United States women vs. Haiti (at Legion Field, Birmingham, Ala.)

Tuesday, September 22

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Fox Soccer Plus: Montego Bay United vs. D.C. United
8:00 p.m., Univision Deportes: W Connection vs. Santos Laguna
10:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Verdes FC vs. San Francisco

Wednesday, September 23

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m, Fox Soccer Plus and Univision Deportes: Central FC vs. Los Angeles Galaxy
10:00 p.m., Fox Sports 2: Seattle Sounders vs. Vancouver Whitecaps

Thursday, September 24

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Univision Deportes: Walter Ferretti vs. Motagua
10:00 p.m., Fox Sports 2: Real Salt Lake vs. Santa Tecla
10:00 p.m., Univision Deportes: Isidro Metapan vs. Tigres UANL

Tuesday, September 29

UEFA Champions League (Group stage)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Barcelona vs. Bayer Leverkusen
2:30 p.m., ESPN2: Bayern Munich vs. Dinamo Zagreb
2:30 p.m., Fox Sports 2: Arsenal vs. Olympiakos
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and Fox Deportes: Porto vs. Chelsea
2:35 p.m., ESPN3: BATE Borisov vs. Roma, Lyon vs. Valencia, Maccabi Tel Aviv vs. Dynamo Kiev, Zenit St. Petersburg vs. Gent

Wednesday, September 30

UEFA Champions League (Group stage)

12:00 p.m., Fox Soccer Plus, Fox Deportes and ESPN3 (at 11:45): Astana vs. Galatasaray
2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes:
Manchester United vs. VfL Wolfsburg
2:30 p.m., ESPN2: Juventus vs. Sevilla
2:30 p.m., Fox Sports 2: Borussia Mönchengladbach vs. Manchester City
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and Fox Deportes: Malmö FF vs. Real Madrid
2:35 p.m., ESPN3: Atlético Madrid vs. Benfica, CSKA Moscow vs. PSV Eindhoven, Shakhtar Donetsk vs. Paris Saint-Germain

Thursday, October 1

CONCACAF men's Olympics qualifying (Group stage at Sporting Park, Kansas City, Kan.)

6:30 p.m., NBC Universo: Panama vs. Cuba
9:00 p.m., NBC Universo: United States vs. Canada

UEFA Europa League (Group stage)

12:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3 (at 12:50): AS Monaco vs. Tottenham Hotspur
12:30 p.m., Fox Sports 2: Schalke 04 vs. Asteras Tripolis
12:30 p.m., Fox Soccer Plus:
Lazio vs. Saint-Étienne
12:50 p.m., ESPN Deportes: AZ Alkmaar vs. Athletic Bilbao
12:50 p.m., ESPN3:
Belenenses vs. Fiorentina, Beşiktaş vs. Sporting Clube de Portugal
12:50 p.m., Fox Soccer 2 Go:
Augsburg vs. Partizan Belgrade, Basel vs Lech Poznań, Lokomotiv Moscow vs. Skënderbeu Korçë, Qarabağ vs. Anderlecht, Rosenborg vs. Dnipro Dnipropetrovsk, Sparta Prague vs. APOEL

3:00 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3: Liverpool vs. Sion
3:00 p.m., Fox Sports 2: PAOK vs. Borussia Dortmund
3:00 p.m., Fox Soccer Plus: Celtic vs. Fenerbahçe
3:00 p.m., ESPN Deportes: Villarreal vs. Viktoria Plzeň
3:00 p.m., ESPN3: Legia Warsaw vs. Napoli, Olympique Marseille vs. Slovan Liberec
3:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Club Brugge vs. Midtjylland, Dinamo Minsk vs. Rapid Vienna, Kuban Krasnodar vs. Qabala, Molde vs. Ajax, Rubin Kazan vs. Bordeaux, Braga vs. Groningen

Friday, October 2

CONCACAF men's Olympics qualifying (Group stage at the StubHub Center, Carson, Calif.)

9:00 p.m., NBC Universo: Honduras vs. Haiti
11:30 p.m., Telemundo: Mexico vs. Costa Rica

Saturday, October 3

CONCACAF men's Olympics qualifying (Group stage at Sporting Park, Kansas City, Kan.)

2:30 p.m., Telemundo: Canada vs. Panama
5:00 p.m., Telemundo: Cuba vs. United States

Sunday, October 4

CONCACAF men's Olympics qualifying (Group stage at the StubHub Center, Carson, Calif.)

4:30 p.m., Telemundo: Costa Rica vs. Honduras
7:00 p.m., NBC Universo: Haiti vs. Mexico

Tuesday, October 6

CONCACAF men's Olympics qualifying (Group stage at Dick's Sporting Goods Park, Commerce City, Colo.)

7:00 p.m., NBC Universo: Canada vs. Cuba
9:30 p.m., NBC Universo: United States vs. Panama

Wednesday, October 7

CONCACAF men's Olympics qualifying (Group stage at Dick's Sporting Goods Park, Commerce City, Colo.)

7:00 p.m., NBC Universo: Costa Rica vs. Haiti
9:30 p.m., NBC Universo: Mexico vs. Honduras

Thursday, October 8

UEFA Euro 2016 qualifying (Group stage)

11:45 a.m., ESPN Deportes: Georgia vs. Gibraltar
2:30 p.m., ESPN: Republic of Ireland vs. Germany
2:30 p.m. Fox Sports 2: Scotland vs. Poland
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Romania vs. Finland
2:30 p.m., ESPN Deportes: Portugal vs. Denmark
2:35 p.m., ESPN3: Albania vs. Serbia, Northern Ireland vs. Greece
2:35 p.m., Fox Soccer 2 Go: Hungary vs. Faroe Islands

International friendly

2:35 p.m., Fox Soccer 2 Go: France vs. Armenia

Friday, October 9

UEFA Euro 2016 qualifying (Group stage)

2:30 p.m., ESPN2 and ESPN Deportes: Spain vs. Luxembourg
2:30 p.m., Fox Sports 2: England vs. Estonia
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Liechtenstein vs. Sweden
2:35 p.m., ESPN3: Macedonia vs. Ukraine, Moldova vs. Russia, Slovakia vs. Belarus
2:35 p.m., Fox Soccer 2 Go: Montenegro vs. Austria, Slovenia vs. Lithuania, Switzerland vs. San Marino

Saturday, October 10

FIFA Confederations Cup qualifying playoff (at the Rose Bowl, Pasadena, Calif.)

9:30 p.m., Fox Sports 1, Univision and Univision Deportes: United States men vs. Mexico

CONCACAF men's Olympics qualifying (Semifinals at Rio Tinto Stadium, Sandy, Utah)

3:00 p.m., Telemundo: United States vs. Honduras
6:00 p.m., Telemundo: Mexico vs. Canada

UEFA Euro 2016 qualifying (Group stage)

11:45 a.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Kazakhstan vs. Netherlands
11:45 a.m., Fox Soccer Plus: Norway vs. Malta
11:45 a.m., ESPN Deportes:
Azerbaijan vs. Italy
11:50 a.m., Fox Soccer 2 Go: Iceland vs. Latvia
2:30 p.m., Fox Soccer Plus and Fox Deportes: Czech Republic vs. Turkey
2:30 p.m., ESPN3: Bosnia-Herzegovina vs. Wales
2:35 p.m., ESPN3: Andorra vs. Belgium, Croatia vs. Bulgaria

Sunday, October 11

UEFA Euro 2016 qualifying (Group stage)

11:45 a.m., Fox Sports 1: Finland vs. Northern Ireland
11:45 a.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Greece vs. Hungary
11:45 a.m., Fox Soccer Plus:
Faroe Islands vs. Romania
11:45 a.m., ESPN Deportes:
Serbia vs. Portugal
11:50 a.m., ESPN3: Armenia vs. Albania
2:30 p.m., ESPN2: Poland vs. Republic of Ireland
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Germany vs. Georgia
2:30 p.m., Fox Sports 2: Gibraltar vs. Scotland

International friendly

2:30 p.m., ESPN Deportes: Denmark vs. France

Monday, October 12

UEFA Euro 2016 qualifying (Group stage)

11:45 a.m., ESPN2 and ESPN Deportes: Russia vs. Montenegro
11:45 a.m., Fox Sports 2: Sweden vs. Moldova
11:50 a.m., ESPN3:
Austria vs Liechtenstein
2:30 p.m., ESPN2 and ESPN Deportes: Ukraine vs. Spain
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Lithuania vs. England
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Luxembourg vs. Slovakia
2:35 p.m., ESPN3: Estonia vs. Switzerland, San Marino vs. Slovenia
2:35 p.m., Fox Soccer 2 Go: Belarus vs. Macedonia

Tuesday, October 13

CONCACAF men's Olympics qualifying (Final round at Rio Tinto Stadium, Sandy, Utah)

7:00 p.m., NBC Universo: TBA vs. TBA, third place game
10:00 p.m., NBC Universo: TBA vs. TBA, championship game

UEFA Euro 2016 qualifying (Group stage)

2:30 p.m., ESPN2 and ESPN Deportes: Netherlands vs. Czech Republic
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Italy vs. Norway
2:30 p.m., Fox Sports 2: Belgium vs. Israel
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Turkey vs. Iceland
2:35 p.m., ESPN3: Cyprus vs. Bosnia-Herzegovina, Latvia vs. Kazakhstan, Malta vs. Croatia, Wales vs. Andorra
2:35 p.m., Fox Soccer 2 Go: Bulgaria vs. Azerbaijan

International friendly

6:55 p.m., ESPN, UniMás and Univision Deportes: United States men vs. Costa Rica (at Red Bull Arena, Harrison, N.J.)

Tuesday, October 20

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Univision Deportes: Santos Laguna vs. Saprissa
10:00 p.m., Univision Deportes: Motagua vs. Club América
10:00 p.m., Fox Sports 2: Real Salt Lake vs. Municipal

UEFA Champions League (Group stage)

2:30 p.m., ESPN2: Bayer Leverkusen vs. AS Roma
2:30 p.m. Fox Sports 2 and Fox Deportes:
Arsenal vs. Bayern Munich
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and ESPN Deportes:
BATE Borisov vs. Barcelona
2:30 p.m., Fox Soccer Plus and ESPN3: Dynamo Kiev vs. Chelsea
2:35 p.m., ESPN3: Dinamo Zagreb vs. Olympiakos, Porto vs. Maccabi Tel Aviv, Valencia vs. Gent, Zenit St. Petersburg vs. Lyon

Wednesday, October 21

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Univision Deportes: Tigres UANL vs. Herediano
10:00 p.m., Fox Soccer Plus and Univision Deportes: Comunicaciones vs. Los Angeles Galaxy

UEFA Champions League (Group stage)

2:45 p.m., ESPN2: Juventus vs. Borussia Mönchengladbach
2:45 p.m., Fox Sports 2:
CSKA Moscow vs. Manchester United
2:45 p.m., Fox Sports Net affiliates and ESPN Deportes: Manchester City vs. Sevilla
2:45 p.m., Fox Soccer Plus and Fox Deportes: Paris Saint-Germain vs. Real Madrid
2:45 p.m., ESPN3:
Atlético Madrid vs. Astana, Galatasaray vs. Benfica, Malmö FF vs. Shakhtar Donetsk, VfL Wolfsburg vs. PSV Eindhoven

International friendly

10:00 p.m., ESPN2: United States women vs. Brazil (at CenturyLink Field, Seattle, Wash.)

Thursday, October 22

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Univision Deportes: Montego Bay United vs. Arabe Unido
10:00 p.m., Univision Deportes: Olimpia vs. Vancouver Whitecaps
10:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: San Francisco vs. Verdes (tape-delayed on Univision Deportes at 12:30 a.m.)

UEFA Europa League (Group stage)

10:50 a.m., Fox Sports 1 and ESPN3: Qabala vs. Borussia Dortmund

12:30 p.m., Fox Sports 1: Anderlecht vs. Tottenham Hotspur
12:30 p.m., Fox Sports 2: Schalke 04 vs. Sparta Prague
12:30 p.m., Fox Soccer Plus and ESPN3: Fiorentina vs. Lech Poznań
12:45 p.m., ESPN Deportes: Partizan Belgrade vs. Athletic Bilbao
12:50 p.m., ESPN3: APOEL vs. Asteras Tripolis, Sporting Clube de Portugal vs. Skënderbeu Korçë
12:50 p.m., Fox Soccer 2 Go: AS Monaco vs. Qarabağ, AZ Alkmaar vs. Augsburg, Dnipro Dnipropetrovsk vs. Saint-Étienne, Basel vs. Belenenses, Lazio vs. Rosenborg, Lokomotiv Moscow vs. Beşiktaş

3:00 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3: Liverpool vs. Rubin Kazan
3:00 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Villarreal vs. Dinamo Minsk
3:00 p.m., Fox Soccer Plus and ESPN3: Molde vs. Celtic
3:00 p.m., ESPN3: Fenerbahçe vs. Ajax
3:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Bordeaux vs. Sion, Legia Warsaw vs. Club Brugge, PAOK vs. Kuban Krasnodar, Rapid Vienna vs. Viktoria Plzeň, Slovan Liberec vs. Groningen

Sunday, October 25

International friendly

2:30 p.m., Fox Sports 1: United States women vs. Brazil (at the Citrus Bowl, Orlando, Fla.)

Tuesday, November 3

UEFA Champions League (Group stage)

9:50 a.m., Fox Sports 1, Fox Deportes and ESPN3: Astana vs. Atlético Madrid
2:30 p.m., Fox Sports 1: Manchester United vs. CSKA Moscow
2:30 p.m., ESPN2: Borussia Mönchengladbach vs. Juventus
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Real Madrid vs. Paris Saint-Germain
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and ESPN3: Sevilla vs. Manchester City
2:30 p.m., Fox Deportes and ESPN3: PSV Eindhoven vs. VfL Wolfsburg
2:35 p.m., ESPN3: Benfica vs. Galatasaray, Shakhtar Donetsk vs. Malmö FF

Wednesday, November 4

UEFA Champions League (Group stage)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Bayern Munich vs. Arsenal
2:30 p.m., ESPN2 and Fox Deportes: AS Roma vs. Bayer Leverkusen
2:30 p.m., Fox Sports 2: Barcelona vs. BATE Borisov
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and ESPN3: Chelsea vs. Dynamo Kiev
2:35 p.m., ESPN3: Gent vs. Valencia, Maccabi Tel Aviv vs. Porto, Olympiakos vs. Dinamo Zagreb, Lyon vs. Zenit St. Petersburg

Thursday, November 5

UEFA Europa League

10:50 a.m., Fox Sports 2: Qarabağ vs. AS Monaco
10:50 a.m., Fox Soccer Plus and ESPN3:
Beşiktaş vs. Lokomotiv Moscow

12:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3: Rubin Kazan vs. Liverpool
12:30 p.m., Fox Soccer Plus:
Celtic vs. Molde
12:45 p.m., ESPN Deportes: Dinamo Minsk vs. Villarreal
12:50 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3: Borussia Dortmund vs. Qabala
12:50 p.m., ESPN3: Napoli vs. Midtjylland, Olympique Marseille vs. Braga
12:50 p.m., Fox Soccer 2 Go:
Ajax vs. Fenerbahçe, Club Brugge vs. Legia Warsaw, Groningen vs. Slovan Liberec, Kuban Krasnodar vs. PAOK, Sion vs. Bordeaux, Viktoria Plzeň vs. Rapid Vienna

3:00 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3: Tottenham Hotspur vs. Anderlecht
3:00 p.m., Fox Sports 2: Sparta Prague vs. Schalke 04
3:00 p.m., Fox Soccer Plus: Lech Poznań vs. Fiorentina
3:00 p.m., ESPN Deportes: Athletic Bilbao vs. Partizan Belgrade
3:00 p.m., ESPN3: Skënderbeu Korçë vs. Sporting Clube de Portugal
3:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Asteras Tripolis vs. APOEL, Augsburg vs. AZ Alkmaar, Belenenses vs. Basel, Rosenborg vs. Lazio, Saint-Étienne vs. Dnipro Dnipropetrovsk

Thursday, November 12

UEFA Euro 2016 qualifying (Final playoffs first legs)

2:30 p.m., Fox Sports 1: Norway vs. Hungary

Friday, November 13

FIFA World Cup qualfying (CONCACAF fourth round)

6:30 p.m., ESPN2, UniMás and Univision Deportes: United States men vs. St. Vincent & The Grenadines (at Busch Stadium, St. Louis, Mo.)
7:30 p.m., NBC Universo and beIN Sports Connect: Guatemala vs. Trinidad & Tobago
8:45 p.m., beIN Sports Connect and NBCDeportes.com: Costa Rica vs. Haiti
8:50 p.m., beIN Sports and NBCDeportes.com:
Jamaica vs. Panama
9:00 p.m., UniMás and Univision Deportes: Mexico vs. El Salvador
10:00 p.m., Univision Deportes*, TSN1/3/4/5 and RDS2: Canada vs. Honduras (at BC Place, Vancouver, B.C.)

* - Univision Deportes' coverage is tape-delayed at 11:00 p.m.

UEFA Euro 2016 qualifying (Final playoffs first leg)

2:30 p.m., ESPN2 and ESPN Deportes: Bosnia-Herzegovina vs. Republic of Ireland

International friendlies

1:45 p.m., beIN Sports Connect: Poland vs. Iceland
2:25 p.m., ESPN3:
Czech Republic vs. Serbia
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: England vs. Spain
2:30 p.m., ESPN3: Spain vs. England
2:40 p.m., ESPN3: Belgium vs. Italy, Slovakia vs. Switzerland
2:55 p.m., ESPN3: France vs. Germany

Saturday, November 14

UEFA Euro 2016 qualifying (Final playoffs first legs)

11:45 a.m., ESPN Deportes: Ukraine vs. Slovenia
2:30 p.m., Fox Sports 2: Sweden vs. Denmark

International friendly

8:55 a.m., ESPN3: Russia vs. Portugal

Sunday, November 15

UEFA Euro 2016 qualifying (Final playoffs second leg)

2:30 p.m., ESPN and ESPN Deportes: Hungary vs. Norway

Monday, November 16

UEFA Euro 2016 qualifying (Final playoff second leg)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Republic of Ireland vs. Bosnia-Herzegovina

Tuesday, November 17

FIFA World Cup qualifying (CONCACAF fourth round)

2:30 p.m., NBCDeportes.com: St. Vincent & The Grenadines vs. Guatemala
3:50 p.m., beIN Sports, Telemundo and NBC Universo:
Honduras vs. Mexico*
6:00 p.m., beIN Sports and NBC Universo:
Trinidad & Tobago vs. United States men
8:30 p.m., beIN Sports and NBC Universo: El Salvador vs. Canada
8:30 p.m., NBCDeportes.com: Panama vs. Costa Rica

* - Coverage on Telemundo and NBC Universo begins at 3 p.m.

UEFA Euro 2016 qualifying (Final playoff second legs)

2:30 p.m., Fox Sports 2: Slovenia vs. Ukraine
2:30 p.m., ESPN2 and ESPN Deportes:
Denmark vs. Sweden

International friendlies

10:55 a.m., ESPN3: Russia vs. Croatia
2:25 p.m., ESPN3: Slovakia vs. Iceland
2:30 p.m., ESPN3: Belgium vs. Spain, Germany vs. Netherlands
2:40 p.m., ESPN3: Austria vs. Switzerland, Italy vs. Romania

Tuesday, November 24

UEFA Champions League (Group stage)

11:45 a.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Zenit St. Petersburg vs. Valencia
11:50 a.m., Fox Sports 1, Fox Deportes and ESPN3: BATE Borisov vs. Bayer Leverkusen

2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3: Arsenal vs. Dinamo Zagreb
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Barcelona vs. AS Roma
2:30 p.m., Fox Deportes and ESPN3: Bayern Munich vs. Olympiakos
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates: Maccabi Tel Aviv vs. Chelsea
2:30 p.m., ESPN3: Lyon vs. Gent, Porto vs. Dynamo Kiev

Wednesday, November 25

UEFA Champions League (Group stage)

9:50 a.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Astana vs. Benfica

11:45 a.m., Fox Sports 1, Fox Deportes and ESPN3: CSKA Moscow vs. VfL Wolfsburg

2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Manchester United vs. PSV Eindhoven
2:30 p.m., Fox Sports 2: Juventus vs. Manchester City
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and Fox Deportes: Shakhtar Donetsk vs. Real Madrid
2:30 p.m., ESPN3: Atlético Madrid vs. Galatsaray, Borussia Mönchengladbach vs. Sevilla, Malmö vs. Paris Saint-Germain

Thursday, November 26

UEFA Europa League (Group stage)

10:50 a.m., Fox Sports 1: Kuban Krasnodar vs. Borussia Dortmund
10:50 a.m., Fox Sports 2 and ESPN3: Rubin Kazan vs. Sion
10:50 a.m., Fox Soccer Plus: Dinamo Minsk vs. Viktoria Plzeň

12:45 p.m., ESPN Deportes: Augsburg vs. Athletic Bilbao
1:00 p.m., Fox Sports 1: Qarabağ vs. Tottenham Hotspur
1:00 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3:
Schalke 04 vs. APOEL
1:00 p.m., Fox Soccer Plus: Basel vs. Fiorentina
12:55 p.m., ESPN3: Lokomotiv Moscow vs. Sporting Clube de Portugal
1:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: AS Monaco vs. Anderlecht, AZ Alkmaar vs. Partizan Belgrade, Belenenses vs. Lech Poznań, Beşiktaş vs Skënderbeu Korçë, Lazio vs. Dnipro Dnipropetrovsk, Rosenborg vs. Saint-Étienne, Sparta Prague vs. Asteras Tripolis

3:00 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3: Liverpool vs. Bordeaux
3:00 p.m., Fox Sports 2: Celtic vs. Ajax
3:00 p.m., Fox Soccer Plus and ESPN3: Club Brugge vs. Napoli
3:00 p.m., ESPN Deportes: Villarreal vs. Rapid Vienna
3:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Legia Warsaw vs. Midtjylland, Molde vs. Fenerbahçe, Olympique Marseille vs. Groningen, PAOK vs. Salonika, Braga vs. Slovan Liberec

Sunday, December 6
International friendly
8:00 p.m., Fox Sports 1: United States women vs. Trinidad & Tobago (at Aloha Stadium, Honolulu, Hawai'i)

(The game was canceled because the venue's artificial surface was unacceptably poor. U.S. players rightly refused to play on it.)

Tuesday, December 8

UEFA Champions League (Group stage)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: VfL Wolfsburg vs. Manchester United
2:30 p.m., ESPN2:
Benfica vs. Atlético Madrid
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3:
Manchester City vs. Borussia Mönchengladbach
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and ESPN Deportes: Real Madrid vs. Malmö FF
2:35 p.m., ESPN3:
Galatasaray vs. Astana, Paris Saint-Germain vs. Shakhtar Donetsk, PSV Eindhoven vs. CSKA Moscow, Sevilla vs. Juventus

Wednesday, December 9

UEFA Champions League (Group stage)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Bayer Leverkusen vs. Barcelona
2:30 p.m., ESPN2: AS Roma vs. BATE Borisov
2:30 p.m., Fox Sports 2: Olympiakos vs. Arsenal
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and ESPN Deportes: Chelsea vs. Porto
2:30 p.m., ESPN3: Gent vs. Zenit St. Petersburg, Dinamo Zagreb vs. Bayern Munich, Dynamo Kiev vs. Maccabi Tel Aviv, Valencia vs. Lyon

Thursday, December 10

UEFA Europa League (Group stage)

1:00 p.m., Fox Sports 1: Sion vs. Liverpool
1:00 p.m., Fox Sports 2:
Borussia Dortmund vs. PAOK
1:00 p.m., ESPN Deportes: Viktoria Plzeň vs. Villarreal
1:00 p.m., ESPN3:
Ajax vs. Molde, Slovan Liberec vs. Olympique Marseille,
1:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Bordeaux vs. Rubin Kazan, Fenerbahçe vs. Celtic, Groningen vs. Braga, Midtjylland vs. Club Brugge, Napoli vs. Legia Warsaw, Qabala vs. Kuban Krasnodar, Rapid Vienna vs. Dinamo Minsk

3:00 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Tottenahm Hotspur vs. Monaco
3:00 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3:
Sporting Clube de Portugal vs. Beşiktaş
3:00 p.m., ESPN3:
Lech Poznań vs. Basel, Partizan Belgrade vs. Augsburg,
3:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Anderlecht vs. Qarabağ, APOEL vs. Sparta Prague, Asteras Tripolis vs. Schalke 04, Athletic Bilbao vs. AZ Alkmaar, Dnipro Dnipropetrovsk vs. Rosenborg, Fiorentina vs. Belenenses, Saint-Étienne vs. Lazio, Skënderbeu Korçë vs. Lokomotiv Moscow,

International friendly

9:30 p.m., ESPN2: United States women vs. Trinidad & Tobago (at the Alamodome, San Antonio, Texas)

Sunday, December 13

International friendly

7:00 p.m., ESPN2: United States women vs. China (at University of Phoenix Stadium, Glendale, Ariz.)

Wednesday, December 16

International friendly

8:00 p.m., Fox Sports 1: United States women vs. China (at the Mercedes-Benz Superdome, New Orleans, La.)

Friday, January 8

CONCACAF Copa América Centenario qualifying playoffs

5:30 p.m., Univision Deportes: Trinidad & Tobago vs. Haiti
10:30 p.m. (tape-delayed), Univision Deportes: Panama vs. Cuba

Live, legal and free of charge streaming of Panama vs. Cuba is available from the website of Panamanian television network RPC TV.

Saturday, January 23

International friendly

5:00 p.m., ESPN2: United States women vs. Republic of Ireland (at Qualcomm Stadium, San Diego, Calif.)

Sunday, January 31

International friendly

3:45 p.m., ESPN2, UniMás and Univision Deportes: United States men vs. Iceland (at StubHub Center, Carson, Calif.)

Friday, February 5

International friendly

10:15 p.m., Fox Sports 1, UniMás and Univision Deportes: United States men vs. Canada (at StubHub Center, Carson, Calif.)

Wednesday, February 10

CONCACAF women's Olympics qualifying (Group stage at Toyota Stadium, Frisco, Texas)

6:00 p.m., NBC Sports Live Extra and NBCDeportes.com: Puerto Rico vs. Mexico
8:30 p.m., NBC Sports Live Extra and NBCDeportes.com: United States vs. Costa Rica

NBC has removed its authentication wall for the U.S. game, allowing any viewer to watch the live stream without logging in via a pay-TV provider.

International friendly

8:30 p.m., Fox Sports 1, UniMás and Univision Deportes: Mexico vs. Senegal (at Marlins Park, Miami, Fla.)

Thursday, February 11

CONCACAF women's Olympics qualifying (Group stage at BBVA Compass Stadium, Houston, Texas)

6:00 p.m., NBC Sports Live Extra and NBCDeportes.com: Guatemala vs. Trinidad & Tobago
8:30 p.m., NBC Sports Live Extra and NBCDeportes.com: 
Canada vs. Guyana

Saturday, February 13

CONCACAF women's Olympics qualifying (Group stage at Toyota Stadium, Frisco, Texas)

1:30 p.m., NBC Sports Live Extra and NBCDeportes.comCosta Rica vs. Puerto Rico
4:00 p.m., NBC Universo and NBC Sports Live Extra
Mexico vs. United States (tape-delayed on NBCSN at 9:30 p.m.)

Sunday, February 14

CONCACAF women's Olympics qualifying (Group stage at BBVA Compass Stadium, Frisco, Texas)

1:30 p.m., NBC Sports Live Extra and NBCDeportes.comGuyana vs. Guatemala
4:00 p.m., NBC Sports Live Extra and NBCDeportes.com:
 Trinidad & Tobago vs. Canada

Monday, February 15

CONCACAF women's Olympics qualifying (Group stage at Toyota Stadium, Frisco, Texas)

6:00 p.m., NBC Sports Live Extra and NBCDeportes.com: Mexico vs. Costa Rica
8:30 p.m., NBCSN: 
United States vs. Puerto Rico

Tuesday, Feb. 16

CONCACAF women's Olympics qualifying (Group stage at BBVA Compass Stadium, Houston, Texas)

6:00 p.m., NBC Sports Live Extra and NBCDeportes.com: Trinidad & Tobago vs. Guyana
8:30 p.m., NBC Sports Live Extra and NBCDeportes.com: 
Canada vs. Guatemala

UEFA Champions League (Round of 16 first legs)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Paris Saint-Germain vs. Chelsea
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: 
Benfica vs. Zenit St. Petersburg

UEFA Europa League (Round of 32 first leg)

11:50 a.m., Fox Sports 2: Fenerbahçe (Turkey) vs. Lokomotiv Moscow (Russia), Noon

Wednesday, Feb. 17

UEFA Champions League (Round of 16 first legs)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: AS Roma vs. Real Madrid
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Gent vs. VfL Wolfsburg

Thursday, Feb. 18

UEFA Europa League Round of 32 first legs)

12:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3: Midtjylland vs. Manchester United
12:45 p.m., ESPN Deportes: Villarreal vs. Napoli
12:50 p.m., Fox Soccer Plus and ESPN3: Fiorentina vs. Tottenham Hotspur
12:50 p.m, Fox Soccer 2 Go:
 Anderlecht vs. Olympiakos, 
12:55 p.m., ESPN3: Borussia Dortmund vs. Porto, Saint-Étienne vs. Basel, Sevilla vs. Molde

2:55 p.m., Fox Sports 2: Augsburg vs. Liverpool 
2:55 p.m., Fox Soccer Plus and ESPN Deportes: Sporting Clube de Portugal vs. Bayer Leverkusen
3:00 p.m., ESPN3: Galatasaray vs. Lazio, Marseille vs. Athletic Bilbao, Sion vs. Braga, Valencia vs. Rapid Vienna
3:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Shakhtar Donetsk vs. Schalke 04, Sparta Prague vs. Kuban Krasnodar

Friday, February 19

CONCACAF women's Olympics qualifying (Semifinals at BBVA Compass Stadium, Houston, Texas)

5:30 p.m., NBC Universo: 1B. Canada vs. 2A. Costa Rica
8:30 p.m., NBCSN and NBC Universo1A. United States vs. 2B. Trinidad & Tobago

Sunday, February 21

CONCACAF women's Olympics qualifying (Championship game at BBVA Compass Stadium, Houston, Texas)

5:00 p.m., NBC Universo and NBC Sports Live Extra: United States vs. Canada (tape-delayed on NBCSN at 11:00 p.m.)

Tuesday, February 23

CONCACAF Champions League (Quarterfinal first legs)

8:00 p.m., Fox Sports 1 and Univision Deportes: Querétaro vs. DC United
10:00 p.m., Fox Sports 1 and Univision Deportes: Seattle Sounders vs. Club América

UEFA Champions League (Round of 16 first legs)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Arsenal vs. Barcelona 
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Juventus vs. Bayern Munich

Wednesday, February 24

CONCACAF Champions League (Quarterfinal first legs)

8:00 p.m., Fox Sports 2 and Univision Deportes: Tigres UANL vs. Real Salt Lake
10:00 p.m., Fox Sports 1 and Univision Deportes: Los Angeles Galaxy vs. Santos Laguna

UEFA Champions League (Round of 16 first legs)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Dynamo Kiev vs. Manchester City 
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: PSV Eindhoven vs. Atlético Madrid

UEFA Europa League (Round of 32 second leg)

11:50 a.m., Fox Soccer Plus: Braga vs. Sion

Thursday, Feb. 25

UEFA Europa League (Round of 32 second leg)

10:50 a.m., Fox Sports 2: Lokomotiv Moscow vs. Fenerbahçe

12:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3: Liverpool vs. Augsburg
12:45 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Bayer Leverkusen vs. Sporting Clube de Portugal
12:50 p.m., ESPN3: Athletic Bilbao vs. Marseille
12:50 p.m., Fox Soccer 2 Go: Kuban Krasnodar vs. Sparta Prague, Lazio vs. Galatasaray, Rapid Vienna vs. Valencia, Schalke 04 vs. Shakhtar Donetsk

3:00 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3: Manchester United vs. Midtjylland
3:00 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3: Tottenham Hotspur vs. Fiorentina
3:00 p.m., ESPN Deportes:
 Porto vs. Borussia Dortmund
3:00 p.m., ESPN3: Molde vs. Sevilla, Napoli vs. Villarreal
3:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Basel vs. Saint-Étienne, Olympiakos vs. Anderlecht

There's also whip-around coverage on Fox Soccer Plus of all games in the 1 p.m. and 3 p.m. kickoff windows.

Tuesday, March 1

CONCACAF Champions League (Quarterfinal second legs)

8:00 p.m., Fox Sports 2 and Univision Deportes: D.C. United vs. Querétaro
10:00 p.m., Fox Sports 2 and Galavisión: Santos Laguna vs. Los Angeles Galaxy

Wednesday, March 2

CONCACAF Champions League (Quarterfinal second legs)

8:00 p.m., Fox Sports 2 and Univision Deportes: Club América vs. Seattle Sounders
10:00 p.m., Fox Sports 2 and Galavisión: Real Salt Lake vs. Tigres UANL

Thursday, March 3

International friendly

7:30 p.m., Fox Sports 1: United States women vs. England women (SheBelieves Cup at Raymond James Stadium, Tampa, Fla.)

Sunday, March 6

International friendly

3:00 p.m., ESPN3: United States women vs. France women (SheBelieves Cup at Nissan Stadium, Nashville, Tenn.)

Tuesday, March 8

UEFA Champions League (Round of 16 second legs)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Real Madrid vs. Roma
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and Fox Deportes: VfL Wolfsburg vs. Gent

Wednesday, March 9

International friendly

7:30 p.m., ESPN3: United States women vs. Germany women (SheBelieves Cup at Florida Atlantic University Stadium, Boca Raton, Fla.)

UEFA Champions League (Round of 16 second legs)

12:00 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Zenit St. Petersburg vs. Benfica
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Chelsea vs. Paris Saint-Germain

Thursday, March 10

UEFA Europa League (Round of 16 first legs)

1:00 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Borussia Dortmund vs. Tottenham Hotspur 
1:00 p.m., ESPN3: Basel vs. Sevilla, Fenerbahçe vs. Braga, Shakhtar Donetsk vs. Anderlecht

3:00 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3: Liverpool vs. Manchester United
3:00 p.m., ESPN Deportes: Villarreal vs. Bayer Leverkusen
3:00 p.m., ESPN3: Athletic Bilbao vs. Valencia
3:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Sparta Prague vs. Lazio

Tuesday, March 15

A reminder that the United States moves its clocks forward before Europe does, which means games in Europe kick off an hour later here for a few weeks.

UEFA Champions League (Round of 16 second legs)

3:45 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Manchester City (England) vs. Dynamo Kiev
3:45 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes:
 Atletico Madrid (Spain) vs. PSV Eindhoven

CONCACAF Champions League (Semifinal first leg)

10:00 p.m., Fox Sports 2 and Univision Deportes: Querétaro vs. Tigres UANL

Wednesday, March 16

UEFA Champions League (Round of 16 second legs)

3:45 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Barcelona vs. Arsenal
3:45 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Bayern Munich vs. Juventus

CONCACAF Champions League (Semifinal first leg)

10:00 p.m., Fox Sports 2 and Univision Deportes: Santos Laguna vs. Club América

Thursday, March 17

UEFA Europa League (Round of 16 second legs)

1:30 p.m., Fox Sports 1: Bayer Leverkusen vs. Villarreal
1:30 p.m., Fox Sports 2: Valencia vs. Athletic Bilbao

4:00 p.m., Fox Sports 1: Manchester United vs. Liverpool
4:00 p.m., Fox Sports 2: Tottenham Hotspur vs. Borussia Dortmund
4:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Lazio vs. Sparta Prague, Anderlecht vs. Shakhtar Donetsk, Sevilla vs. Basel, Braga vs. Fenerbahçe

Wednesday, March 23

International friendlies

1:00 p.m., beIN Sports Connect: Slovenia vs. Macedonia
2:00 p.m., beIN Sports Connect: Romania vs. Lithuania
3:45 p.m., beIN Sports Connect: Poland vs. Serbia

Thursday, March 24

International friendlies

3:30 p.m., ESPN2 and ESPN Deportes: Italy vs. Spain
3:45 p.m., ESPN3: Czech Republic vs. Scotland

Friday, March 25

FIFA World Cup qualifying (CONCACAF fourth round)

3:30 p.m. Friday, beIN Sports: St. Vincent & The Grenadines vs. Trinidad & Tobago
7:00 p.m., beIN Sports: Haiti vs. Panama
8:00 p.m., beIN Sports Connect: Jamaica vs. Costa Rica
9:00 p.m., Telemundo and beIN Sports Connect: El Salvador vs. Honduras
10:00 p.m., beIN Sports and NBC Universo:
 Guatemala vs. United States men
10:00 p.m., UniMás and Univision Deportes: Canada vs. Mexico (TSN2 and RDS Info in Canada)

Inter-continental men's Olympics qualifying playoff (first leg)

4:30 p.m., Fox Sports 1: Colombia under-23 men vs. United States

International friendlies

3:30 p.m., ESPN Deportes: Slovakia vs. Latvia
3:45 p.m., beIN Sports Español: 
Netherlands vs. France

Saturday, March 26

International friendlies

12:00 p.m., ESPN Deportes: Russia vs. Lithuania
12:30 p.m., ESPN3: Austria vs. Albania
12:30 p.m., beIN Sports Connect: Poland vs. Finland
3:30 p.m., ESPN2 and ESPN Deportes: Germany vs. England

Sunday, March 27

International friendly

3:45 p.m., beIN Sports and beIN Sports Español: Romania vs. Spain

Tuesday, March 29

FIFA World Cup qualifying (CONCACAF fourth round)

7:00 p.m., ESPN2, UniMás and Univision Deportes: United States men vs. Guatemala (at MAPFRE Stadium, Columbus, Ohio)
7:00 p.m., beIN Sports Connect: Trinidad & Tobago vs. St. Vincent & The Grenadines
9:30 p.m., beIN Sports Connect: Panama vs. Haiti
9:45 p.m., beIN Sports Connect and NBC Deportes En Vivo Extra: Costa Rica vs. Jamaica
10:00 p.m., beIN Sports Connect and NBC Universo: Honduras vs. El Salvador
10:30 p.m., Fox Sports 1, UniMás and Univision Deportes: Mexico vs. Canada (TSN2 and RDS Info in Canada)

Costa Rica vs. Jamaica will be joined in progress on beIN Sports after the network's coverage of the Paraguay-Brazil World Cup qualifier ends. That game kicks off at 9:00 p.m.

Inter-continental men's Olympics qualifying playoff (second leg)

9:20 p.m., ESPN2: United States under-23 men vs. Colombia (at Toyota Stadium, Frisco, Texas)

International friendlies

2:30 p.m., ESPN2: Germany vs. Italy
2:30 p.m., ESPN3: Austria vs. Turkey
2:45 p.m., ESPN Deportes: Portugal vs. Belgium (This was to be Belgium's home game, but was moved after the recent terrorist attacks in Brussels)
3:00 p.m., ESPN3: Scotland vs. Denmark
3:00 p.m., ESPN3: France vs. Russia
3:00 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: England vs. Netherlands

Tuesday, April 5

UEFA Champions League (Quarterfinal first legs)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Barcelona vs. Atlético Madrid
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Bayern Munich vs. Benfica

CONCACAF Champions League (Semifinal second legs)

8:00 p.m., Fox Sports 2 and Univision Deportes: Tigres UANL vs. Querétaro
10:00 p.m., Fox Sports 2 and Univision Deportes: Club América vs. Santos Laguna

Wednesday, April 6

International friendly

7:00 p.m., Fox Sports 1: United States women vs. Colombia (at Pratt & Whitney Stadium, East Hartford, Conn.)

UEFA Champions League (Semifinal second legs)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Paris Saint-Germain vs. Manchester City
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: VfL Wolfsburg vs. Real Madrid

Thursday, April 7

UEFA Europa League (Quarterfinal first legs)

3:00 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3: Borussia Dortmund vs. Liverpool
3:00 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3: Athletic Bilbao vs. Sevilla
3:00 p.m., Fox Soccer Plus and ESPN3: Villarreal vs. Sparta Prague
3:00 p.m., ESPN3: Braga vs. Shakhtar Donetsk

Sunday, April 10

International friendly

2:00 p.m., ESPN: United States women vs. Colombia (at Talen Energy Stadium, Chester, Pa.)

Tuesday, April 12

UEFA Champions League (Semifinal second legs)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Manchester City vs. Paris Saint-Germain
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes:
 Real Madrid vs. VfL Wolfsburg

Wednesday, April 13

UEFA Champions League (Semifinal second legs)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Atlético Madrid vs. Barcelona
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and Fox Deportes: Benfica vs. Bayern Munich

Thursday, April 14

UEFA Europa League (Quarterfinal second legs)

3:00 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Liverpool vs. Borussia Dortmund
3:00 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3: Sevilla vs. Athletic Bilbao
3:00 p.m., Fox Soccer Plus and ESPN3: Sparta Prague vs. Villarreal
3:00 p.m., ESPN3:
 Shakhtar Donetsk vs. Braga

Wednesday, April 20

CONCACAF Champions League (Final first leg)

9:30 p.m., Fox Sports 2, UniMás and Univision Deportes: Tigres UANL vs. Club América

Tuesday, April 26

UEFA Champions League (Semifinal first leg)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Manchester City vs. Real Madrid

Wednesday, April 27

UEFA Champions League (Semifinal first leg)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Atlético Madrid vs. Bayern Munich

CONCACAF Champions League (Final second leg)

9:30 p.m., Fox Sports 2, UniMás and Univision Deportes: Club América vs. Tigres UANL

Thursday, April 28

UEFA Europa League (Semifinal first leg)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Villarreal vs. Liverpool
3:00 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3:
 Shakhtar Donetsk vs. Sevilla

Tuesday, May 3

UEFA Champions League (Semifinal second leg)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Bayern Munich vs. Atlético Madrid

Wednesday, May 4

UEFA Champions League (Semifinal second leg)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Real Madrid vs. Manchester City

Thursday, May 5

UEFA Europa League (Semifinal first leg)

2:30 p.m., Fox Sports 1: Liverpool vs. Villarreal
3:00 p.m., Fox Sports 2: Sevilla vs. Shakhtar Donetsk

Wednesday, May 18

UEFA Europa League (Final at St. Jakob-Park, Basel, Switzerland)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Liverpool vs. Sevilla

Sunday, May 22

International friendlies

11:30 a.m., Fox Sports 1, UniMás and Univision Deportes: Puerto Rico men vs. United States (at Estadio Juan Ramón Loubriel, Bayamón, P.R.)
12:00 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: England vs. Turkey

Wednesday, May 25

International friendlies

1:55 p.m., ESPN Deportes: Romania vs. Congo
8:00 p.m., ESPN2, UniMás and Univision Deportes: United States vs. Ecuador (at Toyota Stadium, Frisco, Texas)

Friday, May 27

International friendlies

11:55 a.m., ESPN3: Czech Republic vs. Malta
2:25 p.m., beIN Sports Connect: Northern Ireland vs. Belarus
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: England vs. Australia
3:25 p.m., beIN Sports and beIN Sports Español: Republic of Ireland vs. Netherlands (tape-delayed, actual kickoff is at 2:45)
6:55 p.m., ESPN3: Argentina vs. Honduras

Saturday, May 28

UEFA Champions League (Final at Stadio Giuseppe Meazza, Milan, Italy)

2:00 p.m., Fox and ESPN Deportes: Real Madrid vs. Atlético Madrid

International friendlies

10:00 a.m., ESPN2: Switzerland vs. Belgium
5:30 p.m., Fox Sports 1, Univision and Univision Deportes: Mexico vs. Paraguay (at the Georgia Dome, Atlanta, Ga.)
7:30 p.m., Fox Sports 1, UniMás and Univision Deportes: United States men vs. Bolivia (at Children's Mercy Park, Kansas City, Kan.)

Sunday, May 29

International friendlies

11:40 a.m., ESPN3: Germany vs. Slovakia
11:45 a.m., ESPN Deportes: Spain vs. Bosnia-Herzegovina
1:25 p.m., ESPN3: Romania vs. Ukraine
2:40 p.m., ESPN3: Italy vs. Scotland
3:35 p.m., beIN Sports and beIN Sports Español: Portugal vs. Norway
9:20 p.m., beIN Sports and beIN Sports Español: Brazil vs. Panama (at Dick's Sporting Goods Park, Commerce City, Colo.)

Monday, May 30

International friendly

11:15 a.m., beIN Sports Connect: Sweden vs. Slovenia
2:55 p.m., ESPNews:
 France vs. Cameroon

Tuesday, May 31

International friendly

2:25 p.m., ESPN Deportes: Austria vs. Malta

Wednesday, June 1

International friendlies

10:25 a.m., ESPN Deportes: Spain vs. South Korea
11:55 a.m., ESPN3: Czech Republic vs. Russia
1:30 p.m., beIN Sports Connect: Norway vs. Iceland
2:30 p.m., ESPN2 and ESPN Deportes: Belgium vs. Finland
2:45 p.m., beIN Sports: Poland vs. Netherlands
10:00 p.m., UniMás and Univision Deportes: Mexico vs. Chile (at Qualcomm Stadium, San Diego, Calif.)

Thursday, June 2

International friendly

2:45 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: England vs. Portugal
9:00 p.m., Fox Sports 1 and Univision Deportes (at 9:30): United States women vs. Japan (at Dick's Sporting Goods Park, Commerce City, Colo.

Friday, June 3

International friendly

1:00 p.m., YouTube: Canada men vs. Azerbaijan (at Rorhbach an der Lafnitz, Austria)

Saturday, June 4

International friendly

11:45 a.m., ESPN Deportes and ESPNews (at 11:55): Germany vs. Hungary
11:55 a.m., ESPN3: Slovakia vs. Northern Ireland
2:25 p.m., ESPN3: Austria vs. Netherlands
2:45 p.m., ESPNews and ESPN Deportes: France vs. Scotland
4:00 p.m. TSN1/3/4/5 and RDS2: Canada women vs. Brazil (at BMO Field, Toronto, Ont.)

Sunday, June 5

International friendlies

5:00 a.m., ESPN Deportes: Croatia vs. San Marino (tape-delayed)
9:00 a.m., ESPN Deportes: 
Czech Republic vs. South Korea
11:00 a.m., beIN Sports and beIN Sports Español: Sweden vs. Wales (tape-delayed)
11:45 a.m., ESPN Deportes:
 Belgium vs. Norway
1:00 p.m., ESPN2: United States women vs. Japan (at FirstEnergy Stadium, Cleveland, Ohio)
3:00 p.m., ESPN Deportes: Russia vs. Serbia

Monday, June 6

International friendly

2:40 p.m., ESPN3: Italy vs. Finland

Tuesday, June 7

International friendlies

10:00 a.m., YouTube: Canada men vs. Uzbekistan (at Bad Waltersdorf, Austria)
2:40 p.m., ESPN3: Spain vs. Georgia
7:00 p.m. TSN1/3/4/5 and RDS2: Canada women vs. Brazil (at TD Place Stadium, Ottawa, Ont.)

Wednesday, June 8

International friendly

2:30 p.m., beIN Sports and beIN Sports Español: Portugal vs. Estonia